ДЖЕРЕЛА ТРУСКАВЦЯ

Нафтуся

Слабомінералізована, майже як прісна вода для пиття, з легким запахом сірководню і присмаком нафти. Звідси і назва лірична така - "Нафтуся", хоча раніше її називали просто: нафтова вода.

Львівський фармацевт - хімік Теодор Торосевич із давнього вірменського роду Торосянів, які оселилися в Галичині ще на початку минулого століття, провів науковий хімічний аналіз "Нафтусі", майже всіх вод мінеральних джерел нашого краю. З цього часу не послаблюється цікавість до цієї унікальної воді. Багато великих таємниць навколо "Нафтусі". Великих таємниць ми не розкриємо, зате маленькими - звичайно ж поділимося.

Все про "Нафтусю" для короткого знайомства

Нафтуся - королева мінеральних вод Трускавця Геологи знають, що на невеликому схилі курортної балки атмосферні опади, проникаючи через пористі піщаники з високим вмістом органічних речовин, особливо залишків нафти, на глибині 18-50 м утворюють водоносні горизонти. Ось так просто, на перший погляд: падає дощ або сніг на маленьку ділянку трускавецької землі, а через деякий час десь там, на глибині - готова таємнича "Нафтуся", яка принесла славу нашому краю. Її запасів досить, щоб у Трускавці щорічно оздоровлюються десятки тисяч хворих.

Хіміки знайомлять тих, хто вперше зустрічається з "Нафтусею", з розкритою таємницею її хімічного складу. Отже, ще раз, тепер уже більш детально: трускавецька "Нафтуся" - це слабомінералізована вода (концентрація солей не більше 0,8 г/л), безбарвна, навіть дуже прозора, холодна (8-10 градусів за Цельсієм) з легким запахом сірководню і присмаком нафти. Проте "Нафтуся" все-таки смачна. Недарма кажуть, що вода володіє пам'яттю. І "Нафтуся" залишає в людській пам'яті значний слід. "Нафтуся" містить майже всі мікроелементи, різні гази і ще ... мікроорганізми. Так. Але не лякайтеся, це корисна флора, здатна розвиватися на перелічених хімічних компонентах "Нафтусі". Тому розповідь хіміків можуть доповнити біотехнологи, тому що наша вода не тільки те, що впало з неба, пройшло через геологічні структури, але і складний продукт мікробної життєдіяльності. Десятки груп мікроорганізмів "населяють" "Нафтусю". Всі вони щось використовують і щось виділяють, надаючи воді лікувальні властивості. Радіоактивна "Нафтуся"? Радіонуклідів, пов'язаних з чорнобильською катастрофою, поки що не знаходять. Однак, природна радіоактивність існує, і вчені встановили, що "Нафтусю" можна розглядати як воду метеоритного походження. Хто б міг подумати про зв'язок цієї води з Космосом? Окремі структури "Нафтусі" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, що істотно впливає на тонус гладкої мускулатури шлунка, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин, і є одним з механізмів, які забезпечують протибольовий ефект.

Фізіологи переконані, що вода унікальна і суттєво впливає на всі процеси життєдіяльності організму, починаючи з обміну на мембрані клітини і закінчуючи зміною складних функцій внутрішньоклітинних структур. До багатьох компонентів "Нафтусі" особливо чутливі рецептори клітин, які виробляють кишкові гормони (гастрин, секретин, холецистокінін), що забезпечують функціональну активність шлунку, печінки і жовчних шляхів, підшлункової залози. У той же час до звичайної питної води ці клітини менш чутливі, хоча реагують, підтверджуючи тим самим, що питна вода не байдужа для організму. Окремі структури "Нафтусі" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, що істотно впливає на тонус гладкої мускулатури шлунку, кишечника, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин, і є одним з механізмів, які забезпечують протибольовий ефект. Фізіологи не виключають можливості і прямого впливу окремих компонентів "Нафтусі" на метаболічні процеси в печінковій клітині, що доведено на ізольованій тканини печінки, коли відсутня гормональний або нервовий зв'язок. Після вживання "Нафтусі", значно більше посилення сечовиділення, ніж після питної води або інших мінеральних вод. Неможливо приховувати й те, що "Нафтуся" має бактерицидні властивості. Так, кишкова паличка гине в ній значно швидше, ніж в питній воді.

