Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№27 (150) 13 квітня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Трускавець сумує за жертвами авіакатастрофи під Смоленськом
Трускавець сумує за жертвами авіакатастрофи під Смоленськом

Трускавець сумує за жертвами авіакатастрофи під Смоленськом

12 квітня в Україні оголошено днем жалоби за жертвами авіакатастрофи, яка сталася під Смоленськом минулої суботи і в якій загинуло 96 осіб, серед яких Президент Речі Посполитої Польща світлої пам'яті п. Лєх Качиньскі з дружиною Марією, віце-спікери двох палат польського парламенту (сейму і сенату), міністри, депутати, члени канцелярії, військове командування сусідньої держави, духівництво, члени сімей польських офіцерів, помордованих в Катині.

Міський голова Трускавця надіслав слова щирого співчуття на адресу польського консульства у Львові. "З невимовним болем сприйняли ми інформацію про трагедію 10 квітня неподалік від Катині - особливого місця в історії Польщі. Не хочеться вірити в те, що вже немає в живих скількох вірних синів і дочок Польщі, держави, з якою Україну пов'язують дружні і теплі стосунки, несила сприйняти масштаб цієї трагедії. Трускавець має багато міст-побратимів у Польщі, нас пов'язують не лише спільні інтереси, але і спільна історія, тому так гостро сприймаємо ми горе наших сусідів та висловлюємо нашу щиру підтримку в цей нелегкий час.

Трускавецька міська рада висловлює глибокі співчуття нашим польським друзям та всьому польському народу в зв'язку з цією трагічною подією - катастрофою літака під Смоленськом 10 квітня та загибеллю членів офіційної делегації на чолі з Президентом Республіки Польща світлої пам'яті п. Лєхом Качинським та екіпажу літака. Розділяємо з Вами смуток і біль, скорбимо та молимося разом з Вами в цей нелегкий час випробування для Вашого народу, співчуваємо Вашій великій втраті та віримо в Боже Милосердя над всім польським народом та польською державою" - йдеться у зверненні. Підтримали наших польських друзів в їхньому горі і багато простих трускавчани - до отців римо-католицької парафії, громадян Польщі, в суботу та неділю приходили люди, телефонували, особисто прийшов висловити своє співчуття і парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці о. Володимир.

Свої співчуття висловили вчора і в Дрогобичі - мер Микола Гук взяв участь в жалобній Святій Месі та розпорядився вивісити на ратуші поруч з нашим прапором і біло-червоне знамено з чорною стрічкою, оголошено триденний траур. Після завершення понеділкової наради міський голова Дрогобича разом з керівниками відділів, управлінь та служб поклали вінок і засвічені лампадки до пам'ятника Папі Римському Іванові Павлові II, спорудженого біля костелу св. Варфоломія, а також помолилися за душі загиблих

Редакція нашого Інтернет-видання глибоко сумує з приводу страшної трагедії польського народу та висловлює співчуття в цей непростий час. Висловлюємо теж наші співчуття бориславській територіальній громаді в зв'язку зі смертю мера міста Борислава Олега Іваницького.

Трагедія і траур

Десяте квітня мов кошмарний сон
В життя народу польського ввірвалось.
Смерть не питає, а бере в полон
Життя, що під Смоленськом обірвались.

Неначе мало тисяч двадцяти
Мордованих, розстріляних в Катині…
Як тим, так сим - ще б діяти, цвісти…
Еліта польська знову гине нині…

Фатальний квітень. Рокові літа -
І сороковий, й п'ятий, і десятий.
Весь світ не той, і Польща вже не та -
Несила вірити і боляче сприймати.

В сусідів горе, тих, що під орлом
За "нашу й вашу" билися свободу.
В жалобі з ними голову схилім
Й молімося із польським всім народом.

Володимир Ключак

Шановні бориславці!

Іваницький Олег ІвановичЗ глибоким сумом сповіщаємо Вам, що 13 квітня 2010 р. передчасно пішов з життя міський голова міста Борислава ІВАНИЦЬКИЙ ОЛЕГ ЄВГЕНОВИЧ - людина щедрої душі, надзвичайної працьовитості і відповідальності. Олег Євгенович власним життям і вчинками утверджував Українську державу, відстоював демократичні права громади міста Борислава. Важко повірити в непоправну втрату друзям, колегам, співробітникам - усім, хто знав Олега Євгеновича як сердечну, щиру і надійну людину. Схиляємо голови за втратою прекрасної людини.

Щирі співчуття дочці Руслані, внуку Сергію, сину Олегу, рідним, близьким, колегам покійного. ВІЧНАЯ ЙОМУ ПАМ'ЯТЬ!

Офіційний сайт Бориславської міської ради

Від редакції: Учора Олег Іванович увесь день був на роботі. Причину смерті встановлює експертиза. Відомо, що в Олега Іваницького було хворе серце. У міського голови Олега Іваницького були непрості стосунки з опозицією, що також не могло не позначитися на його здоров'ї. Він часто хворів, повідомляє ЗІК.

Іноземці зачастили

Минулого четверга у Трускавці побували члени французької делегації з фірми "ПроЕкспо", цікавило іноземців питання утилізації в нашому регіоні твердих побутових відходів. Французи пропонують використання коштів одного з французьких фондів для реалізації спільного проекту, результати їхнього візиту можна оцінити не швидше, ніж за два місяці, повідомив заступник міського голови Віктор Марченко. Побували в Трускавці і представники туристичних фірм з Кувейту та Йорданії, в нашому місті вони відвідали санаторії, які братимуть участь у прийнятті гостей до Євро-2012, а також санаторій "Карпати" та СПА-готель "П'ятий океан", повідомив на понеділковій нараді помічник мера Трускавця Олег Блажівський.

