Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№24 (268) 1 березня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Із понеділкової наради

Понеділкову нараду 28 лютого міський голова Трускавця розпочав із критики журналістів, які поінформували громадськість, що минулого четверга дороги в місті чистилися значно гірше, ніж за попередньої влади, а також дав доручення юридичному відділу підготувати претензії до ЗІКу та радіо 101,4 FM, які подали таку інформацію. Згодом мер представив присутнім Олександра Ткаченка - керівника КП "Трускавецьжитло".

В.о. генерального директора КП "Наше місто" Теодозій Копко привселюдно подякував Богові за те, що юрист підприємства Артур Дикий пішов у відпустку, мер міста порадив п. Копку з цієї нагоди ще й замовити Службу Божу. Про стан справ у місті доповідали Іван Вачко (КП "Парк курортний"), Орест Лобик (відділ освіти), Осип Свіжинський (міська лікарня), Юстина Когут (Управління парці та соцзахисту), Наталія Когут (санстанція), Володимир Возняк (водоканал), Світлана Ковальчин (відділ культури), Василь Колотелюк (УЖКГіБ), Леся Дребот (Служба у справах дітей).

Проходила нарада під гаслом "Маємо псевдопатріотів, яким ніяк не віриться, що місто може бути інакшим, ніж було до того", кілька разів пролунали звинувачення у сторону преси, яка, буцімто, є заангажованою та подає інформацію у перекрученому вигляді. Завершилася нарада закликами до покаяння, адже вже наступного понеділка розпочинається Великий Піст.

Сільські хлопці здоровіші

Дрогобич та Дрогобицький район дають найбільше призовників із нашого регіону. Про це в інтерв'ю ТРК "Алсет" повідомив минулого тижня нещодавно призначений комісар Дрогобицько-Бориславського об'єднаного військкомату Віктор Попов. Він зазначив, що багато призовників мають різні хвороби, інколи навіть по 2 - 3, які несумісні із перебуванням у війську. Найкращим здоров`ям можуть похвалитися хлопці із сіл району, які виконують більше фізичної роботи, ніж їхні ровесники із міст.

Методи боротьби із боржниками старі

Нова влада Трускавця використовує старі методи із боржниками. Нещодавно під'їзди та двері багатоповерхівок знову "прикрасили" списки боржників за квартплату та теплопостачання. Після пертурбацій із КП "Наше місто" знайшлися і такі, які розуміють, що можна за комунальні послуги не платити і навряд чи їм хтось щось зробить - одне підприємство розпадається, з двома іншими (новоствореними) нема договорів, так що нема підстав і платити. Є люди, які пам'ятають поради депутата Руслана Крамара ще з тих часів, коли він був у опозиції: неякісні послуги - виставляйте акти-претензії, не маєте договорів про надання послуг із комунальним підприємством - можете не оплачувати, ви ж не просите підприємство вам їх надавати.

На понеділковій нараді 28 лютого мер Трускавця зазначив, що важливо є домогтися, щоб населення міста розуміло важливість оплати за отримані послуги. Він теж порадив керівнику підприємства Т. Копку припинити займатися відписками ("не треба людей дратувати, ви їм скажіть "так" чи "ні"). Нагадаємо, значна частина відповідей із КП "Наше місто" потрапляє на стіл Руслану Козиру під час проведення прийомів громадян. Часто в них на прохання допомогти у вирішенні того чи іншого питання є відповіді типу "мешканці вашого будинку заборгували стільки-то, тож ми роботи не виконаємо до погашення боргу". Мешканців такі відписки обурюють і часто навіть порядні платники задумуються, чи варто їм платити за послуги, надані вкрай неякісно.

Жебракування дітей в Трускавці

Минулого тижня у Трускавці проводилися три рейди "Діти вулиць", під час яких було виявлено дітей ромської національності, які жебракували разом зі своїми матерями. Діти-циганята були з Борислава, саме туди скеровано матеріали справ, повідомила 28 лютого на понеділковій нараді керівник Служби у справах дітей ТМР Леся Дребот.

Чужих в басейн не впустимо!

З метою заробляння коштів відділ освіти пропонує відпочиваючим дітям плавати в басейні "Спортовця". Готується до підписання договір із ЗАТ "Трускавецькурорт", про це на понеділковій нараді 28 лютого повідомив головний освітянин міста Орест Лобик. Проти цього категорично проти виступає міська санстанція - головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут повідомила, що в нашому місті спостерігається підвищення захворюваності на краснуху і в абсолютній більшості випадків хворіють саме відпочиваючі. Підйом цього захворювання спостерігається в цілому по області, небезпечне воно ускладненнями. Навіть якщо діти-відпочиваючі і надають довідку про стан здоров'я, то це не означає, що вони здорові - збудник хвороби може перебувати в інкубаційному періоді.

Пріоритети освіти

Керівництво трускавецької освіти минулої середи, 23 лютого, взяло участь в обласній нараді у Львові, на якій розглядалися основні напрямки фінансування з бюджету розвитку. Пріоритетними визначили два напрями - дошкільні установи та мультимедійна техніка. Про це на понеділковій нараді 28 лютого розповів завідувач відділу освіти ТМР Орест Лобик. У Трускавці з мультимедійною технікою проблем нема.

Представники трускавецької освіти беруть участь в Національному проекті "Відкритий світ". А щодо більш приземлених тем, то варто зазначити, що розглядається можливість підключення СШ № 1 до котельні "Бескиду", з п. О. Чебаненком взявся переговорити на цю тему мер міста. А австрійці вивчають метраж СШ № 3,щоб подати свої пропозиції, як перевести цей навчальний заклад на автономне опалення.

Мер хоче спілкуватися

Міський голова Трускавця Руслан Козир у середу, 2 березня, проведе брифінг для журналістів. Разом з ним із місцевими ЗМІ спілкуватимуться і профільні заступники мера. Пройде захід в музеї Біласа, розпочнеться о 15.00, завершиться фуршетом. Брифінг буде присвячено 100 дням перебування пана Козира на посаді міського голови, ця дата пройшла 24 лютого.

Власна інформація

Вісті зі Стебника

- Стебницький громадський рух закликав міську владу провести інвентаризацію майна і земель комунальної власності та оприлюднити цю інформацію разом з прийнятим міським бюджетом-2011 у газеті "Воля громади". Відповідні звернення громадська організація скерувала голові міста.

- Стебницьким виконкомом одноголосно прийнято рішення про заборону продажу алкогольних напоїв в нічний час, а точніше від 22.00 до 8.00. Як зазначив заступник міського голови з питань економіки та інвестицій Олег Веклюк, аналогічна ініціатива трускавецької влади дала позитивний результат. Контроль за виконанням даного рішення покладено на стебницьких правоохоронців та … соціально-свідому громадськість.

- Через хронічну збитковість КП "МВУЖК" на останньому засіданні виконкому вирішили подати на погодження депутатського корпусу новий штатний розпис цього комунального підприємства. Очевидно, в ньому зменшиться чисельність працівників. Трьох, за словами заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства Петра Веклюка, за незадовільну роботу вже навіть встигли звільнити.

Газета "Воля громади"

Як влада покерує - так комунальники і попливуть...

- Ми хочемо житлово-комунальне господарство зробити нормальною структурою, яка б заробляла гроші, утримувала себе і поповнювала міську казну, - повідомив на засіданні виконавчого комітету Стебницької міської ради заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Петро Веклюк.

Для втілення такого задуму міськвиконкомом вже розроблено відповідний документ, у якому наявний перелік усіх видів робіт, які ЖЕК може надати місцевим жителям за відповідну оплату. Встановлено вже й ціну за виконану працівниками ЖЕКу роботу. Із залу пролунало зауваження: мовляв, а як бути з тими мешканцями квартир будинків, що знаходяться на балансі ЖЕКу.

- У цьому випадку, працівники комунальних служб надають послуги безкоштовно. Та якщо помешкання приватизоване, за належний порядок у домі несе відповідальність господар. Працівники комунальних служб нададуть власникам помешкань відповідні послуги, які, згідно офіційного, затвердженого міськвиконкомом документа, коштуватимуть певну суму грошей. - Повідомив Петро Веклюк.

Щодо комунального підприємства МВУЖКГ, то ми маємо намір оптимізувати штат працівників цієї установи відповідно до обсягу виконаних робіт. Якщо ти кваліфікований фахівець у сфері комунального господарства, твоя робота буде цінуватися. Незалежно від обійманої посади, - резюмував п. Петро.

