Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№39 (162) 21 травня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Очікується наплив відпочивальників до Трускавця

Завдяки старанням голови Наглядової ради ЗАТ "Трускавецькурорт" Павла Якубенка нещодавно в Києві було підписано угоду на отримання путівок від Фонду соціального страхування України на другий квартал 2010 року. Саме через ці переговори Павло Павлович і був відсутній на святкуваннях ЗАТу минулого тижня, повідомляє газета "Трускавецькурорт" з посиланням на заступника голови Наглядової ради товариства Ігоря Шклярука. Ця угода дає підстави для оптимізму, адже збільшення кількості відпочивальників принесе прибутки не лише керівництву та працівникам ЗАТ "Трускавецькурорт", але і мешканцям Трускавця, зайнятих в галузях торгівлі, харчування, послуг та інших, пов'язаних з орієнтацією на відпочивальників.

КП "Наше місто" звільнили від сплати земельного податку

В четвер, 20 травня, відбулося чергове засідання сесії ТМР, першим питанням порядку денного слухали "Про звільнення комунального підприємства "Наше місто" від сплати земельного податку", доповідав Олексій Балицький. Ні в кого не виникало сумнівів, що тягар комунальників треба полегшити, зауваження стосувалися лише сплати земельного податку орендарями вбудованих в житлові будинки приміщень. Незважаючи на те, що кворум постійно був на грані балансування (23 - 27 депутатів), депутати все ж прийняли рішення, так важливе для КП "Наше місто", одноголосно.

Нагадаємо, що в грудні минулого року КП "Наше місто" звільнили від сплати земельного податку тільки на три місяці. Причиною цього стала несплата земельного податку орендарями вбудованих приміщень, тому міський голова доручив відповідним спеціалістам розібратися в цій ситуації.

Про що говорили депутати

Під час сесії 20 травня ряд депутатів Трускавецької міської ради виступило із зверненнями та запитами. В них порушувалися такі питання та проблеми: незадовільний стан функціонування дощової каналізації на Бориславській, Лисенка, Довбуша та деяких інших вулицях; ями при в'їзді в Трускавець (це дорога району), біля центральної пошти та ще в кількох місцях - шофери через це виражаються нецензурною лексикою в присутності вихованих людей; які ж об'єкти будуть фінансуватися з цьогорічного бюджету розвитку; знову постає проблема автономного опалення; як допомогти КП "Наше місто" та людям юридично, щоб вони могли закуповувати за свої кошти матеріали, комунальники робили б ремонти, а ці суми було б відраховано від квартплати; на офіційному сайті міської ради не публікуються свіжі рішення сесій та міськвиконкому. Були і адресні звернення - прокурору міста Юрію Яремчуку та голові комісії з питань регламенту та депутатської етики ТМР Роману Корчинському.

На окремі із запитів депутати змогли почути відповіді зразу ж, зокрема щодо ситуації з автономним опаленням, то заступник мера Віктор Марченко доповів, що на даний час ведуться консультації як зх. Начальником газової служби Трускавця Ігорем Осередчуком, так і прокуратурою, юристами, комунальниками, щоб ця проблема була вирішена полюбовно. Він зазначив, що однією з причин встановлення автономного було відсутність гарячого водопостачання, цієї ж зими Трускавець був поряд зі Львовом єдиним містом в області, де гаряча вода подавалася постійно (до кінця опалювального сезону). Що ж до бюджету розвитку, то сьогодні засідатиме Рада бюджету розвитку і кожен з депутатів може подати свої пропозиції, міський голова Лев Грицак теж розкаже про своє бачення того, які ж галузі потребують першочергового інвестування міських коштів.

Суб'єкти підприємницької діяльності були в нерівних умовах?

Розпорядженням міського голови Трускавця Лева Грицака 20 травня 2010 року створено робочу групу, яка має довести до ладу прийняте цього ж дня сесією ТМР за основу Положення про сервітутне землекористування. До складу групи ввійшли керівник юридичного відділу ТМР Наталія Потічна, юрист КП "Наше місто" Артур Дикий, головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко, начальник відділу міської ради по контролю за поступленням платежів Вікторія Весела, начальник управління земельних ресурсів ТМР Ростислав Карпович, начальник УЖКГіБ Василь Стечкевич, а також четверо депутатів. Очолив робочу групу заступник міського голови Віктор Марченко.

Цей крок став відповіддю на звинувачення влади в тому, що не всі суб'єкти підприємницької діяльності Трускавця перебувають в однакових умовах, такий закид зробив депутат Петро Іванишин. Проблема полягала в тому, що магазини, кафе та інші заклади, розміщені у вбудованих приміщеннях багатоповерхівок, не сплачували ні копійки плати за землю, адже будівлі знаходяться на балансі КП "Наше місто", яке щороку від сплати земельного податку звільняють, як це робиться по всій Україні. Заковика ще в тому, що земельні ділянки будинків та вбудованих приміщень не розділені, не вироблено права власності, навіть після прийняття положення про земельні сервітути такі підприємці, можливо, сплачуватимуть не за всю площу, якою користуються, адже обрахунок буде здійснюватися за умовною формулою. Саме для вирішення багатьох специфічно технічних та рутинних питань і була створена дана комісія.

Виставка вишиванок в стебницькій лікарні

В міській лікарні Стебника відкрито виставку вишиванок, повідомляє ТРК "Алсет" з посиланням на головного лікаря СМР Романа Пукала. Серед експонатів - рушники, серветки, подушки, картини, сорочки та кофти, інші вишивані речі. Свій вклад у виставку внесли не лише лікарі, медсестри, санітарки, але і пацієнти. Виставка експонується в кількох відділеннях лікарні та сприяє позитивній аурі в закладі, одужанню в кращих естетичних умовах.

