Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№1 (245) 3 січня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Чи проданий ринок?

На сесії ТМР 29 грудня депутата Євгена Юника зацікавило, чи мають під собою підґрунтя чутки про продаж трускавецького продовольчого ринку. "Чи проданий ринок, за яку суму і чи поступили кошти?", лаконічно запитав Євген Володимирович. Мер Трускавця відповів: "За попередньою інформацією угода купівлі-продажу заключна, кошти поступили частково, останній транш - півтора мільйона гривень. Плюс прокуратура займається даним питанням". Від уточнення цієї інформації Руслан Козир відмовився.

На сесії 29 грудня із запитами виступали депутати Біліченко (влаштування заїзду до кількох будинків на вулиці Роксолани), Стасик (про витік біля Івасюка, 17), Малащак (по зборах мешканців відносно ліфтів на Мазепи, 36).

Буря кадрових змін попереду

Як повідомляє наше джерело з оточення міського голови Трускавця, після свят варто очікувати ряду кадрових змін. На ключові посади будуть призначені люди, яким голова довіряє особисто, мотивація депутатам буде подана як професійні фахівці, знавці своєї справи, які зможуть впоратися із завданнями, які стоять перед тією чи іншою галуззю. Вже є дані, що на одну посаду претендує по кілька осіб, дехто з них пробує домовлятися з мером або особисто, або через інших людей. Дана інформація не є офіційною.

Із засідання виконкому в Бориславі

27 грудня відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Бориславської міської ради. На даному засіданні, як повідомляє прес-служба БМР, було розглянуто три питання: про безоплатну передачу будівлі готелю по вул. Шевченка з балансу комбінату комунальних підприємств на баланс ДК ЖЕК № 1; про коригування тарифу на послуги з теплопостачання для населення (виконком вирішив коригувати тариф на послуги з теплопостачання, який встановлений п.1 рішення виконкому від 03.12.2008 р. № 449 "Про встановлення тарифів на послуги з теплопостачання для населення та бюджетних установ" у частині встановлення тарифу на послуги з теплопостачання для населення за 1 кв. м., у розмірі 7,25 грн./м. кв.); про створення комітету з конкурсних торгів з організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти при виконавчому комітеті Бориславської міської ради.

А 24 грудня відбулася сесія БМР, на якій було повідомлено про створення в раді фракції "ВО "Свобода". Запити присутніх депутатів в основному стосувалися наболілих житлово-комунальних проблем Борислава.

Дрогобич врахує помилки Трускавця

Створення єдиного комунального підприємства "Житлово-комунальне об'єднання" в Дрогобичі має намір покращити ситуацію в цій галузі міста Котермака. "В ЖЕО ввійдуть всі колишні ЖЕКи, там буде створена потужна аварійно-диспетчерська служба, яка миттєво реагуватиме на будь-які неполадки, будуть і підрозділи для ведення капітальних робіт". Про це повідомив на прес-конференції 30 грудня дрогобицький міський голова Олексій Радзієвський. Він зазначив, що дане питання обговорювалося на сесії ДМР більше двох годин, а готувалося два місяці фахівцями з відповідними розрахунками, проектами. "Ми зробили перший крок і стали на шлях серйозних реформ", зазначив Олексій Васильович. Не хочеться згадувати, що прикро нам у Трускавці, що Дрогобич працює, а в нас дальше балаканини справа не пішла.

"Позитивні реформи мешканці міста відчують принаймні через півроку", додав мер Дрогобича і запевнив, що не боїться, що нове об'єднання спіткає доля трускавецького КП "Наше місто", коли із кількох боржників малих створився один великий, а кошти використовувалися нераціонально. Не можна, щоб кошти, які люди платять за тепло, йшли на ремонт під'їздів чи прибирання доріг, а дві третини квартплати йшли на зарплату комунальників, причому більша її частина - дирекції, зазначив посадовець. За приклад він навів дані по зарплатах, які отримували в Дрогобичі керівники комунальних підприємств. Так, керівники будинковий управ брали на місяць по 3,5 - 4,5 тисячі гривень, а керівник збанкрутілої "Тустані" аж 5 222. Не обділювали себе і головні інженери та головні бухгалтери підприємств КП "Теплоремонт", "Дрогобичсвітло", "Екран" та будинкових управ - їхня місячна зарплата сягала від 3 тисяч до 4 777. І таких урядників було хоч греблю гати, а прості робітники не отримували зарплат вчасно. "Ось так далеко зайшла ця хвороба, цей моральний злочин перед громадою міста. Всі директори, всі комунальні підприємства сидять на міському бюджеті і привласнюють бюджетні кошти. Ми провели глибокий і серйозний аналіз і прийняли рішення припинити це свавілля", зазначив Олексій Радзієвський.

А чи можна дізнатися, яка ж зарплата в керівництва КП "Наше місто"?

Про бюджет міста Борислава

Станом на 30 грудня 2010 року до загального та спеціального фондів бюджету міста Борислава надійшло надходжень в сумі 101032,7 тис. грн., що складає 93,3% до плану на 2010 рік. Про це на прес-конференції 31 грудня в БМР поінформував журналістів колишній начальник податкової міста Борислава, а тепер заступник міського голови Андрій Паскевич. До загального фонду міського бюджету надійшло надходжень в сумі 92473,6 тис. грн., що складає 93,9% до плану на 2010 рік . До спеціального фонду (без врахування власних надходжень бюджетних установ) надійшло 8559,1 тис. грн., що складає 74,5% до плану на 2010 рік.

Податкових та неподаткових надходжень до бюджету міста Борислава станом на 30.12.2010 року надійшло в сумі 30091,2 тис. грн., що складає 84,3% до плану на 2010 рік.

В порівнянні з аналогічним періодом 2009 року надходження до загального фонду за 2010 рік зросли на 3204,9 тис. грн. або на 11,9%.

За звітний період бюджет міста недоотримав податкових та неподаткових надходжень в сумі 5616,45 тис. грн., що пояснюється завищенням планових показників бюджету на 2010 рік по податку з доходів фізичних осіб з метою забезпечення потреби в енергоносіях бюджетних установ та фонду оплати праці працівників бюджетної сфери.

Протягом року з міського бюджету м. Борислава проведено видатків на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам бюджетних установ в сумі 53390,7 тис. грн. Станом на 30.12.2010 року залишилась не виплаченою заробітна плата за II половину грудня працівникам бюджетних установ в сумі 3153,2 тис. грн. Крім цього очікувана заборгованість станом на 01.01.2011 року за продукти харчування складає 241,6 тис. грн., медикаменти - 69,6 тис. грн., відрядження - 191,7 тис. грн., енергоносії (теплопостачання) - 389,4 тис. грн.

Контрольні показники Міністерства фінансів на 2011 рік по показниках доходів складають 33641,5 тис. грн., що на 3147,4 тис. грн. більше, ніж було доведено у 2010 році. Слід зазначити, що обсяг дотації вирівнювання з Державного бюджету на 2011 рік затверджено в обсязі 29179,9 тис. грн., що на 2085,6 тис. грн. менше, ніж передбачено у 2010 році.

Контрольні показники Міністерства фінансів на 2011 рік по показниках видатків у порівнянні з 2010 роком зменшена, а саме в розрізі галузей: освіта на 1858,7 тис. грн., органи управління на 106,3 тис. грн., охорона здоров'я на 520,3 тис. грн., установи фізкультури та спорту - 27,3 тис. грн.

