Справедливість є, за неї варто боротися!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№11 21 жовтня 2008 р.

Репортаж: Під Покровом Богородиці

Архієрейська Служба Божа

Під Покровом Богородиці14 жовтня, в День Покрови Пресвятої Богородиці в одній із церков Трускавця (на Дрогобицькій) - храмове свято. Цього року воно було особливо урочистим, бо святкову Літургію очолив єпископ самбірсько-дрогобицький Юліан (Вороновський). Понад десяток священиків з Трускавецького і навколишніх деканатів, чудовий спів об`єднаного хору, велелюддя біля храму, а до того ж прекрасна погода (тепло і сонячно - справжня золота осінь) - все сприяло тому, щоб свято дійсно вдалося. Настоятель місцевої парафії опікується організацією "Українська молодь - Христові", тож УМХ з Трускавця теж було присутнє в повному складі.

Скульптура Водохрестя

Після Літургії - урочисте посвячення нового скульптурного комплексу, розміщеного позаду церкви. Подяка всім, хто приклався до того, щоб ця скульптура там була - від подяки отцю-деканові та міській владі до вручення грамот скульпторам Юрію Квасниці і Василю Хомику , меценатам та простим робітникам, які зробили справді чудовий мистецький витвір. Освячення води і окроплення нею вірних трохи пожвавило настрої та підбадьорило люд.

Пам`яті героїв УПА

Після освячення скульптури - хресний хід до символічної могили борців за волю України під проводом отця-декана Петра Івасівки (єпископ через втому та нещодавно перенесену операцію змушений був відмовитися від участі в цьому тривалому дійстві). Панахида, виступи заступника міського голови Ярослава Чистогорського, голови Братства вояків УПА Романа Малярчина, представників двох трускавецьких організацій політв'язнів та репресованих пані Євгенії Гимон та пані Наталії Мінько, учнів СШ № 1, хвилина мовчання та спільний спів нашого духовного гімну "Боже великий, єдиний" - і годинне дійство на могилі воїнів УПА завершено. Побожний люд розходився по домівках, щоб ще повернутися сюди о 18 годині, під вечір на фестини.

Ложка дьогтю в бочці меду

Наші люди вміють зіпсувати навіть найкраще організоване свято - мобілками, розмовами і плітками навіть на подвір`ї храму, а дехто дозволяв собі такі речі і в храмі. Ну хіба пасує під час хвилини мовчання розмовляти по мобільному, хіба пасує при оголошенні прізвищ меценатів - міського голови, чинних та колишніх депутатів ТМР, окремих бізнесменів - обговорювати їхні недобрі діла, хіба пасує обмовляти самих священиків, які нібито своїм впливом заблокували надання земельної ділянки для будівництва монастиря та церкви отців-василіян на Гошівській горі чи обговорювати їхні бізнесові та приватні справи, чи ділитися думками, хто за кого в церкві агітуватиме (адже як міська влада скаже, так і буде)? Про гучні телефонні дзвінки в храмі під час Богослужіння вже й мовчу. Замість того, щоб щиро помолитися до Господа за мир і спокій в цілому світі, за розв'язання політичної кризи, яку своїм указом спричинив Ющенко, люди піддалися намовам лукавого. Але, Богу дякувати, таких було одиниці. Для абсолютної більшості це було дійсно ВЕЛИЧНЕ СВЯТО і навіть незримим чуттям можна було відчути, що Пресвята Діва Марія опікується нашим народом, опікується Трускавцем.

Володимир Ключак

Єпархіальному музею - 10 років

Біля 40 чоловік зібралися в приміщенні Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ в Трускавці, що по вулиці Бандери, 19, щоб відзначити 10-річчя Єпархіального музею. Із вступним словом в конференц-залі виступив єпископ Ярослав Приріз, згодом всіх привітав правлячий архієрей СДЄ, Владика Юліан Вороновський. Позитивна енергетика в конференц-залі випромінювала добро та тепло, адже в залі зібралися дійсно позитивні та небайдужі люди, щирі християни, як світські, так і духовні особи.

