Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№58 (181) 16 липня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Буде новий керівник санстанції?

З неофіційних джерел нам стало відомо про можливу зміну керівника обласної санстанції Романа Павліва на іншу людину, кажуть, це пов'язано з якимись проблемами на митниці. Проте чи відбудеться така кадрова зміна і коли, наразі невідомо, як невідомо, чи це якимось чином вплине на перебування на посаді головного державного санітарного лікаря в Трускавці Наталії Миколаївни Когут. Вся інформація з цього приводу буде нами подана після додаткового вивчення ситуації.

Автокрадії знахабніли

За неперевіреними даними, минулого тижня різко зросла кількість крадіжок авто, щоправда, не в Трускавці, а в сусідньому Бориславі. Так, лише за минулі вихідні в с. Попелі, яке входить в територіальні межі Борислава, було викрадено 4 авто, інформує наше джерело.

Власна інформація

Із щопонеділкових нарад у Бориславі

Чергову щопонеділкову нараду із керівниками комунальних служб Борислава 12 липня перший заступник міського голови Надія Геличак розпочала із привітання усіх Петрів та Павлів із Днем ангела. Традиційно у цей день разом із храмовим святом апостолів Петра і Павла Східниця відзначає День селища, тож перший заступник привітала східничан із подвійним святом і побажала, окрім добробуту та успіхів у розвитку, ще й гарної погоди на час святкувань. Адже грозові дощі, які у будь-яку хвилину можуть перетворитися у справжню бурю, здатні не лише зіпсувати святкування, але й нанести значну шкоду як селищу, так і місту.

Минулого тижня грозові дощі випробовували на міцність водоканал. У вівторок і середу повеневі води прорвали дамбу та замулили русло річки Рибничанки. Через значну замуленість водозабірних озер водоканал вимушений був припинити подачу води на місто та провести комплекс аварійно-відновлювальних робіт. Перший заступник відзначила оперативність та професійність дій працівників водоканалу, які зуміли у стислі терміни подолати наслідки стихії та подати воду у місто. Окрім шкоди водозабору, повінь пошкодила також одну із труб магістрального водопроводу. Зараз вода у місто полається резервним водогоном. Відтак водоканал поставлений перед потребою відновлювати не лише водозабір у Рибнику, але магістральний водогін.

Уже тиждень у місті працює бригада із Кременчука, яка блокує злісним неплатникам каналізацію. Відбувається це доволі просто: за допомогою спеціального обладнання спеціалісти знаходять місце під'єднання квартири до загальної каналізації і заблоковують її спеціальною заглушкою. Зрозуміло, що після цього боржники не зможуть користуватися каналізацією. Для того, щоб каналізацію розблокували, боржникам потрібно вирішити питання погашення боргів за комунальні послуги перед ЖЕКом та водоканалом, а також додатково заплатити як за блокування, так з розблокування каналізації.

Заходи адміністративного впливу будуть вживатися також до недобросовісних власників приватних садиб, магазинів та закладів громадського харчування, які не утримують у належному стані прилеглі території. Цього року у Бориславі разом із Днем міста відзначатимуть 200-літній ювілей початку нафтовидобутку, відтак треба зробити усе, щоб місто належним чином підготувати до святкувань. Силами комунальників всього зробити не вдасться. Тому до цієї справи повинні долучитися усі бориславці. На нараді дано протокольне доручення звернутися до керівників підприємств та установ, підприємців, а також мешканців міста із відповідними листами-проханнями привести прилеглу територію до належного стану - де треба, викосити траву, підфарбувати огорожу, підрівняти живопліт і т. д, і т. п. Перший заступник міського голови зобов'язала також активізувати роботу санітарних постів, які повинні щотижня відслідковувати хід підготовки до відзначення Дня Незалежності та Дня міста,

Відділу житлово-комунального господарства та будівництва міської ради дано доручення зв'язатися із фірмами, які займаються ремонтом доріг та обговорити терміни виконання цих робіт. Перший заступник зазначила, що питання фінансування ремонту доріг вирішене. Обласна рада затвердила програми соціально-економічного розвитку, відтак за рахунок спільного фінансування місто зможе відремонтувати вулиці Дрогобицьку, В. Великого та Коваліва. Важливо, щоб ремонтники відповідально поставилися до виконання робіт із ремонту дорожнього покриття міських вулиць і закінчили їх у визначені договорами терміни, а не з'являлися на день-два, а згодом пропадали, залишивши водіям згадку про себе у вигляді ям із гострими краями.

Газета "Нафтовик Борислава"

Для дітей, для людей, для громади…

Стільки добрих справ, скільки зробив міський голова Трускавця Лев Грицак, напевно, не зробив ніхто в нашому місті. Або майже ніхто. Постійна турбота про інтереси простого пересічного трускавчанина, турбота про дітей, про інвалідів та пенсіонерів, піклування про імідж цілого міста-курорту - все це входить в щоденний розпорядок дня цієї скромної і багатої душевним добром людини. Бо одне діло говорити пустопорожні слова, а зовсім інше - дати людям роботу, облаштувати місце для відпочинку дітей, допомогти фінансово чи якимось іншим чином потребуючим, хворим, немічним. Та Лев Ярославович не з тих, що любить хвалитися своїми добрими ділами, тому він навідріз відмовився від інтерв'ю, яке мало на меті показати всю його благочинність. "Не треба про це писати, знову скажуть, що ось, Грицак піариться", скромно посміхається він, та нас не так легко вдається переконати і ми вирішуємо все одно, власними силами, без участі Лева Ярославовича, написати про його добрі справи.