Трускавець втратив статус єпархіального міста

Розпочинаючи від часів мерства Богдана Матолича і всі 8 років керування Трускавцем Лева Грицака наше місто мало статус єпархіального, адже тут (на вулиці Бандери) знаходилося Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. І от в останні дні грудня 2010 року осідком двох єпископів став Дрогобич. В приміщеннях у Трускавці будуть гостьові кімнати чи відпочинковий комплекс для священнослужителів. Хоча такий крок зі сторони церковної влади є логічним, все ж ця подія навряд чи сприяє іміджу Трускавця та навіть накладає певний негативний відбиток на сприйняття нашого міста.

ЗАТ "Трускавецькурорт" допоміг церквам

Як інформує газета "Трускавецькурорт", до керівництва ЗАТу звернулися релігійні організації з проханням про благодійну допомогу. За рішенням Ради директорів по 500 гривень було надано парафіям св. Миколая та св. Іллі (УГКЦ), св. Іллі (УПЦ МП), Благовіщення Пресвятої Богородиці (УПЦ КП) у Трускавці, а також доброчинному фонду "Христос посеред нас" у Львові та ще одній львівській церкві.

Бориславська влада пообіцяла допомогти римо-католикам міста

24 грудня в Бориславі відбулося пленарне засідання ІІІ сесії 6 демократичного скликання. На її початку мер міста Володимир Фірман привітав бориславських латинників із Різдвом і окрім традиційних вітань побажав ще й швидкого завершення будівництва костелу, а потім додав, що влада сприятиме цьому процесові. Хочеться вірити, що так воно і буде, адже католики Борислава та Стебника виявилися найбільш обділеними в регіоні. Якщо у Трускавці та Дрогобичі латинники змогли собі повернути храми на початку 90-х, то у Стебнику місцевий костел, який за радянських часів використовувався як овочевий магазин, передали громаді УПЦ КП і вірні РКЦ тепер доїжджають на Святу Месу до Трускавця чи Дрогобича. В Бориславі ж ситуація в цьому плані виявилася найгіршою, адже поляків тут проживає значно більше, ніж в Стебнику, а жоден з двох діючих до ІІ світової війни костелів громаді не повернули. На Мразниці в приміщенні костелу тепер функціонує церква УПЦ МП, а центральний костел святої Варвари став головною святинею Борислава - церквою св. Анни. На додаток ще й каплиця, споруджена силами вірних РКЦ Борислава, згоріла 14 травня 2005 року. Втім, все ж є надія, що нова влада Борислава, яка зовсім не винна у поневіряннях місцевих поляків, все ж допоможе їм хоча б чимось. Будівництво костела у Бориславі ще не завершено, потрібно багато коштів для доведення його до стану нормального функціонування.

Трускавчани відзначили 102-у річницю від дня народження Степана Бандери

1 січня у Трускавці відбувся молебень біля пам'ятника Провіднику ОУН, Герою України Степану Бандері на честь 102-ї річниці від дня його народження. У молебні взяла участь Трускавецька міська організація ВО "Свобода". Також трускавецькі свободівці побували на урочистостях у Дрогобичі і в рідному селі Степана Бандери Старому Угринові, що на Івано-Франківщині.

З минулого року нам і всім трускавчанам не потрібно кудись їхати, щоб вклонитися пам'яті Провідника Нації, а просто перейтись до кінотеатру "Злата", де йому встановлено пам'ятник. Але сумна статистика стверджує, що у другій і третій годині минулої ночі біля місцевої ялинки було втричі, а то і вчетверо більше людей, аніж тих, хто 1 січня на 15.00 зібрались віддати шану Степанові Бандері.

Власна інформація

Влада міста Дрогобича зробила підсумок

"Важка у мера посада аж до запаморочення,
Та губить мера не влада, а губить мера оточення"
Богдан Британ, журналіст, поет, м. Борислав,
із передноворічного тосту на фуршетах в Дрогобичі та Бориславі

Влада міста Дрогобича зробила підсумок 12 січня мине два місяці з часу початку роботи нової владної команди в Дрогобичі. За цей період в цьому сусідньому із нами місті відбулися такі важливі події:

- після реконструкції відбулося відкриття театру, що стало знаковою подією не лише регіонального, а й всеукраїнського значення. Поставлено оперою "Запорожець за Дунаєм", яка справила неперевершені враження, нею колектив театру ще раз довів свою надзвичайно високу мистецьку майстерність;
- у ЗОШ № 4 відкрили їдальню, яка останні роки не працювала і школярі не були забезпечені гарячим харчуванням. Цю проблему за короткий час владі вдалося розв'язати;
- проведено дві сесії міської ради, на яких прийнято 60 рішень, зокрема 17 рішень із земельних питань, 6 - із приватизаційних питань, 4 - з бюджетних, розглянуто 2 протести прокурора. Одним із найважливіших рішень сесії стало затвердження концепції реформування житлово-комунального господарства. Зокрема, шляхом злиття будинкових управ буде створено КП "Житлово-експлуатаційне об'єднання Дрогобицької міської ради". Об'єднання цих підприємств в єдину структуру призведе до вивільнення 33 працівників (3 директорів, 3 головних бухгалтерів, 2 головних інженерів, 2 секретарі-діловоди та ін..). Це дасть економію річного фонду заробітної плати понад 850 тис. грн. Рішенням сесії ліквідовано КП "Дрогобичсвітло" і на його базі буде створено дільницю у структурі комбінату міського господарства. Все це дасть змогу ефективніше використовувати кошти з квартирної плати. Сьогодні 74% платежів від населення іде на зарплату працівникам будинкових управ. В результаті реформи цей показник становитиме приблизно 60%. Реформа буде розрахована на тривалий час і впроваджуватиметься послідовно. Для прикладу, в КП "Дрогобичсвітло", де працює 15 осіб, з яких 8 - адмінперсонал і працівники бухгалтерії, посадовий оклад директора вищий від посадового окладу міського голови;
- сформовано виконком у складі 11 осіб: Олексій Радзієвський - міський голова, Тарас Метик - секретар ради, Олександр Коростельов - перший заступник міського голови, Ольга Зубрицька - керуючий справами, Володимир Сачко - начальник податкової інспекції у Дрогобицькому районі, Олег Гаєвський - начальник міського відділу УСБУ у Львівській області, Василь Пецюх - Стебницький міський голова, Анатолій Чирка - директор МПП "Арх-ідея", Віктор Бульба - директор ТзОВ "Віктор ЛТД", Сергій Оленич - доцент кафедри правознавства, соціології та політології педагогічного університету ім. І.Франка, Тарас Муль - приватний підприємець.

Відбулося теж ряд кадрових змін. Так, Андрія Яніва призначено директором департаменту міського господарства виконавчого комітету міської ради, який одночасно є заступником міського голови з питань житлово-комунального господарства. На посаду начальника управління комунальних ресурсів призначено Ростислава Росоху, який до цього дня працював начальником відділу економіки. Роман Корпан очолив відділ економіки. Роман Корпан прийшов на роботу в дрогобицьку мерію з Дрогобицького педуніверситету ім. І. Франка, є кандидатом економічних наук, працює над докторською дисертацією. У своїх наукових працях багато уваги приділив дослідженню господарства Дрогобича, його економіки. Нині науковець матиме можливість застосувати результати наукового аналізу у практичній роботі.

