Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№117 (240) 20 грудня 2010 р.

Новини Трускавця та регіону

Святий Миколай не оминув трускавчан

Святкувати Миколая у Трускавці розпочали ще з п'ятниці - в цей день подарунки отримали не лише діти в садочках, але і одинокі та перестарілі громадяни в Територіальному центрі обслуговування пенсіонерів. В неділю натомість відбулося свято для дітей різних категорій в залі санаторію "Карпати". Діти-інваліди, діти-сироти, малеча із багатодітних та малозабезпечених сімей раділа зустрічі зі Святим Миколаєм. Після невеличкого концерту, підготовленого силами Народного дому та БУТ, в якому, між іншим, взяли участь Роман Салань, Софія Яблонська, Микола Юхименко, діти навперебій розповідали Святому віршики, щоб отримати набір з 12 олівців чи зубну щіточку "Oral". За спецталонами кожна дитина отримала і пакуночок з цукерками.

В неділю, 19 грудня, відбулося і відкриття Новорічної ялинки у Трускавці. Проте шквальний, мало не ураганний, вітер вніс певні корективи і свято не було велелюдним. Відкрили в цей день ялинку і в Дрогобичі та Бориславі.

Навчання відновлюється

Є всі підстави для відновлення навчання у Трускавці, перевищення епідпорогу - на рівні 1,3 при нормі 1,5. Про це говорила на понеділковій нараді в мерії головний державний лікар міської санстанції Наталія Когут. Отже, з вівторка, 21 грудня, трускавецькі діти навчаються в школі. Тим більше, що наближається кінець семестру і потрібно виставляти оцінки, зазначив на цій же нараді начальник відділу освіти ТМР Орест Лобик.

Дві сесії та один виконком

Як повідомив на понеділковій нараді секретар ТМР Петро Шумин, сесія пройде у вівторок, 21 грудня, на ній розглянуть питання структури виконкому та регламенту. А вже в четвер, 23 грудня, розпочне свою роботу наступна сесія ТМР, де окрім земельних та майнових питань може й розглянуть питання змін в бюджеті розвитку. Добре, що сесія в четвер, а не в п'ятницю, як у Бориславі, бо в цей день - польський Святий Вечір. Трускавець має гіркий досвід проведення на польське Різдво у 2008 році земельного аукціону, який приніс хіба головний біль, конфлікт із Модричами та природоохоронною прокуратурою, а виручені кошти розпливлися поміж пальцями. А, як повідомив керуючий справами О. М. Ковальчин, у середу, 22 грудня, відбудеться перше засідання нового складу трускавецького міськвиконкому.

Нагадаємо, що попереднього голову постійно критикувала опозиція, що він виносив на розгляд депутатів питання змін у бюджеті розвитку, а тут, як бачимо, свіжий голова теж мусить це робити. Від продажу землі мало поступити за планом у трускавецьку казну 4 мільйони 80 тисяч, а поступило всього 1 мільйон 800 тисяч, про це говорив начальник фінансового управління ТМР Микола Федоричак. Розглянуть депутати і питання викупу землі на вулиці Бориславській компанією ЖитлоБуд (власник - п. Коровський), де будується висотний будинок, якого в народі називають Кличковим. За цю землю трускавецька казна поповниться на 1 мільйон 200 тисяч гривень.

Свята ніч, тиха ніч…

Цього тижня поляки, німці та представники багатьох інших національностей, які святкують Різдво за григоріанським календарем, розпочинають святкування Народження Божого Дитяти. В Бориславі святкова Літургія, звана Пастиркою, відбудеться о 20.00 24 грудня. В Трускавці вже традиційно ця Служба Божа, на яку збирається і багато греко-католиків, розпочнеться опівночі з 24 на 25 грудня в місцевому костелі. В Трускавці у суботу (Різдво) та неділю (Святої Родини) - святкові Літургії о 9.00 (польською) та о 16.00 (українською), повідомив настоятель місцевої парафії.

Програма концертів у ПК Шевченка

20 грудня, 20.00 - концерт народної артистки України Оксани Білозір.
21 грудня, 20.00 - концерт циганського ансамблю "Барон".
22 грудня, 16.00 - концерт народного ансамблю пісні і танцю "Трускавчанка".
22 грудня, 20.00 - концерт Натаніки.
24 грудня, 20.00 - концерт народного артиста Молдови Іо Суручану.
25 грудня, 20.00 - концерт Антона Казимира.
27 грудня, 20.00 - концерт народної артистки України Лілії Сандулеси.
28 грудня, 20.00 - концерт народного артиста України Володимира Гришка.
29 грудня, 16.00 - концерт народного фольклорного ансамблю "Джерела Карпат".
29 грудня, 20.00 - концерт народного артиста України Степана Гіги.

День міліції

20 грудня святкують своє професійне свято українські міліціонери. Трускавецьких міліціонерів зі святом привітав (заочно) на понеділковій нараді мер Трускавця Р. Козир. Урочисті заходи з нагоди професійного свята проходять в цей день у МРЦ "Перлина Прикарпаття" (санаторій МВС). Взяли участь трускавецькі правоохоронці і в обласних заходах.

Трускавець подружиться з Хмільником

В Україні Трускавець має одного побратима - місто Слов'янськ в Донецькій області. Незабаром може бути ще один - 28-тисячний Хмільник. Делегація з цього подільського міста в складі мера, секретаря ради, голови РДА, головного архітектора та головного санітарного лікаря перебувала минулого тижня у Трускавці. Про це на понеділковій нараді повідомив секретар ТМР Петро Шумин. Він зазначив, що ми можемо дечого повчитися в цього містечка, де, між іншим, давно немає котелень, а межі міста визначено та Генплан прийнято ще в 1993 році. Приміщення давніх котелень там перетворили на спортмайданчики та спортзали, немає проблем з водопостачанням та водовідведенням, все в порядку із землею.

Горіла нотаріальна контора

Минулого тижня у Трускавці місцеві еменесники виїжджали для гасіння пожежі - горіла нотаріальна контора Іванни Кенц-Березюк по вулиці Стуса. Про це на понеділковій нараді повідомив начальник Трускавецького МВ ГУ МНС України у Львівській області Микола Лучковський. З 28 грудня працівники МНС переходять із звичайного режиму роботи в режим підвищеної готовності.

Дрогобицький мер оголосив першу догану

Дрогобицький міський голова Олексій Радзієвський 16 грудня, на першому засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, оголосив догану начальникові КП "Дрогобичтеплоенерго" Ігореві Хом'яку за допущення недоліків у роботі, що призвело до порушення температурного режиму у дошкільному закладі № 2, у якому було відключено опалення без попередження і 95 дітей перебували у приміщенні при температурі 14 градусів. Зі слів міського голови, це - службовий злочин, повідомляє головний спеціаліст із питань внутрішньої політики ДМР.

Олексій Радзієвський звернувся з вимогою до директора департаменту міського господарства-заступника міського голови Андрія Яніва, начальника відділу освіти Петра Сушка посилити контроль за дотриманням температурного режиму в освітніх установах Як повідомив начальник відділу освіти виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Петро Сушко, на сьогодні у Дрогобичі у всіх школах та дитсадках температурний режим відповідає нормі. Всі групи у дошкільних закладах працюють.

Перший пішов

16 грудня відбулось перше засідання виконавчого комітету Бориславської міської ради у новому складі, повідомляє прес-служба БМР. На розгляд виконкому запропоновано 32 питання, зокрема, про перелік основних питань, які плануються до розгляду виконавчим комітетом в першому кварталі 2011 року; про забезпечення життєдіяльності міста у зимовий період 2010/11 років; про підготовку та проведення приписки громадян 1994 року до призовної дільниці Дрогобицько-Бориславського ОРВК; про бронювання робочих місць на 2011 рік на підприємствах, в установах і організаціях м. Борислава для працевлаштування громадян, котрі потребують соціального захисту;про організацію виконання Програми зайнятості населення м. Борислава щодо проведення громадських робіт у 2011 році;про реєстрацію установчих документів міського громадського формування з охорони громадського порядку "Чота порядку" у новій редакції; про затвердження нового складу адміністративної комісії при виконкомі Бориславської міської ради; про затвердження складу спостережної комісії при виконкомі Бориславської міської ради та Положення про неї; про нову редакцію постійно діючої наглядової комісії з питань координації дій, спрямованих на посилення протидії незаконному обігу наркотиків і профілактики наркоманії у м. Бориславі та смт. Східниця; про погодження Програми щодо профілактики правопорушень у м. Бориславі та смт. Східниця на 2011-2015 роки та інші. Всі питання було розглянуто та прийнято відповідні рішення.

