Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№47 (170) 16 червня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Борги краще реструктуризувати

Минулої п'ятниці на міському радіо пройшов прямий ефір за участю головного економіста КП "Наше місто" Лесі Савчин та юриста підприємства Артура Дикого. Стосувався він проблем заборгованості населення перед комунальним підприємством за тепло, квартплату та інші надані послуги.

Заборгованість КП "Наше місто" за спожитий для обігріву помешкань трускавчан газ достатньо вагома, тому комунальники займаються не тільки вмовляннями, але діють і через суди та підприємства, де працюють боржники. Поки що в ефірі радіо, повтор якого відбувся і в неділю, 13 червня, а також і в понеділок, не були названі прізвища найбільш злісних неплатників і все ж п. Леся Савчин озвучила кілька будинків, які ведуть перед по заборгованості, а це і Стебницька, 74, і Стуса, 1, і Стуса, 4, і інші багатоповерхові будинки. Можливо, що найбільш злісні неплатники "красуватимуться" на білбордах. А юрист Артур Дикий зауважив, що КП "Наше місто" йде назустріч боржникам, які виявляють готовність укласти угоду про реструктуризацію боргу - такі угоди укладають, якщо борг становить від 2 до 5 тисяч, перший внесок має становити тисячу гривень, а решта рівномірно споживач сплачуватиме від 2 до 5 років в залежності від умов угоди.

Якщо ж справа пройшла суд і по ній відкрито виконавче провадження, то такі угоди заключати вже пізно, проводиться опис майна. Щоправда, є такі випадки, коли і майна у боржників нема - голі стіни і обісцяний матрас на підлозі в алкаша ніхто описувати не буде. А помешкання в таких боржників чинне законодавство відібрати забороняє.

Тема боротьби із боржниками стала головною і на понеділковій нараді в міського голови. Заступник Юрія Алієва, генерального директора КП "Наше місто" Том Мінчак зазначив, що робоча група вже побувала в більшості санаторіїв міста і звернулася до керівників підприємств із проханням вплинути на своїх працівників, щоб ті розрахувалися з боргами. Наскільки буде від цього ефект (а робота з керівниками триватиме і весь цей тиждень), буде видно аж 7 - 8 липня, коли більшість трускавчан оплачує квитанцію за надані комунальні послуги. Хочеться вірити, що збільшення кількості відпочиваючих та ріст доходів населення в літні місяці все ж призведе до зменшення заборгованості комунальникам.

На завершення зазначимо, що якщо у вас є борги перед КП "Наше місто", вам краще звернутися до них та укласти угоду про реструктуризацію чи іншим способом полюбовно вирішити це питання - телефонуйте в ЖЕК № 1 чи № 2 (колишні), або безпосередньо в абонентський чи юридичний відділ КП "Наше місто", офіс якого знаходиться поки що на Стебницькій, 100.

Коли не закінчуєш - це погано?

У вівторок, 15 червня, пройшло 3 пленарне засідання 32 позачергової сесії Трускавецької міської ради. Єдине питання, яке розглядали депутати - про дозвіл на надання кредиту в сумі 2 мільйонів для КП "Наше місто". Кредит потрібен для того, щоб розрахуватися з боргами за спожитий газ в опалювальному сезоні 2009 - 2010 років. Якщо цього не зробити, то під загрозою зриву може бути початок опалювального сезону 2010 - 2011 років, а це може бути вигідно окремим деструктивним елементам в трускавецькому політикумі. Це розуміє багато депутатів, розуміє і мер міста Лев Грицак, який після виступів та обговорень запропонував перенести голосування по цьому питанні на четвер, 24 червня.

Таким чином робота обранців Трускавця тривала 2 з половиною години (з 10.30 до 13.00) і за цей час тільки одне голосування і то процедурне - за перенесення на наступне пленарне засідання. Після виступу генерального директора КП "Наше місто" Юрія Алієва пролунало багато запитань, не на всі були дані чіткі та зрозумілі відповіді. Ось деякі із запитань:

- Чому така велика сума боргу, адже в Бориславі та Дрогобичі вона дещо менша? (та тому, що в нас подавали ще й гарячу воду - один з варіантів відповіді)
- Чому під заставу пропонують приміщення, передане на баланс управління майном під соціальні служби (це по вулиці Данилишиних, там колись дуже давно розміщувалася дитяча лікарня)? (були варіанти надавати під заставу будівлю міської ради, якусь із земельних ділянок, можливо навіть і з тих, які тепер перебувають в оренді певних підставних осіб)
- Чому КП "Наше місто" не отримує прибутки, а є наче ямою, в яку скільки не вкидай - все мало? (один з депутатів договорився до того, що це комунальне підприємство взагалі було створено спеціально для відмивання коштів, він сказав: "для їх освоєння")
- Яка сума з 4 мільйонів боргу населення може бути реально повернута через суди, адже по деяких боргах вже пройшов термін позовної давності? (цей термін складає три роки)

Мер міста Лев Грицак уважно вислухав всі пропозиції депутатів, окремі з них визнав вартими розгляду і зазначив, що процес реформування КП "Наше місто" розпочато і він незворотній. Щоправда, деякі депутати окрім критики на ніщо більше не були здатні, конкретних пропозицій не подали, вважаючи це виключно прерогативою виконавчих органів влади. Мер закликав депутатів бути більш активними та зрозуміти необхідність прийняття так важливого рішення для громади. В коментарі для "ТВ" Лев Ярославович навіть пожартував, що він і сам міг би привести на сесію з половину міста, представників громадських організацій, щоб люди під час поіменного голосування побачили, кого не спиняє навіть загроза зриву опалювального сезону. Але ми віримо, що наш мер не приводитиме на сесії людей, щоб часом в когось з його опонентів не сталося інфаркту. Хочеться сподіватися, що мирним шляхом, без конфронтації та загострення ситуації, вирішиться і це питання, так важливе для міста. Адже, як зазначив депутат від "Відродження" Орест Лобик, опалювальний сезон потрібно буде в жовтні розпочати - і в будинках, і в школах, і в дитячих садочках. А готуватися до нього треба вже відтепер.

