ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ ОКОЛИЦЬ ТРУСКАВЦЯ

Якщо ви думаєте, що визначні місця Трускавця обмежуються знаменитою мінеральною водою Нафтусею, то ви глибоко помиляєтеся, тому що й на околицях цього славного курорту теж є на що подивитися.

Біля форпосту Київської Русі

скелі ДовбушаУ цей музей під відкритим небом найкраще їхати чи не на джипі. Така вибоїста і насичена японськими вигуками "то яма то канава" дорога. Але бажаючих подивитися цю визначну пам'ятку хоч відбавляй. Кожному хочеться пофантазувати, вдивившись у скельні нагромадження, упізнавши обриси західного форпосту Київської Русі фортецю Тустань, побудовану ще у VIII столітті. В XIX-XIII століттях вона входила в єдину систему Карпатської лінії оборони Галицького князівства і служила митним пунктом на соляному шляху із Дрогобича в Європу. Тут же, придивившись, можна побачити в скелі Довбуша його легендарну особу (хоча дехто наполягаює прийняти 100 грам зігріваючого – щоб стимулювати політ уяви). Довбуш - поводир народного руху, ховався в горах, залишивши пам'ять про свої подвиги карпатському народу. А щоб пам'ять не стиралася часом, тут же відкритий музей, де можна почерпнути багато корисної інформації, про що камені вам нізащо не розкажуть. Хоч хтось повинен зберігати мовчання... До речі, гості, що приїхали з Ірландії - дійсні ірландки, запитали мене, мовляв, хто такий Довбуш, про якого вони так багато чули ... Подумавши, я чесно відповіла: "Ukranian Robin Hood".

Роксолана знала, де народитися

Щоб добратися до батьківщини самої Роксолани - тієї самої, описаної в романах дружини султана Сулеймана, вам доведеться відвідати кдеілька цікавих місць, тому що не заглянути в них буде вище всякої "нецікавості". А ті, хто давно мріяв побачити лігвище Дракули, не оминуть заїхати в Хустський замок на вершині конусоподібної гори, куди добереться не всілякий сміливець. Побудований замок був в XII сторіччі за наказом угорського короля Ладислава. Хазяї замка змінювалися занадто часто, вписуючи в його похмуру історію свої імена. В XIV столітті в замку господарювали Драго та Хитко Марамороші. Але, не витримавши злої вдачі барона Перені, що був у милості в короля, переїхали в Трансільванію. Саме Драго Марамороша вважають одним із предків знаменитого волоського воєводи Влада Дракули. На Хустський замок можна подивитися, не піднімаючись на пагорб, а потім, як якесь очищення від нальоту вампіризму, відвідати Єлизаветинський костьол.

Рухаючись далі по шляху, непогано заглянути в містечко Стрий, зі стародавньою історією, особняками й віллами. До речі вже зовсім недалеко й Рогатин - містечко, де і народилася Роксолана. Про цю легендарну героїню розповість пам'ятник і будь-який місцевий житель.

Секрет джерела "Нафтуся"

Тутешні старожили не проти порозкривати секрети. Наприклад, про те, що мінеральна вода "Нафтуся" у Трускавець подається по трубопроводу. Саме ж джерело перебуває за селищем Східниця під назвою…"Андроповські джерела". Генсек, чиє ім'я носить місце, розумівся на мінеральній воді і часто заглядав сюди, щоб підлікувати нирки та печінку. Павільйончик, побудований для глави держави, на сьогодні закритий. Зате справжню "Нафтусю" можна набрати поруч у доісторичної залізної споруди. По густонаселеності галявини перед джерелом можна сказати, що секрет "справжньої Нафтусі" уже відомий багатьом.

До речі, у Східниці ще є джерело мінеральної води "Боржомі" - кавказької панацеї із присмаком нафти. А хто не вірить, досить піднести сірник до струмливої води, як це демонструють місцеві жителі, пишаючись своєю по-справжньому "вогненною водою".

... І куди б ви не поїхали, мандруючи по околицях Трускавця, з висоти своїх готичних гостроконечностей вас завжди будуть супроводжувати костьоли Західної України, де панують тиша та спокій, ллються чарівні звуки органної музики, які теж діють цілюще. Як і вода, повітря та й сама подорож у Трускавець.

Інна Іщук