До речі, вищезгадана чота порядку створюється не для галочки - не можуть дати раду з хуліганами в СШ №№ 4, 7, 8, виникають проблеми під час проведення загальноміських заходів, а під час свят працівники МВС ніяк не впораються зі всіма п'яницями, які люблять по хуліганити, щоб не забувалися в Бориславі батярські традиції. Тому таким актуальним для Борислава є питання створення активно діючої дружини муніципальних правоохоронців.

Мер Борислава пішов у народ

Минулого тижня в будинку "Просвіта" мікрорайону Тустановичі відбулась зустріч міського голови Борислава Володимира Фірмана з мешканцями цього мікрорайону Тустановичі. Про це повідомила прес-служба БМР. На зустрічі були також присутні депутат Львівської обласної ради Володимир Голобутовський та секретар міської ради Ігор Яворський.

Перше питання, яке було підняте на зустрічі, стосувалось незаконного підключення відпочинкового комплексу "Колиба" до каналізаційних мереж мікрорайону Тустановичі, які збудували за власний кошт мешканці. Каналізаційні мережі, згідно проектної документації, розраховано на мікрорайон. Власники комплексу без погодження КП "Бориславводоканалу" та екологічної інспекції розпочали будівельні роботи.

Мешканці мікрорайону звернулись до Володимира Фірмана з вимогою заборонити під'єднання каналізаційних мереж відпочинкового комплексу діючих мереж та виконати роботи з ліквідації траншей.

В своєму виступі Володимир Фірман заявив про те, що всі мають дотримуватись правил забудови та норм чинного законодавства. На сьогоднішній день відбуваються організаційні заходи щодо затвердження Генерального плану забудови нашого міста на сьогоднішній день Борислав має багато проблем, які не вирішувались не одне десятиріччя. Але сьогодні спільними з вами зусиллями та з дотриманням всіх вимог і норм буде розроблено відповідний механізм, щоб уникнути в майбутньому подібних конфліктів. "Ми відкриті до діалогу" - зазначив Володимир Фірман.

Також мер відповів на численні питання та проблеми мешканців, що стосувалися під'єднання до каналізаційних мереж споруд дачного товариства "Діброва", облаштування кінцевої зупинки міського маршруту № 2 та № 7, встановлення "лежачого поліцейського" біля школи № 5, заборону руху вантажних автомобілів в районі джерела, яке розташоване в мікрорайоні та багато інших. В. Фірман пообіцяв проводити такі зустрічі традиційно.

Михайло Сендак зустрінеться із журналістами

В п'ятницю, 24 грудня, о 15.00 в Дрогобицькій РДА зустрінеться з журналістами її голова Михайло Сендак. Він відповість на запитання, які преса хотіла б висвітлити у своїх публікаціях, а також окреслить актуальні проблеми району.

Біржа праці відзначить ювілей

21 грудня в міському Палаці культури м. Борислава відбудуться урочистості з нагоди 20-річчя створення Державної служби зайнятості "20 років на службі людям". Початок урочистостей о 16.00 годині.

Власна інформація

Вісті зі Стебника

- 15 грудня близько 21 год. у Стебнику, на третьому поверсі багатоквартирного будинку на вул. Грушевського, 14, сталася пожежа, під час якої загорілася квартира. Її власники на даний час перебувають на заробітках за кордоном. У квартирі проживає їхня 20-літня донька, якої на час виникнення пожежі не було вдома. Коли приїхали вогнеборці, то майже всі речі домашнього ужитку в одній із кімнат згоріли дотла, квартира доволі сильно пошкоджена вогнем. Сусіди, які викликали пожежну та медичну служби, мало не отруїлися чадним газом. На місце події разом з вогнеборцями виїжджала оперативно-слідча комісія. За однією з версій вогнеборців, пожежа виникла через невиключений електроприлад. Як було все насправді, з'ясують правоохоронці, повідомила журналіст Вікторія Лишик.
- "Жоден підприємець, який має свої магазини в центральній частині міста, не платить за вивіз сміття, - поінформував присутніх на понеділковій нараді головний інженер КП "МВУЖКГ" Ігор Боднар. - Звідти беруться й астрономічні куби за вивіз сміття у квитанціях Дрогобицького комбінату міського господарства та стрийської приватної фірми". Аби уникнути непорозуміння, п. Ігор запропонував добровільно-примусово заключити з підприємцями договір за вивіз сміття. А тих, хто ухилятиметься від оплати, нехай штрафує санепідемстанція. Виручені кошти поповнять місцевий бюджет. Таку пропозицію заступник міського голови Петро Веклюк визнав цілком слушною і доречною. Вже найближчим часом з підприємцями-боржниками панькатися не будуть, а прийматимуть суворі заходи.
- Дрогобицьким та Стебницьким міськвиконкомами розроблятиметься проект щодо програми реформування житлово-комунального господарства. Про це повідомив міський голова Стебника Василь Пецюх. Згідно поданого на затвердження вищих інстанцій проекту, за словами Василя Федоровича, до місцевого бюджету планується залучити кошти на придбання сміттєвозів, енергозберігаючих пристроїв, на ремонт дахів в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків, на "оздоровлення" ліфтів, які підлягають капітальному ремонту, тобто на господарку, яку Стебник неспроможний утримати з куцого міського бюджету. Залишається "дрібничка": аби Київ і Львів виділив на це гроші.

Газета "Воля громади"

Трускавець мовою статистики

Капітальні інвестиції

За час, що минув у 2010 року підприємства усіх форм власності освоїли капітальних інвестицій 148,9 млн. грн. Переважну частку з них 63,2 млн. грн. становили інвестиції в основний капітал (42,5%). Інвестиції в основний капітал по м. Трускавець склали 1,4% від загального обсягу інвестицій по Львівській області. За обсягом інвестицій в основний капітал Трускавець займає 15 місце по регіону, а за темпом зростання - 28 місце.

Обсяг інвестицій в основний капітал становив 63,2 млн. грн. і зменшився на 68,1% порівняно з січнем-вереснем 2009 року.

Основним джерелом інвестицій в основний капітал є власні кошти підприємств - 47880 тис. грн. (75,7% від загального обсягу). Інші джерела фінансування склали 5368 тис. грн. (8,5%), кошти населення на індивідуальне житлове будівництво - 3760 тис. грн. ( 5,9%).

Найбільші інвестиції в основний капітал освоєно закладами охорони здоров'я та надання соціальної допомоги - 28222 тис. грн. (38,5%), а також готелями та ресторанами - 25098 тис. грн. (34,3%) від загального обсягу. Найменше освоєно інвестицій організаціями фінансової діяльності, комунальних та індивідуальних послуг, торгівлі.

У січні-вересні 2010 року у сфері житлового будівництва було освоєно 6194 тис. грн. інвестицій. У порівнянні до відповідного періоду минулого року цей показник зменшився на 47,6%.

Прямі іноземні інвестиції

Обсяг прямих іноземних інвестицій у підприємств та організацій м. Трускавця станом на 1 жовтня 2010р. становив 21,1 млн. дол. США, що складає 1,7% до загального обсягу інвестицій у Львівській області.

У січні-вересні 2010р. надійшло 1102,9 тис. дол. США, що у 28,8 рази більше,ніж за аналогічний період минулого року. Прямих інвестицій на 01.10.2010р. найбільше надійшло з Віргінських островів (25,2%), Нідерландських Антильських Островів (23,7%), Молдови(19,3%), Кіпру (10,5%). За видами економічної діяльності на перше жовтня 2010р. найбільше надійшло прямих іноземних інвестицій до підприємств, які займаються орендою, операцією з нерухомим майном (41,1%), охорони здоров'я (34,1%), готелів (12,5%).