Фінансове управління виконавчого комітету Дрогобицької міської ради очолила Оксана Савран. До цього часу вона обіймала посаду начальника Дрогобицького управління державного казначейства. Оксана Савран знана у місті як досвідчений фінансист та вмілий управлінець.

Призначено ще двох нових керівників відділів: містобудування і архітектури - Ігоря Петранича, юридичного відділу - Олега Петренка, а також розпорядженням міського голови призначено радника міського голови з питань внутрішньої політики Віру Байсу.

Розпочалася робота з інвестором щодо побудови сміттєпереробного заводу, затверджено новий склад містобудівної ради, активізовано роботу над формуванням бюджету-2011.

Про ці та інші питання розповідали журналістам на прес-конференції 30 грудня мер Дрогобича Олексій Радзієвський, його заступник Олександр Коростельов, секретар ДМР Тарас Метик. Вся вищевикладена інформація взята із прес-релізу.

Як зазначив О. Радзієвський, в місті не економитимуть на культурі, медицині, освіті, молоді та спорті. І хоча зверху на ці потреби надійшов показник у 7 мільйонів при 13 мільйонах потреби, але Олексій Васильович впевнений - місто впорається із проблемами ("ці галузі не відчують негативу, викликаного кризовими явищами"). А от нечистим на руку старий-новий дрогобицький мер обіцяє гучні судові процеси, "щоб іншим не повадно було". "Я працюю із силовими структурами, щоб в якості уроку для майбутніх управлінців показати людям хто і скільки вкрав бюджетних коштів, хто які зловживання дозволяв собі. Думаю, що ми станемо свідками кількох гучних процесів".

На прес-конференції зачіпалися теж питання діяльності машинобудівного, долотного, автокранового заводів (їм мер порадив покращити роботу менеджерів), приватизації готелю "Тустань", книгарні "Каменяр", кінотеатру "Прометей", проблему стихійної торгівлі та інші болючі для Дрогобича справи. Проте в кінці року не хочеться говорити про проблеми, нехай їх в 2011 році буде щораз менше - як для нашого Трускавця, так і для нашого доброго сусіда Дрогобича.

А завершальним акордом прес-конференції стала символічна зустріч Нового 2011 Року журналістами регіону разом з керівництвом міста Дрогобича за святковим фуршетним столом.

Володимир Ключак

Влада Борислава: перші 50 днів

Влада Борислава: перші 50 днів В переддень Нового року про свої здобутки та досягнення прозвітувала перед журналістами регіону нова бориславська влада. Мешканці Борислава розуміють, що після "панування" попередників новій команді не так легко дати собі раду зі всіма проблемами, які нагромадилися за попередні роки. Проте люди, які працюють в команді із мером Володимиром Фірманом, налаштовані рішуче. "Хай наші кроки будуть хоч маленькі, але ефективні, з конкретним результатом", зазначив Володимир Євстахович і додав, що самим, без підтримки області та держави, вирішити масштабні проблеми як то мости, загазованість, проблеми медицини та освіти є просто нереальним. Але вже є певні напрацювання, в області інтереси міста відстоюють два депутати від Борислава і є надія, що місто нафтовиків не залишиться з нелегкими питаннями сам на сам.

У прес-конференції 31 грудня окрім мера міста В. Фірмана взяли також участь і його заступники Руслан Зелінський, Андрій Паскевич та Сергій Оленич, секретар БМР Ігор Яворський та депутат обласної ради Володимир Зіновійович Голобутовський, людина величезного авторитету серед мешканців Борислава. Кожен із них коротко розповів про свою діяльність протягом короткого часу (50 днів). Але за цей період командою однодумців вдалося здійснити те, що їхні попередники не могли зробити роками. Проте бориславська влада не киває на попередників, не вимагає аудиту чи гучних судових процесів. "У березні буде ревізія КРУ, хай вони розбираються з тим, хто, що і як накоїв", відповідають нові владоможці на запитання кореспондентів.

А зараз слово самим посадовцям (на цей захід наше видання запросила та всі матеріали прес-конференції люб'язно надала начальник відділу внутрішньої політики БМР Наталія Бараняк).

Володимир Фірман: "Коли ми йшли до міської ради, ми обіцяли нашим виборцям зробити владу прозорою, доступною. Тому такі зустрічі ми будемо з вами проводити постійно. А тепер хочу перейти до стану справ у нашому місті. В першу чергу ми сьогодні маємо фінансові проблеми як в бюджетній сфері, тобто недостатнє фінансування освіти, медицини, культури, так і в комунальній - починаючи з поганого стану наших доріг, зруйнованого мосту, загазованості і це далеко не весь перелік тих проблем, які ми повинні вирішити.

Сьогодні найболючішою проблемою нашого міста залишаються зношені водогони, звідси великі втрати води - високі тарифи. Екологічні проблеми теж збирались не одне десятиріччя - загазованість, затоплена озокеритова шахта, наслідки повені 2008 року - зруйнований міст і т.д. Одночасно в місті закривались підприємства . І сьогодні понад 90% міського бюджету складають витрати на утримання бюджетних установ. Так не може бути, соціалізм закінчився, економіка безжальна і тому наша команда бачить вихід з кризи в наступних кроках: оптимізація витрат на утримання бюджетних установ, організацій, впровадження енергоощадних технологій, жорстка економія кожної копійки. Ми повинні зробити і робимо все для того, щоб не скорочувати людей. Якщо ми навчимося заробляти гроші в міський бюджет, якщо трошки зміниться наша ментальність, тоді все зміниться в нашому місті на краще".

Руслан Зелінський, перший заступник міського голови: "Я коротко розповім про стан справ в житлово-комунальній сфері міста: ми проводимо вивчення резервів комунальних підприємств, з перших днів здійснюємо контроль за раціональним використанням коштів. На сьогоднішній день нами розробляється комплексна Програма реорганізації ЖКГ міста". Руслан Омелянович розповів теж, що коли нова команда прийшла до влади, то з існуючих 49 ліфтів працювало тільки 25. За цей короткий час у ліфтах встановлено термінали, відремонтовано 4 об'єкти (10 ліфтів), на що освоєно 234 тисячі гривень з місцевого та 312 із державного бюджету. Розробляється електронна карта міста, що забезпечить можливість регулювання тиску в трубопроводах, адже все буде як на картинці. Це допоможе і виявити несанкціоновані врізки, які є справжнім бичем для бориславського водоканалу. З весни, повідомив перший заступник, у Бориславі візьмуться за відновлення місцевих водозаборів, працюватимуть над вирішенням проблеми каналізування, щоб не залежати від Дрогобича та не влізати у ще більші борги перед містом-сусідом. Пропагують у Бориславі, до речі як і в Трускавці, і створення ОСББ.

Ігор Яворський, секретар Бориславської міської ради: "Я б хотів розпочати з того, що на сьогоднішній день у нас є розуміння повної відповідальності перед громадою за наші дії. Хочу наголосити на тому, що нам вдалося знайти порозуміння в депутатському корпусі: на сьогоднішній день сесії міської ради проходять в нормальному режимі, тобто ми змогли зрушити з місця розгляд протермінованих заяв наших мешканців, вже прийнято велику кількість рішень, які розв'язали питання щодо врегулювання земельних відносин понад 150 мешканців нашого міста. Ми маємо розуміння і підтримку кожного депутата і я впевнений, що на протязі півроку всі рішення, які не було розглянуто, а це близько 600 заяв, будуть розглянуті.