Перший директор музею Іван Скибак сказав, що в ніч перед святкуванням майже зовсім не спав, а перед його очима пропливала всі історія створення музею та постаті, причетні до його утворення - владика Юліан, пані Надія Волинець і звичайно ж, покійний доктор Роман Смик з Америки, який свою колекцію, присвячену патріарху Йосифу Сліпому, подарував новоствореному музею. Пригадав і п. Скибак особливо цінні експонати і те, яким шляхом їх отримано - і мощі святого Йосафата Кунцевича ( в Трускавці єдиний музей в Україні, в якому зберігаються мощі), і пучок волосся митрополита Андрея Шептицького, який розділив з музеєм владика Юліан, і подушка, на якій спав в ув'язненні блаженної пам`яті Йосиф Сліпий, яку подарував музеєві покійний трускавчанин Орест Мацюк, і інші цінні речі.

Виступила і сама пані Надія Волинець, і теперішній директор музею п. Тарас Шафран, який зачитав доповідь про історію музейної справи в УГКЦ часів митрополитів Андрея Шептицького та Йосифа Сліпого. Цей надзвичайно здібний молодий чоловік, який стаціонарно і з відзнакою закінчив історичний факультет Дрогобицького педуніверситету, не зміг знайти роботу по спеціальності ні в одній зі шкіл Трускавця, оскільки про корупцію в українській освіті вже ходять легенди. Проте, видно, це було Боже Провидіння, щоб п. Тарас став директором Єпархіального музею і міг себе зреалізувати в цьому плані (він, до речі, є і катехитом в недільній школі, і редактором та ведучим програми "Скарбничка віри", яка виходить щонеділі на міському радіо).

Друга частина святкування відбувалася вже в самому музеї, де присутні мали змогу оглянути експозиції, в тому числі щойно зорганізовану виставку п. Олександри Зробок. До речі, в музеї вже експонувалися роботи таких митців та людей культури, як Ірина Сеник, Богдан Панчишин, Костянтин Маркович, Ігор Копчик, о. Дмитро Блажейовський, Ярослав та Степан Адамовичі, Степан Бориславський, Олег Ярмолюк, Тарас Лозинський та Оксана Романів-Тріска, Іван Гречко, Роман Василик, Іван Капко, Левко Микитич.

Свої роботи в музеї експонували художники Львівського державного обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Агнеса Ропецька (була особисто присутня на святі), Галина Отчич, Ірина Івасенко, Ярослава Заневчик, Григорій Мазурак, Галина Мишко, Лідія Кучма, Олеся Біла, Марта Новицька, Олександра Зробок, Оксана Іваночко, Марія Станкевич, Ганна Полякова та Орест Гладун.

В свій час музей відвідали такі видатні особи як Любомир Гузар, глава УГКЦ, Нерсес Бедрос ХІХ, патріарх Вірменської Католицької Церкви, професор Ярослав Ісаєвич, артисти Ніна Матвієнко, Іван Попович, громадські та політичні діячі М. Жулинський, О. Тягнибок та багато інших.

Привітати прийшли музейні працівники з двох інших трускавецьких музеїв - Михайла Біласа (тут до речі відбулася перша виставка музею) та музею історії Трускавця, директор музею "Бойківщина" з Самбора, прийшли сестри-монахині та митці нашого краю. На святі був присутній і керівник громадської приймальні БЮТ в м. Трускавець - автор даної статті.

Кожен щось говорив, кожен висловлював побажання. Найдужче сподобались слова о. Михайла Бучинського, пароха зі Стебника, редактора газети "Жива вода", який сказав, що при в`їзді в Трускавець є реклама СПА-салонів, є реклама концертів трансвеститів, а реклами культурної, в тому числі музеїв у місті немає зовсім. А про це насамперед мала б подбати місцева влада, адже Трускавець - не лише місто лікування, а й місто відпочинку і тому така позиція щодо музеїв є щонайменше дивною.

Свято 10-річчя Єпархіального музею в Трускавці мало ще й третю частину - фуршет, на який запрошені були всі гості, які прибули, щоб відзначити цю подію - таку важливу для духовного розвитку Трускавця.