Пропозиція доволі заманлива. Тим більше, коли виходити з тієї позиції, що в стебницьких ЖЕКах - п'ять начальників і три підлеглих. І обсяг виконаних ними робіт ніхто не контролював. До певного періоду часу. Отож, як Стебницька влада покерує, так комунальники і попливуть...

Вікторія Лишик

Руслана Козира - до кримінальної відповідальності!

Прокурору міста Трускавця,
старшому раднику юстиції Яремчуку Ю.В.

Копія (для контролю): Прокурору Львівської області,
державному раднику юстиції 3 класу
Ковбасюку В. В.
79005 м. Львів, пр. Шевченка, 17/19


Копія (для відома та реагування в межах повноважень):
Голові Львівської облдержадміністрації
п. Цимбалюку М. М.
7900 м. Львів, вул. Винниченка, 18

Копія (для відома): Трускавецькому міському голові
п. Козиру Р.Я.

ЗАЯВА
про вчинення злочинів, проведення перевірки в порядку ст. 97 КПК України та порушення кримінальної справи за фактами перевищення влади, службових повноважень, перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, грубого порушення законодавства про працю за ознаками злочинів, передбачених ст.ст.171, 172, 365 КК України.

14.05.2004 року між ВАТ "Укртелеком" у особі начальника ЦЕЗ №8 ЛД ВАТ "Укртелеком" Знахоренка М.М., з одного боку, та КП "Редакція Трускавецького телерадіомовлення "ТРТ" (далі Споживач) в особі директора Ковальчина С.В., з другого боку, а не з Трускавецькою міською радою в особі міського голови, було укладено договір №66 про надання послуг на право користування мережею проводового мовлення (далі Договір), у який угодою від 12.07.2006 року було внесено окремі зміни.

При цьому, 28.09.2006 року було проведено державну реєстрацію змін до Статуту КП "Редакція Трускавецького телерадіомовлення "ТРТ" в частині зміни назви підприємства на КП "Редакція міського радіомовлення", що було вчинено на виконання рішень сесії Трускавецької міської ради за №566 від 08.11.2005 року та за №24 від 29.06.2006 року.

Проте, як вбачається із вимог ст.ст. 651, 652, 653, 654 ЦК України, ст.188 ГК України, зміна назви Сторони Договору не є підставою для його розірвання або припинення виконання зобов'язань. Розірвання договору в односторонньому порядку забороняється. Згідно ч.4 ст.90 ЦК України, у разі зміни свого найменування юридична особа зобов'язана повідомити про це всім особам, з якими вона перебуває у договірних відносинах, що і було зроблено в даному конкретному випадку. Необхідність у внесенні змін до договору у цьому разі Законом не передбачається. Тим більше, що КП "Редакція міського радіомовлення" згідно установчих документів є правонаступником активів, пасивів та зобов'язань КП "Редакція Трускавецького телерадіомовлення "ТРТ".

В свою чергу, згідно п.п.1.3., 1.4., 4.1., 4.2., 4.3., 7.4.3. Статуту КП "Редакція міського радіомовлення" є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням, кутовий штамп, діє на основі господарського розрахунку, самоокупності, має право здійснювати будь-які не заборонені законом угоди, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем, відповідачем, третьою особою в судах. Лише директор-головний редактор КП "Редакція міського радіомовлення", а не Трускавецький міський голова, діє без довіреності від імені підприємства, представляє її у всіх підприємствах, установах та організаціях. КП "Редакція міського радіомовлення" не несе відповідальності за зобов'язання Засновника - Трускавецької міської ради і відповідає самостійно за своїми зобов'язаннями коштами та іншим майном, що є в її користуванні на правах повного господарського відання.

При цьому, предметом зазначеного Договору є надання ЦЕЗ №8 Споживачу певної послуги, а саме права на користування проводовою радіомережею, по якій подаються програми міського радіомовлення.

ЦЕЗ №8 взяв на себе зобов'язання надавати Споживачу зазначені послуги для трансляції власних програм у проводовій радіомережі міста у відрізки часу, встановлені Ліцензією Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України.

Згідно п.п.5.2., 5.3. Договору Сторони звільняються від часткового або повного виконання своїх обов'язків у випадку виникнення обставин непереборної сили, передбачити яку Сторони не мали змоги в момент підписання даного договору, а саме: війна, військова блокада, військові дії, саботаж, стихійні лиха, громадянські заворушення, пожежі, рішення органів влади, яке роблять неможливим часткове або повне подальше виконання Договору. Сторона, для якої стало неможливим виконання обов'язків, повинна повідомити іншу Сторону щодо можливого припинення терміну дії із-за вищезазначених обставин в строк до 7 діб до початку припинення. Факти, викладені в повідомленні, повинні бути підтверджені компетентними органами.

Розділом 4 зазначеного Договору передбачається лише один випадок відмови ЦЕЗ №8 у наданні вказаних послуг - затримки Споживачем оплати понад один місяць і то лише через місяць після отримання останнім письмового попередження від ЦЕЗ №8.

Як вбачається із п.п.6.1., 6.2., 6.3. Договору, він набирає чинності з дня підписання і діє протягом року. Якщо одна із Сторін не заявить письмово документом, підписаним уповноваженими представниками Сторін, про розірвання Договору за 1 місяць до закінчення терміну його дії, то Договір автоматично продовжується на наступний рік. ЦЕЗ №8 і Споживач мають право розірвати Договір про надання послуг на користування радіомережею при систематичному невиконанні умов договору іншою Стороною, повідомивши про це другу Сторону письмово не менше ніж за місяць.

Одночасно, діяльність керованого мною комунального підприємства в галузі радіомовлення на даний час здійснюється на підставі ліцензії Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України серії НР №0354-м, строк дії якої закінчується 27.06.2012 року, тобто є законною. Крім того, нашим підприємством своєчасно та в повному обсязі виконуються усі взяті на себе зобов'язання, в тому числі і в частині оплати та дотримання режиму роботи проводової радіомережі. Фактів системного порушення Споживачем умов договору ЦЕЗ №8 жодного разу зафіксовано не було. Впродовж всього часу, в тому числі і на даний час, на адресу Споживача від ЦЕЗ №8 не надходило будь-яких письмових попереджень про погашення заборгованості за надані послуги чи розірвання договору, який в новій редакції не підписано з причин не залежних від Споживача.

Тобто, на даний час усі правовідносини між ЦЕЗ №8 та Споживачем і надалі регулюються Договором №66 від 14.05.2004 року з внесеними у нього 12.07.2006 року змінами, а КП "Редакція міського радіомовлення" своєчасно та в повному обсяг виконує його умови.

В той самий час, 24.02.2011 року ЦЕЗ №8 самовільно, без будь-якого усного чи письмового попередження, невмотивовано та безпідставно припинив надання КП "Редакція міського радіомовлення" передбачених договором послуг, тобто грубо порушив право Споживача на користування проводовою радіомережею.

Як мені стало відомо, підставою для цього послужив лист виконкому Трускавецької міської ради №18/18-357/1 від 23.02.2011 року (зареєстрований ЦЕЗ №8 за вхідним №117 від 23.02.2011 року) за підписом трускавецького міського голови Р.Козира про призупинення надання ефірного часу керованому мною комунальному підприємству з 24.02.2011 року, а саме цитую: "до вирішення сесією міської ради питання оптимізації структури КП "Редакція міського радіомовлення" та до моменту заключення додаткової угоди з ЛФ ВАТ "Львівтелеком" (ремарка - такого товариства в Україні не зареєстровано) на надання мереж проводового радіомовлення".

Отже, в даному конкретному випадку, на мою думку, ЦЕЗ №8, не знаходячись в будь-якому підпорядкуванні Трускавецької міської ради, виконуючи явно незаконні вказівки (розпорядження) органу місцевого самоврядування, за умови перевищення Трускавецькою міською радою своїх повноважень, грубо порушив умови договору, дії службових осіб державної установи та зазначеного підприємства призвели до порушення комунальним підприємством ліцензійних умов, до повної зупинки фінансово-господарської діяльності окремо взятої юридичної особи і, як наслідок, до можливого накладення санкцій Національною радою з питань телебачення і радіомовлення України, до неодержання прибутків, росту заборгованостей по заробітній платі, по сплаті податків та інших обов'язкових платежів.

Крім того, глибоко переконана в тому, що зазначена незаконна вказівка Трускавецької міської ради, яка міститься у згаданому листі за №18/18-357/1 від 23.02.2011 року, надана не тільки із мотивів оптимізації структури комунального підприємства. Одночасно, причетність до виконання такої незаконної вказівки, внаслідок чого порушуються права радіожурналістів, переслідується Законом (Закони України "Про телебачення і радіомовлення", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" і т.п.).

