меняется дизайн сайта, возможны перебои в работе сервиса
Історія мінеральних вод Трускавця

Інформаційний портал курорту Трускавець  

русский   українська   english

Головна
Санаторії
Готелі
Приватний сектор
Квартири подобово
Нерухомість
Трускавецький вісник
Публікації
Фотогалерея
Каталог сайтів
Контакти

ІСТОРІЯ МІНЕРАЛЬНИХ ВОД ТРУСКАВЦЯ

Про лікувальні властивості мінеральних вод трускавчани знали з давніх давен. Вперше їх описав королівський лікар Войцех Очко ще в 1578 році в підручнику "Натуральна історія" Габріеля Жончинського, виданому в 1721 році, вказано, що в Трускавці та інших селах Дрогобиччини добували нафту, а воду, яка її супроводжує, селяни пили для лікування багатьох недуг. Лише на початку XIX ст. було відкрито цілий ряд інших цілющих джерел та зроблено їх хімічний аналіз. Цікава є історія, пов'язана з лікувальною водою "Нафтуся", тепер широковідомою у світі. Ділянка землі, де знаходилось первісне джерело під назвою "Нафта", з давніх давен належало до церковних маєтків. Хто ж міг сподіватись, що корови місцевого пароха з поруч розміщеної плебанії постійно лікувалися "Нафтусею", смакуючи її з корита біля джерела.

Лікувальні властивості гіркувато-соляної води "Марія" вперше встановив на початку 19 ст. трускавецький селянин Іван Конів, а вже від нього дізнався адміністратор державного маєтку шляхтич Йосиф Міцевський. А поклало початок курортові ще задовго до цього джерело, відоме в народі під назвою "Паршивка"*. Знаходилось воно в потоці навпроти теперішнього джерела "Броніслава". Згадане джерело в той час звичайно, не мало теперішньої назви. Гадаємо, що лишень з відкриттям у Бориславі в 1833 році нафти, і враховуючи смак та запах води, воно і отримало назву "Нафтуся". Перша письмова згадка про вживання місцевими селянами "нафтової води" датується ще 1772 роком. А відкрив її в 1820 році пан Йосиф Гекер зі Стебника, гірничий інженер, який шукав корисні копалини. В 1827 році в Трускавці було дозволено добудувати до корчми чотири кімнати, в яких хворі могли приймати місцеві солоно-сірчані купелі. Незабаром Юзеф Міцевський, тодішній голова міста, добився дозволу на будівництво постійного бальнеологічного приміщення на вісім кабін, а також будинків готельного типу.

Першим зробив наукові розробки мінеральних джерел аптекар Теодор Торосевич зі Львова, котрий в 1835 році дослідив трускавецькі джерела. В1836 році доктор Машек описав лікувальну дію трускавецьких вод, вносячи немалий вклад в популяризацію оздоровниці. Продовжуючи свої пошуки, Торосевич відкрив джерело солоно-гіркої води, хімічний склад котрої дослідив і надрукував лише в 1842 році в "Газеті Львівській". Мова йшла про теперішнє джерело "Марія". Окрім нього, лікарі Машек, Унгер ГКох обґрунтували роль трускавецьких джерел з лікарської точки зору. В 1849 році Торосевич в брошурі під назвою "Мінеральні джерела в Галіції і Буковині", окрім вищезгаданих, називає нове солоно-гірке джерело "Софія", яке було відкрито два роки пізніше "Марії" на пагорбку Кам'яний горб. Першим лікарем оздоровниці був доктор Турек, котрий кілька років підряд, починаючи з 1849, видавав хворим свої бальнеологічні рекомендації. До купелів брали воду із двох солоних джерел "Фердинанда" і сірчаного "Едварда".

В 1861 році Вольф зробив детальний аналіз найсильнішого солоно-гіркого джерела "Броніслава". В1863 році Гайстленер вперше застосував торфяно-залізні ванни.

Микола ІВАНИК, керівник
історико-краєзнавчого клубу "Сива давнина"

Джерело: Газета "Джерела Трускавця" - спецвипуск.


* О. Мацюк. Короткий нарис історії Трускавця.
 © 2007-2019 Информационный портал курорта Трускавец