Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№11 (255) 28 січня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Засідав міськвиконком

В четвер, 27 січня, відбулося засідання міського виконавчого комітету ТМР, тривало воно замість запланованих 1,5 години аж три. При доповіді перших двох питань (підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств Трускавця за 2010 рік та про погодження графіку подачі питної води) були присутні керівники багатьох підприємств, згодом засідання проходило лише з участі представників преси та окремих керівників підрозділів мерії, а останнє питання (затвердження функціональних обов'язків керівного складу міської ради на особливий період) слухалося в таємному режимі. Серед питань, які слухалися - житлові, архітектурні, освітні, майнові, про утворення комісій виконкому. Передостаннім питанням було заслуховування інформації про розпорядження міського голови. Мер міста зачитав особисто заголовки всіх розпоряджень, підписаних ним власноручно в період з 22 грудня по 27 січня.

Основні наповнювачі бюджету міста

На засіданні міськвиконкому 27 січня про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств Трускавця за 2010 рік доповідала завідувач планово-економічним відділом ТМР Марія Заверюха. Вона відмітила нижчий, ніж в середньому по області, рівень заробітної плати в Трускавці, проте зазначила, що є тенденція до стабілізації та поступового виходу з кризи. Основними наповнювачами міського бюджету в Трускавці Марія Романівна назвала санаторії "Кришталевий палац", "Карпати", "Молдову", "Дніпро-Бескид", клініку відновного лікування професора Козявкіна, "Шахтар" та ЗАТ ЛОЗ "Трускавецькурорт". Проте поступлення в розрізі на одного працюючого суттєво відрізняються. Так, якщо в "Карпатах" цей показник становить 1026 гривень, в "Кришталевому палаці" 1100,в "Молдові" 979, то в ЗАТ "Трускавецькурорт" всього лише 359. Поповнюють міський бюджет і два підприємства з виготовлення мінеральної води - "Аква-Еко" та "ТСБ". Проте є недоїмка поступлень, найбільше по ПДВ. А серед боржників почесне перше місце займає КП "Наше місто", це підприємство лідирує і по заборгованості по зарплаті (було б єдиним у Трускавці, та є ще така заборгованість на суму понад 20 тисяч гривень в МАУП).

Зросла в 2011 році і кількість реалізованої продукції та наданих послуг. Збільшилася в порівнянні з 2009 роком і кількість відпочивальників, збільшується питома вага серед них громадян іноземних країн. Проте цей показник зріс швидше за рахунок зростання кількості короткотермінових приїздів на наш курорт.

Статистичні внутрішньоміські дані

Кількість фізичних та юридичних осіб у Трускавці дещо зросла. Про це на засіданні виконкому 27 січня доповіла Марія Заверюха, начальник планово-економічного відділу ТМР, доповідаючи про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств Трускавця за 2010 рік. В той же час зросла і кількість зареєстрованих безробітних (з 259 до 285 станом на 1 січня 2010 та 2011 років), хоча в минулому році і було створено 575 нових робочих місць. Та, на жаль, 56% працюючих у Трускавці складають зовсім не трускавчани, а мешканці Дрогобицького району, Стебника, Дрогобича, Борислава і місць віддаленіших. "Доїжджає" на роботу в Трускавець 6 546 осіб, внутрішні проблеми міста (водопостачання, теплопостачання, дороги) їм по барабану. Частина з "доїжджаючих" працює і у виконкомі, нові кадри нова влада теж інколи набирає не з трускавчан, незважаючи на буйні декларації перед виборами.

966 трускавецьких сімей отримують субсидії, це 12,4% всіх сімей Трускавця. Середньомісячний розмір субсидій зріс з 104 до 167 гривень (станом на 1 січня 2010 та 2011 років). Проте заборгованість за комунальні послуги все одно велика, найбільше (52,6%) - по теплу, проте винні трускавчани і за воду, за газ, по квартплаті.

В минулому році у Трускавці було 1495 травм невиробничого характеру, 9 з них завершилися летально. Постійне населення нашого міста станом на 1 грудня 2010 року становило 21 233 особи. Більше інформації статистичного характеру можна знайти на офіційному сайті ТМР.

Графік подачі води

На засіданні міськвиконкому 27 січня було погоджено новий графік подачі води по місту Трускавець. Доповідав генеральний директор ТзОВ "Трускавецький водоканал" Володимир Возняк. Змін ніяких, все залишається на рівні 2010 року. Південна сторона міста отримує воду з 5 до 10 години та з 17 до 22 (або до 20 при низькому тиску з Дрогобича), північна з 5 до 10 та з 17 до 20 (або з 20 до 22 при низькому тиску), центральна з 6 до 17 або з 11 до 17, окремий графік є для санаторіїв (в залежності від їхнього розміщення географічно).

Щоправда в суботу вода подається майже цілоденно (з 6 до 22), а в неділю з 6 по 11 і з 16 по 22. Мер міста Руслан Козир попросив подавати за суботнім графіком воду і в неділю. Керівник водоканалу запевнив, що якщо вдасться вирішити питання з коагулянтом та запуском в експлуатацію питного озера, то з травня можливий перехід на цілоденне водопостачання міста. Аналогічно те саме п. Возняк обіцяв зробити до 1 квітня 2010 року в лютому 2010.

А ось пряма мова Володимира Франковича: "У час пік навантаження на систему водопостачання збільшується. Тиску на вході насосної станції не вистачає. Тому ми не можемо подавати воду в будинки, що розміщені на найвищих точках нашого міста - вул. Сагайдачного і Бориславська. Щоб акумулювати тиск для цих будинків, нами не раз приймалося рішення після 20 години припинити подачу води на північну частину міста. Для подачі води в будинки на вул. Бориславській і Сагайдачного, потрібен тиск не менше 9-10 атмосфер, що негативно позначається на самій мережі і спричиняє аварійні пориви.

Ми розробили проект подачі води з регулюванням тиску. На основній магістралі буде встановлено додаткове обладнання - невеличка насосна станція, яка підкачуватиме воду на лінію, що йде на вул. Мазепи й Сагайдачного. Це буде свого роду станція регулювання тисків, що дозволить досягнути тиску в мережі не більше 5-6 атмосфер. Таким чином, зменшиться кількість витоків, втрат, аварійних ситуацій, що позитивно позначиться на економічному стані нашого підприємства і тарифах на воду для населення. Це перспектива квітня-травня місяця.

Проблема наразі в коштах. Міський бюджет таких коштів не має. Велися перемовини з інвесторами, які обіцяли нам ці кошти. Якщо з інвесторами не вийде, то буде взята позика в банку.

Ще одна проблема, яку слід негайно вирішити, - це закінчення реконструкції водоочисних споруд, що передбачає автоматизацію подачі коагулянта в мережу. Ми вже оплатили першу авансову частину для закінчення проекту. Після усунення цієї проблеми і введення в дію регуляторів тиску (травень - червень), водопостачання населення має бути цілоденним".

Зростає плата за відвідування садочків

З 1 лютого плата за відвідування дитячого садка в Трускавці зросте з 6,50 до 7 гривень в групах загального типу, це пов'язано з ростом цін на продукти харчування. Виконком прийняв таке рішення одноголосно після доповіді начальника відділу освіти ТМР Ореста Лобика. Відповідно зросте і оплата в групах компенсую чого типу (до 5,50). Ті ж, що мають 50%-ву знижку, платитимуть відповідно або по 3,50, або по 2,75 в залежності від групи, до якої ходить дитина. Є в Трускавці біля 20 дітей, повністю звільнених від оплати (сироти, без батьківського піклування, малозабезпечені)

Орест Павлович доповів і про організацію харчування учнів у школах міста в 2 семестрі 2010 - 2011 навчального року.

Всі - на примусові роботи!

Виконком 27 січня затвердив перелік робіт для виконання адміністративного стягнення та для виконання покарань. Доповідав по цьому питанні начальник відділу з питань мобілізаційної роботи Адам Ластовецький. Доповідь готувалася по поданні кримінально-виконавчої інспекції. За порушення правил дорожнього руху, неправильну поведінку в громадських місцях, а навіть за куріння в громадському місці можуть покарати - заставити прибирати в курортному парку чи КП "Наше місто", або ж попрацювати в установах освіти.

В 2010 році було 65 таких випадків. Натомість умовно достроково звільнений був лише один. До речі, міська лікарня та "Батьківщина" відмовилися від таких видів робіт, які надають особи у вигляді адміністративних стягнень.

Житло поза зоною досяжності

На наступне засідання міськвиконкому, яке планується на 17 лютого, мер Трускавця Руслан Козир доповість про своє бачення започаткування програми соціального житла в місті. Про це Руслан Ярославович заявив на засіданні виконкому 27 січня. Він додав, що найбільш популярними є одно- та двокімнатні квартири.

На виконкомі розглядалися житлові питання, які доповідала завідувач відділу обліку, розподілу та приватизації житла Галина Грицьків. По програмі "Доступне житло" зголосилося тільки 14 чоловік (це коли 70% вартості сам платиш, а 30% погашає держава за допомогою субвенцій). Проте часто попит не відповідає пропозиції. Виставляються квартири великої площі, які не в змозі "потягнути" той, хто потребує житла чи покращення житлових умов.

У Трускавці є 27 квартир в 10 будинках, з яких 70 чоловік потребують відселення. В загальному на квартирному обліку в місті стоїть 637 сімей (367 по місцю проживання і 270 по місцю праці). За минулий рік квартирна черга зменшилася на 59 сімей.

На виконкомі було теж створено комісію для здійснення передачі будівлі гуртожитку по вулиці Кравченко, 4 (будинок знаходиться на межі І санітарної зони) з власності ВАТ "Курортторг" у комунальну власність. Очолив цю комісію заступник міського голови Петро Нестерівський, в її склад ввійшли керуючий санацією підприємства Омушканич, заввідділу приватизації та управління майном Габшій (доповідав по цьому питанні на виконкомі), депутати Беднарчук, Крамар, представники КП "Наше місто" Бачинський, Копко, Карпа, Дикий, начальник фінансового управління ТМР Федоричак, юрист Савченко, начальник УЖКГіБ Стечкевич.

Також на виконкомі було прийнято рішення про надання ряду дозволів на приватизацію в гуртожитках на Сагайдачного, 3 та Івасюка, 9, а також затверджено ряд актів на списання комп'ютерів та іншого обладнання (друкарські машинки тощо) для міської лікарні та КП "Наше місто", надано ряд дозволів на оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна.

Про склад архітектурної ради

На виконкомі 27 січня було прийнято Положення про архітектурно-містобудівну раду та затверджено її склад. Очолив Раду головний архітектор міста Олександр Грищенко, секретарем став його заступник Зеновій Кушнір, до складу ради ввійшло всього 17 чоловік (менше в порівнянні з попереднім роком): заступник мера Петро Нестерівський, депутати Анатолій Стародуб та Ігор Гарванко, головний державний санітарний лікар міста Наталія Когут, начальник МВ МНС Микола Лучковський, начальник УЖКГіБ Василь Стечкевич, керівник електромереж Мирон Стечкевич, начальник управління земельних ресурсів Ростислав Карпович, начальник міського держархбудконтролю Ігор Бошко, керівник водоканалу Володимир Возняк, генеральний директор ЗАТ "Трускавецькурорт" Віктор Жданов, в.о. генерального директора КП "Наше місто" Теодозій Копко, архітектор Ігор Наконечний, колишній заступник міського голови Ігор Баброцяк, одне прізвище ми прослухали.