З 6 філій КП "Наше місто" залишиться 3

З шести філій комунального підприємства "Наше місто" три об'єднають в одну - це філії саночистки, благоустрою та АТП, повідомив на сесії ТМР 15 червня заступник міського голови Віктор Марченко. "Дивна інколи виходить ситуація, - зазначив Віктор Миколайович, - коли через неузгодженість двірники з філії саночистки прибирають, а за ними зразу ж косарі смітять, бо належать до філії з благоустрою. Робоча група, створена в лютому цього року розпорядженням міського голови, і яку я очолюю, до 20 червня подасть міському голові пропозиції з питань реформування КП".

Нагадаємо, що з підпорядкування КП "Наше місто" виведено філію по рекламі, тепер рекламою займається відділ з питань екології, туризму та інспекція по благоустрою на чолі з Михайлом Слободяном. А минулого року пропонувалося окремим комунальним підприємством створити службу по ритуальних послугах, роботою якої теж не дуже задоволені. Щоправда тоді дальше розмов справа так і не пішла, депутати побоялися, щоб хтось на цьому не заробив і все залишилося, як і було до цього. В окремих депутатів є пропозиції окремим підприємством на зразок колишнього "Тепловика" утворити теплопостачальну організацію, щоб не всі гроші варилися в одному спільному котлі.

Масові скорочення працівників у КП "Наше місто"

Як повідомив генеральний директор КП "Наше місто" Юрій Алієв, з метою стабілізації фінансової ситуації на підприємстві, яка з ряду причин є складною, було звільнено 141 чоловік на підприємстві і це ще не все, адже найближчим часом планують звільнення ще близько 20 осіб. Про це він повідомив на сесії ТМР 15 червня. А ряд працівників переведено на нижчі оклади чи відправлено у відпустку за власний рахунок. Внаслідок цих заходів підприємство в 2010 році зекономить 2 мільйони 700 тисяч гривень (так звана внутрішня економія).

Комунальне підприємство чекають великі зміни, в тому і кадрові, на це натякнув і Віктор Марченко, заступник міського голови. "Ми будемо міняти і людей, і підходи", - зазначив він. А депутат фракції "Відродження" Володимир Маринкевич взагалі пропонує збільшити штат юристів в комунальному підприємстві, щоб більш ефективно захищати інтереси організації, працюючи виключно в правовому режимі. Повідомляємо теж, що питання реорганізації КП "Наше місто" розглядатимуть на черговому виконкомі, який відбудеться в кінці червня (дату ще не визначено).

Кількість "автономників" збільшиться

На початок нового опалювального сезону кількість осіб, які встановили автономне опалення в Трускавці, може зрости ще на 500 осіб, повідомив Ю. Алієв на сесії ТМР. В той же час в сусідньому Стебнику загальна кількість "автономників" не перевищує 65 чоловік, адже там ніхто з політиків не пробував підвищувати свій рейтинг такими небезпечними для громади словами та діяннями, як це мало місце у нас, в Трускавці.

Трускавець має переплюнути Карлові Вари

На прес-конференції 9 червня в Донецьку віце-прем'єр-міністр України Борис Колєсніков зазначив, що Трускавець повинен вийти на рівень курорту незгірш від Карлових Варів. Про це на понеділковій нараді при міському голові Трускавця повідомив його помічник Олег Блажівський, керівник інформаційно-аналітичного відділу ТМР. Міський голова Лев Грицак натомість з цього приводу висловив надію, що нова влада не залишиться осторонь вирішення питань Трускавця і сказав, що така інформація є приємною. Ми погоджуємося з мером, адже вищезазначений факт доводить, що при таких розкладах Трускавець направду може стати візитною карткою України.

Лев Грицак показує приклад інвесторам

Через наше видання міський голова Трускавця Лев Грицак відкинув звинувачення в тому, буцімто облагородження території навколо будинку 44 по вулиці Бориславській робиться за рахунок міського бюджету. Нагадаємо, що одна з опозиційних газет Трускавця висловила припущення, що подвір'я навколо багатоповерхового будинку № 44 по вулиці Бориславській облаштовується тротуарною плиткою тільки тому, що там буде відкрито магазин Лева Грицака і що робиться це за кошти міста.

"Це, м'яко кажучи, неправда, яку можна навіть вважати цілеспрямовано зробленим наклепом. Дійсно, в цьому будинку буде відкрито продуктовий магазин, де ціни будуть найнижчими в Трускавці, а для окремих категорій громадян буде передбачено додаткові пільги - свого роду соціальний проект. Ця площа дісталася моїй сім'ї після розпаду однієї з фірм, в якій ми мали частку щось близько 2 тисяч доларів, там ще Володимир Іванович мав частку і його шваґер, всього біля 10 чи 20 осіб. Ми вже там поробили дашки, дахи, сходи, інші речі по благоустрої. І все це за приватні кошти, без залучення жодної копійки коштів міста. Ми хотіли там покласти асфальт, але мешканці попросили, якщо це можливо, поставити бруківку. Ну як не підеш назустріч людям? І це буде один з найкращих дворів у місті". Виявилося, що бруківка на подвір'я 44 будинку на Бориславській закуплена за приватні кошти Лева Грицака. Всього на облаштування благоустрою використано 97 тисяч 56 гривень 39 копійок, дані нам надано надійним джерелом.

"Я хочу показати інвесторам, забудовникам, як потрібно відноситися до питання внесення коштів на розвиток інфраструктури міста. Якби всі так до цього відносилися, як я та моя сім'я, то Трускавець давно би був місто-лялька, фантастично красивим та упорядкованим. Візьмімо для прикладу ще один об'єкт - готель та кафе, що будується на вулиці Воробкевича на куті - дорога та тротуар робляться за власні кошти, а не державні чи то міського бюджету. А яка цікава та оригінальна архітектура - хіба це все робиться не для нашого міста?" - продовжує Лев Ярославович.