Так, згідно ст.19 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" підставами відповідальності посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування є також їх втручання в професійну організаційно-творчу діяльність засобів масової інформації та в індивідуальну професійну творчу діяльність журналістів, інші посягання на свободу інформаційної діяльності, однобічні рішення щодо засобів масової інформації та їх працівників за наявності інших співзасновників.

Також, як вбачається із ст.21 зазначеного Закону невиконання посадовими особами та іншими працівниками державної влади і органів місцевого самоврядування норм цього Закону, інших законодавчих актів, зазначених у ньому, тягне за собою кримінальну, адміністративну, дисциплінарну або іншу відповідальність відповідно до законодавства України.

Тобто, в даному конкретному випадку службовими особами Трускавецької міської ради вчинено перевищення влади, службових повноважень та умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Крім того, Трускавецькою міською радою було грубо порушено трудове законодавство України.

Так, згідно довідки Дрогобицької районної лікарні за №5 від 22.02.2011 року термін вагітності у мене складає близько 9 тижнів. Час невикористаної відпустки у мене в КП "Редакція міського радіомовлення" за період 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011 років складає 108 днів.

При цьому, 17.02.2011 року я звернулась із заявою на ім'я Трускавецького міського голови про надання мені невикористаної щорічної відпустки за період 2008-2009 років тривалістю 36 днів з 28.02.2011 року.

21.02.2011 року я одержала лист-відповідь за підписом міського голови Р.Козира №18/18-342/1 з необґрунтованою відмовою на тій підставі, що "черговість відпустки не була затверджена міським головою у графіку відпусток на 2011 рік", що є грубим порушенням ст.ст.10, 11, 24 КзПП України.

Зазначений лист з доданим до нього витягом із рішення виконкому міської ради за №40 від 17.02.2011 року крім того містив необґрунтовані звинувачення мене, як керівника КП "Редакція міського радіомовлення", у незадовільній роботі підприємства за підсумками 2010 року, що я також розцінюю як елемент тиску з боку органу місцевого самоврядування. Мої аргументовані відзиви на ці документи містяться у листі-поясненні на ім'я міського голови за №8 від 24.02.2011 року (додається).

В зв'язку з цим, я вимушена була 23.02.2011 року в черговий раз звернутись з заявою по тому ж питанню на ім'я міського голови. Відповіді я по даний час не отримала.

Тобто, в даному конкретному випадку грубо порушуються мої трудові права, зокрема, право на відпочинок вагітної жінки, яке я за таких умов не буду мати можливості реалізувати в подальшому - до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Правом на заміну невикористаної відпустки грошовою компенсацією я скористатись не бажаю.

Враховуючи наведене, прошу Вас провести перевірку в порядку ст.97 КПК України, за наслідками якої прийняти рішення про порушення кримінальної справи за фактами перевищення службовими особами Трускавецької міської ради влади, службових повноважень, перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, грубого порушення законодавства про працю за ознаками злочинів, передбачених ст.ст.171, 172, 365 КК України.

Про прийняте рішення прошу Вас повідомити мене у письмовій формі у встановлені Законом строки з надісланням належно завіреної копії відповідного процесуального документу.

Додатки (першому адресату):

- копія договору №66 від 14.05.2004 року та угоди від 12.07.2006 року;
- копія листа Трускавецької міської ради за №18/18-357/1 від 23.02.2011 року;
- копія довідки Дрогобицької районної лікарні за №5 від 22.02.2011 року;
- копія заяви про надання відпустки від 17.02.2011 року;
- копія листа Трускавецької міської ради №18/18-342/1 від 21.02.2011 року, витягу з рішення виконкому Трускавецької міської ради за №40 від 17.02.2011 року;
- копія листа-пояснення КП "Редакція міського радіомовлення" за №8 від 24.02.2011 року;
- копія заяви про надання відпустки від 23.02.2011 року.

З повагою: директор - головний редактор
КП "Редакція міського радіомовлення" Світлана Марецька

Руслан Козир "здав" Нафтусю?

В тому, що головним багатством Трускавця є жива вода "Нафтуся", нікого переконувати не варто. Це аксіома. Завдяки Нафтусі Трускавець став курортом, саме ця вода дає можливість більшості трускавчан отримувати засоби для життя, завдяки ній збагатилося немало людей. Тому те, що берегти її потрібно як зіницю ока, теж не викликає ні в кого сумнівів. Та от внаслідок монополії на її видобуток, якою володіє ЗАТ "Трускавецькурорт", трускавчани, на жаль, не володіють інформацією ні про стан її якості, ні про те, чи достатньо є її запасів для подальшого розвитку курорту, ні про інші речі, які повинні були б бути відомими громадянам.

Руслан Козир «здав» Нафтусю? Та ще гіршим є той факт, що цього всього не знає і трускавецька влада. ЗАТ "Трускавецькурорт" тримає всю інформацію про Нафтусю за сімома замками і дуже неохоче ділиться частинкою цієї інформації, та й то після довгої паперової тяганини. І відповіді, які надає ЗАТ, перевірити фактично неможливо, тому приходиться вірити цій структурі всліпу.

Для того, щоб змінити цей стан справ, за часів керування Трускавцем міським головою Левом Грицаком і була утворена відповідна структура - комунальне підприємство "ГГРЕС". Міська геологічна гідрорежимна експлуатаційна станція мала в майбутньому перебрати на себе функції ГГРЕС, яка діє від ЗАТу. А серед них - і контроль за якістю води, і недопущення будь-яких зловживань чи спекуляцій навколо Нафтусі, а головне - досягнути в найближчому майбутньому того, щоб Нафтуся опинилася у власності громади, трускавецької громади, а не в руках кількох багатіїв, структури, у назві якої є словосполучення "закрите товариство".

На жаль, цей процес, започаткований Левом Грицаком, Леву Ярославовичу не вдалося завершити до 2010 року, тому логічно було б припустити, що інтереси громади на противагу комерційним інтересам ЗАТ "Трускавецькурорт" відстоюватиме новообраний мер міста Р. Козир. На користь цього свідчили і передвиборчі лозунги пана Руслана, в яких слово "громада" було якщо не кожним другим, то кожним третім. "Перспективне місто", "заможна громада", "громада повинна жити достойно", "ми - трускавецькі", "розвиток курорту є пріоритетним для розвитку та процвітання громади" тощо. Люди вітали ці заклики і повірили їм, не дуже вдаючись у роздуми, наскільки ці слова відповідають істинним намірам тодішнього кандидата на пост мера Трускавця.

Ця тема не була б такою актуальною, якби не останні події навколо Нафтусі. Кожен, хто проходить повз згорілої більярдної, ось уже кілька тижнів спостерігає дивну картину - машина без номерних знаків стоїть на території станції приготування мінеральної води, біля неї незліченна кількість металевих труб, проходить процес буріння свердловини. Виникає логічне питання - хто дозволив? Чому ЗАТ "Трускавецькурорт" поводиться в місті як господар, а влада міста заплющує на це очі? Куди дивиться міська ГГРЕС?

Намагаючись знайти відповіді на всі ці запитання, шукаємо, де ж знаходиться міська ГГРЕС. Пошуки приводять нас на четвертий поверх адмінкорпусу ТМР на Бориславській, 1, але там ніхто толково не може нам сказати, чи діє ще ця структура чи відкинула копита. Нам радять за інформацією звернутися до колишнього керівника ГГРЕС Олега Ковальчина. Щоб не було плутанини, зазначимо, що це не колишній депутат Трускавецької міської ради та знаний у місті адвокат, колишній голова міської УНП. Олег Ковальчин, про якого йде мова - це новий керуючий справами трускавецької міської ради, він теж був депутатом, але не трускавецької, а стебницької міської ради, сам проживає у Стебнику.

І ось що нам розповів Олег Мирославович. Рішення ТМР про створення КП "ГГРЕС" ніхто не скасовував, міська рада не приймала рішення про ліквідацію ГГРЕС, отже де-юре ГГРЕС діє. Після призначення п. Ковальчина керуючим справами ТМР керівником комунальної ГГРЕС, вірніше виконуючим обов'язки керівника було призначено іншу людину. Є в штаті ГГРЕС і півставки бухгалтера. Олег Ковальчин категорично відмовився називати прізвище нового керівника ГГРЕС, посилаючись на те, що "він (новий керівник - прим. авт.) нічого не знає, ситуацією не володіє і відповісти на ваші запитання не зможе". За словами Олега Мирославовича, КП "ГГРЕС" не є самоокупною структурою, гроші на неї не виділяються і цей новий керівник зарплати не отримує.

