Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№61 (305) 21 червня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Погода підвела

Негода 19 червня не сприяла хорошому святкуванню Дня міста Трускавця. Якщо спортивні заходи у суботу пройшли на ура, то в неділю сильні зливи знеохотили багатьох трускавчан та відпочивальників, тож центральна площа була напівпорожньою. До обіду в музеї історії міста відбулося закриття пленеру художників, в якому взяли участь міський голова Трускавця та його гуманітарний заступник, згодом в центрі присутні мали можливість подивитися казку про Іванка, а офіційна частина за участю отця Володимира із церкви Покрови та Михайла Сендака, голови Дрогобицької РДА, розпочалася о 17.00. На сцені були і керівники ЗАТ "Трускавецькурорт" майже в повному складі, а також секретар міськради Петро Шумин, заступники міського голови і він сам.

День міста Трускавця День міста Трускавця

Випогодилося тільки під вечір. На понеділковій нараді мер подякував всім, хто був причетний до того, щоб свято відбулося. Від "ТВ" єдине зауваження – не варто перетворювати музей Михайла Біласа у забігайлівку, адже те, що відбувалося там 19.06 – профанація храму культури.

День курорту

Цього року окрім традиційного Дня селища, яке Східниця відзначає в день храмового свята Петра і Павла 12 липня, на курорті відзначатимуть і День курорту Східниці. Проходитиме воно у другу неділю серпня в рамках великого фестивалю "Східницьке літо", який триває від червня аж до Дня Незалежності. Найближчий захід в рамках "Східницького літа" – фестиваль 26 – 27 червня в с. Урич (фортеця "Тустань"). На День селища 12 липня ведучим свята у Східниці буде Кузьма Скрябін. А в неділю, 19 червня, у Східниці відзначали День медика. В концертній програмі взяв участь співак Ярек.

З понеділкової наради

На понеділковій нараді 20 червня керівник УЖКГіБ Юрій Терлецький отримав доручення від мера міста подбати про освітлення між будинками 13, 15 та 17 на Івасюка та зайнятися питанням під’їзду до міських кладовищ. У місті розпочато ремонт вулиць Дрогобицької та Сагайдачного, асфальт використають для ремонту вулиці Бойківської та інших, його возять на склад біля молокозаводу. Як повідомив начальник "Трускавецьтепло" Руслан Крамар, дозвіл на від’єднання від мереж ЦО отримали 22 стояки, найбільше – по вулиці Мазепи. За рік – два ця вулиця може повністю перейти на автономне, вважає п. Руслан. А от по вулиці Сагайдачного варто замінювати внутрішньобудинкові мережі ЦО, які сильно зашлаковані, це питання розглядалося на бюджетній комісії 17 червня.

Бригади "Трускавецьжитло" ліквідували минулого тижня 107 аварій по викликах, а аварійна водоканалу – 11 витоків. 70% дощеприймальних пунктів не приймають воду – їх варто чистити та обрізати, керівник водоканалу отримав відповідне доручення від міського голови.

В п’ятницю в міській лікарні відсвяткували її 60-річчя та День медика, в освіті завершилася державна атестація для 9 класу, завершує роботу і пришкільний табір, а в санстанції є застереження щодо якості води у громадських криницях та на питному озері. По мережах є претензії тільки до якості води на вулиці Річки. Забруднений і пісок у пісочницях, там є паразитарна інфекція. По вулиці Городище зроблять теренкури. За минулий тиждень не було зафіксовано жодної ДТП. У лісі біля вулиці Мазепи помер чоловік, який був хворий на серце, врятувати його не вдалося, це мало місце у п’ятницю. Надходження до міського бюджету такі, як і були, тобто оптимізму не вселяють.

Німецьких інвесторів цікавить Борислав

15 червня в бориславській мерії відбулася зустріч міського голови Борислава Володимира Фірмана із фахівцями з Німеччини, які будуть робити технічне обґрунтування відбору незадіяного газу з метою його подальшого використання. Це вирішило б одразу дві проблеми – покращило б екологічну ситуацію в місті, де загазованість є причиною поганого стану здоров’я людей, а особливо молоді, а також дозволило б суттєво поповнити міську скарбницю. Німці пропонують сепарувати газ та доводити його до відповідних кондицій, щоб потім використовувати у виробничих потребах, а також для виготовлення електроенергії та як теплоносій у мережах. Більш детально свої пропозиції німці викладуть на зустрічі в бориславській мерії, яка відбудеться орієнтовно через півтора місяця – на початку серпня.

На День Молоді – у Борислав

В неділю, 26 червня, на Літній сцені Палацу культури міста Борислава відбудеться урочистий святковий концерт до Дня Молоді, в якому візьмуть участь артисти з м. Надвірної Івано-Франківської області, естрадна студія бориславського Палацу культури, учасники телевізійного шоу "Суперзірка" Уляна Малиняк та Роман Козак з інструментальною групою, рок-група "Механічний апельсин" та інші виконавці. Розпочнеться молодіжний захід о 17.00.

Власна інформація

Вісті з Дрогобича

- У неділю, 26 червня, о 17.00 у Народному домі ім. І. Франка з нагоди 15-ої річниці проголошення Конституції України відбудуться урочистості та святковий концерт Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» (керівник Народний артист України Петро Князевич).
- Як повідомила начальник відділу сім’ї, молоді та туризму виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Олександра Пашко, у неділю, 26 червня, з нагоди Дня молоді громадські молодіжні активісти на площі Замкова Гора організовують акцію «Шкарпетковий канат» Із шкарпеток, які чіплятимуть одна до одної, будуть викладені контури карти України. Шкарпетки організатори заходу збирають по місту, а також звернулися до своїх однолітків по всій Україні з проханням надсилати цей важливий елемент гардеробу до Дрогобича. Зі слів Олександри Пашко, таким цікавим способом молодь хоче заявити про єдність і неподільність України.
- Як повідомив сьогодні, 20 червня, на оперативній нараді у Ратуші перший заступник міського голови Олександр Коростельов, найближчим часом у рамках реконструкції стадіону «Галичина», будівельники здиратимуть трав’яне покриття цього стадіону. Зі слів Олександра Коростельова, який сам є небайдужим до футболу, дрогобицькі ветерани мають намір провести на стадіоні «Галичина» своєрідний прощальний матч з цим полем, яке використовувалося більше ніж 60 років.