Лікарі використовують можливості "Нафтусі" і направляють пацієнтів до Трускавця з переконанням, що лікування буде корисним. І вони рідко помиляються. Так от, кого направляють лікуватися в Трускавець? Перш за все, хворих з недугами печінки і жовчних шляхів зі схильністю до утворення жовчних каменів. Вживання "Нафтусі" забезпечує ліквідацію застійних явищ у жовчних шляхах, завдяки посиленню жовчетоку. Нормалізація тонусу жовчного міхура приводить до зменшення больового симптому. Відновлення функції печінки, жовчних шляхів підтверджується нормалізацією концентрації білірубіну та холестерину в сироватці крові. Істотна перебудова у функціонуванні печінкової клітини стимулює продукцію жовчних кислот, яка забезпечує підтримку холестерину жовчі в розкритому стані, запобігаючи, тим самим, утворення жовчних каменів. Так вважає більшість дослідників і практикуючих лікарів. Багато з того, що не всмоктується назад в кров після фільтрації нирками, завдяки "Нафтусі", виводить з сечею і, таким чином, створюються умови для запобігання каменеутворення в сечових шляхах. Чотиритижневе перебування в Трускавці, суттєво знижує інтенсивність болю в суглобах. Хворі відчувають полегшення. Однак не завжди буває достатньо цього терміну. Можливо, варто було б продовжити вживання "Нафтусі" для цієї категорії хворих, в тому числі, і в домашніх умовах. Енергійна стимуляція сечовиділення при одночасному розслабленні гладкої мускулатури благодійно впливає на самостійний вихід з організму каменів, піску із сечових шляхів. Іноді необхідним є продовжити лікування "Нафтусею".

Пацієнти вірять лікарям і "Нафтусі", але краще побачити, а ще краще - хоча б раз спробувати. Спробуйте! У вас є така можливість! Щороку тисячі пацієнтів не тільки п'ють "Нафтусю", але повністю лікуються в Трускавці. Якщо б ми сказали, що всім, без винятку, стало краще, - в цьому ніхто не сумнівається! Так ось, щасливців значно більше! Які ж тоді причини невдач? В основному такі: пацієнт прибув на курорт без рекомендації лікаря, а слух про цілющі властивості "Нафтусі" виявився для нього перебільшеним; пацієнт не дотримався порад лікаря; лікар в чомусь був дезінформований або не все використав для вибору оптимального варіанту лікувального застосування "Нафтусі "та інших фізіотерапевтичних засобів. Як немає ліків від усіх хвороб, так і "Нафтуся" не панацея. Але той, хто за допомогою лікаря правильно вибрав лікування, без сумніву, значно покращить своє здоров'я. У роки після чорнобильської катастрофи люди посилено шукають шляхи швидкого виведення радіонуклідів. Десятки тисяч потерпілих, які проживають на забруднених територіях, мають у своєму організмі підвищену активність радіонуклідів, яка свідчить про постійне вживання харчових продуктів, а можливо і води, з вмістом радіонуклідів. Чи правда це, що "Нафтуся" сприяти виведенню радіонуклідів? Потрібно чесно відповісти: радіоцезій, який частіше зустрічається в організмі потерпілих від чорнобильської катастрофи, повинен легше виводитися при вживанні "Нафтусі". Міграцію радіостронцію потрібно ще вивчати. Звичайно, перебування протягом 25 днів в умовах курорту з вживанням "Нафтусі" і екологічно чистих продуктів, буде сприяти виведенню радіонуклідів. Останнім часом відкрита ще одна лікувальна особливість "Нафтусі" - ксенобіотико-адаптогенів, тобто здатність організму під дією води істотно підвищувати свої захисні сили. Включаються резервні можливості організму, який забезпечує знешкодження чужорідних речовин (ксенобіотиків), в тому числі і мікроорганізмів. Так вже склалося, що в Трускавці при різних захворюваннях органів травлення і сечовиділення, п'ють і інші мінеральні води.