В Східниці говорили про транскордонне співробітництво

18 та 19 травня в смт. Східниця на базі відпочинкових комплексів "Три сини" та "Санта Марія" проходив міжнародний семінар з проблем транскордонного співробітництва на тему "Співпраця регіонів - запорука подолання економічної кризи", повідомляє газета "Нафтовик Борислава". До участі в семінарі були запрошені не лише представники нашого регіону (Борислав, Східниця, Трускавець, Стебник), але і Закарпаття та Польщі, представники ЛОДА. Обговорювалися питання співпраці в економіці, освіті, працевлаштуванні, культурі та інших сферах.

Запрошує Палац культури імені Шевченка

Подаємо програму концертів ПК імені Шевченка на найближчі дні (за матеріалами газети "Трускавецькурорт). Початок кожного з них - о 20.00.

21 травня - концерт ансамблю "Фрістайл".
22 травня - концерт Національного заслуженого академічного українського хору ім. Г.Верьовки.
23 травня - концерт циганського ансамблю "Барон".
24 травня - концерт народного артиста України Володимира Гришка.
25 травня - концерт народного артиста України Іво Бобула.

Область безвідповідально ставиться до проблем дитячого футболу

"Підхід обласного керівництва, яке відповідає за дитячий футбол, є просто безвідповідальним", - повідомляє газета "Трускавецькурорт" із посиланням на тренера дитячої футбольної команди "Трускавецькурорт" Івана Павлика. Не лише в цієї команди, але і в усіх інших відпадає всяке бажання продовжувати боротьбу в чемпіонаті області з футболу серед дитячих команд, до завершення кого залишилося три тури. Однією з недопустимих речей є відсутність професійних рефері під час поєдинків, хоча ця проблема є далеко не єдиною.

В генерального директора "Карпат" - новий заступник

В генерального директора санаторію "Карпати" Володимира Маринкевича може появитися новий заступник, найімовірнішим кандидатом на цю посаду називають Ігоря Гарванка. Що цікаво, як Володимир Мар'янович, так і Ігор Антонович, є депутатами міської ради, щоправда, від різних політичних сил.

Один з найпотужніших комплексів Трускавця можуть продати

По Трускавці ходять чутки щодо можливої зміни власника одного з найпотужніших санаторно-готельних комплексів міста. Попереднім власником називають відомого бізнесмена Російської Федерації та вихідця з Дрогобича. Наскільки дані плітки відповідають дійсності, сказати поки що важко, дану інформацію нам не підтвердило жодне джерело.

Власна інформація

Інформація Трускавецького ДЮСК "Спортовець" про заплановані спортивно-масові заходи

З 18 по 21 травня у м Трускавці на тенісних кортах дитячо-юнацького спортивного клубу "СПОРТОВЕЦЬ" відбувається Всеукраїнський турнір з тенісу "Відкрита першість ДЮСК "СПОРТОВЕЦЬ" ( ІІІ категорія).
26 травня у плавальному басейні ДЮСК - Відкрита першість ДЮСК "СПОРТОВЕЦЬ" з плавання серед усіх вікових груп закладу, команд ДЮСШ м. Дрогобича та Львова.
21 - 23 травня у спортивному залі ДЮСК - Чемпіонат області з волейболу серед дівчат 1996-97 р.н. ДЮСШ Львівщини.
22 травня у м. Винники команда ДЮСК прийматиме участь у ХІІ відкритій першості ДЮСШ "ТРИЗУБ" з вільної боротьби серед учнів 1996 - 99 р.н.. Ці змагання присвячені пам'яті тренерів Б.Білоуса та В.Родича. У змаганнях також беруть участь юні борці Львівської області та товариства "КОЛОС".

Любомир Мацькович,
директор ДЮСК "Спортовець"

Вісті з Борислава

- В Бориславі створено Комітет Захисту України, установчі збори відбулися 16 травня. Координаторами, обраними відкритим голосуванням, стали Роман Копись, Орест Сенів та Юрій Химин.
- 22 травня в Бориславі відбудеться покладання квітів до пам'ятника Т. Шевченка з нагоди його перепоховання в Україні, а 28 травня - покладання квітів до пам'ятника І. Франку з нагоди річниці смерті. Натомість 23 травня урочистою академією та концертом в Бориславі вшанують пам'ять героїв (початок о 16.00 в міському Палаці культури).
- З 1 по 10 травня 2010 року в Бориславі скоєно 5 крадіжок, 9 випадків погроз фізичною розправою, 1 шахрайство, 1 факт підробки документів 5 випадків пошкодження майна, 5 нанесень тілесних ушкоджень. Три крадіжки розкрито вже, за двома іншими проводиться дослідча перевірка. Викрито теж незаконний пункт розбирання автомобілів, можливо викрадених, він діяв по вулиці Івасюка. Затримано злодія, який в білий день розбив вікно та проник в помешкання по Мазепи, звідки викрав DVD-плеєр та блок сигарет "Пріма-срібна". А от хто вкрав браму з цвинтаря в с. Попелі та 4 електродвигуни і 60 м одножильного кабелю з території недіючого БУ-43 ВАТ "Прикарпатбуд" на Коваліва, правоохоронці ще з'ясовують.

За матеріалами газети "Нафтовик Борислава"