Неподалік від питного озера, в південно-східній частині Трускавця, знаходиться красень-санаторій, окраса курорту, "Карпати". Саме Левові Грицаку завдячуємо тим, що цей санаторій існує, діє, дає людям роботу та заробіток, що бюджет міста та держави поповнюється податками. Вже 17 років минуло від його відкриття, а це були нелегкі часи - кінець 80-х - початок 90-х років ХХ століття. І все ж Лев Ярославович не плакав, не скаржився, що хтось йому заважає працювати, він робив свою справу - будував санаторій, а водночас допомагав у відновленні могил, капличок, церков, допомагав потребуючим, сіяв добро, не особливо надіючись на якусь відплату.

Та громада не могла не оцінити свого улюбленця, для Трускавця уродженець славного своєю чудотворною іконою Чорткова на Тернопільщині став направду рідним, близьким, своїм. Настільки своїм, що Леву Грицаку громада надала перевагу над корінними політиками і саме його обрала спочатку депутатом обласної ради, а в 2002 - мером Трускавця.

Зупинятися на досягнутому - не для Лева Грицака. Після "Карпат" як будівлі санаторію треба було подумати про навколишні терени, про благоустрій. Нікому і на гадку тепер не приходить, що людина на землі санаторію може зробити такий благословенний Богом куточок не тільки для відпочиваючих та працівників, а і для всього міста. Ландшафтний парк між "Карпатами" і етно-кафе "Гражда" під назвою "Підгір'я" став знаменитим задовго до отримання в 2008 році золотої нагороди на виставці в Києві "Kyiv Build 2008". Саме це місце - улюблена територія для забав трускавецьких дітлахів, саме в "Гражді" можна дійсно приємно відпочити під чудову українську музику, з гарною обслугою за порівняно незначну плату. Сюди приїжджають фотографуватися молодята навіть із сусідніх міст, адже ця місцина просто прекрасна. Та й дитяче кафе в так званому "Млині" тут є, де можна поласувати морозивом, цукерками, фруктами, освіжитися так жаданою в літню спеку прохолодою.

Те, що Лев Ярославович є добра і чуйна людина, відзначають пенсіонери, інваліди, репресовані, учасники війни. Члени Трускавецької міської асоціації інвалідів вважають його своїм найголовнішим благодійником. "Пригадую, говорила мені покійна Світлана Казьміна (колишня голова ТМАІ - прим. ред.), що якщо будуть якісь проблеми, необхідно звертатися до Лева Ярославовича, він не відфутболюватиме, як це часто роблять чиновники, а зробить все, щоб питання вирішити" - ділиться своїми думками п. Надія Заблоцька, голова ТМАІ. Надзвичайно хорошої думки про міського голову і інші члени асоціації - Марія Мельникович, Софія Фещак, п. Мітран та багато інших.

"Якби не Лев Ярославович, моя книга про могилу на горі Бренів не побачила б світ, а так тепер моє рідне село має власну писану історію, те, що за радянських часів замовчували, стало доступне для людей і назавжди залишиться в їхній пам'яті" - так міг би, напевно, сказати трускавчани Богдан Гуцило, уродженець с. Орів, автор книги "Воскресла Бренів - пам'ять у світи". І не тільки він, книг дійсно вартісних, високодуховних, національно-патріотичних, таких, що стають настільними, за сприяння та фінансової допомоги Лева Грицака видано чимало.

На посаді міського голови Трускавця Лев Ярославович проробив колосальну роботу. Здається, для тих, хто живе тут постійно, це не так і помітно, але хто приїжджає раз на два - три - п'ять - десять років, той бачить, що зміни вражають. Нові опори зовнішнього освітлення, оновлені школи, заклади культури, міська лікарня, відремонтовані дахи будинків, нові вілли та готелі, пансіонати та житлові будинки, заасфальтовані як з-під голочки внутрішньоквартальні провулки, тротуари забруковані, чистота, порядок, благодать, аж жити хочеться. І всі, навіть опоненти, знають: Грицак - людина слова, він пообіцяв - значить, з шкіри вилізе, але зробить.

Тепер недобрі люди розпускають чутки, буцімто Лев Ярославович хоче приватизувати питне озеро. "О люди, люди небораки", як писав наш Шевченко, та невже Ви поведетеся на цю "мульку"? Та хіба не самі ті, що розпускають подібні чутки, приватизували через фірми з київськими адресами три шматки лісових масивів навколо Трускавця? А те, що Лев Ярославович піднімав питання облагородження території навколо питного озера з можливим створенням аквапарку - це хіба можна йому поставити за зле? Та й рішення про продаж землі неподалік питного озера пройшло за підтримки тих, хто тепер так галасує, а можливо й з їхньої ініціативи. Добре робитися святим та божим тоді, коли наближаються вибори, але чомусь ніхто не прагне наслідувати Лева Ярославовича Грицака в добрих справах в часі між виборами, коли всі про людей забувають, тільки він пам'ятає.