Ще один приклад, який ми дослідили без участі міського голови - дитячий майданчик на Дрогобицькій, 14. Мешканці звернулися до мера, Лев Ярославович дав доручення, було написано листа до спонсора - санаторію "Карпати", майданчик облаштовано, а тепер частина тих же мешканців говорить, що майданчик їм зробив … зовсім інший кандидат на пост міського голови. "Для мене головне робити добро, а не якась реклама" - коментує цю ситуацію Лев Грицак і додає, що в його планах відремонтувати після знаходження спонсорів всі майданчики міста. "Гадаю, що якби кожен зі спонсорів взяв під свою опіку по одному дитячому майданчику, відремонтував його та взяв на обслуговування, це був би великий позитив, який громада не могла б не помітити". Від нашого вісника хочемо побажати Леву Ярославовичу реалізувати всі його добрі задуми як тепер, так і після переобрання його на третій термін, адже такій людині не соромно доручити керівництво нашим містом.

Чи приплентаються собаки на сесію?

На наступній сесії, яка буде після закінчення цієї, позачергової, розглянуть питання, пов'язані з бродячими собаками. З депутатським запитом по цьому питанні виступив депутат Юник, його підтримали інші депутати. На боротьбу з бродячими собаками кошти не виділяються, заглохло і питання по притулку для псів, адже грошей не вистачає і на більш нагальні питання. В кулуарах депутати жартували з цього приводу, що якщо сесія проходитиме в залі засідань міської ради, то собаки можуть і прийти на сесію, адже вони часто "околачуються" поблизу мерії. Натомість ніхто не ризикне привести братів наших менших в зал, коли слухатиметься "їхнє" питання.

Не знімати!

Окремі депутати міської ради Трускавця не проти запровадити цензуру та заборонити зйомки під час проведення сесії - їх дратує, що правда може дійти до людей у дещо невигідному для них ракурсі. Це питання було піднято на сесії у вівторок, проте все ж депутати не ризикнули забороняти зйомки чи виганяти журналістів із зали, щоб не нашкодити таким чином самим собі.

Вартість проїзду може зрости

Обговорюється питання можливості росту тарифів на внутрішньоміські перевезення, тариф 1 гривня за проїзд по Трускавці називають економічно неокупним. Нагадаємо, що в минулому році зростали вартість на проїзд до Дрогобича з 1.75 до 2.25, до Стебника з 1.00 до 1.50 (це з стебницького кільця). Подоражчала дорога і до Борислава, а нещодавно підняли ціни на проїзд до Львова. А з 10 червня замість 9 гривень 11 коштує проїзд для тих, хто їздить в гори на гриби, в с. Орів. Очікується, що питання підвищення тарифів по місту Трускавець піднімуть аж у липні.

За наклеп нема кому відповісти

"Опуси в одному з місцевих видань я розцінюю виключно як наклеп, замовність брехливих статей не викликає в мене жодних сумнівів" - так прокоментував мер міста Лев Грицак наше запитання відносно того, чи дійсно він подав у суд на одну з опозиційних газет Трускавця. Як нам стало відомо, газета, яка обливає брудом не лише мера міста, але і абсолютну більшість депутатського корпусу ТМР, не зареєстрована Мін'юстом, вказана в реквізитах адреса є липовою, адже в орендованому приміщенні нічого немає. Зроблена виключно під вибори газета в комуністичному кольорі не боїться суду - незважаючи на те, що продається вона і в кіосках, її юридично не існує. А отже це і не газета, а агітаційна листівка, подібна на ті, які випускаються періодично одним з депутатів міської ради теж проти мера міста.

Наклепом та образою журналістів нам особисто видаються і кілька статей з останнього номеру іншої газети, де всіх без винятку трускавецьких редакторів названо "ремісниками" через їхню позицію, яка не співпадає з позицією подружжя, яке видає дану газету.

Блискавка вбила хлопця

В понеділок, 13 червня, блискавка вбила 19-річного хлопця із с. Грушів Дрогобицького району, який випасав худобу. Стихія наробила багато шкоди на Львівщині, у Трускавці якось Бог милував, нічого особливого не сталося, просто випав в цей день дощ та і все.

Подяка для Лева Грицака

Голова Львівської обласної федерації флорболу М. Коляда відзначив подякою міського голову Трускавця Лева Грицака за підтримку в організації та проведенні Всеукраїнського турніру з флорболу "Кубок Карпат", який проводився протягом 2 днів 5 - 6 червня 2010 р. у Трускавці під патронатом міського голови. Флорбол - це новий вид спорту, гра схожа на хокей з м'ячем і на хокей без льодової площадки, проте в правилах цих ігор є суттєві відмінності. В ході гри дозволяється необмежена кількість замін, які можна проводити, не зупиняючи гру. Тривалість гри - 3 періоди по 20 хв. Перерва між періодами триває 10 хвилин. У деяких випадках третій період у флорболі не грається.

Міліцію прикривають?

В приміщенні Трускавецького МВ УМВСУ у Львівській області триває ремонт, його розпочав ще колишній начальник міліції Василь Бурик, продовжує в. о. начальника Андрій Білас. На даний момент триває перекриття даху (покрівлі), планується повністю закінчити ремонти до початку осені. Хочеться вірити, що саме Андрія Івановича все ж призначать начальником трускавецької міліції, незважаючи на те, що у Львові окрім нього розглядають і дві інші кандидатури, про що нещодавно повідомила прес-служба ГУ УМВСУ у Львівській області.

Трускавець зайняв дев'яте місце по Україні

З 8 по 13 червня в Білій Церкві проходив Чемпіонат України з волейболу серед дівчат 1996-1997 р. н. Вихованки тренера Олени Крамар, одного з найкращих педагогів ДЮСК "Спортовець", в складі збірної Львівщини отримали перемогу над збірними Миколаївської, Чернігівської, Одеської, Дніпропетровської та інших областей і в загальному підсумку зайняли 9 місце. Ось цих 5 дівчат: Нерсесова Вероніка, Веселовська Вікторія, Калатало Анна, Пфайфер Зоряна та Сирватка Оксана.