Іван Тихий

Компанія ТКС провела дитяче свято до Дня Трускавця

19 червня 2011 року, у День міста Трускавця, компанія ТКС організувала справжнє свято для трускавчан та гостей міста. Про це 20 червня ЗІКу повідомила прес-служба компанії.

На святковому концерті біля торгового центру «Мегамаркет ТКС» людей розважали артисти та народний цирк «Каскад» під керівництвом Миколи Добровольського. Неймовірне захоплення і аплодисменти викликали циркові номери дівчини-»каучук», еквілібра на циліндрах та найменшої циркачки Соломії Добровольської (8 років), яка демонструвала номер з хала-хупами (обручами). До речі, під час святкового концерту, Соломія встановила рекорд – одночасно вправлялася з п’ятьма хала-хупами.

Ще однією родзинкою свята став виступ переможців всеукраїнських і міжнародних конкурсів, півфіналістів дитячого Євробачення 2007, фіналістів телевізійного конкурсу «Крок до зірок» гурту «Ми-леді».

Під час дитячого свята проводились численні конкурси та забави, які стали захоплюючою розвагою для дітлахів. Кожен маленький глядач мав можливість стати учасником змагань і виграти приз. Це конструктори, розвиваючі ігри, пазли, альбоми для малювання, фломастери, олівці, горнятка, футболки, солодощі та прикраси. Загалом впродовж усього свята було розіграно понад сотню призів.

Проте подарунки отримали не лише діти. Найактивніші мами та бабусі виграли подарункові грошові сертифікати від спонсорів.

Цьогоріч учасниками свята від ТКС стали діти не лише з Трускавця та Львівської області, але й гості з Одеси, Харкова, Вінниці, Кіровограду, Донецьку та Києва. Завітали на свято і гості міста, які приїхали з Росії, Білорусії та Туркменістану.

Спеціальну святкову програму на День Трускавця було зорганізовано і для вихованців Бориславського дитячого будинку «Оріана». Близько 30 дітей стали глядачами святкового концерту а також виступили на імпровізованій сцені. Для дітей підготували подарунки та запросили на святковий обід у кафе «Два Гуся».

«Свято вдалося! Посмішки дітей та вир яскравих емоцій – результат нашої святкової акції. Навіть дощ не зміг встати нам на заваді, – глядачі не розходилися до фінальних акордів свята», – зазначила керівник прес-служби компанії ТКС Ірина Бжезінська.

www.zik.ua

До свого витоку

Середня школа № 3 нашого міста вже давно відома як школа, котра формує, від початкових класів, у душах наших дітей почуття родинності, любові і шани до власних родоводів, риси християнської моралі, риси патріотизму через пізнання свого - Українського.

Ось і нещодавно, 31 травня, батьки і діти 3-А класу здійснили екскурсійну поїздку до Тустані. Перед тим як рушити у путь всі разом змовили молитви "Отче наш", "Богородице Діво" і до покровителя усіх мандруючих - Св. Миколая. Дорогою до прадавнього оборонного центру та митного пункту на торговому шляху з Китаю до Португалії, учні дізнавалися походження назви Трускавець, кількість оздоровчих закладів у місті, їхні назви. Далі почули легенду про "Нафтусю", про Борислав та його складові: Баню, Губичі, Мразницю, Тустановичі. Потім - про Східницю і Урич.

Попереду - історико-культурний заповідник "Тустань". Діти були вражені витвором природи, а ше більше, - як людський розум і праця створили оригінальний архітектурний витвір - фортецю Тустань.

Місцевий чоловік показав дітям аркоподібну площину на скелі, де в 20-х роках XX століття молоді хлопці з УВО - ОУН намалювали велике трисуття - тризуб. Польська жандармерія, не маючи змоги його ліквідувати, вдалася до стрільби. Протягом цілого дня з кулеметів і рушниць стрілянина розв'язала проблему. Але сліди куль на скелі досі нагадують нам за ті буремні роки визвольних змагань за Україну.

Екскурсанти не обмежилися лише душевним відчуттям історичного місця і багатьох подій, які там відбувалися. Вони молилися до Богородиці, фігура якої стоїть біля підніжжя фортеці. Вмивалися цілющою водою з освяченого джерела, відвідали "Городище літописного міста Тустань" та музей історії фортеці.

Переповнені враженнями від мандрівки стежками нашої історії, які запізнали наші діти, ми, батьки, дякуємо усім, хто був причетний до організації і проведення цього важливого заходу. Зокрема - основному наставнику 3-А класу Тетяні Олександрівні Боднар, а також Ользі Ганчарик, Наталії Паращак, Марії Горічко, В'ячеславу Умнову.

Батьки 3-А класу СЗШ № 3 м. Трускавця

У зоопарку

9 червня наш дружний 5-А клас, дякуючи нашим батькам та класному керівникові Наум С.С., поїхав у зоопарк "Лімпопо", що у Меденичах. У цей день у мого дідуся був День народження, і тому я вирішив зробити йому такий веселий подарунок - поїздку до зоопарку!

Нам усім було дуже цікаво. Деяких тварин ми побачили вперше. А подивитися було на кого: і носухи, і лисиці, вовки і рисі, леви і леопарди, ведмеді і кролики, фазани і мавпи, лами, черепахи, пугачі, морські свинки, дикобрази, віслюки, верблюди, папуги, єноти ...

Багато часу ми всі витратили біля кліток для мавп. Найсмішніша з них усіх - мавпа Гудрун. Розвеселив усіх американський песик, який позував, мов статуя, а ми всі намагались його сфотографувати. А єноти спали так, ніби цілу ніч полювали; на наші окрики не реагували зовсім.

Я з дідусем пригощав тваринок печивом. Дуже жадібно його поїдали носухи, але запаси швидко закінчилися.

У цьому зоопарку нам сподобались ще й гойдалки. Вони великі і міцні. На них можна гойдатись одночасно багатьом. Це весело!