Володимир Ключак

Новини області

- Затримано при отриманні хабару в сумі 5 000 доларів одного з сільських голів Городоцького району.
- 13 жовтня в Радехові чадним газом отруїлися 4 осіб, з них - двоє дітей.
- 13 жовтня в с. Гордині Самбірського району двоє юнаків (18 та 19 років) потрапили в ДТП на мотоциклі та з численними травмами потрапили до лікарні.
- 14 жовтня в результаті пожежі в с. Жовтанці Кам`янко-Бузького району загинула 4-річна дитина. За попередніми даними, причиною пожежі стали пустощі малюка з вогнем. В цей же день загинула ще одна дитина - річний малюк, залишений батьками без догляду на певний час, який задушився в дитячій колясці.
- 16 жовтня у Львові на вулиці Володимира Великого вантажівка збила жінку-пішохода пенсійного віку на смерть. Жінка переходила дорогу у невстановленому місці.
- Радник президента і зрадник БЮТу Михайло Сендак, відомий своїми корупційними діяннями на посаді директора автопідприємства в Дрогобичі та голови обласної ради минулого скликання, став координатором політичних сил на Західній Україні і вже почав давати безглузді коментарі щодо нібито абсолютної підтримки мешканців Львівщини антиконституційного указу Ющенка про розпуск ВРУ.
- Керуючу одного з відділень Ощадбанку на Львівщині засуджено на 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна за зловживання посадовим становищем та підробку кредитів.
- 16 жовтня в одному із львівських супермаркетів продавець вкрала в 20-літньої дівчини-покупця 250 гривень та мобільний телефон "Самсунг Е 780" (загалом на 1800 гривень), які та поклала в шафку зберігання.
- 12 жовтня було освячено новий храм на честь св. Івана Богослова в с. Монастирець Городоцького району в Стрийській єпархії УГКЦ. В храмі знаходитимуться мощі преподобної Тарсикії Мацьків, проголошеної блаженною папою Іваном Павлом ІІ в червні 2001 року.

Новини міста

Дуже погана новина

З 1 листопада цього року маршрутні автобуси "Трускавець - Львів" та "Трускавець - Дрогобич" їздитимуть виключно з автостанції. Це спричинить страшні незручності для людей, особливо тих, які їздять в Дрогобич на базар, оскільки там ціни на порядок нижчі, та і вибір значно більший. Та і для більшості трускавчан і дрогобичан, які їздять в сусіднє місто на роботу чи на навчання, це надзвичайно погана новина. Але кого це обходить - сесія Трускавецької міської ради в четвер 16 жовтня прийняла це рішення. Не підтримали його лише депутати від БЮТ, КУН та частково від "Пори". Мотивацією такого паршивого рішення міської влади стало те, буцімто міська влада почала думати за екологію, хоча тут будь-кому зрозуміло, що це вигідно в першу чергу перевізникам, які обслуговують внутрішньоміські маршрути № 1 та № 2. Люди обговорюють ще й іншу версію - кажуть, що це рішення - це помста міського голови за рішення тендерного комітету по перевезеннях, які значно обмежили можливості трускавецьких перевізників.

Коли питання незручності мешканців міста було підняте депутатом від БЮТ п. Русланом Крамаром, міський голова відповів з посмішкою, що це сприятиме здоров`ю трускавчан, які змушені будуть пройтися пішки. Аж хотілося йому та й іншим депутатам відповісти, щоб Бог дав, щоб і вони так вимушено дбали про своє здоров`я, а не наживали пуза за рахунок людських страждань.

Як би там не було, а нове рішення ТМР вже викликало хвилю обурення пересічних трускавчан, тим більше що про зниження тарифів на перевезення не йдеться. Багато хто вимагає оприлюднити поіменно прізвища тих депутатів, які замість відстоювати інтереси мешканців, повністю "лягли" під виконавчу гілку трускавецької влади.

Відчуй нову якість дороги

Найближчим часом дорога з Трускавця до Дрогобича стане приємнішою в фізичному плані як для водіїв, так і для пасажирів. Міська влада Дрогобича взялася за реконструкцію вулиць і вулиця Трускавецька - одна з перших, яка підлягає реконструкції. Від залізничного переїзду до Гірки вже прокладається новий асфальт.

Тече річенька невеличенька…

Вже кілька днів мешканці Івасюка та прилеглої Стебницької мали можливість "насолоджуватися" справжньою річкою, яка витікала від будинку № 5. І це вже не вперше такий витік води в цьому мікрорайоні. Мешканці будинків № 5 та № 7 головним винуватцем цього вважають ПП "Роко", не забуваючи покласти частину вини на КП "Наше місто", ТЗОВ "Трускавецький водоканал" та міське УЖКГІБ, які надали дозволи та погодження, зовсім не рахуючись з думкою мешканців.