Три котельні

Міськвиконком ТМР 27 січня погодив акт готовності до експлуатації котельні по вулиці Городище, 2 від санаторію "Південний". Також були надані містобудівні умови для будівництва котельні по Стуса, 17 (для церкви святого пророка Іллі) та для будівництва котельні на 2 корпуси міської ради. Поки що чиновники гріються теплом від котельні ЗАТ "Трускавецькурорт", за яке платять втричі дорожче, ніж населення. Причому не платять із власних кишень, а з міського бюджету. Ініціатива економії коштів та будівництва міні-котельні належить чинному міському голові Руслану Козиру.

Люди масово відмовляються платити в бюджет Трускавця

Минулого року ТМР прийняла положення про дольову участь, за яким при введенні в експлуатацію будівлі їхні власники повинні були сплачувати кошти на розвиток інфраструктури міста. Ідея належала депутатам з "Нашої України", розробником її був тодішній депутат, а тепер секретар ТМР Петро Шумин.

Проте ніби добру ідею довели до абсурду - при невеликій добудові на батьківській землі (наприклад, ґанок, веранда, ІІ поверх тощо), коли загальна площа будови перевищує 200 метрів квадратних, треба невідомо за що платити гроші в міську казну. Трускавчани масово відмовляються це робити.

На засіданні міськвиконкому 27 січня було погоджено ряд актів готовності до експлуатації та надано дозволи на оформлення права власності власне в таких випадках. До Положення, прийнятого з подачі "Нашої України" минулого року, буде внесено ряд поправок, їх готують в авральному режимі.

Дон Кіхот воював з вітряками, Руслан Козир воює з біл-бордами

На виконкомі 27 січня було прийнято рішення "Про впорядкування розміщення зовнішньої реклами", по цьому питанні доповідав директор філії "Реклама і нерухомість" КП "Наше місто" Т. Гончарик. Біл-борди на Стебницькому та Дрогобицькому кільці демонтуватимуть одразу після закінчення терміну дії договорів. Такі дії подаються під соусом "турбота про благоустрій", але яким чином шкодять ці конструкції мешканцям чи відпочиваючим, сказати важко або й неможливо. Часто з біл-бордів можна почерпнути потрібну інформацію, вони закривають облуплені фасади будинків чи непривабливі території. Та й є дохід у міський бюджет. Проте, можливо, хтось хоче прибрати рекламний бізнес у Трускавці до одних-єдиних рук, тому, напевно, і розпочалася така війна з біл-бордами, які нікому не заважають, а бюджет міста поповнюють.

Член міськвиконкому, колишній заступник колишнього мера Віктор Марченко говорив, що в Трускавці півтора року порушується законодавство по рекламі, на що мер міста Р. Козир йому парирував, що "питання врегульовується, ним займатиметься Управління розвитку курорту". До речі, в рекламному бізнесі міста задіяні або хочуть бути задіяні і чимало представників депутатського корпусу, для прикладу, в курортному парку дехто з них рекламує свій бізнес, інші ж мають з того прибуток. Єдиний правдивий факт - від цькування рекламного бізнесу ні влада не стане чеснішою, ні громада заможнішою (це наша приватна позиція).

До речі, колишній міський голова Трускавця Лев Грицак підтримує ідеї Р. Козира щодо ліквідації біл-бордів на кільцях Стебницькому та Дрогобицькому. Наше джерело інформує, що саме Лев Ярославович 2 листопада 2010 року підписав розпорядження про поступовий демонтаж цих споруд. Термін дії багатьох договорів по оренді місць закінчується 28 лютого 2011 року, тож з початком березня у Трускавці може бути більше просвітку.

Всі ролі розподілені

На засіданні міськвиконкому 27 січня було сформовано ряд комісій та розподілено обов'язки між першими особами міста (мер, три заступники, керуючий справами, секретар ради). Створено 38 комісій, комітетів, координаційних рад тощо, більшість з них очолюватиме заступник з питань ЖКГ Петро Нестерівський. Багато обов'язків доведеться виконувати і гуманітарному заступнику Руслана Козира Валентині Анатоліївні Бодак. Дещо менше справ буде у заступника Юрія Яворського, в його підпорядкування кілька комісій, Управління розвитку курорту. Управління фінансів, земельний відділ, юридичний відділ, бухгалтерія - в підпорядкуванні мера міста.

МНС врятував кота

В четвер, 27 січня, еменесники Трускавця здійснили виїзд за адресою Стуса, 2, повідомляє наше джерело. З 9 поверху надзвичайникам довелося рятувати кішку, яка потрапила в небезпечну ситуацію.

Перевірка за перевіркою

Не встигло КП "Міське радіомовлення" пережити нещодавню перевірку, зініційовану міським головою (є відповідне розпорядження Руслана Ярославовича), як в найближчому часі їх чекає ще одна - тепер радіо зацікавилася санстанція. Що цікаво, міське радіо займає всього 2 кабінети і чим зумовлена така увага санстанції до цього засобу масової інформації сказати доволі важко. Ось, наприклад, не цікавить їх стан туалетів у двох корпусах міської ради, коли цілий день немає води.

До речі, ще наприкінці минулого року міський голова Р. Козир обіцяв на кожному поверсі поставити відповідальних осіб і з них вимагати порядку та чистоти.

А тим часом нам стало відомо, що міське ДАІ отримало усну вказівку оштрафувати директора міського трускавецького радіо Світлану Марецьку за те, що вона поставила своє авто … біля міської ради. Виходить, що, наприклад, дружина колишнього мера Дрогобича має право ставити своє авто в цьому місці, а генеральний директор-редактор КП "Міське радіо" ні. Ця подія мала місце у середу, 26 січня, в цей же день на авто пані Світлани Марецької було здійснено наїзд вантажівкою КП "Наше місто", в результаті якого Світлана Богданівна чудом залишилася живою. Якось мимоволі напрошується висновок про цькування, політичні переслідування та гоніння і репресії. На нашу думку, якщо якась людина стала меру чи комусь із його команди впоперек горла чи скалкою в оці, то потрібно реально про це сказати, а не шукати шляхів психологічного тиску. Втім, все це суто наші припущення.

З першокласниць знімають сережки

Як повідомив на нараді при міському голові Борислава начальник бориславської міліції Сергій Пухар, в СШ № 7 двоє дорослих дівчат зайшли в шкільний туалет та зняли з дитини-першокласниці золоті сережки. Згодом кільчики були зняті в цинічний та жорстокий спосіб і в інших дівчат-першачків. Зловмисниць затримано. Проте такі випадки непоодинокі, подібні речі були зафіксовані і в СШ № 1 та СШ № 4.

Міський голова Володимир Фірман звернув увагу в. о. начальника відділу освіти БМР Лесі Коваленко і на незадовільний стан справ у СШ № 3 (засмічене подвір'я, половина приміщень школи не обігрівається, половина туалетів не працює, класи відремонтовані абияк). Постало питання і відновлення чергування вчителів у бориславських школах під час перерви, хоча В. Фірман вважає за потрібне запровадити в школах охорону на зразок Трускавця та Дрогобича. Вже є попередні домовленості із фірмою "Дельта".

Окрім "Дельти", розглядаються і інші варіанти охорони курортного парку Трускавця - мер міста Руслан Козир мав розмови із фірмами зі Львова та Києва. Та що нас особливо турбує, так це ймовірність того, що займатиметься промоцією Трускавця київська фірма, за якою стоїть один із друзів п. Козира, який під час круглого столу в "Женеві" дозволив собі в нетактовній формі "наїхати" на наше Інтернет-видання. Якщо наші підозри підтвердяться, тоді прийдеться працювати в дещо іншому напрямку.

Турецькі журналісти знайомляться з Трускавцем

Минулої середи, 26 січня, у міській раді відбулася прес-конференція міського голови Руслана Козира для делегації журналістів із Туреччини. Візит турецьких журналістів до Трускавця відбувся в рамках прес-туру, організованого компанією "Турецькі авіалінії", повідомляє журналіст Андрій Говіщак.

Міський голова розповів гостям про історію міста, проблеми курорту, висвітлив перспективи його розвитку. Журналісти провели екскурсію містом, побували у готельному комплексі "Ріксос-Прикарпаття" та клініці Володимира Козявкіна, висловили своє захоплення від побаченого.

Вони звернули увагу на відсутність реклами курорту, запропонували свої промоції стосовно його популяризації, висловили думку про можливість зниження ціни на авіарейси з Туреччини до Львова для тих пасажирів, які мають намір відпочивати у Трускавці.

Якщо "заслужений" - мусиш довести

6 лютого в трускавецькому Палаці культури імені Тараса Шевченка відбудеться огляд колективів народної творчості для підтвердження їх звань, а також отримання нових. Про це повідомила завідувач відділу культури Трускавецької міської ради Світлана Ковальчин.

- На огляді-атестації працюватиме спеціальна атестаційна комісія, розповідала Світлана Богданівна. - Серед колективів, які мають звання "Народний", є хор "Воля", циркова студія "Каскад", інші.

За словами завідувача відділу культури, усі колективи здаватимуть своєрідний "екзамен на зрілість" - підтверджуватимуть, що гідні мати звання "Народний". Крім того, під час таких періодичних "екзаменів", звання присвоюються новим кандидатам - колективам народної творчості.

Цьогоріч у Трускавці новим кандидатом на заслужене звання буде танцювальний колектив школи мистецтв "Золоті діти". При нагородженні дитячого ансамблю є невеличка відмінність: якщо "дорослі" колективи отримують звання "Народний", то дитячі стають "Зразковими". Отже, бажаємо успіху цьому чудовому дитячому колективу - після 6 лютого носити звання "Зразковий".

З наради в Бориславі

Проблеми енергозбереження та утилізації твердих побутових відходів стали основними питаннями щотижневої наради керівників комунальних служб, повідомляє газета "Нафтовик Борислава". Міський голова Володимир Фірман розпочав нараду традиційним звітом про виконання протокольних доручень. В основному протокольні доручення наради комунальники виконали.

За висловом міського голови, місто виглядає "веселіше". Директор "КомЕкоБорислав" Олександр Лойко повідомив, що, згідно протокольного доручення, минулого тижня почищені прилеглі території контейнерних майданчиків по вул. Коваліва, П. Куліша та на перехресті вулиць А. Міцкевича і Тернавки. Неприбраним залишився хіба майданчик на вул. Б. Хмельницького. Трактор там згріб сміття на купу, а вивезти його не встигли.

У ході обговорення проблеми чистоти міських вулиць виникло питання необхідності розглянути розташування окремих контейнерних майданчиків та затвердити їх розміщення рішенням виконкому.

Справжня словесна перепалка виникла навколо питань, що стосувалися проблеми узаконення самовільно встановлених громадянами індивідуальних систем опалення, застосування сучасних енергозберігаючих технологій при вирішенні питань енергозабезпечення бюджетних установ та від'єднання частини приміщень, які не використовуються, від теплової мережі. Питання складні, дуже об'ємні, а головне потребують нестандартних підходів при їх вирішенні.

На окремій нараді за участю усіх зацікавлених сторін - представників міської влади, регіонального відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні, НГВУ "Бориславнафтогаз", Бориславського РЕМ та мешканців будинків, які отримують електричну енергію через технологічні лінії електропередачі НГВУ "Бориславнафтогаз" - планують остаточно вирішити питання передачі побутових споживачів НГВУ для електропостачання та обслуговування їхніх квартир Бориславським районом електромереж.