По дорозі додому ми зупинились на стоянці біля лісу. Там було зручно відпочивати. Ми усі дружно вимили руки. Наші батьки, бабусі і мій дідусь розклали усілякі смаколики і щедро нас пригощали. Уже в автобусі всі дружно співали ті пісні, коломийки, з якими виступали протягом року. Хоч сопілок не було, та все одно було гарно і весело.

Наші батьки, бабусі і дідусь, водій дивувались, що відвідини зоопарку дали нам стільки задоволення і азарту.

Додому всі повернулися задоволені і щасливі. Мій дідусь дуже дякував за такий несподіваний подарунок.

Маркіян Водяник,
учень 5-А класу СЗШ № 3 м. Трускавця

У Трускавці влада переслідує віруючих християн?

Неординарний випадок стався у Трускавці на сесії міської ради 26 травня. Міський голова вигнав із залу засідань пастора церкви "Еммануїл" Ігоря Краснянського. В цей же день релігійній громаді було відмовлено у наданні в користування земельної ділянки всупереч кільком нормативним та законодавчим актам. Депутати міськради відверто зізнавалися в приватних розмовах з пастором, що вони розуміють потреби спільноти, але проти волі міського голови піти не можуть через певні домовленості. Тиждень перед тим, 19 травня, влада Трускавця в особі першого заступника міського голови Валентини Бодак відмовила церкві "Еммануїл" у договорі оренди на приміщення, де вже вісім років (було б в липні) ця громада здійснює недільні богослужіння. І це ще не весь перелік моментів, які свідчать про те, що в Трускавці грубо нехтують нормами закону України "Про свободу совісті". Заяви окремих політиків Трускавця про одну правильну конфесію у Трускавці завдають шкоди цій же конфесії і складається враження, що хтось спеціально у своїх цілях розігрує в Трускавці релігійну карту. Про те, що ж насправді відбулося на сесії 26 травня, про передісторію питання із виділенням земельної ділянки та про подальші плани ми розмовляємо сьогодні із пастором церкви "Еммануїл" у Трускавці Ігорем Краснянським.

Ігор Краснянський Генеральний план міста Трускавця

- Пасторе Ігоре, наскільки нам відомо, Вашій громаді відмовлено у виділенні земельної ділянки для будівництва Дому молитви. Це при тому, що більшість необхідних документів у Вас вже була на руках. Розкажіть, будь ласка, про передісторію цього питання.

- Ще в минулому 2010 році я звернувся до міського голови Трускавця Лева Грицака із заявою, в якій від імені релігійної громади церкви "Еммануїл" попросив виділити земельну ділянку в Трускавці для будівництва та обслуговування культової споруди. Заяву Лев Ярославович скерував на розгляд начальника управління земельних ресурсів Ростислава Карповича. Нам запропонували на розгляд один із двох варіантів. Земельна ділянка, про яку йде мова, знаходиться на околиці Трускавця, неподалік від "Юрмали". Це коли їхати зі сторони Борислава і зробити поворот до "Фуршету", то десь через 80–100 метрів у напрямку до Ріксоса і буде ця ділянка.

26 травня 2010 року рішенням трускавецького міськвиконкому № 128 нам надали дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування будівництва культової споруди. Після цього ми звернулися у Львівський центр просторового розвитку при Львівській обласній раді, почали відповідно до чинного законодавства України проходити всі етапи підготовки до даного процесу.

У Трускавці влада переслідує віруючих християн? У Трускавці влада переслідує віруючих християн?
У Трускавці влада переслідує віруючих християн? У Трускавці влада переслідує віруючих християн?
У Трускавці влада переслідує віруючих християн? У Трускавці влада переслідує віруючих християн?
У Трускавці влада переслідує віруючих християн? У Трускавці влада переслідує віруючих християн?

- Що за культову споруду Ви планували споруджувати і на якій площі?

- Дім молитви, ми ж не збиралися щось інше будувати, хоча мені стали відомі деякі чутки, що церква «Еммануїл» хоче взяти для себе землю, а насправді передати її якійсь комерційній структурі для будівництва комерційного проекту. Це повинна була бути будівля із цокольними приміщеннями, де містилися б окрім молитовного залу і їдальня, і кухня, і студія звукозапису, і телестудія, дитяча недільна школа та офісні приміщення. Поруч ми планували спорудити молитовну башту на 5 поверхів із кімнатами, де кожен бажаючий міг би безкоштовно залишатися на самоті з Богом та Його Словом. Також в проекті мав бути і пам’ятник із скрижалями 10 Заповідей (5-7 м.), які Мойсей отримав на горі Синай та 5 альтанок для відпочинку. Коли ми розробляли проект, то стало зрозуміло, що поряд потрібно буде спорудити і автостоянку.

Тепер стосовно площі земельної ділянки. Із 0,486 га 30 соток ми сподівалися отримати в постійне користування, а 18 – в оренду. Через земельну ділянку проходить кілька комунікацій, зокрема три водопроводи, один газопровід, електричні мережі, так що будувати на цій землі ми могли тільки в одному-єдиному місці. Там тепер глибокий яр. Його глибина становить 9, а може й 10 метрів. Та ми були готові до всіх цих незручностей, зважаючи на місію церкви. Розпочали всі необхідні погодження. Станом на 21 жовтня 2010 року вже всі документи були погоджені, було пройдено процедуру громадських слухань. Ніхто ніяких заперечень не мав, претензій нам не виставляв. І от влада помінялася, на превеликий жаль, і в березні ми отримали відмову.

- Ви сказали, що отримали відмову в березні, ми ж знаємо тільки про відмову у травні. Можете детальніше зупинитися на цих нюансах?

- Першу відмову ми отримали на сесії Трускавецької міської ради (рішення № 78 від 15 березня 2011 року). Депутати своє рішення мотивували тим, що в Трускавці Генеральним планом від 1963 року не передбачено будівництво культових споруд. Якщо йти по їхній логіці, то в місті не мало б бути тих православних церков, які збудовані за часів незалежної України, не мало б існувати греко-католицьких храмів Покрови та Іллі, комплексів церков ЄХБ та "Добра Новина". Це ж нонсенс. До речі, управління архітектури та містобудування ТМР нам погодило всі документи, а згодом, посилаючись на Генплан 1963 року, винесло на сесію проект рішення про відмову для нашої громади.