Окрім того ми будемо співпрацювати з усіма місцевими та регіональними ЗМІ. Ми просимо тільки одного - об'єктивного висвітлення наших дій та прийнятих рішень. Думаю, що ми з Вами все зробимо для того, щоб стати партнерами".

Володимир Голобутовський, депутат Львівської обласної ради: "Я б хотів зосередити вашу увагу на тому, що з перших днів нашої діяльності девізом нашої команди став вислів "Стукайте і вам відчинять". Для того були зроблені перші кроки які ми зробили - це знайомство для налагодження тісної співпраці з усіма гілками виконавчої влади. Це були візити в першу чергу до Львова - обласна державна адміністрація, управління облдержадміністрації - економіки і інвестицій, паливно-енергетичного комплексу. Сьогодні ми маємо повне розуміння і підтримку як в обласній раді так і в облдержадміністрації.

Ми всі з Вами розуміємо, що без коштів наших нафтовиків місто не зможе повноцінно жити. Тому ми також побували в Києві, зокрема, були в ВАТ УКРНАФТА, НАК "Нафтогаз України". Також були зроблені відповідні кроки щодо продовження виконання Програм зі співфінансування, які зробили наші попередники:

- програма "Ліфти" - ми змогли добитися виконання співфінансування, це при тому, що надворі був листопад; На сьогодні 90% програми виконано;
- по надзвичайній ситуації з водопостачанням по вул. Грушевського - нам вдалося отримати з обласного бюджету 118 тис. грн.

Також мені приємно відзначити, що наші візити до Києва теж дали свій позитивний результат - підписана Рамкова Угода між Львівською облдержадміністрацією та ВАТ УКРНАФТА, відповідно до якої в місто прийдуть відповідні кошти; ми хочемо бачити наші вулиці безпечними та освітленими, тому працюємо над Програмою співфінансування міського та обласного бюджетів на реконструкцію вуличного освітлення.

Спільно з міською владою ми, обласні депутати, працюємо над проблемою будівництва моста по вул. Героїв ОУН - УПА. На сьогодні проводиться експертиза кошторису та готуються відповідні документація. Я думаю, що ми в такому ритмі будемо працювати і надалі".

Андрій Паскевич, заступник міського голови з економічних питань: "Ми вже сьогодні відчуваємо вплив прийняття нового бюджетного і податкового кодексів. Тому ми повинні:

1. Дотримуватися жорсткої фінансової дисципліни, недопущення безпідставних перевитрат коштів Запроваджуються конкретні заходи економії, які ми плануємо контролювати щомісячно по бюджетних установах.
2. В зв'язку з припиненням роботи багатьох підприємств міста робота комунальних підприємств стає важливою в процесі життєдіяльності міста і в фінансовій сфері. Загальний борг комунальних підприємств по податках станом на 1.12.2010 р. складає 4986, 3 тис. грн., в т. ч. до місцевого бюджету 1099,0 тис. грн . Значні суми дебіторської заборгованості, над якими треба серйозно попрацювати.
3. Важливим зараз в роботі є увага до кожного джерела доходів, який відображається в тисячах гривень чи просто в незначних сумах, бо всі разом вони повинні наповнювати бюджет і ми їм будемо приділяти увагу.
4. Джерела збільшення доходів:
- податок з доходів фізичних осіб займає в цілому в поступленнях 82% (на даний час поступило в дохід бюджету 30, 0 млн. грн., в т.ч. податок з доходів фізичних осіб 24,7 млн. грн.). Борг по зарплаті, яка не виплачена складає - 3349,5 тис. грн., він зріс до початку року на 505,5 тис. грн.
- плата за землю в новому бюджетному році буде 100% поступати в місцевий бюджет, нам потрібно терміново провести грошову оцінку землі. Борг по землі на даний час складає - 1487,4 тис. грн. Ми повинні розвивати і піднімати власне виробництво, посилити свої прив'язки до розвитку Східниці".

Сергій Оленич, заступник міського голови з гуманітарних питань: "Хотілось би розпочати з того, що гуманітарна сфера - це галузь, яка споживає майже 90% загального міського бюджету і сфери, які входять до гуманітарної галузі, потребують негайної оптимізації, точніше модернізації, впровадження заходів, що стосуються зменшення витрат щодо енергоспоживання. Ми не хочемо вдаватись до крайніх, непопулярних заходів, але ми повинні привести дані галузі у відповідність з потребами населення.

Хочу зазначити, що сьогодні освіта Борислава - це сама затратна галузь, на утримання якої ми витратили більше 30 мільйоні у 2010 році, а бюджетний запит освіти на 2011 становить близько 40 млн. і це без передбачених коштів на будь-який розвиток. Разом з тим галузь зовсім не відповідає потребам бориславців, вдумайтесь в цифру, тільки на одне індивідуальне навчання (так зване навчання на дому) міський бюджет витрачає 1 млн. 400 тис. гр. в рік, що є другим показником в області після Львова. Середня наповненість класів також є достатньо низькою, галузь є достатньо енергозатратною яка в рік споживає енергоносіїв на суму більше 4 млн. грн. Існує заборгованість перед педагогічними колективами за відрядження ще з 2008 року, майже повна матеріально-технічна застарілість навчальних закладів і цей перелік проблем можна продовжувати і продовжувати. Хочу зазначити, що ці всі проблеми не з'явились сьогодні, вони поступово перейшли у спадок від декількох попередніх каденцій влади, досягли своєї критичної межі і вже зараз потребують негайного вирішення.

Ми ґрунтовно проаналізували стан справ у даній галузі, насамперед вже працюємо над зменшенням видатків в освіті. І основне нами розробляється короткотермінова програма розвитку освіти Борислава на 2011-2012 навчальний рік, тільки завершивши роботу над нею, затвердивши її на сесії міської ради, ми одразу приступаємо до розроблення комплексної програми розвитку освіти Борислава на 20011-2016 роки яка буде включати не тільки модернізацію освітньої галузі але й розвиток освіти.

Другою затратною галуззю після освіти є медицина, з якою ми також ризикуємо зайти в Новий рік з достатньо великим дефіцитом бюджету. Якщо освіта так чи інакше буде в Бориславі, якою б вона не була, то з медициною може статись різне. Медична галузь реформується на загальнодержавному рівні і вже ходять чутки про укрупнення медичних центрів та створення так званих шпитальних округів з центрами в 50-кілометровій зоні. Є ймовірність втрати бориславської медицини. Тому нашим першочерговим завданням є недопущення такого варіанту розгортання подій. На сьогоднішній день вже розроблено цілу низку заходів щодо економії енерговитрат та оптимізації медичної галузі. Також ми працюємо над програмою розвитку медицини Борислава на найближчих три роки. Треба зробити усе можливе, щоб Борислав залишився самодостатнім на медичній карті України.

Якщо говорити про стан культури в Бориславі, то також є певне бачення розвитку даної галузі. Окрім заощадження енерговитрат, ми плануємо розробку програми розвитку культури Борислава на 5 років до 2016 року. Дана програма включатиме в себе оптимізацію бібліотечної системи, створення культурно-відпочинкової зони для мешканців в комплексі із палацом культури. Вже працює робоча група над створенням музею нафтовидобутку, який міг би і мав би розташовуватись у місті Бориславі. Ми повинні максимально використовувати для себе туристичний потенціал Східниці і Трускавця.