Відремонтовані та новозбудовані дитячі майданчики, постійна опіка над спортивними заходами, відновлення красеня-басейну, який "загирили" ті, що прагнуть повернутися, активна позиція по захисту надр міста, по недопущенню приватизації мінеральних вод та курортного парку, промоція курорту, перетворення Трускавця в центр, де можуть зустрітися VIP-особи з України та всього світу (пригадаймо собі Міжнародні форуми, які в Ріксосі стають вже традиційними), підтримка починань Героя України, талановитої людини Володимира Козявкіна, тверда господарська рука та практичний розум, який знає, що треба робити в місті і як це робити, щоб вийшло воно на добре для людей - ось які асоціації напрошуються на гадку при прізвищі "Грицак". І не колись там він буде робити щось добре, він добро робить для громади вже тепер. І не обіцянками завоював він серце людей, а ділами, які творить, незважаючи на палки в колесах, які вставляють не дуже порядні люди з різних сторін.

Лев Ярославович знає в Трускавці кожен куточок, важко переживає, коли не вдається залагодити якесь питання, адже не все ж і йому під силу, є речі, які вирішуються у Львові, в Києві, а інколи самі ж наші трускавецькі, його опоненти, роблять все, щоб Трускавець в очах інших виглядав гіршим, ніж він є насправді. Проте правда все одно перемагає неправду, журнал "Фокус" 9 липня 2010 року назвав Трускавець одним з 55 НАЙКРАЩИХ міст в Україні. Із Львівщини в складі цих 55 - тільки Львів і наш Трускавець…

"Карпати", кращий ландшафтний парк України "Підгір'я" разом із "Граждою", затишні масиви мікрорайонів, озеленені вулиці, ошатні будинки, церкви, магазини, постійна турбота про стан доріг, про якість послуг для населення, вигідне становище з-посеред інших міст, зокрема, сусідів - такий наш Трускавець, таким його зробили вміле управління, вмілий підхід до справи, таким він став за часів каденції Лева Грицака.

"Я не знаю, яким буде вибір трускавчан в жовтні, але знаю, що я вже залишив добрий слід в історії нашого міста. Хотілося б, звичайно, продовжити працю на благо, на розвиток, на добро", - сказав якось Лев Ярославович. Побажаємо ж йому ще довго (принаймні ще 5 років) працювати керманичем Трускавця, та це вже залежатиме виключно від нас із вами.

Володимир Ключак

Розвивати співпрацю влади та бізнесу

"Свій до свого по своє", саме такий принцип діяв в Галичині в 20 - 30-хх рр. ХХ ст., за часів польської окупації. Люди гуртувалися, щоб протидіяти експансії польського та єврейського капіталу і стимулювали розвиток вітчизняного виробництва, власного бізнесу. Такий принцип не втрачає актуальності і сьогодні, саме про нього говорилося під час першого засідання круглого столу за участю представників трускавецької влади та місцевих підприємців, що відбувся 16 липня, з 11 до 12.15.

Мер Трускавця Лев Грицак, відкриваючи круглий стіл, зазначив, що він не є повторенням заходу, який відбувався минулої п'ятниці в Дрогобичі і про який ми в "ТВ" вже згадували, цей напрям роботи міської влади був запланований для роботи ще минулого місяця. Після цього Лев Ярославович передав слово своєму раднику з житлово-комунальних питань Володимиру Кондзьолці, відомому в Дрогобичі як голова товариства "Юрій Дрогобич" та як керівник Центру з питань енергозбереження та альтернативної енергетики. "Не так часто простий підприємець може потрапити на прийом до керівника великого санаторного комплексу в Трускавці, щоб запропонувати власні послуги" - зазначив Володимир Миронович і висловив думку, що місток між підприємцями дрібними та керівниками великими, в тому числі і з розпорядниками коштів міського бюджету, має налагоджувати саме міська влада. За приклад він навів Францію, де для справи пропагування місцевого підприємництва та надаваних ним послуг закладаються певні кошти в місцеві бюджети і їх використовують для реклами міст, місцевого підприємництва тощо.

Питання реклами у своєму виступі за торкнув і головний лікар БОЛ № 1 ЗАТ "Трскавецькурорт" Євген Юник, зокрема, він зауважив, що варто більше уваги приділяти рекламі Трускавця як курорту взагалі, а також порушив важливе та актуальне питання плати за паркування автомобілів у Трускавці. Такі зустрічі влади та підприємців повинні відбуватися хоча б щомісяця - лейтмотив його виступу.