Вісті зі Стебника

- Як повідомив секретар Стебницької міської ради Геннадій Куцан, у п'ятницю, 21 травня, відбудеться сесія. На ній мають розглянути бюджет міста. За його словами, він сягне майже одного мільйона дев'ятсот тисяч гривень, причому левова частка піде на зарплату працівникам "білого дому". Крім того, сесія Дрогобицької міської ради прийняла рішення надати Стебнику 350 тисяч гривень, але особливо тішитися цьому не слід. Минулого року дрогобичани проголосували за надання Стебнику 150 тисяч, а надійшло лише 75 тисяч. Цьогоріч основні дрогобицькі підприємства не працюють, так що навряд чи гроші дійдуть до Стебника.
- Біля шостої школи вже майже рік міська влада і комунальні служби спостерігають за витіканням води. Термінові аварійні роботи проводять, але жодного результату це не дає. Безпорадність і безгосподарність вражають, бо ліпше раз витратити кошти на ремонт, ніж фактично закопувати їх у болото. А крайніми, як завжди, залишаються стебничани.
- Не шукайте вулиці з назвою Інвестиційна на карті Стебника. Але деякі дотепники пропонують перейменувати вулицю Трускавецьку на вулицю Інвестиційну, сподіваючись, що потенційні інвестори із сусіднього Трускавця нарешті здійснять капітальний ремонт цієї вулиці. Щоразу влада і фірми, з якими вона заключає контракт, втоптують у болото десятки тисяч гривень, а дороги як не було, так і нема. Цікаво, що жоден із можновладців ще не заплатив із власної кишені за свою безгосподарність. Чи занадто багато дармових грошей осіло в цих кишенях?
- Весна - пора перельотів. Партійних. Так, заступник міського голови Лілія Шологон і депутат Стебницької міської ради Марія Губицька вийшли із "Нашої України" і вступили в Партію захисників Вітчизни Юрія Кармазіна, яка тяжіє до Юлії Тимошенко. А депутати-"пористи" Олег Ковальчин і Орест Лобос все більше тяжіють до партії Гриценка. Що ж, це вірна ознака того, що наступні вибори вже не за горами.
- Ось уже декілька років Стебник живе в очікуванні стадіону. Вже й футболісти здобули першість в чемпіонаті Дрогобиччини, а свого футбольного поля не мають. А все тому, що стебницька влада "перетерла" з "Львівобленерго" 300 тисяч гривень. Куди ділися гроші, важко сказати. Але хто зараз матиме сміливість сказати, що всі вони були витрачені на стадіон, який нині більше схожий на поле, на якому можна пасти корів?

Газета "Воля громади"

Ігор Боднар: "Стебницького бюджету для КП "МВУЖКГ" не вистачить"

Ігор Степанович Боднар є головою Стебницької міської партійної організації "Батьківщини" і керівником фракції БЮТ у Стебницькій міській раді. Також він працює головним інженером КП "МВУЖКГ". Тому наша розмова стосувалася партійно-політичних і господарських питань.

"Потрібно, щоб перемогли національно-демократичні сили"

- Якби президентські вибори відбувались зараз, чи збільшилась би кількість голосів за Юлію Тимошенко?

- Дев'яносто відсотків мешканців нашого міста проголосували за Юлію Тимошенко, за що їм велика подяка. Я думаю, що зараз ця кількість збільшилась би, зважаючи на ту політику, яку проводить Віктор Янукович. Проголосували би й ті, яким свого часу пропонували голосувати проти всіх.

- Чи буде партія "Батьківщина" висувати свою кандидатуру на посаду міського голови? Чи, може, будете підтримувати якусь спільну кандидатуру разом з іншими національно-демократичними силами?

- Про це говорити рано, тому що вибори перенесені на невизначений термін. Я думаю, що партія "Батьківщина" буде висувати свого кандидата. Не виключений також варіант, що ми будем об'єднуватись у складі наших національно-демократичних сил. Потрібно, щоб на наших теренах перемогли наші національно-демократичні сили. Це однозначно.

- Зараз спостерігається процес втечі багатьох партійців до інших партій. А з "Батьківщини" хтось втікає в інші партії чи навпаки до вас приходять?

- Якщо говорити про нашу фракцію БЮТ, то у нас є шість депутатів. Від них я заяв чи думок про перехід в іншу партію не чув. Що стосується членів партії, то ми виключили сім чоловік за порушення дисципліни під час проведення виборів, за втрату зв'язку з парторганізацією. Наразі є п'ять заяв, які ми будемо розглядати на бюро.

"Інженерні комунікації, покрівлі - у критичному стані"

- Мало не рік говорять про те, аби КП "МВУЖКГ" передати приміщення пральні "Лотос".

- Так, це дуже важливе питання для нашого підприємства і для міста загалом. Мотивація проста - виробнича. Наші підрозділи розкинуті по всьому місту. Гараж - на Трускавецькій, у вік комп'ютерів, електроніки там немає ні во-ди, ні світла. Приміщення пральні "Лотос" має підвод води, електроенергії, всіх комунікацій, а тому не тягне за собою вироблення жодних технічних умов, на що потрібні значні кошти. Друге приміщення - це на Симоненка, 24, де працюють наші слюсарі, електрики, сантехніки, вантажники сміття, це є підвальне приміщення, теж воно знаходиться в нелюдських умовах. Інженерно-технічний персонал знаходиться на Симоненка, 21 і адмінкорпус на Мазепи, 15, - бачите, все це порозкидувано. Людина ходить по колу. І найболючіше - це транспорт. В приміщенні "Лотосу" людям елементарно можна дати гарячу воду і, перепрошую, туалетну кімнату.

- Аргументи вагомі. То чому ж не передають приміщення?

- Пройшли два слухання, я доповідав свою позицію на комісії, на виконкомі. Але, на жаль, поширюються чутки, що, мовляв, це приміщення буде не для нашого підприємства, що ніби депутати хочуть його продати-перепродати. Наші люди, на жаль, вірять чуткам. Але якщо приміщення передається на баланс комунального підприємства, то воно й залишиться у комунальній власності міста. Чи вдасться цю проблему розв'язати на сесії, побачимо.

- Бюджет планується приблизно в мільйон дев'ятсот тисяч. А скільки піде на ваше підприємство?

- На наше підприємство піде десь порядка триста тисяч. Якщо піде. І що робити в зимовий період, коли труби вийдуть з ладу, а це старі будинки? Що робити з дахами? Це крах зимою, люди надіються, чекають.

- А скільки треба, як кажуть, для повного щастя вашому підприємству, щоб зробити все задумане? Мільйон?

- На тільки півтора мільйона поступила пропозиція по дахах.

- Тобто практично весь стебницький бюджет?

- І його навіть не вистачить.

Анатолій Власюк,
газета "Воля громади"

Сесія Бориславської міської ради: бюджет нарешті прийнято

Прийняття міського бюджету - річ небуденна для мешканців міста, а тим більше для депутатів ради. Так би мало бути, але у нас ця подія нього року перетворилася в казна-що - безперервні сварки, конфлікти (регіоналів та комуністів у раді ніби немає), призвели до того, що місто останнім в області прийняло такий важливий документ аж у вівторок, 18 травня, перед полуднем, перевагою в один голос.