Власна інформація

На території міста Трускавець діє туристичний збір

З 14 січня 2011 року в Трускавці почав діяти туристичний збір. Він йде до місцевого бюджету. Відповідно до ухвали міськради, ставка збору встановлено у розмірі одного відсотка до вартості усього періоду проживання (ночівлі) за вирахуванням податку на додану вартість. Його сплачуватимуть люди, які поселятимуться у готелях, мотелях, хостелах. Від туристичного збору звільняються місцеві жителі, люди у відрядженні, діти, інваліди, ветерани війни, чорнобильці, а також ті, хто прибув в санаторії та пансіонати по путівках.

До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду.

Туристичний збір вводиться Податковим кодексом як місцевий збір.

Завідувач сектором ДПІ в м. Трускавці
Дарія Петричкович

За добу в околицях Дрогобича сталося три пожежі

На Дрогобиччині не на жарт розгулявся "червоний півень". У селі Лішня Дрогобицького району згорів другий поверх житлового будинку розміром 16/7 метрів, власником якого є Роман Васюрко. Вогнем знищено сходову клітку (сходи ведуть з підвального приміщення на другий поверх), речі домашнього ужитку, двоє дверей та вікно. Орієнтовна сума збитків становить біля 10-и тисяч гривень.

На думку вогнеборців, причиною пожежі є порушення правил пожежної безпеки при експлуатації побутових електроприладів. Річ у тім, що китайська переноска, яку господар підключив до пральної машинки, яка знаходилась у новодобудованій частині будинку, розплавилася, загорілася, і в результаті спричинила пожежу.

Того таки дня у Рихтичах, на вул. Володимира Великого, 98 вогнеборцям знову довелося виїжджати на місце події ще однієї пожежі, в результаті якої згорів електролічильник на три фази, який був вмонтований в стіну житлового будинку. Вогнем пошкоджена виносна шафа. На щастя сусідам вдалося швидко загасити пожежу. Матеріальні збитки становлять лише 800 гривень.

А в Унятичах (вул. Коцюбинського) через необережність господаря новозбудованої оселі, 68-річного Михайла Хом'яка, згоріли не лише пластикові євровікна, четверо дерев'яних дверей, дерев'яна обрешітка, бензопила, речі домашнього ужитку. Обгоріло й перекриття площею 50 метрів квадратних. Та, найстрашніше, що під час пожежі згорів і сам власник будинку, який курячи в ліжку, залишив в попільничці тліючий недопалок цигарки. Сусіди стверджують, що п. Михайло любив прикладатися до оковитої. Та судмедекспертам навряд, чи вдасться встановити, чи покійний вживав алкоголь перед смертю. Від людини залишилися тільки напівзотлілі рештки тіла. Інформацію подаємо за даними підполковника служби цивільного захисту населення пожежної частини м. Дрогобича Романа Свястина.

Вікторія Лишик

Сьогодні в Дрогобичі молодь проведе акцію "Триста палаючих сердець"

Сьогодні, 28 січня, у Дрогобичі з нагоди Дня пам'яті героїв Крут 300 членів молодіжної організації "Інше місто" у вечірній час пройдуть з лампадками вулицями міста від Кафедрального храму Пресвятої Трійці (18.00) до пам'ятника "Борцям за волю України" і викладуть з лампадок Тризуб, що символізуватиме 300 палаючих сердець. Про це повідомила начальник відділу сім'ї, молоді і туризму виконавчого комітету міської ради Лесі Пашко. З її слів,учора, 27 січня, з ініціативи цієї ж громадської організації в Ратуші відбулося засідання загальноміського круглого столу, на якому юнаки і юнки вели мову про патріотичні і моральні цінності учасників Крутянського чину з проекцією на сучасність.

Щоб змінити місто, у Дрогобичі висадять 100 тис. дерев та кущів

У Дрогобичі буде висаджено 100 тисяч декоративних дерев та кущів, - про це повідомив міський голова Олексій Радзієвський. Зараз архітектура готує рішення про розміщення насаджень, які мають охопити всі мікрорайони, вулиці. Олексій Радзієвський зауважив, що у цьому питанні йому потрібна підтримка та розуміння громади і депутатського корпусу. Він звернувся із закликом до населення міста, працівників всіх підприємств, установ, організацій та навчальних закладів взяти участь в озелененні та висадженні на клумби квітів. Олексій Радзієвський зазначив, що після проведення такої роботи Дрогобич невпізнанно зміниться.

У Дрогобичі відновлять занедбаний парк культури і відпочинку

До кінця 2011 року міський парк культури і відпочинку буде приведений до ладу. Про це в ефірі радіо "Франкова земля" повідомив Дрогобицький міський голова Олексій Радзієвський. "Парк став жертвою зухвалих ділків, які при допомозі влади захопили цю територію і нічого на ній не роблять. Нема ні інвестицій, ні жодних дій для того, щоб парк зробити центром сімейного відпочинку, розваг для дітей", - заявив Олексій Радзієвський. З його слів, угоду з орендарями буде розірвано, а натомість парк запропонують інвесторам, які оперативно наведуть там порядок. Нагадаємо, міський парк культури та відпочинку, який розміщений у центрі Дрогобича, колись був найбільш масовим місцем відпочинку людей. Давно минув термін експлуатації атракціонів, крита паркова сцена згоріла і парк перетворився у руїну.

У Дрогобичі відбудеться 20-ий фестиваль "Колядує Франкове Підгір'я"

У неділю, 30 січня, у Дрогобичі у Народному домі ім. І. Франка пройде 20-ий фестиваль "Колядує Франкове Підгір'я". У фестивалі, крім дрогобицьких, беруть участь хори із сіл Дрогобицького району та міст Львівщини, зокрема Самбора, Борислава, Стебника, Трускавця, Старого Самбора, Львова. Фестиваль "Колядує Франкове Підгір'я" був започаткований у 1991 році під егідою міського відділення Музичного товариства України. Як зазначив інтерв'ю газеті "Галицька зоря" мистецтвознавець, який стояв біля витоків цього фестивалю, Михайло Бурбан, організатори фестивалю поставили перед собою завдання - продовжити та розвинути тисячолітню хорову українську традицію - як церковну, так і світську. З його слів, творчий дебют фестивалю "Колядує Франкове Підгір'я" був вдалим і перспективним. Усе почалося з того, що кілька осіб взялися за налагодження контактів із різними хорами, ансамблями, дуетами, квартетами з навколишніх міст і багатьох сіл Дрогобиччини. Перший фестиваль розпочався із молитви "Отче наш", яка вперше публічно і вголос після 1944 року прозвучала з уст присутніх і десятка священиків у приміщенні театру.

У неділю в Дрогобичі відкриють виставку "Дерев'яна пластика" із фондів музею "Дрогобиччина"

У неділю, 30 січня, о 14.00 у Дрогобичі в Палаці мистецтв відбудеться відкриття виставки "Дерев'яна пластика" із фондів музею "Дрогобиччина"

Мистецтво різьби по дереву в Західній Україні наприкінці XIX - протягом XX ст. сягло свого найвищого розквіту. Одним із перших майстрів-різьбярів був народний митець Михайло Орисик (1885-1946), якого і вважають засновником школи дерев'яної скульптури України.

До плеяди молодших різьбярів належать О. Стецяк, В. Одрехівський, А. Орисик, Д. Долинський, В. Кищак, І. Кищак, О. Сухорський, В. Шпак, Ф. Стецяк, І. Іляш, які творили в осередках Львова, Трускавця, Стрия, Тернопілля (с. Гутисько).

У повоєнний період у м. Трускавці було створено артіль різьбярів "9 лютого", де працювали в анімалістичному жанрі більшість із майстрів, виготовляли сувенірну продукцію у вигляді турів, диких кабанів, орлів, оленів тощо.

На виставці експонуватимуться твори періоду із середини 40-х років до 80-х років минулого століття умільців П. Одрехівського, А. Орисика, М. Бердаля, В. Шпака, Ф. Стецяка та ін. Буде представлена дерев'яна скульптура, яка відзначається правильністю анатомічних форм, динамікою та емоційністю, що підтверджують високий рівень майстерності наших різьбярів.

Значна частина із показаних творів експонувалась на багатьох виставках, зокрема, на виставці лемківської дерев'яної скульптури у рамках Фестивалю мистецтв України з нагоди 18-ої річниці Незалежності України в Національному Палаці "Україна" (м. Київ). Високе мистецтво дерев'яної скульптури мали можливість оцінити сотні наших співвітчизників із краю та з-за кордону.

Виставка відбувається у рамках відзначення 70-річчя музею "Дрогобиччина".

У Дрогобичі відбудеться VIII-ий форум молоді

25 січня на засіданні молодіжного парламенту було прийнято рішення про проведення у Дрогобичі VIII форуму молоді Дрогобиччини. Як зазначила начальник відділу сім'ї, молоді та туризму Леся Пашко, форум проводиться з метою ознайомлення молоді з роботою громадських організацій, активізації молодіжного середовища, залучення молоді до волонтерської роботи, а також визначення шляхів подолання узалежнень у молодіжному середовищі. На цьогорічному форумі молодь обговорить питання про роль молодіжних громадських організацій, об'єднань, формувань у реалізації молодіжної політики на Дрогобиччині.

У Дрогобичі хочуть відновити кіноконцертний зал

У Дрогобичі в приміщенні колишнього кінотеатру "Прометей", яке нині перебуває в руках вже третіх власників, за наполяганням міського голови Олексія Радзієвського облаштують кіноконцертний зал. Про це він повідомив сьогодні, 26 січня, відповідаючи на запитання одного з радіослухачів в прямому ефірі радіо "Франкова земля". Власники будинку мають також своїм коштом провести реконструкцію площі Тараса Шевченка і відновити роботу фонтану.

У Дрогобичі у 6 разів збільшать кількість двірників

Щоб забезпечити чистоту на вулицях міста, дрогобицька влада вирішила збільшити кількість двірників до 200 осіб. Про це сьогодні, 26 січня повідомив міський голова Олексій Радзієвський під час прямого ефіру на місцевому радіо "Франкова земля". Зі слів Олексія Радзієвського, він прийняв місто, в якому переважна більшість вулиць не прибиралася через обмежену кількість двірників. Дрогобич займає територію 45 кв.км і, зрозуміло, що 32 двірники, які є в комбінаті міського господарства, не можуть її прибрати. Тому й постало питання різкого збільшення кількості. Влада також дбає, щоб дрогобицькі двірники мали хорошу зарплату.

Відділ внутрішньої політики Дрогобицької міської ради

Служити громаді - не легко

- Ви як добрий тато, маєте усіх вислухати, дати пораду, допомогти. Бо вас люди вибрали на таку відповідальну посаду. Маємо надію, ви дотримаєтеся свого передвиборчого гасла "добра влада - заможна громада". Доброго вам здоров'я і многая літа, - такими побажаннями-віншуваннями благословив міського голову і всіх присутніх у залі під час прийому громадян настоятель церкви св. Іллі УПЦ МП Петро.

