Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№6 (385) 16 січня 2012 р.

Новини Трускавця та регіону

В Польщі закликають утриматися від поїздок до Трускавця

В Польщі закликають утриматися від поїздок до Трускавця „Jestesmy zbulwersowaniu informacjami o truciu zwierzat w Truskawcu. Prosimy o przekazanie odpowiednim wladzom tego miasta, ze dopoki nie zmieni sie ich haniebna polityka wzgledem bezdomnych zwierzat nie przyjedziemy do tego miasta i bedziemy z calego serca odradzac to wszystkim znajomym, ktorzy mieli taki zamiar. Apelujemy rowniez do Panstwa o nieoferowanie wyjazdow do Truskawca do tego czasu.”

Повідомлення такого змісту масово почали отримувати провідні туристичні агенції Республіки Польща. Ініціатива такого бойкоту нашого курорту належить Польсько-українській спілці захисту тварин, представниця якої пані Світлана на власні очі побачила 30 грудня 2011 р., яким чином в Трускавці вирішують проблему бездомних собак. Такі результати промоції курорту трускавецькою владою можуть суттєво скоротити потік відпочивальників із цієї сусідньої країни. Більше інформації – на http://www.stopmordowaniu.pl/

До речі, 13 січня в Польщі перед посольством України відбулася демонстрація власне супроти вбивствам собак. Назва Трускавця неодноразово пролунала під час демонстрації. Проте з посольства до учасників акції протесту ніхто не вийшов. Згодом працівник посольства все ж взяв петицію із понад 20 тисячами підписів. Акції протесту пройшли в грудні 2011 року в німецьких містах Гановер та Гамбург під гаслами «250 000 Strassenhunde in der Ukraine, denen nun das Schicksal des bestialischen Massenmords droht», а 14 січня 2011 року в Цюріху.

Ось як в Польщі оцінюють вбивства собак в нашій країні: «Ukraina zamiast programow zapobiegania bezdomnosci i propagowania odpowiedzialnego traktowania zwierzat, wdrozyla system masowej eksterminacji bezdomnych psow. Zwierzeta sa trute w najtanszy mozliwy sposob - lekarstwami na gruzlice dla ludzi, co powoduje smierc w niewyobrazalnym cierpieniu a nastepnie – czesto jeszcze zywe sa palone w przenosnych krematoriach badz zasypywane w „rowach smierci”. Beneficjentami tego korupcyjnego ukladu sa prywatne firmy otrzymujace zlecenia na likwidacje psow oraz zamawiajacy je urzednicy. Przykladem takiego postepowania jest uzdrowiskowy Truskawiec. Ukraina wydaje od lat znaczne srodki nie zblizajac sie nawet do rozwiazania problemu bezdomnosci zwierzat. Problemu, ktory moze byc rozwiazany jedynie przez program sterylizacji, czipowania i egzekwowania odpowiedniej opieki wlascicieli. Dzieje sie to przy calkowitej obojetnosci wladz europejskich organizacji sportowych i podmiotow organizujacych mistrzostwa Euro 2012. Urzednicy na Ukrainie doszli do wniosku, ze miasta w ktorych odbeda sie mecze powinny zostac „wyczyszczone” z bezdomnych psow zeby nie przynosily ujmy wizerunkowi kraju. Przyjeto metody barbarzynskie, ktore okryja ten kraj hanba na lata i wyrzadza wieksze szkody wizerunkowi Ukrainy niz wolnobytujace psy, ktore czesto sa pod opieka lokalnych spolecznosci».

Новини медицини

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, з 10 січня ц.р. в Трускавці на базі міської лікарні проходять курси тематичного вдосконалення для лікарів-хірургів (тема – судинна хірургія, виклади проводять професори зі Львова). Ситуація із ГРВІ в Трускавці не викликає побоювань, кількість хворих зменшилася порівняно з минулим тижнем. Також зменшилася кількість травмованих, незважаючи на ускладнення погодних умов. Натомість головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут звернула увагу на те, що зросла кількість хворих на кір, зокрема, три випадки зареєстровано в організованих колективах. Те, що в місті продовжили канікули для розірвання ланцюгу епідемії, Наталія Миколаївна вважає позитивним фактом протидії поширенню захворювання.

Інша тема, котру порушили на понеділковій нараді – виконання нового спільного наказу МОЗ та МВС щодо нових правил реєстрації смерті. В важкий для близьких час замість спрощення цієї процедури вона ускладнюється. Та цю тему ми будемо досліджувати додатково.