А в суботу в рамках своєї участі в фестивалі телевізійних фільмів, в нас побувала Почесний консул України в французькому місті Ліоні Жаклін Лантен. Як зазначив заступник міського голови Ярослав Чистогорський,пані Лантен прийняла рішення провести презентацію Трускавця в Ліоні, здійснивши перед тим пішу екскурсію нашим курортом. Вона високо оцінила красу та порядок у Трускавці, особливо порівнюючи його з Самбором та Дрогобичем, через які їй довелося проїжджати, повідомив Ярослав Гілярович.

Лев Грицак взяв участь в VI Форумі самоврядування в Щеціні

Минулого тижня трускавецький міський голова Лев Грицак взяв участь у VI Форумі самоврядування, який проходив у польському місті Щецін. Окрім Лева Ярославовича від України на цьому форумі взяв участь колишній міністр з питань регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда. Мер нашого міста назвав форум "декларативним" і повідомив, що Європа до 2013 року планує на розвиток прикордонного співробітництва виділити всього 300 мільйонів Євро, що для Польщі, України та Білорусі є сміховинною сумою порівняно з потребами. Лев Грицак теж зазначив, що "треба молитися, щоб Євро-2012 року пройшло і у Львові, оскільки від цього залежатиме можливість покращення інфраструктури, зокрема доріг, а також інвестиційний клімат. Про це він повідомив нашому виданню 12 квітня.

Бюджет може поповнитися за рахунок штрафів

Як повідомив на понеділковій нараді при міському голові його заступник Віктор Марченко, зросла відповідальність за порушення правил благоустрою. Якщо раніше максимальний штраф для фізичних осіб становив лише 51 гривню, то тепер ця сума зросла в десятки разів - до 1361 гривні. Юридичні особи за порушення благоустрою можуть заплатити і 1700 гривень (раніше не більше 117). Кошти від сплачених штрафів можуть суттєво поповнити міський бюджет, висловив припущення Віктор Миколайович. Нагадаємо, що у Трускавці право складати протоколи за порушення правил благоустрою мають дві структури - інспекція по благоустрою (керівник - Михайло Слободян) та Управління житлово-комунального господарства і будівництва міської ради (начальник - Василь Стечкевич).

Трускавецький мер заступився за дрогобицького

"Щастя Трускавця, що ми мали кошти з продажу землі і виконали такий величезний обсяг робіт, в тому числі по дорогах" - так прокоментував мер Трускавця Лев Грицак звинувачення на адресу мерів та депутатів Борислава та Дрогобича, які останнім часом активізувалися. Так, при в'їзді в Дрогобич появилися вивіски ГО "Громадська думка", де вину за фатальний стан доріг покладається як на мера Дрогобича, так і на депутатів. В Дрогобичі дійшли до того, що ями почали засипати гравієм через брак коштів. "Як робити, коли немає за що?" - риторично запитав мер Трускавця і зазначив, що Дрогобич і Самбір далеко не найгірші міста в Україні, "це одні з кращих міст. А що ж робиться там, де нема бюджетів, промисловості?".

Така заява трускавецького очільника стала дещо несподіваною, адже відомо, що дружина мера Дрогобича, працюючи на опонента Лева Грицака, постійно займається критикою трускавецької влади. Видно, Лев Ярославович вирішив діяти за принципом відплачувати за зло добром.

Фінансовий стан водоканалу погіршився

Як повідомив на понеділковій нараді генеральний директор ТзОВ "Трускавецький водоканал" Володимир Возняк, фінансовий стан підприємства дещо погіршився. Причиною цього стало те, що окрім традиційних неплатників з числа населення, додалися і інші - підприємства. Серед названих Володимиром Франковичем - санаторії "Дніпро-Бескид", "Женева", "Шахтар", "Молдова", а також міська лікарня та заклади освіти.

На захист християнських цінностей

Минулої неділі у Львові відбулася акція протесту проти внесення змін до українського законодавства щодо прав сексуальних меншин, повідомляє наше джерело. Зміни стосуються узаконення одностатевих шлюбів та іншої розпусної гиготи, тому справжні християни не можуть стояти осторонь цих речей, подібно як і мовчати на занепад моралі української молоді - нашого майбутнього. Як і до Івано-Франківська 28 березня, до Львова прибула делегація і з Дрогобича та всього нашого регіону. За повідомленнями незалежних джерел, в хресній ході вулицями Львова взяло участь від 2 до 3 тисяч вірних. Наступна аналогічна акція пройде 18 квітня в Тернополі, висловити свій протест проти педерастів та інших подонків дрогобичани поїдуть і цього разу.

В Бориславі буде Монар

Для лікування та реабілітації осіб, залежних від алкоголю та наркотиків, використовують багато методик, цієї мети намагаються здобути різним шляхом. Однією з системи протидії цим явищем є так званий "Монар", який добре себе зарекомендував у сусідній Польщі. А 19 березня громадську організацію "Монар-Борислав" було зареєстровано і в наших сусідів-бориславців. Виконавчим директором став п. Роман Керч, знаходиться ГО за адресою вул. Дрогобицька, 53а. Задекларованою метою діяльності "Монар-Борислава" є задоволення та захист законних, соціальних, економічних, творчих та інших спільних інтересів членів організації, що ґрунтуються на сприянні розвитку здорового способу життя серед громадян та допомозі у подоланні залежності від алкоголю та наркотиків, а також підтримка осіб, яких торкнулася епідемія ВІЛ/СНІД, повідомляє газета "Нафтовик Борислава".