Розвивати співпрацю влади та бізнесу Розвивати співпрацю влади та бізнесу Розвивати співпрацю влади та бізнесу

Від імені підприємців виступили і Володимир Павлишин, Сергій Мицак, вони ввійшли в новостворену робочу групу разом з директором поліграфічної фірми "Плеяда" Павло Гурбою та керівником аптеки "Планета здоров'я" п. Мойсеєвим і п. Попиком. Цю робочу групу очолив заступник міського голови Ярослав Чистогорський, від влади до неї ввійшли начальник фіну правління Микола Федоричак та розпорядники коштів Орест Лобик та Йосип Свіжинський, яких на цій зустрічі не було, оскільки обидва вони на даний момент перебувають у відпустках.

Від розпорядників коштів виступили завідувач відділу культури Світлана Ковальчин та начальник УЖКГіБ Василь Стечкевич.

Якщо на початку засідання відчувалася певна сухість, офіційність, то згодом розмова стала більш жвавою, розгорілися дискусії, а навіть суперечки з кількох питань. Підприємець С. Мицак (не гарантуємо правильність написання прізвища) назвав такі зустрічі грою в одні ворота, коли підприємців просять займатися благо чинністю, допомагати, йти назустріч, натомість не все із запропонованого міською владою є в її компетенції та повноваженнях. Він теж навів за приклад позитивного рекламування курортів Моршин та Буковель і зауважив, що влада Трускавця повинна більш уважно, а не формалізовано, підходити до питання пропагування власне нашого курорту. "Ми продукуємо не руду, не крани, а здоров'я", підтримав його Євген Юник, а Володимир Павлишин зазначив, що кошти Трускавця мають залишатися в місті і пригадав принцип економічного націоналізму, в цьому його підтримало ряд інших виступаючих, назвавши цей принцип ще принципом місцевого патріотизму.

Лев Грицак повністю підтримав ініціативи, які прозвучали з вуст місцевих підприємців, та і сам запропонував ряд цікавих ідей, зокрема щодо безкоштовного розміщення реклами товарів та послуг місцевих виробників та надавачів послуг на міському проводовому радіо, в газеті "Голос ради", яка, за його словами, тепер перебуває в не дуже простому фінансовому становищі, а також в інших ЗМІ. Ми теж розглядаємо можливість співпраці з владою та підприємцями щодо розміщення реклами, щоправда, чи знайдуться на це певні кошти в міській казні, не впевнені. До речі, Лев Ярославович зазначив, що відділ рекреації та туризму, якому доручено займатися ще й рекламою, тепер зароблятиме певні кошти, які спрямовуватиме на рекламу нашого курорту, на рекламу цілющих мінеральних вод Трускавця, але водночас зауважив, що підтримка спільного рекламування курорту не була підтримана серйозними гравцями у Трускавці - ні "Ріксосом", ні ЗАТ "Трускавецькурортом", ні санаторієм "Карпати", які воліють рекламувати кожен сам себе.

Першим з підприємців, хто принагідно вирішив прорекламувати свій бізнес, був той же Володимир Павлишин (член виконкому, до речі), він розповів про пральню та хімчистку, яка запрацювала на вулиці Мазепи і є вже навіть кур'єри, які самі забирають та доставляють одяг з санаторіїв до хімчистки і назад. Звичайно, що це перша зустріч і очікувати від неї чогось надзвичайного не доводиться, проте є надія, що в подальшому співпраця влади та підприємців стане більш тісною та взаємовигідною.

Володимир Ключак

Люди повинні відчути увагу влади до себе

Минулого тижня в Бориславі побували заступник голови Львівської облдержадміністрації Ліліана Станіславівна Гримська та новопризначений начальник Головного управління охорони здоров'я Львівщини Сергій Мирославович Федоренко. Мета поїздки високих посадовців до Борислава - ознайомлення зі станом медицини міста. За результатами ознайомлення із діяльністю центральної міської лікарні та її пологового відділення заступник голови облдержадміністрації Ліліана Гримська спільно з начальником головного управління охорони здоров'я області Сергієм Федоренком провели нараду, на якій обговорили із бориславськими медиками виявлені недоліки та шляхи їх усунення.

За висловом Ліліани Гримської серед основних завдань перед медициною області повинні стояти морально-етичні проблеми самих медпрацівників. Медикам потрібно перестати формально ставитись до хворого, повернути повагу до медицини, бути добрими та щирими до людей. І люди тоді оцінять якість їхньої роботи.

У ході ознайомлення із діяльністю пологового будинку високі посадовці зі Львова не знехтували нагодою безпосередньо поспілкуватися із хворими, які перебували у відділенні. Адже, на думку головного лікаря області Сергія Федоренка, саме ставлення лікарів, медичних сестер, санітарок до хворого визначає якість роботи усієї галузі.

Увага до діяльності пологового відділення представників обласної адміністрації не випадкова. Міський пологовий будинок чи не єдиний медичний заклад міста, який відновив свою діяльність після повного занепаду. І не просто відновив діяльність. А поступово починає завойовувати авторитет серед породіль не лише Борислава, але усієї Дрогобиччини. Тут народжуються не лише бориславці, але й маленькі громадяни сусідніх із Бориславом міст - Трускавця, Стебника, Дрогобича та району. Із 340 новонароджених у Бориславі лише 217 малят виявилися корінними бориславцями. Решта - діти із сусідніх із Бориславом міст та сіл району. З початку року у місті народилося четверо близнят, а невдовзі появиться перша трійня.