І справді, у цей вівторок (25 січня), як і в попередні, міський голова Руслан Козир був уважний, привітний і жартівливий у розмові з людьми, які прийшли до нього за порадою, допомогою. Скажемо, це, напевне, є єдиний вихід у ситуації, коли якимись конкретними діями зарадити немає можливості, так як, наприклад, у цьому випадку.

У зал відразу зайшло понад десять чоловік. Це були мешканці будинків 3, 7, 9, що на вулиці Петра Скоропадського. З кричущими проблемами, що їхнє житло не готове до експлуатації, що замовник в особі ТКС не виконує взятих перед інвесторами (мешканцями будинку) своїх зобов'язань, вони заявляли ще років три тому. Відтоді практично нічого не змінилося, компанія ТКС проігнорувала вимоги минулого керівництва міста, не реагує на подання прокуратури міста щодо усунення на новобудові наявних недоліків.

- Ми просимо, щоби міська влада якось вплинула на цю компанію, або хоча б допомогла запустити в будинках ліфти, поставити баки для сміття, благоустроїти територію, зробити під'їзну дорогу, - говорили мешканці.

- Ця компанія стала неплатоспроможна, практично банкрут, - сказав міський голова. - Виконати ваші вимоги можна хіба за рахунок продажу їхнього майна. Тож подавайте організовано позови в суд, а ми будемо як третя сторона в цьому процесі.

У цей день на прийом прийшло майже тридцять заявників. Такий великий наплив людей, які прийшли до міського голови на прийом можна пояснити двома причинами: закінчилися свята і мешканці згадали про свої проблеми, а друга - сама кількість тих проблем не зменшується, а зростає.

Ось Юрій Паньків, голова міської спілки ветеранів Афганістану, добивається виділення земельної ділянки під будівництво гаражного кооперативу. Земельна ділянка ніби є, але дозволу на будівництво нема.

- Це питання треба вивчити, а тоді будемо приймати рішення. - сказав міський голова.

Пан Валерій Гмиза повідомляє, що на вулиці Петра Скоропадського, 8 виникло стихійне сміттєзвалище. Пора уже його ліквідувати. А ще він вважає за доцільне зробити у місті заливний каток для дітей.

З цим питанням ніхто не звертався, відповів Руслан Козир,- тому така ситуація. Але я готовий в цьому посприяти.

Пан Микола Бегар хоче вирішити проблему з житлом. Він зробив обмін, але люди, які поселилися в його квартирі, через якийсь час почали пред'являти йому претензії. Чоловік вважає, що обмін зробив чесно і ні в кого ніяких претензій не було. Але всю справу сфабрикували у КП "Наше місто".Він звертався в прокуратуру міста, але результату нема. Йому порадили звернутися повторно, а як не буде належної відповіді, тоді це звернення направити в обласну прокуратуру.

Пані Ольга Гармич уже пів зими мучиться без газу. Газовики вимагають покриття всієї заборгованості, яка виникла у неї. А жінка не має таких коштів. Міський голова пообіцяв переговорити з керівництвом газової служби, щоб ті пішли назустріч мешканці міста.

Не може вийти із зачарованого кола пані Марія Алілушкіна. Живе вона, за її словами, у найгіршому будинку у Трускавці. Тепла нема, вода поступає нерегулярно. Є у неї заборгованість за комунальні послуги, за які не варто платити. За рішенням суду вона сплачує його по частинах, але КП "Наше місто" не дає довідки, що вона покриває цей борг, тому їй не оформляють субсидію

- Я своє судове рішення виконую, а КП "Наше місто" ні, - сказала жінка.

Міський голова пообіцяв вирішити це питання з керівництвом комунального підприємства.

Подібна ситуація у пані Надії Орищич. Вона від'єднала у своєму приміщенні батареї і заявила про це комунальникам, та начислення продовжують надходити.

Складна ситуація у пані Галини Скоб. Її будинок, який за радянських часів зробили гуртожитком і поселили декілька сімей, тепер повернули їй як власниці. Вона хоче робити ремонт, бо будинок занепав, та спершу треба відселити людей. А куди їх розмістити? Важке завдання для влади.

Мирона Гірняка турбує стан його будинку на вулиці Дрогобицькій, 31. Дах дірявий, якось сильний вітер зірвав шифер. Пан Мирон не дочекавшись ремонтників із КП "Наше місто", купив шифер за свої кошти і зробив ремонт. За цю роботу комунальники мали би повернути затрачені гроші. Та не повертають. А будинок потребує більш серйозного ремонту. Міський голова пропонує пану Мирону створити ОСББ. Він з цим погоджується, але за умови, що місто відремонтує будинок

Пані Анна Артимович прийшла просити за внука, щоб допомогти влаштувати його на роботу. Таких звернень було три. Про неналежне теплопостачання звернулося двоє мешканців. З приводу повернення будинку на вулиці Стебницькій,12 звернулася пані Орися Гурба.

Як бачимо, проблем у громадян міста багато, вирішувати їх дуже складно, але треба. Трускавчани надіються, що міський голова з цими проблемами впорається.

Відділ внутрішньої політики Дрогобицької міської ради

У пошуках "крайнього", або Про доброго та поганого поліцейського

Минулого тижня в ряді місцевих ЗМІ з'явилася стаття Валентини Гук "КП "Наше місто": на сцені й за лаштунками, або Хто ходить задом наперед". Що цікаво, опублікували її і на офіційному сайті Трускавецької міської ради (інколи складається враження, що офіційний сайт міської ради став дошкою оголошень пані Валентини Гук).

Пані Валентина Гук є дружиною колишнього міського голови Дрогобича п. Миколи Гука, який допровадив сусіднє з нами місто до катастрофічного становища. В статті пані Гук є не просто ряд образ людської гідності на адресу керівництва та членів Трускавецької міської організації партії "Свобода", але і ряд закидів, тому ми цією публікацією пробуємо пролити світло на дану проблему з перших вуст.

Олексій Балицький Отже, сьогодні гостем редакції нашої газети є депутат Львівської обласної ради по мажоритарному виборчому округу № 16, член "ВО "Свобода", колишній генеральний директор КП "Наше місто", а тепер заступник генерального директора з питань маркетингу та обслуговування в санаторії "Карпати" у м. Трускавці Олексій Балицький.

Олексій Михайлович люб'язно погодився дати відповіді на всі питання, які були опубліковані Валентини Гук стосовно КП "Наше місто". Подаємо спростування у форматі питання-відповідь.

О. Балицький: Насамперед хотів би зазначити, що в даній ситуації, яка склалась в комунальному господарстві міста, немає вини особистостей, ні міських голів, ні політичних сил, тим паче, як на мене, є цілий комплекс причин, які призвели до того, що зараз маємо.

Причина перша, загальнодержавна - це невідповідність тарифів на комунальні послуги, відсутність відшкодування в повній мірі по різниці в тарифах. Не дивлячись на це, ми маємо стрімке підвищення цін на енергоносії та жорсткий контроль розрахунків за них. Державна політика у цій галузі регулює значну частину процесів і відповідальна за стан справ у ній. Недарма велику увагу зараз приділено саме реформі комунального господарства, влада повинна бути відповідальна за стан справ у цій сфері.

Причина друга - постійний брак коштів загального бюджету міста, від позики до позики. А при наявності є ще пріоритет виплат, звичайно ж, комунальне господарство в такому випадку постійно недофінансовується. Насамкінець, маємо ще державне казначейство, так, наразі декілька регіонів вже подали позов до суду на Державне казначейство України через недоотримання коштів та блокування рахунків 2010-2011 рр.

Причина третя - саме комунальне підприємство "Наше місто", його структура, кадровий потенціал та внутрішня політика підприємства. Створене з величезними боргами 1 квітня, на день сміху, воно на сьогоднішній день стало предметом гірких сліз, гучних скандалів та проблемою № 1 в області. Так, в дане підприємство надто багато вклали коштів, були можливо і нераціональні рішення щодо їхнього використання, хтось скаже, що і керівник не всім подобався. Всі ці фактори відіграли важливу роль в формуванні економічного потенціалу підприємства. Стереотип керівника КП "Наше місто" - це завідомо повний негатив, як не крути, а вирішити багато проблем не під силу наразі нікому.

Перебуваючи на цій посаді, я максимально старався допомогти вирішити ряд першочергових питань, з якими щотижнево до мене звертались мешканці, але без коштів багато не зробиш. Пріоритетом використання отриманих коштів була виплата заробітної плати, сплата основних, обов'язкових платежів, таких як ПДВ, в пенсійний фонд, оплата за енергоносії, закупівля найнеобхідніших матеріалів.

Щось все-таки вдалось виконати і приємною несподіванкою були різдвяні привітання і слова подяки від мешканців міста на мою адресу.

Цілком згідний з міським головою Русланом Козирем, що далі так не може бути, потрібно ставити крапку. В надто важкій ситуації опинився пан Руслан - дефіцит коштів, велика кількість проблем, здається, що все звалилось нараз. Але я впевнений, що спільно ми зможемо вийти з даної ситуації. Дуже слушна думка міського голови задіяти саму громаду в реформі підприємства, щоб не було дорікань в майбутньому, окрім цього це допоможе у створенні ОСББ.

Тим не менше хотів би коротко надати відповіді на ряд зауважень, які пролунали на мою адресу та на адресу ВО "Свобода" у статті пані Гук.

"Основна причина страйку - заборгованість із зарплати перед працівниками за вересень - грудень 2010 року"

- Основна причина страйку, на мою думку, недостатнє фінансування виконаних робіт по благоустрою міста з загального бюджету, що призвело до росту заборгованості по зарплаті.

Вважаю, що гучні заяви щодо виконання робіт тільки за наявності кошторисних призначень мають дуже віртуальний характер. Для прикладу, по виконанню робіт з благоустрою за січень місяць 2011 року, УЖКГ і Б максимально може проплатити КП "Наше місто" до 100 тис. грн. без тендерних процедур, а виконано робіт всього на 800 тис. грн..

Звичайно, що є дуже великі зауваження і до роботи самого комунального підприємства, до системи оплати праці, до виконання робіт, до формування загальновиробничих та адміністративних витрат підприємства. Для того, щоб виправити ситуацію, потрібно спочатку закрити питання заборгованості по заробітній платі, а після цього реформувати.

"Пропозиції організаторів страйку є деструктивні. Не маючи альтернативи реформуванню КП "Наше місто", вони вимагають скерувати кошти з бюджету розвитку (1 млн. грн.) на погашення боргу перед колективом"

- Насамперед варто зазначити, що ми пропонували різні варіанти виходу із складної ситуації, але не ми є організаторами страйку. Працівники КП "Наше місто" самі стали на захист своїх конституційних прав, і звинувачувати когось у підбурюванні цих людей є неетично. Втім, час покаже, чиї пропозиції були деструктивні, побачимо, як буде відбуватись фінансування з загального бюджету. А щодо реформування КП "Наше місто", то я особисто пропонував декілька варіантів цього процесу. Як би не було прикро, та найбільш реальний та швидкий варіант виходу з даної ситуації - це поповнення статутного фонду комунального підприємства.

"Практика виплати заробітної платні з фонду розвитку, започаткована у минулі роки, є, по-перше, незаконною, а по-друге, нераціональною. Фонд розвитку має виконувати притаманну йому функцію - працювати на розвиток підприємства"

- Цілком погоджуюсь з таким трактуванням використання коштів фонду розвитку - за умови, що у нас немає першочергових критичних соціальних проблем. Звичайно, ці кошти можна було б використати на ремонт асфальтобетонного покриття вул. Річки чи будь якої іншої вулиці, але чи правильно буде купувати новий костюм, не маючи коштів на хліб?