Джерело № 1 ("Марія")

Джерело № 1 ("Марія") входить до складу водозабору "Юзя". Знаходиться в західній частині Курортної балки. Недалеко від джерела на галявині, оточеній віковими деревами і покритій квітами, споруджений пам'ятник відомому польському поету-демократу А. Міцкевичу. Джерело оформлене колодязем, стінки якого викладені каменем на цементному розчині. Глибина колодязя 6,7 м, діаметр - 1,45 м, вода в ньому знаходиться в середньому на глибині 2-2,2 м. За складом вона хлоридно-сульфатна, натрієва з мінералізацією від 2,68 до 8,62 г / л з кремнієвою кислотою і залізом.

Джерело експлуатувався з 1833 по 1956 р., до запуску в експлуатацію бурової свердловини 7-К, що розкрила аналогічну воду. Дебіт джерела в період експлуатації становив 1,5 м3/добу при зниженні рівня до 5 м. У 1994 р. джерело було ліквідовано.

Вода цього джерела, крім соди, містить у собі певну кількість заліза, вона прозора, без запаху, з солоно-гіркуватим присмаком. Медичні спостереження доводять, що "Марія" сприяє виділенню соляної кислоти, допомагає травленню, вивільненню шлунка. Широко використовують "Марію" при лікуванні золотухи, рахіту, пом'якшення кісток, а найбільше вона допоміжна при хворобах крові.

Джерело № 3 ("Броніслава")

Джерело № 3 ("Броніслава") входить до складу водозабору "Юзя". Експлуатувалося в період з 1902 по 1968 р. Джерело знаходиться на дні Курортної балки, в 150 м на південь від джерела № 6 ("Едвард"), і являє собою дерев'яний колодязь глибиною 8,25 м і перетином 1,8 * 1,8 м. При глибині до води близько 2 м колодязь давав приплив її близько 0,4 м3/добу.

Вода хлоридно-сульфатна, натрієва з мінералізацією від 12 до 20 г/л, з слідами сірководню та вмістом вуглекислоти в кількості до 60 г / л. У зв'язку з невисоким дебітом для отримання великої кількості води недалеко від джерела пробурена свердловина № 7. Остання розкрила аналогічну за складом воду, яка в даний час використовується в лікувальних цілях.

З усіх трускавецьких вод вона найсолоніша. Нею найкраще полоскати горло, ніс, її вживають для компресів. "Броніслава" на вигляд чиста, без запаху, з солоно-гіркуватим смаком. Можна також помітити, як з неї виходять газові бульбашки. Що стосується її хімічного складу, то "Броніслава" має вдвічі більше складових частин, ніж "Марія".

Джерело № 6 ("Едвард")

Водозабір джерела № 6 ("Едвард") розташований в 400 м від центральної частини курорту на схилі Курортної балки. Він представляє собою стару шахту, за допомогою якої до 1910 р. тут видобувалося озокерит. З 1910 р. вода, розкрита шахтою, використовується в лікувальних цілях. Шахта має перетин стовбура 2,3 * 2,3 м і глибину 6,3 м. На глибині 5,2 м зі стовбура шахти в північно-західному напрямку пройдено кілька горизонтальних гірських виготовлень довжиною до 70 м. Шахтою розкриті відкладення, представлені темно- сірими глинами з прошарками і щебінкою дрібнозернистих пісковиків. Породи загіпсовані. Глибина до води в шахті близько 2-2,4 м, стовп води 4 м. При чищенні джерела в 1951 р. було встановлено, що дебіт його не перевищує 30 м3/добу. Вода сірководнева (до 50 мг/л) сульфатно-хлоридна і натрієво-кальцієва з мінералізацією 2,35-6 г / л. Вона використовується для мінеральних сірчистих ванн у природному вигляді, без розведення у водолікарні санаторію "Кришталевий палац". Кожен день відбирається близько 10-15 м3 води, при цьому рівень їх у шахті знижується на 5-10 см від статичного.