30 березня 2011 року я написав лист на ім’я міського голови Р. Козира, в якому попросив переглянути це рішення. Адже згідно Конституції України, згідно Закону України "Про свободу совісті" та інших законодавчих актів, всі конфесії повинні знаходитися в однакових умовах, всі рівні. Міський голова мій лист скерував на розгляд земельної комісії.

На земельній комісії я мав намір побувати і коли зателефонував до одного з депутатів ТМР в день 11 квітня 2011 р., коли ця комісія засідала (я не знав конкретної дати, все вийшло «ніби випадково»), то довідався, що засідання вже проходить і мене запросили прийти і пояснити позицію церкви. Я виступив, але мені сказали, що вже приготували відмову, посилаючись на рішення № 78 від 11.04.95 р. Анатолій Стародуб не сподівався мене побачити на цьому засіданні депутатської комісії і, напевно, хотів дане питання розглянути без моєї участі. Можливо, це було зроблене для того, щоб прийняти рішення, а я міг цьому завадити навіть своєю присутністю на комісії. Отож, я довідався, що по нашому питанні готується відмова, опираючись вже тепер на рішення сесії ТМР № 78 від 11 квітня 1995 року. Дане рішення протирічить не лише законам України, а навіть саме собі, коли ж запитали юриста про можливість оскаржити дане рішення, юрист міської ради підтвердила, що ми можемо оскаржити це рішення, якщо подамо до суду. До мене дійшла така інформація, що міський голова дав вказівку знайти підставу для відмови і ось знайшли це рішення. В ньому мовиться про "обмеженість території міста" та про те ж положення, що генпланом не передбачено спорудження молитовних домів та культових споруд.

В той же час на засіданні земельної комісії 11 квітня її голова Анатолій Стародуб повідомив, що є звернення чотирьох релігійних громад і потрібно давати земельні ділянки або всім, або не давати нікому. Він пропонував не давати нікому, а також зазначив, що в місті і так багато культових споруд. Я виступив і зауважив, що ми вже маємо весь необхідний пакет документів і показав документи депутатам. Після мого виступу депутати вирішили це питання винести на розгляд сесії, проект про відмову відхилили.

Зверніть увагу на цікавий нюанс – 11 квітня 1995 року міська рада приймає рішення "Про розміщення культових споруд на території міста", яким визначає, які церкви мають діяти в нашому місті, а рівно через 16 років депутатська комісія збирається по питаннях, пов’язаних із потребами християнських церков у Трускавці.

- Невже депутати такі безбожники, що не хотіли піти назустріч Вашій церковній спільноті?

- Питання, яке Ви задаєте, повинно розглядатися в дещо іншій площині. Не можете називати своїх ближніх безбожниками, каже Біблія. Я зустрічався з депутатами з метою пояснити нашу ситуацію, показував документи і бачив їхнє розуміння. Та мені в очі казали: "Зрозумійте, пасторе, що в мене, в нашої політичної сили є домовленості із міським головою. Я підтримую його питання, він підтримує мої. Якщо поступить вказівка голосувати "проти", я змушений буду проголосувати проти. Якщо ж не поступить жодної вказівки, то я, можливо, Вас підтримаю. Але наперед я нічого не обіцяю".

Коли я почув таку відповідь, я запитав: «А де ж совість? Де відстоювання інтересів громадян міста?» На що мені посміхнулися і сказали: «Про що Ви говорите?» Я чітко зрозумів відповідь: «Про яку совість Ви говорите? Це політика, а не відстоювання чиїхось прав та свобод. Кожен захищає своє, собі і для себе». Або казали: «Я особисто підтримую Ваше питання, але змушений буду проголосувати так, як моя фракція. Я не піду всупереч моїй фракції». Це пряма мова і то не одного, а кількох депутатів. Дехто з депутатів чітко сказав, що підтримає, але таких було мало.

- Виходить, вказівка голосувати проти інтересів християнської церкви "Еммануїл" зі сторони мера Козира все ж була?

- В травні я особисто прийшов на прийом до міського голови і сказав йому прямо про всю ситуацію навколо нашого Дому молитви, що питання в місті не вирішуються одними депутатами. Він, блимаючи очима та відводячи погляд від мене у сторону, зазначив: "Я на ніщо не впливаю, як депутати проголосують, так і буде, до всіх конфесій ставлюся однаково, як велить закон". Хотілося сказати тоді йому в очі, що не вірю його словам, але стримався. Вже після цього прийому я знав, яким буде результат голосування.

- Нам відомо, що церкві "Еммануїл" не тільки відмовили у наданні земельної ділянки, але і вигнали із приміщення, в якому Ви прославляли Бога вже біля восьми років.

- Буквально в той же день, коли я був на прийомі у голови, я подав заяву про те, щоб влада надала дозвіл на складення угоди нами із відділом культури. З 2003 року кожної неділі ми проводили Богослужіння в приміщенні центральної бібліотеки на вулиці Дрогобицькій. Дане приміщення ми використовували із 10.00 до 13.00, після нас із 13 до 15 там збиралися нумізмати та філателісти. Неділя в бібліотеці – вихідний день. Бібліотека отримувала від нас різні види посильної допомоги, про це могла б вам особливо багато розповісти попередній директор трускавецької бібліотеки Катерина Ківацька.

Міський голова скерував мою заяву на розгляд своєї заступниці Валентини Бодак. І хоча у мене була підписана заява попереднім міським головою, заввідділом культури Світлана Ковальчин не підписала із нами угоду в кінці минулого 2010 року, тож ми збиралися на молитву без угоди. Директор бібліотеки нас попередила, що без угоди ми повинні залишити це приміщення. 19 травня я отримав відповідь-відмову за підписом Валентини Бодак про те, що в бібліотеці немає вільних приміщень і нам нема що запропонувати.

Ми готові були заключити угоду і платити за оренду, хоча є рішення сесії, що оренда для релігійних організацій повинна здійснюватися на безкоштовній основі. Ці кошти йшли б у міський бюджет, який, кажуть, порожній. Знаю, що нумізмати та інші організації, які збираються в приміщенні бібліотеці, не платять, але не в цьому суть. Ця відмова – ще одне свідчення, з яким запалом влада у Трускавці "допомагає" нам.