"КП "Наше місто" заборгувало своїм працівникам ще минулого року, тобто за минулої влади. Втім, жодних протестів на захист своїх прав ніхто не влаштовував"

- Це теж неправда, і минулого року були і страйки, і протести, неодноразово працівники підприємства КП "Наше місто" збирались біля Трускавецької міської ради.

"Станом на кінець минулого року підприємство має кредиторську заборгованість 13 млн. 149 тис. грн., а дебіторську - 5 млн. 884 тис. Є дуже багато факторів, на які в минулому часі керівництво не звертало уваги, що, на мій погляд, призвело до запланованого банкрутства підприємства"

- Я особисто озвучив ці цифри в травні 2010 року на сесії міської ради. Ще раз підкреслюю - це було в травні місяці 2010 року. На той час, я тимчасово виконував обов'язки генерального директора КП "Наше місто" і доповідав про звільнення від земельного податку. Чому депутати знехтували даною інформацією і втрутились в даний процес - питання риторичне, адже ніхто на цей час не хотів прикладати зусиль для того, щоб покращити ситуацію, яка склалася, а спокійно спостерігали за крахом комунального господарства. Окрім того, даними цифрами оперували і представники облдержадміністрації, так що вести розмову про те, що керівництво не звертало увагу, цілком неправильно. Якщо хтось і хоче знайти винуватого, то я вважаю, що потрібно переглянути більш детально всю історію підприємства.

"Хоч страйком створено, є підстави думати, що не він замовляє музику і що справжній хормейстер, як і належить диригенту, - у театральній ямі. Ми не можемо стверджувати напевне, що одним з організаторів цього "путчу" є Олексій Балицький. Зате як доконаний факт можемо констатувати, що трускавецька "Свобода" там наслідила"

- Дуже шкода мені, що представники команди міського голови, команди "Фронту Змін" такої думки, думки, яка роз'єднує ці політичні сили, які повинні консолідуватись для вирішення саме даних питань як на рівні міста, так і області.

Відносно організаторів так званого "путчу", то розповім детальніше, як все відбувалося. 17 січня о 9.30 до мене зателефонували працівники комунального підприємства і запропонували бути присутнім на зборах колективу о 12.00 цього ж дня, що можуть підтвердити самі працівники. Йдучи на зустріч, я запросив голову постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Львівської обласної ради Михайла Задорожного. Хочу сказати, що ВО "Свобода" завжди відстоювала інтереси простих громадян, ми стояли і надалі будемо стояти на захисті українців. Скажу більше, мені не було б соромно, якби я і був організатором даного процесу.

"Цей "свободівець" пропрацював на посаді гендиректора КП "Наше місто" за минулої влади півроку і під його "чуйним" керівництвом борг перед працівниками, як і заборгованість самого підприємства, не зменшилася ні на гривень, а навпаки, суттєвого виросла"

- Так, я визнаю, що я не чарівник і чарівної палички мені не дали, можливо у нового керівника вона є, тому суттєво зменшити заборгованість за півроку я не зміг. Цей "свободівець", як Ви мене назвали, зумів втримати на плаву "Титанік", який вже тонув, зумів вчасно сплачувати внески до Пенсійного фонду (протягом всього періоду), отримати ліміти та вчасно запустити опалювальний сезон, виплачувати заробітну плату, закуповувати необхідні матеріали для виконання робіт та сплачувати обов'язкові платежі (ПДВ, електроенергія, інші податки).

Стосовно заробітної плати - станом на 01 серпня 2010 р. заборгованість по заробітній платі сягала більше мільйона гривень. Загалом за чотири місяці я виплатив понад 1,6 мільйона гривень на заробітну плату. Очоливши дане підприємство в серпні 2010 року, я виплачував заробітну плату за квітень(!). Це заборгованість майже в чотири місяці! Приблизно така ситуація і залишилась, однозначно вона не зменшилась, але не можу сказати, що вона і радикально виросла.

Зокрема, всі кошти, які надходили на рахунок підприємства, скеровувались оптимально для забезпечення життєдіяльності підприємства та міста в цілому. Я не купляв нових авто, не збільшував видатків. Заборгованість і далі зростає, та про це ми не говоримо.

"Якщо згадати минулолітню так звану "газову епопею", то найцікавішим є те, що саме Балицький, виконуючи вказівки тодішнього міського голови, чи не найбільше наполягав на кредиті під заставу комунального майна - останнього у місті. Зрештою Приватбанк дав кредит на дуже вигідних умовах - з невеликими відсотками і без застави. І свідчить це про те, що інші варіанти, окрім як дати в заставу і у такий спосіб відчужити останню власність громади, тоді навіть не розглядалися"

- Це свідчить тільки про одне, що ми змогли домовитись про відкриття кредитної лінії в Приватбанку.

"З приходом нової влади Олексію Балицькому було запропоновано очолити і реформувати КП "Наше місто". Але він бачив себе в кріслі не менше як першого заступника міського голови і від "недостойної" посади гендиректора відмовився".

- Пропозиції, звичайно, були. Згоден також, що пропозиція була "непристойна", про це ми вже згадували.

Хто ж захоче свідомо очолити підприємство з такими боргами? Давай працюй, друже, а ми подивимось, як воно буде, ти реформуй, покажи себе.

Чи бачив я себе на посаді заступника міського голови? Можливо, хоча пріоритетом для мене це не було, в мене немає на це ніяких амбіцій. Я вважаю, що у мене не менше знань і практики, ніж у деяких діючих заступників, окрім цього досить суттєва підтримка як на місці, так і в обласній раді, що немаловажно. (Нагадаємо, що О. Балицький переміг по мажоритарному округу - прим. ред.)

"Ще один "свободівець", депутат минулої і теперішньої каденції Павло Швець, також активна дійова особа комунального "путчу", відмовився очолити депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства, як пропонував міський голова"

- Складається враження, що "Свобода" явно комусь стала впоперек горла. Цим все сказано, про дійових осіб надуманого владою "путчу" я взагалі не говорю.

"Якщо пан Балицький такий потужний менеджер, про що свідчать його претензії на посаду заступника міського голови, то чому від слідів його професійної діяльності на попередній посаді директора КП "Курортний парк" залишилася хіба що маса рекламних бордів сім'ї колишнього боса? - питання риторичне. І останній штришок як інформація до роздумів: куди наразі пішов реалізовувати свій прихований потенціал цей "свободівець"? - до колишнього боса. Народ говорить, що пан Балицький є працівником санаторію "Карпати"

- Я ніколи не декларував свої потужності чи ставив претензії щодо вакансій, а робив пропозиції, причому, вважаю, конструктивні.

І на завершення нашої розмови, хочу подати інформацію до роздумів. Чому ні з того ні з сього так активно почали паплюжити ВО "Свободу" в Трускавці, в тому числі і Балицького? Немає кому працювати? Шукають винного? Вбачають конкуренцію? А, можливо, озвучена пропозиція погашення заробітної плати не до снаги для міської влади?

* * *

В цій статті далеко не повністю висвітлено всі питання стосовно КП "Наше місто", взаємин старої та нової влади Трускавця, шляхів вирішення складних ситуацій, виходу з кризової ситуації. Замість спільно шукати виходу із нелегкої ситуації на комунальному підприємстві, влада інколи йде шляхом безпідставних звинувачень, перекручувань фактів, маніпуляцій громадською думкою. Об'єктом критики цього разу стала міська організація "Свободи" та особисто депутат обласної ради, представник цієї політичної сили, проте наступного разу винними можуть стати інші політичні сили, політичні діячі, лідери громадських організацій. Воістину, як в прислів'ї, "Поганому танцюристу завжди щось заважає".

Правду кажуть, що завжди легше когось критикувати, ніж щось робити, і ситуація останніх двох з половиною місяців у Трускавці довела правдивість цього твердження. Та сподіваємося, що влада Трускавця візьметься нарешті за роботу, замість цькування неугодних розпочне хоча б якусь діяльність щодо покращення ситуації в місті. Проблеми були, є і будуть, їх потрібно вирішувати, саме з цією метою обирали владу на виборах 31 жовтня. Хоча тоді, в цей останній день жовтня, ніхто не думав, що влада замість щось реально робити, займатиметься вияснюванням стосунків та порахунками. Хоча, можливо, думка пані Валентини Гук і не відображає позиції мера Трускавця, адже, як нам відомо, інформаційний відділ міської ради перебуває наразі у процесі формування.

Підготував Володимир Ключак

Депутат обласної ради Михайло Задорожний про стан справ у КП "Наше місто"

Сьогодні ми спілкуємося з головою комісії із питань житлово-комунального господарства Львівської обласної ради (до речі, депутатом ЛОР кількох скликань) Михайлом Задорожним. Головна тема розмова - ситуація в КП "Наше місто".

- Михайле Леоновичу, знаємо, що нещодавно, а саме 17 січня, ви взяли участь у страйку працівників трускавецького КП "Наше місто". Яка ваша думка про стан справ на підприємстві та про всю цю ситуацію?

- Добрий день, шановні трускавчани. Дійсно. я брав участь в цьому страйку на запрошення трудового колективу як голова комісії із житлово-комунального господарства Львівської обласної ради. Як на мене, безперечно, що на зібранні лунали кардинальні пропозиції, а саме одна з них була по погашенні заборгованості по заробітній платі. Колектив зневірений, я це бачу. Нарощення заборгованості по зарплаті тривало, звичайно ж, не один місяць. Люди вже зверталися в обласну та генеральну прокуратуру.

На сьогоднішній день заборгованість є надто великою і люди вже почали діяти кардинальним шляхом, були пропозиції щодо відключення котелень і так дальше. Я не є прихильником таких дій. Такого робити не можна, бо може бути другий Алчевськ, а в Трускавець приїжджають люди з європейських та інших країн. Як ми будемо виглядати в такій ситуації?

Як на мене, влада зобов'язана погасити заборгованість перед працівниками по заробітній платі. Люди ці гроші заробили, у людей є сім'ї, людям потрібно їх годувати.

- Яким чином це буде відбуватися?

- Пропозиція, яку я вніс і була така домовленість з колективом, що, можливо, буде зібрана позачергова сесія ТМР і з бюджету розвитку міста Трускавця в статутний фонд підприємства будуть внесені кошти, це зніме соціальну напругу.

Я буду підтримувати позицію трудового колективу і буду звертатися на обласному рівні по цьому питанні.

На сьогоднішній день хочуть реорганізувати КП "Наше місто". Чи змінить суттєво реорганізація це підприємство, я не знаю.

Але коли йде тенденція, що не погашаються борги, то тут є шлях відтермінування. Створюються 2 чи 3 підприємства на базі КП "Наше місто", виводяться активи, на КП залишаються боргові зобов'язання і так дальше.

Ми незалежно від статусу депутатів якого рівня, коли йшли на вибори, то обіцяли захищати наших громадян, обіцяли підтримувати їх, люди довірили нам і ми зобов'язані на сьогоднішній день підтримати людей

- Михайле Леоновичу, прозвучала така інформація, що ваш однопартієць, колега-депутат Олексій Балицький ще більше зробив заборгованість і винен у всіх бідах, які є в КП "Наше місто".

