Чаруюча Колочава: чому її називають село десяти музеїв?

19.02.2023

А як ви відноситесь до музейного туризму? Чи можливо з одного звичайного закарпатського села зробити таку собі мекку? І відповідь так, це дійсно можливо і ви переконаєтесь самі, відвідавши село Колочава. Село розкинулось майже у самому серці Верховини, неподалік від озера Синевир, протяжністю селища майже 15 км. Це єдине село на Закарпатті, де зібрано майже 10 діючих музеїв. Також поруч можна зняти котедж в Карпатах.

Колочава

"Старе село" - музей під відкритим небом

На великій галявині розкинулось мальовниче старовинне село - повний прообраз старовинного села Верховини. Перед нами вистроїлись безліч дерев'яних споруд того часу, це, принаймні, 20 атракцій та 60 екскурсійних споруд. Тут і хата вівчара, в якій є все для переробки молока та виготовлення сирів:

  • давні відра;
  • котел;
  • оплати;
  • путина.

Є хата лісоруба, хлібороба, рукодільниці, ткача, чоботаря. В кожній такій хаті демонструється побут та предмети ремесла, якими займалися мешканці конкретного будиночку.

На території старого села є і парильня, і колиба. І навіть жандармерія з тюрмою. Є і школа єврейська, і синагога, корчма, кав'ярня тощо.

Колочавська вузькоколійка

А як щодо дізнатись про історію карпатської вузькоколійки? Єдиний в Україні музей "Колочавська вузькоколійка" предстає перед нашим зором у вигляді великого раритетного паровозу з десятьма вагонами. У кожному такому вагоні відображені процеси транспортування при різній владі, яка панувала у Закарпатті на той час. Завдяки безлічі експонатів ми дізнаємось про працю та побут залізнодорожників та пасажирів.

Колочавська вузькоколійка

Музей "Стара школа"

Цей цікавий пізнавальний музей складається з двох музеїв-шкіл:

  • "Радянська школа";
  • "Чеська школа".

В музеї "Радянська школа" ми дізнаємось про те, як діти навчалися у 60-70 роки, побачимо чернильницю, пір'я. А також побачимо атрибути совдеповського виховання школярів - портрет малого Ульянова, червоний куток, горни, барабани та інш.

Не менш цікаво буде пройтися і "Чеською школою". На території Колочава з 1931 по 1938 працювала чеська школа, в якій навчалися діти чеської влади та єврейські діти. Школа складається з двох приміщень:

  • клас;
  • кімната відпочинку вчителя.

У цьому музеї повністю збережено процеси навчання тих років. Ви побачите і класні журнали, і географічні карти того часу, і дерев'яні пенали, з якими діти ходили до школи та багато всього цікавого.

А ще відвідайте музей "Івана Ольбрахта", де дізнаєтесь про життєвий шлях чеського видатного письменника. Цікавим буде і музей "Церковно-приходська школа". Тут зберігся витяг акту перевірки шкіл Колочави, датований 1881 року.

Якщо вам цікава історія антирадянських повстанців, то відвідайте музей "Бункер Штаєра". Є музеї присвячені подіям Другої Світової війни та Афганської війни.

Бункер Штаєра

У нашому огляді ми затронули тільки маленьку частину з того, що Колочава приготувала для вас. Не забудьте завітати на "Фестиваль ріплянок", який проводиться у червні, відвідати "Птахопарк Швегана". Мабуть, ви себе питаєте, а як все встигнути? І дійсно, побачити всі красоти і цікавості, які приготувала для вас Колочава неможливо за один день. Краще виділити декілька днів відпочинку, та зупинитися у найчарівнішій садибі Над фермою, яка причаїлась у мальовничому куточку Верховини серед лісу.