Мешканка Дрогобича Надія Серафим народжувала у Бориславі другу дитину. Мати щаслива появою на світ донечки, яку ще задовго до пологів вирішили назвати Іванкою-Софійкою. Жінка не приховує, що довго думала над тим, де народжувати другу дитину. Схвальні відгуки про тутешнє пологове відділення спонукали зупинитися на Бориславі. Не шкодує. А навпаки - дуже вдячна за увагу та турботу медперсоналу до себе та новонародженої донечки.

Вдячна персоналу пологового відділення і молода мама із Борислава Олександра Овчар. У неї нещодавно народився синочок, то щаслива мама просила щиро подякувати медпрацівникам відділення за професійність та чуйне ставлення до себе та усіх породіль. Медики, за твердженням молодої мами, з великою турботою ставляться як до жінок, так і до щойно народжених немовлят. Сприйняття лікарями породіль, як своєрідних об'єктів, про що так багато говориться у місті, молода мама на собі не відчула. Навпаки приємно, що у ці особливі хвилини життя жінки не обділені увагою медперсоналу відділення. У палатах світло, чисто і затишно. Лікарі та медсестри виявляють достатню турботу про здоров'я новонароджених діток та їхніх матерів. Причому робиться це щиро, без будь-яких натяків на якусь додаткову вдячність чи оплату. Жінки-медики не просто допомагають освоювати "ази" материнства, а й діляться набутим досвідом догляду за немовлям, а головне - розкривають дрібні жіночі таємниці, які не знайдеш у жодній додатковій літературі.

Головний лікар міської лікарні Богдан Блистів, безперечно, радий, що навколо пологового відділення формується позитивний імідж. Проте пан Богдан також визнає, що, як і кожний медичний заклад міста, пологовий має свої "вузькі" та проблемні місця. Вони породжені недостатнім фінансуванням на проведення капітальних та поточних ремонтів, придбання сучасної медичної апаратури, браком медикаментозного забезпечення, необхідністю заміни м'якого інвентарю, відсутністю коштів на харчування хворих. Ситуація у пологовому ускладнюється процесом зміни поколінь. Йде природній процес омолодження колективу, а він, як відомо, не завжди проходить безболісно.

Та, попри вищезгадані об'єктивні та суб'єктивні труднощі, головний лікар ЦМЛ Борислава не приховує, що місто може гордитися, оскільки за гри роки пологовий будинок вдалося перетворити у сучасний повноцінний медичний заклад, який здатен надавати повноцінну медичну допомогу населенню.

Із 2004 по 2006 рік пологовий будинок міста був закритий, як медичний заклад, який непридатний для надання повноцінної медичної допомоги населенню. І лише у 2007 році після серйозного ремонту пологове відділення міської лікарні знову почало приймати пацієнтів.

Для відновлення роботи відділення зроблено було дуже багато. Зведено шатровий дах над лікувальним корпусом та харчоблоком. Виконано внутрішній ремонт приміщень та частково відремонтовано фасад. Завдяки спонсорській допомозі ПП "Альянс" у пологовому відділенні встановлено 32 металопластикових вікна і 18 дверних блоків. Зараз тут облаштують енергозберігаючу котельню відділення.

Суттєво оновилося медичне обладнання закладу. Завдяки сприянню головного управління охорони здоров'я Львівської області у рамках обласної програми "Подолання материнської та дитячої смертності" міське пологове відділення отримало сучасне устаткування на загальну суму майже на мільйон гривень. Це і апарат штучної вентиляції легенів, і сучасний кардіограф, і апарат для визначення білірубіну у новонароджених дітей, і реанімаційний монітор, і лампа для лікування жовтяниці у новонароджених, і сучасна система УЗД та переносний апарат УЗД, і два неонатальні столи із підігрівом, а також сучасний інкубатор для новонароджених дітей.

У ході ознайомлення із роботою пологового відділення представники облдержадміністрації пообіцяли і надалі допомагати бориславським медикам у забезпеченні сучасним обладнанням, а також сприяти відновленню та розвитку медичної галузі міста. Адже, на переконання начальника головного управління охорони здоров'я Сергія Федоренка, найголовніше завдання медиків області полягає у тому, щоб створити такі умови і режим роботи, за яких, практично, кожен хворий знатиме, що є влада, яка про нього турбується, є лікувальні заклади, куди він за погреби може звернутися за допомогою, і знати, що ця допомога буде йому надана.

Петро Магур,
газета "Нафтовик Борислава"

У "Джерелі" відпочивали школярі

Червень... Літня пора. А в початкову школу середньої школи № 11 м. Стебника поспішали школярі - від першачків до дев'ятикласників. Усіх їх зібрало не навчання, а шкільний табір "Джерело", в якому оздоровлювалися, проводили своє дозвілля 86 учнів школи.