Транспорт

Підприємствами міста, що здійснюють комерційні перевезення вантажів, за десять місяців 2010р. перевезено 329,6 тис. тонн вантажів, що у 12,4 рази більше, ніж за січень-жовтень 2009р. Вантажооборот за січень, жовтень становить 3808,8 тис. т. км і порівняно з січнем-жовтнем 2009 р. зменшився на 1,0%.

За цей час автопідприємства міста перевезли 249,7 тис. пасажирів, що за відповідний період минулого року менше на 39,7%. Пасажирооборот становить 3551,7 тис. пас. км. Це на 41,6% менше, ніж минулого року.

Будівельна діяльність

Від початку року введено в експлуатацію 9 нових житлових будинків загальною площею 7637 кв. м., що на 56,0% більше, ніж торік. З них сім - індивідуальних житлових будинків і два - багатоквартирні будинки (включаючи будинки котеджного типу). За обсягом введеного житла Трускавець займає 17 місце в регіоні і 21 місце за темпом зростання. У січні - вересні 2010 року на 1000 мешканців введено 359,2 кв. м. загальної площі житла. Для порівняння у сусідніх містах введено житла на 1000 мешканців - у Дрогобичі - 76,5 кв. м. загальної площі, у Бориславі - 259,4 кв. м.

Оплата праці

Середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника підприємств, установ та організацій (далі підприємств) Трускавця у січні-вересні 2010р. становила 1331,24 грн., що становить 70,3% середнього рівня по Львівській області. Її рівень у 1,5 рази перевищував рівень встановленої мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (888 грн.).

Станом на 1 жовтня 2010р. загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати склала 1706,6 тис. грн. Порівняно з 1 січнем поточного року загальна сума боргу в економіці з виплати зарплати збільшилась на 74,3 відсотків.

Основна частка загальної суми боргу із заробітної плати припадає на підприємства, діяльність яких пов'язана з операціями нерухомим майном та наданням послуг (75,2%). Значно менша заборгованість на промислових підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, переробної промисловості, будівництві, освіті.

Ринок праці

За адміністративними даними державної служби зайнятості на 1 листопада 2010р. кількість незайнятого населення становила 286 осіб.

Кількість громадян, які мали статус безробітного, становила на 1 листопада 2010р. 266 осіб і зменшилася порівняно з 1 листопада 2009р. на 5,7%. Серед громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості і отримали статус безробітного, жінки становлять 23 особи, особи, які потребують соціального захисту -24, молодь у віці до 35 років -42 особи.

Зменшення абсолютної чисельності безробітних привело до незначного спаду рівня зареєстрованого безробіття.

За повідомленнями підприємств, установ і організацій кількість вільних робочих місць та вакантних посад становила на початок листопада 2010р. 35 одиниць.

Навантаження на одне вільне робоче місце становило на 1 листопада 2010р. 8 осіб (на 1 листопада 2009р. - 15 осіб).

Із усіх безробітних, які перебували на обліку на початок листопада 2010р., 105 займали робітничі місця, 142 - посади службовців, решта (19) - особи без професії або такі, які займали місця, що не потребують спеціальної підготовки.

За сприяння державної служби зайнятості у жовтні 2010р. було працевлаштовано 59 осіб, що на 20,4% більше, ніж у вересні 2010р.

На допомогу безробітним у жовтні 2010р. було витрачено 119,9 тис .грн. Середньооблікова кількість безробітних, які її отримали становила 184 осіб. Середній розмір допомоги по безробіттю на одного безробітного у жовтні 2010р. склав 651,6 грн., що на 26,6 % менше від законодавчо встановленого рівня мінімальної заробітної плати (888 грн. з 1 липня 2010р.).

Населення

Станом на 1 жовтня 2010р. кількість населення Трускавця становила 29785 (постійного 21254 особи).

Упродовж січня-вересня 2010р. в м. Трускавці народилося 170 дітей, померло 172 осіб, з них 2 дітей у віці до 1 року.

Із загальної кількості померлих 2,3% становлять померлі від нещасних випадків у побуті.

Станом на 1 жовтня 2010 року одружилося 223 пари, розлучилося 70. За аналогічний період 2009 року ці показники відповідно такі - 252, 64.

Надання населенню субсидій

Станом на 1 жовтня 2010р. до служб із надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулося 245 сімей з яких 222 - повторно. Призначено субсидії 162 сім'ям із числа тих, що звернулися. Загальна сума призначених субсидій становила 14,0 тис. грн.

Отримали субсидії у вересні 2010р. 67 сімей на загальну суму 2,9 тис. грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг

У вересні 2010р. мешканцям м. Трускавця нараховано до оплати за житло і комунальні послуги 887,3 тис. грн. У той же час, населення сплатило квартирної плати і комунальних платежів 1110,5 тис. грн. (враховуючи погашення боргів минулих періодів). Рівень сплати за житлово-комунальні послуги становив 125,2% від нарахованих до сплати сум, а саме: за газопостачання - 81,1%, централізоване водопостачання та водовідведення -146,2%, утримання будинків, споруд, прибудинкових територій - 103,6%.

На 1 жовтня 2010р. загальна заборгованість населення становила 4239,5 тис. грн. і зменшилася порівняно з відповідною датою попереднього місяця на 223,2 тис. грн. У загальній сумі заборгованості найбільшу питому вагу становить заборгованість населення за централізоване опалення (49,3%, або 2092,2 тис. грн.).

Наталія Гарбі, начальник статистичного відділу,
Андрій Говіщак, газета "Франкова криниця Підгір'я"

Проблеми варто вирішувати спільно

Стратегічне партнерство регіону

круглий стіл за участю посадових осіб з міст нашого регіону та представників місцевої преси 17 грудня в Дрогобичі на базі редакції газети "Каменярі" відбувся круглий стіл за участю посадових осіб з міст нашого регіону та представників місцевої преси. Метою заходу було обговорення проекту Меморандуму міських голів Дрогобицького регіону про стратегічне партнерство. Щоправда, нікого з мерів 4 міст на цьому обговоренні не було, зате їх представляли заступники або уповноважені особи: від Дрогобича начальник департаменту міського господарства Андрій Янів, від Борислава перший заступник мера Руслан Зелінський, від Трускавця - заступник Петро Нестерівський, від Стебника - заступник п. Веклюк.

Дрогобицький район був представлений головою районної ради Михайлом Сікорою. Селищний голова Східниці не прибув через вагомі причини. Високоповажні особи ознайомилися із проектом Меморандуму, а оскільки наші читачі не менш поважні люди, то пропонуємо ознайомитися з ним і їм.

Меморандум міських і селищних голів Дрогобиччини про намір утворення регіональної Асоціації

Ми, повноважні представники своїх громад і органів місцевого самоврядування, розташованих поряд,

- виражаючи устремління громад, які нас обрали, до покращення рівня і якості життя па засадах визнаних світовою спільнотою принципів сталого розвитку,
- намагаючись поєднати наші зусилля у вирішенні близьких і схожих довготривалих проблем та обмежень економічного, соціального і просторового розвитку,
- керуючись принципами рівності і справедливості,
- створюючи разом додаткові передумови для вдосконалення, поглиблення і розширення механізмів співробітництва між нашими містами і селищами на рівні громад і органів місцевого самоврядування, проголошуємо про таке:

1. Головними і першочерговими завданнями у своїй діяльності визначаємо: соціально-економічний та інфраструктурний розвиток регіону, ремонт авто доріг, вирішення проблем утилізації відходів, водопостачання, наявних екологічних та техногенних проблем без завдання шкоди один одному.
2. Вважаємо, що в умовах посилення економічної кризи в країні та наше бажання об'єднати зусилля для вирішення спільних наболілих проблем та розвитку регіону слід утворити - Регіональну асоціацію міст і селищ Дрогобиччини
3. Головною метою заснування і діяльності Регіональної асоціації міст і селищ Дрогобиччини вбачаємо: у зниженні негативного системного впливу економічних та соціальних кризових факторів на рівень і якість життя людей, на можливості просторового, інфраструктурного, економічного, соціального, туристичного, культурного і екологічного розвитку громад.
4. Основними принципами функціонування та діяльності Регіональної асоціації міст і селищ Дрогобиччини визнаємо: рівноправність усіх дійсних членів - міст та селищ; демократизм і прозорість у процесах заснування, статутній діяльності, у виробленні і прийнятті рішень; партнерство і врахування взаємних інтересів усіх дійсних членів Асоціації; слідування європейській практиці і традиціям діяльності неурядових організацій; співробітництво з усіма зацікавленими урядовими і неурядовими організаціями України, Європейського Союзу та окремих країн Європи і світової спільноти; відкритість вступу для нових учасників Асоціації. З цією метою встановлюємо, що питання ремонту доріг, розвитку інфраструктури регіону, екології, водопостачання, утилізації відходів, будуть вирішуватися спільно, а головування на пленарних засіданнях Асоціації здійснюватиметься почергово з щоквартальною ротацією головуючого.
5. Звертаємось до керівників Львівської області, національних урядових організацій, організацій країн Європи до структур Європейського Союзу, до національних асоціацій міст і муніципалітетів європейських країн та до міжнародних європейських неурядових організацій з проханням сприяти утворенню та успішному початку діяльності Регіональної Асоціації міст і селищ Дрогобиччини.

Цим Меморандумом доручаємо /вказуються відповідальні особи/ підготувати необхідні документи для реєстрації Регіональної Асоціації міст і селищ Дрогобиччини.

Цей Меморандум складено у м. Дрогобичі, 17 грудня 2010 року в 7 примірниках, які мають однакову силу.

Після цього відбулася дискусія, модератором якої виступив головний редактор газети "Каменярі" Ігор Курус. Основні проблеми, які обговорювалися - спільні для всіх нас, а саме: вивіз та утилізація сміття, водопостачання та водовідведення, ремонт доріг, працевлаштування, наявність чи відсутність готових проектів для фінансування тих чи інших першорядних завдань, взаємини між сусідами. Наступне засідання в такому чи подібному форматі заплановано на 20-ті числа січня 2011 року.

КП "Наше місто" перестане існувати як єдина організація

Петро Нестерівський Заступник міського голови Трускавця Петро Нестерівський вважає, що КП "Наше місто" неможливо заставити ефективно працювати, ця організація повинна бути ліквідована. Таку думку він висловив під час неофіційного спілкування із представниками преси під час фуршету, організованого на закінчення обговорення проекту Меморандуму про регіональну співпрацю на базі газети "Каменярі". Водночас Петро Васильович зазначив, що це його приватна думка і що не варто Трускавцю повертатися назад в 2001 рік до існуючих тоді "Трускавецьтеплоенерго" чи ЖЕКів. Одним із виходів плачевної ситуації в комунальному господарстві міста він вважає залучення приватних структур, а також створення ОСББ, коли мешканці самі матимуть можливість визначати, чого і скільки їм потрібно, ефективно витрачати кошти та контролювати, чи йдуть вони за призначенням. Свої пропозиції заступник трускавецького мера подаватиме на розгляд законодавчих та виконавчих органів влади Трускавця, щоб після прийняття колегіального рішення їх можна втілювати в життя. До речі, Петро Васильович - дуже фахова, приємна у спілкуванні людина і надзвичайно приємно, що комуналку Трускавця куруватиме такий висококласний спеціаліст, який не боїться йти на непопулярні кроки та приймати рішення, за які братиме відповідальність.

Про необхідність реформування існуючих комунальних підприємств та підвищення ефективності їхньої роботи говорив під час круглого столу і заступник мера Борислава Руслан Зелінський. Руслан Омелянович зазначив, що в Бориславі, можливо, або створюватимуть якісно нові комунальні підприємства, або передаватимуть діючі у концесії. "Нас не задовольняє якість послуг, які надаються на даному етапі", зазначив посадовець. А Петро Нестерівський запропонував колегам із сусідніх міст окремо зібратися для обговорення бачення реформування ЖКГ та комунальних підприємств. "Треба це питання протерти", сказав Петро Васильович.

Борислав може посприяти водопостачанню Трускавця

Ситуацію із водопостачанням Борислава можна вважати найбільш плачевною в цілому регіоні. Борислав бере воду із Рибника (там є водозабір), цю воду треба помпувати вгору, а це великі затрати (на 1 куб - 7 кіловат електроенергії витрачається). Про це повідомив заступник мера Борислава Руслан Зелінський. Але і це ще не все, бо бориславці використовують лише біля 15% води, а решта йде в землю через "мережі, діряві як решето". Тому нова бориславська влада планує 5 локальних місцевих водозаборів, які діяли в цьому місті за часів Австро-Угорщини, залучити до нового проекту водопостачання міста. Навіть планується, що надлишок води Борислав може продавати і Трускавцю. Трускавець згідний на це, якщо ця вода виявиться для нас дешевшою від тої, що її нам продає Дрогобицький водоканал.

Так само Борислав планує спорудження власних очисних споруд. В бориславську каналізацію потрапляють не лише ливневі стоки та ґрунтові води, а й цілі річки. Борг Борислава за водоочистку перед Дрогобичем становить більше 2 мільйонів гривень і представники Дрогобича коректно нагадали про нього представнику бориславської влади.

Планують у Бориславі і встановити міні-ГЕС в рамках проекту "зелений тариф". Це дозволило б частково перекрити затрачені кошти на модернізацію систем водопостачання та водовідведення цього міста.

Стебницький калійний треба продати

До середини січня 2011 року має бути визначена орієнтовна оціночна вартість Стебницького заводу "Полімінерал". Підприємство виставляється на продаж, проте продати - не головне, важливіше - домогтися, щоб підприємство запрацювало. Такої спільної думки дійшли заступник мера Стебника п. Веклюк та модератор круглого столу, редактор газети "Каменярі" Ігор Курус, уроджений стебничанин. За совєтських часів "Полімінерал" забезпечував роботою 4,5 тисяч працівників, багато питань, в тому числі і соціальних, вирішувалося за рахунок підприємства. Після закриття заводу гостро постало питання безробіття в Стебнику, який власне перетворився із селища в місто завдяки калійному заводу. Заступник міського голови Стебника п. Веклюк запропонував стебницьку проблему вважати спільною регіональною проблемою, подібно як і питання загазованості в Бориславі. "Це дві важливі екологічні проблеми всього нашого регіону", зазначив посадовець.

Міста мають дружити з селами

Тема будівництва сміттєпереробного заводу для цілого регіону мусується вже давно, хто лише не брався за це - французи, поляки, українці, канадці, навіть китайці. Вивезення та утилізація твердих побутових відходів - одна з тих проблем, які єднають міста регіону. Район готовий посприяти у виділенні земельної ділянки, повідомив під час круглого столу голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора. Водночас він попросив більш культурно ставитися до сміттєзвалища в Брониці, хоча б огородити його решітками, щоб сміття не вилітало на трасу, яка веде зі сторони польського кордону. "Район має великі території, він є дотаційним і ми не можемо брати великі зобов'язання, але співпраця міст та сіл повинна йти у взаємовигідному руслі", зазначив п. Михайло. Голова райради підняв питання відповідальності підрядних організацій, які ремонтують дороги, за якість їхніх робіт. Водночас мусувалося питання доцільності стратегічної співпраці між містами регіону щодо спільного лобіювання ремонту доріг, таке лобіювання, судячи із виступу головного редактора "Каменярів" Ігоря Куруса, можна здійснювати, маючи готові проекти, а є фонди, які можуть допомогти органам місцевого самоврядування такі проекти або розробити, або оцінити вже існуючі. Ця теза викликала певні зауваження зі сторони представника дрогобицької міської влади, проте згодом сторони все ж дійшли до спільної думки, що самими власними силами, без залучення обласних чим державних програм і то не тільки під Євро-2012, не обійтися.

