ТРУСКАВЕЦЬ ВІД А ДО Я

Трускавець називають перлиною курортного відпочинку та однією з найбільших оздоровниць України. Тут є все для лікувального відпочинку: мальовнича природа, цілюще повітря, м'який клімат, мінеральні води. Ми досліджували не тільки сьогодення популярного курорту, але і його минуле, дызнавшись про місто все, від А до Я.

А - "Адамівка"
Центральний парк міста. Був закладений по англійських канонах: вирівняли місцевість, висадили рідкісні види дерев та кущів, розширили майдан біля джерела "Марія", де щодня збирається велика кількість туристів.

Б - "Барбара"
Конкурентом знаменитої карловарської солі є трускавецька. Добувають її з високомінералізованої ропи. "Барбара" має лікувальні властивості: активізує захисні сили організму та посилює імунітет.

В - вік
Перші відомості про Трускавець як про населений пункт відносяться до 1469 року. Дослідження джерел у районі міста почалося в XIX столітті. Офіційно ж Трускавець вважається курортом з 1827 року, коли біля сірчаного джерела побудували першу водолікарню.

Г - "Гопляна"
Ця стародавня вілла вважається одним із кращих будинків у Трускавці. Вона стала прикрасою міста, ще будучи літньою резиденцією бургомістра курорту Раймонда Яроша. На сьогодні тут музей художника Михайла Біласа.

Д - дозвілля
Рекомендуємо відвідати Музей міста-курорту Трускавця і довідатися цікаві факти з його історії. Потім прогулятися по парках, посидіти у затишному ресторанчику. До послуг туристів пропонуються численні екскурсії. Можна замовити й оглядову екскурсію по місту.

Е - екскурсії
Можна відвідати Івано-Франківськ, Львів, Яремче, поїхати до водоспадів, гірських рік, до печер Олекси Довбуша, відвідати місто нафтовиків Борислав і батьківщину Роксолани - Рогатин, ознайомитися з архітектурою Дрогобича, заїхати в Хустський замок і побачити лігво Дракули: Драго Мараморош - один з хазяїв замка вважається предком знаменитого графа.

Є - європеїзація
В 1892 році в Трускавці з'явилася перша ознака "зірковості" курорту - соляний інгаляторій, завдяки чому місто стало на один рівень із провідними європейськими оздоровницями. Другий етап європеїзації додав Трускавцю побутових вигод.

З - завод
Після Першої світової війни курорт був відновлений і розширений. В 1961 році на базі джерела "Нафтуся №2" побудували завод по розливу мінеральної води. Незабаром з'явилося водоймище на 26 га і нова вдосконалена водолікарня.

З - залізниця
В 1912 році була прокладена залізнична гілка Дрогобич-Трускавець, яка пов'язала курорт із великими населеними пунктами. У даний час залізниця з'єднує його з великими містами України, СНД і країнами Балтії. Є і прямий поїзд Київ-Трускавець.

І - ім'я
Деякі історики вважають, що свою назву селище одержало від невеликої річки Трускава, що колись протікала в його околицях. Інші дослідники затверджують, що воно походить від староукраїнського імені Трушко.

К - клімат
У Трускавці теплий і помірно вологий клімат. Тут сніжна, але недовга зима, стрімка весна, тепле літо і довга золота осінь. Середня зимова температура -6°С, літня +18°С. По середньорічній температурі Трускавець найбільш близький до курортів Кавказу.

Л - лікування
Трускавець не даремно вважається найдавнішою оздоровницею Європи. Один із головних напрямків його лікувальної бази - мінеральні води й солі. Також тут зосереджені поклади озокериту, так-званого "гірського воску". Ним лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки та жовчних шляхів.

М - мінеральні джерела
У Трускавці великі запаси підземних мінеральних вод - всього налічується 14 природних джерел. Вони знаходяться у балці, розташованій між долинами гірських рік Вишниця і Воротище, які перетинають Трускавець.

Н - "Нафтяна вода"
"Нафтуся" - найвідоміша мінеральна вода Трускавця. Вона незамінна при лікуванні захворювань нирок. У Трускавцеві є два бювети: у центрі міста й у верхній частині. Другий легко відшукати по запаху сірководню. І ще одна особливість "Нафтусі" - її лікувальні властивості втрачаються при контакті з повітрям, тому пити її потрібно тільки біля бювету.

О - Очко Войцех
Місцеве населення Трускавця з давніх часів використовувало води з мінеральних джерел у лікувальних цілях. Але вперше їхні цілющі властивості описав королівський лікар Войцех Очко в 1578 році.