Нагадаємо, що в нашому регіоні це перший зареєстрований Монар, більшість залежних випробувало свій шлях проходження реабілітації за методом "12 кроків", який використовують в реабілітаційному центрі "Назарет", що діє під егідою "Карітасу СДЄ УГКЦ" поблизу Дрогобича. Діють і інші реабілітаційні центри, в цьому ж Бориславі, у Медвежі та інших населених пунктах - від різних євангельських церков. Планується відкрити ребцентр і в с. Довге Дрогобицького району.

Саміт керівників СПА-центрів

Більше десятка керівників салонів краси та оздоровчих закладів Трускавця візьме участь в саміті керівників СПА-центрів, який пройде в Києві 15 - 16 квітня, повідомляє наше джерело. Організаційний внесок для учасників саміту становить 2 тисячі гривень.

Кінофестиваль пройшов на високому рівні

Минулої суботи в санаторії "Женева" пройшло нагородження переможців та учасників фестивалю телевізійних фільмів "Золота пектораль". В заході взяли участь такі відомі люди як Остап Ступка, Борис Барський, Богдан Бенюк, Руслана Писанка, Віталій Борисюк, Ольга Сумська, Костянтин Стогній, Андрій Бекендорф, Василь Вірастюк, інші представники мистецької еліти України, гості з Росії. А напередодні, в суботу ввечері, в цьому ж санаторії для гостей фестивалю відбулася корпоративна вечірка.

В номінації "Кримінал-ТВ" нагороди отримали: "Золоту пектораль" - телепрограма "Територія закону" (автор Володимир Поліщук). "Срібна пектораль" присуджена телепрограмі "Право на захист" Департаменту зв'язків з громадськістю МВС України. "Бронзову пектораль" отримали телепрограма "Автопатруль" та фільм "Бомбіли" (автор сценарію Маріанна Кочієва). Показ короткометражних документальних конкурсних фільмів проходив у чотирьох розділах та 12 номінаціях.

Відомі люди теж можуть зірватися

Минулого тижня один з відомих людей Трускавця побив свою дружину, та так, що та потрапила до лікарні. Чоловікові цього виявилося замало, то ж він ще здійснив наїзд на тестя з тещею - тесть відбувся синяками, а от теща лежить з поламаними ногами. Цей приклад показує, наскільки сімейні справи є важливими для кожного і що не варто втручатися в спільне життя подружжя ні тестеві, ні тим більше тещі. Ми не вказуємо жодних прізвищ, зазначимо лише, що інколи і люди, які мали б охороняти закон, можуть його порушити.

На засідання збереться міськвиконком

В середу, 14 квітня, о 10.00 відбудеться засідання трускавецького міського виконавчого комітету. Головне питання в порядку денному - підсумки фінансово-господарської діяльності міста за І півріччя 2010 року.

Власна інформація

У Трускавці обікрали ювелірний магазин

7 квітня, на свято Благовіщення, у Трускавці Львівської області невідомі особи обікрали ювелірний магазин "Золото-Срібло", розташований на вул. Стебницькій, 23. Про це ЗІК повідомили у правоохоронних органах.

Із заявою про крадіжку до співробітників Трускавецького міського відділу міліції звернулася власниця ювелірного магазину - громадянка Ш., 1986 року народження. Жінка повідомила, що невідомі особи відтиснули пластикові двері магазину, а потім проникли всередину, звідки викрали золоті та срібні вироби. На сьогодні сума викраденого ще не встановлена. Ведеться слідство.

Міліція Дрогобича відмежувалися від проблем громади, тому її хочуть, але не можуть перетворити на муніципальну

8 квітня на сесії Дрогобицької міської ради депутат, підполковник міліції у відставці Володимир Сабат заявив, що міська міліція самоусунулася від роботи із забезпечення дотримання законодавства про чистоту і порядок в населених пунктах. Зокрема, йшлося, про боротьбу з тими, хто засмічує місто. Зі слів депутата Леона Мищатіна, дехто, відчуваючи безкарність, з вікон помешкань викидає сміття на хідники і дороги, інші будь-де влаштовують смітники. Не бореться міліція і з несанкціонованою торгівлею на вулицях міста. Внаслідок цього на вул. Малий Ринок зруйновано тротуари, завдано місту шкоди на 120 тис грн. Зі слів Дрогобицького міського голови Миколи Гука, він звернувся до міліції із листом, в якому вимагає притягнути винних до відповідальності, проте дій нема.

Міський голова Микола Гук надіслав листи до керівництва ГУ УМВС України у Львівській області і МВС України, в яких розповів, що дрогобицька міліція не хоче взаємодіяти з владою у наведенні в місті порядку, але і звідти ні реакції, ні відповідей. Чи не свідчить це про те, що міліція намагається відмежуватися від проблем громади. На думку Володимира Сабата, назріло питання створення муніципальної міліції. Але для цього немає належного законодавчого забезпечення.