Про необхідність доручення до Асоціації міст Дрогобиччини сіл, принаймні тих, які межують із містами, теж говорилося під час круглого столу. Серед названих - Модричі, Станиля, Брониця, ряд інших, адже, по-перше, постає (або ж обов'язково постане) питання узгодження Генпланів міст із сільськими територіями та органами влади, а по-друге, окремі проблеми міст розпочинаються на території сіл (приклад - значна частина води витрачається ще на шляху її транспортування до міста власне в кількох селах району і то як при водозаборі з Урожа, так і при водозаборі з с. Гірне). Та є і багато інших питань, які представники міст хотіли б обговорити зі своїми колегами.

Кілька висновків із круглого столу

Вони обмінялися телефонами. Хто вони? Заступники мерів Дрогобича, Стебника, Трускавця, Борислава. Навіть із-за цього можна було б говорити про ефективність круглого столу. Але набагато ефективнішим є і саме озвучення проблем, і бачення їх розв'язання першими особами міст-сусідів, і розуміння потреби співпраці. "Всі проблеми треба вирішувати по-сусідськи", "гуртом і батька легше бити", говорив перший заступник мера Борислава Руслан Зелінський і з ним погоджувалася влада Стебника, Дрогобича, Трускавця, району. Імпонує факт, що ініціатором зустрічей виступає преса. Так, молода дрогобицька газета "Каменярі" з головним редактором Ігорем Курусом зробила те, до чого не доходили руки у владних мужів, які, наче відомі з анекдоту англійці на безлюдному острові, наче чекали до цього часу, хто ж їх перезнайомить між собою. Бо одне діло зустрічатися сусідам в області, на колегіях ЛОДА чи у двосторонньому форматі, а зовсім інше - зібратися сусідам, погомоніти та й пошукати шляхів спільного вирішення спільних проблем.

Не можна залишати Стебник сам на сам з його проблемним калійним, не можна не допомогти Бориславу із проблемою загазованості, бо це все може мати ефект (дуже неприємний) і для Трускавця, і для Дрогобича. Спільною для всіх є проблема безробіття. Приїзд до Трускавця більшої кількості відпочиваючих непрямо вплине і на сусідні міста, мешканці яких торгують на базарах, працюють в трускавецьких санаторіях чи якимось іншим чином можуть бути дотичні до курортної сфери, хоча і непрямо.

Круглий стіл 17 грудня - це маленький паросток незнаної росини, яку варто дуже оберігати, щоб не заглушити бур'янами байдужості чиновництва, зведення доброго почину до бюрократичних стандартів. Це перша ластівка, яка може звістити пробудження нової ери взаємин між нашими містами, містами-сусідами. Трускавець - славний на всю Україну курорт, Борислав - нафтовий рай, Дрогобич - древнє місто і одночасно модерновий культурно-освітньо-економічний центр регіону, Стебник - місто надії та перспективи. А поміж ними та поряд із ними - села району, наче коштовні перли поруч із містами-діамантами. Чи триматиметься така корона купи? Так, якщо на це буде воля її власників…

Володимир Ключак

Інтерв'ю з депутатом обласної ради

Володимир Голобутовський, відомий у Бориславі підприємець, пов'язаний із мережею магазинів "Гаманець", меценат і благодійник, мов метеор, спалахнув на політичній орбіті нашого регіону. Тріумфальний виграш виборів до Львівської обласної ради (як, зрештою, вся команда "Фронту змін" у Бориславі) змусив засоби масової інформації заговорити про феномен двох Володимирів - Голобутовського і Фірмана, міського голову Борислава. Власне, це стало приводом для нашої зустрічі з депутатом Львівської обласної ради Володимиром Голобутовським. Та виявилося, що зустрітися з паном Володимиром не так просто - він у постійних роз'їздах - то Київ, то Львів, де як член бюджетної комісії обласної ради вирішує питання ліфтів, вуличного освітлення, освіти і медицини Борислава. Та знаходить час, щоб привітати із 70-річчям подружнього життя родину Радванських зі Східниці. Кожна хвилина у нього зайнята. Нам випадково вдалося зустрітися на сходах Бориславського міського центру зайнятості, де й відбулося ця коротка розмова.

- Пане Володимире, Ви з величезним відривом виграли вибори…

- Так, але це було давно і про це треба забути. Вибори виграв не я, а вся наша команда. Люди нам повірили, то ж тепер треба працювати, щоб виправдати це довір'я, а не тішитися - ох, які ми хороші.

- Ви власник магазинів "Гаманець"?

- Я не власник магазинів, я голова ради засновників виробничо-торгової компанії "Сяйво", куди входять мережа магазинів "Гаманець", фабрика вікон і меблів. У нас працює більше 300 людей, 250 у Бориславі, а решта у Львові, Трускавці, Самборі, де є наші філії.

- Ви багата людина?

- Це питання відносне. Хтось вважає себе багатим, якщо має 1000 грн., а комусь мільйона доларів мало. Я людина забезпечена і самодостатня. Всього досягаю своїм трудом. І в цьому щастя.

- То чого вас понесло у політику?

- Кажуть, якщо ти не цікавишся політикою, то політика колись зацікавиться тобою. Щоб цього не сталося, я зіграв на випередження і прийшов у політику. Я ніколи не був байдужий до людей, до нашого міста. Завжди допомагав, чим міг. Та одного дня зрозумів, що всім не допоможеш навіть при найбільшому бажанні. Треба щось змінювати в нашій державі, в економіці, у психології людей. Зрештою, так само думає і Володимир Фірман, і більшість нашої команди з "Фронту змін".

- Чому ви обрали власне "Фронт змін?

- У багатьох аспектах мої погляди співпадають із програмними засадами Арсенія Яценюка, це по-перше. А по-друге, виборчий закон прив'язав нас до партій, серед яких ми вибрали "Фронт змін".

- На інавгурації Володимир Фірман назвав Вас головним двигуном команди. Чи не означає це, що Ви займете особливе становище і матимете найбільший вплив у Бориславі?

- Не знаю, чому міський голова назвав мене двигуном команди. Мабуть тому, що я (зрештою, як і В. Фірман) непосидючий трудоголік. Якщо беруся за якусь справу, то обов'язково доводжу до кінця. Я досяг певного рівня у бізнесі, але цього замало для мене, треба й далі вдосконалюватися, самореалізовувати свій потенціал, свої знання. Мені лише 42 роки і відчуваю, що можу багато зробити для людей Борислава.

- Ви і так багато допомагали людям як меценат і спонсор благочинних заходів.

- Так, це мій обов'язок як християнина. Але я не хочу про це говорити, бо робив усе і буду робити не для реклами, а для душі. Нехай моя благочинна діяльність, як сказано у Євангелії, буде таємною для світу, але відомою для Господа.

- Як у вас на сімейному фронті?

- Все гаразд. Маю дружину і двоє дітей - сину 16 років, дочці - 11.

- Що побажаєте нашим читачам?

- Віри у себе, і у свої можливості. Віра - це передумова і перша сходинка до успіху в особистому, сімейному чи суспільному житті. Вірою праведник житиме, як сказано у Святому Письмі. Але там ще сказано, що віра без діл мертва. То ж віруймо і творімо добрі діла - й успіх обов'язково прийде до нас.

Богдан Британ,
газета "Нафтовик Борислава"

Хто стане народним депутатом України від Дрогобиччини?

Хоча до виборів до Верховної Ради України залишилося неповних два роки, далекоглядні політичні гравці вже нині до них готуються. Не відстає від цього і Дрогобиччина.

Звичайно, важко зараз сказати, за якими правилами відбуватимуться ці вибори, буде мажоритарка чи лише партійні списки, але конкуренція за омріяне місце в українському парламенті може здивувати.

Не будемо зараз замислюватися над тим, хто з українських політиків і політиканів змагатиметься за місце під сонцем саме на Дрогобиччині, але поговорити про місцевих імовірних претендентів на мандат народного депутата України можемо.

Насамперед мова йде про Олександра Чебаненка, який цього року тріумфально став депутатом Львівської обласної ради від Трускавця. Олександр Іванович уже декілька разів балотувався до Верховної Ради України, і, схоже, ця ідея не покидає його й нині. Поховати її може перебування в стінах обласної ради. Чебаненко вміє керувати і йому доволі важко підчинятися. А коли багато голосувань в обласній раді від нього не залежать, то що тоді говорити про Верховну Раду України?

