Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№90 (213) 15 жовтня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Із засідання міської ТВК

13 жовтня під вечір відбулося чергове засідання Трускавецької ТВК. Головне питання, яке розглянула ТВК - жеребкування черговості виступів кандидатів по міському радіо. Проте самого жеребкування не відбулося і ось чому. Згідно із Законом про вибори, виступи кандидатів по комунальному чи державному радіо чи телебаченні повинні проходити в час з 19.00 до 23.00. Трускавецьке міське радіомовлення (КП "Трускавецьке міське радіо") може виходити в ефір тільки з 11.30 до 12.00, додатково по годині часу є в п'ятницю та неділю (з 14 до 15). Про це повідомила голова міської ТВК Галина Козловська. Усне роз'яснення з ЦВК доводить, що змінювати закон про вибори не можна. В міській ТВК чекають ще письмової відповіді з ТВК на запит по цьому питанні.

Втім, це не особливо засмутило представників різних політичних сил, адже загальне представлення кандидатів на пост міського голови все ж відбудеться - традиційно в Палаці культури імені Шевченка. Очікується, що це буде в останній тиждень перед виборами.

На засіданні ТВК розглянули теж скаргу на антиагітацію проти Партії Регіонів, КПУ, Сильної України та Народної партії, які в Трускавці проводить УНА та кандидат на пост міського голови Володимир Шиманський біля своїх палаток "Трускавець без Грицака". На жаль, в цей день попередження ТВК не надала, хоча саме попередити і то негайно мала б ТВК в таких випадках ті політичні сили, які займаються подібними речами. Члени ТВК уважно вислухали довірену особу Леву Грицака, та все ж вирішили відібрати пояснення в самих В. Шиманського та лідера трускавецької УНА І. Фідика, взявши на себе таким чином функції правоохоронних органів по проведенні слідчих дій. Розглянули в ТВК і зміст виборчого бюлетеня.

Запрошує ПК імені Шевченка

16.10 - концерт Олега Алябіна (20.00).
18.10 - концерт заслуженого артиста України Анатолія Костенка (20.00).
19.10 - концерт народних артистів України Володимира Данильця та Володимира Мойсеєнка (20.00).
20.10 - концерт народного фольклорного ансамблю "Джерела Карпат" (16.00), концерт народного артиста України Віктора Павліка (20.00).
21.10 - концерт Тіни Кароль (20.00).
22.10 - концерт народного артиста України Степан Гіги (20.00).
23.10 - шоу двійників (16.00).

В програмі можливі зміни та доповнення.

Про вибори у Східниці

Східниця обиратиме селищного голову з числа таких кандидатів: Богдан Дмитришин, 1956 р. н., безпартійний, був головою в селищі з 1992 по 2006 роки, Роман Копчак, 1972 р. н., безпартійний, східницький голова з 2006 по сьогодні, Іван Піляк, 1969 р. н., безпартійний, директор ТзОВ "Золота Баня" та голова наглядової ради ГО "Агенція розвитку курорту Східниця". Всі троє - уродженці Східниці.

Стати одним з 16 депутатів Східницької селищної ради мають намір на кожному з округів від 3 до 7 кандидатів, більшість з них - самовисуванці.

Клоунада по-дрогобицьки

Кілька днів поспіль дрогобичани мали можливість спостерігати цікаву картину. Після обклеювання міста плакатами на тему, хто ж буде перший, Походжай чи Радзієвський (це кандидати на пост дрогобицького мера), по Дрогобичі гасали хлопці з маркерами і на кожному з плакатів дописали або слово з трьох літер, або з чотирьох. Це не були матюки, а просто прізвища інших кандидатів на пост міського голови Дрогобича (Гук та Хрущ).

А післявчора мало місце протистояння між мером Дрогобича та організацією однієї з політичних сил міста, яка звинуватила п. Гука в перевищенні повноважень через заборону проводити розважальні заходи. Тут мусимо визнати рацію за Миколою Петровичем, який заборонив проведення розважальних заходів у місті через всеукраїнську жалобу в зв'язку з катастрофою в м. Марганці.

Відкриття пам'ятника - наступного тижня

Як нас повідомили в палатці ГО "Рада міста", відкриття пам'ятника Степану Бандері в Трускавці відбудеться 18 жовтня, триває процес його встановлення.

Натомість в неділю, 24 жовтня, поблизу церкви святого отця Миколая планують відкрити погруддя Андрея Шептицького, греко-католицького митрополита, людини, за беатифікацію якої Церква молиться вже не перший рік. Виготовлено пам'ятник Митрополиту Андрею за кошти Лева Грицака та його сім'ї.

До речі, представлення передвиборчої програми Лева Грицака відбудеться в суботу, 16 жовтня, о 16.00 в "Златі", а кандидат Р. Козир зустрічатиметься з виборцями мікрорайону "Стебницьке кільце" 15 жовтня ввечері (біля будинку 74 на Стебницькій).

Міжобласний турнір з боксу

27-28 жовтня в місті Трускавці під патронатом міського голови Лева Грицака пройде міжобласний турнір з боксу. Проходитиме він в ДЮСК "Спортовець".

Євронумерація

На багатьох багатоповерхових будинках Трускавця вже встановлено нові таблички з їх номерами та назвами вулиць - українською та англійською мовами. Про те, що така заміна відбудеться, "Трускавецький вісник" писав ще кілька місяців тому.

Кастинг - до 30 жовтня

Організатори конкурсу краси "Красуня Прикарпаття" запрошують молодих, енергійних, талановитих та красивих дівчат прийняти участь в кастингу. Якщо вам від 15 до 26 років, Ви маєте шанс прийняти участь, отримати хороші подарунки та перемогти у конкурсі. Заявки приймаються до 30 жовтня 2010 року. Контактні телефони: (244) 3-19-89, 067 98 50 802, 093 74 62 722.

конкурс краси Красуня Прикарпаття

Пройшов святковий концерт

Пройшов святковий концерт 14 жовтня в залі кінотеатру "Злата" пройшов святковий концерт, присвячений урочистостям Покрови Пресвятої Богородиці та організований ТМР і ГО "Яскрава країна". В концерті взяли участь представники різних фольклорних та танцювальних колективів (Львів, Хмельницький, Дніпропетровськ, Рівне тощо). Щирими аплодисментами проводжали глядачі зі сцени своїх улюбленців - хореографічний колектив "Золоті діти" Трускавецької дитячої школи мистецтв, які виконали свою платинову "Карпатську вітальну". Не залишилися обділеними увагою глядачів і всі інші виконавці, які виконали пісні чи танцювальні номери на патріотичну тематику.