Інформація про культурне життя в Трускавці

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, минулий тиждень був насиченим для Трускавця в культурному плані. Так, було проведено два фестивалі – «Яскрава країна» («ТВ» детально описав цю подію) та обласний фестиваль «Ой радуйся, земле», в якому взяло участь понад 20 колективів з різних куточків Львівщини. Також у філії № 1 (а не № 2, як чомусь обмовився чиновник) міської бібліотеки було проведено "Фольклорні посиденьки від Різдва до Меланки", організатор – відділ культури ТМР. З галаганівським та галицьким вертепами в кількох санаторіях міста виступили вихованці Трускавецької дитячої школи мистецтв. А «Завершальна коляда» до Дня Злуки завершить цикл Новорічно-різдвяних свят, які готували міські посадовці.

Мер міста Руслан Козир звернув увагу присутніх, що для проведення таких загальноміських заходів потрібно координувати зусилля відділів культури, освіти, сім’ї, молоді та спорту та інших, на що заступниця мера Валентина Бодак відповіла, що саме так і робиться.

Відпочивальників не бракує

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, минулого тижні до Трускавця на відпочинок та оздоровлення прибуло 1916 відпочивальників. Олег Мирославович одразу ж доповнив, що ця цифра повинна бути більшою, оскільки не враховано тих гостей, котрі приїхали відпочивати до двох потужних санаторіїв – у «Карпати» та «Кришталевий палац». Нагадаємо, що січень – місяць «високого сезону» для Трускавця.

А Ви роздушили пляшку?

Представництво компанії «Ком-Еко», котра займається вивезенням із Трускавця твердих побутових відходів, звернулося через міське радіомовлення до трускавчан із проханням розплющувати пластикові пляшки перед вкиданням їх у спеціальні ємкості для пластику. Пляшки потрібно спочатку розкрутити, потім стиснути щосили, а далі знову закрутити і вкинути в контейнер.

Тема вивезення сміття із міста піднімалася в трускавецькій мерії на понеділковій нараді 16 січня. Як зазначив Геннадій Корконішко, директор філії «Ком-Еко-Борислав» у м. Трускавці, подекуди сміття нагромадилося через неможливість під’їхати до сміттєнакопичувальних пунктів, але цю проблему вже почали вирішувати, під’їзні шляхи розчищаються. Також, за словами пана Геннадія, в передсвяткові дні трускавчани накопичували в контейнерах потрійну норму сміття.

Компанія «Ком-Еко-Борислав» теж звертається до трускавчан із проханням не вкидувати в контейнери будівельного сміття, адже часто такі контейнери неможливо зрушити з місця. В ідеалі люди самостійно мали б вивозити будівельне сміття, але його часто висипають в контейнери. Тому пан Корконішко вважає «меншим злом» висипання такого виду сміття власне біля контейнерів, хоча міський голова налаштований більш рішуче – тих, хто самостійно не вивозить будівельне сміття, потрібно належним чином покарати, щоб інші знали. Також на понеділковій нараді говорилося і про те, що часто контейнери для збору сміття є в неприглядному стані – їх то підпалюють, то коліщатка їм відламують, то іншим способом нищать. Очевидно, хтось робить це через брак культури, тут теж би варто хоча б одного такого шкідника спіймати та відірвати йому руки чи вуха, як він відриває коліщатка від контейнерів…

Соціально економічний розвиток Борислава

За інформацією начальника фінансового управління Бориславської міської ради Юрія Петріва за 11 місяців 2011 року промисловими підприємствами міста Борислава реалізовано продукції на суму 364460,7 тис. грн.(без ПДВ), що становить 140,8 % у порівнянні до відповідного періоду минулого року. Очікується, що за 2011 рік обсяги реалізації продукції складуть 378063,7 тис. грн. і становитимуть 110% до рівня 2010 року Планується, що у 2012 році обсяги реалізації продукції зростуть на 12 % у порівнянні з фактом 2011 року.

Обсяги реалізованої продукції добувної промисловості складають 314476,7 тис. грн. (НГВУ „Бориславнафтогаз”, СП „Бориславська нафтова компанія” у формі ТзОВ), що становить 152,6 % у порівнянні до січня-листопада 2010 року. За рахунок підняття цін на нафту та газ зросли обсяги реалізації продукції НГВУ „Бориславнафтогаз”, які за 11 місяців 2011 року склали 231214,7 тис. грн., що становить 139,3 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Очікується, що у 2012 році у добувній галузі обсяги реалізації продукції залишаться на рівні 2011 року. За 11 місяців 2011 року обсяги реалізації продукції переробної промисловості склали 49984,0 тис. грн. або 94,8% до січня – листопада минулого року.