Що стосується сфери соціального захисту, то вже рішенням сесії міської ради від 24 грудня створено як окремий структурний підрозділ територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). В даний момент ми займаємось організацією матеріально-технічної бази даного центру, намагаємось зробити його зручним для людей з особливими потребами. Також працюємо над покращенням діяльності управління соціального захисту населення.

Що стосується молодіжної політики, то ми підписали договір про співпрацю з молодіжними організаціями Борислава, обговорили шляхи розвитку молодіжної політики, чекаємо слушних пропозицій від лідерів молодіжних організацій, щодо розроблення програми розвитку молодіжної політики та спорту на найближчі роки. Також хочу зазначити, що нами проведено ряд заходів щодо запобігання торгівлі спиртними напоями та тютюном для неповнолітніх. Розробляємо ряд заходів, щодо пожвавлення спортивного життя в місті і функціонування міського стадіону, його перспективи в майбутньому".

Під час прес-конференції владні мужі Борислава відповіли і на ряд запитань журналістів цього міста, а також представників ЗМІ Трускавця, Дрогобича та Львова. Стосувалися вони питання будівництва сміттєпереробного заводу, можливостей наповнення міського бюджету за рахунок продажу землі, житлово-комунальних питань, співпраці з новим головою ЛОДА Михайло Цимбалюком та інше. Міський голова Володимир Фірман скептично поставився до того, що китайці збудують сміттєпереробний завод (а вони хотіли завезти до нас і своїх вузькооких працівників), проте відкинув і плани по сміттєсортувальній станції, як їх бачить "Ком-Еко-Борислав". "Це позавчорашній день, а нам потрібні тільки сучасні технології", сказав голова і додав, що бачив приклади ефективного функціонування сміттєспалювальних об'єктів у Відні та Римі які спрацьовують і як котельні та обігрівають як житлові масиви, так і промислові об'єкти. В Бориславі є багато землі, але значна її частина - в зоні гірничого відводу. Біля 600 заяв по землі залишила нерозглянутими попередня влада, а на цих ділянках вже могли будуватися якісь об'єкти бориславськими підприємцями, приносити дохід і для людей, і для міста в цілому. Сподіваються в Бориславі і на конструктивну роботу з новим головою ЛОДА, думають, що певні питання потрібно вирішувати спільно з іншими містами регіону.

Не омине Борислав і скорочення - в мерії проведуть оптимізацію штату, а для економії бюджетних коштів всіх чиновників цьогоріч відправлять у двотижневу неоплачувану відпустку (за власний рахунок).

Насамкінець мер Борислава, його заступники, секретар ради та обласний депутат привітали журналістів, а через нас і всіх мешканців Борислава, Східниці і всього регіону, з Новим Роком та Різдвом Христовим. Завершилася прес-конференція фуршетом, адже в переддень Нового Року гріх було відмовитися від келиха шампанського чи мартіні. Зустрічі влади Борислава з представниками ЗМІ плануються проводити як мінімум один раз в квартал.

Володимир Ключак

Підсумки Року Божого 2010 в Бориславі

Січень. Усі в очікуванні наступних президентських виборів. У Бориславі напередодні Нового року побував лідер Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Олег Тягнибок, напередодні Різдва у Дрогобичі, - діючий Президент Віктор Ющенко. Борислав, як і вся українська Україна, привітав Указ Президента Ющенка про присвоєння Степану Бандері звання Героя України та удостоєння його посмертно орденом Держави. Всі журналісти міста привітали із 60-річчям від дня народження багатолітнього колегу по перу Богдана Пирога, бо своїй нелегкій праці він віддав понад тридцять років життя. Побачила світ перша поетична збірка "Пробудження" - Володимира Гнатюка - сина лауреата Шевченківської премії, політв'язня Івана Гнатюка, який є своєрідним літературним символом Борислава.

Лютий. Сьомого лютого всі бориславці вибирали Президента. Кандидатів у другому турі було двоє. Ми, як і вся Галичина, вибрали Юлію Тимошенко. Схід України вирішив, що для них кращим буде Янукович. За Тимошенко у Бориславі проголосувало 19292 громадян, за Януковича - 1423. Ледь не три години тривав концерт Народного артиста України Степана Ґіґи. Це було справжнє свято української пісні. Із сімдесятиріччям привітали наш часопис "Нафтовик Борислава" багато хороших людей, а в їх числі і відомі українські письменники - Микола Сом та Ігор Нижник. Навіть у столиці вони пам'ятають про свою приналежність до братства "Нафтовика Борислава". Зі століттям усі ми привітали бориславку Розалію Косюту. Дай Боже, кожному із нас такого віку і такого оптимізму! Наш краянин, бориславець Павло Василів, захистив у Римі докторську дисертацію з теології. Захист відбувся у Григоріанському католицькому університеті. Як то кажуть: нашого цвіту - по усьому світу.

Березень. До Борислава привезено копію нерукотворного образу Ісуса Христа, який відображає обличчя Спасителя в той час, коли Він ішов на Голгофу своєю Хресною дорогою. Бориславці мали можливість помолитися біля нерукотворного образу, який був привезений із Польщі, а ще дві копії якого зберігаються в Іспанії і Франції. Ці три копії образу освячені Папою Левом XIII. Бориславці, як і всі українці, відзначили 60-річчя від дня героїчної загибелі Головнокомандувача УПА Романа Шухевича. На конференції, що відбулася у восьмій школі, вирішено клопотати про присвоєння імені нашого національного героя цьому навчальному закладові.

Квітень. Борислав відсвяткував двадцятиріччя від того дня, як над міською радою замайорів синьо-жовтий Національний прапор. На урочистість зібралися депутати першого демократичного скликання і представники міської громади. Депутатів міської ради об'єднала спільна скорбота. 13 квітня, на 65-у році життя, передчасно помер міський голова Олег Іваницький. Будемо пам'ятати! Дуже гарну поетичну збірку "Відлуння любови" видала Ганна Костик - справжній майстер поезії, яких, на жаль, дуже мало залишилося у Бориславі. 26 квітня, 75 років, тому народився відомий український поет і прозаїк Ігор Нижник. Борислав він завжди вважає своїм рідним містом. І не тільки вважає, але зробив для нашого міста вельми багато. Ледь не вся його поезія, ледь не всі його прозові твори присвячені саме Бориславу. Громадськість вшанувала, а міська влада не подумала, що це таки один із тих людей, який мав би претендувати на звання "Почесного громадянина Борислава".

Травень. Бориславці у День пам'яті жертв політичних репресій вклонилися світлій пам'яті своїх земляків, що стали жертвами московського терору і були закатовані у тюремних камерах НКВД в Бориславі 1941 року. Українців знищували не за злочини, а за те, що вони освічені і - українці. Тож нашим патріотичним політикам варто би подати позов у Європейський суд, до спадкоємця СРСР - Росії, з приводу мордування ні в чому не винних наших краян. За що Москва замучила тоді тисячі ні в чому не винних галичан?! У Східниці, на базі відпочинкових комплексів "Три сини" та "Санта Марія", відбувся дводенний семінар "Співпраця регіонів - запорука подолання економічної кризи". Участь у ньому взяли підприємці міста.