У Дрогобичі водій іномарки збив двох школярів

У Дрогобичі на вул. Стрийська сталася дорожньо-транспортна пригода. Під колеса автомобіля потрапило двоє дітей, які з травмами різного ступеня були госпіталізовані у місцеву лікарню. Про це ЗІК повідомили у правоохоронних органах. Водій автомобіля "Dawoo-Lanos" - Л., 1987 року народження, скоїв наїзд на громадянку Л., 2001 року народження, мешканку Дрогобича, ученицю ЗОШ №4, та на громадянина К.-Д., 2001 року народження, мешканця Дрогобича, учня ЗОШ №4 (сусіди). Діти раптово вибігли на проїжджу частину дороги з-за припаркованого автомобіля. В результаті аварії дітей було госпіталізовано у лікарню міста Дрогобича.

www.zik.com.ua

Дрогобицький міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді проводить акцію проти алкоголізму

У квітні Дрогобицький міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді проводить акцію "Бережи здоров'я доки молодий". Як зазначив спеціаліст центру Ростислав Пелехач, акція проводиться для профілактики алкоголізму (зокрема пивного) та формування відповідальності молоді за свою поведінку. У рамках акції проводяться радіопередачі "Пізнай правду про алкоголь", відбувається роздача інформаційних буклетів. А також, як зазначив Ростислав Пелехач, щоб активізувати увагу молоді до цієї проблеми буде організований конкурс малюнка. Згідно із статистикою в Україні щороку від алкоголю помирають 40 тисяч людей. Сьогодні 40% дітей (від 14 до 18 років) "вже причастилися" до алкоголю. Щороку фіксується приблизно 25-30% випадків дитячої патології новонароджених, частою причиною чого є вживання алкоголю мамою або татом. В Україні офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тис. осіб з діагнозом хронічний алкоголізм.

У Дрогобичі розпочався місячник з облаштування спортивних майданчиків

Учора, 12 квітня в Дрогобичі і Стебнику стартував місячник з облаштування спортивних майданчиків за місцем проживання та в місцях масового відпочинку населення. Про це повідомив директор міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Ігор Височанський.

"Ми звертаємось до всіх підприємств, організацій, навчальних закладів всіх рівнів акредитації, на балансі яких є спортивні майданчики, до всіх мешканців Дрогобича і Стебника взяти активну участь у місячнику, відремонтувати та облаштувати спортивні майданчики", - каже Ігор Височанський.

Іван Тихий

Служба 102 міста Борислава повідомляє

У період із 20 березня по 1 квітня 2010 року в місті скоєно вісім крадіжок. Маємо також десять випадків погроз фізичною розправою, два шахрайства, три випадки вчинення хуліганських дій, одне ДТП, чотирнадцять випадків нанесення громадянам тілесних ушкоджень, чотири випадки хабарництва, два вилучення із незаконного обігу наркотиків, один випадок настання смерті, шість випадків пошкодження майна та два порушення закону, віднесених до категорії інших злочинів.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито злочини за чотирма фактами крадіжки та двома випадками шахрайства. Встановлені також особи зловмисників, які причетні до вчинення хуліганських дій, погрожували громадянам міста фізичною розправою та нанесли тілесні пошкодження. Працівники міського відділу міліції встановили та належним чином задокументували чотири випадки вимагання та отримання хабара, а також розкрили злочини за двома випадками незаконного зберігання наркотичної речовини. За двома фактами порушення закону, віднесених до категорії інших, та чотирма випадками пошкодження майна проводиться дослідча перевірка. Працівники міліції проводять дослідчу перевірку також за фактом смерті громадянина міста та виконують слідчі дії за фактом нанесення неповнолітньому велосипедисту тілесних ушкоджень у ДТП.

Не поталанило трьом мешканцям бориславських новобудов. Чоловіки, щоб розжитися на якийсь гріш, вирішили на одному із промислових об'єктів НГВУ "Бориславнафтогаз" поцупити металеву трубу діаметром 200 мм та довжиною близько 3 м. Зрозуміло, що викрадену трубу зловмисники мали намір здати як металобрухт, а отримані гроші поділити між собою. Проте серйозно прорахувалися: промисловий об'єкт нафтовиків перебуває під охороною, відтак працівник.и міліції затримали крадіїв на "гарячому". Викрадену трубу у новоспечених злодіїв вилучили. Тепер вона фігурує у справі як речовий доказ. Наразі нафтовики обраховують суму матеріальних збитків, від якої залежатиме термін покарання бориславських "металістів".

Метал крадуть не лише із промислових об'єктів. У чергову частину надійшла заява гр. К., який повідомив правоохоронців, що у ніч із 27 на 28 березня невідома особа викрала із його сараю металевий брухт. Злочинець поводився на подвір'ї громадянина нахабно - виламав замок на дверях сараю і виніс звідтіль 250 кг металевого брухту. Зрозуміло, що таку кількість металу зловмисник не міг винести голіруч. За фактом крадіжки проводяться оперативно-пошукові заходи. То ж відповідати за вчинене доведеться не лише зловмиснику, але й спільникам, які брали участь у крадіжці.

Працівники міліції проводять додаткову перевірку пунктів прийому металобрухту міста, які виділені в окреме провадження за результатами розгляду матеріалів декількох кримінальних справ. У ході перевірки виявлено факті: здійснення окремими громадянами міста незаконних операцій із брухтом металів без державної реєстрації та спеціального дозволу (ліцензії). За результатами перевірки буде прийнято відповідне рішення щодо подальшої діяльності цих пунктів у Бориславі, а це у свою чергу зупинить масові крадіжки металу на промислових об'єктах, у комунальному господарстві та побуті.

