Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№3 (247) 10 січня 2011 р.

Ой радуйся, земле…

Етнографія - душа народу. Народні пісні, обряди, звичаї, традиції, одяг, страви - це те, що відрізняє один етнос від іншого, робить його самобутнім, оригінальним, неповторним. Кожна поважаюча себе нація бережно дбає про свою спадщину, плекає пам'ять про діяння предків, вчитується в таємничий зміст, закодований у слові, пісні, звичаї. В Японії, для прикладу, в школах вчать вірші та пісні, які виникли в ХІ, ХІІ століттях, китайці із гордістю демонструють знання, передані їм предками з-понад 3 - 4 тисячоліть тому.

Україна теж має неоціненні скарби, які нам залишили предки. Незважаючи на довговічні панування на наших землях різних заброд, все ж етнічне самоусвідомлення дозволило нам вистояти, залишитися самим собою. Серед цих скарбів - і різдвяні звичаї, які доносять до нас із глибин віків голос предків. Різдвяна коляда, святкові віншування-побажання, традиції та обряди, пов'язані із чисельними зимовими святами, щедрівки, Василя та Маланки - це те, що нам передали предки, а ми маємо передати своїм нащадкам. На нашу Західну Україну покладена ще одна особлива місія в теперішній нелегкий час - не просто зберегти дух народу, але й розбудити приспаних злою вражою силою братів наших зі Сходу, дати їм понюхати того Євшан-зілля, яке зронить їм сльозу та розтопить лід безрідності, забуття, байдужості.

У Трускавці вже традиційно пройшло свято-фестиваль "Ой радуйся, земле…". Цього року Львів серйозно прорекламував в українському медіа-просторі свій фестиваль вертепів, на це тамтешня влада (на рекламу та промоцію іміджу міста) завжди виділяла значні суми. Провідні телеканали, інформагентства України показували уривки із дійств у Львові. Навіть наші сусіди-дрогобичани поїхали зі своїм вертепом власне до Львова. Але Трускавець був першим містом, де такий фестиваль був започаткований і ми наголошуємо на цьому. До нашого міста-курорту на Новорічно-Різдвяні свята традиційно приїжджає багато гостей і для них відродження традицій - не пустий звук. Побачивши один раз наживо, що ж таке дійсно веселі Різдвяні свята по-українськи, так і хочеться поширювати цей український дух на всю Україну, аж до Луганська та Криму, до Донецька та Чернігова і Сум. І саме з південних та східних областей України було дуже багато глядачів на концерті, який проходив у рамках вищеназваного фестивалю в ПК імені Шевченка 9 січня.

свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле
свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле
свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле свято-фестиваль Ой радуйся, земле

09.01.2011, 16.00. В Палаці культури розпочалося етно-дійство, яке тривало майже три години. І хоча засідало журі на чолі із високими гостями зі Львова (зокрема, з обласного управління культури), та важко було порівнювати непорівнюване, адже виступали як сімейні колективи, так і цілі церковні хори, одні презентували виключно автентичні древні наші колядки чи щедрівки, інші натомість готували цілі композиції в традиційному "вертепному" жанрі чи на сучасний лад. Порадували своїми виступами трускавчан та гостей міста представники міст Нового Роздолу, Новояворівська, Бродівського, Жидачівського, Старосамбірського, Кам'янка-Бузького та інших районів. Особливо хочемо відзначити виступ ансамблю "Маски" з їхньою композицією про Маланку. Та вклонитися варто було їм всім за цей нелегкий труд, що в святкову днину залишили повні столи, веселу родину і поїхали до Трускавця, щоб ділитися благою звісткою про Народження Спасителя світу, прославляти Його прихід та Його діла для нас. Радість Різдва стає подвійною, потрійною та помноженою в сотні разів, якщо відчувати це свято душею на наодинці, а у спільноті та прославляти Христа, нашого Спасителя, теж у спільноті - безкорисливо, з відкритою та радісною душею. До нашого міста приїхали не якісь заробітчани, які ходять по квартирах, намагаючись за найкоротший період зібрати найбільшу касу, а дійсно саможертовні християни, з яких можемо брати приклад.

На жаль, через певні причини нам не вдалося побути на цьому святі до кінця, та навіть той невеличкий відтинок часу в етно-просторі не міг не залишити сліду. Віримо, що спільно заспівані "Многая літа" дійсно будуть многими та щасливими для нас, українців, а спільне колядування єднатиме нас у єдиній міцній любові до Вітчизни та один до одного, сприятиме нашій злагоді, консолідації, силі духу. А на завершення - акорд виховного впливу цього свята. Під час виступу одного з колективів прозвучала хороша колядка, одну строку якої і подаємо на закінчення цієї статті та бажаємо продовження веселого святкування у своїй, Богом даній країні. Адже перед нами ще Старий Новий Рік та Водохреща.