Власна інформація

СЛУЖИМО УКРАЇНІ - ПРАЦЮЄМО ДЛЯ НАРОДУ!

Інтерв'ю з головою Трускавецької міської організації партії "Відродження", головним лікарем трускавецької міської лікарні Осипом Свіжинським

Осип Свіжинський - Осипе Михайловичу, якими аргументами має керуватися виборець, обираючи сааме партію "Відродження"?

- "Відродження" - партія всього народу, всіх хто хоче бути вільними і заможними, мати реальні політичні, економічні й особисті права і можливість відстоювати ці права.

"Відродження" об'єднує професіоналів, за якими стоять реальні результати, дисциплінованих і патріотично налаштованих людей, а тому наша партія є потужним і реальним конкурентом сучасній псевдоеліті, політичним маргіналам, що називають себе елітою для того, щоб експлуатувати громадян, користуючись своїм панівним становищем.

- Яка головна ідея партії "Відродження"?

- "Відродження" захищає право на вільне підприємництво, на вільну і добре оплачувану працю, інтелектуальну і творчу свободу. А як партія професіоналів, людей звиклих до дисципліни і порядку - ми утверджуємо дисципліну і законність для всіх. "Відродження" як державницька партія підтримує політику тих політичних інститутів у державі, які працюють на користь України, але має власну позицію з основних проблем політичного життя в країні.

- Чому партія "Відродження" вирішила балотуватися на місцевому рівні?

- Ми зобов'язані, як демократична державницька партія, бути генератором якісних змін для громади, підтримувати прогресивні громадські ініціативи використовувати усі методи та засоби для участі громади у діяльності органів місцевого самоврядування (громадські колегії, громадські ради, громадські слухання та інші інструменти для ефективного здійснення місцевої демократії).

Партія "Відродження" повинна добитися, щоб місцеве самоврядування стало фінансово спроможним, фаховим, ефективним та відповідальним інститутом публічної влади.

Місцеве самоврядування має бути своєрідною противагою монополізації публічної влади, реальним підґрунтям для об'єднання українського суспільства. За будь-яких обставин ми повинні бути генераторами ідей трансформації публічної влади еволюційним, конструктивним шляхом.

Партія "Відродження" повинна конкретними пропозиціями, програмами, взяти відповідальність за формування регіональної, а згодом і державної політики загалом.

- Хто фінансує партію "Відродження"?

- На відміну від більшості партій - партія "Відродження" фінансується не завдяки олігархам, а виключно членськими внесками.

- Які Ви бачите головні проблеми у місцевому самоврядуванні України?

- Сьогодні важко зрозуміти, що таке місцева влада - апендикс чи складова структури державного управління? Підняти ціни на газ, електроенергію, прийняти закони про гральний бізнес - центральна влада, а збільшувати тарифи, здійснювати ремонт дороги, платити вчителям і т.д. - місцева.

Від місцевої влади мешканці вимагають порядку, а вона часто-густо не може забезпечити найнеобхіднішого. Про співпрацю з міліцією, фіскальними органами місцеві ради тільки мріють: вони можуть просити, можуть критикувати, але механізмів впливу на міліцію чи податкову для них не передбачено.

Ми переконані у тому, що місцеве самоврядування повинно перетворитися у фінансово спроможний, ефективний та відповідальний інститут публічної влади.

Децентралізацію державного управління та розвиток місцевого самоврядування доцільно визначити головним напрямком трансформації публічної влади в Україні. Неухильне дотримання природних прав та свобод громад сіл, селищ і міст України повинно стати державною доктриною. І ми повинні долучитись до цього процесу.

Місцеве самоврядування має бути своєрідною противагою монополізації публічної влади, реальним підґрунтям для об'єднання українського суспільства.

- Чи є партія пропрезидентською?

- "Відродження" - державницька партія. Ми працюємо для народу і в інтересах України. Президенти приходять і йдуть, а народ і держава залишаються і житимуть вічно!

- Яке політичне кредо партії?

- Гаслом нашої партії є: СЛУЖИМО ДЕРЖАВІ - ПРАЦЮЄМО ДЛЯ НАРОДУ! З цим гаслом партія "Відродження" виходить на вибори.

- Який зміст ви вкладаєте у це гасло?

- По-перше, ми служимо державі. Ядро партії "Відродження" складають представники залізничної галузі, яка є хребтом Української держави і кровоносною системою української економіки. Саме тому залізничники, як і військові, завжди перебували на особливому становищі у державі. Ми, як і військові, ставимо інтереси держави вище за приватні. Ми стоїмо на сторожі інтересів держави незалежно від того, яка адміністрація перебуває в даний момент при владі. І одночасно працюємо для народу.

Партія "Відродження" зберегла кращі риси, притаманні працівникам залізниці з їхнім почуттям відповідальності, дисциплінованості, самовідданого служіння інтересам суспільства. Саме тому партія "Відродження" ставить перед собою мету боротися за наведення жорсткого порядку в країні, за сувору дисципліну і неухильне дотримання законів. Закон - один для всіх! Дисципліна - понад усе! Тільки так, мобілізувавши усі сили і навівши досконалий порядок, Україна зможе не лише вийти з нинішньої кризи, але й зуміє виконати ті надскладні завдання, котрі ставить перед нею сьогодення.

Наша чітка державницька позиція і принциповий курс на наведення в країні дисципліни та диктатури закону приваблюють до партії "Відродження" представників різних верств суспільства. Сьогодні партія об'єднує справжніх професіоналів із різних галузей суспільного і господарського життя країни: політиків, управлінців, економістів, лікарів і вчителів, фермерів, державних службовців та робітників.