Металеві двері врятували бід крадіжки магазин "Гаманець", розташований по вул. Трускавецькій. Невідома особа у ніч із 25 на 26 березня намагалася проникнути у приміщення магазину. Бажання зловмисника проникнути у приміщення магазину було настільки велике, що він пошкодив не лише двері центрального входу, але броньовані двері складу магазину, розташовані з тильної сторони. Оскільки замки металевих дверей зловмисник відчинити не зумів, то вимушений був відмовитись від злочинних посягань на матеріальні цінності, які знаходились у магазині. За цим фактом проводиться перевірка. Відтак невідомий зловмисник має усі шанси осмислити свої дії, споглядаючи небо у велику квадрату клітку.

Газета "Нафтовик Борислава"

Червоний Хрест інформує

"Великдень для усіх" - післяслово

Цього року Дрогобицьке Районне Товариство Червоного Хреста з нагоди свята Хрестового Воскресіння провело благодійну акцію "Великдень для усіх". Даний захід став своєрідним бойовим хрещенням для нового керівництва цієї благодійної організації. Справді за короткий час вдалося провести низку заходів спрямованих на реалізацію акції. Метою ж акції стало бажання дістатися до людей, які потребують з тих чи інших причин особливої уваги з боку суспільства. Насамперед до такої категорії належать одинокі люди похилого віку, багатодітні сім'ї, сім'ї у яких лише один годувальник та інші. Їх об'єднує самотність, можливо фінансова неспроможність у багатьох питаннях і врешті відсутність тих, на кого у скрутну хвилину можна покластися. Ці люди у більшості випадків не перебувають на обліку соціальних служб, або останні з об'єктивних причин до них навідуються вкрай рідко. Тому напередодні Великодня у декілька сіл Дрогобицького району завітали волонтери від Червоного Хреста з подарунками. Подарунки складалися зі спеціальних Великодніх наборів, у які входило те, що необхідно мати у пасхальному кошику.

Як розповіла нам керівник Районного Товариства Червоного Хреста п. Ольга Павловська, даний захід є пілотним проектом, який уже в наступному році планують зробити традиційним. Враховуючи обставини та можливості, цього року вдалося надати допомогу мешканцям Доброгостова, Уличного, Меденич та Ріпчич. У наступному році зусилля будуть спрямовані на те, щоб до акції долучити і інші населені пункти району. Оскільки Товариство Червоного Хреста існує та працює виключно завдячуючи благодійним внескам, тож і ця акція відбулася при допомозі та сприянні меценатів і волонтерів. Велику вдячність керівництво Червоного Хреста висловлює: заступнику голови Дрогобицької районної державної адміністрації п. Роману Гарбичу, голові спостережної ради ТзОВ "Агрофірма "Ватра" п. Євгенії Федянович, власнику фірми ритуальних послуг "Вічність" п. Степану Пірянику, співвласникам ПП "Хлібний край" п. Любомиру Сосновському, п. Ярославу Середницькому та п. Юрію Середницькому з с. Доброгостова, голові правління ВАТ "Дрогобицький молочний завод" п. Зеновію Зозулі. Також окрема подяка за сприяння о. Михайлу Комарницькому (м. Стебник), о. Михайлу Бучинському (м. Стебник), о. Михайлу Бачинському (м. Дрогобич), о. Володимиру Бондарчуку (м. Трускавець), о. Василю Гавриляку (с. Станеля), о. Роману Водянику (с. Доброгостів), о. Любомиру Кушніру (с. Доброгостів), о. Євгенію Кохану (с. Уличне), о. Василю Гою (с. Опарі), о. Іринею Головацькому (с. Летня) та їхнім парафіянам. Велику роботу у реалізації проекту провели волонтери, серед яких Андрій та Марія Кісак, Олег Почула, Оксана Бісько, Роман Гриньків, Орест Хандоняк, Ярослав Баран, Людмила Мамчур,Наталія Ластов'як та Наталія Когут. І врешті керівництво Червоного Хреста дякує усім тим мешканцям району, хто своїми пожертвами з допомогою внесків у спеціальні скриньки долучився до цієї благородної справи. Сподіваємось, що у наступному році спільними зусиллями зможемо довести, що Великдень - свято справді для усіх.

Богдан Коломієць

Легенда про "Легенду"

Усе, про що далі йтиметься, скидається на справжню легенду. Дана історія розпочалася 40 років тому у провінційному місті Дрогобич. Тоді у далекому 1970 році тут було утворено камерний хор, до складу якого увійшли студенти та викладачі мистецьких учбових закладів міста. Збігали роки, а хор розвивався, набирав обороти, перемагав у конкурсах та фестивалях. Пройшло чотири десятки років, і коли поглянути на результат, виявилось - Дрогобич став колискою хорового мистецтва України. Провідні хори нашої держави, незалежно від географічного розташування мають за честь мати у своїх складах хористів, які пройшли дрогобицьку хорову школу. Фантастика - чи не так? А ось і ні. Як свідчить "мистецька археологія", такий факт справді має місце в історії Дрогобицького краю, але який чомусь для широкого загалу є і досі недоступний. Отож 9 квітня нам довелось провести справжні археологічні розкопки мистецьких скарбів Дрогобиччини.