Логічно виникає запитання - чому ж тоді на лютневому виконкомі не заслуховувався звіт про діяльність цього комунального підприємства? В порядок денний засідання виконкому внесли звіт КП "Редакція міського радіомовлення" і, виглядає на те, що виключно з метою звільнення із роботи вагітної пані директор цього підприємства, бо вона завинила тільки тим, що є "людиною Грицака", а про ГГРЕС забули? Пан Олег ставив гострі запитання Світлані Марецькій, то чому б було не поставити гострі запитання собі самому? Роботу радіо визнали незадовільною, а згодом заборонили взагалі виходити в ефір (може, щоб громада не знала всієї правди, в тому числі і щодо ситуації із бурінням свердловини, яка однозначно може піти на шкоду Нафтусі?), а про ГГРЕС нічичирк. Це така турбота нової влади про громаду, така взаємодія із громадою, інформування її про всі кроки влади?

ЗАТ "Трускавецькурорт" ще минулого року намагався вибити в міської ради дозвіл на проведення робіт по установці нової свердловини. Міська рада дала дозвіл виключно на тампонаж свердловини РГ-68. ЗАТ "Трускавецькурорт" дочекався, нарешті, сприятливого моменту, коли захищати інтереси громади, здається, нікому. З лютого в парку пробурюється свердловина РГД-68. Нафтуся в небезпеці. Пройде змішування різних пластів водоносних порід, можливе потрапляння в Нафтусю каналізаційних відходів, неминуча зміна складу цілющої води, що може незворотньо привести до погіршення її лікувальних властивостей. Тоді не потрібне буде ні Управління розвитку курорту, ні промоція курорту київськими друзями Руслана Козира за невідомо які кошти, не потрібно буде створювати багатомовні сайти для залучення відпочивальників. Не стане Нафтусі - не стане курорту, Трускавець може перетворитися у "великий Стебник" чи "малий Борислав", стати звичайним містечком регіону, а навіть не звичайним, а депресивним. А влада мовчить, начебто нічого й не сталося.

Замість підтримувати міську ГГРЕС теперішня влада Трускавця фактично закрила очі на її смерть. Після початку процедури ліквідації КП "Наше місто" зліквідують не лише КП "Редакція міського радіомовлення", а й КП "ГГРЕС". Напевно, що знову візьмуться і за будинок учнівської творчості, спокою не дає і СШ № 3. Звичайно, бракує коштів, потрібна оптимізація, в країні криза. Але кошти потрібно шукати не тільки для заміни дверей у кабінеті мера, секретаря ради та заступників, оптимізацію варто проводити з розумом, а кризу потрібно долати іншими методами. Та й до голосу громади хоча б інколи варто прислуховуватися, а громада явно не бажає втрати Нафтусі. Вже колись втратили Палац культури імені Шевченка, тож тулиться тепер громада як не в орендованих приміщеннях, то в мініатюрному Народному домі. Якщо громада тепер втратить Нафтусю, то прізвище Козира чорними літерами буде записано в нашу книгу ганьби.

Та все ж хочеться завершити дану статтю не на мінорній ноті, а зі словами оптимізму. Депутати міської та обласної ради від ВО "Свобода" обіцяють, що не залишать всю цю темну справу навколо свердловини РГД-68 просто так. ЗАТ "Трускавецькурорт" теж, швидше за все, усвідомлює, що бездумне буріння завдасть шкоди не тільки місту та громаді, а й комерційним інтересам ЗАТу. Навряд чи і міський голова хоче такої брудної плями на своїй репутації вже на початку своєї каденції. За подіями пильно стежать і інші вагомі гравці Трускавця, всі керівники великих санаторіїв. Не буде дивиною, якщо контролюючі та правоохоронні органи теж виявлять зацікавлення даною справою. Єдине підприємство, якого все це зовсім не хвилює - міська ГГРЕС. Бо нема вже такого підприємства де-факто. А нема структури - нема проблеми…

Міський голова Руслан Козир та ЗАТ "Трускавецькурорт" можуть подати свою точку зору на всі вищеописані процеси. Якщо ж їм нема чого в цій справі сказати громаді Трускавця, значить, є що приховувати…

Володимир Ключак

Сто днів і сто ночей

Сто днів ганьби. Так спочатку мала називатися дана стаття про сто днів влади Трускавця. Проте такий заголовок не повністю відображав би дійсний стан речей. По-перше, серед цих 100 днів траплялися і певні позитивні проблиски. По-друге, навіть найгірші злочинці мають право на виправлення, то чому ж позбавляти такого права Руслана Козира та його команду? По-третє, Руслан Козир опинився на самому початку свого керування містом у значно гіршій ситуації, ніж мери сусідніх міст. Якщо Радзієвському, Пецюху та Фірману їхні попередники залишили міста в катастрофічному, жалюгідному стані і їм легко тепер показати позитивні результати діяльності, то Козир отримав місто-ляльку, місто-сад, а отже, показати якийсь значний позитив йому за 100 днів не так і легко.

Fifty-fifty. Так хотілося б окреслити цих 100 днів перебування Руслана Ярославовича на посту мера Трускавця. Не в значенні "50 днів пішло на користь, коли нічим не займався і 50 на шкоду, коли проявляв ініціативу". А в значенні, що плюсів і мінусів приблизно порівну.

Давайте глянемо на ті плюси і мінуси. Хоча б по десять штук, бо по сто буде назбирати не так легко, це ж не по сто грам коньячку чи текіли налити. Плюси:

1) дозволив дітям не йти на Йордан до школи,
2) багато говорить про українські цінності та європейське життя і про те, що живемо в ХХІ столітті,
3) молодий, красивий, досвідчений бізнесмен із запасом енергії та дещо новим баченням,
4) кадрові призначення обнадіюють - Валентина Гук працює в інформаційному відділі, Руслан Крамар займатиметься теплопостачанням, Олександр Ткаченко очолив "Трускавецьжитло", Петро Шумин став секретарем ради, Теодозій Копко доведе КП "Наше місто",
5) працевлаштовує не тільки трускавчан, а й тих, хто має досвід роботи в інших містах (керуючим справами став стебничанин, депутат Стебницької міської ради п'ятого скликання Олег Ковальчин, економічними питаннями відає кількаразовий заступник бориславських мерів Петро Нестерівський, дружина екс-мера Дрогобича Валентина Гук знає, що ж хочуть почути та почитати про владу міста трускавчани, знову згадаємо стебничанина Руслана Крамара, а врешті, на своїх попередніх місцях теж залишилося багато нетрускавчан),
6) завершення епохи протистояння із ЗАТ "Трускавецькурорт", хоча, напевно, і коштом поступок громади міста цій структурі,
7) є надії на покращення водопостачання, що завершаться всі необхідні роботи і те, до чого прагнув Лев Грицак, стане реальністю, втіленням мрії трускавчан вже за Руслана Козира,
8) релігійність нового міського голови, те, що він дбає про нашу греко-католицьку церкву, а також дбає про свою фірму, не забуває про неї, більше уваги приділяє промоції міста, спільно із друзями прагне розробити стратегію розвитку курорту не тільки для себе, а й для свого наступника,
9) зумів згуртувати депутатський корпус, майже кожній політичній силі дав те, чого вона хотіла,
10) реально, а не голослівно бажає реформ.

Проте окремі із вищенаведених плюсів мають в собі і приховані мінуси. Мінусів можна було б назбирати значно більше, ніж плюсів, але будемо все ж дотримуватися принципу "fifty-fifty". Отже:

1) скандал навколо закриття будинку учнівської творчості,
2) брутальне вигнання із курортного парку не тільки продавців промислових товарів, що не викликає заперечень у мешканців, а і підприємців-трускавчан, які надають відпочивальникам туристичні послуги, інших осіб, чия діяльність викликає схвалення відпочивальників, не створює їм жодних незручностей,
3) надмірна схильність мера до взяття до уваги нашіптувань, його залежність від свого оточення, що справляє враження стосовно міського голови як дуже несамостійної фігури, яка йде на повідку навіть не в одного, а в кількох темних чи сірих кардиналів,
4) незрозумілість методів, якими насильно тягне нас Руслан Козир зі своєю командою до остаточної мети покращення життя в місті (теплопостачання, водопостачання, прибирання територій, будинків тощо),
5) популізм, за яким нічого не стоїть,
6) загроза втрати Трускавцем основного свого багатства, цілющих джерел - вони можуть перейти у приватну власність ЗАТ "Трускавецькурорт" (шляхом викупу об'єктів та споруд) взамін за підтримку мера цією структурою,
7) намагання силовими методами позбавити трускавчан, середня зарплата яких значно відстає від середньої по області, будь-яких джерел додаткового прибутку, намагання встановити тотальний контроль над всім у місті, інколи за допомогою брутальних силових методів, а також руйнування старого без бачення як має виглядати нове та погодження цього нового із громадою,
8) максималізм у внутрішній політиці та відсутність серйозної підтримки на рівні області та столиці,
9) явне сповзання Трускавця, регрес та відставання від того темпу розвитку, яким місто тішилося в попереднє десятиліття,
10) відсутність за цих сто днів хоча б одного показового позитивного результату діяльності чи проекту, небажання прозвітуватися перед всією громадою, а не тільки перед ЗМІ чи депутатським корпусом, невідповідність обіцянок та того, що витворяється на даний час у місті.

