МИ ЗА ТОБОЮ СУМУЄМО, ТРУСКАВЕЦЬ!

З усіх муз, оспіваних поетами і мандрівниками, найпопулярнішою в народі по праву вважається муза Мандрів. І хоча в хіт-параді, в "гарячій дев'ятці" класичних муз наша, валізно-рюкзачна, не значиться, але ми-то знаємо, що саме вона відповідає за пошук такої дрібнички, як втрачений рай ...

А потрібен нам берег турецький?

Заповнюючи анкету в графі про мету приїзду, не рекомендується писати "пошук раю". Можуть неправильно зрозуміти. Не ті нині часи. Нерідко комфорт та інші блага цивілізації приймають за райське життя. Туристичні агентства навперебій переконують нас в тому, що "недорога" Туреччина або "дешевенький" Туніс - це те, що треба українцю. Абсолютно все схоплено, за все оплачено. Гарантовано все: від втрати талії до цілодобового алкогольного сп'яніння. Що ж, уявлення про життєві ідеали в кожного свої. І чи варто за цим їхати так далеко?

Нещодавно відвідав Україну російський поет Євген Євтушенко, що вже став живим класиком, зі сцени драмтеатру констатував, що більшість учнів елітних шкіл Харкова проводять свої канікули з батьками за кордоном. Прорив "залізної завіси" для частини населення дійсно відбувся. Сам же поет, як затійник такого прориву, нині проживає з сім'єю в Америці, на моє запитання про батьківщину відповів досить докладно: "Моя батьківщина - Земна куля".

Але нерідко, навіть ті, хто об'їздив земну кулю, не підозрюють, що одна з найкрасивіших країн світу - Україна. Так-так. Адже Україною цікавилися ще арабські картографи та астрономи. Освічені люди своєї епохи Ібн Батут і Аль Масуді писали трактати про наші території. А знаменитий французький інженер Гільєм де Боплан склав кілька оригінальних карт України, зробив історично значимі нотатки про Київ, захоплювався красою нашої природи, спілкувався з запорожцями, описав їх незбагненну завзятість і вдачу.

Запитаєте: "І навіщо французу це було потрібно?!" Якщо ви поставили це питання, то негайно вирушайте подорожувати по рідній країні, благо це можна здійснити без оформлення закордонних паспортів та інших формальностей.

Привіт з Трускавця

Опитування школярів середніх і старших класів показав, що тільки 10% хлопців, які проживають у східній Україні, їздили в західні регіони країни. Зазвичай це короткі екскурсії на пару днів до Львова. Гори Карпати більшості знайомі тільки з шкільних, не завжди цікавих підручників географії. Але зовсім інша справа побачити все на власні очі.

Багато наших бабусь і дідусів обожнювали їздити - "підлікуватися" - на води. Пам'ятайте, старовинні листівки та віяла з вишуканими написами "Привіт з Трускавця"? Витончене ретро у вигляді поетичних альтанок і усміхнених дівчат у білих сукнях? Чому б не випробувати приємне відчуття від відсутності гастрологічних проблем і з легкою душею і міцним здоров'ям не відправитися в старий, добрий Трускавець? Там круглий рік в міському саду грає музика і гуляють ошатні люди. Зупинившись в Трускавці, можна відвідати з одноденними екскурсіями безліч цікавих історичних та культурних місць на заході Україні: скелі Довбуша, землі Захара Беркута, скупатися в загубленому гірському озері біля села Майдан. Можна відвідати батьківщину Івана Франка, етнічні вечорниці, а при бажанні навіть потрапити на бойківське весілля з традиційними стравами. Бойки - це етногрупа, що заселяла карпатські Бескиди.

Мекка "язвенників" і не завжди непитущих

Після багатозіркових готелів, де будь-який каприз за ваші гроші, не гріх поїхати підлікувати змучену випивкою печінку і натруджені органи травлення. Жоден з відомих водно-лікувальних курортів Чехії, в тому числі і знамениті Карлові Вари, не можуть зрівнятися за цілющим властивостям з нашою водою - "трускавецькою". Втім, тут слід чітко диференціювати призначення, показання та властивості різних вод. Тільки прочитавши назви в бюветах, можна відчути значне поліпшення стану здоров'я. "Нафтуся", "Марія", "Броніслава" та інші ласкаві жіночі імена, здатні всякого відродити до життя.