Обсяги реалізації продукції легкої промисловості складають 4018,3 тис. грн., що становить 153,9 % у порівнянні з січнем – листопадом 2010 року. За рахунок збільшення замовлень обсяги реалізації продукції ВАТ „Бориславська швейна фабрика „Спецодяг” склали 1283,7 тис. грн. і становлять 136,1 % до відповідного періоду минулого року. Підприємством МПП „Пролісок” за 11 місяців 2011 року було реалізовано промислової продукції на суму 1721,6 тис. грн., що у 3,8 р. більше, ніж за 11 місяців 2010 року. Обсяги реалізації ТзОВ „Тейлор” склали 155,6 тис. грн. і становлять 140,7 % до відповідного періоду минулого року.

Обсяги реалізації іншої неметалевої продукції склали 8352,5 і становлять 161,5% у порівнянні з січнем-листопадом 2010 року. На ДП „Бетон центр” ТзОВ „ТКС Бетон” обсяги виконання будівельних робіт зросли 175,8% у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Такий ріст пояснюється тим, що у відповідному періоді 2010 року на підприємстві були відсутні замовлення.

У зв’язку із зменшенням замовлень спостерігається значний спад обсягів реалізації продукції у машинобудуванні (75,6 %.). За 11 місяців 2011 року обсяги реалізації продукції ВАТ „БЕЛМЗ” склали 9504,5 тис. грн. і становлять 53,2 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Підприємством ВАТ „Бориславський завод РЕМА” було реалізовано промислової продукції на суму 15169,1 тис. грн., що становить 101,5 % до січня-листопада 2010 року. Обсяги реалізації харчової промисловості склали 2336,4 тис.грн., що становить 82,0 % у порівнянні до відповідного періоду минулого року. Спад відбувся за рахунок зменшення обсягів реалізації продукції МПП „Кріс”, які за 11 місяців 2011 року склали 1972,7 тис. грн. і становлять 76,0 % у порівнянні з січнем-листопадом 2010 року. Очікується, що у 2012 році у переробній промисловості обсяги зростуть на 10-12% у порівнянні з фактом 2011 року за рахунок таких підприємств: ВАТ „Бориславський завод РЕМА”, ДП „Бетон центр” ТзОВ „ТКС Бетон”, ТзОВ „Український центр енергоремонт”, ВАТ „Бориславська швейна фабрика „Спецодяг”, ТзОВ „Хельтекс”, МПП „Пролісок”.

Інформацію для «Трускавецького вісника» надав відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради.

Власна інформація

Вісті з Борислава

Доброчинність. За інформацією директора терцентру Наталії Штереб за святковими клопотами, яких так багато у січні, доброчинці не забули про самотніх людей похилого віку, які живуть в нашому місті. З нагоди Різдвяних свят 200 одиноких літніх людей отримали святкові подарунки та вітання від депутата Львівської обласної ради Володимира Голобутовського. Також цю благодійну акцію підтримав і депутат Бориславської міської ради Ігор Михаць. Як зазначила Наталя Штереб: «Безперечно, для самотньої людини це вітання та увага має неабияке значення, адже, про неї пам’ятають і піклуються. Тож маю приємний обов’язок сердечно подякувати усім, хто своєю працею і порадами причетний до співпраці з Бориславським територіальним центром соціального обслуговування».

Медична галузь. За сприяння депутатів Львівської обласної ради Василя Кочержата та Володимира Голобутовського нещодавно відкритий Центр сімейної медицини в м. Бориславі отримав найновіше медичне обладнання. Як зазначив головний лікар ЦМЛ, депутат облради Василь Кочержат: «Сімейна медицина – це вимога часу. І ми дякуємо міській владі, особисто мерові міста Володимиру Фірману, за розуміння і підтримку наших дій. На сьогоднішній день наш Центр отримав портативний кардіограф, бактерицидну лампу, бінокулярний мікроскоп з центрифугою, дитячі та дорослі ваги, медичні меблі. Також Східницький пункт сімейної медицини отримав інгалятор, гінекологічне крісло, УВЧ-апарат, медичні сумки для лікаря та медсестри, інше медичне обладнання. Всього бориславська медицина отримала обладнання на суму понад 109 тисяч грн.». Як зазначив Бориславський міський голова Володимир Фірман: «За нашу медицину ми будемо боротися. Вона повинна стати конкурентною, відповідати усім вимогам сучасної медицини. У нас хороші фахівці, їм потрібно тільки допомогти з обладнанням. Я тішуся, що нас розуміють працівники галузі, тільки спільними зусиллями ми зможемо відстояти медичну галузь. Ми не маємо права віддати Дрогобичу пріоритетне право на створення госпітального округу. І на це є дуже багато вагомих причин.» Думку міського голови підтримав і завідувач поліклініки Богдан Гуменюк: «Ми орієнтуємо весь медичний персонал на збереження багатопрофільної лікарні. Відкриття цього Центру та схвальні відгуки мешканців, яких він обслуговує, підтвердили правильність прийнятих рішень. На сьогоднішній день ми розробляємо Програму відкриття таких центрів в інших мікрорайонах міста.»