Відбувся благодійний турнір з волейболу

В минулі суботу та неділю (11 - 12.06) в ДЮСК "Спортовець" відбувся І благодійний турнір з волейболу. Засновником, почесним президентом та організатором турніру був депутат ВРУ Андрій Лопушанський, а також мережа готелів "Ройял Готел енд СПА Ресортс" і наш трускавецький готель "Женева", який, до речі, є одним з трьох готелів, які офіційно прийматимуть гостей Євро-2012. Метою проведення турніру було надання реальної допомоги (фінансової та матеріальної) дітям-сиротам з дитбудинку в с. Лаврів та школи-інтернату с. Стрілки (обидва - в Старосамбірському районі). Нагадаємо, що п. Лопушанський є вихідцем із Старосамбірщини і завжди старається допомогти землякам.

Окрім спортивного та туристичного обладнання, сироти отримали і музичний центр, гроші, про це постаралися головний міліціонер та головний даішник області Михайло Цимбалюк та Василь Струс. Переможцем волейбольного турніру стала київська команда.

А в наступну суботу "Женева" організовує ще й змагання з боротьби, участь в них візьме і знаменитий наш борець Василь Вірастюк.

Відділ внутрішньої політики міста Дрогобича має новий сайт

Днями було презентовано новий сайт відділу внутрішньої політики м. Дрогобича за адресою http://www.dvvp.at.ua. Нагадаємо, що цей відділ очолює людина, яка для інформування дрогобичан та вихідців з міста робить так багато, що повчитися у нього можуть і у Львові, і у Києві, не кажучи вже про інші міста нашого регіону. Пан Іван Тихий є направду з тих журналістів, які не обливають брудом інших, як деякі трускавецькі "члени та членкині", а показує все те добре, що робиться в славному місті Котермака, подає інформацію оперативно, проте не боїться і гострих тем.

В той же час теми, цікаві для дрогобичан, залишаються доступними і на відомому сайті "Дрогобицьке земляцтво", інформацію з якого з відповідним посиланням час від часу використовуємо і ми при формуванні нашого трускавецького видання. Бажаємо п. Івану в його благородній роботі міцного здоров'я і такого ж творчого натхнення в справі інформування про події в Дрогобичі.

Готуємось до Дня міста

14 червня о 14.00 пройшло засідання оргкомітету по підготовці до Дня міста, яке святкуватимемо вже найближчої неділі. Очолює оргкомітет заступник міського голови Ярослав Чистогорський. Переносити День міста немає сенсу, адже в Трускавці не відзначити День медичного працівника - це на грані святотатства. Тому хоча і певною мірою скромно, все ж відсвяткуємо.

Традиційно зі Служби Божої в храмах міста розпочинається святкування Дня народження Трускавця, курорту, якому вже 183 роки. Оздоровчі заклади представлятимуть себе в курортному парку після 12-13 години виставкою "Скарбниця здоров'я - курорт Трускавець", о 14 годині урочистий прийом депутатів, делегацій, керівників установ та організацій міста. Незважаючи на те, що в сусідній Польщі вибори, майже з усіх наших польських міст-побратимів прибудуть делегації - проголосують якомога раніше і приїдуть, адже наше місто та і самого Лева Ярославовича вони поважають.

На центральній сцені урочиста частина розпочнеться о 16.00, будуть вручення грамот, нагородження кращих працівників всіх санаторіїв (по 3 від кожного). Естрадного концерту як такого станом на понеділок не планували через брак коштів, а от феєрверк організують - Ярослав Гілярович попросив заввідділом культури Світлану Ковальчин не панікувати і не переживати, феєрверк бути мусить, як знайти кошти - пообіцяв вирішити.

До мерії звернувся відділ міліції з рекомендаціями завершити святкування о 21.00. Традиційно День міста тривав у Трускавці до 23.00, цього ж року вийшли на компроміс - 10 вечора. До цього часу як фольклорна програма ("Верховина", "Галичани", можливо ще "Барви Карпат", "Сагайдачний"), так і духовий оркестр з Дрогобича не дотягнуть, проте якось воно буде - з ситуації вийти треба, запрошувати дорогих естрадних зірок не будуть.

Насамкінець зауважимо, що до Дня міста (та і в саму неділю) пройде ряд спортивних заходів, зокрема змагання зі скрітболу та волейболу, баскетболу та флорболу. На нижньому бюветі пройде і конкурс караоке. До належного санітарного стану Трускавець "видраять" до неділі КП "Парк курортний" та КП "Наше місто".

Власна інформація

Вісті з Борислава

- Бориславська влада не проти запровадження цензури в єдиній міській газеті "Нафтовик Борислава". Так, коментуючи донесення газетою до громадськості інформації про спроби переведення в перспективі СШ № 9 (в с. Губичі) до рівня початкової, один з керманичів Борислава зазначив: "можливо добре, що колись була цензура. На жаль, зараз її у газеті немає…". Хочемо попередити окремі гарячі голови, що будь-які спроби утисків бориславських журналістів не залишаться поза увагою нашого Інтернет-видання.
- З 1 по 10 червня ц. р. в Бориславі скоєно 4 крадіжки, зафіксовано 5 випадків погроз фізичною розправою, 4 шахрайства, 8 побиттів, 18 злочинів про лінії боротьби з економічною злочинністю, 1 факт незаконного зберігання наркотичної речовини. Бориславські правоохоронці затримали злодія, який викрав 5 тисяч гривень в самотньої престарілої мешканки вулиці Коваліва - злочинець до цього вже був за ґратами.
- 5 літрів східницької мінеральної води коштує на "чорному ринку" цього селища 25 гривень. Враховуючи, що розпочався курортний сезон, міліціонери ретельніше патрулюватимуть вулицю Шевченка в селищі, адже така "підприємницька діяльність" суперечить чинному законодавству України щодо охорони надр. Поки що нікого з продавців води не затримано.
- За ініціативою ДПІ в м. Бориславі анульовано реєстрацію платників податку на додану вартість: МКП "Дари Карпат" та МПП "Перспектива", обидва - у Східниці.
- До Дня журналіста видано чергову книгу редактора газети "Нафтовик Борислава" Романа Соловчука. Книга носить назву "Краяни", в ній зібрано нариси про відомих людей Борислава та бойківського підгір'я, серед них - Іван Гнатюк, Ірина Сеник, Стефанія та Павло Левки, Ігор Нижник, Роман та Павло Василіви, Остап Шидловський, Іван Піряник, Лев Пеленичка, Михайло Гамула, Ярослав Мацьків, Зеновій Антонішак, Григорій Піцюра, Ярослав Струс та інші. Багато хто з них прийшов особисто подякувати п. Роману за видану книгу. Привітала автора книги і представниця бориславської влади - заступник мера міста Марія Граблюк.
- Тривалі зливи ледь не стали причиною загибелі молодого бориславця, який спробував вбрід переїхати річку Тисмениця на стареньких "Жигулях". Вода вхопила авто і наче сірникову коробку винесла на середину річки. Врятували водія місцеві "надзвичайники".