Про те, що у Дрогобицькому народному домі щось буде відбуватись, довідався випадково, і то завдячуючи викладачу Дрогобицького музичного училища ім. В. Барвінського - Любомиру Кульчицькому, який зателефонував і запросив на концерт муніципального камерного хору "Легенда". Прибувши на місце проведення концерту на нас очікувало безліч приємних сюрпризів та несподіванок. Виявилось - концерт святковий та ювілейний, на який прибуло багато гостей з усіх усюд. Відповідно програма була по святковому насичена. У виконанні хористів прозвучали як духовні твори, так і обробки народних пісень. Окремо варто відзначити експерименти на латиноамериканське тематику з елементами джазу та використання ударних інструментів і перкусії. Щодо рівня виконання, учасники хору постаралися на славу: чудове інтонування, витримана логічна динаміка робила знайомі твори неповторними, переносячи слухача у новий ні з чим незрівняний світ фантазії і легенд. Для прикладу твір "Алилуя" Є. Станковича. Здавалося б традиційна і надзвичайно проста (у плані виконання) частина Літургії. Але скільки музичних речень різного змісту можна виконати на основі єдиної фрази. Цей твір у виконанні Легенди не просто виконувався, він ожив прокладаючи шлях до серця кожного слухача в залі. І так було з кожним наступним твором. Думаю диригенти Ігор Циклінський та Олег Цигилик мають бути задоволеними своїми підопічними.

Оскільки писати про те, що варто послухати - вкрай складно, тому попередній абзац свідомо залишу на осуд професіоналів, а далі про все, що відбувалося на сцені та поза сценою. У цей день "Легенда" виступала у двох складах: хористи основного складу та зведений хор з колишніх вихованців під кодовою назвою "Легенда - 40". Знову ж таки, як стало відомо, з цього колективу вийшло багато надзвичайно талановитих та обдарованих хормейстерів та митців, серед яких Брати Володимир та Юрій Курач - керівники хорової капели ім..М. Ревуцького (м.Київ), Микола Гобдич - керівник муніципального камерного хору "Киїів", Лілія Кобільник, та багато інших знаменитостей. Зазначу лише, що хоровий колектив Миколи Гобдича сьогодні неофіційно вважається еталоном камерного співу в Україні. А це ще раз засвідчує правдивість легенди, викладеної на початку публікації. Одразу після завершення концерту зв'язуюсь телефоном зі студентом Київської консерваторії і учасником Хорової капели Ревуцького - Русланом Стециком, який розповів, що справді навіть у столиці про Легенду знають і поважають, а диригента Ігоря Циклінського вважають одним із кращих хорових майстрів не лише України, але й мабуть східної Європи. І не дивно, адже за 40 років свого існування "Легенда" відвідала безліч фестивалів та конкурсів як в Україні так і за її межами. Легенду слухали в Німеччині, Франції, Польщі, Австрії, Бельгії, Словаччині. Надзвичайно плідним для Легенди став 2003 рік, у якому хористи здобули гран-прі на всеукраїнському конкурсі ім..Д. Січинського, і окрім цього колектив здобув статус муніципального. Сьогодні у активі колективу безліч нагород та перемог, а також записано три компакт-диски і випущено три репертуарних збірники хору. Велика заслуга у цьому диригента, заслуженого діяча мистецтв України - Ігоря Циклінського, та його попередника Олега Цигилика.

Та ще на мить повернемось до глядацької зали. Концерт завершився і на сцені з'являються ті, у кого є що сказати та побажати хористам. Серед них міський голова Микола Гук, гості та колеги зі Стрия (представники муніципального хору "Каменяр"), з Івано-Франківська (представники хору "Галицький Передзвін"), зі Львова (представники Галицького камерного хору), з Києва (брати Курач - керівники київської хорової капели ім.. М.Ревуцького) та багато інших. Серед глядачів також перебувало багато музикантів та просто поціновувачів хорового співу. Уже після концерту у натовпі помічаю учасників рок-гурту "X-projekt". Запитую у лідера гурту Віталія Гудзія, які враження від концерту. "Побачене і почуте справді вражає. Окремо хотів би відзначити виконання твору Л. Дичко "Святий Боже" та з латиноамериканського блоку твір A. Piaccolla "La Muerte del Angel", які особливо запам'ятались. Мені взагалі подобається коли музиканти експериментують, тож у цьому концерті я почув багато цікавого та корисного - зазначив Віталій.

Як бачимо легенда про "Легенду" виявилась вже історичною дійсністю. Дивує лише той факт, що на таку історичну подію в масштабах України зал виявився заповненим на половину. Невже така подія є поза форматом і не варта уваги загалу? На справді ж хор "Легенда" своєю майстерністю доводить протилежне. Тому на наступних 40 років до усього сказаного у цей день хотілося б побажати хористам повних залів на батьківщині, широкої аудиторії через ефіри провідних телекомпаній України, і залишатися не реальною легендою, а легендарною реальністю, в мистецтві України і світу…

Ярослав Баран

Чи потрібен Бориславу Генплан?

Із таким запитанням наш кореспондент звернувся до головного архітектора міста Борислава Тараса Баумкетнера. Для чому звернувся? Місто уже за керування третього міського голови закладає у міський бюджет фінансування так званого коригування Генплану міста. Виділяють гроші, минають роки, а дуже відповідального документу містобудування нема. Східннця вже має, а у нас діється щось непотрібне, котре вже вимагає втручання прокурора.