Прес-служба ТМО ПП "Відродження"

Павло Якубенко: "Зробимо акцент на широкопрофільність курорту, але провідною залишимо медичну базу"

Минулого тижня наш колектив відвідало керівництво ЗАТ "Трускавецькурорт" в особі голови Наглядової ради Павла Якубенка та його заступника Ігоря Шклярука. Серед численних зустрічей, проведених з колективами, вельми суттєвою та інформативною стала та, яка відбулася у конференц-залі ПК ім. Тараса Шевченка Присутніми на ній були перші керманичі товариства. Перед початком своєї промови Павло Павлович відверто зізнався: за час довгої відсутності щиро радий бачити усіх, бо, незважаючи на усілякого роду проблеми, які інколи виникають, за людьми, які тут працюють, направду встиг заскучати. Можливо, тому ця тепла і довгоочікувана зустріч налаштувала голову на відверту та конструктивну розмову, у якій прозвучала уся гама почуттів від підтримки і розуміння до невдоволення та застережень на адресу тих, хто уникає підвищеної відповідальності.

Перше, про що згадав голова Наглядової ради - плани та перспективи на майбутнє. Об'єктом-флагманом цього майбутнього має стати санаторій-красень "Каштан". І хоч цей вартісний проект за умови відсутності кредитування став нелегкою ношею для товариства, саме на нього покладають надію акціонери-власники. Але крім того не полишають надії на додаткові інвестиції, які дадуть можливість хоча б частково реконструювати застарілу матеріальну базу ЗАТ "Трускавецькурорт", вивівши товариство на новий якісний рівень. До того ж слід зробити акцент ще й на широкопрофільності курорту. Зі слів Павла Якубенка, концепція розвитку товариства, котра базується на світових тенденціях, свідчить про те, що однієї медицини занадто мало для того, аби курорт вважався потужним. Потрібно дбати про такі речі, як спортивний напрямок, розважальну індустрію, інфраструктуру, високий рівень сервісу, котрі б дали можливість залучити не лише традиційних відпочивальників із ближнього зарубіжжя, але й з країн Європи, Далекого Сходу та ін.

Хоча головним напрямком, безперечно, має залишитися саме лікувальний. Потужна медична база, безцінні природні ресурси та наукові напрацювання будуть провідними, позаяк на них ґрунтується унікальність курорту, яка в усі часи приваблювала та надалі приваблюватиме гостей до Трускавця. Тож за сприятливих інвестиційних та економічних умов на колектив очікують приємні зміни. І, можливо, настане той час, коли ЗАТ "Трускавецькурорт" не узалежнюватиметься від економічно непривабливих програм на кшталт держзакупівель від ФССУ та Чорнобильського фонду лише заради того, аби зберегти великий колектив. Тож робити поступ уперед хоч не хоч, а нам таки доведеться. І після введення в експлуатацію "Каштану" та вілл розбудова товариства не завершиться, позаяк одразу слід буде взятися за оновлення "Кристалу" та "Алмазу", вдатися до ґрунтовної перебудови БОЛ "Медичного центру № 2", оновлення дієтїдальні "Веселка".

Ще однією темою для розмови стали місцеві вибори. З цього приводу свої думки висловили керівники, які очолили списки провідних партійних осередків: Євген Юник - директор БОЛ "Медичний центр № 1" (кандидат у міські голови й очільник ТМО "Європейська партія" та Анатолій Стародуб - головний лікар-директор санаторію "Кристал" (голова ТМО "Удар" Віталія Кличка). Перший припустив, що ці вибори будуть специфічними, зважаючи на те, що проводяться у дуже стислий термін. Та й не виключено, що вкотре спрацює так званий адмінресурс. Тож потенційний мер вельми стурбований тим, якими будуть місцеві вибори та чи схочуть трускавчани прийти на них, аби вирішити долю власного міста. А. Стародуб у політичне майбутнє міста дивиться з позитивної точки зору. У його організацію, зі слів молодого політика, прийшло чимало хороших, а головне перспективних людей. Серед цих молодих і вправних людей є чимало затівців і вони прагнуть дій і змін та здатні поламати старі системні і корумповані схеми. Тим паче, що після політичного відступу повернулися до теми проблем, що накопичилися у товаристві, переважно кадрових.

Безперечно, є чимало тих, кому політика товариства не подобається, і це призводить до конфліктів у колективах, безвідповідальності, безгосподарності і навіть до злочинності. Боротися із такими невдоволеними надто виснажливо. І питання - чи варто? Бо тим, кому щось не так, на думку голови Наглядової ради, просто не місце у колективі, тим більше серед відповідальних осіб. Ще однією проблемою залишаються так звані "несуни". Такі випадки й крадіжками не назвеш - один сором. Але факти залишаються фактами: з харчоблоків товариства, не зважаючи на прийняті заходи (наявність охорони, відеоспостереження), щодня спливає чимало краму і відстежити це робиться чиїми руками - нелегко. Так само як і відучити працівників від цього нахабства.

Цікавим був виступ керівника санаторію "Янтар" Оксани Іваницької, яка пригадала як минулого року з метою економії вирізали чималий шмат із видатків на фінансування оздоровниці. Тож цього разу очільниця оздоровниці попросила бути керівництво ЗАТ щедрішим, особливо у моментах, коли мова йде про покращення якості обслуговування. Павло Павлович погодився. Звісно, хто б не хотів, аби рівень обслуговування у наших оздоровницях зростав? Та є загальні, глобальні речі, які стають сьогодні вагомою перешкодою. Одна з них - відсутність стабільного банківського кредитування та чимало інших. Хоча з уст Павла Павловича це не прозвучало як відмовка. Швидше за все, із головним лікарем йому було важко не погодитися. Бо і сам він розуміє: у нас проблем достатньо, бо дістали у спадок доволі застарілу матеріально-технічну базу. Тож прийде час і потужно попрацювати у напрямку реконструкції та розбудови своєї ділянки роботи зможе не один керівник.

Іншими словами, чітко окреслена розмова не менш чітко виокремила напрямки роботи, у яких слід рухатися товариству. Наостанок перед присутніми у залі виступив гендиректор товариства Віктор Жданов, який розповів керівникам про найближчі кроки в діяльності товариства. До кінця року робота "у тонусі" із стовідсотковим завантаженням дасть можливість виправити фінансовий результат першої половини вимушеного "простою". А щодо негативних явищ то перш за все вони не замовчуються, їм повсякчас дається належна оцінка, робляться відповідні висновки. А значить - відбувається важливий процес переходу товариства на якісно інший рівень діяльності.

Галина Шумило,
газета "Трускавецькурорт"

Євген Юник: "Треба просто працювати"

Євген Юник Євген Юник добре відомий в місті. Відомий, в першу чергу, як фахівець із майже 30-літнім досвідом роботи в галузі медицини - як лікар, як керівник і як громадський діяч, а віднедавна ще й - кандидат в мери від "Європейської партії". До вашої уваги інтерв'ю з ним.