"…А Степан Бандера, а Степан Бандера,
Він живе,
Він катів червоних з Києва прожене
Геть на все…"

Володимир Ключак

Новини Трускавця та регіону

Велике переселення освіти

Вчителі СШ № 3 не на жарт стривожені чутками про можливість закриття цього навчального закладу у Трускавці. Топ-темою № 1 після Нового Року стало можливе закриття цієї школи, а в її приміщеннях буцімто повинна розміститися філія якогось комерційного закладу чи академії. Хтось, поширюючи ці чутки, посилався на якусь нараду за участю заступника міського голови Валентини Бодак, де про ці речі говорилося. Бажаючи прояснити ситуацію, ми звернулися із проханням прокоментувати дані речі власне до Валентини Анатоліївни.

- Мені відомо про такі чутки і ми знаємо, звідки в них ноги. Дійсно, обласне управління освіти рекомендувало закрити СШ № 3, де кількість учнів за останні 10 років зменшилася із понад 1100 до 435. Проте моя позиція і позиція міського голови Трускавця Руслана Ярославовича така, що ми не дозволимо закрити цю школу. Інша річ, що оптимізацію штату проводити потрібно, адже не вкладаємося у бюджет, який нам спускають зверху.

Також заступник міського голови в ексклюзивному коментарі для "Трускавецького вісника" повідомила, що в школах міста планують провести скорочення педагогічних працівників, це, зокрема, стосуватиметься пенсіонерів, які повинні дати дорогу молодим спеціалістам. В СШ № 3, яка продовжуватиме функціонувати в нормальному режимі, частину приміщень віддадуть під гуртки та методкабінет, тобто, фактично, в ці будівлі повністю переведуть БУТ. Валентина Анатоліївна висловила сподівання, що поменшає липи відносно кількості гуртків та гуртківців, які буцімто в них займаються: "провівши невеличку перевірку, ми виявили б, що кількість тих, хто відвідує гуртки, автоматично зменшилася б із понад 900 дітей до якихось 400".

Натомість у приміщення теперішнього БУТ влада планує переселити соціальні служби, зокрема, Управління праці та соціального захисту, яке тепер тулиться між магазином "Річки" на Шевченка та отцевим готелем, та Територіальний центр обслуговування самотніх, який теж тулиться в одному приміщенні колишньої старої дитячої лікарні на Річках разом із центром зайнятості та міським судом. Про це теж повідомила нас заступник міського голови Валентина Бодак.

Може бути біда

На понеділковій нараді в мерії 9 січня начальник Трускавецького МВ ГУ МНС України Микола Лучковський повідомив про збільшення кількості фактів самовільного перекриття мешканцями проїздів до будівель. "Проїзні шляхи закривають самовільно клумбами, перегородками, шлагбаумами", зазначив Микола Васильович і за приклад навів як окремі санаторії ЗАТу у верхній частині ("Янтар", "Алмаз"), так і житлові будинки 1, 3, 5 на Івасюка. В Криму вже були випадки, коли вчасно не могли заїхати пожежна та швидка, зазначив головний надзвичайник Трускавця і взяв на себе обов'язок перевірити всі подібні випадки по Трускавці та доповісти про них міському голові.

Собачі вертепи

Ішла по парку в Трускавці жінка-відпочиваюча в білій шубі. Раптом до неї підбігло троє бродячих собак і почали лащитися, стрибати. За мить шуба стала брудною. Цю жахливу історію розповів на понеділковій нараді 9 січня міський голова Трускавця Руслан Козир. "Неподобства в парку ганебно впливають на імідж міста", зазначив Руслан Ярославович і додав, що процес вилову бродячих тварин з можливим їх подальшим перетриманням на території КП "Наше місто" потрібно активізувати. А начальник УЖКГіБ ТМР Василь Стечкевич повідомив, що в грудні минулого року працівники стрийського комбінату виловили у Трускавці 14 бродячих собак. Мер Трускавця Руслан Козир додав, що він особисто нарахував біля 100 собак у Трускавці, їх багато є в парку, не кажучи вже про спальні мікрорайони. "За вертепом іде собачий вертеп", прокоментував голова святкування Різдва в трускавецькому парку.

З ліфту визволяють одну годину

Під час свят було два випадки, коли доводилося визволяти колядників із ліфту, повідомив 9 січня на понеділковій нараді начальник Трускавецького МВ ГУ МНС України Микола Лучковський. Після отримання виклику надзвичайними контактуються з ліфтовою службою одразу ж, проте процес визволення з ліфтових лабетів інколи може тривати більше, ніж година часу. Микола Васильович повідомив, що міський відділ МНС самостійно визволятиме з ліфтового полону вагітних та перестарілих, щоб не сталося непоправного.