Імовірним претендентом на мандат народного депутата України є також головний редактор газети "Каменярі" Ігор Курус. Видання буцімто зайняло нейтральну позицію, хоча методично завойовує читача. Якщо раніше висіли бігборди з назвою газети, то тепер красуються портрети самого Ігора Куруса.

Не слід відкидати й того, що в народні депутати України може піти Олексій Радзієвський, який уже був у Верховній Раді, правда, недовго. Робота міського голови Дрогобича є марудною, вимагає щоденної уваги, другий термін навряд чи світить. А Верховна Рада України все-таки дає можливість відчувати себе великим чоловіком.

Звісно, можуть вискочити й інші ймовірні кандидати в народні депутати України з місцевого люду. Мають амбіції деякі нинішні депутати Львівської обласної ради, керівники великих підприємств. Але всім їм слід пам'ятати одну просту річ: треба мати авторитет не лише у своєму місті, як, скажімо, Чебаненко в Трускавці чи Радзієвський у Дрогобичі. Дрогобицький виборчий округ - це Дрогобич, Трускавець, Борислав, Стебник, Дрогобицький район. Якщо не працювати всюди, бажаного результату не досягнеш, а лише витратиш свій час і гроші. І працювати вже зараз...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Задоволення від допомоги людям

Останній цього року круглий стіл був присвячений темі волонтерства. Організаторами зацікавленої розмови традиційно виступили Стебницький громадський рух, Асоціація підприємств і підприємців Стебника та редакція газети "Воля громади".

Герой однієї з п'єс Мольєра був здивований, коли йому сказали, що він усе життя розмовляє прозою. Мабуть, не менш здивованими були присутні на круглому столі, коли дізналися, що волонтерський рух у Стебнику таки існує. Ведучий зустрічі Павло Побережний наголосив на тому, що слід об'єднати всі організації, які займаються волонтерством. Це тим більше актуально, якщо держава не в змозі реалізувати потреби людей.

На думку президента Товариства захисту тварин Наталії Петрицин, чимало стебничан об'єдналося навколо ідеї допомоги братам нашим меншим. Вони приносили харчі, гроші, брали покинутих собак і кішок. Але знайшлися й такі, хто перешкоджає цій діяльності. Вони підпалили приміщення, в якому здійснювалася стерилізація тварин. Наталія Петрицин вважає, що між Трускавцем і Стебником слід створити притулок для бродячих собак, залучити до цієї справи громади інших міст.

Керівник Асоціації інвалідів "Серце допомоги" Роман Кіндратишин наголосив на тому, що нема відповідного приміщення для розподілу гуманітарної допомоги. Він подякував тим стебничанам, які допомагають інвалідам, розповів про власне зцілення, хоча лікарі казали, що його хвороба є невиліковною. "Але мене зцілив Господь", - сказав Роман Кіндратишин.

Катерина Бурак із Товариства дітей-інвалідів "Надія" розповіла про те, що з волонтерством проблем немає, тому що є чимало людей, які хочуть допомогти обездоленим. "В товаристві, - сказала вона, - є люди, яким уже 30-35 років, але вони залишаються нашими дітьми". Все робиться на добровільних началах, і ті, хто перевіряє Товариство, дивуються, що люди працюють без зарплат. Влада, каже Катерина Бурак, не вірить, що в Стебнику є такі діти. А вони є, просто батьки стараються відгородити їх від суспільства.

Володимир Возняк, вчитель середньої школи № 18, запропонував не плутати меценатство з волонтерством. Декому, можливо, простіше дати гроші на благородну справу, але обділені долею люди потребують звичайного спілкування. Їм важливо, аби їх відвідали у лікарні, повезли на візочку погуляти. "Волонтерська допомога потрібна і немічній владі", - сказав Володимир Христофорович. Він запропонував створити в Стебнику Клуб меценатів. Наразі центри волонтерського руху можуть діяти при кожній школі, але слід контролювати цю роботу. Володимир Возняк хоче зі школярами впорядкувати парк, надати йому ім'я Андрея Шептицького, аби молодята через нього йшли брати шлюб до церкви. "Треба отримувати задоволення від допомоги людям", - наголосив Христофорович, як чимало стебничан з любов'ю його називають.

На думку директора середньої школи № 6 Марії Руднік, крім рук, треба мати ще й совість. Адже не секрет, що чимало людей смітять, не задумуючись над тим, що роблять.

Отець Андрій Осередчук поділився думкою про створення при церкві Товариства приятелів допомоги хворим дітям. Якщо у світі існує так званий синдром інваліда, яким хворі люди навіть зловживають, вимагаючи посиленої уваги до себе, то в нас до інвалідів ставляться ще не так, як треба. "Мабуть, це йде від Гітлера, який знищував неповноцінних людей", - підкреслив священик. Він розповів історію про дружину священика, нині покійного, яка зараз потерпає від внука, котрий хоче вижити її з хати.

Отець Михайло Комарницький, розповівши з гумором історію свого одруження, наголосив на необхідності очищення совісті. Розповів про смерть стебничанки, яка працювала лікарем і останні дні свого життя провела в лікарні, бо не мала притулку. На його думку, першим волонтером була Мати Тереза, а нам слід приводити до чистоти людське сумління.

На думку головного лікаря Стебницької міської лікарні Романа Пукала, назріла потреба об'єднати волонтерський рух у Стебнику, але все слід перепустити через свою душу. Він підкреслив, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Також Роман Пукало розповів, що стебничани допомагають лікарні, зокрема, подарували холодильники.

Секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик сказав, що волонтерський рух тримається на потребі робити добро. Стебник потребує такого руху. Молодь теж повинна до цього тягнутися. "Ми підтримуємо вас у цих починаннях, - наголосив він. - Можете розраховувати на нашу допомогу".

Заступник стебницького міського голови Петро Веклюк зауважив, що робота влади з громадськими організаціями втрачена. На його думку, можна зробити набагато більше. Він запропонував звернутися в міську раду з конкретними пропозиціями щодо надання допомоги. "З новоствореною волонтерською організацією теж будемо співпрацювати", - сказав він.

На думку голови спортивного клубу "Стебник" Йосипа Бандури, слід створювати соціальні проекти, які би всіх об'єднали. Він також запропонував створити у Стебнику реабілітаційний центр для хворих на СНІД, наркоманів, алкоголіків.

Директор ліцею Леся Савченко зауважила, що її вихованці займаються волонтерським рухом, відвідують одиноких викладачів, для яких дуже важливим є спілкування.

Насамкінець Павло Побережний запропонував створити робочу групу, яка би діяла по чотирьох напрямках - "Красиве місто" (екологія, озеленення, благоустрій), "Брати наші менші" (захист живої природи), "Допомога потребуючим" і "Благодійництво". Присутні зголосилися до роботи в цій групі.

Зроблено перший крок до координації діяльності волонтерських організацій. Тепер від нас залежить, наскільки якісною буде робота в цьому напрямку.

Анатолій Власюк,
газета "Воля громади"

Асфальтна історія на ринку

Ця історія, на перший погляд, видається банальною, але якщо в неї вникнути, то розумієш, що все закономірно.

Місяць тому на продовольчому ринку, що навпроти колишнього кінотеатру "Прометей" у Дрогобичі, прокладали теплотрасу. Людям сказали, що проведуть її напряму, через їхні торгові ряди. Аби уникнути цього, підприємці скинулись, купили труби і комплектуючі матеріали.

За ідеєю, комунальному підприємству "Дрогобичтеплоенерго" за проведені роботи з міського бюджету мали бути перераховані кошти, але керівник фірми, депутат Дрогобицької міської ради Ігор Хом'як каже, що цього не зробили.

Зрештою, влада розбереться, хто що кому винен, але підприємців, які торгують на ринку, болить, що після проведення теплотраси ніхто й не думає класти асфальт. Покупці змушені ходити по каміннях, ризикуючи знищити не лише взуття, а й ноги поламати.