- Євгене Володимировичу, в розпалі передвиборча гонка, а ми з Вами розмовляємо на Вашому робочому місці, в кабінеті головного лікаря санаторію "Берізка". Чому Ви не на мітингу чи не займаєтесь власною агітацією, як Ваші конкуренти?

- По-перше, я звик завжди виконувати свої обов'язки, незважаючи на вибори чи інші політичні перипетії. По-друге, я переконаний, що місцеве самоврядування - це не політика. Тому мітингами і гаслами в місті щось змінити неможливо. Треба знову ж таки - закатати рукава і працювати. От зараз я продовжую це робити, так навіть незважаючи на вибори. А щодо конкурентів, то я скажу так - в прагненні змінити рідне місто на краще не може бути конкурентів. Якщо людини прагне не влади, я покращення життя для мешканців міста - то ми однодумці. А якщо хтось таки вважає мене конкурентом через те, що я хочу, щоб в оселях трускавчан було тепло, була гаряча вода - ну що ж, це на його сумлінні.

- І все ж таки, чому ви вирішили взяти участь у виборчій кампанії? Адже ви і так досить відома і поважна людина в Трускавці.

- Я знаю, в ЯКОМУ місті я хотів би жити, розумію, що для цього потрібно вирішити низку проблем. Будучи депутатом міської ради кількох скликань, я знаю ці проблеми безпосередньо. І знаю, як саме їх потрібно вирішувати, тож, оскільки до цього часу в місті безліч невирішених проблем - значить треба щось змінити. Тож, кілька місяців тому я задав собі запитання - чи варто мені йти в мери? І коли я собі відповів, що пов'язую своє майбутнє з цим містом, і тому хочу зробити його комфортним для життя, відповідь була однозначною - варто. Кожен з нас обирає сам - чекати змін чи здійснювати зміни. Я зробив свій вибір щодо того, чи бути активним суб'єктом в політиці, чи пасивним спостерігачем.

- Чому Ви обрали саме Європейську партію як партнера на місцевих виборах?

- Дуже влучний вираз. Так, ми саме партнери. Я не приховую, що впродовж більш ніж року я активно займався розбудовою Благодійного Фонду "Трускавчани", який вже у повній мірі працює в місті і програми якого охоплюють більшість сфер його життя. І вже через рік ми отримали кілька пропозицій від партій про підтримку на виборах. Але особисто мені і моїм друзям, які допомагають мені у Фонді найближчою від інших виявилась філософія саме Європейської партії Миколи Катеринчука. Це - чітка політична і соціальна програма, яка чітко вказує мету - європейське суспільство, європейська держава, європейські стандарти життя.

Трускавець - місто, яке має стати престижним курортом. Курортом європейського рівня. Особливо напередодні Чемпіонату світу з футболу. Іншого шляху в нас немає. Тому і співпрацюємо ми з Європейською партією.

- І яким ви бачите майбутнє міста? Як Трускавцю прийти до європейських стандартів?

- Ви знаєте, якщо говорити про майбутнє, то почати треба з наших дітей. Наші діти відтворюватимуть те середовище, в якому вони народилися, тому щоб змінити майбутнє міста, варто почати змінювати його середовище вже сьогодні. Якщо ми після себе залишимо чисте місто з освітленими вулицями, з теплими будинками, із забезпеченими жителями. Європа не прийде до нас до того часу, поки ми не піднімемо свій рівень життя до її рівня. Лише тоді перед нами відкриють європейські двері, і до нас приїдуть європейські туристи. Я до того веду, що почати треба нам самим, і почати треба із себе.

- Які саме європейські моделі управління варто впровадити в Трускавці? І як вони відобразяться, скажімо, на житлово-комунальному господарстві міста?

- Європейський досвід місцевого самоуправління свідчить про те, що проблеми місцевого рівня вирішуються лише у співпраці місцевої влади з громадою. Проблема ЖКГ у більшості міст полягає не стільки в дисбалансі закупівельних та відпускних цін на газ, скільки в тому, що в містах є влада, проте практично відсутня громада. Тож в місті має з'явитися громада і стати активним впливовим суб'єктом його життя. Значну частину проблем житлово-комунального господарства можна вирішити шляхом створення Органів самоорганізації населення - громадських комітетів - будинкових, дворових, вуличних, які мають представницькі функції при місцевих радах, їм можуть бути делеговані повноваження .вирішувати ті чи інші питання і розпоряджатися для цього майном і коштами.

- Але ж суттєвою проблемою ЖКГ є нестача коштів, неплатежі...

- Так, треба створювати механізми, які б стимулювали вчасно і в повному обсязі здійснювати платежі за житлово-комунальні послуги. Знову ж таки, шлях один - це посилення ролі громадськості у вирішенні проблем місцевого значення, залучення її до управління об'єктами житлово-комунального господарства. В галузі ЖКГ в першу чергу треба сприяти організації та розвитку Об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Для цього необхідно розробити і реалізувати перспективний план капітального ремонту житлового фонду з подальшим створенням ОСББ. Суттєвого доопрацювання потребує питання ефективного та якісного теплозабезпечення осель мешканців міста. Тож треба розробити проект реформування міського теплозабезпечення - в першу чергу провести енергоаудити теплових мереж міста, житлових будинків та бюджетних установ, за результатами енергоаудиту розробити проекти та шляхи вирішення проблем в системі теплопостачання, а також сприяння в пошуках джерел фінансування, можливо, доведеться частково здійснити децентралізацію опалення в місті. Але, повторюю, всі ці проблеми можна вирішити, якщо над ними просто почати працювати.

- Це суттєво змінить ефективність управління містом...

- Так, без сумніву. Сплачуючи всі податки, громадяни виконують свою частину соціального контракту з владою, тому мають всі права вимагати від влади повного виконання зобов'язань. Громада має контролювати владу. Бізнес має допомагати у розбудові соціальної сфери та інфраструктури, в обмін на дозвіл вести діяльність в тому чи іншому мікрорайоні - брати певні соціальні навантаження - будувати дитсадки, соціальні магазини , дороги тощо. От так мають співпрацювати влада, громада і бізнес. І наступним кроком буде розробка і укладання соціального договору між громадою, бізнесом та владою міста. Якщо ми хочемо жити в затишному чистому і красивому місті - треба докласти до цього зусиль, і я закликаю всіх до такої співпраці.