Що таке Генплан? Це порядок у забудові міста, порядок у взаємостосунках бажаючих будуватись і тими, хто на це виділяє земельні ділянки, видає інші дозволи, тобто державними чиновниками. Нема Генплану - настає період так званого ручного управління в забудові через вироблення містобудівних обґрунтувань. Власне кажучи, це пора дії негласного, але відомого всім закону чорного ринку, який називається "Хочу дам, хочу не дам". Йдеться, власне, про виділення земельних ділянок під забудову. Отож цей "закон" діє у нашому місті вже понад десять років, відколи владою прийняте рішення про коригування Генплану Борислава. Тоді ще головним архітектором міста був Володимир Гнатюк, а міським головою Володимир Шмігельський. У бюджет заклали кошти, але не всю суму, а частину, домовились із виконавцем робіт про поетапне їх виконання і, відповідно, поетапну проплату. Вже в цьому була закладена міна сповільненої дії, бо фінансова ситуація стрімко змінювалась і. коли доводилось проплачувати Містопроекту за етап виконаних робіт, у міській казні чомусь на це не вистачало потрібної суми. Це тяглося роками і просто дивно, як цей інститут ще не припинив співпраці з Бориславом.

Фірма за той час постійно коригувала ціну за роботу. Борг Борислава перед інститутом замість того, щоби з роками зменшуватись, зростав і на початок минулого року сягнув 50 тисяч гривень, тобто він став вищим, аніж початкова вартість "Коригування" (1996 рік - 55 тисяч). Певну суму місто вже проплатило, "капаючи" виконавцеві щорічно від 15 до 20-ти тисяч гривень, коли як. "Накапали" десь на 50 тисяч. Начальник управління фінансів Юрій Петрів, зіславшись на зайнятість, сказав, що минулого року за Генплан не перечислили виконавцеві ні копійки. Він не роз'яснив чому... Спробую сам.

Фінансування Генплану депутати міськради бюджетом передбачили по статті розвитку, яка в дохідній частині залежить від продажу об'єктів комунального майна та земельних ділянок. Між іншим. так було і в попередні роки, але, якщо тоді фонд комунального майна щось таки продавав, то минулого року нічого. Земельні питання, звідки могли появитися гроші, не розглядали десь півроку, якщо не більше. Таким чинам, стаття бюджету, з якої мав фінансуватися наш довгоочікуваний Генплан, виявилась невиконаною на всі 100%.

Юрій Петрів був не супроти фінансування, але, як бачите, є але... Це "але" роками тягнеться і вже виглядає смішним для сприйняття, бо місто зазнає збитків у стосунках із Містопроектом. Власне, Ви це можете вирахувати зі сказаного вище. "3абави" чиновників під економію Бориславу дорого обходяться. Може, вони думають, що можна просто зігнорувати прийняття "Генплану"?

Не вийде, панове і пані, - ситуація змінилася. Прийняті відповідні документи, які зобов'язують міста та селища міського типу розробити, прийняти і затвердити місцеві правила забудови. € там заувага - "Правила" розробляють і приймають за умови наявності Генплану. Далі ані кроку.

З тої нагоди ми й мали розмову із головним архітектором міста Тарасом Баумкетнером.

- Для нас це катастрофа - Генплану нема, правил не можемо розробити. Зазначу, що Генплан затверджує сесія міської ради, ті Правила - теж. А у нас уже перший квартал десятого року минув. Навіть Київ уже Генплан виставив на обговорення.

- У якому стані наш Генплан?

- Як на сьогодні - не знаю достеменно, і поясню чому. У мене вже нема лиця, як кажуть галичани, телефонувати і слати запити в інститут, бо Борислав не має слова, щодо виконання перед ним платіжних зобов'язань.

Минулого року не заплатили за роботи жодної копійки. Але щось сказати можу. Ще торік наш підрядник привіз до Борислава готову малу (карту, схему) нового Генплану. Ми її презентували депутатам міськради та громадськості міста - вона в мене в кабінеті. Коментувати, що там є, зараз не буду, бо є те, що є. А коротко: у нас мало площ на забудову навіть приватну.

Ще в момент презентації виконавці гарантували, що до кінця року, за умови проплати, буде готова і Пояснювальна записка. Можливо, вже й готова - виконавець скромно про себе не нагадує, а ми "скромно" не надокучаємо. Але знаємо, що доведеться заплатити десь 80 тисяч гривень, аби викупити той життєво важливий документ. Принаймні я запросив таку суму закласти у бюджет 2010 року.

- Пане Тарасе, на що Ви сподіваєтесь, якщо її знову передбачать у фонді розвитку?

- Це справа депутатів, як передбачать. Від жодного я не чув, що Генплану не треба. Сподіваюся, гроші знайдуть і спонукають виконком виплатити. Між іншим, розвиток має перспективу - від нас ще не втік італієць, який хоче викупити землю фабрики нетканих матеріалів. Здається, два роки його митарств по чиновницьких кабінетах минули не безслідно і він таки збирається нам заплатити. Тепер, дай Бог, щоб впертого чоловіка зрозуміли міські депутати і прийняли рішення на його користь. Міська казна, направду, може отримати кілька мільйонів гривень, а землю з Борислава ніхто не вивезе...

Р.S.: Наш міський Генплан уже в розряді "кріпака", якого треба викуповувати. На жаль, благодійники вносити гроші за викуп не можуть і викуповувати нещасний документ мусимо за міські гроші. Зазначу, що коли й цього разу Генплан оминуть, то міську владу дійсно ніхто не зрозуміє. Навіть прокурор...