Звичайно, що в ці короткі рамки багато чого не вмістилося - і слідкування за тим, щоб неповнолітні не волочилися по ночах, і заклики до здорового способу життя, і шикування по струночці чиновників, і закиди батькам дітей щодо дорогих мобільників їхніх дітей, і боротьба з маклерами на вокзалах, і підвищення ціни на проїзд по місту, і відсутність чи наявність бачення регіональної співпраці щодо вирішення спільних проблем, і дивне для багатьох призначення Юрія Яворського та подання на секретаря ради людини пенсійного віку, і гоніння вагітної жінки-керівника радіо, і незрозуміла позиція стосовно визначення меж міста Трускавця, і багато чого ще. В той же час видно, що молодий керманич міста ще явно потребує досвіду управлінської роботи власне в державному управлінні (бо в управлінні на приватному підприємстві такий досвід є, хоча оцінювати методи ми не беремося), видно, що Руслан Ярославович Козир прагне щось змінити на краще, та кляті вороги, в тому числі і погані журналісти, вставляють палки в колеса, а окремі керівники займаються саботажем.

Руслан Козир особисто їздить по місту, а часто і пішки ходить, як Панков, його, як хлопчика Помагая, можна часто побачити в різних місцинах курорту, особливо в парку, за добробут в якому він чомусь турбується дужче, ніж за добробут тих, хто за нього голосував. Він не спить ночами, коли якісь екстремальні події, снігопади, вітри, він перевіряє, чи чисто в місті, чи справляються зі своїми завданнями комунальники, на вівторкових прийомах він не обіцяє людям, якщо бачить, що виконати обіцянки нема змоги. Він виконує свою роботу, яка направду є невдячною, а те, чи вміло чи невміло - то вже інше питання. Руслан Козир має намір змінити це місто на краще, тож варто усвідомити, що зробити це за сто днів та навіть і додатково сто ночей, просто нереально, навіть якби він був лунатиком і працював би по 24 години на добу, не відпочиваючи ні секунди.

Потрібно визнати, що команда, з якою пан Козир ішов на ці вибори - це переважно підприємці, там немає багатьох так потрібних фахівців в різних галузях. Варто знати, що різні питання вирішуються із сильними світу цього завдяки дружнім зв'язкам, особистим знайомствам і в цьому плані пану Козиру значно важче, ніж, для прикладу, колишнім головам Трускавця Богдану Матоличу чи Леву Грицаку, чи ніж теперішнім очільникам Дрогобича Олексію Радзієвському чи Дрогобиччини Михайлу Сендаку.

Ми не ставимо жодної оцінки Руслану Козиру за ці 100 днів діяльності - ні двійки ні п'ятірки за чинною 12-бальною шкалою, ми не залишаємо його "на осінь" і не стверджуємо, що він "хороший" чи "поганий". Громада оцінить його не за словами журналістів, які попри все рідко можуть похвалитися максимумом об'єктивності, а за результатами тих діянь, які він започаткував за цих 100 днів чи започаткує в майбутньому. Можливо, перші 100 днів виявилися для нього першим млинцем так само, як це було на сесії, коли не затвердили Петра Шумина секретарем ради. Можливо, різкі рухи є результатом невміння пристосування до обставин, а окремі дивні призначення пов'язані не з його особистою думкою, а із домовленостями, в яких він лише виконавець чужої волі. Не виставляємо йому ні жовтої ні червоної картки, а просто говоримо: "Продовжуйте гру, Руслане Ярославовичу. Поки що нічого особливого ви не показали, проте ця гра тільки почалася". Наразі вболівальник не визначився, за кого йому вболівати, бо "своїх" він тут не бачить з ніякої сторони…

Володимир Ключак

Новини регіонального шоу-бізнесу

Рок вечірка "Old Friends Fest" відбулась на Дрогобиччині

27 лютого прихильники справжньої чоловічої музики мали змогу побувати на вечірці "Old Friends Fest", яка відбулась у Дрогобичі в приміщенні районного палацу культури. Незважаючи на відсутність реклами, організаторам таки вдалося зібрати численну аудиторію любителів важкого року. Як зазначив учасник групи "Судома" (Львів) Андрій Судому (він же ініціатор проведення подібного заходу), метою такої зустрічі є популяризація рок-музики в регіоні, а також спроба об'єднати на одній сцені представників різних субкультур рокового спрямування. Справді серед таких груп, як "Реліквія", "Туди сюди" на вечірці виступили і більш досвідчені: "82172" (м. Стебник), а також "X-Projekt" (м. Дрогобич). Варто зазначити, що серед глядачів можна було побачити відомих в регіоні та Україні виконавців та музикантів: учасників групи "Механічний апельсин" і групи "Мері". За словами Віктора Винника (Мері), незважаючи на недоліки в організації, все ж такі заходи конче необхідні, адже дають можливість юним та новим групам здобувати сценічний досвід. Висловлюючи подяку Івану Михайловичу Королику (директору палацу культури) організатори запевнили, що наступна рок-вечірка відбудеться орієнтовно у травні.

Оксана Винницька - випуск дебютного альбому не за горами

Нещодавно стало відомо, що співачка Оксана Винницька незабаром презентуватиме широкому загалу свій дебютний альбом. Які пісні увійдуть до нього - наразі залишається таємницею, але достеменно знаємо - на презентацію нової платівки слід очікувати після Великодня. Дану інформацію Оксана підтвердила у телефонній розмові з журналістами.

"МЕРІ" на Першому Національному

Група "Мері" продовжує активно концертувати. Цього тижня на групу очікує виступ на зйомках проекту "Наша пісня", який транслюється на Першому Національному. Продюсером даного проекту є Михайло Поплавський. Цього разу Віктор Винник презентуватиме публіці пісню "Зерна", яка увійшла до другого альбому групи - "Війни в прямому ефірі".

ЯРЕК - чергова прем'єра

В переддень Св. Валентина Ярек презентував нову пісню "Королева тіней". Першими її почути випала нагода мешканцям Підбужа, куди Ярека запросили до участі у концерті з нагоди свята закоханих. Не так давно у Ярека відбулась прем'єра пісні "Так або не так", яка разом з "Королевою тіней" має увійти до дебютного альбому співака.

Дрогобицький "Метеорит" в українському ефірі

Дрогобицька група "X-Project" нарешті завершила роботу над новим відеокліпом , який було знято на композицію "Метеорит". Зйомки здійснювала дрогобицька студія "Провінція", а режисером кліпу став Олег Бачинський (відомий за відеороботами для групи "Мері). Першими побачити "Метеорит" випало глядачам телеканалу "Ентер-мюзік" а також інтернет-аудиторії. Офіційна ж презентація кліпу відбудеться 30 квітня в Ужгороді, а на травень запланована презентація у Львові. Чи відбудеться презентація в Дрогобичі - питання часу і обставин.

Підготував Ярослав Баран

Contra spem spero

Леся Українка П`ятниця, 25 лютого. В цей день вся прогресивна та свідома українська громадськість відзначала 140-річчя від дня народження найвідомішої української поетеси - Лариси Петрівни Косач-Кривинюк, а простіше - нашої Лесі Українки. Трускавець долучився до цих святкувань. В Народному Домі пройшов годинний концерт, підготовлений силами різних підрозділів відділу культури ТМР. Свої таланти показали ансамбль сопілкарів "Дударик" під керівництвом відомого композитора Лесі Цісінської, виступили "Золоті діти" з дитячої школи мистецтв під керівництвом подружжя Мойсеєнків (бажаємо Ніні Олексіївні швидкого одужання), "Колискова" під керівництвом Леся Баб'як, прозвучали пісні як на слова Лесі Українки, так і сучасних українських поетів у виконанні Миколи Юхименка, Софії Яблонської, Ольги та Андрія Химинів, Ольги Баландюх, виступили і інші юні таланти.