Та Бог не залишає своїх вірних і зараз ми навіть у кращому становищі, справи пішли вгору.

- Пасторе Ігоре, а що із тим прикрим випадком, коли Козир Вас заставив покинути приміщення під час сесії?

- Коли на сесії 26 травня почали розглядати моє питання, я попросив надати мені слово. Мер сказав, що в мене є 1,5 хвилини для цього. Я розповів коротко про нашу громаду, про те, що ми всі процедури пройшли, всі погодження отримали. Я звернувся до депутатів як до слуг народу, звернувся до їхнього сумління.

Згодом виступили депутати. Депутат Шиманська говорила, що в місті більшість – греко-католики, тож вони не зрозуміють, чому земельну ділянку надають для потреб євангельської церкви. Секретар ТМР Шумин з «особливою зацікавленістю» задавав питання, скільки людей налічує наша громада. Сподобався мені виступ депутата Юника, який зазначив, що досі нікого ця земля не цікавила, ніхто не хотів її на аукціоні купувати і добре, що знайшлися люди, які зроблять хорошу справу і заодно здійснять благоустрій прилеглої території, і звернувся до депутатів підтримати питання церкви «Еммануїл».

Коли ж голова земельної комісії Анатолій Стародуб почав зачитувати проект рішення, який абсолютно суперечив розданому депутатам та тому, який приймали на засіданні комісії, я звернув на це увагу. Знаю, що цим я порушив регламент, проте без жодного попереднього зауваження чи попередження в мою адресу міський голова зразу сказав: "Якщо Ви не знаєте, як треба вести себе на сесії і порушуєте регламент, прошу встати і покинути сесійну залу". Я ж сказав "Я піду, але Вам це не робить честі" і вийшов, не дочекавшися результатів голосування. Мені вони були відомі наперед із поведінки міського голови.

* * *

Наше журналістське розслідування по даному питанні не обмежилося виключно зустріччю із пастором церкви "Еммануїл" Ігорем Краснянським. Зустрілися ми і з вірними цієї церкви, проконсультувалися із нашими друзями з інших християнських церков Трускавця, з окремими служителями. Ніхто відверто не хоче говорити про переслідування віруючих у Трускавці, хоча, що цікаво, ніхто і не заперечує, що відбуваються речі, не дуже приємні. Однозначно, що ми не будемо порівнювати Руслана Козира із Нероном хоча б тому, що він – не імператор. Не будемо порівнювати його з Леніним та Сталіним, бо масових гонінь та вбивств він не влаштовує. Ми про християн, а не про тварин. Не збираємося його звинувачувати у тому, що він має особистий інтерес щодо цієї земельної ділянки. Люди кажуть, що там мають намір будувати бордель, відповідно заручившись підтримкою сильних міста цього. Однозначно, що це неправда, бо якщо щось і будуватимуть, то оформлять це як відпочинковий комплекс чи готель закритого типу.

Та тільки шкода, що не усвідомлюють у нас у Трускавці, навіть ті ж окремі депутати, що краще в місті будувати церкви, ніж тюрми та борделі, навіть якщо це церкви і не греко-католицькі. Що забагато культових споруд не буває. Уявімо, якби так поставили питання у Римі, Києві чи навіть у Львові. Шкода, що часи справжньої релігійної толерантності в Трускавці залишилися позаду, припинилися із кінцем жовтня 2010. Попередній міський голова Лев Грицак був толерантною людиною і міг допомогти всім і про це могли б сказати і отець-декан Петро Івасівка, і отці Володимир Бондарчук та Ярослав Шафран (УГКЦ), і отець Петро Федак (УПЦ МП), і настоятелі парафій УАПЦ, УПЦ КП, РКЦ, пастори ЄХБ, "Доброї Новини" і згаданої вже церкви "Еммануїл". Повернене майно греко-католикам, підтримка влади та особиста підтримка міського голови для церков різних конфесій – це ті речі, за які ніхто не дорікне попередньому меру, а всі можуть сказати тільки "спасибі".

Повертаючись до теми переслідування, хочемо нагадати, що суть переслідування не зводиться виключно до репресій як ми собі їх уявляємо, репресій та гонінь у сталінському чи маоцзедунівському дусі. В даному випадку церква "Еммануїл" зіткнулася із репресіями економічними, коли отримавши дозвіл від місцевої влади на виготовлення містобудівного обґрунтування та витративши немалі кошти, церква раптом опинилася перед відмовою цієї ж місцевої влади. З тим лише винятком, що тепер цю владу почали представляти інші люди, в яких інше бачення, хто має вірити, у що і як саме. Фактом є і порушення закону про свободу совісті – землю не виділили з тієї також причини, що це євангельська церква, а це не може не насторожувати. Та й позбавлення можливості служити в приміщенні, в якому люди молилися ось уже майже вісім років, свідчить, що ці люди стали для влади небажаними, такими собі персонами нон-ґрата у місті. А серед вірних цієї церкви – і відомі підприємці, які окрім того, що сплачують у бюджет більше, ніж сам пан Козир, так ще й здійснюють соціальне служіння, допомагають бідним та потребуючим. Та цього вперто не хочуть зауважувати у теперішніх владних коридорах.

Події навколо упокорення церкви "Еммануїл", бо саме так можна назвати сесію в день 26 травня, повинні насторожити не лише невеликі релігійні громади Трускавця, але і провідні парафії, які налічують по кілька тисяч осіб. Намагання влади верховодити і в церковній царині інакше ніж спробою повернення до візантійщини не назвеш. Хто знає, чи нема в планах тих, хто хоче наводити "новий порядок" в Трускавці, і якоїсь новітньої "Варфоломіївської ночі", "культуркампфу" чи "культурної революції"? Хто може гарантувати, що не виникнуть проблеми у тих, хто вже встиг, бо мав на це кошти, збудувати нову церкву чи дім молитви? Адже ж Генплан, узгоджений ще за часів Хрущова, забороняє в нас будівництво церков! Коли в секуляризованій Європі постає питання заборони хрестів та інших християнських символів у публічних місцях, то хто дасть гарантію, що в Трускавці не знайдуться ті, хто скаже, що хрести на банях чи шпилях ображають релігійні почуття відпочиваючих-невіруючих чи людей з Ізраїлю або ж мусульманських країн? А для нас же ж головне курорт, інтереси відпочивальників, то, можливо, дійсно нам відмовитися від нашого християнства, лише щоб бюджет був повний? І щоб депутати та голова могли реалізовувати свої домовленості, яких не опублікує жодна преса…