Доїхати до міста Трускавець Львівської області можна потягом №115 сполученням Харків-Трускавець. Вартість квитка в плацкартному вагоні 80 гривень, купейному - 120. Проживання в санаторії з харчуванням, лікуванням і процедурами - від 150 до 190 гривень на добу. Якщо ж вам подібні ціни не по кишені, то прожити можна в приватному секторі в п'ять разів дешевше, благо процедури та лікування можна "докупити" за цілком гуманну ціну, а бювети з водами доступні абсолютно всім. Тут головне - не перепити, а це для нашої людини непросто.

Для порівняння: питний курс і проживання в недорогому тризірковому готелі в Карлових Варах обійдеться в 1222 євро на одну персону (14 днів). Знайдеться ще не один аргумент на користь вибору вітчизняного курорту Трускавець. Величезний старовинний парк, багатовікові дуби і липи якого ще пам'ятають Адама Міцкевича. Поет вважав Трускавець місцем натхнення і спокою. Таким місто залишається й донині. Птахи, звиклі брати зернятка прямо з рук, ласкаві білки, розмірене життя з музикою в міському саду і, звичайно ж, культ її величності - Води.

Вода з присмаком нафти

Тут п'ють все. До речі, спочатку Трускавець став розвиватися як перспективне селище для видобутку нафти. Але, як часто це буває, шукали одне, а знайшли інше. У 1810 році замість нафти стала фонтанувати мінеральна вода, та ще яка! Правда, специфічний нафтової запах властивий багатьом водам Трускавця. Від українського слова нафта стали називати лікувальну воду "Нафтуся". Фальсифікувати цей продукт неможливо, так як, спробувавши воду один раз, її не сплутаєш ні з якою іншою водою.

Можна передбачити питання: "Чому бутильована вода "Трускавецька", що надходить у продаж, мало чим відрізняється на смак від, наприклад, "Роганської"? Ніякого злого умислу в цьому немає. Просто на розлив йде зовсім інша вода - "Трускавецька-Заповідна", видобута в артезіанських свердловинах № 42, 42-к, розташованих в ландшафтному заповіднику курортної зони Трускавець-Східниця. Старовинні романтичні назви старих бюветів "Барбара", "Фердинанд" нагадують про те, що не завжди ці землі належали Україні. Колись скромне село Трускавець побувало під владою польського короля Казимира, ставши в XIV столітті "Корол1вщіною", яку здавали в оренду польським феодалам. Належав Трускавець і до Австрії. Але від таких історичних віражів в XVIII столітті життя простих людей, що живуть на підземних скарби, ставало все більш нестерпним. Ось чому з особливою любов'ю і зараз вимовляють ім'я Олекси Довбуша, якого називають українським Робін Гудом. На торговельних лотках поруч з вишиванками, привезеними з Гуцульщини, можна зустріти вишиті вручну портрети героя, і це не має нічого спільного з кітчем у стилі "А-ля Че Гевара". Олекса Довбуш - це народна пам'ять і любов, пронесена через три століття.

Не діліть нас на Захід і Схід

Музеї. Історичний та художній. Вартість квитків - 50 копійок для учнів, решті ненабагато дорожче. Та спірна сторінка історії, де представлені документи і експонати часів Великої Вітчизняної війни, висвітлена політично коректно. Визволителям Європи від фашистської чуми був і залишається солдат Радянської армії. Фотографії історичного музею часів Вітчизняної війни вражають і шокують. На них зображені безчинства гітлерівців і знущання над жителями Західної України. Ніякого замовчування про велику роль російського солдата в оповіданнях західноукраїнських екскурсоводів не було. Діти, що приїхали з львівських шкіл, слухали і сприймали побачене дуже серйозно. Воїнам Української повстанської армії, яких знищували у фашистських концтаборах і які не побажали йти на змову з сатанинською гітлерівською силою, також віддається належна слава і повага.

Перше, що приємно дивує - це чистота на вулицях. Смітити на своїй землі, а, отже, в своєму будинку - неприпустимо. Так нам пояснювали усюди: і в Трускавці, і в Дрогобичі, і в Самборі. Може бути, тому по траві можна бігати, а в гірській річці купатися без ризику для здоров'я. Не зустріли ми і решіток на вікнах, і парканів біля будинків. Навіть дорогі сімейні вілли огороджені символічними декоративними парканчиками. Дивно, правда? Якщо ж подорожуючих цікавлять історія, побут та культура, то розповідати будуть усім селом і часто російською мовою, щоб все було зрозуміло гостям.