Оскільки сесія наразі мала два пленарні засідання, то доводимо до відома розвиток подій. У п'ятницю, після Гімну була хвилина мовчання - несподівано помер міський голова Олег Іваницький і пам'ять про нього депутати вшанували. Здавалось би: помирімось, брати мої, й будьмо врешті-решт толерантними перед громадськістю міста. Але ж де там!

Після затвердження порядку денного, в якому були хіба питання бюджету й земельні, розпочалася нормальна робота сесії у нашому звичному розумінні - багато слів, а мало діла. Депутати за безперервними конфліктними розмовами забули, власне, для чого вони сюди прийшли і кому повинні служити. Вони чемно вислухали перші два бюджетні питання: "Про виконання бюджету міста Борислава за 2009 рік", "Про виконання бюджету міста Борислава за перший квартал 2010 року", про які доповів начальник фінансового управління Юрій Петрів. Дискусій особливих не було навіть після того, як виступили перший заступник міського голови Надія Геличак, яка відповідала за поповнення бюджету, та начальник податкової інспекції Світлана Солоненко.

Обидва бюджети не були виконані в дохідній частині, що є явним недопрацюванням вищезгаданих осіб та їх служб, принаймні так виходило зі слів депутатів, які виступали в обговоренні. Це М. Лазар. Ю. Дубчак, Л. Папка, В. Шопа. Для осмислення того, що мав Борислав упродовж останніх півтора року, треба публікувати пояснювальну записку Юрія Петріва, про що сказав депутат Юрій Дубчак. Може, так і буде, наразі мусимо обійтися окремими цифрами звіту.

Отже, до загального та спеціального фонду бюджету міста надійшло за 2009 рік 89605,5 тис. грн. - 97,3 відсотка до уточненого плану. До загального фонду -78741,3 тис. грн. (96,9%). До спецфонду - 10864,1 тис. грн. (99,6% до уточненого плану). У порівняній із 2008 роком надходження до загального фонду зросли на 212,9 тис. грн. (0,76%). При цьому ваші видатки зросли на 12,9%. Бюджет недоотримав податкових та неподаткових надходжень у сумі 21 78,5 тис. грн.

Основним джерелом формування бюджету є податок на доходи фізичних осіб - 21895,7 тис. грн.. або 94,9 % до уточненого плану 2009 року. Недоотримано 1186,2 тис. грн.

Усі отримані гроші були успішно витрачені і їх навіть не вистачило для міської господарки.

А тепер коротко: про перший квартал 2010 року. Витяги зі звіту про виконання. Доходи - 22453,5 тис. грн., в тому числі загальний фонд - 18274,9 тис. грн. і спецфонд - 4178,6 тис. грн. Видатки - 20316,4 тис. грн. - загальний фонд 18800,3 тисячі. Спецфонд 1506,6 тис. грн. Недоотримано податкових та неподаткових надходжень в сумі 2359,3 тис. грн.

Встановлено, що вперше за останні роки, і це ганьба, як зазначив депутат М. Лазар, бюджетна сфера внесла податку більше, аніж виробнича. Прикро, але останній факт насторожує, бо де це видано, щоби утриманці утримували місто.

Втім попри певні дискусії виконання обох бюджетів сесії затвердила. А потім слухали Ю. Петріва про те, що буде Знову таки, ми не можемо наразі подати читачам повну інформацію про звіт і про перипетії навколо нього.

Обговорення поданого проекту бюджету від виконкому відразу розпочалося з його торпедування. За словами М. Лазара, члена депутатської бюджетної комісії, думки депутатів виконком не взяв до уваги і перерахував у виступі, котрі. Депутат наполягав на справедливості врегулювання питання. М. Лазар виступав багато разів і завжди вимагав, щоби розробники проекту бюджету звернули увагу на пропозиції комісії. Але ж такий бюджет просто видається "необнятним". У п'ятницю депутати "Солідарності" за поданий проект бюджету не проголосували. Міська влада опісля в понеділок вже подала пояснення в облдержадміністрацію, чому затрималися.

У п'ятницю виступало багато депутатів з нагоди цього бюджету. Скажімо, О. Шидловський висловився досить відверто: якщо ми цього року не встановимо у травматології нормальний рентгенапарат (понад 1 млн. грн.). то такого відділення вже нема. Друге - травматологія без котельні - ніщо, тобто знову мова про кошти. На медикаменти і харчі літнім людям грошей нема.

Головний медик Борислава Богдан Блистів бачить ситуацію - лікарів у нас вище норми по області і вже пропонує скоротити понад 25 посадових окладів. Отже, будуть проблеми, бо в медицині - багато пенсіонерів. В освіті - те саме: є перебір учителів, а дітей мало. Може, самі вчителі попрацювали б над їх збільшенням (мається на увазі пропагування материнства серед дівчат старших класів). Як сказав начальник освіти Сергій Смоляк - просвітку не видно. Тобто, якщо нема дітей, то і вчителів не треба.

У п'ятницю бюджет не прийняли - на початку сесії були 32 депутати, а коли довелося голосувати - умови диктувала опозиція. 21 - "за", а решта 5 "проти".

У вівторок ледь не повторилася п'ятнична ситуація. До того ж, прийшли люди підприємств міського комунального господарства, яким заблокована виплата зарплат, в понеділок сюди їх запросила міська адміністрація. Що вони побачили й почули? М. Лазар був змушений роз'яснювати свою позицію і депутатів, які його підтримують. Навряд, чи люди благі наміри опозиції зрозуміли. Втямили одне: нема бюджету - нема їм зарплати. А тут уже говори, що хочеш - послухають і не зрозуміють.

Складна ситуація у нашому місті, але найгірше те, що політики містечкового масштабу, незважаючи на заклик Ю. Дубчака об'єднатися, поглиблюють розбрат.