Звернулись підприємці й до директора ринку Станіслава Кузьменка, але той відповів, що теж нема коштів на благоустрій.

Підприємці написали заяву на ім'я дрогобицького міського голови Олексія Радзієвського, в якому виклали суть проблеми, але поки що відповіді не отримали.

На ринку, як правило, працюють пересічні громадяни, пенсіонери, інваліди. Вони заробляють копійки, аби прогодувати себе й свої родини. Проте, схоже, до них нині нема нікому діла. Вибори закінчились, гроші в депутатів, мабуть, теж, тому привезти машину асфальту й закатати його нікому. Все це відбивається на гаманці підприємців, адже все менше й менше покупців ходять до них по цих каміннях.

Очевидно, мала би втрутись прокуратура. По-перше, ніхто не мав брати грошей з підприємців за труби й комплектуючі матеріали. По-друге, організація, яка здійснює роботи, повинна власним коштом зробити благоустрій.

Хотілось би вірити, що до Нового року й Різдва цю асфальтну проблему на дрогобицькому ринку розв'яжуть, але інтуїція підказує, що так не буде.

А, може, з кожного покупця брати гривню за вхід і дві за вихід з торгового ряду? Тоді легко можна буде купити машину асфальту й закатати його. Чи, може, все-таки в ратуші й у "Дрогобичтеплоенерго" зрозуміють, що не слід знущатися з людей?

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Троянський кінь Олега Тягнибока, або Як знищити український націоналізм

Ні в кого не викликає сумнівів, що після того як Олег Тягнибок і декілька його однодумців у 2012 році стануть народними депутатами України, лідер "Свободи" матиме намір у 2015 році поборотись за булаву Президента України. Втім, такий намір у нього вже є.

В тому, щоби Олег Тягнибок балотувався на найвищу посаду в Україні, зацікавлені Партія регіонів зокрема і Віктор Янукович особисто. Розігрується карта як у випадку з Петром Симоненком і Леонідом Кучмою, тільки у дзеркальному вигляді. Аби не допустити комуніста до влади, галичани голосували за Кучму. Тепер, аби не допустити до влади радикального "фашиста", східняки голосуватимуть за Януковича. Тимошенки, тігіпки, яценюки та інша братія гратиме лише роль масовки у цьому величезному й лицемірному дійстві.

За великим рахунком, олігархи, роблячи ставку на Олега Тягнибока, хочуть знищити український націоналізм, вбачаючи в ньому основну загрозу своїм нечесно заробленим капіталам. Псевдопатріотизм і псевдонаціоналізм Олега Тягнибока, риторика якого щодо москалів і жидів усім відома, є хорошою підставою для цього.

Уже зараз Олег Тягнибок світиться на "свободах" Савіка Шустера і "великих політиках" Євгєнія Кісєльова, куди справжніх націоналістів не допускають. У масовій свідомості образ українського націоналіста ліпиться саме з Олега Тягнибока. Але український націоналіст і Олег Тягнибок - це "две большие разницы", як кажуть в Одесі.

Зі "Свободи" масово втікають східняки, розвалюються окремі організації. Ці люди, здебільшого російськомовні, свідомо повірили в український націоналізм, але не сприймають угодовства Тягнибока і його ставлеників з владою. На Заході прихильників "Свободи" простіше обдурити риторикою, вишиванками, шароварщиною і гарячими гаслами. Схід уже на таке не ведеться. Мабуть, це неспроста, адже саме східняки виявилися талановитими ідеологами українського націоналізму.

Співробітництво "Свободи" з нинішньою владою - питання особливе й потребує грунтовного вивчення. Але вже нині неозброєним оком видно цікаві речі. За ідеєю, "Свобода" мала би бути опозиційною до влади, бо, сповідуючи націоналізм, зокрема слідуючи вченню Степана Бандери, повинна зсередини знищувати совєти. Але прийшовши сама до влади (скажімо, на Тернопільщині чи у Львівській міській раді, маючи представників у радах різних рівнів), "Свобода" дивним чином зростається з цією владою і вже не може її покинути. А пояснення просте: чимало "свободівців" не є націоналістами. Належність до "Свободи" не дорівнює бути українським націоналістом. Тому маємо ті самі проблеми з корупцією в різних ешелонах влади. Простіше кажучи, злодій не може бути українським націоналістом.

Олег Тягнибок уперше в історії незалежної України міг відіграти роль національного лідера, який походить з Заходу. На таку роль до цього претендували східняки В'ячеслав Чорновіл і Віктор Ющенко. Та це виявилося непосильною ношею для Олега Тягнибока, який не усвідомив своєї місії в цьому житті, збився на манівці, а тепер слугує слухняною іграшкою в руках спритних політиканів.

Ті, хто стоїть за Олегом Тягнибоком, затіяли небезпечну гру. Якщо їхні попередники організували голодомор і вбили Степана Бандеру, щоб знищити український націоналізм, то тепер маніпулюють тягнибоками, аби його дискредитувати.

Нічого не вийде, панове! Марні ваші потуги. Тягнибоки приходять і відходять, а український націоналізм залишається. Шкода лише втрачених років, яких уже не повернеш, можливостей зробити Україну дійсно вільною і незалежною державою.

Тягнибоківщина стає огидним явищем в українській політиці, коли святі для нас речі підміняються угодовством, служінням сильним світу цього. Людям намагаються показати, що українські націоналісти не мають нічого святого в душі, готові співробітничати з будь-ким, аби захистити власні меркантильні інтереси. Та рано чи пізно ці потуги провокаторів потерплять крах, і Помаранчева революція видасться олігархам забавкою.

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Відбулось друге навчання по недержавному пенсійному забезпеченню

10-12 грудня 2010 року у Реколекційному центрі Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви в Брюховичах відбулось друге навчання на тему "Консультант з особистого фінансового планування. Недержавне пенсійне забезпечення".

Ініціатором навчання виступили Засновник та рада Недержавного пенсійного фонду "Покрова" за сприяння адміністратора НПФ "Покрова" - Всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів (ВСЕАПФ).

Навчання зібрало представників єпархій та екзархатів УГКЦ, діючих консультантів та людей, які мають намір стати учасниками цього фонду і долучитися до його розвитку.

Слід відзначити і лекторів навчання, а це о. Василь Копичин, голова ради фонду "Покрова", п. Мирослав Павлюк, директор радіо "Воскресіння" (радіо "Воскресіння" є інформаційним спонсором НПФ "Покрова"), п. Олена Сотскова, заступник ВСЕАПФ, п. Ярослав Копичин, координатор розвитку НПФ "Покрова" в УГКЦ.

навчання по недержавному пенсійному забезпеченню навчання по недержавному пенсійному забезпеченню
навчання по недержавному пенсійному забезпеченню навчання по недержавному пенсійному забезпеченню
навчання по недержавному пенсійному забезпеченню навчання по недержавному пенсійному забезпеченню

За час навчання учасники відвідали 11 лекцій на теми недержавного пенсійного забезпечення, діяльності НПФ, інвестиційної діяльності НПФ, як розуміти показники діяльності НПФ і що враховувати при виборі НПФ. Цікавою та оргигінальною була лекція п. Мирослава Павлюка: "Фінансовий консультант-інформаційний працівник", який представив фінансового консультанта як нового працівника нового часу.

Кожен учасник отримав інформаційно-навчальний матеріал, який допоможе поглибити знання у сфері недержавного пенсійного забезпечення та в організації подальшої роботи.

Крім цього, п. Олена Сотскова представила сервіс та можливості для учасників НПФ "Покрова" з використанням інтернет-ресурсів. Деякі учасники скористались цими можливостями ще під час навчання та оформили собі контракти в on-line режимі.

Навчання поєднювалося із відпочинком та духовним збагаченням. Служба Божа за участю семи священиків, повчальні та настановчі проповіді, а в суботу 11 грудня кожен учасник ще й став частинкою різдвяного вертепу.

