КУРОРТ ТРУСКАВЕЦЬ

Місто-курорт Трускавець Трускавець - один з найвідоміших бальнеологічних курортів України. Він розкинувся у мальовничій долині передгір'я Східних Карпат на висоті близько 350 метрів над рівнем моря. Це неймовірно гарне місто з кришталево чистим повітрям розташоване серед пологих лісистих схилів та стрімких річок. Для Трускавця характерний теплий та помірно вологий клімат. Тут переваажає недовга снігова зима, часто бурхлива весна, тепле літо та довга золота осінь. Середня температура у січні -6,0оС, у липні + 18,5оС.

Курорт розміщений на відстані 100 кілометрів на південь від Львова, на рідній землі великого Івана Франка. Залізниця з'єднує місто з найбільшими містами України, СНД і з країнами Балтії. Між Трускавцем і Львовом через міста Дрогобич та Стрий курсують електропоїзди та автобуси.

Трускавець - це затишна та екологічно чиста зона. Курорт щедрий різноманітністю земних і підземних мінеральних вод з чотирнадцятьма джерелами: "Нафтуся", "Юзя", "Марія", "Софія", "Броніслава" та інші; покладами "гірського воску" - озокериту, єдине родовище в світі знаходиться на відстані чотирьох кілометрів від курорту в місті Бориславі; до конкурентів знаменитої Карло-варської солі належить Трускавецька сіль "Барбара", яку здобувають з високомінералізованої ропи.

Сучасний Трускавець - це велике курортне місто, де одночасно можуть лікуватися і відпочивати до 15000 осіб, а за рік сюди приїжджає майже 200 тисяч відпочиваючих, як з нашої країни, так і з країн близького і далекого зарубіжжя. Трускавець сьогодні - це відкриття все нових і нових санаторіїв, пансіонатів, лікарень, готелів. Бурхливими темпами розвивається приватний туристичний сектор. Але основне багатство бальнеологічного курорту Трускавця - це його унікальні природні мінеральні води

Курорт придбав славу завдяки мінеральній воді "Нафтуся". Це гідрокарбонатна, магнієво-кальцієва вода з високим вмістом органічних речовин нафтового походження. Саме органічними речовинами, які швидко руйнуються при контакті з повітрям (тому "Нафтусю" необхідно пити тільки в бюветі), лікувальна "Нафтуся" Трускавецького родовища відрізняється від інших лікувально-мінеральних вод. Сьогодні їй немає рівних по лікувальних якостях.

"Нафтуся" сприяє виходу дрібних каменів і піску з нирок, жовчного міхура, сечі - і жовчовивідних шляхів, нормалізує обмін речовин, зокрема вуглеводний обмін у хворих цукровим діабетом, покращує діяльність шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, підвищує активність залоз внутрішньої секреції, захищає і відновлює клітини печінки, виводить з організму радіонукліди і шлаки. Вона має знеболюючу дію, сприяє зменшенню запальних процесів в нирках, сечових шляхів, печінці, шлунково-кишковому тракті, попереджує онкологічні захворювання.

Трускавець - екологічно чистий край з самобутньою історією, культурою і традиціями. Лікувальна сила природи Трускавця - це запорука Вашого здоров'я і доброго самопочуття. Цілющі дари землі, краса і непорушний спокій гірських ландшафтів, безкрайні і вічнозелені ліси... Курорт Трускавець. Паркова зона

Відпочинок в Трускавці - це унікальна нагода побувати в місті з мальовничою місцевістю, оточеному невисокими пагорбами на північ від передгір'я Східних Карпат.

Взимку - гори та іскристий, блискучо-білий сніг. Влітку - гори і незабутні по красі альпійські луги. І цілий рік - цілюща дія унікального клімату, чудове гірське повітря, відмінний загар. Скільки курортів зможе похвалитися таким описом? Точно не багато, але курорт Трускавець - зачаровує кожного, хто надає перевагу відпочинку на курорті Трускавець всім іншим місцям відпочинку в Україні.

Перша письмова згадка про Трускавець відноситься до 1469 року. Археологічні знахідки, зокрема, римський бойовий чекан, який датується ІV століттям нашої ери, свідчать про те, що територія Трускавця могла бути ареною бойових дій готів разом з племенами Прикарпаття на чолі з карпами, - з одного боку, і легіонами Римської імперії - з іншого. Назва міста "Трускавець" донині викликає суперечки істориків. Одні вважають, що "Трускавець" - це видозмінена форма польського слова truskawka - полуниця. Але полуниця з'явилася в Європі тільки після 1712 року і була привезена з Чилі французьким офіцером Фрезье. А назва міста вперше зустрічається вже в XV ст. Інші учені вважають, що на назву міста вплинула литовська мова. По-литовськи druska - це сіль, а Прикарпаття - відомий центр солеваріння. З цим промислом пов'язані назви багатьох населених пунктів Львівщини, наприклад: Стара Сіль, Ясениця Сільна, Солець, Солонсько. На користь цього варіанту свідчать тісні міждержавні відносини Галицько-волинського князівства і Великого Князівства Литовського в XII-XV ст.