Джерело № 4 ("Барбара")

Джерело № 4 ("Барбара") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочищі Помірки в 3 км на південний схід від центральної частини курорту. Являє собою шахту глибиною 52 м, побудовану в 1858 р. для видобутку озокериту. Відповідно до архівних документів, у 1912 р. видобуток озокериту був припинений, і розкрита шахтою вода почала використовуватися в лікувальних цілях. Вона залягала на глибині близько 3 м, мала мінералізацію 350-360 г/л і хлоридно-сульфатний натрієво-магнієвий склад, зміст вільної вуглекислоти і сірководню у воді перевищував 60 мг/л. Короткочасні відкачування, які проводилися на джерелі, при зниженні рівня води на 14 м давали приплив близько 70 м3/добу. Фактично при експлуатації відбиралося від 5 до 15 м3 води в добу, при цьому рівень їх у шахті знижувався на 20-24 м. Вода джерела була вихідним продуктом для отримання сухої солі "Барбара". Сіль виходила при охолодженні води з наступного перекристалізацією. В останні роки мінералізація води джерела знизилася до 100-170 г / л і процес припинили. У даний час цю сіль отримують з розсолу бурової свердловини 188, пройденої до глибини 100,5 м в 6 км. на схід від джерела, в хуторі Швидкий. Склад води цієї свердловини ідентичний складу води джерела № 4 ("Барбара"). Вона також хлоридно-сульфатна натрієво-магнієва з мінералізацією 380 г / л. Дебіт свердловини складає 240 м3/добу при зниженні рівня води на 10,5 м.

Джерело № 10 ("Катерина")

Джерело № 10 ("Катерина") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочищі Помірки в 3 км на південний схід від центральної частини курорту. Воно являє собою стару шахту з дерев'яним кріпленням стовбура, за допомогою якої в період з 1892 по 1912 р. відбувалася видобуток озокериту; перетин шахти 2,5 * 2,5 м, глибина 100 м. Після припинення видобутку приплив води в шахту при зниженні рівня на 12 м становив 264 м3/добу, а при 26,1 м сягав 566 м3/добу. Мінералізація води при відсутності водовідливу із шахти змінюється від 2,7 г/л у верхній її частині і до 299 г/л у нижній. При тривалому перерві в відкачці у верхній частині свердловини іноді формуються прісні води з мінералізацією до 1 г/л. Склад високомінералізованих вод, які використовувалися в лікувальних цілях для ванн, хлоридно-натрієвий з вмістом сірководню від 20 до 170 мг/л. З 1968 р. експлуатація джерела припинилася. Аналогічну за складом воду почали отримувати з 22-РГ бурової свердловини, пробуреної в 100 м південніше на схід від джерела.

Джерело № 2 ("Софія")

Джерело № 2 ("Софія") входить до складу водозабору "Юзя". Розташоване на лівому березі р. Воротище в урочищі Городище в 2 км на захід від центральної частини курорту. Воно являє собою шахтний колодязь, стінки якого закріплені бетонними кільцями, має глибину 2,1 м і діаметр 0,8 м. Джерело експлуатувався з 1842 по 1957 р. За складом вода хлоридно-сульфатна або хлоридна натрієва з мінералізацією більше 10 г/л. У зв'язку з невисоким дебітом і віддаленістю джерела від бювету в 1964 р. джерело було ліквідовано, замість нього в даний час для лікувальних цілей використовується вода 9-К і 9Б бурових свердловин, що володіють тими ж лікувальними властивостями. На смак "Софія" - солоно-гіркувата. На вигляд-прозора, коли постоїть - каламутніє. Вода дуже допоміжна для органів травлення, її успішно використовують при хворобах шлунка, зниженій кислотності, надмірній вазі тощо.

Боровина (лікувальні грязі)

Крім вод та інших лікувальних факторів, Трускавець має багаті поклади найкращої боровини. Боровина складається з пересохлих рослинних організмів у складі з мурашиною кислотою. Великий обсяг боровини є біля джерела "Софія". Перед тим як потрапити до ванни, боровина проходить систему спеціальних приготувань. Це робиться для того, щоб перетворити важкорозчинні мінеральні сполуки у більш легкі і корисні для здоров'я людини.

Трускавецький намул

Намул добувають з осаду мінеральних вод, який утворюється в родовищах. Є два види намулу: сірчаний і соляний. Добрий сірчаний намул добувають на Липках, соляний - поставляють з джерела, який міститься в гаю, на лазні. Чистий намул до ванн не надається. Його, як боровину, використовують частково, згідно з приписом лікаря.