Велике складається з малого. Ось про такі, на перший погляд незначні деталі, хочеться розповісти людям, що живуть на сході Україні, так би мовити, для науки. Електропоїзди, що з'єднують Львів, Стрий, Сколе, вигідно відрізняються від наших. Чисто, вікна не тільки відкриваються, але і закриваються. Засмучує те, що місцеві жителі, як і наші трудівники електричок, змушені в проходах приторговувати пивом з різними сухариками. Але дивно, що торговці не носять за собою величезних непідйомних сумок, а переміщаються по вагонах з обмеженою кількістю дорожніх ласощів. Виникає природне припущення, що хтось зі своїх людей сидить з рештою товаром. А як же інакше? Насправді все йде так: торговець просто залишає велику сумку з продуктами в одному з вагонів, і ніхто нічого не краде! Утопія, скаже кожен, хто читає. Але так воно і є, особисто перевірено. Два ящика пива і закуски сиротливо лежали в кутку абсолютно порожнього вагона. На здивоване запитання "Як таке може бути?", мені пояснили, що люди Бога бояться, тому й не крадуть. Ось така виходить різдвяна казка. Погано тільки, що наші люди однаково змушені ходити по вагонах і просити милостиню, щоб проплатити дітям вищу освіту - чи то в Каразінському, чи у Львівському університеті.

Милуючись неповторністю майстерно вибудуваних дерев'яних будинків, різьблених балконів і віконниць, казкових горищ, неможливо не згадати про серйозну проблему західної Україні - незаконну вирубку лісів. Майже всі приватні будинки будуються з дерев'яними елементами декору або ж навіть повністю з дерева. Вся справа в тому, що всього за 200 гривень в ліспромгоспі можна "домовитися" і купити ліс, щоб укласти стіну в сім квадратних метрів. Камінь же як будівельний матеріал можна накопати біля річки. У Польщі це задоволення вже досить дороге, у нас же можна зробити безкоштовно. Пару кузовів - і перший поверх будинку може бути побудований, а другий і третій, як правило, будують з смереки. Для тих, хто не знає, як виглядає смерека, пояснюємо: якщо перед Новим роком ви купили пухнасту ялинку, а до 1 січня вона залишилася з голим стовбуром і обсипалася хвоя, то ви придбали дерево смереку. Пам'ятаєте пісню: "Ой, смереко, розкажи мені, смереко..." Гірко дивитися, як нескінченні склади товарних поїздів везуть ліс в Польщу, Італію. Назад він повертається, але у вигляді офісних та інших "крутих" меблів по таких же "крутих" цінах, а місцеві чоловіки, в генах яких тече кров прадідів-теслярів, змушені виїжджати на заробітки, збирати, в кращому випадку, апельсини десь в Іспанії або в тій же Італії.

Пам'ятники дерев'яної архітектури можна зустріти на Бойківщині в багатьох місцях. У 80 кілометрах від кордону з Польщею, в Старо-Самбірському районі, більше восьми століть стоїть дерев'яна церква, що вражає і сьогодні своїм монументальним виглядом. Її різьблені дощечки-гонти не прогнили і не струхлявіли. Вміли наші предки поводитися з деревом, "засолювали" його на 15 років в спеціальних мінералізованих розчинах. А зараз Україна купує італійські меблі з нашого ж карпатського лісу. Величезна кількість населених пунктів Західної України залишаються негазифікованими, а, отже, люди змушені палити все той же ліс найцінніших порід.

110 років тому в порт Буенос-Айреса, Аргентина, прибула перша група українських емігрантів.110 років "тугу за Батьківщиною" передають вони як найбільше багатство своїм дітям і онукам. Так, може, краще не втрачати те, що так важко знайти, будь-то лівий або правий берег нашої спільної країни. А якщо ми дозволяємо собі побачити в чужому оці дробинку, тоді як у самих в такому ж оці колода, то настав час зрозуміти, що дивимося ми на самих себе - в дзеркальне відображення. І щоб знайти бажану рівновагу географічної симетрії Україні, ми повинні все краще на заході віддзеркалювати з користю для себе на сході. Адже і західній Україні є чому повчитися у нас. Все більше приїжджає абітурієнтів до харківських ВНЗ зі Львова, незважаючи на те, що вдома є свій університет. "У вас більше можливостей і перспектив з роботою, та й нові місця цікаво побачити", - говорять хлопці та дівчата.

Що ж, подорожувати - це перш за все вчитися, пізнавати і радіти тому хорошому, що є в інших. А для цього всього лише треба сісти в швидкий поїзд і налаштувати серце на любов. Приємних вам подорожей!

Ніна Зайнулліна