- На зібранні колективу КП "Наше місто" таких закидів на адресу Олексія Балицького не звучало. Інформація ж в Інтернеті може бути перевіреною чи не перевіреною. Колектив до О. Балицького претензій немає.

Коли здійснюються такі закиди, то тільки слабкі так роблять, а сильні люди дивляться у вічі і приймають рішення. Я як голова комісії із промисловості, транспорту, ЖКГ вивчаю різні такі питання і ми зобов'язані підтримувати людей. Коли я ознайомився із довідкою, із зверненням колективу, то тут варто сказати, що варто вирішувати соціальну складову, а не перекладати відповідальність суто на попередню владу.

- До теми комунальних підприємств. Є КП "Міське радіомовлення" і влада хоче теж реорганізувати це комунальне підприємство, де єдина проблема - це заборгованість по заробітній платі (14 тисяч), в той же час міська влада позичила понад 70 тисяч на придбання камер відеоспостереження.

- Напевно, в даному випадку хочуть вивільнити керівний склад, працівників. Я не хочу коментувати, бо я не знаю добре цієї ситуації. Який зміст робити реорганізацію у цьому випадку? Потрібно шукати контекст, чому це робиться, кому це вигідно.

- Ваша думка, який вихід із цієї ситуації щодо ідей влади по реорганізації комунальних підприємств?

- Можливо, є зміст реорганізовувати комунальні підприємства. Я також колись звільняв людей, без яких підприємство могло обійтися. Від будь-якої реорганізації повинен бути виграш, повинні виграти мешканці Трускавці, вони повинні отримувати кращі послуги. А якщо просто здійснювати реорганізацію для реорганізації, то, думаю, це недоцільно. Можливо, потрібно працювати більше з мешканцями, щоб повернули борги, частину з цих коштів кинути на погашення зарплати, кинути якісь кошти на розвиток

- А в області в цілому така ж ситуація, чи це тільки в Трускавці?

- Комунальні підприємства (водоканали, ЖЕКи, теплопостачальні підприємства) є затратні, бо за останні 20 років не проводилися серйозні реформи, все тече, вичерпалися ресурси, теж амортресурси, потрібні колосальні кошти. Треба долучати приватний капітал, треба, щоб інвестори приходили на підприємство сьогодні, а не якісь міфічні, які пообіцяють залучити кошти через 20 років чи 30 років, теж потрібно активізувати створення ОСББ та впроваджувати в життя інші методи. Людям для ОСББ треба виділити територію, підвальні приміщення, горища і коли це здаватиметься в оренду, то можна заробляти кошти. А коли все тече, все валиться, то хто захоче братися в такому випадку за створення ОСББ? В рік варто давати по кілька тисяч на розвиток і тоді можна цей процес пропагувати.

ЖЕК сьогодні збирає кошти для своїх керівників, працівників і це неправильно. Треба, щоб кошти поступали від мешканця підприємству, яке надає реальні послуги. До того ж, існує і питання тарифів, яке варто врегулювати… Варто підняти питання дотації підприємства, коли не покриваються видатки. Створити 3 підприємства замість одного - це три директори, три водії, три бухгалтери, три інженери, яка з цього буде вигода?

- Чи можна знайти інвесторів для таких підприємств?

- Є в нас у області приватні водоканали і в них немає ніяких боргових зобов'язань. В Європі є аналогічна ситуація. Люди чи держава повинні вкласти частину своїх коштів і вирішувати це питання, хоча я можу і помилятися. Ще один штрих - працівники КП "Наше місто" мали б піти на сесію і подивитися, яка ж позиція депутатів. Якщо поставити це питання на поіменне голосування, то я думаю, що ця проблема буде вирішена. Одна порада - вимагати поіменного голосування.

- Дякую за розмову.

За матеріалами інтерв'ю
для трускавецького проводового радіо

КП "Наше місто": замість зарплати - скорочення

Так почала діяти адміністрація КП "Наше місто" на чолі з в.о. генерального директора Теодозієм Копком у відповідь на вимоги колективу виплатити заборговану за чотири місяці заробітну плату і створення страйкового комітету. Як відомо, кращий захист - це напад. Після бурхливих подій минулого тижня: створення страйкового комітету, звернення до міських і обласних депутатів, розгляду ситуації в депутатських комісіях, адміністрація КП "Наше місто" почала нападати. Явно за наказом нового міського голови в присутності ревізорів з "Арко" у вівторок 25 січня приблизно в одинадцятій годині ранку в. о. генерального почав викликати до себе по одному працівників-пенсіонерів і робити їм "цікаву" пропозицію - пишіть заяву на розрахунок за згодою сторін і одразу другу про прийом на роботу по угоді на три місяці…Все це подавалось під відомим соусом: "У нас йде реорганізація підприємства. Нема фінансів. Молодих нема де діти. А пенсіонер хоч має на хліб…". Так керівництво комунального підприємства почало діяти неконституційними психологічно-тисковими методами, давно відомими працівникам ЗАТ "Трускавецькурорт". Але рівень керівництва трохи не той, тож вийшло все якось не так невідворотно і страшно. Та увагу і головні зусилля комунальників таки було скеровано з боротьби за зарплату на захист свого місця праці.

В КП "Наше місто" про виклики пенсіонерів "на килим" довідалися профспілка і страйковий комітет. Голова профкому Валентина Мазур, голова страйкому Ігор Костур та член профкому з правових питань Омелян Дяків одразу втрутилися в ситуацію і висловили вимогу бути присутніми при розмовах з працівниками-пенсіонерами. Вони, а також заступник директора філії по експлуатації житлового та нежитлового фонду Орест Бачинський відстоювали, як могли, кожного робітника. Адже пенсіонери - це, здебільшого ветерани комуналки, які працюють в цій сфері понад 30 років і є справжніми майстрами своєї справи. Як от наприклад майстри ліфтів Валентин Клепач чи Валентин Цехмейстер, чи столяр Іван Гнатко. Іван Михайлович взагалі працював в ЖЕКу ще педагогом-організатором, має вищу освіту. Після ліквідації, до речі, цікавих і потрібних посад педагогів-організаторів тимчасово пішов працювати столяром і полюбив цю роботу. І наділі сповнений планів і задумів. Найближчі - допрацювати до перерахунку пенсії і зайнятися створенням ОСББ власного будинку. Хто знає Івана Гнатка, про нього відгукувалися так: "Не вимагає матеріалу. Може з нічого зробити щось." Так, Іван Михайлович живе за принципом - хто хоче працювати, шукає можливості, а хто не хоче - шукає причини. В такому ракурсі радив і керівництву КП "Наше місто" підійти до реорганізації - почати з порядку, роздивитися, хто працює, а хто демагогію розводить, а не за віком викликати по одному…Майстри ліфтів і так уже скорочені, та замість 10-12 обслуговують по 27 ліфтів, по три роки не були у відпустці. Слюсар-сантехнік Анатолій Семенюк також пенсіонер, але саме він найкраще прочистить каналізацію, чого не може, а часто не хоче робити молодий. Зміна поколінь в робітничих професіях - серйозна проблема і тема для окремої статті.

А 25 січня підтримані профспілкою працівники-пенсіонери всі відмовилися писати заяву про звільнення і прийом по угоді. Жіночка, яка поспішила, видно, першою потрапила під тиск, також забрала свою заяву. "Заяву не писатиму. Хочете, скорочуйте. Але в трьохденний термін виплатіть зарплату і компенсацію, і протягом року не маєте права когось брати на цю посаду. Інакше подам до суду", - висловив позицію пенсіонерів досвідчений комунальник Любомир Бега. "Буду опиратися до кінця" - додав Анатолій Семенюк.

А в. о. генерального Теодозій Копко слухав і записував, робив собі якісь помітки. Штатного розпису, який має бути результатом реорганізації, не показував, лише час від часу казав "З вами все ясно. Добре, будемо дивитися", рідше: "Вашу посаду буде скорочено". Ясно, що цю битву виграли не всі працівники-пенсіонери, і це далеко не кінець непопулярних дій керівництва КП "Наше місто". "Навіть при консенсусі комусь буде боляче", - висловилася головний бухгалтер "Арко" Галина Вацко, яка тепер о угоді перевіряє бухгалтерську діяльність КП "Наше місто". Але пригальмувати процес напівзаконних скорочень, не погоджуватися на все, як миша перед удавом, сподіваюся, вдалося.

А наступного дня в. о. гендиректора КП "Наше місто" продовжив викликати до себе працівників з вимогою писати заяву на розрахунок, повідомили нас працівники підприємства. Але вже, видно з метою посіяти розбрат в колективі і злість на пенсіонерів, взявся за молодших…

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

Чого хочуть робітники водоканалу?

Минулого понеділка робітники водоканалу припинили роботу. У вівторок голова профспілкового комітету КП "Бориславводоканал" Сергій Центровський скерував листи в.о. директора підприємства Юрію Заграю, міському голові Борислава Володимиру Фірману та прокуророві міста Володимиру Павичу, у яких повідомляє про грубе порушення вимог чинного законодавства України щодо оплати праці на підприємстві.

У листі, скерованому для реагування прокурору міста, йдеться про те, що на підприємстві порушується чинне законодавство України, а саме ст. 97 Кодексу Законів про працю та ст. 27 Закону України "Про оплату праці". Загальна сума заборгованості заробітної плати на підприємстві складає більше мільйона гривень. Працівникам заборгована зарплата за квітень (частково), травень 2009 року та липень (частково), серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2010 року.

Голова профкому повідомляє прокурора, що через заборгованість у виплаті зарплати, непрозорість і асоціальну спрямованість планів керівництва міста і підприємства щодо виходу з кризового стану КП "Бориславводоканал" соціальна напруга на підприємстві зростає, і просить втрутитись у розв'язання конфліктної ситуації на підприємстві та притягти до відповідальності керівників підприємства.

У двох інших листах, адресованих міському голові Володимиру Фірману та виконувачу обов'язків керівника підприємства Юрію Заграю, профспілковий лідер водопровідників просто повідомляє, що соціальна напруга на підприємстві, яка породжена невиплатою заробітної плати, може стати наслідком припинення подачі води у місто.

На підприємстві працюють лише керівництво, диспетчерська служба, інженерно-технічні працівники, абонентський відділ та контролери, а також водозабір "Рибник" і очисна станція "Бухів". Виконувати безпосередні виробничі обов'язки відмовились робітники аварійних бригад, слюсарі та водії. Воду наразі у місто подають згідно графіку, проте існує загроза, що у випадку ігнорування законних вимог працівників водоканалу щодо виплати заборгованої платні вони можуть припинити її подачу в місто та курортне селище Східницю.

Голова профспілкового комітету водоканалу Сергій Центровський акт громадської непокори працівників водоканалу не вважає страйком. Люди приходять на роботу і чекають виплати заробленої платні. За рік обіцянок - як з боку директора підприємства Ярослава Лопушанського, так і новообраного міського голови Володимира Фірмана - вони чули багато. Прийшов час підтвердити обіцянки конкретними діями. Люди втомилися чекати і працювати задарма.

Відмову робітників виконувати безпосередні виробничі обов'язки голова профспілкового комітету аж ніяк не вважає намаганням протиставити себе чи нашкодити інтересам мешканців міста. Навпаки, акцією громадської непокори вони намагаються привернути увагу до проблем підприємства міської та обласної влади, а також широких кіл громадськості.