Віктор Стецько,
газета "Трускавецькурорт"

Реклами забагато не буває

конференція Трускавець - Італія В п'ятницю, 15 жовтня, в залі санаторію "Карпати" відбулася конференція "Трускавець - Італія", в якій, між іншим взяли участь наш міський голова Лев Грицак та Президент Торгово-промислової палати Італії в Україні Мауріціо Карневале. І хоча між сторонами було підписано попередню угоду, та все ж подібна зустріч між мером Левом Грицаком та італійськими представниками відбудеться вже через 3 - 4 тижні, в листопаді.

Кожен захищає свої інтереси сам, а це неправильно, потрібно об'єднати зусилля та спільно робити промоцію - така провідна думка конференції. Від трускавецької сторони високого гостя, який спеціально заради Трускавця відклав своє повернення до Італії на два дні, ознайомлювали зі своїм баченням співпраці Олександр Грищенко, головний архітектор нашого міста, Мирон Петрів, головний інженер ЗАТ "Трускавецькурорт", Олег Качмар, заступник директора Міжнародної клініки відновного лікування професора Володимира Козявкіна, Володимир Маринкевич, генеральний директор санаторію "Карпати", Василь Петранівський, який представив туристичну наукову школу Дрогобиччини (викладач в ДДПУ) та інші.

Олександр Павлович Грищенко розповів про плани розбудови курорту. Генеральний план розвитку Трускавця передбачав збільшення кількості ліжкомісць на курорті до 35 тисяч. Детально головний архітектор окреслив перспективи розвитку відпочинкових зон біля озера, виклав своє бачення промоції міста-курорту, проте за браком часу лише побіжно торкнувся питання будівництва у Трускавці круглорічно діючого Льодового палацу.

А ось що сказав представник ЗАТ "Трускавецькурорт" Мирон Петрів: "Загальна кількість ліжкомісць в нашому товаристві - 4 200, це біля 40% від загального об'єму курорту Трускавець. В товаристві є широка система допоміжних підприємств, які забезпечують його функціонування і три медичні центри. В 2005 році була розроблена концепція розвитку товариства. Згідно неї планувалося провести реконструкцію всіх санаторно-курортних закладів. В даний час згідно цієї програми реалізовано наступне: введено в експлуатацію віллу "Христина" класу "4 зірки", збудовано і введено в експлуатацію Медичний центр № 3 Мед Палас. В даний час проводиться реконструкція всіх вілл центральної частини міста, разом з тим йде і реконструкція теплового господарства, встановлено 8 котлів італійського виробництва"

Після цього Мирон Михайлович детально розповів про готель "Каштан", який зводиться в центрі, за 300 метрів від залізничного вокзалу і за 300 метрів від бювету мінеральних вод - 4 зірки, басейн 25 на 10, 184 номери, аква-центр, розповів, що вже там зроблено і що робиться.

Другий інвестиційний проект, який втілює в життя "Трускавецькурорт", це комплекс "Кристал", "Алмаз", БОЛ-2 і дієтїдальня "Веселка", по яких проектну документацію реконструкції розробила турецька фірма "Ренесанс-констракшн" ще в 2006 році. Там буде зроблено біля 100 номерів класу люкс, реконструюють допоміжну інфраструктуру. ЗАТ зацікавлене в прямій співпраці з італійцями з ярду причин, бо мають італійське технічне та медичне обладнання.

Біля 35 тисяч хворих побувало в клініці Козявкіна з 53 країн світу, моніторинг змін ведеться в клініці ще з 1991 року і то не просто моніторинг, а електронна медична карта кожного хворого. Про це розповів Олег Качмар з клініки професора Козявкіна - сам Володимир Ілліч 15 жовтня має справи в Кабінеті міністрів. Дослідження ефективності методики довели і німецькі фахівці з Академії наук, система реабілітації доктора Козявкіна є однією з 4 найефективніших у світі і італійці теж могли б їздити сюди в більшій кількості.

Не знають італійські лікарі про цілющі властивості трускавецьких мінеральних джерел, не популяризується наш курорт в Європі належним чином, але дійшли руки і до цієї справи. Про потенціал Трускавця говорив Володимир Маринкевич, який запропонував провести наукову конференцію за участю лікарів різних профілів, зокрема урологів та гастроентерологів, щоб Італія зокрема, а Європа в цілому побачила потенціал нашої води. Він повідомив, що медична наука Кавказу та Середньої Азії давно надала перевагу Трускавцю навіть перед Єсентуками і висловив сподівання, що співпраця Італії та Трускавця буде взаємовигідною.

"В італійському місті Турині буде надано приміщення для представництва Трускавця в Італії", - підсумував конференцію мер нашого міста Лев Грицак. Ми маємо об'єднати всіх бажаючих суб'єктів господарювання, зазначив Лев Ярославович і додав, що у своїй діловій практиці він не раз особисто переконувався, що реклами забагато не буває. Реклама - двигун прогресу, а ми ж хочемо просувати Трускавець, рухати його вперед, а не повертатися в минуле, в 90-ті роки минулого століття. Мауріціо Карневале теж зауважив, що Італія зацікавлена в серйозному партнерстві з таким курортом як Трускавець, адже прямі поставки італійського обладнання вигідне буде і їм, і нам. Пропагувати Трускавець в Італії, через Італію - в Європі, створювати позитивний імідж курорту - все це буде зреалізовано в наступній каденції Лева Грицака. І ніхто не сумнівається, що якщо до справи береться така людина як Лев Ярославович, то є велика надія, адже добрий початок - половина справи. Наш Трускавець буде знаним у Європі та світі і ми повинні в це вірити та сприяти цьому теж - хто як може.

Володимир Ключак

Михайло Лазар: "Сьогодні нам усім потрібно рятувати рідне місто Борислав"

Михайла Лазара, кандидата на міського голову Борислава від міської організації Республіканської Християнської партії, бориславцям і східничанам представляти нема потреби: він - знаний лікар, багато років очолює неврологічне відділення Бориславської центральної міської лікарні. То ж мало не кожна родина в місті зверталася до нього, як фахівця. Та знають його і як місцевого політичного лідера - в нинішньому скликанні міської ради очолює депутатську фракцію "Солідарність", до якої увійшло більше третини обранців. Власне, з цього ми й вирішили розпочати розмову.