Врешті-решт 25 голосами, це, вважаймо, мінімум, прийнятий бюджет 2010 року.

Розблоковано фінансування господарки. Після нього розпочався розгляд земельних питань (десь за півсотні назбиралося). Потім мали бути фінансові та інші господарські питання. Після полудня частина депутатів завважала свою місію виконаною і просто не прийшла на засідання...

Богдан Пиріг,
газета "Нафтовик Борислава"

Мешканці гуртожитку "воюють" з мером і священиком

Ось уже тривалий час тліє конфлікт навколо гуртожитку на вулиці Бандери, 3. Схоже, що стебницька влада стала на бік лише однієї сторони, що, звісно, не зможе розв'язати проблему, тим більше, якщо порушуються закони. У цій публікації ми послуговуємося лише документами, які є в розпорядженні редакції.

25 березня цього року перший заступник міського голови Стебника Богдан Асафат написав службову записку на адресу мера Романа Калапача. У ній мова йде про прохання представника релігійної громади отця протоієрея Володимира Лужецького Храму Христа Чоловіколюбця щодо передачі у власність нежитлових приміщень на вулиці Степана Бандери, 3, а саме першого поверху та підвальних приміщень. У своїй службовій записці Богдан Асафат повідомляє, що відповідні рішення приймалися стебницькими депутатами ще від 1998 року і мова в них йшла про створення недільної школи, Катехитично-просвітницького центру. Але при цьому перший заступник міського голови Стебника зазначає: "... для передачі даних приміщень у власність релігійній громаді Храму Христа Чоловіколюбця необхідно завершити оформлення правових документів на Катехитично-просвітницький центр у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 534. Враховуючи те, що на виконання будівельних робіт по реконструкції нежитлового приміщення релігійною громадою затрачені відповідні кошти, а також те, що приміщення передавались під влаштування недільної школи, передача їх у власність на даний час як нежитлові приміщення тягне за собою корупційні дії посадових осіб, які здійснять передачу".

15 квітня цього року сесія Стебницької міської ради вирішила "передати безоплатно шляхом укладання договору дарування у власність релігійної громади УГКЦ "Христа Чоловіколюбця" нежитлові приміщення загальною площею 605, 8 кв. м, а саме: підвальні приміщення загальною площею 83, 5 кв. м, приміщення, розташоване на першому поверсі площею 522, 3 кв. м, для використання під Недільну парафіяльну школу (Катехитично-просвітницький центр), які розташовані по вул. С.Бандери, 3 в м. Стебнику".

30 квітня цього року депутат Стебницької міської ради Марія Губицька надіслала запит міському голові Стебника Романові Калапачу з проханням надати копію рішення Стебницької міської ради про безкоштовну передачу нежитлового приміщення по вулиці Степана Бандери, 3 на потреби релігійної громади церкви "Христа Чоловіколюбця", але отримала від мера дивну, якщо не сказати більше, відповідь. З'ясувалося, що на даний час такої копії їй надати не можуть, бо "вказане рішення перебуває на розгляді у міського голови". Цю відповідь підписав сам Роман Степанович. Здається, простіше простого: зняти копію з документа, який лежить у тебе на столі і не становить державної таємниці, й надіслати депутатові. Але міський голова цього не робить. Якщо депутат не може добитися потрібного "папірця", то що вже говорити про пересічного стебничанина?

Натомість мешканці будинку на Степана Бандери, 3 написали звернення до депутата Марії Губицької, в якому звинувачують у всіх гріхах Романа Калапача і отця протоієрея Володимира Лужецького. Знаючи святість мера і священика, ми далекі від думки теж їх у чомусь звинувачувати, але розголос цієї події вже набув свого негативного звучання не лише у Стебнику, а й докотився до Дрогобича і Львова й може донестися до Києва, тому ми лише озвучуємо те, що написано у зверненні мешканців. Їхні підписи засвідчують справжність осіб, так що їм і відповідати, якщо вони дали неправдиві свідчення.

Насамперед мешканці гуртожитку в своєму зверненні пишуть, що дізналися про "подарунок отцю Лужецькому" на сесії міської ради першого поверху та підвального приміщення їхнього будинку. "Ми категорично проти того, - зазначають вони, - щоб ці приміщення комусь дарувалися чи продавалися, так як нам не байдужа доля нашого будинку".

"21 квітня 2010 року, - продовжуємо цитувати авторів листа, - ми звернулися для вияснення цього питання у міську раду, зокрема, до міського голови п. Калапача Р.С. Та замість якихось пояснень ми отримали відкриту погрозу, що, мовляв, "це не наша справа і якщо ми будемо лізти не в свою справу (зі слів п. Калапача Р. С.), то отримаємо великі неприємності"

Мешканці гуртожитку не залишають у спокої й отця Володимира. Вони стверджують, що він "зачинив повністю перший поверх, разом з нашою душовою кімнатою, в якій були дві душові кабіни, газова колонка та побутова кімната, де люди прали білизну". В результаті "з того часу ми залишилися без душу, ми неодноразово зверталися до попередньої влади і до сьогоднішньої, але все це безрезультатно". Далі - більше. Отець Лужецький, як стверджують мешканці гуртожитку, повибивав стіни між кімнатами на першому поверсі, причому й досі невідомо, чи це були несучі стіни і будинок з часом може "тріщати по швах", а "ремонтні роботи проводилися цілодобово, і вдень, і вночі". Важко повірити, але "на наші прохання отець посилав нас нецензурною лайкою, погрожував, брав сокиру, намагаючись нас розігнати".