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Львівська залізниця до Євро-2012 призначить додаткові поїзди до Трускавця

У рамках підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012 року Львівська залізниця вивчає питання призначення додаткових поїздів у напрямку Львів – Трускавець – Львів. Враховуючи розвинену готельну інфраструктуру міста-курорту Трускавець, очікується, що тут проживатиме значна кількість футбольних уболівальників, які приїдуть до України на час проведення чемпіонату Європи. Відтак вже сьогодні залізничники працюють над тим, щоб у майбутньому забезпечити транспортування гостей на матчі та зворотно. Нині на дільниці Львів – Трускавець щоденно курсує чотири пари поїздів підвищеного комфорту. Із метою перевезення уболівальників у дні проведення у Львові футбольних матчів Євро-2012 залізниця планує призначити додатково дві пари поїздів за маршрутом Львів – Трускавець – Львів, а у разі необхідності – і ще однієї пари. Ці поїзди курсуватимуть без заїзду на станцію Стрий, лише з технічною зупинкою на станції Дрогобич. Орієнтовний час у дорозі становитиме 1 год. 30 хв.

Прес-служба Львівської ОДА

Dobra ksiazka dla dobrej sprawy

Sprawa – dobre imie Polski na swiecie, w tym na Ukrainie. Ksiazka – „Atlantyda” Andrzeja Chciuka. Chodzi tu jednak nie tak o ksiazke w wersji oryginalnej, a o wydana w ubieglym 2011 roku wersji w jezyku ukrainskim (tlum. Natalka Rymska, wyd. Krytyka, Kijow).

„Atlantyda. Opowiesc o Wielkim Ksiestwie Balaku” oraz „Ziemia Ksiezycowa. Druga opowiesc o Wielkim Ksiestwie Balaku” sa warte tego, aby po raz kolejny podjac temat bardzo nieprostych stosunkow w przedwojennej Galicji Wschodniej, stosunkow miedzy Polakami, Zydami i Ukraincami. Niestety, ukrainski czytelnik, na ogol nie znajacy innych jezykow oprocz ukrainskiego i rosyjskiego, jest bardzo ograniczony co do wyboru pozycji ksiazkowych o tym okresie historycznym. Wspomnien Polakow-wysiedlencow nie czyta, bo po polsku nie umie (chociaz nie zawsze jest to az tak zle z powodu tresci niektorych z ksiazek, przedstawiajacych Ukraincow tepym, zlym i w ogole wrogim do Polski narodem). Natomiast ukazuje sie wiele wspomnien nacjonalistow ukrainskich (szczegolnie z Galicji), punkt widzenia ktorych tez dosc rozchodzi sie z prawda. A dobrej ksiazki polskiej tu brakuje, o czym juz pisal KG (wywiad z Iwanem Swarnykiem oraz inne artykuly).

I nagle posrod tego morza ukrainskojezycznych wspomnien ukazuje sie perla, zysk od ktorej moze byc wiekszy od inicjatyw wielu politykow czy projektow. Szczere slowo drohobyczanina, kresowiaka oraz wielkiego patrioty Polski, przetlumaczone na jezyk ukrainski, moze uchylic te prawde, ktorej wszyscy poszukuja, lecz biada, ze nie razem, a w odrebnosci. Bo prawda u kazdego swoja? Niestety, tak, a tak byc nie powinno.