За матеріалами газети "Нафтовик Борислава"

Замах на мера: вся правда випливе з часом

В ніч з 8 на 9 червня в с. Станиля Дрогобицького району на подвір'ї Лева Грицака, міського голови Трускавця, пролунав вибух. Сталося це о 4.10, коли всі порядні люди сплять і коли нечисть має завершувати робити свої темні справи перед співом третіх півнів. Вибух став причиною обговорення події не лише в Трускавці та регіоні, але і далеко поза межами Львівщини. Цього ж дня канал "1+1" показав сюжет прямо з місця події. Коментарі правоохоронців були надто лаконічними, щоб задовільнити цікавість простих громадян. Штаби сил, які працюють на політичних опонентів Лева Грицака, почали запускати неймовірні чутки - 1) сам Лев Грицак влаштував цей вибух, щоб пропіарити себе, зміцнити імідж людини, яка бореться з бандитськими угрупуваннями, які хочуть захопити владу в місті, 2) цей вибух всього лише спроба залякати чинного мера зі сторони рейдерів, які не проти заграбастати в свої руки майно, до якого Лев Ярославович є дотичний, 3) таким чином Лев Ярославович отримав попередження - а від кого і про що, то тут вже версій теж досить багато.

Знаючи, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути, вирішуємо самі зайнятися вивченням цієї справи, провівши своєрідне журналістське розслідування та побувавши безпосередньо на місці події. Єдине, про що можна вже говорити твердо, на 100%, так це те, що намагання прив'язати цей вибух до іміджевої програми Лева Грицака є не лише нонсенсом, нісенітницею, а й неетичним діянням, наклепом, який вимагає додаткового розслідування, адже цілком зрозуміло, що поширюється дана версія тими, хто може мати певний стосунок до замовлення, до цього замаху.

Змоделюємо ситуацію, ось наша версія подій. Отже, темний автомобіль кілька днів перед тим часто бачили в Станилі, одного разу з місцевими мешканцями розмовляли два молоді чоловіки, які виходили з нього. Цілком можливо, що один з них працює в одному з санітарно-курортних закладів Трускавця, інший задіяний в так званому будівельному бізнесі. Але це лише наше припущення. Хоча це і ні про що не говорить, адже докази перебування цих людей на базі Шипільська в Стрийському районі між Уличним та Довголукою, де півтори години перед вибухом у Станилі було спалено майно Лева Грицака, відсутні. Те, що майже водночас було спалено будиночок в Шипільському та кинуто гранату в будинок мера Трускавця в Станилі, можна напевно трактувати як спробу залякати нашого мера, людину, яка отримала орден "За мужність". Не можна опустити і той факт, що це подвійна дія, яка мала на меті показати, що "ми не жартуємо", довести меру Трускавця, що він має справу не з простими хуліганами, як це могло б здатися при вивченні справи в міліції, де замах чомусь потрактували як "хуліганство із застосуванням спецзасобів". До речі, міліції невигідно було порушувати кримінальну справу саме за статтею "замах", адже тоді питання було б на постійному контролі в Міністерства внутрішніх справ, а це комусь, напевно, не дуже вигідно - зайвий клопіт.

Отже, о 4.05 до будиночку в Станилі під'їжджає темний автомобіль, можливо німецька марка, зупиняється перед невисокою брамою, неподалік від хвіртки. Один з чоловіків перед тим, як вийти, впевнюється, що світло ніде не горить - ні в Грицака, ні в сусідів, авто поблизу нема, посторонніх теж. Знає він і про те, що в будинку самого Лева Грицака немає, той перебуває у відпустці і зовсім не за кордоном, як це дехто говорить, а в селищі Вилково на Одещині. Чоловік витягає лівою рукою чеку з гранати РГД і відкидає її. Саму ж гранату вкидає на подвір'я, цілячись в зад автомобіля БМВ, який належить молодшому сину Лева Ярославовича Юрію. Надворі вже починає світати, проте справа така, що без хвилювання не обійшлося і бойова (а не учбова!) граната не долітає до цілі кілька метрів.

Граната падає на бруківку і відбиваючись, потрапляє на бордюр, скочуючись з якого і вибухає. Годинник в авто показує 4.10, машина рвучко рушає з місця і від'їжджає в сторону Стебника (?). Переживати злочинцям немає чого, адже вони впевнені, що в кожному разі їх "прикриють" та й вибух в такий час багатьма мешканцями Станилі міг просто бути не почутим. А вже зранку всім стане відомо, що постраждав будинок не лише мера Трускавця, а і його сусіда, начальника ДПІ в Бориславі п. Зворецького. Осколками гранати, які розлетілися на віддаль від 40 до 50 метрів, пошкоджені вікна(в самого лише мера Трускавця 5 штук), склопакети, стіни. І хоча на даний момент триває експертиза осколків гранати, кинутої на віддаль 35 метрів від воріт, все ж вже можна стверджувати, що граната була бойовою. Оскільки слідство триває і справа під контролем ГУ УМВС України у Львівській області, то розголошувати решта деталей, пов'язаних із вибухом та відомостями, отриманими в ході слідства, ми не маємо жодного морального права.

Масштаби руйнувань, які планувалися ворогами-бандитами, важко було б уявити, якби їхній план вдався на 100%, якби граната потрапила в намічену ціль і машина вибухнула б. Говорити небилиці, що Грицак сам це спланував, некоректно. Про це говорить і сам Лев Ярославович. "Вважаю, що цей замах на мене пов'язаний із загостренням передвиборчої боротьби. Найімовірніше, що це погроза, хтось зацікавлений в тому, щоб залякати мене. Хто - сьогодні назвати не можу".