Завершуючи роздуми по даній темі, висловлюємо вдячність пастору Ігореві Краснянському, що погодився на зустріч із нами. Не кожен в наш час готовий сказати правду такою, як вона є, без домислів та прикрас. У владі воліють замовчувати цю ситуацію, яка склалася навколо церкви "Еммануїл", бо і сказати на своє виправдання їм, по суті, нічого. Та тільки не потрібно, пане Козир, наголошувати постійно, що в мас-медіа мало позитивної інформації про Трускавець, а негативної аж забагато. На цьому конкретному прикладі Ви ж бачите, Руслане Ярославовичу, що саме Ви і творите цю негативну інформацію. Бо краще б нам писати про чудодійну силу "Нафтусі" та те, що вона піднімає хворих на імпотенцію, але коли є час та бажання про це писати, якщо бачиш таку несправедливість та переслідування на релігійному підґрунті.

Рішення, яке прийняла ТМР 26 травня, зовсім не робить честі владі Трускавця. Те, що нашого міського голову вже можна подавати на присвоєння номінації "Ворог церкви", факт. Щастя, що номінації такої немає. А то зганьбився б Трускавець не лише на всю Україну, а й на всю Європу та весь світ із таким ставленням до вирішення потреб релігійних общин.

… Як вірний син Святої Католицької Церкви, не можу спокійно спостерігати та мовчати, коли хтось переслідуваний через релігійні переконання – простий віруючий, служитель чи і ціла громада. Переслідування інших не додає честі вірним жодної конфесії. Такі дії можна характеризувати як неетичні та аморальні. Всі ми – діти одного Творця, всі ми під Богом ходимо. І меру та депутатам має бути соромно за те, що вони пішли проти церкви "Еммануїл", бо хотіли похизуватися своєю владою. Бо забули, що Той, Хто їм цю владу дав, може її і забрати.

Володимир Ключак

На межі комуналки і освіти

Наради міського голови з керівниками виконавчих структур, як правило, розпочинаються з «розбору польотів» у комуналці, залишаючи культурно-освітянські справи (як дещо другорядні?...) - на розв'язку «під лаштунки». Хоча теза про те, що буття визначає свідомість, є спірною, і логічнішим було би навпаки: свідомість, як наслідок освіченості, високої культури і виховання, є основоположною - чим свідомішою є людина, чим активнішою є її громадянська позиція, тим на краще буття вона може розраховувати. Чи не тому все, що починається з комуналки, упирається в освіту? - на це питання спробує відповісти Валентина Бодак – заступник міського голови з гуманітарних питань.

- Нещодавно відбулися важливі кадрові зміни в освіті. Які надії ви, пані Валентино, як заступник міського голови з гуманітарних питань, покладаєте на керівника відділу освіти?

- Наразі Михайло Шубак - новопризначений начальник відділу освіти - вникає в ситуацію, виявляє розуміння проблем, старається їх розв'язати. Але справи в освіті на сьогодні дуже важкі. Актуальною для нас зараз є підготовка до нового навчального року. Хочемо відремонтувати школи, садочки. Певні зауваження до експлуатації приміщень має санітарно-епідеміологічна служба, а також служба з надзвичайних ситуацій. Разом з тим мусимо працювати і на оптимізацію шкільної мережі. Це обов'язкова умова, якщо не хочемо втратити одну із шкіл.

Недавно батьки дітей ЗОШ № 1 написали скаргу на ім'я міського голови, у якій обурюються можливим закриттям класу, який відвідують їхні діти. А в цьому класі навчаються усього 13 дітей. І попробуй поясни батькам, що це не ми хочемо закрити клас, це Кабмін ставить вимогу укомплектовувати класи дітьми, в кількості не менше як 25 учнів. Спускаючи згори рознарядки на фінансування у відповідності до реальної кількості дітей, нас зобов'язують оптимізувати освітні заклади. Нам же доводиться покривати недостачу фінансування за рахунок коштів міського бюджету - тих коштів, які могли би піти на розвиток освітніх закладів.

- Робимо висновок: кошти - це проблема номер один в освіті?...

- Усі кошти, які виділяють на освіту, наразі витрачаються тільки на оплату енергоносіїв і роботи працівників. А освіту треба модернізувати, осучаснити, потрібні кардинальні реформи. В жодній труска-вецькій школі немає інтерактивної дошки, комп'ютери - з минулого століття, шкільні вчителі під час чергової атестації отримують папери, які засвідчують їхнє вміння користуватися комп'ютером, хоча відомо, що контингент вчителів, які направду вміють послуговуватися комп'ютером і використовують його у своїх шкільних програмах, - незначний. А як можна запроваджувати в освіті нові технології? Як вчити дітей користуватися тим, від чого самі вчителі далекі?

У плані збереження освітянських коштів підтримую ініціативу міського голови обладнати школи власними котельнями. Такі програми вже пройшли апробацію в інших містах. Економія коштів - у три рази, ефект має бути також добрий, адже буде можливість регулювати кількість тепла в класах з урахуванням температури надворі. А щоб ми могли залучати в освіту і медицину якісь додаткові фінанси, треба корегувати наш бюджет. І тут я би просила і міського голову, і депутатський корпус переглянути видатки на освіту. Скільки депутати виділять коштів на освіту, стільки ми зможемо запровадити позитивних змін в цій важливій царині. Не можна ж все вкомуналку кидати. Хоча направду - все починається з комуналки. Тільки врешті-решт упирається чомусь в освіту...

- Створення опікунських фондів при закладах освіти - ініціатива міського голови - як вона реалізується і чи полегшить проблему з освітянським безгрошів'ям?