Приймає обласний депутат

В кожну третю середу місяця в Трускавці приймає депутат Львівської обласної ради Наталія Лаврецька, представник БЮТ. Проте 15 жовтня в міській раді не виявилося для прийому вільного приміщення, тому прийом здійснювався в громадській приймальні БЮТ, що на Мазепи, 21. На прийомі піднімалися питання перешкоджання міською владою окремим особам у здійсненні підприємницької діяльності, надання житла, питання відстрілу собак у Трускавці, питання зловживань комунальників, зокрема по вулиці Івасюка, 5 та 7, допомоги інвалідам тощо. Всього на прийомі побувало 11 трускавчан.

Що п'ємо і за що платимо

16 жовтня на сесії трускавецьким депутатам було донесено інформацію до відома про те, що львівською обласною санстанцією заборонено експлуатацію трускавецького питтєвого озера, що по вулиці Городище. Вважається, що це помста міській владі за її непорозуміння з головним санітарним лікарем Трускавця Леонідом Аркатовим. Проте виявилися і цікаві факти - виявляється, трускавчани повністю оплачують виключно воду, яку закуповує трускавецький водоканал у Дрогобича, воду з річки Стрий, тоді як у крани мешканців подається і вода з міського питтєвого озера, яка в такому випадку для міського водоканалу коштує копійки, а це вже привід для розслідування щодо шахрайства та махінацій.

Дане питання буде винесено на наступну сесію ТМР, яка відбудеться орієнтовно в кінці листопада. Тоді ж і буде прийняте відповідне рішення по цьому питанні.

Бюджет розвитку знову не пройшов

Трускавецькі депутати вдруге за останній час не підтримали зміни до бюджету розвитку міста, акцентуючи на можливих зловживаннях окремих установ та організацій (КП "Наше місто", освіта, охорона здоров`я, дорожні витрати та інші) при освоєнні коштів. Міський голова пообіцяв своїм розпорядженням створити депутатську комісію, яка освоєння коштів перевірить і інформацію доведе до відома всіх депутатів.

Ніхто батьків не слухає

Батьки учнів СШ № 1 потерпіли фіаско у боротьбі з міським відділом освіти за права свої та своїх дітей. Діти мусять тулитися по 30 штук в маленьких класах, що є порушенням всіх санітарних норм, а керівникам освіти на це наплювати. Міський голова, який пообіцяв батькам питання владнати, традиційно свою обіцянку не виконав. Батьки, які своїми коштами відремонтували приміщення класів та кабінетів в той час, коли з бюджету розвитку виділено страшні суми на це, сподівалися на розуміння зі сторони відділу освіти, проте його не отримали.

Проте ситуація виглядає так, що трафила коса на камінь - ніхто не хоче, щоб його дитина вчилася в нелюдських умовах. А виявляється, що трускавецькі діти заздрять дітям сільським, які вчаться при дотриманні санітарних норм, чого в Трускавці немає. Тому батьки налаштовані рішуче і не збираються відступати перед чиновниками, які своїми діяннями просто наплювали в душу як діточкам, так і їм.

І броварня, і пекарня

В Трускавці на території заводу з розливу мінеральної води "Акваріус", можливо, буде розміщено пивоварню, а також пекарню. Чутки про це вже гуляють містом, тим більше що права на розлив води має лише фірма, дуже наближена до теперішнього львівського губернатора, яка є власником торгових марок і від "Акваріусу", і від "Аква-Еко". Натомість приміщення одного заводу з розливу мінвод залишилося за колишнім власником, знаним у Трускавці підприємцем. Таким чином, будемо у Трускавці і пиво своє мати, і хліб свіженький місцевий, а не привозний з інших міст.

Газова контора попереджає

16 жовтня на під'їздах багатоповерхівок з`явилися оголошення газової контори (Трускавецька СЕГГ ВАТ "Львівгаз"), в яких мешканців Трускавця закликають відмовитися від несертифікованих газових шлангів, які нібито становлять небезпеку і можуть стати причиною різноманітних аварій (пожеж, вибухів, отруєнь внаслідок можливого витоку газу). Проте люди поки що не поспішають змінювати шланги, оскільки не вбачають різниці між сертифікованими та несертифікованими шлангами, а вбачають у цих зверненнях суто бізнесовий інтерес, а не турботу про безпеку.