"Джерело". Гарна назва табору. А про те, що вона до вподоби школярам, свідчить той факт, що вони склали табірну пісеньку "Джерельце":

Ой ти, джерельце,
Бистра водице;
Скажи, що маєш
І що несеш?!
Кому - усмішку,
Кому - пораду,
Мені здоров'я принесеш.

Із захопленням співали її щодня, у хвилини дозвілля.

Цікаво, змістовно проводили діти тут свій вільний час. Обов'язково була ранкова зарядка. Учитель фізкультури Куць М.Й. організовував спортивні змагання з футболу, бадмінтону, рухливі ігри на свіжому повітрі. Вихователі Добош О.С., Артим З.Я., Саєвич І.М., Сирватка Р.П., Павлюх І.М., Лавриновська О.О. намагалися подбати про розвиток творчих здібностей у таборі. Провели конкурс зачісок та бантика. Яка велика фантазія у дітей! Які цікаві зачіски вони вигадали, оформили їх бантиками. Стіннівки, конкурс малюнка на асфальті - це те, чим жив табір. Сучасні танці допомагала дітям розучувати вихователь Дирко О.Р. Вчитель музики Калапунь І.Й. зацікавив школярів новими піснями. Вони залюбки співали, веселились, збагачували себе знаннями про нові музичні гурти та їх творчість.

Цікавими були хвилини спілкування з ученицею школи Олею Куч, яка займалася прикладним мистецтвом - бісероплетінням та оформленням ікон бісером. На її рахунку кілька таких робіт, які милують око, спонукають дівчину бути наполегливою у творенні такої краси. Незабутньою була поїздка до міста Трускавця. Школярики погуляли парком, напилися цілющої водиці "Нафтуся". Мали змогу побачити тварин: рухливу білочку, удава, павлинів, сову.

Сподіваємося, що атмосфера добра, творчості, дружби та взаєморозуміння буде й надалі у шкільному товаристві та знайде своє відображення упродовж всіх літніх канікул.

Леся Петруняк,
начальник табору "Джерело",
газета "Воля громади"

Липнева політінформація

В цьому місяці було затверджено правила гри на виборах місцевого рівня. Київ нав'язав свою думку містам та селам, не питаючи їхньої, так робиться вже не перший раз. Нове законодавство щодо місцевих виборів не просто недосконале, воно порушує конституційні права громадян України, проте, здається, чхати хтось хотів на наші з вами права. Цілком імовірно, що оскаржуватимуть даний закон у суді, але ж ми не віримо, що судова гілка влади погодиться на тиск громадської думки. Отже, на даний момент абсолютна більшість місцевих політиків роздумує, як би то краще підійти до цих таких непростих виборів та як би то ще й виграти їх. Вибори, тобто, а не виборців, перепрошую за тавтологію.

На прикладі Трускавця хотілося б зробити доступним для громадськості той рух, який в міських кулуарах давно розпочався, адже громада має право знати правду, має право на інформацію. Хто з ким, хто від кого, хто навіщо буде йти, або ж підтримувати штани інших - про це і попишемо.

Нове законодавство в першу чергу сильно вдарило по іменних блоках та по блоках взагалі. У Трускавці блоково до міської ради пройшли "Наша Україна" та БЮТ. З 14 депутатів першого блоку - і натуральна партія "Наша Україна" (партія Ющенка, очолює депутат Ігор Пілько), і Народний Рух України, який представляють депутати Сидір та Михальцевич, і "Вперед, Україно!", на базі якої згодом постала "Народна Самооборона" Луценка і яку ("Вперед, Україно!") в Трускавці очолює депутат Богдан Процишин, і так звані "самостійні" нашоукраїнці, до яких традиційно зараховують головних лікарів трьох санаторіїв. Тепер вся ця компанія не зможе йти одним блоком, а окремо навряд чи теперішнє представництво опозиційних в раді до Лева Грицака сил буде на цьому ж рівні, що і тепер. Окремим теперішнім депутатам від "НУ" навряд чи вдасться потрапити до ради за партійними списками, та і те, від якої ж партії їм балотуватися, викликає поки що в них болючі роздуми та сумніви.

З БЮТ справа була дещо простіша - з 11 бютівців лише 1 депутат представляє УСДП (Роман Проць), решта 10 - обранці партії "Батьківщина". Назву партії у Трускавці знають непогано, так що особливих труднощів відсутність магічного слова "БЮТ" у трускавецьких виборців не викличе. Інше діло, що трьом нині діючим депутатам ТМР від цієї партії доведеться пояснювати розкол 2007, а також різкі зміни орієнтирів партійного керівництва на місцях - від абсолютної підтримки (а навіть підхалимства) чинного мера Лева Грицака до жорсткої опозиції стосовно колишнього патрона. Те, що кілька депутатів від "Батьківщини" пройдуть за партійним списком - це однозначно, а от відносно мажоритарки, то, гадаємо, БЮТ пробуватиме знову ставити, як це було і в 2006, не лише на членів "Батьківщини", а й на безпартійних чи навіть членів інших політичних сил взамін за якісь вигоди. Єдиною великою проблемою "Батьківщини" в цілій Львівській області (а отже, не тільки в Трускавці) зможе стати теперішня заборона суду на проведення обласної партійної конференції, зініційована колишнім головою ЛОО партії нардепом Іваном Деньковичем. Тервиборчкоми, посилаючись на це рішення, зможуть добряче попсувати нерви керівникам "батьківщин" на місцях аж до недопущення їх до участі в місцевих виборах, що навряд чи буде сумісним з явищем демократії.