- Робота нова, цікава. Попередні освітянські керівники були проти такого нововведення. Казали: в жодному разі! Школі не пасує займатися опікунськими фондами - батьки будуть проти. Як з'ясувалося, батьки зовсім не проти, та й самі освітяни - за. Ми провели роз'яснювальну роботу в колективах, з батьками. І от маємо результат: створено кілька таких опікунських благодійних фондів. Ось уже «Спортовець» має фонд. Створено фонди при школах № 1 та № 2, ведуться спроби створити фонд при БУТі. Перші кроки є. Усі прагнуть, щоб рівень наших шкіл був не нижчий, ніж, скажімо, у Дрогобицький гімназії, куди наші трускавецькі діточки їздять з 4 класу. Це ж як незручно батькам! Нам треба піднімати рівень нашої освіти.

- Чи плануються зміни щодо школи № 3?

- Ажіотаж навколо школи № 3 підігрівається штучно. Наразі ми тільки аналізуємо ситуацію. Школа № 3 має значний незадіяний потенціал, його треба з точки зору доцільності використати - це і басейн, і стадіон, і великі приміщення. Найперше, що ми хочемо, - це просто зберегти школу від закриття. Втратити таку школу - це було б злочином. Діти через 5-7 років будуть, а школу - не повернеш. Але в світлі тих опти-мізаційних директив, що приходять нам з Кабміну і облдержадміністрації, ми мусимо вдаватися до якихось дій.

Вивчаємо також роботу БУТу. Якщо взяти до уваги кількість дітей, які відвідують гуртки, то, як кажуть, неозброєним оком видно, що організувати якісно їхню роботу на такій території - просто нереально. Можливо, доведеться якусь частину цих гуртків перевести в інші школи. Але все це - в стані опрацювання пропозицій, жодних рішень ще не прийнято і найближчим часом змін не буде. Переселення БУТу - не планується!

- Переддень свята міста співпав зі ще одним зовсім невеличким ювілеєм: нова влада вже пів року як при владі. Що ж найбільше, на вашу думку, вирізняє теперішню владу?

- Ми - влада змін. Але, виявляється, щось змінити дуже важко. Дивна річ: всі хочуть змін, але при цьому нічого не хочуть змінювати. Точніше, хочуть таких змін, які б не торкалися їхнього власного інтересу. А без підтримки людей ні міський голова, ні всі заступники з керівниками підрозділів та управлінь разом взяті нічого не зможуть змінити. Підтримка і розуміння громади-це найголовніше. Частіше виходить так: вам потрібна реформа? - ви й думайте, як її запровадити. З таким підходом багато не зміниш.

Тому зараз ми працюємо з громадою, з колективами навчальних закладів, розповідаємо про наші плани. Пояснюємо, що всупереч думці громади не буде зроблено жодного кроку. Рубати від плеча - не схильні. Обіцяємо поміркованість і відповідальність.

- Іде підготовка до Дня міста, напевне, готуються якісь нові цікаві розважальні заходи. У цьому контексті хотілось би згадати недавній фестиваль «На Великдень - в Трускавець», який вдався на славу. Чи не думаєте проводити цей фестиваль щорічно?

- Якщо ми хочемо зробити наше місто показовим курортом, підняти його статус до європейського рівня, то маємо пропагувати не тільки лікувальні можливості, а й підсилювати туристичну й рекреаційну складову. Отакі фестивалі є дуже важливими, адже народ до нас їде не «попсу» послухати і не заїжджих - хоч і зіркових – артистів подивитися - всі хочуть побачити щось наше, питоме, щось із скарбнички особливих цінностей, таке - чого ніхто не має і не бачив. Це - мовби добра господиня, відкривши родинну скриню, демонструє своє вміння. Все має бути так, щоб «ах!»... і очі широко відкриті.

Фестиваль «На Великдень - в Трускавець» ми плануємо зробити щорічним. Більше того, будемо працювати з освітою і культурою, щоб такого роду фестивалі проводилися якомога частіше. Щоб відпочивальникам було у нас цікаво. Щоб вони на найкращих зразках нашої - наголошую, нашої! - культури, наших традицій знайомилися з історію міста, відвідували музеї. Але знов-таки-потрібні кошти. Об'єктивно, що тут до популяризації курорту мають долучитися потужні санаторії. Треба розробляти спільну програму, де частину витрат на себе візьме міська влада, а частину - санаторно-курортні заклади та підприємницьке середовище.

- І насамкінець, ваші побажання трускавчанам у переддень головного свята міста.

- Бажаю злагоди, активної громадянської позиції, вміння крізь призму маленького особистого бачити велике загальне, більше думати не про свою хату, яка скраю, а про наш прекрасний курорт Трускавець, при цьому пам'ятати, що він буквально у двох кроках від серця Європи.

Бюлетень "Голос ради"

Ще раз про автономне опалення

Влада дала «добро» на відключення від централізованої системи теплопостачання. Щоправда, з певними застереженнями, найголовніше з яких – відключення можливе тільки за умови згоди власників квартир усього будинку або принаймні – стояка. Наскільки контрольованою є ситуація із встановлення автономного опалення, розповідає заступник міського голови з питань ЖКГ Петро Нестерівський.

Порядок відключення від централізованої системи і встановлення автономного опалення визначений рішенням сесії, затверджений виконкомом. Ще раз нагадаю: треба створити ініціативну групу, скласти список, додати протокол, написати спільну заяву і віднести в одне з комунальних підприємств - «Трускавецьжитло» або «Трускавецьтепло». Міжвідомча комісія оперативно, буквально на місці, приймає рішення.

З закінченням опалювального сезону була проведена відповідна роз'яснювальна робота серед мешканців про порядок відключення. Кількість бажаючих від'єднатися від централізованої системи збільшилася. Вже навіть розпочалися роботи в кількох будинках.

Проблема в тому, що є багато порожніх квартир, у яких ніхто не мешкає. Тому важко людей зорганізувати. Але ми знаходимо однодумців, активістів, які виявляють розуміння та ініціативу.

Переважно люди укладають угоди на встановлення автономного опалення власним коштом. Є й такі, що готові зробити це за кредитні кошти через банк за запропонованою нами програмою, при цьому самі вибирають банк, підрядника, обладнання. Багато хто розраховує на нашу допомогу і підтримку. КП «Трускавецьтепло» і «Трускавецьжитло» виробили ліцензії, вони контролюють цей ринок надання послуг. Для нас дуже важливо не пустити ситуацію на самоплив. Ми робимо, ми відповідаємо - такий принцип.