У розмові профспілковий лідер бориславських водопровідників відверто заявив, що не можна і надалі нагромаджувати проблеми підприємства та борги із виплати заробітної плати. Люди хочуть бачити конкретну програму виходу підприємства із кризи та реальний графік погашення заборгованої зарплати.

Пан Центровський наголосив, що робітники розуміють критичний стан, у якому опинилося підприємство, і своїми діями аж ніяк не намагаються заблокувати ті кроки, що їх сьогодні робить міська влада для поліпшення фінансового стану підприємства. Акцією громадської непокори робітники домагаються, щоб заходи із поліпшення фінансово-економічного стану підприємства здійснювались не за рахунок заробітної плати працівників. До цього часу всі гроші, що з'являлися у підприємства, йшли якщо не на оплату електроенергії, то для заміни водогонів. Людям за роботу платили якісь дрібниці, хоч чинне законодавство України про оплату праці встановлює, що першочерговою має бути виплата зарплати.

Щодо виявлених несанкціонованих підключень до мережі чи прямих крадіжок води, то, на переконання робітників водоканалу, відповідальність повинні нести ті люди, які безпосередньо відповідають за цю ділянку роботи згідно посадових обов'язків. Виробничо-технічний відділ повинен відповідати за технічну документацію, абонентський - за реалізацію води. Ніхто із робітників самовільно, без прямої вказівки з боку керівництва підприємства, нічого подібного зробити не міг.

Виконувач обов'язків керівника підприємства Юрій Заграй вихід із трудового конфлікту, що виник у водоканалі, бачить у створенні погоджувальної ради, яка врахує вимоги працівників та збалансує їх з інтересами підприємства. Це єдиний вихід із ситуації. Змусити робітників, у яких "шалена" заборгованість із виплати заробітної плати, в інший спосіб виконувати виробничі обов'язки нереально. Вимоги робітників, - на думку пана Юрія, - цілком справедливі. Говорити із людьми, які вимагають виплати законно зароблених грошей, із позиції сили, а тим більше спонукати працювати й надалі без платні, допоки ми не знайдемо потрібних коштів, не можна.

На думку в.о. директора водоканалу, обом сторонам трудового конфлікту потрібно шукати компроміс. Тільки порозуміння та згода обох сторін здатні погасити конфлікт на підприємстві. Ми повинні спільно із профспілковим комітетом скласти графіки погашення заборгованості. Проте, знову ж таки, якщо грошей нема, і наразі невідомо, коли можна очікувати їх гарантоване надходження, тільки добровільна згода людей приступити до роботи здатна зняти напругу на підприємстві. Люди повинні зрозуміти, що без стабілізації та нормалізації роботи підприємства погасити зарплатні борги перед ними неможливо.

- Людям треба усвідомити, - наголошує виконувач обов'язків директора, - що простого рецепту виходу із ситуації, яка склалася на підприємстві, просто не існує. Ми зобов'язані поетапно витягувати на ефективний режим роботи усі ділянки виробництва. Власне цю роботу ми уже почали робити - домагаємось ефективності роботи абонентського відділу. Оголосили нещадну боротьбу із неплатниками та різної масті комбінаторами, які хочуть користуватися водою і не платити. Далі треба братися за заміну труб, встановлення міні-ГЕС - тобто виконувати заходи, які будуть зменшувати видатки та збільшувати прибутки підприємства. Для виконання такого комплексу заходів, які перетворять водоканал у прибуткове підприємство, потрібен час - мінімум 8 - 10 місяців, якщо не більше.

Можна окреслити й більш радикальний шлях виходу підприємства із кризи. Для його реалізації потрібне додаткове вливання коштів. Проте слід не забувати, що водоканал сьогодні - збиткове виробництво. Навіть якщо в його економіку зробити значне вливання коштів, підприємство не запрацює ефективно. І через певний час виникнуть ті ж самі проблеми із виплатою заробітної плати, які маємо сьогодні.

Вихід один - знаходити порозуміння, розпочати роботу і планомірно із ростом рівня ефективності роботи підприємства ліквідовувати заборгованість із виплати заробітної плати. Усі кроки адміністрації повинні бути прозорими та зрозумілими для працівників підприємства, а графіки погашення зарплатних боргів відкритими та доступними для кожного працюючого. Коли підприємство вийде із кризи, буде просто. Це зараз складно дати слово і не порушити його, особливо коли йдеться про погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Така вже економічна природа підприємства, що кінцевий результат залежить від безпосереднього внеску окремого працівника. Одні працюють - не дають воді витікати із труб, інші - дбають, щоб споживачі вчасно розраховувалися за воду, місто - допомагає проводити планову заміну труб... Усе це в комплексі дасть можливість створити умови для вчасної виплати заробітної плати, дасть місту прибутки від роботи підприємства, а головне - цілодобово забезпечувати мешканців Борислава водою.

Зачепили у розмові із в.о. директора водоканалу і проблему законності акту громадської непокори його підлеглих. На його думку, на цю проблему можна дивитися двояко - з позиції Закону і через призму загальнолюдських цінностей. З позиції Закону протестуючих можна притягти до відповідальності. Згідно норм людської моралі - карати людину, яка відстоює зароблені нею гроші, якось не личить. За таких обставин пан Юрій не є прихильником вживати до людей заходи адміністративного впливу, розмовляти із ними із позиції сили. Людей можна зрозуміти. Дехто із них справді знаходиться у безвиході. "Але якщо у міської влади, як власника підприємства, є інші підходи до вирішення проблеми цього трудового конфлікту, я готовий скористатися їх пропозиціями - каже керівник. - Важливо, щоб вони не йшли у розріз із розумінням, що колектив - це живий організм. Кінцевий результат дає злагоджена робота усіх працівників водоканалу".

Пан Юрій погоджується, що можна знайти законні підстави і звільнити всіх. А далі що? Економічний стан підприємства від цього навряд чи поліпшиться. Спеціалісти е спеціалісти. Я, - наголосив виконувач обов'язків, - нікого не захищаю. Проте переконаний, що серед протестувальників багато таких, хто знає свою роботу, любить її, може і вміє робити. Люди вимагають лише одного: заплатіть нам хоч якісь гроші.

Петро Магур,
газета "Нафтовик Борислава"

Чи є у совісті межа, або Великі захцянки маленьких князьків

Віднедавна у Трускавці заговорили про приватизацію об'єктів, які, здавалося б, мусять мати статус таких, передача у приватні руки яких неможлива за жодних умов.

У нашому місті-курорті стали помітними неабиякі прагнення нового депутатського корпусу "джерела знань" - книги, а також любов "слуг народу" до нашого майбутнього - дітей. З тої великої любові й поривань до знань нові "партійні висуванці", як їх свого часу нарік Олесь Гончар у знаменитому "Соборі", вирішили підкоригувати трускавецьку науку й культуру "до вимог часу". Перше "мудре рішення", яке, даруйте, стрелило комусь у голову, - перенести міський Будинок учнівської творчості на "периферію" - у ЗШО№3, а невеличку споруду у центрі міста використати за іншим призначенням.

Днями стала відома ініціатива для прийняття іншого "мудрого рішення", що зародилася у депутатському корпусі Трускавецької міської ради - висуванець від ХДС Михайло Хомич подав депутатський запит щодо перенесення фонду бібліотеки, що на вулиці Стебницькій, 74, у приміщення дитячої бібліотеки, яка знаходиться неподалік на цій же вулиці. Приціл той самий, що й з Будинком учнівської творчості - приміщення. А воно, те, що служить за бібліотеку для дорослого населення Трускавця - звичайнісінька трикімнатна квартира, щоправда, у цокольному приміщенні. Впала вона в око Михайлові Петровичу уже давненько, хоч наважився чоловік зазіхнути на приміщення лише тоді, коли "окрилився" - став депутатом. Ні, депутат зовсім не для себе хоче мати ту квартиру - він є головою ОСББ, чи без шифрувань - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, приміщення хоче, нібито, віддати в оренду, "щоб якось виживати". Принаймні так розповів своїм сусідам - "мешканцям" того самого приміщення - бібліотекарям, а ті вже про все розповіли кореспондентові газети "Франкова криниця Підгір'я".

- Наша бібліотека, тобто її приміщення, є на балансі у відділі культури, - розповідала завідувачка біблітеки Лідія Стецик - Але цим не переймається наш сусід, голова ОСББ Михайло Хомич. Подавши депутатський запит, він хоче передачі приміщення у комунальну власність, а далі - об'єднанню співвласників багатоквартирних будинків. Хоч знаємо, що це все протизаконно, є закони й положення, які стоять на захисті наших інтересів, але побоюємося, що наші депутати можуть переступити усе це, адже чого зараз тільки не трапляється у нашій державі.

До розмови про бібліотечні справи й негаразди у нашому місті пристала й директор Трускавецької централізованої бібліотечної системи (ЦБС) Наталія Марковецька. Досвідчений фахівець розповіла про загрозу одним немудрим рішенням розвалити централізовану бібліотечну систему.

- Для повного задоволення потреб трускавецьких читачів, відповідно до кількості населення у Трускавці, нашому місту потрібно би мати дев'ять бібліотек, - розповідала Наталія Володимирівна. - Маємо лише чотири - це той мінімум, при якому цілісно функціонує таке структуроване об'єднання, яким є централізовані бібліотечні системи. Видаливши одну ланку із цього "ланцюга", він просто перестане існувати - система розвалиться. Тому, навіть не віриться, що у депутатському корпусі й міській раді можуть піти на такий божевільний крок - знищити бібліотеки у Трускавці.

Про неможливість "співжиття" двох бібліотек в одному приміщенні розповіла завідувачка бібліотеки для дітей Зіновія Мазур.

- Мені навіть не віриться, що наша влада й депутатський корпус можуть дослухатися до пропозиції нашого сусіда й захочуть робити якесь штучне об'єднання, - говорить Зіновія Несторівна, - бо це абсолютно неможливо. Тут навіть якби й хотів об'єднувати, то це неможливо й технічно, бо на таке не дадуть дозволу ані санстанція, ані пожежники - усе суперечить будь-яким нормам. Ви гляньте, тут важко пройти між стелажами, а ця відстань має бути в один метр і 20 сантиметрів. То куди це все, будемо так говорити, пхати до нас?

Розмовляючи з трьома бібліотечними працівниками, кореспондент "ФКП" уже в деталях знав про роботу чотирьох трускавецьких книгозбірень - тої мізерної кількості від потреб двадцятидвотисячного населення міста. Крім звичного "стаціонарного" обслуговування, бібліотекарі задовольняють потреби тих читачів, котрі в силу свого здоров'я не можуть покинути домівку - немічних і хворих людей. Для такої категорії читачів є спеціальна картотека, про їх потреби дізнаються телефоном - здебільшого такі люди читають художню класику, книги з народної медицини, а також періодику, адже передплатити хоч би одну газету чи журнал для пенсіонера - то є велика розкіш.

Дитяча бібліотека обслуговує студентів та учнів шкіл, неподалік є філії двох вишів - біологічний факультет Дрогобицького педуніверситету імені Івана Франка та відділення МАУПу. Хоч побутує думка, що студент сьогодні може знайти в мережі Інтернет усе, що завгодно, насправді ж, це далеко не так - є багато спеціалізованої літератури, посібників, які є лише у "живих" бібліотеках, до того ж, не усе можна викладати в Інтернет - захищає закон про авторське право…

Після розмови з бібліотечними працівниками автор цих рядків скористався особистим знайомством із деякими керівниками й відповідальними особами обласного управління культури й одразу ж зателефонував одному з них щодо справи з філією №2 Трускавецької ЦБС.