- Михайле Івановичу, Ви чотири з половиною роки були непросто депутатом міської ради, а лідером опозиції. По-різному оцінюють роль Вашої сили влада, і самі виборці. А як оцінюєте свою діяльність Ви?

- Передовсім нас підштовхнула до опозиційної діяльності сама влада, яка спиралася на фракції "Наша Україна" та БЮТ. Поза цими двома фракціями не було жодного члена виконавчого комітету, жодного голови постійної депутатської комісії.

Виконавча влада постійно нарікала, що опозиція не дає їй працювати, та я б із цим не погодився. Із багатьох життєво важливих питань ми приймали спільні рішення, не раз і не два в інтересах міста йшли на компроміс, навіть із тим же прийняттям бюджету. Але коли неозброєним оком видно було земельний "дерибан", то ми справді не давали владі розвернутися. Навіть не уявляю, до чого докотилася б нинішня влада, якби її не стримувала опозиція. Але це - тема окремої розмови.

- Можливо, декілька слів скажете Ви про родинне середовище, в якому виросли, в якому формувалися, як особистість...

- Народився на Яворівщині, в освітянській сім'ї. Мати закінчила Дрогобицький педінститут і її скерували на роботу в цей район, батько там учителював. У ті часи вчителів перекидали мало не як військових. Таким чином батьки опинилися у Городоцькому районі, то в одному селі, то в другому. І, врешті-врешт, зупинилися в Чуловичах біля Любіня, там побудували хату. Батько й до сьогодні - директор школи в тому селі, мати - вчителька математики. Я успішно навчався у школі, вступив до Бориславського медичного училища, яке закінчив із відзнакою. Та відразу після одержання диплому два роки служив у війську. Вирішив навчатися у медичному інституті, але у Львові вступити було непросто - подався до Сибіру, в Кемерово: там закінчив три курси медичного інституту. Це було ще при Союзі. В той час у мене появилася сім'я, дитина - перевівся у Львівський медінститут, який закінчив 1992 року. Два роки навчався в інтернатурі, після чого доля привела мене до Борислава, який вабив ще з юних літ. Розпочинав невропатологом у поліклініці, й уже п'ятнадцятий рік - завідувач неврологічного відділення центральної міської лікарні. Тут утвердився як фахівець, прагнув і прагну, аби підрозділ медицини відповідав сучасному рівневі обслуговування. Робив для цього все, що міг, хоча від мене далеко не все залежало. У всій державі стан медицини, м'яко кажучи, бажає бути кращим.

- Очевидно, від того Ви і пішли в політику, в депутати, як і багато Ваших колег, аби якось впливати на стан справ у бориславській медицині?

- Власне, так. Я був депутатом третього скликання, очолював тоді комісію з питань медицини, й ми тоді вирішили чимало позитивних питань. А цього, п'ятого скликання мене обрали керівником фракції "Солідарність". Оце так, коротко про себе.

- У нинішній, такій складній, виборчій кампанії Ви, пане Михайле, вирішили йти кандидатом на посаду міського голови. Але ж прекрасно знаєте, що то не посада - то напружена робота, то нечуваний досі тягар. До такого стану влада нинішня довела місто. А Ви дасте собі звіт у тому, що беретеся за той тягар? Чи під силу він буде Вам?

- Я відповідально скажу так: ситуацію в місті знаю достеменно, бо не раз докопувався до істини у стратегічних питаннях, таких, як водопостачання, робота житлово-комунальних служб, ремонт доріг... Отож усвідомлюю свій вибір. З одного боку, міг би й далі працювати завідувачем неврологічного відділу - маю фахову підготовку, знання, немалий досвід. Але за останні чотири з половиною роки мені доводилося стикатися з такими міськими проблемами, яких можна було б уникнути, якби нині діюча "потужна" команда краще працювала на перспективу, не відлякувала інвесторів різними додатковими умовами. Щороку мені доводилося, як заступникові голови планово-бюджетної комісії, ретельно працювати над варіантом бюджету від опозиції. Він був більш соціально спрямований, спонукав виконавчу владу краще працювати над дохідною частиною, але його не приймали - ми були у меншості. І все-таки депутатська робота в опозиції стала для мене великою школою. В тому числі й у багатьох питаннях, як не треба робити. Це теж наука на перспективу. Можливо, я й не насмілився б піти на вибори, якби не відчув підтримки сильної фахової команди, яка здатна плідно працювати з першого дня.

- Ви тримаєте її в таємниці, чи можете назвати поіменно? Адже один у полі не воїн...

- Ніяких секретів із цього не роблю. Ми вже разом давно "засвітилися" - виступали перед членами Ділового клубу, який очолює директор БЕЛМЗ Володимир Лазар, перед батьками й учителями деяких шкіл. Скажу так: міська влада - це не навчальний центр підготовки керівних кадрів для світлого майбутнього. Сьогодні такий складний час, що відразу потрібно буде вирішувати надскладні питання бориславського буття. І в нас не буде часу на навчання чи проводити невдалі експерименти. Потрібно зупинити сповзання міста до прірви...

Я запросив до своєї команди і людей досвідчених, фахових, які мають досвід, знання, контакти. Це - Ігор Копач, який працював першим керівником НГВУ "Бориславнафтогаз", НГВУ "Полтаванафтогаз", на інших високих посадах. Ще один боєць моєї команди - Володимир Шмігельський, який уже працював міським головою Борислава у дев'яностих роках, а також головою, заступником голови Дрогобицької райдержадміністрації. Він добре володіє проблемами бориславського комунального господарства. Це і Володимир Манько, який свого часу працював секретарем міської ради Борислава, і Роксолана Герасимів, яка працювала заступником міського голови, і Ярослав Славич, досвідчений та авторитетний педагог, багаторічний директор СШ № 8, і Володимир Хауляк, який не раз був обраний депутатом нашої міської ради, а тепер він - заступник начальника з економіки та фінансів ЗАТ "Трускавецькурорт", і Богдан Гуменюк, який уже працював головним лікарем нашої ЦМЛ, а тепер завідує лікувальним відділом міської поліклініки. З цими людьми я готовий іти, їм я довіряю, їм я вдячний, що вони зі мною, на них я покладаю всі надії щодо кардинального вирішення наболілих бориславських проблем.