Звичайно ж, дехто захоче зробити власними силами, звернувшись до фірми, яка не має ліцензії на виконання робіт. Мушу застерегти від таких кроків. Фірми, які не мають ліцензій, гарантійного обслуговування не здійснюють. Наші підприємства готові виконати роботу від проекту до введення в експлуатацію і подальшого обслуговування, що називається - під ключ. Люди не повинні звертатися в Борислав в газову контору чи їхати в Дрогобицьку газотехнічну інспекцію. Ми, встановивши автономне опалення, від початку опалювального сезону і До його закінчення, як сімейний лікар, будемо пильнувати обладнання, здійснювати сервісне обслуговування, а в міжсезоння - профілактичний нагляд.

Ми маємо великий вибір обладнання - дешевше й дорожче. Вибираємо його на конкурсній основі. Люди іноді надають перевагу дешевшому, доводиться пояснювати, що дешевше буде тяжче обслуговувати.

Єдина проблема - стереотип мислення старших людей, переважно тих, які мають пільги, субсидії. Доводиться пояснювати, що в хаті буде дешеве тепло і його кількість кожен сам собі зможе регулювати. До того ж буде гаряча вода.

Також треба враховувати, що ціни на енергоносії і газ ростуть. На сьогодні наші тарифи є збиткові. І люди повинні знати, що до наступного опалювального сезону ми змушені будемо привести тарифи у відповідність до цін. Якщо наш тариф збалансований на 70%, а 30% - це збитки, то підприємство піде тією ж стежкою, що й КП «Наше місто». Штучних тарифів бути не може. Всюди мають працювати економічні закони. Тому треба пам'ятати, що автономне опалення дає можливість здешевити тепло більше як у три рази.

Також наші комунальні підприємства надають інформацію про альтернативні енергозберігаючі джерела, зокрема електричне опалення. Кожен може отримати консультацію. До речі, у Трускавці, за підтримки керівників облдержадміністрації, розпочався експеримент з енергозберігаючих систем. Це - малопотужні (2,5 кВ.) електричні батареї. Але ці системи використовуються тільки для потреб опалення, підігрів води електрикою є неефективним. Навіть найкращі бойлера не є економічними.

Бюлетень "Голос ради"

Служба 102 Борислава повідомляє

За перших десять днів червня у Бориславському міському відділі внутрішніх справ зареєстровано 47 заяв і повідомлень про злочини, які були скоєні у місті або готувалися.

У період із першого по десяте червня 2011 року в місті скоєно сім крадіжок. Маємо також одинадцять випадків погроз фізичною розправою, одне хуліганство, дванадцять випадків нанесення громадянам міста тілесних ушкоджень, три шахрайства, одну дорожньо-транспортну пригоду, п'ять випадків пошкодження майна, один факт підробки документів та ще два факти порушення Закону, віднесені до категорії інших злочинів.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито три злочини за фактами крадіжок. Співробітники міліції встановили осіб, які погрожували громадянам міста фізичною розправою, причетні до вчинення хуліганських та шахрайських дій, а також тих, які нанесли тілесні ушкодження. За чотирма фактами крадіжок, сімома випадками пошкодження майна та ще двома фактами порушення Закону, які віднесені до категорії інших злочинів, міські правоохоронці проводять дослідчу перевірку.

Комп'ютером марки «LG» та грішми у сумі 700 грн. громадянки П. заволодів двадцятирічний мешканець міста гр. Ф. Під виглядом надання послуг із обслуговування комп'ютерної техніки парубок забрав у довірливої громадянки комп'ютер. Коли потерпіла зрозуміла, що її ошукали, звернулася із письмовою заявою до правоохоронців. За фактом вчинення шахрайських дій проведена перевірка, у ході якої з'ясувалося, що гр. Ф. дійсно заволодів комп'ютером марки «ATLON ТМ-2250 серії № 000582» та грошовими коштами у сумі 700 грн., чим завдав шкоди гр. П. на загальну суму 5700 грн. Під тиском незаперечних доказів зловмисник у вчиненні злочину зізнався. Тепер міру покарання за вчинене визначить суд.

Четвертого червня на телефон чергової частини надійшло повідомлення від гр. Г. про те, що невідома особа шляхом підбору ключа проникла у його квартиру, звідки таємно викрала гроші у сумі 70 грн., електромашинку для стриження волосся, набір ножів, пульт до телевізора «Електрон», паспорт, виданий на його ім'я, трудову книжку, диплом про середню освіту, військовий квиток та одяг на суму 1100 грн. Завдяки вміло проведеним оперативно-розшуковим заходам за вчинення цього злочину було затримано раніше судженого мешканця Борислава гр. Т. Злочинець опитаний та відпущений за місцем проживання. Викрадені речі вилучені. Тепер вони фігуруватимуть у кримінальній справі, як речові докази.

У ніч із п'ятого на шосте червня невідомі зловмисники скоїли крадіжку металевих виробів із подвір'я приватного помешкання та під'їзду гр. П. багатоквартирного будинку. Із приватного подвір'я невідомі зловмисники поцупили дві металеві драбини, корито і металеву бочку для коптіння м'яса, а у третьому під'їзді 43-го будинку із ходового майданчика між четвертим і п'ятим поверхами - три чавунні батареї на 33 ребра. За фактом крадіжки проводяться оперативно-розшукові заходи. П'ять метрів електричного кабелю у ніч із восьмого на дев'яте червня зрізала невідома особа зі свердловини «Міряни-1335». Свердловина знаходиться у лісовому масиві неподалік вул. С. Бандери, тож труднощів для здійснення крадіжки не було. Вартість викраденого складає орієнтовно 80 грн. На пункті прийому металобрухту викрадач кабелю отримає орієнтовно 15-20 грн. Проте сума збитків, що нафтовики мають затратити для відновлення електропостачання обладнання, складатиме цифру у стократ більшу. Якщо до цього доплюсувати збитки, що їх мало підприємство, то крадіжка перетвориться у злочин, за який Кримінальний кодекс передбачає серйозну відповідальність. Тож перед тим, як зважитись на крадіжку деталей промислового нафтового обладнання, місцевим «металістам» варто серйозно подумати. Шило має властивість - вилізати із мішка...

Газета "Нафтовик Борислава"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.