Якщо сам Лев Ярославович не говорить, кого ж він підозрює, то в нас є певні підозри і коло осіб, кому це вигідно, окреслюється досить чітко. По-перше, ми не збираємося називати прізвища хоча б тому, що осіб, які це зробили, ми не знаємо. Вірніше, не знаємо виконавців, а от щодо замовників, то вони є і ясна річ, що вони постаралися, щоб "не світитися". По-друге, чітке усвідомлення того, що рейтинг Лева Грицака на даний момент є найвищим, як і шанси на переобрання, незважаючи на "опитування" всіляких служб та компаній в Інтернеті та на вулиці, змушує політтехнологів, серед яких і відомі на всю Україну прізвища, думати посилено, адже тоді і їх можуть "пришити", що бабки взяли, а їх як слід не відпрацювали. Хіба не дивно, що події збіглися в часі із приїздом інкогніто до Трускавця одного з політтехнологів всеукраїнського рівня, який прибув на наш курорт виключно для зустрічі з одним із так званих опозиційних кандидатів на мера? По-третє, сигнал дається самому Леву Грицаку, щоб він зрозумів, з якими ж хлопцями має справу і що вони не зупиняться ні перед чим. Бандити є бандити, для них вбивства, наїзди, рекет, рейдерство, залякування, переділ - річ звичайна, вони ж не живуть за законами цивілізованого суспільства. І якщо мер раніше легковажно ставився до питання особистої охорони чи статусу "темних конячок молодого покоління", то тепер йому свої думки з цього приводу напевно доведеться переглянути.

Подія сталася, розголос пішов. А які ж висновки? Прості трускавчани вже їх зробили - їхнього мера хочуть знищити за те, що не дозволяє приватизувати надра, ліси, мінеральні води, що протистоїть торгівлі алкоголем в нічний час, що бореться зі стихійною торгівлею в курортному парку, з порушеннями прав людини в місті, що стає на захист не "блатних", а простих роботяг, людей, які двічі його обрали головою міста чесним шляхом, таємним голосуванням. Ми направду горді з того, що перебуваємо в одній команді не з бандитами, які таким чином "борються" з опонентами, а в команді мера, який розбудував наше місто. Вірити, що злочинців спіймають і покарають, на жаль, не доводиться. А от в те, що люди нарешті зрозуміють, що ворогом трускавецької громади є зовсім не Лев Грицак та його команда, а інші "добродії", ми віримо. Твердо віримо.

замах на мера замах на мера замах на мера

На фото: ось сюди впала граната, видно пошкодження бруківки та бордюра; осколки потрапили в вікна, по кілька осколків в одне вікно; ось звідси зловмисник кидав бойову гранату з надією, що потрапить в авто сина міського голови.

Володимир Ключак

Перші наслідки нового місцевого бюджету Борислава, або Свавілля чиновників

До мене, як до депутата Бориславської міської ради, звернулися педагогічний та батьківський колективи, громадськість мікрорайону Губичі з таким зверненням:

"Педагогічний та батьківський колективи Бориславської ЗОШ І-II ступенів № 9 звертаються до Вас за допомогою з приводу захисту нашої школи від сваволі чиновників міської ради, які намірилися закрити 7 і 8 класи нашої школи.

Бориславська ЗОШ № 9 - одна з найстаріших шкіл міста. Цього року школа відзначатиме 180-у річницю від дня свого заснування. Не одне покоління губичан здобувало тут освіту. Навіть у роки двох світових війн наш навчальний заклад не припиняв роботу. А на 19-ому році Незалежності України знайшлись чиновники, які запропонували закрити два класи в Губичах, позбавити наших дітей права вчитися в рідній школі, яку заснували і будували для них їхні діди і прадіди.

Школа збудована коштом губицької громади, яка фактично її утримує (поточний ремонт класних кімнат, коридорів, фасаду, даху, забезпечення матеріально-технічної бази тощо). Школа № 9 - єдиний у Губичах культурно-освітній осередок, де має можливість зібратись як молоде, так і старше покоління нашої громади.

Дії чиновників вважаємо недалекоглядними і небезпечними та першим кроком до ліквідації загальноосвітньої школи в нашому мікрорайоні.

Батьки задоволені навчально-виховною та просвітницькою діяльністю школи і категоричне не згідні переводити дітей у віддалені навчальні заклади міста. Питання щоденного (двічі на день) впродовж року довезення дітей є небезпечним і з точки зору здоров'я дітей та їх безпеки.

Так звана, "оптимізація" шкільної мережі, як її розуміють окремі чиновники, призведе до суттєвого зменшення навантаження педагогів (а це більше ніж на половину), боляче вдарить по матеріальному становищі сімей вчителів.

З повагою і надією до Вас звертається батьківський і педагогічний колективи школи, а також громадськість мікрорайону Губичі".

Передував цьому зверненню та спонукав його Наказ начальника відділу освіти п. С. Смоляка від 25. 05. 2010 року за № 118 "Про закриття 7 та 8 класів ЗОШ № 9".

Цю проблему я вже озвучував на черговій сесії Бориславської міської ради, що відбулася 1 червня. Тоді ж виступив представник громади мікрорайону Губич п. Я. Мазур з відповідною заявою, яка була сприйнята головуючим сесії п. В. Чабаном на сміх. Батьки учнів звернулися також до Міністра освіти та культури України, начальника Головного управління науки і освіти Львівської ОДА, готові до рішучих страйкових та мітингових дій. Люди схвильовані, знервовані, звертаються у всі можливі інстанції.

А в чому ж причина? В наказі п. С. Смоляк посилається на рішення сесії щодо бюджету на 2010 рік, де одним із пунктів було оптимізувати мережі бюджетних установ. Слово "оптимізувати" означає скоротити.

Тоді чому? А тому, що депутатська більшість міської ради з подачі заступників міського голови та в. о. міського голови прийняла недолугий бюджет, у якому свідомо не закладено кошти на утримання усіх бюджетних установ міста на грудень 2010 року. Головним аргументом звучало: немає грошей. Але ж ніхто за чотири з половиною роки не запитав: "а що робиться, чи зроблено, щоб ті гроші були?". Не відкрито жодного підприємства з новими робочими місцями, не впроваджено жодної програми щодо залучення коштів у місто, не говорячи про інвесторів. "Допрацювалися" вже до того, що податки з доходів громадян, які є основною статтею поповнення бюджету, з працівників бюджетних установ (культури, освіти, медицини) переважають над податками із доходів працівників промисловості та бізнесу міста. А це означає, що Борислав довели до статусу "місто-банкрут".