Сталося так, що "одного дня в нас перестала текти вода на кухні. Ми вісім місяців сиділи без води, носили воду з туалету, ми зверталися до влади, оббиваючи пороги, на наші пропозиції ніхто не відкликався, а одного прекрасного дня, коли ми прийшли з черговим візитом до міського голови, нас просто п. Калапач Р. закрив у приміщенні на ключ і залишив нас, ми просиділи там декілька годин самі". З'ясувалося, що отець Лужецький, "проводивши собі воду", просто відрізав нас від системи водопостачання". Як здогадується читач, звернення до міської влади теж не мали жодного успіху. В результаті мешканці гуртожитку не можуть поставити пральні машини, бо немає стоку і обрізана каналізація. "Також немає аварійного виходу, - йдеться у зверненні, - так як під'їзд, сходова клітка закрита, бо ним користується отець". Люди стурбовані тим, як розвиватимуться події: "Коли це не було його власністю, то він не зважав ні на кого і на ніщо, то що буде дальше. Люди в нас сім'ями тісняться в маленьких кімнатках, а влада просто роздаровує приміщення".

Сам будинок перебуває в аварійному стані: дах тече, на третьому поверсі капає зі стелі, кімнати весь час мокрі та сирі, на другому поверсі електропроводка висить у коридорі над головами людей, що може призвести до трагічних випадків, каналізація у жахливому стані, фекалії падають на голову. На другому поверсі на сходовій клітці відрізали батареї, "а перерахунок за опалення ніхто не проводить". Мешканці будинку пишуть: "В підвалі часто стоїть вода, а там електрощиток, і часто так буває, що вода електрощиток затоплювала, і нам вибивало світло. Ми могли сидіти без світла по декілька днів. Влада наша баздіяльна, вона не вирішує питань, які могли б покращити наші умови життя. Всі ремонтні роботи ми проводимо за власний кошт".

Окремо мовиться про тих людей, які пиячать, дебоширять, не дають спати іншим мешканцям. Є окрема категорія мешканців, хворих на туберкульоз, а це становить небезпеку для інших людей. Люди марно звертаються до влади, правоохоронців, але ніхто не поспішає розв'язувати проблему.

Ми проводимо власне журналістське розслідування, звернулися до правоохоронних і контролюючих органів, аби з'ясувати ситуацію. Сповідуючи принцип свободи слова, запрошуємо до розмови Романа Калапача і отця Володимира Лужецького, а також усіх небайдужих людей, яким болить доля Стебника. У наступних номерах газети ми повернемося до цієї теми.

Анатолій Власюк,
газета "Воля громади"

Гія

Георгій ГонгадзеСьогодні, 21 травня, виповнився би 41 рік від дня народження Георгія Гонгадзе. Але вже майже десять років його немає з нами.

Життя і смерть журналіста стали розмінною монетою в руках брудних політиканів. Як тільки на горизонті маячили чергові вибори, про Гію згадували і клялись у своїй вірності свободі слова. Тільки якась політична сила приходила до влади, як не лише вона, а й її опоненти забували про обіцянки і відкладали "справу Гонгадзе" до наступних виборів.

Добряче попіарився на цьому Олександр Мороз, але і це не допомогло йому втриматися на політичному Олімпі. А пам'ятаєте, як Ющенку стоячи аплодувала Європа, коли він обіцяв знайти і покарати убивць Гії? А які були сподівання, коли парламентську комісію у цій справі очолив Олександр Лавринович! Але він так зумів усе заплутати, що нині чимало журналістів не подають руки "головному юристові" Януковича. Певні надії з'явились минулого року, коли арештували генерала Пукача, який буцімто особисто убив Гонгадзе. Але це був черговий політичний піар. Де зараз генерал Пукач і що з його свідченнями?

Й досі не знайдені замовники убивства Георгія Гонгадзе, хоча ниточки тягнуться до тодішнього вищого керівництва держави. Але допоки доларовий мільярдер Кучма житиме на білому світі, з його голови не впаде жодна волосинка. Не допоможуть і професійні слідчі з Генеральної прокуратури, бо їх на гарматний постріл не підпускають до справи Гонгадзе. А найпарадоксальніше і найтрагічніше те, що мама Гії вважає, що в Таращанському лісі знайшли тіло не її сина, а іншого чоловіка.

Слова Віктора Ющенка, що після помаранчевої революції в Україні настала свобода слова, виявилися блефом і великою брехнею. Всеукраїнські видання обслуговують того чи іншого олігарха, а на місцевому рівні продажні журналісти служать можновладцям, які їх "годують".

І все ж жертва Георгія Гонгадзе не була даремною. Україна побачила, що можлива вільна журналістика, яка сповідує принцип свободи слова і служить простим людям. На тлі всеукраїнської брехні і лицемірства паростків незалежної журналістики дуже мало, але вони є, і жоден солдафонський чобіт їх не затопче. Час свободи слова в Україні ще не настав. Смерть Георгія Гонгадзе змушує нас не зволікати з цим...

Анатолій Власюк,
газета "Воля громади"

Фундатор музейної справи

Однією з видатних постатей в історії курорту Трускавець був керівник акціонерної спілки "Трускавецькі джерела" з 1911 по 1936 роки, у володінні якої перебував курорт, бургомістр Дрогобича, маршалок Дрогобицького повіту - Раймунд Ярош.

Народився Раймунд Ярош в місцевості Кальварія Зебжидовська (Польща) 16 березня 1875 року. Після закінчення Ягелонського університету в 1902 р. як правник прибув до Дрогобича на посаду голови страхового товариства. Скромний, без грошей і без особливих намірів на перспективу. Та щасливий випадок і вдало вкладені кошти в нафтову промисловість зробили його заможним.

Протоколи курортної комісії подають відомості, що при купівлі курорту акціонерною спілкою в 1911 р., Р. Ярош володів тільки 5% власності, а в 1918 році йому вже належало 18% посідання в цій місцевості, поряд із д-ром Парнасом зі Львова (34%}, д-ром Франкелем з Дрогобича (24%) та Ф. Ресігне (24%), притому місце голови Спілки відводили акціонери саме йому. В 1928 р. Ярошу вдалося викупити всі акції товариств і стати одноосібним власником курорту.