- Нам відомо про це, - говорив на тому кінці куратор трускавецьких бібліотек, кандидат мистецтвознавства Ярослав Коцур. - Зараз готуємо відповідного листа до тамтешніх органів влади й будемо діяти відповідним чином, адже це майно належить культурі і ніхто не має права зазіхати на нього. А своє майно ми захистити зуміємо - навіть через суд. Такі випадки були й в інших регіонах України, закон, дякувати Богу, стояв на нашому боці.

Залишається лише сподіватися на розсудливість мерії міста та членів міськвиконкому, які не допустять необдуманих рішень, ініційованих певними колами чи окремими особами на нищення освіти й культури у Трускавці. Адже, це - дві галузі, які й без того потерпають у нашій державі - у кращому випадку їм достаються "крихти з панського столу", у гіршому - їх просто нищать. Але ж освіта і культура - це "два кити", на яких тримається наша держава. Без цих основ - ми манкурти.

Василь Кирилич,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

Від Василя Пецюха до Руслана Козира

ЧИ ДОБУДЕ ВАСИЛЬ ПЕЦЮХ СВІЙ ТЕРМІН ДО КІНЦЯ?

Нє, не заздрю я нашим міським головам. Обирає їх громада, а звільнити можуть депутати. Ось не втрафив народним обранцям - і бувай здоровий. Так було з Миколою Гуком із Дрогобича й Романом Калапачем із Стебника. Щоправда, вони потім повернулися, але скільки можливостей додатково заробити втратили, та й на суддів чимало грошей пішло. Але якщо в Дрогобичі ніхто з депутатів навіть не заїкається, аби дочасно припинити повноваження Олексія Радзієвського, то в Стебнику подібні рухи (не плутати з Народним Рухом) уже були. Приводом до цього послужила діяльність, вірніше, бездіяльність міського голови Василя Пецюха. 29 грудня минулого року на його адресу надійшло рішення Дрогобицького міськрайонного суду щодо необхідності здійснення акту купівлі-продажу приватною особою другого поверху гуртожитку на Мельника, 4 а. Насамперед це було громом серед ясного неба для депутатів, що попередня влада в особі мера Романа Калапача і секретаря міської ради Геннадія Куцана продала той злощасний другий поверх. Але найбільше їх вразила поведінка Василя Пецюха, який терміново не скликав позачергової сесії з приводу цього питання. Десятиденний термін, передбачений на апеляційну скаргу, минув, і тепер громада може втратити цей другий поверх у гуртожитку. Саме це й викликало обурення серед деяких депутатів. Щоправда, їх було мало, аби ставити на голосування питання про дочасне припинення повноважень міського голови, але це перший дзвіночок для Василя Пецюха. Можна рвати на собі вишиванку, але про добро громади слід дбати. Якщо мер лише на словах багато обіцятиме, депутати можуть відправити його у відставку, тим паче, що більшість з них налаштована проти нього, бо хотіла в керівному кріслі бачити інших людей.

ВІДЗНАКИ ПЕРШИМ ДЕПУТАТАМ

Що не кажіть, а люблять наші депутати попатичкуватися. Не дай їм їсти, а лиш би якусь цяцьку на груди повісити. Ось і минулої п'ятниці з нагоди Дня Соборності України депутатам першого демократичного скликання вручили відзнаки міського голови "20 років від дня підняття над Ратушею синьо-жовтого прапора". Щоправда, не всі тоді за той прапор голосували, та й не всі його піднімали, але буде що внукам оповісти: бачиш, який у тебе дідо був файний...

ЧИ ВИГНАЛИ З ДОЛОТНОГО МОСКАЛІВ?

У Дрогобичі на ТзОВ "Універсальна бурова техніка", утвореному на базі долотного заводу, відбулася зміна керівника. Генеральним директором підприємства став Леонід Мищатин. Він змінив на цьому посту Геннадія Веселовського. Леонід Мищатин має великий досвід керівництва підприємством, багато років працював генеральним директором долотного заводу, був депутатом Дрогобицької міської ради минулого скликання. а певні сили навіть хотіли бачити його міським головою. Боротьба за українські долота розгорілася останнім часом не на життя, а на смерть. Наші російські друзі забажали фактично знищити виробництво, як це було свого часу з бориславським "Галлаком" чи дрогобицьким "Галолом". Чи вдасться уповні відновити виробництво доліт, покаже час. Це залежить не стільки від Дрогобича, скільки від політичної волі керівництва України, бо мова йде про справді стратегічний продукт, який більше ніде в нашій державі не виробляють.

ЗА ПРОЇЗД ХОЧУТЬ ДВІ ГРИВНІ

Навіть не знаю, як цю новину оповісти моїй Стефці. Часто вона їздить до нашої доці маршруткою. Сідає в центрі, біля фонтану, який не працює, і їде до залізничного двірця (вокзалу, якщо не по-дрогобицьки). Платить за тото задоволення гривню. І це її обурює, бо вона вважає, жи перевізники беруть задорого. А минулого тижня ці хлопці оприлюднили нові вимоги. Хочуть уже не гривню, а дві гривні. Кажуть, жи востаннє ціни на тарифи піднімали десь із три роки тому, а за цей час усе подорожчало - паливно-мастильні матеріали, запасні частини, технічне обслуговування транспортних засобів. Так-то воно так, але мені си видає, жи то все керують з ратуші. Є там пару хлопаків при керівних посадах, які тримають декілько маршрутів. Треба не лише собі кишені набивати, а й різним начальникам згори давати. Ось і змушують перевізників говорити про необхідність підвищення тарифів. А тепер уявіть, що скаже моя Стефка: за проїзд з Борислава до Дрогобича треба заплатити лише на 25 копійок більше, ніж з центру до двірця (відповідно 2.25 і 2 гривні). Є справедливість, га?

"ПАТРІЙОТИ" ДРОГОБИЧЧИНИ

Нє, є ще патрійоти в Дрогобицькому районі! Ось одна з них - заступник голови Дрогобицької райдержадміністрації Галина Гайдук - виголосила палку промову на урочистих зборах з нагоди Дня Соборності України. В моєї Стефки аж сльози на очах бриніли. А що, все правильно сказала шановна пані, жоден націоналіста не підкопається. Щоправда, є один маленький нюансик. Те, що пані Галина - рідна сестра нинішнього міністра культури й мистецтв У-раїни Михайла Кулиняка, знають всі. І те, що він дотичний разом з януковичами й азаровими до руйнування тієї соборності, теж усі розуміють. Але чи була би Галина Гайдук на такій поважній посаді, якби не її брат-можновладець? За які такі великі заслуги її взяли до адміністрації? Та й Сендак має прикриття в уряді через пана Кулиняка. Всі всім задоволені, говоримо правильні речі, а Соборність тоті ригінали, як каже моя Стефка, руйнують.

ПЛЕМІННИК КОРОСТЕЛЬОВА КЕРУВАТИМЕ РИНКОМ?

Як я вже повідав вам, шановні мої читачі, міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський звільнив з посади директора ринку Станіслава Кузьменка. Нині той нібито перебуває на лікарняному, так що призначити когось іншого на цю посаду поки що не можна. Але вже випливає прізвище мого кумпеля Віталія Мойсеєнка, якого міський голова призначив виконувачем обов'язків директора ринку. Скажу вам, жи то файний хлоп, і на ринку почуває себе, як риба у воді, бо пропрацював тут мало не десять років, починаючи з контролера (ну, той що гроші збирає) і закінчуючи заступником директора. Але вся біда в тім, що пан Віталій - племінник першого заступника міського голови Олександра Коростельова. Отож до всіх критичних стріл на адресу нинішньої дрогобицької влади долучиться ще одна - звинувачення в кумівстві.

КЛОПІТ РУСЛАНА КОЗИРА

Не мала баба клопоту - купила порося. Так кажуть в народі. Не мав клопоту Руслан Козир - став трускавецьким міським головою. І воно йому треба? Мав бізнес у Києві, в Москві й Санкт-Петербурзі його мають за свого, а тут треба розв'язувати нагальні проблеми міста-курорту. І якби ж то ще люди розуміли мера, а то не хочуть. Ось вимагають працівники комунального підприємства "Наше місто" своєї законної зарплати, а де ж її взяти? А коли почули, що їхнє підприємство хочуть ліквідувати вже цього року, то взагалі звар'ювали. То страйком погрожують, то ще чимось. А ще ця "Свобода" вчепилась, не дає спокою, бо Арсеній Яценюк не хоче брататися з Олегом Тягнибоком. А як було спокійно! Нє, захотілося влади. Тепер лише собі ворогів наживеш...

Ось така фільозофія, пані та панове...

Фільозоф Максим Гірчиця із Горішньої Брами,
часопис "Тустань"

Жерці імпрези

Минулого тижня депутати Трускавецької та Стебницької міських рад присвоїли Степанові Бандері звання почесного громадянина своїх міст. Депутати Дрогобицьких міської та районної, а також Бориславської міської рад до такого маразму не дійшли, засудивши антиукраїнські дії президента і суддів, які мають намір позбавити Провідника ОУН звання Героя України.

З цього приводу мені пригадалася невеличка, але змістовна за суттю праця покійного Провідника Всеукраїнського об'єднання "Тризуб" Василя Іванишина "Жерці імпрези", в якій він вивів портрет таких собі буцімто націоналістів, які насправді, за визначенням Василя Петровича, є імпрезіоністами. Він писав: "Імпрезіонізм (від імпреза - урочистість, святкування) - надзвичайно поширена в українському громадському і політичному житті практика, суть якої полягає в тому, щоб 1) виявлення, осмислення і розв'язання будь-якої проблеми підміняти святкуваннями; 2) не бути кимось, а видавати себе за такого; 3) не діяти, а робити враження, створювати ілюзію діяльності; 4) формувати громадську думку за допомогою імпрезіоністів".

Я припускаю, що трускавецькі та стебницькі депутати були щирими в своїх намірах, не підозрюючи, що потрапили до лав імпрезіоністів. Простіше поставити пам'ятник Степанові Бандері, як це зробили в Трускавці й мають намір зробити в Стебнику, ніж розв'язувати насущні проблеми своїх міст, рішуче рубати корупційні схеми, не дати злодієві вкрасти - зрештою, бути українцем не лише в паспорті, а й по суті, вести по-бандерівськи рішучу боротьбу з новітніми окупантами і власними перекінчиками й хрунями.

Степанові Бандері, за великим рахунком, не потрібні пам'ятники й звання. Не за таку Україну він віддав своє життя. Новітні імпрезіоністи підміняють сутність бандерівщини, розв'язуючи свої власні проблеми...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Оголошення

Міс Галичина!!!

Міс Галичина - 2011

Ви вродлива і талановита? У вас модельна зовнішність? Візьміть участь в конкурсі "Міс Галичина". Реєструйтесь на сайті www.mytruskavets.com.ua, там ви знайдете і детальнішу інформацію про конкурс (або за телефоном 067 98 58 02). Слідкуйте за анонсами, інформація постійно оновлюється!!!

Кастинги проходитимуть у містах Тернопіль, Львів, Івано-Франківськ, Трускавець! Не пропустіть свій шанс!

Організатор конкурсу Альона Хомич

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.