Промисловість не працює, комунальні підприємства в боргах, люди масово виїжджають на роботу за кордон, діти залишаються без належного нагляду та ще й класи і школи позакриваємо. Ось тоді точно настане очікуваний "рай по-бориславськи".

Готуючи відповідні накази, керівники установ повинні керуватися Конституцією та законами України. Адже в Законі України про освіту ст. 11 п. 6 зазначено, що реорганізація чи ліквідація ЗОШ неможлива без погодження місцевої громади. Очевидно, дії начальника відділу освіти є непродуманими та незаконними. Тим більше, що кількість учнів 7 та 8 класів у порівнянні з минулим роком не зменшилася, а збільшилася.

Я звертаюся до керівництва міста: Вас вибирали люди для того, щоб ви працювали над поліпшенням їхнього життя, а не навпаки. Влада має служити народові, а не народ владі. Тому хочу застерегти вас від незаконних дій та нехтування інтересів громади, а тим більше наших дітей.

Вимагаю негайного скасування начальником відділу освіти п. С. Смоляком згаданого наказу.

Михайло Лазар,
голова депутатської фракції "Солідарність" в Бориславській міській раді,
член Республіканської Християнської партії,
газета "Нафтовик Борислава"

Реформа ЖКГ: економічна потреба чи політична доцільність?

Основною причиною, яка стала на перешкоді впровадження концесійної форми управління у галузі утримання та експлуатації житлового фонду Борислава, переважна більшість місцевих політиків називає факт, що концесіонерами ставали колишні керівники житлово-експлуатаційних контор. Як стверджує більшість противників реформування ЖКГ, концесія у системі утримання та експлуатації житла міста нічого не змінювала - будинки по суті залишалися в управлінні тих же житлово-експлуатаційних контор, якими керуватимуть ті ж керівники, які довели місцеву господарку до банкрутства. А впроваджувати концесію хіба для того, щоб ЖЕКи стали приватними підприємствами і називалися по-іншому - ПП "Комфорт", ПП "Бескид", ПП "Тванк" - не вартувало. Усе ж залишалося без змін.

Насправді, причини занепаду комунальної сфери значно глибші, і концесія повинна була стати тим першим кроком, який мав би вдихнути у комунальне господарство свіжий струмінь повітря, врятувати його від повного занепаду. Не хочу вдаватися у дискусію, але сам факт, що під час розгляду питання сесією міської ради не було ухвалено жодного рішення, наштовхує на думку, що багато народних обранців не розуміли, про що, власне, йдеться.

Відсутність розуміння, що таке сьогоднішнє житлово-комунальне господарство, які механізми його життєдіяльності і яким воно має бути, притаманне не лише депутатському корпусу Бориславської міської ради. Це, - як зазначив лідер "Комунального фронту України" Віталій Яковенко, - хронічна хвороба політиків практично усіх рівнів. І це нерозуміння породжує страх у багатьох людей перед реальними кроками зі зміни структури і відносин у галузі. Як наслідок, мешканці багатоповерхових будівель вимушені вислуховувати лише популістські заяви і порожні обіцянки комунального раю у майбутньому, які не підкріплені жодними реальними пропозиціями. А усі ініціативи у комунальній сфері останніх років носять косметичний характер і не мають жодного стосунку до реального реформування цієї життєво важливої галузі міського господарства.

До розряду таких псевдоініціатив можна віднести ідею створення у Бориславі єдиного житлово-експлуатаційного підприємства. Складно сказати, кому саме належить ідея створення одного ЖЕКу, але очевидним є факт, що саме вона стала основною причиною відмови у проведенні глибокої реформи ЖКГ у місті.

Спробуємо з'ясувати, у чому полягає різниця між реформою та реорганізацією. Реформа - це поступове перетворення, поліпшення чи створення нового ефективного механізму виробничих відносин, здатного задовольняти потреби суспільства. Реорганізація, на відміну від реформи, передбачає лише перебудову чи зміну структури форми організації підприємства або ж зміну його управління структурою. Вона не зачіпає виробничих відносин, а виражається в різних формах: злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення. Ніхто сьогодні не заперечує, що ЖКГ міста є рудиментом соціалістичної епохи й у нинішньому вигляді не може забезпечити зростаючі потреби населення. Житлово-комунальне господарство продовжує працювати за старими радянськими підходами, коли населення оплачувало лише 5% від витрат на комунальні послуги. Експлуатація, капітальний ремонт і будівництво нових об'єктів за радянських часів дотувалися з Держбюджету. Ця система почала давати збої на початку 90-х років минулого століття, і сьогодні фактично не працює. Звідси і ті величезні борги комунальних підприємств міста, які їх постійно тягнуть на дно і з якими наші комунальники ніколи не розрахуються. Але найприкріше, що радянська система залишила нам у спадок соціальний підхід до тарифоутворення, які для комунальних підприємств міста стали постійним джерелом нарощування боргів.

Заступник міського голови Геннадій Корконішко не приховує, що реформа ЖКГ - одне із найскладніших завдань перед громадою міста. Тут потрібні і політична воля депутатського корпусу, і мужність керівництва, і підтримка та розуміння громадян, які повинні усвідомлювати, що тимчасові труднощі, пов'язані з підвищенням тарифів та посиленням контролю за комунальними платежами, з часом принесуть їм користь. Люди повинні зрозуміти, що якщо ЖКГ не буде реформоване, то рано чи пізно місто чекає комунальна катастрофа.