Плани нової влади щодо місячних

Трускавецька влада задоволена перебігом святкувань Новорічно-Різдвяного циклу в Трускавці, завідувачу відділом культури ТМР Світлані Ковальчин подякували на понеділковій нараді. Проте в майбутньому влада міста хоче організувати "Трускавецькі Різдвяні фестини", які тривали б не кілька днів, а місяць, що автоматично допомогло б вирішити кілька важливих питань. Так, фестини мали б розпочинатися 19 грудня, на свято Миколая і завершувалися б на Водохреща. За приклад Руслан Козир навів Старсбург з його Європейським фестивалем. Чи вдасться втілити ідею місячних фестин в життя з грудня цього року, залежить від самої влади.

Гори сміття - викинуті гроші на рекламу

Багато місць в центрі міста біля пластикових урн для сміття перетворилися на стихійні сміттєзвалища. Про це на понеділковій нараді говорив мер Трускавця Руслан Козир, даючи вказівки п. Копку, гендиректору "Нашого міста". Отже, в центрі мали б встановити контейнери для сміття, по мікрорайонах теж більше дбати про порядок. До речі, один з 4 контейнерів для сміття біля "Червоної Рути", який прийшов у повну непридатність, вже 4 місяці (!) лежить продірявлений та поіржавілий догори дном і нікому це не заважає - ні трускавецьким комунальникам, ні львівсько-бориславським надавачам послуг із вивезення сміття у нашому місті. А біля Бориславської, 36, 38 до контейнерів взагалі майже неможливо зайти через розкопки та страшне болото. "Кошти на рекламу будуть намарно витрачені, якщо люди приїжджатимуть до Трускавця і бачитимуть всюди гори сміття", зазначив мер міста на нараді.

Води не було через електриків

5 та 6 січня були перебої з подачею води в окремих мікрорайонах Трускавця, зокрема на південній стороні (район санаторію "Карпати") та по Сагайдачного. Начальник міського водоканалу Володимир Возняк таку ситуацію пояснив на понеділковій нараді 9 січня перебоями в електропостачанні як в Дрогобичі (через що не було нормального тиску, а був нульовий), так і в Трускавці (була пробоїна кабелю в районі залізничного переїзду, це виправили за допомогою муфти). До речі, проблеми з водою на верхніх поверхах по вулиці Сагайдачного є явищем не тимчасовим, а постійним.

Охорону парку посилять

В штат КП "Парк курортний" буде введено 6 охоронців, про це говорилося на понеділковій нараді 9 січня. Мер міста Руслан Козир подякував начальнику відділу з питань мобілізаційної та оборонної роботи ТМР Адаму Ластовецькому за патрулювання у парку, але зазначив, що не бачить там інших чиновників. Він теж висловив надію, що разом з міліцією більш дбайливо ставитимуться до своїх обов'язків на території парку і працівники ДАІ. "Я сьогодні переговорю з п. Гайдуком", повідомив всіх присутніх Руслан Ярославович, зазначивши, що наш парк поволі перетворюється на краще місце паркування у Трускавці і дав доручення головному архітектору міста Олександрові Грищенку поперегороджувати заїзди клумбами, щоб це естетично виглядало.

Візьмуться в парку і за заробітчан - під час проведення фестивалю "Яскрава країна" якийсь саксофоніст забив на те, що в місті митецький захід, часто російська попса, спів чи ігри на музичних інструментах заглушують навіть Службу Божу в розміщених зразу біля парку церкві святого Миколая та церкві Успення Богородиці. А колись парк був місцем тиші - саме її найчастіше прагнуть відпочиваючі, а не самодіяльності часто нетверезих заробітчан від мистецтва. А якщо вже і допустити, що в парку лунатиме музика - то бажано, щоб вона була спокійна та українська.

Про бюджет

5 січня відбулося пленарне засідання IV позачергової сесії Дрогобицької районної ради шостого демократичного скликання. Депутати затвердили бюджет Дрогобицького району, встановивши загальний обсяг доходів в сумі 171253,4 тис. грн.. Обсяг видатків встановлений у тому ж розмірі. Сесія затвердила, також структуру, чисельність виконавчого апарату районної ради, витрати на утримання ради та її виконавчого апарату на 2011 рік і План роботи районної ради на 2011 рік.