Навряд чи в теперішньому складі йтиме на вибори і "Третя сила", яку вважають такою ж ручною партією Олександра Чебаненка, як партію "Відродження" ручною Лева Грицака. Очільник "Третьої сили" Анатолій Стародуб тепер є керівником одного з санаторіїв ЗАТ "Трускавецькурорт", разом з Олександром Болоховецьким його вважають людиною із групи підтримки Євгена Юника (не забуваймо, що Анатолій Георгійович кандидував на мера в 2006), в той же час двоє інших депутатів ТМР від цієї політичної сили є радше прогрицаківськими, ніж опозиційними. Проте політична сила, на яку ставитиме цього разу Олександр Іванович Чебаненко, мала б пройти до мерії, зважаючи на високий авторитет та вплив цієї людини в Трускавці. Є дані, що це може бути Народна партія (проект Литвина) або інші партії.

Без сумніву, що єдиним та структурованим залишилося і "Відродження" - партія, яку в Трускавці вже встигли наректи "партією інтелігенції" через велику кількість освітян та лікарів серед її членів. На відміну від інших міст області та і самого Львова, у Трускавці "Відродження" давно вже не асоціюється з самими лише залізничниками, вірною гвардією покійного Кірпи - в нас це партія влади, партія серйозних людей, до яких одні ставляться з повагою, інші - з ненавистю. У "Відродження" навряд чи виникатимуть якісь проблеми з участю в місцевих виборах, подібно як і в давніших політичних силах міста - УНП, КУН, "Пори", ХДС, "Свободи", тобто в тих, які представлені в міській раді цього скликання. Активізуються і інші давніші партії, так звані малі чи й невідомі, які не проти будуть заробити на цих виборах через надання місць у своїх лавах відносно висування (адже висувати кандидатів у депутати зможуть тільки партії, самовисування не буде).

Безсумнівною є участь на місцевих виборах зміцнілої в Трускавці після виборів Президента в січні - лютому 2010 року Партії регіонів, а от новоствореним силам як "Фронт змін" (Арсеній Яценюк, в Трускавці - В. Бодак, П. Іванишин, Р. Козир), "За Україну!"(В'ячеслав Кириленко, в Трускавці - О. Хомик), "Сильна Україна" (депутати О. Габриш та О. Карпин), "Права воля України" (Ю. Врублевський), Партія нового покоління України (Н. Хом'як, екс-депутат від БЮТ) чи Українська партія (І. Кісак) прийдеться подумати над тим, яким шляхом пробувати реєструвати "своїх" людей на кандидатів для здобуття депутатських мандатів.

Проте набагато цікавішим буде спостерігати за тим, які політичні сили кого висуватимуть і кого підтримуватимуть на посаду міського голови Трускавця. Якщо говорити про чинного мера, то, здається, не викликає сумніву, що це буде "Відродження", хоча хто щось може гарантувати в сьогоднішній непростий час? Кандидатуру діючого мера можуть підтримати досить різні (навіть ідеологічно) політичні сили - від "Свободи" чи КУНу до комуністів чи регіоналів, від "Єдиного центру" до Партії промисловців та підприємців або ж інших "центристських" сил. І здається, що тільки Лев Грицак вирішуватиме, від кого ж балотуватися йому буде максимально вигідно, так, щоб не розгубити голоси на свою підтримку ні від людей старшого покоління, ні від молоді, ні від політично активних, ні від направду партійно інертних мешканців міста.

Від різних політичних сил може висуватися і Ігор Кісак. Це можуть бути як соціалісти, так і націоналісти. З першими Ігоря Володимировича пов'язують приязні теплі стосунки з керівниками на місцях, з другими - родинні зв'язки (голова трускавецького КУНу - сват п. Ігоря). Навіть не виключено, що цього кандидата може підтримати і "Батьківщина", адже з Русланом Крамаром Ігор Кісак не сварився, а пообіцяти щось цій партії взамін за свою перемогу він може. Але це було б в тому випадку, якщо "Батьківщина" не висуватиме власного кандидата (найімовірніші - Руслан Крамар чи Наталія Пономаренко), або ж не підтримуватиме ні Юрія Яворського, ні Володимира Наконечного, ні Руслана Козира, ні Євгена Юника. Як не дивно це звучить, але цілком імовірна підтримка "Батьківщини" навіть кандидата навіть від Партії Регіонів, якщо б це був реальний опонент Левові Грицаку. Проте навряд чи регіонали висуватимуть на мера свого місцевого лідера Святослава Павлечка (поки що низький рівень підтримки через незнання людини, а відповідно і нульовий шанс на успіх на мерських виборах).