- Команда направду сильна і фахова. Цілком можливо, що їй якраз і доведеться з першого дня готуватися до зими, вирішувати проблеми водопостачання, закладати основи під програму наступного року, де мусять бути і дороги, і міст, і лазня, і ще багато болячок, які зоставляє на довгу пам'ять сьогоднішня влада. А ось Ваше сьогоднішнє бачення стану житлово-комунального господарства і шляхи виведення його з кризи?

- За останні два тижні ми своєю командою побували майже на всіх комунальних підприємствах, де зустрічалися із керівництвом, виїжджали на об'єкти. Ситуація вкрай катастрофічна. Особливо у водоканалізаційному підприємстві: тут працює два насоси, а третій - на ремонті у Бердянську. Якщо один вийде з ладу, місто практично залишиться без води. Водоканал має заборговану зарплату понад дев'ятсот тисяч гривень, ще на півмільйона заборгував за виконані роботи. За ліквідацію аварії на вулиці Грушевського - ще 200 - 300 тисяч. Плюс до цього, мають по вулиці Високій замінити труби - всього потрібно близько двох мільйонів. До першого грудня ці кошти потрібно буде знайти вже новій команді.

Окрім цього, буде проблема із теплопостачанням. Керівник "Бориславтеплоенерго" Б. Дубас привіз невеселу новину з Києва: якщо при уряді Ю. Тимошенко попередня оплата за газ могла складати 50 відсотків, то тепер - усі сто. Дуже складна ситуація в ЖЕКах, які по мільйону заборгували за ПДВ. Ситуація в комунальній сфері украй важка і потребує негайного вирішення.

Якщо так станеться, що я стану першим керівником міста, негайно буду розглядати питання підготовки до зими, яка, за прогнозами, буде суворою. Все буде впиратися в кошти. У моїй команді йдуть люди, які мають серйозні контакти в обласній адміністрації, можуть вийти й на Адміністрацію Президента України, на Кабінет Міністрів. Є високопосадовці, які готові з нами співпрацювати. Одним із перших кроків, на який я піду - це реорганізація ЖЕКів. Бо вони є рудиментом, себто пережитком, радянської системи. Потрібен перехід на ОСББ -об'єднання співвласників багатоповерхових будинків. І друге - ставши головою міста, легалізую рішення сесії щодо надання дозволів на встановлення автономного опалення всім мешканцям, які того потребують.

- Михайле Івановичу, Ви вже виклали деякі штрихи зі своєї передвиборчої програми. А взагалі, які стратегічні напрямки роботи на п'ять років Ви плакуєте у разі перемоги Вашої команди на виборах?

- Окрім вирішення проблем комунальних, реорганізації роботи комунальних служб я записав у свою програму першочергово - ліквідацію наслідків позаминулорічної повені, а це - мости й дороги. Далі - встановлення шатрових дахів на будинках, які цього потребують.

Велику увагу потрібно звернути на соціальний захист людей, зокрема малозабезпечених, багатодітних сімей, ветеранів війни, учасників визвольних змагань і бойових дій, чорнобильців, ветеранів праці. За останні роки їм надавали допомогу за залишковим принципом. Ще один пункт програми: надання Бориславу статусу гірської зони. Про це йшла мова ще на минулих виборах. Але це питання так і зависло в повітрі.

- Але ж для цього потрібні значні кошти!

- Так, потрібні. їх, оті кошти треба вишукувати. Це питання потрібно довести до логічного кінця, фінансування добитися на державному рівні. Обов'язково відновити фінансування з боку "Укрнафти", яка свого часу виділяла на Борислав щорічно від п'яти до семи мільйонів гривень. Але для цього потрібно крутитися і голові, і заступникам, від Львова до Києва, від Києва до Львова. Під лежачий камінь вода не тече. Є в мене бачення, як поліпшити ситуацію в медицині, освіті, культурі. Потрібно припинити недобру практику фінансування за залишковим принципом. Яке може бути лікування за одну гривню на хворого? Є проблеми з котельнею. Багато невирішених проблем у школах - непокриті дахи, опалення, комп'ютеризація у класах. Знаю і проблеми культури, адже як член бюджетної комісії, співпрацював з начальником відділу культури...

- Навіть непросто тепер визначити стратегічніше для Борислава завдання для нової влади: чи то хоча б один міст (із двох), водопостачання, дороги, цілий вузол комунальних проблем... Як Ви собі уявляєте, яким чином, за які кошти все це можна буде, якщо неодномоментно (це неможливо), то хоч поетапно вирішити? Який тут стратегічний підхід?

- Ми моніторили ситуацію в облдержаміністрації, в обласній раді. За чотири з половиною роки жодної цільової Програми на Борислав не було задіяно, не профінансовано. Борислав ніби пропав із карти області. Так спрацювала "потужна команда".

Ми проглядали програму соціально-економічного розвитку на 2009-й рік, яку затверджують щороку на сесії обласної ради. На Трускавець, Дрогобич, Червоноград виділили в межах мільйона двісті гривень - півтора мільйона, а на Борислав - аж... 210 тисяч гривень. Напевно, замість того, аби працювати з очільниками області, бориславські посадовці відсиджувалися в кабінетах.

Я даю собі звіт у тому, що тими коштами власне Борислав в міській господарці ради не дасть. Тому потрібно працювати із Кабінетом Міністрів, народними депутатами, з обласною адміністрацією. Просто так ніхто коштів не виділить. Потрібно вміти розробляти цільові програми, відстоювати їх.

- Великий резерв у мобілізації коштів - залучення інвестицій. Наскільки я володію інформацією, за цієї каденції були хіба благі наміри, розрекламовані у ЗМІ. А інвестиції до міста так і не прийшли. Як Ви вважаєте, яка тут причина?

- Та не тільки не було інвестицій, а й втратили те, що мали! Один із найновіших у регіоні хлібокомбінат, шляхобудівельне управління № 7, а нещодавно пропали всі надії на відновлення алмазного заводу...

Знаємо й те, що приходили інвестори - на лазню, на плавальний басейн четвертої школи, але ж їх так "навантажили", що до закінчення нинішньої каденції до Борислава вирішили не показуватися.

Щодо інвестицій. Я готовий співпрацювати з будь-яким інвестором на пільгових умовах, без будь-яких "навантажень". Лиш би вони задіювали свою справу і давали можливість нашим людям заробляти на хліб насущний.