Червень. Відомий письменник Євген Титикайло видав нову поетичну книгу "Часослов". З цієї нагоди відбувся авторський вечір поета у читальній залі центральної міської бібліотеки. На вечорі панові Євгену вручено посвідчення Почесного громадянина Борислава. Виповнилося 65 років від часу заснування у Бориславі навчально-курсового комбінату ВАТ "Укрнафта". Міська організація ВО "Свобода" провела акцію "Геть бездоріжжя!" В автопробігу по розбитих міських дорогах взяли участь десятки автомашин, колона розтяглася ледь не на кілометр. Все відбувалося під знаменами ВО "Свобода" та державними прапорами України, під маршову оркестрову музику на теми відомих українських пісень.

Липень. Факельною ходою ВО "Свобода" і молоді патріоти міста відзначили річницю проголошення у Львові 30 червня 1941 року Акту про відновлення Української держави. Бориславські юні футболісти вибороли перше місце у третьому етапі Всеукраїнського турніру "Футбольні зірочки-2010", який проходив під патронатом Міністерства внутрішніх справ України. Заступник начальника ГУМВС України у Львівській області полковник Валерій Іваха вручив наший хлопцям кубок та медалі переможців турніру. Подією стала нова книжка поезій відомого письменника з Борислава, а нині - киянина, Ігоря Нижника - "Дзвін". Видали її спільно редакційно-видавнича група "Нафтовик Борислава" і дрогобицька видавнича фірма "Відродження".

Серпень. Чимало мешканців бойківського міста - Борислав побувало на Другому Всесвітньому конгресі бойків, що відбувся у Турці. На міжнародній науково-практичній конференції із рефератом "Ірина Сеник - борець за долю і волю України" виступив начальник нашого міського відділу культури Андрій Спас. Щедрі оплески випали і на долю нашої п'ятирічної бойківчаночки Лариси Бориславської. У м. Лєско (Республіка Польща) відбулася виставка "Агро Бещади-2010". Участь у ній взяли і представники нашого міста. Окрім підприємців, до делегації входили і художні колективи міста. Рекреаційний та оздоровчий потенціал Східниці в Україні відтепер просуватиме Аґенція розвитку курорту, яку створили у селищі для популяризації курорту.

Вересень. У День міста на обласний огляд-конкурс "Борислав сміється" з'їхалися театральні колективи з усієї Львівщини. Відкривали конкурс господарі - Бориславський народний драматичний театр для дітей та юнацтва під керівництвом знаного режисера Петра Телюка. Учасникам святкувань Дня міста надіслав привітання Президент України Віктор Янукович. Гостями свята стали голова обласної держадміністрація Василь Горбаль та заступник голови обласної ради Роман Ілик. Відбулося традиційне лемківське свято "Лемківський кермеш", присвячений 65-ій річниці злочинного переселення українських лемків.

Жовтень. У Львівському оперному театрі в рамках святкувань з нагоди Дня учителя відбулося нагородження лауреатів обласного конкурсу "Учитель року-2010". Нагороди отримали і двоє бориславських педагогів - учителька математики Наталя Смик та учитель історії і правознавства Володимир Драган. 31 жовтня відбулися вибори міських голів та органів місцевого самоврядування. Із поміж 12 кандидатів на посаду міського голови бориелавці обрали мером міста представника від партії "Фронт змін" Володимира Фірмана. Селищним головою Східниці став Іван Піляк. Відкрито й освячено пам'ятну меморіальну дошку талановитій поетесі, Почесній громадянці Борислава та Львова, Світовій героїні, багатолітньому політв'язневі і багатолітньому члену ОУН - Ірині Сеник. Пам'ятаємо, любимо і шануємо.

Листопад. Призеркою чемпіонату України з вільної боротьби серед юніорів стала юна бориславчанка Андріана Літинська. Бориславські підприємці стали учасниками акцій на Майдані у Києві, що їх організували представники малого та середнього бізнесу країни, вимагаючи від Президента ветувати прийнятий Верховною Радою недолугий Податковий кодекс.

Грудень. Бориславці пом'янули багатомільйонні жертви Голодомору - страхітливого геноциду українців, організованого московською комуністичною владою у 1932 - 1933 роках. Зранку відбулися у храмах міста Служби Божі за упокій душ невинно убієнних. Наприкінці дня відбулося коротке віче біля колишньої катівні НКВД, що по вул. Шевченка. До міста нафтовиків із робочою поїздкою прибув голова Львівської ОДА Василь Горбаль. Мета відвідин - вивчення стану справ на головному нафтовидобувному підприємстві області - НГВУ "Бориславнафтогаз". У день храмового свята у церкві Святої Анни УГКЦ встановлено мощі покровительки, а також святих Йоакима, Івана Хрестителя, Захарія та Єлисавети. А всього у цьому храмі уже встановлено мощі більш як 180 святих. А головне - дванадцяти апостолів, а також часточки Животворящого Хреста нашого Спасителя та часточки хрестів апостолів Андрія і Петра.

Газета "Нафтовик Борислава"

Брак інтелігентності, або Дрогобицький суд "дозволив" міліціонерам убивати людей

24 грудня відбулось останнє судове засідання в справі вбивства дрогобицького юнака Вадима Шестакова, який навічно залишився дев'ятнадцятирічним.

Слідство і суд тривали два роки, аби прийти до логічного, з точки зору місцевих правоохоронців, висновку: міліціонер, який здійснив злочин, не винен. Ні, його засудили на один рік виправних робіт за те, що перевищив свої повноваження й застосував зброю, поранивши в обидві ноги колегу Вадима Шестакова. Причому це класифікувалось, як незначні тілесні ушкодження, хоча хлопчина став інвалідом другої групи.

Цей рік виправних робіт уже тепер колишньому міліціянтові (їх справно звільняють з органів мало не в той же день, коли вони здійснюють злочини) не загрожує. З'ясовується, що є спеціальна стаття в Кримінальному кодексі, за якою він потрапив під амністію, бо минув термін давності, завдяки чому його могли засудити. Чи не тому так довго тягнулося слідство? Чи не тому багато разів переносили судові засідання? Результат був відомий наперед? І чи не йде мова про змову між прокурором, адвокатом і суддею? Це лише гіпотетичні здогадки, але я їх висловлював ще два роки тому, бо в принципі не вірю в справедливість нашого правосуддя, тим паче дрогобицького.

А ось щодо самого Вадима Шестакова, то його визнали винним у нападі на міліціонера, який змушений був стріляти впритул і вбити хлопця, щоб самому не загинути. Так кваліфікував суддя, який від імені України заявив, що стовідсотково впевнений у своєму рішенні. Бог йому суддя! А ще він просторікував, що якби не колега покійного Вадима Шестакова (той, якому прострілили дві ноги), то цієї прикрої історії взагалі би не трапилося. Це, звичайно, суб'єктивна точка зору, з якою я аж ніяк не можу погодитись.

Насамперед мене вражає, що ж це за міліція в нас така, що змушена вбивати 49-кілограмового юнака, навіть якщо повірити судді, що той напав на правоохоронця. Вас що, хлопці, елементарних прийомчиків самозахисту й рукопашного бою не навчили, аби не тягнутися до зброї, як тільки щось перемкне в мозку чи зачешуться руки?

На мою думку, суддя не вивчив (не захотів вивчити?) всіх обставин справи. Його здоровий глузд під час судових засідань кудись випарувався, коли він зачитував присуд.