Богдан Пиріг,
газета "Нафтовик Борислава"

На книжковій полиці

"Від темряви до світла" - літературна мандрівка Ореста Лещишина

Днями у Львові побачила світ книга "Від темряви до світла", автором якої є наш колега журналіст, дрогобичанин Орест Лещишин. Майже п'ять років знав, що Орест працює над якоюсь документальною книгою, проте побачене і прочитане відверто вразило новизною формату.

Насамперед жанр, в якому викладені події. Насправді класифікацій у сучасній літературі наразі не існує, адже у книзі події викладені у художньому стилі з документальними коментарями автора. Такий жанр я б назвав художньо-документальною новелою, хоча за обсягом книга у формат новели не вміщується. Запитую Ореста чому власне обрано художній виклад історичних подій. Виявляється до такого рішення спонукали, як зміст описаних подій, так і досвід, здобутий за час роботи над книгою. Все розпочалось з того, що до Ореста звернулась пані Любов Левицька з Канади з прохання написати книгу про її родину. Здається нічого не звичного, але час опрацювання наданої інформації та архівних матеріалів, довів, що за сюжетністю і значимістю книга варта саме художнього викладу. За слова автора, подання історії родини Левицьких, у такому форматі було також своєрідним ПР-ходом, задля ширшої читацької аудиторії. "Якби книга вийшла суто документальної, її б, очевидно, прочитали лише пані Люба, її знайомі і ще деякі науковці.

Сказано багато, а про що книга? Події розгортаються на наших теренах (у книзі фігурують географічні назви: Дрогобич, Далява, Мшанець, Устрики Долішні, Більче, Заліщики, Золочів, Львів) в історичний період українських визвольних змагань початку та середини 20 сторіччя. Головними героями є родина отців Михайла Зубрицького та отця Милоша-Юрія Левицького. Зазначу, перший - дідусь, а другий - батько замовниці пані Люби Левицької. Про те що цей рід вів активне громадське життя свідчать постійні контакти з провідною на той час інтелігенцією. Зокрема Отець Михайло Зубрицький тісно дружив з Іваном Франком. Зрозуміло, що нащадки не могли стояти осторонь державницьких ідей, тож брати та сестри пані Люби приймали активну участь в ОУН, за що постраждали. Як насправді усе відбувалося можна довідатися безпосередньо з книги.

Можливо на початку ознайомлення з книгою складається враження про спробу автора стилістично наслідувати традиційних авторів-істориків, але за декілька розділів уже починаєш розуміти про сучасний погляд на події півстолітньої давнини. Коментарі автора з посиланням на відомих публіцистів, та сучасний психологічний аналіз подій і героїв вирізняє дану літературну працю серед інших. На запитання де правда, а де художній вимисел, автор відповідає, що майже 90 відсотків описаних подій та героїв є правдою і документально засвідченні. Для отримання цілісної картини Оресту Лещишину довелось не один день просидіти в архівах СБУ, а також по декілька разів відвідати той чи інший населений пункт. Тому фіналом цієї п'ятирічної роботи стала співпраця з видавництвом "Літопис УПА", фахівці якого підготували і посприяли виходу цієї книги. А яка ж цінність цього твору у контексті літератури та історії? Як зазначають фахівці "Від темряви до світла" може стати вкрай корисною книгою для виховання підростаючого покоління, оскільки тут і документальна історична інформація, і розповідь про життя типової національно свідомої української рідні, і сучасна форма викладу, доступна для широких мас. Тож на завершення публікації хотілося б навести цитату з післямови цієї книги: "На момент видання книги (2010) пані Любі 98 років. Але вона має світлу пам'ять і не забуває трагічну, але й величну долю своєї сім'ї. Не повинні забувати цього і ми. Не можемо забути!"

Ярослав Баран

Оголошення та реклама

Редакція Інтернет-видання "Трускавецький вісник" оголошує конкурс "Дрогобиччина має талант".

Мета конкурсу:

- Виявити творчу та обдаровану молодь з дрогобицького регіону, допомогти їй в самореалізації особистих творчих амбіцій;
- Внести свій посильний вклад у формування відкритого громадянського демократичного суспільства в містах нашого регіону;
- Сприяти зміцненню позицій місцевих ЗМІ в медіа-просторі України;
- Залучати небайдужу творчу обдаровану молодь до більш активної участі в суспільно-громадському житті міст дрогобицького регіону.

Конкурс проходитиме в двох номінаціях ("журналістика" та "література") і розрахований на участь осіб віком від 16 до 60 років з міст Дрогобича, Трускавця, Борислава, Стебника та сіл Дрогобицького району. До участі в конкурсі приймаються такі роботи: добірки регіональних новин, статті на місцеву тематику, журналістські розслідування, неординарні творчі проекти, віршовані та прозові літературні твори обсягом не більше 5 друкованих сторінок 12 кеглем. Роботи надсилати з 10 квітня до 10 серпня 2010 року за адресою: "Трускавецький вісник" (конкурс), вул. Д. Галицького, 2, м. Трускавець, Львівська обл., 82200 або безпосередньо на електронну скриньку konkursvisnyk@ukr.net (чи редакційну), тел. для довідок 097-38-36-112 (Володимир).

Результати конкурсу будуть оголошені до Дня Незалежності України 24 серпня 2010 року, переможці отримають грошові призи: І місце - 300 гривень, ІІ місце - 200 гривень, ІІІ місце - 100 гривень (по кожній номінації окремо). Організатори запрошують спонсорів до співпраці. Вкладаймо в майбутнє, інвестуймо в демократію!

Трускавецький драйв

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.