На жаль, зал не був повністю заповнений, діти виступали переважно перед своїми ровесниками, батьками, керівниками. Перші особи міста не змогли бути на святі з ряду направду об'єктивних причин, хоча душею вони були, звісно ж, із дітьми. Проте де були інші чиновники, невже для них Леся Українка не постать, яку треба вшанувати? Окрім Світлани Ковальчин з відділу культури та Ореста Лобика і Надії Сенишин з відділу освіти, на святі не побував жоден інший чиновник із корпусів Бориславська, 1 та Бориславська, 2. Напевно, були дуже зайняті роботою, пильнували виконання своїх посадових обов'язків…

Вечір вшанування Лесі Українки був органічно єдиним цілим - вдалий сценарій, чарівні ведучі Галина Коваль (науковий співробітник музею історії міста) та Георгіна Янів, слайди із зображеннями різних етапів із життя нашої славетної поетеси та розвитку української літератури ХІХ століття, оптимальний час. Присутні мали можливість побачити 20-метровий вишитий рушник, який мандрує містами та районами Львівської області, про цей проект коротко розповіла методист Інна Форемна. Зі смаком було оформлено виставку книг (відповідальні - завідувач ЦБС Наталія Марковецька та завідувач дитячої бібліотеки Зіновія Мазур).

Вечір вшанування Лесі Українки Вечір вшанування Лесі Українки
Вечір вшанування Лесі Українки Вечір вшанування Лесі Українки
Вечір вшанування Лесі Українки Вечір вшанування Лесі Українки
Вечір вшанування Лесі Українки Вечір вшанування Лесі Українки

Свято вдалося, та от чому байдужість залишається рисою трускавецької громади? Невже в такому ж вузькому колі вшануємо і Шевченка, і нашого земляка Макомацького? Воістину, не можна насилу заставити полюбити свій народ, мову, культуру, літературу, не можна силоміць прищепити повагу та любов до поетів та героїв. Це робиться зовсім у інший спосіб, але чи робиться власним прикладом та з душею?

Володимир Ключак

Трускавецька санстанція інформує

Вітряна віспа: шляхи профілактики

Ріст захворюваності на вітряну віспу серед дітей, що відвідують організовані колективи міста Трускавця розпочався в листопаді місяці 2010р. - 12 випадків, в грудні місяці - 17 випадків, в січні місяці 2011 р. захворюваність зросла до 33 випадків і на даний період становить 49 випадків. За аналогічний період 2010 р. зареєстровано 1 випадок вітряної віспи. Максимальне число захворілих припадає на вікову групу 7-14 років. Школярі становлять біля 80% захворілих. Вищезазначене свідчить про низький імунний прошарок серед школярів і високий ступень ризику захворюваності.

Вітряна віспа - гостре інфекційне захворювання ,яке викликане вірусом варицела-зостер і викликає два несхожі захворювання: вітряну віспу в дитячому віці та оперізуючий лишай або оперізуючий герпес, який як правило спостерігається в людей зрілого віку.

Інкубаційний період (прихований) при вітряній віспі триває 21 день. На шкірі з'являються висипання, які з плям переходять в папули та пухирці-везикули., що часто супроводжуються підвищенням температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках.

Основним джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу. Хворий є небезпечним для оточуючих з кінця інкубаційного періоду( за 10 днів до появи висипки) і до п'ятої-сьомої доби з моменту появи останніх елементів висипки.

Збудник нестійкий поза організмом людини, швидко гине при застосуванні дезінфікуючих засобів. Незважаючи на невисоку стійкість, доведено поширення вірусу з повітрям за межі кімнати, де перебуває хворий( через відчинені двері, систему вентиляції тощо).

Не виключена можливість передачі вертикальним способом від матері до плоду, що може спричинити ваду розвитку. У виснажених ослаблених дітей, що страждають на аліментарну дистрофію, вітряна віспа може приймати дуже важкий перебіг та в окремих випадках веде до смерті. Зрідка розвивається вітрянковий круп із ядухою, стенотичним диханням.

Основні профілактичні заходи спрямовані на нейтралізацію джерела збудника в осередку вітряної віспи:

- виявлення і ізоляція хворих ( вдома або за показами у стаціонарі);
- ізоляція хворого припиняється лише через 9днів від початку захворювання ( після відпадання кірок або через 5 днів з моменту появи останнього елементу висипки);
- контактних дітей до 7 років, які не хворіли на вітряну віспу, роз'єднують на 21 день з моменту спілкування ( вони можуть відвідувати дитячі заклади лише у перші 10 діб інкубаційного періоду).

З метою розриву механізму передачі :

- часте провітрювання і вологе прибирання приміщень де перебувають хворі.

Найважливішим профілактичним заходом є недопущення контакту з хворим на вітряну віспу або оперізуючий герпес. З цією метою у дитячих дошкільних закладах проводиться щоденний огляд дітей та опитування батьків. У разі підозри на захворювання дитину не допускають до відвідування дитячого колективу або залишають в ізоляторі.

Головний державний санітарний лікар м. Трускавця
Наталія Когут

Як захистити себе та інших від вірусу грипу?

Ситуація з захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції в місті є нестійкою і має тенденцію до зростання хоча й не досягає епідемічного порогу.

Станом на 5-й тиждень захворюваності на гострі респіраторні інфекції та грип біжучого року за даними міської лікарні звернулись:

- всього 155 осіб, інтенсивний показник становить 52,01 при епідпорозі 97,5;
- із них дітей віком 0-14 років - 71 особа ( інтенсивний показник 122,5) епідпоріг 247,0 ;
- дітей віком 7-14р.-31 особа ( інтенсивний показник70,21) епідпоріг 183,0.

Станом на 6 -й тиждень:

- всього-151 особа ( Інтенсивний показник 50,7);
- від 0-14р.-67 осіб( інтенсивний показник 115,2);
- 7-14р.-26 осіб ( інтенсивний показник 58,9).

Станом на 7-й тиждень.:

- всього - 159 особа ( Інтенсивний показник 53,4 );
- від 0-14р.- 68 осіб( інтенсивний показник 116,95 );

Вище зазначене свідчить, що в більшості випадках хворіють діти шкільного та дошкільного віку.

На даний час залишаються чинними заходи спрямовані на запобігання поширення захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції серед школярів та дошкільнят, які передбачені в Постанові головного держсанлікаря області від 21.11.2009 року №1 "Про впровадження обмежувальних заходів на період нестійкої епідемічної ситуації з захворюваності на грип та гострі респіраторні захворювання у Львівській області" і впровадженні в дію рішеннями комісії ТЕБ і НС від 6 грудня 2010 року, протокол № 13та від 20 грудня протокол № 14.

Основним і дієвим заходом у профілактиці грипу на даний час й надалі є вакцинація . В сьогоденні розроблені і дозволені до використання наступні типи вакцин: "Ваксігрип", "Грипол", "Інфлувак". Всі вони можуть використовуватись для профілактики захворювання на грип викликаний штамами, які на даний час циркулюють.

Всього в місті прищеплено проти грипу 157 осіб, що становить найнижчий показник у Львівській області. На даний час є рекомендації щодо щеплень наступних груп населення: працівники закладів охорони здоров'я, вагітні жінки, діти старше 6 місяців (з хронічними захворюваннями), групи ризику за станом здоров'я та групи професійного ризику. Всього в місті Трускавці підлягають щепленню 3725 осіб групи ризику.

Низький процент охоплення щепленнями в свою чергу може призвести до ускладнення та підйому захворювання на грип та ГРВІ як серед мешканців так і відпочивальників міста-курорту. Вакцинація може проводитися як за власні кошти, за кошти виділені керівником установи так і за кошти місцевого бюджету.

Так як грип та гострі респіраторні інфекції передаються не лише повітряно-крапельним шляхом, а й контактно-побутовим тому санітарна служба наголошує про необхідність дотримання наступних рекомендацій:

- обмежте себе та своїх дітей щодо перебування в людних місцях;
- прийшовши з вулиці чи інших людних місць вимийте руки теплою водою з використанням антибактеріального мила;
- проводьте обробку рук спиртовмісними вологими серветками кожної години;
- намагайтеся не торкатися рота, очей, носа, якщо Ви перебуваєте в громадських місцях;
- уникайте рукостискань, поцілунків;
- не стійте і не сидіть поряд з людьми з ознаками респіраторних інфекцій: нежиті, кашлі, почервонілими очима тощо;
- проводьте провітрювання приміщень та вологе прибирання не рідше 1 разу на 2 години;
- кашляючи або чхаючи прикривайте рот хусточкою, якщо її немає - притискайте рот долонею;
- запобігайте впливу негативних погодних факторів: тепло вдягайтеся, слідкуйте за сухістю взуття та натільної білизни, уникайте переохолодження;
- якщо відчуваєте себе хворим викликайте лікаря та залишайтесь вдома не займайтесь самолікуванням!