Про що йдеться насамперед? Чому не була досліджена ймовірність того, що міліціонери під час патрулювання знаходились у стані алкогольного сп'яніння? Чи були допитані в якості свідків продавці магазину, в якому нібито бачили правоохоронців за розпиттям спиртних напоїв? Скажете, що це справа адвоката. Безумовно! Але й суддя не повинен бути стороннім спостерігачем на процесі. Адже мова йде про встановлення справедливості, бо покійного вже ніколи не повернеш, як і його брата, який свого часу став жертвою міліціонерів і вкоротив собі віку вже після смерті Вадима.

Йдемо далі. Чи були допитані в якості свідків медичні сестри, які бачили ймовірно п'яних міліціонерів, яких доставили до лікарні разом з трупом Вадима Шестакова? Чому обмежились лише свідченнями лікаря Тараса Кучми?

А чи знає пан суддя, що трапилося з колегами покійного, яких після вбивства запроторили до Яворівської буцегарні, не повідомивши про це батьків (боялися, мабуть, що ті багато можуть розповісти про справжній хід подій, а тому "впливали" на них усілякими можливими методами, від яких дехто й досі не може оговтатися)? Чому не було винесено рішення стосовно й цього? Чи міліція у нас завжди поза критикою?

Можна було би говорити і про відеозйомку вбивства міліціонером Вадима Шестакова, і про тих свідків, які до суду так і не потрапили, і про сумнівну, як на мене, медекспертизу пана Ільницького, на якого я чув чимало нарікань з боку інших людей і по інших справах (хоча хто може з ним потягатися з його 40-річним досвідом роботи?), і про багато інших речей. Але яке це тепер має значення? Хіба що для апеляції, якщо адвокат дійсно захоче, аби справедливість взяла гору над невіглаством і злочинною халатністю тих, хто просто зобов'язаний стояти на сторожі Закону.

Але найбільше мене вразила поведінка самого судді. Він зайшов до зали, не привітавшись з присутніми. Вирок читав скоромовкою, що важко було розібрати, в чому суть справи. Складалося враження, що він відбуває повинність (але ж за це йому платять немалі гроші!), йому глибоко начхати, що до кожного слова вслухається мати покійного Вадима Шестакова, присутня в залі, його брат, якому стало зле в судовій залі, колеги і близькі родини. Звідки отака зневага, такий брак інтелігентності, якої з дипломом не купиш?

До міліції загалом і до дрогобицької зокрема не по днях, а по годинах росте, м'яко кажучи, зневага. Непрофесіоналізм, корупційність, ставлення до людей, як до бидла, пияцтво міліціянтів у формі й публічних місцях, - ось неповний перелік того, що ми спостерігаємо мало не щодня. Одиниці порядних інтелігентів в органах міліції погоди не роблять. Часта зміна начальників до добра не призводить. Звичайно, і міліція потребує захисту громади від злочинців у вигляді збільшення кількості, належного технічного забезпечення. Але більше громада потребує захисту від горе-міліціонерів, які убивають наших дітей...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Юрій

Затримання й арешт Юрія Луценка можуть призвести до змін у нашому суспільстві. Опозиція заявила про політичні репресії. Популярним стає гасло: "Різдво без Луценка - Великдень без Януковича!". Юлія Тимошенко, яку теж регулярно викликають до Генеральної прокуратури, говорить про новий Майдан.

Фігура Луценка не є настільки знаковою, аби через нього люди йшли на новий Майдан. Навіть якщо посадять Юлію Володимирівну, про що нині не говорить хіба що лінивий, нової Помаранчевої революції не буде. Янукович не зважився б на політичні репресії під маркою законності й наведення порядку, якби не мовчазна згода Європи. Все-таки російський газ - більш вагомий аргумент, ніж арешти колишніх міністрів уряду Тимошенко.

Безперечно, Луценка є за що садити. І це повинен був зробити ще Ющенко, який нині відмовчується, хоча колишній міністр внутрішніх справ - його кадр. Є за що садити й Тимошенко і самого Ющенка, як і їхніх буцімто антагоністів - Януковича, Азарова та інших представників донецької братії. Шкода, яку вони, разом узяті, заподіяли Україні, вимірюється мільярдами й мільярдами доларів. Але найбільше вони винні в тому, що Україна, маючи потенційні можливості європейської держави, пасе задніх. Ось цей моральний збиток не відшкодує ніхто.

Януковичі, тимошенки, ющенки й більш дрібна сошка на кшталт луценків не відбулись як державні мужі, а виявились звичайнісінькими злодіями - злодіями не лише в доларовому еквіваленті, а насамперед у моральному. А злодій, як відомо, повинен сидіти. Так хто ж його посадить?

Усе, що нині відбувається в Україні, нагадує дешевий фарс. Ніби актори виконують свої ролі. Але насправді жертвами закулісних ігор можновладців й опозиції стають прості українці. Багатії завжди домовляться між собою, а ми й далі вибиратимемо між лайном і ще одним лайном.

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Заява про свободу слова на Дрогобиччині

Ми, хто поставив підпис під цим документом, усвідомлюємо, що на Дрогобиччині, батьківщині Івана Франка, відсутня свобода слова. Засоби масової інформації не дають об'єктивної інформації, виcвітлюють події з точки зору власника газети, радіо чи телебачення або конкретного журналіста.

Ми розуміємо, що свобода слова є невід'ємною частиною демократії, становлення громадянського суспільства. Без свободи слова неможливо жити в цивілізованому світі.

Ми приймаємо пропозицію редактора газети "Тустань" Анатолія Власюка перетворити це видання в народний часопис, де би принцип свободи слова був визначальним. Ми не втручатимемося в редакційну політику, але залишаємо за собою право бути почутими, а "Тустань", за згодою сторін, опублікує наші думки, навіть якщо вони суперечать позиції редактора.

Ми зобов'язуємось підтримувати "Тустань" морально та матеріально, створювати належні умови для виходу газети. Разом з тим кожний залишає за собою право відкликати підпис під цим документом, якщо умови, викладені в заяві, не будуть виконуватись. До цього документу може приєднатись кожний, хто сповідує принцип свободи слова. Якщо Ви готові поставити підпис під цим документом, зателефонуйте 067-367-80-19 або надішліть повідомлення на vlasjuk60@rambler.ru.

Часопис "Тустань"

На книжковій полиці

"Перевесло" Андрія Грущака

Побачила світ одинадцята - цього разу поетична - книжка нашого краянина Андрія Грущака. Назву їй дав однойменний вірш, написаний автором далекого вже 1957 року на свій день народження:

В'язало все: снопи і волю
У час кріпацької доби,
Та не могло зв'язати болю,
Що знемагав від боротьби.

Отого болю, що за волю
Мільйони падали не раз,
Щоб Україні - кращу долю, -
Століттями будив наказ...

"Перевесло" - це фактично поетичний підсумок життя Андрія Грущака. Це поезія високої проби, в яку автор вклав душу й серце.

Умовно книжку можна поділити на два розділи: патріотичний та інтимний. Втім, вони взаємно переплітаються, бо любов до України, тривога за її майбутнє нерозривні від кохання, туги за найдорожчою людиною. Поет не боїться приймати як аксіому твердження великих й на усе має свою думку: "У нас нема зерна неправди за собою..." (Тарас Шевченко)

Була неправда, ще й яка!
Коли нас, як бур'ян, косили,
Коли на свого свояка
Доноси ворогу строчили.