В цей же день затвердили бюджет-2011 і в місті Дрогобичі. Дохідна частина бюджету становить 257 млн. 392 тис. грн., видаткова - 257 млн. 242 тис. грн. За словами міського голови Олексія Радзієвського, це найбільший бюджет Дрогобича за роки Незалежності України. Мер закликав депутатів і працівників виконавчих структур взяти активну участь у наповненні бюджету. Особливу увагу буде приділено земельному податку. Як зазначив міський голова, тут криються чи не найбільші резерви. Буде взято на облік кожен клаптик землі, для підприємців буде встановлено такі ставки податку, щоб вони могли його сплачувати і успішно вести свій бізнес.

В Трускавці сесія по бюджету пройде завтра, 11 січня. Бюджет-2010 року наше місто недовиконало, про це на понеділковій нараді 9 січня повідомив начальник фінансового управління ТМР Микола Федоричак. А 10 січня в Трускавці засідали комісія з питань охорони здоров'я та комісія з питань ЖКГ.

Власна інформація

У Різдвяні свята у Дрогобичі вкрали 5 км. телефонного кабелю

Як повідомив начальник цеху електрозв'язку №2 ВАТ "Укртелеком" Мирон Карп'як, під час Різдв'яних свят у Дрогобичі зловмисники вирізали 5 км телефонного кабелю, що позбавило сотні абонентів можливості користуватися телефонним зв'язком, а також доступу до мережі Інтернет.

Зі слів Мирона Карп'яка, щоб відновити пошкоджену лінію, необхідно 1,5 тис. грн. на кабель, не враховуючи вартості ремонтних робіт. А в пункті прийому металобрухту за вирізаний кабель могли виручити до 50 грн., - передає кореспондент ЗІКу. Найприкріше, що потерпіли наші абоненти, - каже Мирон Карп'як. - які не могли скористатися основними засобами комунікації.

Цей прикрий факт було обговорено сьогодні, 10 січня, на оперативній нараді в Ратуші, на якій міський голова Олексій Радзієвський загострив увагу правоохоронців на необхідності посилення пошуку зловмисників. У навчальних закладах через цей інцидент проведуть тематичні виховні години.

У Дрогобичі двоє дівчат полізли на ялинку, щоб вкрасти прикраси

Протягом Різдвяних свят у Дрогобичі було три спроби викрасти прикраси з міської ялинки. Про це сьогодні, 10 січня, повідомив на оперативній нараді в Ратуші секретар міської ради Тарас Метик, - передає кореспондент ЗІКу. З його слів, працівники Дрогобицького міського відділу ГУ МВСУ у Львівській області затримали двох гарно одягнених дівчат, які лізли по ялинці, щоб дістати прикраси, які їм припали до вподоби. На заваді здійснити злочинний намір стали правоохоронці, які затримали зловмисниць. За цим фактом працівники міліції проводять розслідування.

www.zik.com.ua

Вісті з Борислава

- Відповідно до рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради від 16 грудня "Про затвердження тижневого графіку подачі холодної води КП "Бориславводоканал" у м. Бориславі та смт. Східниця" виконкомом з 10 січня 2011 року затверджено тижневий графік подачі холодної води комунальним підприємством "Бориславводоканал" у м. Бориславі та смт. Східниця, а саме: - неділя, понеділок, вівторок, четвер - зранку з 6.00 до 10.00 год.; - середа, п'ятниця, субота - зранку з 6.00 до 10.00 год., ввечері з 18.00 до 22.00 год. Дане рішення прийнято з метою впровадження єдиної системи нормування паливно-енергетичних ресурсів у галузі водопровідно-каналізаційного господарства, контролю за раціональним споживанням та стимулюванням енергозбереження.
- З метою підписання Суспільного договору між виконавчим комітетом Бориславської міської ради та молодіжними громадськими організаціями міста 22 грудня 2010 року відбулось засідання "круглого столу". Підписання такого договору ініціювали заступник міського голови Сергій Оленич та лідери Бориславського осередку Дрогобицької громадської організації "Спілка Української молоді". Суспільний договір - це спільне напрацювання молодих активістів Борислава і представників влади, які хочуть бачити своє місто охайним, безпечним, зручним і комфортним. С.Оленич у своєму виступі наголосив на важливості підписання такого документа, оскільки міська влада хоче мати можливість разом із молоддю змінювати місто на краще.
- 2 січня в Бориславі відбулася смолоскипна хода до пам'ятника Степана Бандери, присвячена дню народження легендарного Провідника ОУН та української нації. Організатори - Бориславська міська організація ВО "Свобода" та міська громадська організація "Сокіл". Біля пам'ятника Провіднику відбулося покладання квітів та віче.
- 13 січня відбудеться позачергова сесія Бориславської міської ради щодо прийняття міського бюджету м. Борислава на 2011 рік.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.