Порушення прав людини в Трускавці

Кожен, хто відважується на неофіційну роботу із зарплатою в конверті, свідомо йде на ряд ризиків - ніхто ні лікарняне не виплатить, ні премію, ні матеріальну допомогу на випадок безробіття чи нещасного випадку, робочий час не регламентується згідно з чинним законодавством України, а на підприємствах санітарні та технічні умови праці часто загрожують не лише здоров`ю, але й життю. От і в Трускавці є такі власники підприємств, в яких люди працюють щоденно з 8.30 до 19 - 19.30 і не лише з понеділка по п'ятницю, але і в суботу до обіда, а також і в святкові дні - навіть на День незалежності чи День Конституції. Керівник підприємства мало того що може накричати на своїх працівників чи нагрубити їм, але ще й виплачує смішні за сучасними мірками зарплати, зовсім не доплачуючи за шкідливі умови праці. Але люди змушені погоджуватися і на такі нестерпні умови, бо через величезний розмах корупції навряд чи можна в Трускавці знайти пристойну роботу, особливо людям з вищою освітою - а власники подібних підприємств і не бояться звільнень трускавчан - їм вигідніше взяти робітників з сіл, які, за їхніми словами, "так не вимахуються".

Аж душа радіє

Надзвичайно красивою стала страшнувата раніше територія біля міського продуктового ринку по Стебницькій (директор - п. Наталія Петрівська). 15 жовтня туди завезли глину, в тому числі і чорнозем, а з 16 жовтня хлопці взялися упорядковувати територію і до кінця тижня розрівняли землю. Якщо роботи вдасться швидко закінчити, то ще до початку листопада наше око милуватимуть акуратно розрівняні газони, засіяні зеленню, на яких планується встановлення світлової реклами, подібно як біля "Індекс-маркету", що навпроти.

Тарифи лякають людей

Наближається 1 листопада і цей день викликає страх не лише тому, що це Хеллоуїн, а й те, що більш ніж в півтора рази зросли тарифи на опалення та підігрів води в Трускавці. Викласти кругленьку суму за холоднечу в квартирі - це не жарт. В той же час міською владою з ініціативи гендиректора КП "Наше місто" п. Алієва блокується встановлення автономного опалення, яке б лише сприяло економії як для міста щодо використання газу, так і для людей. Для прикладу, мешканці будинку 6А по вулиці Мазепи всі до одного готові перейти на опалення автономне, відмовляючись від неякісних послуг "Нашого міста", проте їм ставлять підніжки всюди, де лише можливо - про це повідомив голова ОСББ будинку п. Басараб, зокрема, на це не дає "добро" міськвиконком.

Тарифи можуть бути підняті тільки після громадських слухань, тобто після погодження з громадою, проте не здивуємося, якщо такі слухання "зроблять" або заднім числом, або в якомусь закутку виключно для працівників комунальних служб.

Власна інформація

На книжковій полиці

Сьогодні рекомендуємо вам прочитати цікаву художню книгу молодої талановитої письменниці Христини Талан "Яга". В ній розповідається про нелегку долю дівчини, яку батьки підкинули разом з демонами родового прокляття. Книга буде цікавою всім, хто цікавиться екстрасенсорикою, методиками оздоровлення, іншими дивними речами, які викликають острах в пересічної людини. Книга видана львівським видавництвом "Кальварія".

Ще одна цікава книга, видана львівським видавництвом "Сполом" в 2007 році, - "Час хижаків" авторства Романа Гладиша, в якій під хижаками автор розуміє паразитів на тілі країни, іржу, яка роз`їдає основи суспільства, основи держави. Діяння таких хижаків вбивають в людях віру , надію, любов, що бачимо і на прикладі Трускавця.

В 2007 р. львівське видавництво "Тріада плюс" видало надзвичайно хорошу книгу авторства довоєнного галичанина Анатоля Курдидика "Три королі і дама" - пригодницьку повість. Читати її - саме задоволення для поціновувачів довоєнної галицької бесіди, а коментарі про автора і товариство "Двадцятка", до якого він належав, відкриває нове бачення нашого мистецтва цієї епохи. Плюс до того - фото кількох найпримітніших споруд Львова, що стосуються львівської богеми 30-х рр.

© 2008 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.