Була неправда, Чорна Рада,
Із року в рік - завжди!
Була й гетьманів підла зрада,
Бо все робили "не туди"...

Хоч був Шевченко поміж нами,
Та не усі із ним були.
Тому і ми, раби, віками
В ярмі неволі, мов воли...

Чимало поетичних рядків у книжці присвячено рідному селу Андрія Грущака - Волощі:

Немало сіл на Україні,
Лише одне із них - моє.
Волоща - серця Батьківщина,
Моє коріння вікове...

Тут рідне слово мовив вперше,
Що згодом "мама" написав.
Село зціляло моє серце,
Щоб українцем я зростав!

Бувало, що скитався світом,
Але села я не забув, -
Воно мені - неначе літо,
Яке я змалечку відчув.

Тут все моє: і небо, й зорі,
Старенька церква, ясени,
Поля, родючі, неозорі,
І лісу смуток восени.

Тут все було: і вірність, й зрада,
Тугий сувій моїх думок,
І перший гріх, і перша знада
Моїх достоїнств й помилок.

Тут жив, любив - усе завчасу,
І я Волощею горджусь:
Як дочекаюсь свого часу -
Навік спочити повернусь!

Ніяк не вивітрюються з пам'яті спогади про кохану дружину, яка померла молодою:

Зацвіте небо весною,
Заспівають пташки, як завжди.
Я не буду вже більше з тобою,
Бо між нами - одні холоди...

Ти далеко нині від мене -
Не дотягнеться більше рука.
Поміж нами - горе зелене,
Поміж нами - вічна ріка.

І зарадити цьому не можна.
Як зла мачуха, доля у нас:
Ти в Безмежжі. Сумна і тривожна.
Я чекаю свій час...

А ще в "Перевеслі" є чимало перекладів, віршів для дітей. Друзям, колегам, знайомим Андрій Грущак присвятив свої поезії, щиро ділячись своїм надбанням з іншими.

Нині Андрій Грущак працює над новим романом. Це буде розповідь про Голодомор в Україні 1946 року. Хочеться побажати автору плідної праці й успішного завершення унікального роману, який обіцяє стати явищем в сучасній літературі.

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

"Мордокнига" для любителів Facebook

Популярна соціальна мережа Facebook (обличчя-книга) об'єднує мільярди людей на всій планеті.

Людям бракує спілкування в реальному житті, а тому вони шукають друзів у віртуальному світі. Проте все відносне, тому що в Facebook натрапляєш на тих же людей, з якими знайомий, але саме в Інтернеті маєш можливість поговорити на тему, яку в реальному житті нізащо б, можливо, й не підняв.

Ми, як малі діти, знайшли цікаву забавку, й жодними умовляннями її від нас не відібрати. Той, хто хоч раз увійшов до Facebook, знає, як важко звідти вийти. Потрібні надзусилля волі, аби відмовитися від віртуального спілкування з реальними людьми. Ось такий собі наркотик, ігрова залежність від усесильного Інтернету.

І все ж Facebook сприймають радше як дитячу забавку, хоча в ньому можна надибати на багато серйозних речей. Але як ми дітей не сприймаємо всерйоз і дивимося на них не просто згори донизу, а зверхньо, з поблажливістю, хоча вони частенько бувають мудрішими й розсудливішими за нас, так і Facebook таїть багато несподіванок, розгадок для розв'язання багатьох проблем. На жаль, це не використовується, зникає безслідно в нетрях Інтернету.

Вже наступного тижня, з настанням Нового року, почне виходити Інтернет-версія моєї нової газети "Мордокнига" - іронічне відображення того, що відбувається на Facebook. Але це не іронія заради іронії. Розумна людина завжди зможе почерпнути цікаве для себе й задуматися над тим, а що ж насправді відбувається в цьому світі.

Ви ще не зайшли на Facebook? Спробуйте, це доволі просто. Матимете можливість напряму спілкуватися як з відомими людьми, так і з друзями, колегами, навіть сусідами...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Велозмагання у Трускавці відтепер будуть міжнародними

У Трускавці двічі проходив фестиваль екстремальних видів спорту "Трускавецький драйв" - у 2007-му та 2010-му роках. У наступному році його головний організатор, громадська організація КПТ "Інстинкт", має намір провести наступний, третій фестиваль - "Трускавецький драйв-2011".

Голова ГО "Інстинкт" зустрівся з кореспондентом газети "Франкова криниця Підгір'я", щоб сповістити про початок підготовки до фестивалю. Та головне, про що інформував Олег Нагірняк, - фестиваль обов'язково буде міжнародним.

- Цьогорічний фестиваль, маю на увазі "Трускавецький драйв-2010" також мав бути міжнародним, - говорив керівник "Інстинкту". - Учасниками його мали бути поляки, але в зв'язку з відомою трагедією під Смоленськом і пов'язану з нею жалобою, польські спортсмени не приїхали.

Олег Нагірняк розповів, що фестиваль також проходитиме у нашому місті в квітні. До його участі запросять спортсменів велосипедного спорту з різних країн, наразі мають безпосередній зв'язок з декількома. Спонсорами будуть усі, хто захоче підтримати цей вид спорту. Обіцяв свою підтримку Лев Грицак, котрий був вагомою підпорою у попередніх фестивалях. Звернеться також голова ГО "Інстинкт" до теперішньої влади в особі міського голови Руслана Козира.

- Олеже, - запитую співрозмовника, - чи плануєте залучати й інші види екстремального спорту, як цьогоріч? Маю на увазі парад байкерів, авіашоу, демонстрацію авіамоделей тощо.

- Так, а чому б і ні? Це показові виступи, дещо суміжні за своїм напрямом - екстремальні, словом. Це для урізноманітнення програми, адже фестиваль є показовим дійством. Попри те, основним видом на ньому залишатиметься велосипедний спорт, його різновиди.

Відповідаючи на запитання, скільки ж різновидів велосипедного спорту будуть у програмі фестивалю, Олег Нагірняк перерахував основні: "Даун-Хіл", "Крос-Кантрі", "Дьорт-Джампінг". За його словами, після успішного проведення перших двох фестивалів охочих займатися цими видами велосипедного спорту у Трускавці значно побільшало - хлопці купили собі велосипеди, дехто має різні їх види, й поповнили лави любителів екстремальних видів спорту.

Громадська організація "Клуб пригодницького туризму "Інстинкт", така повна назва організатора фестивалю, частково уже розіслала запрошення для участі у фестивалі - до Львова, в інші міста України, за кордон. Мета і завдання фестивалю залишаються тими ж: популяризація серед молоді спорту, туризму, здорового способу життя та екологічної культури; залучення молоді до регулярних занять фізкультурою та спортом; утвердження міста Трускавця як міжнародного центру велотуризму та екстремальних видів спорту; вдосконалення майстерності спортсменів; виявлення сильніших в заявлених дисциплінах і визначення рейтингу спортсменів.

- Сьогодні наша організація є асоційованим членом такого типу та подібних обласної, республіканської та міжнародної, - підсумував нашу розмову Олег Нагірняк. - Це робимо для кращої координації в організації заходів та популяризації екстремальних видів спорту. Отож, організовуючи цей і кожен наступний фестиваль, маємо підтримку від своїх українських друзів та спортсменів з-за кордону.

Василь Кирилич,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.