Na przykladzie prowincjonalnego Drohobycza-„poltora miasta” (bo pol polskie, pol zydowskie i pol ukrainskie) Andrzej Chciuk pokazuje, jaka realna sytuacja byla w Galicji Wschodniej miedzy I a II wojna swiatowa. W parze ida bohaterstwo i podlosc, duma i wstyd, zlo i dobro, przeplywaja wielkie rzeczy przez drobne a nawet drobiazgowe sytuacje, zmuszaja do zastanowienia sie. Czemu tak, a nie inaczej? Boze, dlaczego to tak si stalo? Te pytania nie tylko dla ludzi z tamtych czasow (Polakow, Ukraincow, Zydow, Niemcow etc.), ale i dla ich potomkow, nas z wami. Jestesmy spadkobiercami tej spuscizny, ktora nieuchwytnie uplywa hen-hen, do wiecznosci. Zatrzymywana jest w obrazkach naszych babci i dziadkow, w ich pamieci i opowiesciach, coraz bardziej sprzecznych ze soba, w rujnujacych sie pomnikach materialnych tych czasow, w slowach potocznych z balaku, ktorym sie posluguje coraz mniej ludzi...

Drohobycz, Boryslaw, Truskawiec – takie bliskie i tak rozniace sie miejscowosci. Jednoczy ich to, ze sa przedluzeniem „najlepszego miasta na swiecie”, Lwowa. Maly Jedrus Chciuk z rodu Witkowskich przezywa tu swoje dziecinstwo i mlodosc. Nie potrafi on zrozumiec chwiejnej wtedy polityki polskiej w stosunku do Ukraincow, nieraz staje w obronie niewinnie obrazanych, chociaz i sam staje sie czesto obiektem wrogosci „karaimow” (tak pogardliwie nazywano wtedy Rusinow). Wielka rodzina i wielkie towarzystwo, skladajace sie z przedstawicieli roznych narodowosci, caly szereg obrazow i ludzi, od tych bez sladu zapomnianych do znanych jak Szulc, rebe Awigdor, Msciwujewski czy Jarosz. Sportowe wydarzenia i rafineria Polmin, zycie harcera, spacery, zabawy, drohobyckie gimnazjum, swiatynie, „sklepy cynamonowe”, ulice, okolice, zycie na dzien powszedni i na swieta swoje i swieta sasiadow – caly Drohobycz tych czasow postaje w swej pieknosci, w swej niepowtarzalnosci, a jednoczesnie z takim podobienstwem zycia w innych miasteczkach tego typu (Stryj, Brzezany, Sambor, Przemysl, Tarnopol, Stanislawow...). Czytajac te wspomnienia Chciuka, jakos zapomina sie o tym, ze pisze on je na dalekiej ziemi australijskiej, w dalekich jak od tych czasow, tak i od czasow naszych, latach 60-70.

Calkiem inna Polska, calkiem inny Drohobycz, calkiem inni ludzie. Lecz wciaz ten sam problem – byc ludzmi, zawsze, w kazdej sytuacji pozostawac Czlowiekem. Chociaz Chciuk i nie mowi o tym wprost, lecz to jest konkluzja nie tylko z jego tworczosci, a takze i z jego zycia, nieprostego zycia nieprostego pokolenia nieprostych czasow.

W Drohobyczu trudno bylo dostac mi te ksiazke. Znalazlem jej z trzeciej proby w jednym tylko sklepie ksiazkowym, „Czas czytaty”. Ona wywolala wielki odglos, niemal jednoznacznie pozytywny, w kregach akademickich miejscowego uniwersytetu. Niestety, wiekszosc ludzi w Drohobyczu nie przeczyta tej ksiazki z roznych powodow, napewno nie warto tu zastanawiac sie nad przyczynami. Ci zas kto przeczyta, maja szanse na emocyjny wstrzas, ktory moze zmienic nieufnosc na zrozumienie, wrogosc i bol – na przebaczenie. I dotyczy to jak Polakow, tak i Ukraincow, tych ostatnich – szczegolnie. Bo jedna taka ksiazka jak „Atlantyda” Andrzeja Chciuka moze rozwiac na nic zakorzeniona w glowach wielu mieszkancow tej ziemi sowiecka propagande, nastawiona wrogo do Polski, Polakow i polskosci. A dla kogos po lekturze moze byc i wielka dobra nowina to, ze nie tylko Kijow byl „kolebka trzech bratnich narodow – rosyjskiego, ukrainskiego i bialorusinskiego”, ale i bracmi byli Rus, Lech i Czech. Bo o tym ucza tylko w polskich szkolach. Niestety...

Wlodzimierz Kluczak,
dwutygodnik „Kurier Galicyjski”

© 2008-2012 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.