Головний державний санітарний лікар м. Трускавця
Наталія Когут

Наталя Петрицин: "Самотність - найважливіша проблема в Стебнику"

У Стебнику живе чимало самотніх людей. Зробити їм свято вирішили представники Стебницького громадського руху. Про це розповідає Наталя Петрицин, президент Товариства захисту тварин.

- Пані Наталю, як виникла ідея допомогти самотнім людям?

- Наша газета і Стебницький громадський рух проводили черговий круглий стіл, присвячений проблемам волонтерства. Саме тоді й виникла ідея допомогти самотнім людям. Ми вирішили приурочити цю акцію до Різдвяних свят, зібрали кошти, закупили продукти харчування - солодощі, печиво, крупи, масло й таке інше. Ми відшукали цих самотніх людей і разом з отцем Андрієм із нашої церкви відвідали їх. Я зрозуміла, що коли людина самотня, - це одна з найважливіших проблем у нашому місті. Дуже важко дивитися на цих людей. Кожний з нас має роботу, свій бізнес, зацікавлення. А цим людям навіть нема з ким поспілкуватися. Серце розривається, коли на них дивишся. Ми прийшли в гості до двох жіночок, яким по 86 років, то вони нам вклонялися, на коліна падали, що ми до них завітали. Ці люди мають пенсію, їм сусіди купують продукти, ліки, але вони самотні, їм ні з ким поспілкуватися, просто поговорити. Я вважаю, що потрібно залучати якомога більше волонтерів, які би приходили до самотніх людей, спілкувалися з ними, виводили їх на вулицю погуляти. Ми прийшли до дружини священика, який помер. Скільки їм довелося пережити! Їх вислали до Сибіру, вони сиділи у в'язниці. А зараз ця жінка не має з ким спілкуватися, бо діти вже померли. Має внучку, яка її навідує, але в неї сім'я, свої проблеми. Самотні люди насамперед хочуть спілкуватися. Звичайно, і їсти їм треба, але спілкування - найголовніше.

- Чи багато самотніх людей є в Стебнику?

- Не знаю. Мабуть, багато. Ми знайшли десятьох. Самотні люди мають далеку родину, але та їм не допомагає належним чином, а лише чекає, щоб їхні квартири перейшли у спадок. Вони не розуміють, що їх теж очікує старість. А як це просто: прийти до самотніх людей, порадитись, поспілкуватись з ними, а не просто принести харчі, трохи покрутитись по хаті й піти геть.

- Хто прилучився до цієї акції допомоги самотнім людям?

- Керівники волонтерського руху складають подяку працівникам КП "Стебниккомунтеплоенерго", а також власникам і продавцям магазину "Лілія", які допомогли коштами і подарунками самотнім людям. Ми й надалі будемо працювати в цьому напрямку, залучати нових волонтерів, аби допомогти самотнім людям і всім, хто потребує нашої допомоги.

- Наталю, Ви президент Товариства захисту тварин. Чи щось зрушилося з місця в діяльності Вашої організації?

- Не те що не зрушилось, а стало ще гірше. Ми вже не можемо розраховувати на допомогу іноземців, бо влада не надала нам землю для будівництва притулку, в якому можна би було стерилізувати собак.

- Але зараз це взагалі не можна буде робити, Кабінет Міністрів України заборонив застосовувати кетамін для стерилізації.

- Так, кетамін вважають психотропним засобом, але без цього знеболювального препарату ніхто не буде собаку різати по живому. Щоб застосовувати кетамін, потрібні спеціальна кнопка виклику, відповідне приміщення, спеціальної товщини грати, та ще й 14 тисяч гривень на місяць слід заплатити за ліцензію. Я не знаю, хто цим буде займатися, адже кількість собак буде збільшуватись і вони все більше кусатимуть стебничан і їхніх дітей. Я не знаю, чим це закінчиться. Щоправда, ми маємо старі запаси кетаміну, але чи погодяться лікарі стерилізувати собак?

- Стебник може піти шляхом Трускавця?

- У Трускавці цинічно знищують собак. Є якась у Стрию організація з відлову безпритульних тварин. Трускавчани перерахували їм гроші. Ці гицлі виловлюють псів, заганяють їх у сіті й вбивають металевими палицями. Останній випадок був, коли вбили маленьких цуценят, які нещодавно народилися. Я чула, ніби в Стебнику теж хочуть скласти подібну угоду зі стриянами. Але я щось не вірю, аби наша влада пішла на таке. Наша організація виступає за гуманне ставлення до тварин. Міський голова Василь Пецюх обіцяв підшукати нам земельну ділянку й приміщення для притулку. Ми хочемо прилаштувати собак у добрі руки.

Анатолій Власюк,
газета "Воля громади"

Зустріч родин мігрантів у Гошеві: "Я повернулася і навчилася цінувати мить із сім'єю"

Уперше в Гошеві з 26 на 27 лютого 2011 р. Б. відбулася зустріч мігрантів, їхніх родин та всіх охочих, котру, з благословення Голови Пасторально-місійного відділу УГКЦ, владики Йосифа (Міляна), організував о. Василь Поточняк - виконавчий секретар ПМВ (УГКЦ). Нагадаємо, що подібні зустрічі тривають упродовж двох років і відбулись у Львові, Тернополі, Києві, Дрогобичі, Бориславі, Болехові, Самборі.

На зустрічі було присутньо близько 230 осіб із Львівщини та Івано-Франківщини. Спільно із Комісією у справах мігрантів та Благодійним фондом "Карітас" Самбірсько-Дрогобицької єпархії, було проведено працю в групах, де цього разу проблему сім'ї аналізували родинознавець Максим Бондаренко та психолог п. Олександра Козанкевич.

У п'ятьох групах різнобічно висвітлювано проблему заробітчанства та наслідків, які вона несе. Серед негативів називалися наступні: "На сьогодні заробітчанство стало як вірус, який передається від батьків до дітей, а відтак - на все суспільство", - говорить учасник. "Іноді заробітчанство не є причиною розлучень, а лише приводом", - зауважує один із священиків, котрі брали участь у праці в групах. "Причини шукаємо в комусь, а не в собі", - звучала така фраза. "Не осуджувати. Підходити до кожного окремого випадку індивідуально" - постійне нагадування, яке є ключовим на кожній зустрічі.

Повертаючись чи переживаючи розлуку, люди починають усвідомлювати: "Я повернувся із заробітків і навчився цінувати мить із сім'єю" - говорить учасник. "Вершиною спілкування тих, хто далеко, має стати молитва".

П. Олександра Козанкевич, підводячи підсумки та оцінку праці у групі, запропонувала своє бачення загальної теми зустрічі: "Виклики сучасного християнського подружжя. Духовність сімей". "Треба вміти відрізати "психологічну пуповину" - жити без допомоги батьків, самостійно приймати рішення", - підкреслює п. Олександра. "Усе робити разом (спільна молитва, їжа, домашні обов'язки, спілкування). Вміти відкритися, що є ризиком болю, а, з другого боку, - гарантом близькості. Вміти так керувати своїм подружжям, щоб ніколи не дозволяти на домінацію другої особи. Вміти і мати бажання, за святим Франциском Асизьким, заспокоювати потреби того, хто поруч. Вміти захоплюватися дітьми. Вміти тішитися маленькими речами. Щастя складається з маленьких, дрібних речей - вони творять суть життя", - підсумувала ведуча.