Керуючи акціонерною спілкою "Трускавецькі джерела", Раймунд Ярош з великим ентузіазмом проводив прогресивну реформаторську діяльність на курорті, в чому яскраво проявилися його організаторські та господарські здібності. Маючи в основі досягнення своїх попередників, він продовжував європеїзацію курортної господарки і в 20-30х роках XX ст. Трускавець стає одним із найбільш знаних курортів Європи, який відвідало багато відомих представників політичної, фінансової та культурної еліти. Тут приділялася велика увага не тільки розвитку та вдосконаленню лікувальної бази, але і культурному відпочинку.

У своїй господарській діяльності Р. Яроша постійно переслідувала думка про закладення фундаменту під музей у Трускавці, який би розповідав про історію створення курорту та про його природні багатства. Та справи пішли так, що результатом проекту стає музей, який у переважній більшості своїх експонатів отримав природничий профіль.

Збір окремих зразків природних багатств д-р Ярош розпочинав спочатку у себе дома, а згодом доручив оформити з цих речей одну із кімнат у курортній управі. Це були перші підвалини під майбутній музей. Своїми намірами про створення музею він поділився зі своїм братом, професором гірничої академії д-ром Яном Ярошем, якому відразу ж і доручив зібрати якнайповнішу колекцію зразків мінералів та корисних копалин Трускавця і його околиць.

Системна робота над збором експонатів для майбутнього природничого музею розпочалася в 1926 році. І тільки через два роки, в 1928 р. зібрані колекції розмістили в приміщенні канцелярії колишньої копальні земного воску - озокериту на Помірках.

Колекціонуванням та консервуванням мінерало-геологічних зразків продовжував займатися проф. Я. Ярош, який покликав на допомогу д-ра Є. Паніва. Щоб експозиція не носила одностороннє спрямування, науковці зайнялися ловлею та колекціонуванням комах, для чого був запрошений спеціаліст - д-р Ю. Фудаковський, який восени 1928 р. охарактеризував та виклав першу колекцію комах. Разом з ним визначив та оформив першу колекцію метеликових інженер Тадеуш Ярош.

Щоб не запустити справу, яка набрала широкого розмаху та зацікавлення, до пошукової роботи в музеї Ярошами були запрошені інші науковці. Весною 1929 р. підбором колекцій комахових зайнявся Здзіслав Студлік, а ловлею плазунів - Ярослав Саган. Чи не були це ті самі науковці-біологи, які навчили малого Романа Різняка-Макомацького обезжалювати змій, якими він лякав дівчат (зі спогадів сестри Макомацького Оксани)?

Робота над музейними колекціями була настільки об'ємною та захоплюючою, що невеличкі зали канцелярії вже не поміщали в собі накопичених зразків, що дуже радувало Раймунда Яроша.

17 серпня 1929 року проект Р. Яроша - організація музею в Трускавці був реалізований. У цей день був освячений і відданий під музейні колекції новий будинок на Помірках, збудований власниками трускавецького курорту. Щоб увіковічнити пам'ять своєї дружини Емми, яка також спричинилася до організації, Р. Ярош назвав музей її іменем.

У 1930-х роках природничий музей на Помірках перебував під фаховим керівництвом двох братів Ярослава та Марка Саганів, учених з біологічною освітою. Один з них Марк Саган був з фізичними вадами низького росту (карлик), що не заважало йому займатися науково-пошуковою роботою, збагачувати колекції природничого музею.

З відходом польської влади в 1939 р., д-р Марк Саган не залишив музейної справи на Помірках і продовжував працювати в музеї до сер. 1940-х років, про що свідчать спогади трускавчанина Лева Петранівського, який свої юнацькі роки провів у цій місцевості, де його батько Григорій працював лісником. Допомагав п. Сагану по господарській роботі в музеї житель сусіднього села Доброгостова - Михайло Стефанців, який був чудовим скрипалем і ввечері розважав публіку на літньому курорті.

Щоб віддати належне Раймунду Ярошу в справі фундації та сприяння музейної справи в Трускавці, найкращим рішенням з боку громади буде відновлення хоч частини тих багатих колекцій, які були на Помірках, в природничому залі музею історії міста Трускавця. Початком нашої науково-пошукової роботи стала науково-пізнавальна фотовиставка "Природа рідного краю", що міститиме окремі найкращі зразки флори і фауни карпатського краю. Вона відкрилася в нашому музеї минулого вівторка.

Галина Коваль,
науковий працівник музею історії Трускавця,
газета "Трускавецькурорт"

Олег Довгун - кращий спортсмен року

Нещодавно у Стебнику в Народному домі відбувся підсумковий вечір "Зірочки Стебника". На ньому був названий кращий спортовець нашого міста 2009 року.

Цю номінацію започаткувала Асоціація підприємств і підприємців Стебника, зробивши добру справу. Адже наші юні спортсмени, досягнувши високих успіхів на різноманітних турнірах з різних видів спорту, варті того, щоб їх визнавали кращими і нагороджували, оскільки вони відстоюють честь міста, піднімають його спортивну славу. Серед них є переможці багатьох всеукраїнських і міжнародних турнірів, чемпіони області й України.

Спортивний клуб "Стебник" запропонував керівникам усіх спортивних клубів, які діють у місті, подати оргкомітету свої кандидатури на номінацію "Кращий спортовець року". Серед поданих кандидатур були: призер чемпіонату України з кікбоксингу, переможець багатьох міжнародних турнірів, кандидат у майстри спорту Тарас Хацкевич (СК "Фаворит", керівник Михайло Хацкевич); переможець і призер багатьох міжнародних турнірів з рукопашного бою, чемпіон області з боксу, чемпіон Дрогобиччини з футболу Левко Салабун (СК "Патріот", керівник Олег Григоренко); чемпіон України з боксу серед кадетів і переможець багатьох міжнародних турнірів з боксу Олег Довгун (тренер Михайло Стахнів).

Ці пропозиції були обговорені на засіданні оргкомітету спортивного клубу "Стебник", затверджені на цю номінацію і подані на засідання членів Асоціації підприємств і підприємців Стебника. Інтрига тривала, до початку нагородження ніхто не знав, хто саме стане переможцем.