Віримо, що спільна справа допомагати іншим та бажання розвивати наш церковний пенсійний фонд "Покрова" покличе до участі в проекті "Підвищення фінансової грамотності серед мирян" ще багато нових учасників. З метою отримання додаткової чи уточнюючої інформації ви можете звертатися за телефонами: 0-800-503-639 (дзвінки зі стаціонарних телефонів у межах України безкоштовні) або (044) 207-02-97 та у регіонального координатора п. Наталі Копичин 067-451-54-77, 050-336-34-08.

Наталя Копичин,
регіональний координатор ВСЕАПФ у Львівській області

Смерть від грипу в Україні розпочалася з Дрогобича

Всеукраїнські засоби масової інформації повідомили минулого тижня, що в Україні почався цьогорічний облік померлих від грипу. На їхню думку, першою жертвою цієї підступної хвороби стала дев'ятирічна дрогобичанка.

Місцеві лікарі у смерті дівчинки звинувачують батьків. Мовляв, ті лікували її вдома, а коли привезли до лікарні, було вже пізно дитину рятувати.

Натомість родичі кажуть, що в реанімації дитячої лікарні не виявилося необхідних препаратів, а батькові довелося навіть бігати в аптеку за шприцом. Нині відповідна скарга від батьків знаходиться в Дрогобицькій міжрайонній прокуратурі.

Слідство буде тривати довго, кожний залишиться при своїй думці, а дівчинки вже не повернеш. Як би там не було, а померла вона через байдужість, халатність, некомпетентність дорослих, які мали би взяти відповідальність за її життя.

І все ж стан справ у дрогобицькій медицині, м'яко кажучи, бажає бути кращим. Мало не щороку маємо чимало резонансних справ, коли з вини лікарів умирають чи стають каліками люди. Особливо боляче, коли це стосується дітей.

Наша газета вже писала про смерть дитини в пологовому будинку, про хлопчика, який залишився без руки й про інші історії, де очевидними винуватцями трагедій є лікарі. Але жоден із них не був покараний. Догани, переведення на іншу роботу, а потім, коли шум ущух, повернення назад, - яке ж це покарання?

Існує Кримінальний кодекс, а в ньому - відповідна стаття, але прокуратура не поспішає підвести під неї людей у білих халатах, а якщо ця неординарна подія й трапляється, то суд зволікає з винесенням вироку.

Медицина, як і педагогіка, вимагає великої відповідальності. Вчителя важко звинуватити в тому, що він духовно скалічив вашу дитину чи не вклав у неї відповідної кількості знань. За це не судять, просто улюбленим вчителям щиро дарують квіти і вітаються з ними, а неулюблених оминають і теж дарують квіти, але нещиро.

Лікар же несе відповідальність за наше здоров'я і саме життя. Він не має права помилятись, як сапер. Але сапер ризикує власним, а не чужим життям. А наші лікарі помиляються, і навіть досвідчені не застраховані від цього. Але я ще жодного разу не чув, щоби хтось з них за власною ініціативою розпрощався з професією, чи бодай покаявся, чи вибачився перед хворим за помилку, чи перед батьками, які через нього втратили дитину. Натомість бачимо глухий захист, цинічне маніпулювання очевидними фактами, кругову поруку, непринциповість медичних керівників, які по-своєму розуміють честь мундиру.

Ми змушені вкотре говорити про те, що дрогобицька громада не здатна захистити сама себе...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Баба Параска

Як правило, символи помирають пізніше, ніж події, які їх народили.

Так сталось і з бабою Параскою, символом Помаранчевої революції. Парасковія Василівна Королюк, доярка із села Дорогочівка Тернопольської області, померла наприкінці минулого місяця, але ні Віктор Ющенко, ні Юлія Тимошенко, ні інші політики України на її похорон не приїхали. Що ж, усе закономірно. Помаранчева революція захлинулась, так що нема чого церемонитись з її символами. Підтверджується давня істина: політика і мораль - речі несумісні.

Баба Параска справді була символом Помаранчевої революції. Вона щиро повірила Вікторові Ющенку, який підло й підступно обдурив її й мільйони українців. А коли "посварилися" Юлія Володимирівна і Віктор Андрійович, баба Параска так само щиро металася між ними, наївно намагаючись примирити двох лідерів, не розуміючи, що мова насамперед іде про бізнесові інтереси тих, хто зворохобив народ, вивів їх на майдани, а потім, потираючи руки, рахував грошенята від політичних відсотків.

Так само щиро баба Параска хотіла об'єднати Схід і Захід України, безстрашно йшла в стан "ворога" - до прихильників Януковича.

На Парасковію Василівну дивились як на мале пиво. Помаранчевим вона була потрібна як символ підтримки народу. Білоголубі дпомагали їй матеріально, а коли охоронці Ющенка побили доярку із Тернопільщини, опікувалися нею в лікарні.

Бабу Параску нагородили Почесним знаком "Гвардія револю-ції" та орденом Княгині Ольги третього ступеня. Тішся, бабко-гвардійко! Український народ - це баби параски, якими маніпулюють цинічні політикани. Допоки не перестанемо бути символами, доти будемо іграшками в чужих руках.

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Сталін

У своїй праці "Бесіди зі Сталіним" Мілован Джілас писав: "Сталін міг вчинити будь-який злочин, і не було жодного, якого б він не вчинив. Якою міркою його не міряти, йому завжди - будемо сподіватися, що до кінця часів, - буде належати слава найбільшого злочинця в історії".

У ці грудневі дні сталіністи різних мастей святкують день народження вождя всіх часів і народів. Спалахи сталінізму відбуваються частіше. Україна, на жаль, не стоїть осторонь цього процесу.

Захоплення влади Партією регіонів відбувається за типовим сталінським сценарієм. Звісно, порівнювати Януковича й Сталіна не доводиться, та й часи зараз інші. Але дивуєшся, наскільки живучим є сталінізм, що й після майже шести десятиліть без вождя паростки його вчення проростають буйним цвітом.

Спочатку Янукович "нагнув" під себе Конституцію. Конституційний суд за порухом його руки згвалтував українців, повернувши Януковичу владу, яку мав свого часу Кучма, й додав ще низку повноважень. Так звана вертикаль влади дозволяє вождю керувати країною на свій розсуд.

Зараз тривають так звані реформи у багатьох галузях (податковій, пенсійній, трудовій, житловій), які власне з реформами не мають нічого спільного, бо скеровані лише на зміцнення влади вождя, який планує в 2015 році піти на другий президентський термін. Чи, може, влаштуємо йому за знущання над Конституцією та українцями третій зеківський термін? Це вже залежить від свідомості громадянського суспільства, якого, за великим рахунком, у нас нема. Зміни, якщо й відбуваються, то занадто повільно, і кількість свідомих людей ще не дає якісного продукту, який би засвідчив про те, що пацієнт - Україна - одужує від сталінізму...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Із чемпіонату області - з медалями!

27 листопада 2010 року у місті Новояворівську проходив чемпіонат Львівської області із дзюдо серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

У цих змаганнях брали участь команди зі Львова (спортивні товариства "Динамо", "Спартак", "Колос", СКА, СДЮШОР №7), Новояворівська, Самбора, Калинова, Золочева, Червонограда, Борислава, Стебника.

Любомир Гнатишин, тренер спортивного клубу "Патріот", привіз до Новояворівська трьох своїх вихованців: Дроня Олега, Палюна Ростислава та Березяка Марка.

Як для початківців, наші хлопці показали досить зрілу боротьбу. Марку Березяку довелося здолати багатьох учасників у ваговій категорії до 26 кілограмів. Він виграв чотири зустрічі, щоб потрапити у фінал. У фінальній сутичці Марко став срібним призером першості, поступившись досвідченому супернику, котрий займається боротьбою дзюдо вже майже три роки.

Ростислав Палюн та Олег Дронь, кожний у своїй ваговій категорії, зайняли треті місця й отримали бронзові нагороди.

Це дуже позитивний результат, зважаючи на те, що секція дзюдо у Стебнику існує всього три місяці.

Олег Григоренко,
голова ГО "Спортивний клуб "Патріот",
газета "Воля громади"

Реклама та оголошення

Новий рік в Мисливському раю

© 2008-2010 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.