Майже ні в кого не викликає сумніву той факт, що якщо депутат Богдан процишин вирішить йти на мера, то висуватиме його його ж партія "Вперед, Україно!". Але чи буде він технічним кандидатом чи реальним, залежить від його особистих намірів на цих виборах. Що стане для Богдана Богдановича важливішим - політичний імідж чи особисте збагачення за підтримку когось, вирішуватиме він. Нам чомусь здається, що амбіції візьмуть гору над тверезим розрахунком.

Руслан Козир напевно не має іншого вибору, ніж йти від "Нашої України" і це ставить його в дещо гірше становище, ніж тоді, коли б він ішов від "Фронту змін". Ручна газета давно стала рупором цієї політичної сили та й сама ідеологія боротьби з діючою владою міста побудована на гаслах змін (змінимо місто на чисте, життя на краще, змінимо майданчики на нові, змінимо підхід влади до проблем людини і в такому ж дусі). Підтримка Руслана Ярославовича Ігорем Пільком та більшістю в "Нашій Україні" майже автоматично позбавляє можливість балотуватися від цієї сили Євгенові Юнику. Якщо йти за логікою, то Євген Володимирович міг би навіть балотуватися від Партії регіонів, керівництво ЗАТ "Трускавецькурорт" змогло б це питання пробити навіть на верхах, проте усвідомлення того, що така прив'язка відбиратиме голоси в право налаштованих виборців, змусить, напевно, відмовитися від такого кроку. А отже Євген Юник зможе йти від "Третьої сили", яку на даний момент очолює, нагадаємо, Анатолій Стародуб, або ж від іншої центристської чи правоцентристської партії.

Поки що приходиться ламати голову над тим, від кого йтимуть такі кандидати як Андрій Кульчинський та Володимир Наконечний. У Трускавці дотепер не зареєстровано партію Гриценка "Громадянська платформа", до якої після вигнання з БЮТ тяжіє Андрій Богданович, а йти від партій, якими керують його соратники в боротьбі з Крамаром Наталія Хом'як (Партія нового покоління України) та Юрій Врублевський (Права воля України), він не зможе, оскільки рік від часу їх реєстрації виповниться аж в лютому 2011. Володимир Наконечний йтиме, швидше за все, від маловідомої політичної сили, наразі навіть важко спрогнозувати, від якої саме.

Цікаво, що в окремих партіях нема узгодженої позиції щодо їхньої участі в місцевих виборах. В КУНі є люди, які готові підтримувати Грицака, Кісака, Козира, Крамара, в УНП, яка чисельно поріділа після 2006, нема сумнівів щодо підтримки лідера Олега Ковальчина, якщо той йтиме на мера, але в іншому випадку там є прихильники того ж Козира, того ж Грицака і, як не дивно, навіть Руслана Крамара. Цікавою видається і ситуація в "Свободі", представник якої в 2006 році (тодішній лідер партії) Орест Сарахман був одним з кандидатів на мера. Чи такою однозначною там є підтримка Лева Грицака, можна тільки міркувати, нам відомо про спроби опозиції до чинного мера "перетягнути" окремих свободівців на свою сторону. Юрій Яворський теж навряд чи розраховує виключно на електорат "Пори", не виключено, що переговори про його підтримку "Сильної України", "Батьківщини" та ще двох політичних сил можуть завершитися успіхом.

Не варто скидувати з рахунку і Володимира Шиманського, який, напевно, йтиме від партії націоналістичного чи релігійного забарвлення, а також Зенона Шиха, невідомо наразі, чи не пробуватимуть свої сили у Трускавці екс-мер Богдан Матолич та екс-заступник мерів Бурлакова та Матолича Володимир Лаврінок, щось не дає чути про себе в політичному плані технічний кандидат Ігоря Пілька на виборах 2006 Ярослав Карнадз-Мартинів. А ще ж в 2006 був Євген Кулик, проте його підтримка на цих виборах Руслана Козира навряд чи ставиться кимось під сумнів - як не як дружина п. Євгена Галина Євгенівна є рідною сестрою Тетяни Татомир і цим все сказано. А ще ж своє слово скажуть Андрій Макара, Мирон Бучацький, Віктор Бац, Теодозій Сидір, інші трускавецькі політики, так що нудно нам не буде.

Говорити та прогнозувати можна було б ще багато, гадаємо, в нас буде ще нагода повернутися до цієї теми. Сподіваємося теж, що висвітлення актуальних позицій в трускавецькому політикумі було з нашого боку максимально об'єктивним. А на завершення пропонуємо Вам згадати вибори 2006 року, для цього перегляньте собі фотопідбірку з дебатів кандидатів на посаду міського голови. Всі вони були тоді молодшими, красивішими і менш хитрими, ніж тепер.

Ваш Володимир Ключак

липнева політінформація липнева політінформація липнева політінформація
липнева політінформація липнева політінформація липнева політінформація
липнева політінформація липнева політінформація липнева політінформація
липнева політінформація липнева політінформація липнева політінформація
липнева політінформація липнева політінформація липнева політінформація

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.