Ринкові умови господарювання, на переконання пана Геннадія, вимагають запровадження сучасної системи управління. ЖЕКи - це вчорашній день. Поки у нас не буде реальних власників житла в багатоквартирних будинках, поки не запрацює ринок послуг з експлуатації житла, ефекту від реформування ЖКГ не буде. У законодавстві України виписано механізм створення ОСББ, і вони створюються, хоча не так швидко, як хотілося б. У країнах колишнього соцтабору цей процес стимулювала держава. При приватизації квартир власників зобов'язували створювати юридичну особу, яка нестиме у подальшому відповідальність за утримання будинків та прибудинкових територій. У нас же просто роздали безкоштовно людям квартири. А горища, сходові майданчики, підвали чиї, хто їх власник? Уже сьогодні назріла необхідність закінчити формалізацію прав і власності на все, що знаходиться за межами квартири, щоб їх власники стали співвласниками всього багатоквартирного будинку і несли сукупну відповідальність за його утримання. Тоді і кондомініуми швидше почнуть створюватися, і мешканці візьмуть на себе відповідальність за вміст будинку та своєчасну оплату комунальних послуг.

Начальник КП "ЖЕК № 2" Петро Стефанишин стверджує, що соціалістичні підходи до утримання та експлуатації житла породжують абсурдні ситуації, коли мешканці при нарахуванні 13, 38 грн. на місяць нагромаджують борги майже 2 тис. грн. і водночас вимагають від підприємства відремонтувати покрівлю та сходи, замінити газову плиту. Подібних випадків можна навести чимало. Міський житловий фонд - це в основному будинки старої забудови, які потребують капітального ремонту. А коштів для цього у міста немає.

Щодо реформи житлово-комунального господарства, пан Петро дивиться на неї, як на один зі способів порятунку громадського майна від конфіскації. Фактично усе майно керованого ним підприємства перебуває під арештом і виконавча служба розпочала його продаж через аукціон. Не краща ситуація в інших комунальних підприємств міста - ЖЕК № 1 та № 2, комбінату комунальних підприємств та КП "Благоустрій".

Зрозуміло, за таких обставин міська влада вимушена шукати такі форми господарювання, які б дали можливість врятувати громадське майно від розпродажу та забезпечували б ефективну роботу підприємств і не лише у галузі утримання та експлуатації житла. Ніхто не заперечує, продовжує пан Петро, що ідеальною формою утримання та експлуатації житла є кондомініуми. Але оскільки мешканці бориславських багатоповерхівок не виявляють ініціативи стати повноцінними власниками своїх будинків, то міська влада запропонувала відмовитись від атрибутів соціалізму - ЖЕКів та перейти на концесійну форму утримання житла.

За задумом, концесія - це лише перший крок до створення на ринку житлово-комунальних послуг конкурентного середовища. Вона замість збанкрутілих "жеків" виводила на ринок житлово-експлуатаційних послуг Борислава три чистих від боргових зобов'язань підприємств, змінювала виробничу культуру взаємостосунків надавача та споживача послуг, а головне - неефективну систему оподаткування підприємств. Після переходу на концесійну форму утримання житла кошти від сплати податків надходитимуть не у державну казну, як це маємо зараз, а до міського бюджету. Орієнтовно від зміни системи оподаткування міський бюджет щорічно отримуватиме 500 тис. грн., які можна буде скеровувати у цю ж галузь. Якщо б, наголосив у розмові начальник другого ЖЕКу Петро Стефанишин, депутати не зволікали із запровадженням концесії, то за рахунок власних ресурсів можна було б відремонтувати у місті всі ліфти. Як не прикро про це говорити, навколоконцесійні депутатські інтриги обійшлися міській громаді у півтори мільйона гривень.

Уже сама процедура прийняття рішення щодо відмови у запровадженні у ЖКГ міста концесії виглядала дивною. Суд засудив бездіяльність депутатського корпусу щодо впровадження у ЖКГ міста концесії та зобов'язав депутатів Бориславської міської ради не відмахуватись від проблеми, а прийняти узгоджене рішення. Позаяк аргументів для відмови бракувало, то народні обранці спочатку сказали концесії "ні", а вже потім шукали вагомі причини. Рішення сесії про відмову у запровадженні концесії у системі утримання та експлуатації житла базується на двох пунктах: відсутності погодження податківців та оцінки майна, яке передається у концесію.

Перший аргумент, на думку фахівців у галузі господарського права, абсурдний уже тому, що Закон "Про концесію" не передбачає зміни власника майна, а відтак погоджувати із податковою нічого не потрібно: майно як було, так і залишається у власності громади. Щодо оцінки майна і визначення розмірів концесійних платежів, то вони, як мені пояснили спеціалісти, також не можуть бути підставою для відмови, оскільки не є функцією переможців конкурсу, а функцією влади.

Виглядає на те, що депутатський корпус не стільки прагнув зупинити реформи у ЖКГ міста, скільки намагався виграти час. Житлово-комунальні питання уже давно набули в Україні статусу політичних. Отже, важливим є не те. як живеться сьогодні людям, а швидше страх, щоб хтось із майбутніх конкурентів не записав у свій актив успішне впровадження системи концесійного утримання житла.

Не слід забувати, що найважливішим напрямком реформи ЖКГ є забезпечення беззбиткової роботи комунальних підприємств. Підприємства житлово-комунальної галузі міста повинні працювати так само, як і інші підприємства - без збитків. Жодне підприємство не продаватиме свою продукцію нижче собівартості, інакше воно збанкрутує. Комунальна послуга - той же товар. Сьогодні тарифи на житлово-комунальні послуги не покривають витрати підприємств. Інвестиції в ЖКГ не йдуть, у бюджеті грошей також немає. За таких умов мешканці не можуть розраховувати на отримання якісних комунальних послуг. Проте чомусь, коли мова заходить за економічно обґрунтовані тарифи на комунальні послуги, гору бере політика.

Зрозуміло, жодна політична сила не хоче втрачати своїх прихильників. Але при такому підході потрібно закладати в бюджеті засоби на компенсацію різниці між реальними витратами і тарифами, щоб підприємства могли нормально працювати: вчасно ремонтувати і замінювати устаткування, платити гідну зарплату.

Якщо у бюджеті коштів на подібну компенсацію немає, слід запроваджувати такі механізми, які давали б змогу підприємствам житлово-комунальної галузі міста працювати, не створюючи загроз для громади.

Петро Магур,
газета "Нафтовик Борислава"

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.