Моє бачення перспективи Борислава - у розвитку рекреаційної зони. І на Тустановичах, і на Мразниці можна будувати санаторії, пансіонати. Як на те, маємо прекрасну лікувальну воду "Нафтусю", за визначенням науковців, найкращу за своїми властивостями в регіоні. Навіть якщо в нас запрацює санаторій на сто чоловік, наскільки відчутним буде для міста його відкриття: наші медики й інші спеціалісти отримають нові робочі місця, буде поповнюватися міський бюджет і підприємці будуть у виграші, адже відпочивальники підуть до них за товаром і продуктами.

- Ви були депутатом двох скликань. Які уроки взяли для себе і яких помилок не допустили б, якби Вас обрали міським головою?

- Ви знаєте, ця каденція піднесла особливо гіркі уроки. Відбулися вибори - на сесії міської ради у самий страстний тиждень перед Великоднем, всупереч регламенту, була роздача портфелів. Депутатів роз'єднали, створили більшість, відповідно залишилася меншість. Я б ніколи не йшов на такий крок, аби роз'єднувати депутатів. Навпаки, я бачу функцію керівника міста в об'єднанні. Нам нема що ділити в міській раді, з якої ти партії. Ти представляєш частинку міської громади, яка віддала за тебе свої голоси. Ми повинні жити і працювати так, щоб дивитися один одному в очі. Сьогодні нам усім потрібно спільно рятувати рідне місто. Бо такого стану, в якому є сьогодні Борислав, певно, і старожили не пам'ятають. Маю на увазі не стометрівку від міської ради до центру й міський парк, а все місто. Тому, в першу чергу, нам потрібно об'єднати всі сили, всіх депутатів для того, аби працювати для блага рідного міста.

Друге - у всіх структурах виконавчого комітету потрібно підібрати людей фахових, які представляли б мікрорайони нашого міста. Потрібно відновити роботу всіх територіальних комітетів громадського самоврядування, а їх голів обов'язково ввести до складу виконавчого комітету. Добре було б, якби такі керівники із мікрорайонів брали участь у роботі кожної сесії. А то приймаємо рішення із земельних питань, а не знаємо, про що йде мова.

Третє - міський голова має бути близьким до громади. Я буду виконувати Закон України про місцеве самоврядування, який гласить, що керівник міста має звітувати перед громадою. Потрібно радитися з людьми, бо людський розум - це те, чим найбільше потрібно дорожити.

Влада має працювати для людей, для блага міста і всієї громади. Це мій принцип, яким я буду керуватися.

- Дякую за розмову. Хай Вам щастить!

Розмову вів Роман Соловчук,
газета "Нафтовик Борислава"

Звернення Трускавецької міської організації партії ВО "Батьківщина"

Руслан Крамар Шановні трускавчани! Сьогодні уся українська громадськість є свідками безпрецедентного, цинічного, злочинного у своїй суті цькування партії "ВО "Батьківщини" діючою владою. Суть дій команди Януковича проста і зрозуміла усім: максимально "зачистити" політичне поле в переддень виборів від опозиційних сил. На виконання вказівок Януковича кинуті сили усієї владної команди: представників опозиції арештовують, залякують, купують, цькують, викрадають та знищують. Зрозумівши власну вседозволеність та всевладність, узурпатори влади розгорнули повномасштабну війну проти опозиційних політичних сил. В умовах коли між авторитарним керівництвом держави та простим громадянином не існує жодної перепони у вигляді судової чи законодавчої влади, в країні припиняють діяти норми права. Вступає у дію право сильнішого.

Саме таким чином сьогодні влада знищує політичну силу "ВО Батьківщина" на Львівщині. Скориставшись слабкістю та продажністю осіб, що проміняли обов'язок служіння українському народові на "почесне" право стати черговою "тушкою", через підконтрольні органи юстиції та суди, влада фактично усунула провідну політичну силу з виборчого процесу на Львівщині. Цинічно ігноруючи правові норми та волю 27 тисяч членів Львівської обласної організації політичної партії "ВО "Батьківщина" на Львівщині, через підставні та фіктивні приводи владна команда не пускає партію на вибори. Проте, не зупинившись на цьому, влада пішла далі. Використовуючи блюзнірські методи брехні та окозамилювання, під іменем політичної партії "ВО "Батьківщина" у Львівській області до влади ідуть ставленики влади, перевертні, які заради мандату депутата готові на брехню та зраду. Усі ці зусилля діючої влади змушують з сумом констатувати, що ім'я Юлії Тимошенко сьогодні використовують для примітивної маніпуляції громадською думкою та проштовхування у владу злочинців та зрадників.

Саме тому Трускавецька міська організація ВО "Батьківщина" звертається сьогодні до виборців міста Трускавця з проханням про розуміння та підтримку. Ми віримо, що у Вас, шановні трускавчани, вистачить політичної зрілості відрізнити облуду від правди. Закликаємо Вас підтримати до Львівської обласної ради ту політичну силу, яка була поряд з нами під час Президентської кампанії, яка не зрадила і не перетворилась у збіговисько "тушок".

Звертаємося до Вас, дорогі земляки, з закликом підтримати на виборах до Трускавецької міської ради партію "Всеукраїнське об'єднання "БАТЬКІВЩИНА", а до обласної ради - Народний Рух України - політичну силу, яка є нашим послідовним партнером та побратимом у боротьбі за українську державу.

Від дня відновлення нашої незалежності Народний Рух України чітко стояв на позиції збереження і розвитку нашої державності. Саме вони перші у 1991 році сказали про необхідність реформ і досі єдині, хто запропонував комплексну програму державного будівництва.

Сьогодні Народний Рух України у Львівській області - молода команда патріотів та фахівців, яка дійсно здатна змінити політичну та соціальну ситуацію в області на краще.

Послідовно реалізовуючи домовленості наших політичних сил про взаємну співпрацю та підтримку, Народний Рух України буде представляти інтереси виборців партії "ВО" Батьківщина" у майбутній обласній раді.

Наша сила - у нашій єдності та згуртованості!

Лише Ваша політична мудрість не дозволить орді, яка рветься зараз до місцевих рад, повністю узурпувати владу в державі!

Голова ТМО ПП "ВО" Батьківщина"
Руслан Крамар

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.