На Молебні, який було відслужено у (нижньому) храмі Святого Миколая, і де, цього разу, окрім о. Василя П. та о. Ігоря Козанкевича, а також місцевого пароха, були присутні ще й декани Долинський та Болехівський, у своїй духовній науці о. Василь Поточняк зосередив нашу увагу на післанництві, яке сповняє кожен християнин стосовно іншого, де б ми географічно не перебували. Роздумуючи над словами Святого Письма: "Ви є лист Христовий, якого пізнають і читають усі люди" (ІІ Кор. 3, 2), отець наголошує на важливості і відповідальності кожної людини за спосіб свого життя. "Через кожного з нас Ісус Христос посилає свій лист світові. Християнський "лист" не полягає в тому, щоб ми прийшли у храм у гарному одязі та гарно помолилися: годину-дві-три. Наш "лист" люди відчитують поза храмом, там, де вони нас чекають. Тому, хто до нас приходить, - даймо. Каже Ісус: "Дай кожному, хто тебе просить". Не обов'язково давати те, що просить, важливо не відпустити з нічим. Даймо навіть більше, ніж він просить. Бог нас посилає у світ і без нас не може допомогти іншим. У цих тижнях приготування до посту ми увесь час читаємо: "Поможи ближньому, дай їсти, пити…". Дияволові дуже подобається, коли християнин вічно такий змучений, засмучений, понівечений, нерадісний, увесь час йому щось не вистарчає. Ми надбудовуємо зло - і сатана торжествує. А не маємо так робити. Святе підбадьорення допомагає людині розвиватись. Підбадьорюймо усіх тим, що Господь Бог живий. У кожному стражданні відкриється, що моє страждання - не найстрашніше. Як я з Господом - воно легке", - завершує духівник.

Хресна дорога під нічним небом у стіп Чудотворної Гошівської Богородиці, схід нагору підіймає не лише наше тіло, але й душу. Роздуми над духовним станом сім'ї, пошматованої через байдужість, час розлуки, зневіру і рутинність, лунали серед нічної тиші сосен, а руки тримали лампадки, притискали до грудей світло та нагадували кожному, що і у темряві безвиході Бог подбає про тебе і дасть тобі світильник в особі іншого, котрий матиме те післанництво - розвіяти сутінки та вказати шлях.

З вервицею в руках ми складали нашій Матері свої подяки та прохання, у 15-хвилинній святій тиші вслуховувались у теплий голос, який вкрадався серце. Прославляли молитвами Матір Того, Хто терпів недостатки, але завжди мав мир і спокій у собі і "дарував це святе підбадьорення", як говорить о. Василь, іншим.

Та найбільш промовистими були свідчення, якими ділилися люди. Так - чуда трапляються і сьогодні, але більшість із нас через свою духовну сліпоту їх не зауважує. Глибокою та проникливою була молитва батьків за дітей. Відчувалось - молились серця.

"Бог судитиме нас по ставленні до інших людей, не за обрядами, не по проспіваних Акафістах, не за постами, не за одягом, а по відношенню до ближнього", - як нагадав у своїй проповіді о. Василь. "Ісус каже, що маємо помагати один одному у простих речах. "Я був голодний, а ви не дали мені їсти, нагий був, а ви мене не одягнули". Це дуже просто. Як мало Бог хоче! Він буде нас судити по простих речах: як ми вміли ділитися з потребуючим. Господь каже, що, помагаючи потребуючим, помагаємо Ісусові. Як ми звертаємо увагу на дітей Ісуса, то Ісус звертає увагу на нас".

На завершення о. Василь навів приклад зі свого життя, який став, мабуть, для всіх розчарованих і засмучених чудовим приводом для розважання над нашим вмінням Дякувати.

"На початку свого священичого служіння я отримав дзвінок від однієї особи. Прийшовши до нього - почув: "Я увесь час дивлюсь на ту скобу, що забита у стелі, і хочу покінчити життя самогубством". Тих кілька годин, які я провів біля нього, не знаючи, що сказати, вплинули на вибір рішення: "Раз Ви стільки часу витрачаєте на мене - то я ще комусь потрібний", - такими були його переможні слова".

"Ми сьогодні роз'їжджаємось по домівках, але не тільки географічно, а духовно. Можливо, ще в дорозі зустрінемо людей потребуючих, наших рідних вдома. Звернімо увагу, поможімо, може, це буде тією крихтою, яку Христос запише на небесах. І не сумніваймося в цьому", - побажав священик.

Іванна Рижан

Чемпіонат з бігу по колу

Наше життя регламентоване традиціями, досвідом стосунків, правилами та законами. У спортивному житті спортивні правила проведення змагань дозволяють визначити переможця - того спортсмена чи команду спортовців, які, послуговуючись правилами і дотримуючись їх, досягають спортивної вершини - першого місця п'єдесталу пошани.

Спорт є частиною культури людства, і спортивно-фізкультурна дисципліна дає людському тілу здоров'я, яке стало методично знищуватися неякісними продуктами, негативною екологією, відсутністю альтернативи - особливо в Стебнику.

У здоровому тілі здоровий дух - так казали древні елліни. В античну епоху люди розуміли, що спорт дає тілу дисципліну, а дисципліна спонукає до порядку. У сьогоденні ми переконані, що порядок - основа життя, у спортивному житті порядок - шлях до ПЕРЕМОГИ.

У спортивному житті Стебника "Спортивний клуб "Стебник" став би (якби такі змагання проводились) чемпіоном із "бігу по колу". Яскравий тому приклад - перипетії зі званням "чемпіон 2010" у чемпіонаті Дрогобиччини, учасником якого багато років є ФК "Стебник" - команда, яка займала різні місця і неодноразово ставала чемпіоном цих змагань. Команда знає: щоб досягти результату, треба бути сильнішим, вищим і швидшим. ФК "Стебник" у своїй спортивній діяльності набрав такої швидкості, що побачив власну спину в цьому забігу по колу - по колу нерозв'язаних проблем, і став призером, срібним призером, зігравши золотий матч чемпіонату Дрогобиччини з футболу 2010 року із золотим призером внічию 0:0.

Цим результатом замкнулося коло, коло нескінченного долання проблем, інколи штучних, навмисних, коло діаметром у дев'ять років. Ці дев'ять років СК "Стебник" намагався не дати вмерти спорту як соціальному запиту в нашій громаді. Йшов пошук спонсорів, була співпраця з державними органами влади Дрогобиччини, застосовувався максимум громадської ініціативи, і тільки громадська ініціатива не дала СПОРТУ "благополучно" завершити своє існування в Стебнику, бо співпраця з представниками органів державної влади (різних гілок) і спонсорами різних потужностей (від двадцяти до тисячі гривень) показала, що соціальний запит на СПОРТ у Стебнику неактуальний. У діаметрі в дев'ять років ВЛАДА не спромоглася знайти початок вектору своєї послідовної співпраці з громадськими організаціями, що провадять спортивну діяльність у нашому місті та підтримки спонсорів, які бажають брати участь у спортивно-фізкультурному русі рідного міста.

Спорт і фізкультура - альтернатива наркоманії, алкоголізму, тютюнопалінню й іншим зловживанням. Нема спорту і фізкультури - є хвороби і кволість суспільства. Тому свідчення зміни рівня здоровості - аж до трагічних випадків на уроках фізкультури. Фізична культура пропагується безсистемно і недостатньо, вимоги у шкільній програмі з викладання фізичної культури зменшуються - а що далі? Життєвий матч не зіграти 0:0, тут треба бути переможцем.

СК "Стебник" намагається долати об'єктивні і навіяні перешкоди і труднощі, та вони одні й ті ж з року в рік:

- забезпечення ФК "Стебник" для участі в чемпіонаті Дрогобиччини;
- відсутність міського спортивного залу для тренування СК "Фаворит";
- мізерне (ніяке) фінансування спортивних заходів із зведеного бюджету Дрогобича і Стебника;
- недостатнє фінансування спортивних заходів із бюджету Стебника.

У вирішенні цих питань суттєвим помічником є громадська ініціатива людей, які працюють у вільний час, якого не завжди достатньо, бо треба заробити на шматок хліба. Ці люди виконують функцію Держави в окремо взятому населеному пункту - Стебнику. Але, до прикладу, в Дрогобичі є цілий штат спортфункціонерів і держслужбовців, які забезпечують громаду Дрогобича на соціальний запит - СПОРТ.

У Дрогобича і Стебника спільний бюджет: медичні заклади, культура, освіта і спорт фінансуються з розрахунку на одного представника громад міста. Дрогобицьким бюджетом, де частка стебницької громади близько 20 відсотків, забезпечуються Стебницька міська лікарня, Стебницька дитяча музична школа, КМК Стебницький Народний дім, дошкільні заклади і школи - а що спортивне? Чи, може, стебничани, стебницька молодь, діти складають 20 відсотків наповнюваності спортивного співтовариства Дрогобича і мають змогу легко, зважаючи на ціни на проїзд у громадському транспорті, потрапити до спортивних споруд Дрогобича?

Представникам стебницької громади, що є тепер ВЛАДОЮ у рідному місті, спільно з громадою слід вирішити цю дилему. Спортивно-фізкультурне життя Стебника має спиратися на 20 відсотків наших податків і державної допомоги бюджетам наших міст у різних формах.

ВИБІР - Є!!!

Іван Куць,
президент СК "Стебник",
газета "Воля громади"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.