Від імені Асоціації підприємці Павло Побережний і Василь Пецюх оголосили переможцем Олега Довгуна, провели нагородження і запевнили, що дана номінація буде проводитись щороку.

Ми дуже раді, що у нашому місті з'явились люди, які хоч трохи почали дбати про наше підростаюче покоління, про наших обдарованих дітей. Це повинно ще більше стимулювати зірочок Стебника до досягнення високих результатів.

Осип Бандура,
голова СК "Стебник",
газета "Воля громади"

Дві перемоги на чемпіонаті області

В курортному місті Трускавець відбувся Відкритий чемпіонат Львівської області з рукопашного бою серед спортсменів віком від 10 до 20 років. Організатором змагань виступили ГО "Школа з рукопашного бою Віталія Плеханова" та Трускавецька міська рада.

На турнір з'їхались команди із Чернівців, Луцька, Стрия, Вінниці, Львова, Дрогобича, Трускавця, Стебника. Спортивний клуб "Патріот" був представлений таким складом: Арустамян Володимир, Павлик Руслан, Салабун Лев, Пацак Олег, Кропивницький Юрій, Запара Ярослав, Язев Роман, Рябов Микола, Геличак Степан та Бартош Андрій. Стебничани впродовж декількох місяців готувались до цих змагань. Наші земляки гідно відстояли честь Стебника.

Чемпіонами Львівської області з рукопашного бою стали Рябов Микола (вагова категорія 80 кг) та Язев Роман (вагова категорія 45 кг). Срібними призерами чемпіонату стали Арустамян Володимир (вагова категорія 65 кг), Кропивницький Юрій (вагова категорія 70кг), Пацак Олег (вагова категорія 50 кг). Бронзовим призером став Бартош Андрій (вагова категорія 45кг).

Хочу відзначити всіх наших спортсменів-рукопашників - тих, хто виграв і тих, хто програв, тому що явних поразок не було, всі бились до останнього. Рівень бійців на цьому турнірі був дуже високий, і деяким стебничанам траплялись у супротивники майстри спорту, до того ж важчі на 7-9 кілограмів. Але це, я гадаю, буде нашим спортсменам на користь у плані досвіду. Вітаю переможців, а особливо батьків переможців.

Олег Григоренко,
голова ГО "Спортивний клуб "Патріот",
газета "Воля громади"

Фан-клуб ФК "Стебник"

У неділю, 16 травня, в Народному домі в приміщенні спортивного клубу "Стебник" відбулись установчі збори з офіційного створення фан-клубу ФК "Стебник".

Це неординарна подія у нашому регіоні, тому що жодна футбольна команда ще не має такого фан-клубу, такої моральної і фінансової підтримки, як ФК "Стебник". Ці люди довели це упродовж минулорічного і на початку цього сезону своїми діями, вчинками на благо нашої команди, на благо нашої громади. Поки що їх є 16 і багато симпатиків. Вони організувались у громадське об'єднання "Фан-клуб ФК "Стебник".

Був обраний керівний орган. Головою став Валерій Павлович Куций, його заступниками - Роман Володимирович Супік і Андрій Орестович Лабовка. Фан-клуб увійшов до структури СК "Стебник", а його керівник - до оргкомітету спортивного клубу. Він буде мати тепер можливість більш активно і ефективно впливати на розвиток футболу в нашому місті.

Оргкомітет СК "Стебник",
газета "Воля громади"

Оголошення

Редакція Інтернет-видання "Трускавецький вісник" оголошує конкурс "Дрогобиччина має талант". Конкурс проходитиме в двох номінаціях ("журналістика" та "література") і розрахований на участь осіб віком від 16 до 60 років з міст Дрогобича, Трускавця, Борислава, Стебника та сіл Дрогобицького району. До участі в конкурсі приймаються такі роботи: добірки регіональних новин, статті на місцеву тематику, журналістські розслідування, неординарні творчі проекти, віршовані та прозові літературні твори обсягом не більше 5 друкованих сторінок 12 кеглем. Роботи надсилати з 10 квітня до 10 серпня 2010 року за адресою: "Трускавецький вісник" (конкурс), вул. Д. Галицького, 2, м. Трускавець, Львівська обл., 82200 або безпосередньо на електронну скриньку konkursvisnyk@ukr.net (чи редакційну), тел. для довідок 097-38-36-112 (Володимир). Результати конкурсу будуть оголошені до Дня Незалежності України 24 серпня 2010 року, переможці отримають грошові призи.

Запрошуємо вас відвідати Єпархіальний музей у Трускавці, який знаходиться в приміщенні Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ за адресою: вул. С. Бандери, 19 (поблизу церкви св. Миколая). Музей працює щодня крім вихідних та релігійних свят з 10.00 до 17.00. Вхід вільний.

Запрошуємо вас відвідати вечори органної музики, духовної поезії та співу за адресою: м. Трускавець, вул. Суховоля, 1 (приміщення римо-католицького костелу). Вечори відбуваються у вівторок, п'ятницю та неділю о 20.00.

Шановні студенти та викладачі!

Запрошуємо Вас на курси "Консультант з особистого фінансового планування. Недержавне пенсійне забезпечення". Кожен учасник отримає:

1. Сертифікат МНТУ "Консультант з особистого фінансового планування. Недержавне пенсійне забезпечення."
2. Інформаційний пакет "Недержавне пенсійне забезпечення."
3. Ґрунтовні знання у сфері недержавного пенсійного забезпечення;
4. Можливість подальшої співпраці із Всеукраїнським адміністратором пенсійних фондів.
5. Можливість участі у соціальній сітці консультантів з особистого фінансового планування "ВСІ".

Програма навчання включає лекції з використанням практичного досвіду працюючих у цій галузі компаній, тестування, видача сертифікатів. Записатись на навчання та отримати додаткову інформацію можна:

1. Регіональний координатор Наталя Копичин за тел. 067- 451-54-77; 050-336-34-08
2. координатор в м. Стрий: о. Михайло Коцуровський за тел. 050-198-30-70
3. координатор в м. Львів: Іван Копичин за тел. 067-67-28-295.

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.