П - приватний сектор
Завдяки європеїзації курорту наприкінці XIX століття збільшився наплив відпочиваючих, що спричинило дефіцит житла у Трускавці. Щоб оперативно вирішити проблему, влади запропонували використати для прийому туристів приватний сектор.

П - природа
Трускавець розташований у мальовничій долині північного передгір'я Східних Карпат на висоті 350 метрів над рівнем моря. Пагорби, що оточують місто, покриті хвойними та листяними лісами. Вони мають округлі та плоскі вершини і пологі схили.

Діагностичний лікувально-реабілітаційний курортний комплекс "Ріксос Прикарпаття"Р - "Ріксос"
Діагностичний лікувально-реабілітаційний курортний комплекс «Ріксос-Прикарпаття» розміщений поблизу центру Трускавця – всесвітньовідомого бальнеологічного курорту, уславленого своїми підземними джерелами мінеральних вод і прозорим повітрям Карпат. Гірські пейзажі, елегантна архітектура та внутрішнє оздоблення комплексу створюють атмосферу спокою.

До інфраструктури Комплексу належать: медичний центр, 370 комфортабельних номерів, власний бювет із мінеральними водами, СПА-центр із міні-аквапарком, тренажерною залою, саунами та салоном краси, розважальний центр із дискотекою, більярдом і боулінгом, тенісні корти та майданчик для стріляння з лука просто неба. У комплексі «Ріксос-Прикарпаття» працюють ресторани, бари, конференц-зали, міні-клуб для дітей і дитяче містечко, банк, торговельний пасаж – усе для того, щоб Ви могли гармонійно поєднати оздоровлення з відпочинком, а також випробувати прогресивні методики омолодження організму.

С - секрет
Місцеві жителі говорять, що "Нафтуся" подається в Трускавець по трубопроводу з... "Андроповських джерел", які знаходяться за селищем Східниця. Генсек розумівся на мінеральній воді, тому там для нього був побудований спеціальний павільйон. Зараз він закритий, але воду можна набрати поруч.

Т - туристи
З кожним роком кількість туристів збільшується. Щорічно тут відпочивають 170-200 тисяч громадян з України та країн СНД, а також 15-18 тисяч чоловік з інших країн світу .

У - успіх
З початку XX століття в Трускавці стали регулярно проводити маркетингові дослідження, щоб довідатися про побажання туристів і створити для них максимально комфортні умови. У результаті вдосконалили ландшафтний дизайн міста, покращили побутові умови та оновили лікувальну базу. Результати не змусили себе чекати - всього за пару років чисельність відпочиваючих зросла в кілька разів.

Ф - форпост
Це музей під відкритим небом на околицях Трускавця. У скельному нагромадженні вгадуються обриси фортеці Тустань - західного форпосту Київської Русі, побудованої ще в VIII столітті. Пізніше вона входила в систему Карпатської лінії оборони Галицького князівства і служила митним пунктом на соляному шляху із Дрогобича.

Х - художник
Михайло Білас - ткач, вишивальник, живописець і графік. Майстер текстильної пластики, тонкий колорист, "композитор кольору" створює прекрасні сюжетні панно, гобелени, килими й аплікації. В 1992 році Музей Михайла Біласа (майдан Кобзаря, 3) невипадково був відкритий саме в Трускавці - звідси походить рід майстра.

Ц - церкви
Колись у Трускавці були дві греко-католицькі церкви. На місці однієї з них сьогодні стоїть пам'ятний хрест. Говорять, раніше на Іллі парафіяни йшли до джерела "Нафтуся", освячували воду, що вважалася чудодійним засобом від хвороб. Друга церква стояла у місцевості Розкипи.

Ш - шахти
Добувати сіль у Трускавці почали ще в 1471 році. Ринок реалізації "білого золота" був досить великим. Потім солеварню закрили, а на початку XIX століття тут активізувався видобуток нафти, озокериту й сірки.

Щ - щедрість
Як заохочення жителів приватного сектора будувати санаторне житло влади майже за безцінь продавали їм землю, куплену раніше за більші гроші. Така щедрість не пропала дарма - незабаром гроші "відбили" за рахунок нових відпочиваючих.

Ю - "Юзя"
Головна цінність цієї мінеральної води - речовини гліцеринового походження. Вони спиятливо впливають на шкіру, надаючи їй особливу еластичність.

Я - Ярош Раймонд
Раймонда Яроша переобирали бургомістром кілька разів. При ньому в місті не було поганих доріг, приватні двори були доглянуті, а оздоровча справа стала сімейним бізнесом для багатьох городян. Родина Яроша відкрила в Трускавцеві Природознавчий музей, у якому є великі колекції метеликів, комах і мінералів.

Ольга Лилик