Окремо слід виділити діяльність Організації Українських Націоналістів в Трускавці (ОУН) і Української Повстанській Армії (УПА) до і після 1939 року. До 1939 року ОУН воювала з поляками, після 1939 року - з радянськими окупаційними військами. Два уродженці Трускавця - Василь Білас і Дмитро Данилишин - здійснили замах на депутата Польського Сейму Тадеуша Голувку. Відбулося це в Городку 24 серпня 1931 року. Це був виключно політичний акт на відомого польського шовініста. На жаль, акція не вдалася, але шуму вона наробила багато у всій Польщі. Обидва бойовики були спіймані та засуджені до смерті. Їх героїчна поведінка під час процесу і при виконанні вироку примусила задуматися українців на всіх окупованих Польщею територіях. Пам'ять про героїв зафіксована в назвах вулиць і пам'ятних знаках в Трускавці.

На момент виконання вироку Роману Макомацькому, племінникові Василя Біласа, було всього лише 11 років. Тоді хлопчик багато що зрозумів. А після смерті вуйка він вступає в лави ОУН і стає месником. Воював Роман Макомацький проти польської Армії Крайової, яка спалила Волинь, знищуючи все живе. А після створення УПА і відступу фашистів він вербує в інформатори дружину радянського генерала Сабурову Ніну, яка допомагає врятувати життя тисячам галичан, зірвати цілий ряд каральних операцій НКВС проти мирного населення. Під керівництвом Макомацького підпільники викрали самого генерала Сабурова і обміняли його на 200 арештованих повстанців. Це унікальний випадок в історії радянської армії, який більш нікому не вдалося повторити.

Датою офіційного заснування бальнеологічного курорту вважається 1827 рік, коли тут було побудовано приміщення для перших 8 ванн. Хоча лікувальні властивості Трускавецьких вод були відомі давно, вперше їх описав королівський лікар Войцех Глазок в 1578 році. Габрієль Жончинський, автор підручника "Гісторія натуральна", який був виданий в 1721 році, вказав, що в Трускавці, як і в інших селах біля Дрогобича, добували нафту, а воду, яка її супроводжує, селяни пили для лікування багатьох хвороб. Перші ж серйозні роботи провели тут німецькі учені Н. Фіхтель і Б. Хаке. Станіслав Сташиць в невеликій роботі, яка вийшла друком в 1805 році, писав, що окрім солі тут видобувають озокерит і нафту, з якої шляхом перегонки отримують гас, який використовується для освітлення вулиць. І це - на початку XIX століття! Хімічний аналіз мінеральної води "Нафтуся" вперше провів львівський учений, аптекар і хімік Теодор Торосевич в 1836 році. Цей знаменитий учений ще відомий завдяки винаходу гасової лампи. В той же час росте значення Трускавця в Австро-угорській імперії. У 1892 році тут побудовано приміщення для інгаляцій системи Вашмута. І цим Трускавець відразу піднявся на рівень таких оздоровниць європейського значення, як Ріхенгаль і Вісбаден. Будуються готелі, вілли, пансіонати.

У 1900 році був відкритий пам'ятник Адаму Міцкевичу. Розростається інфраструктура, будується нова водолікарня, прокладається об'їзна дорога. Окремо варто виділити діяльність Раймонда Яроша. У 1911 році Трускавець переходить до рук союзу, який він очолює. Новий господар відразу починає яскраву європеїзацію курорту. В першу чергу, він електрифікує Трускавець. Тепер, за допомогою електричної енергії освітлювали не тільки курортні приміщення і приватні вілли, але також вулиці і територію парку. Ще в 1909 році була побудована залізниця з невеликою станцією, а вже в 1912 споруджується новий вокзал. Трускавець був безпосередньо з'єднаний залізничним сполученням як зі Львовом, так і з Віднем, Краковом, Познанню, Прагою, Варшавою, Берліном. У 1913 році за великі успіхи в розвитку курорту - його лікувальної бази - Трускавець було нагороджено Великою золотою медаллю. А темпи змін були справді вражаючими. Той, хто пропустив декілька сезонів, після приїзду в Трускавець вже його не впізнавав. На Помірках за всіма європейськими стандартами було облаштовано купальне озеро, побудовані корти, спортивні майданчики. Береги озера були всипані золотистим морським піском. 17 серпня 1929 року освячений і відкритий музей природних наук. На жаль, з його багатющої колекції майже нічого не залишилося - після приходу радянських військ в 1939 році його експонати були частково передані до Дрогобича, а частково просто розкрадені. Одну з колекцій завантажили в контейнер і просто кудись вивезли.

А про розвиток курорту свідчать цифри. Якщо в 1923 році тут було 6080 відпочиваючих, то вже в 1927 році кількість гостей різко виросла - до 12633 осіб. У 1931 році курорт відвідало 14659 чоловік, а сезон 1933 року відзначився просто немислимою до того часу цифрою - в 17000 осіб..