Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№32 (276) 28 березня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Працевлаштовано ще одну дрогобичанку

Дрогобичанка Оксана Богданівна Хемич очолила юридичний відділ Трускавецької міської ради. Представлення відбулося на понеділковій нараді 28 березня, почала ж пані Оксана працювати в трускавецькій мерії ще з минулого тижня. Дівчина працювала юристом в команді Миколи Петровича Гука, мера Дрогобича 2006 - 2010 років. Подейкують, що перед нею поставлено завдання - знайти юридичні лазівки для звільнення Світлани Марецької. Нагадаємо, що кількість нетрускавчан в мерії була досить високою і в часи керування містом Левом Грицаком, проте зараз кількість іногородніх у органах трускавецької влади прямо зашкалює. Є окремі структурні підрозділи ТМР, де доїжджаючі становлять понад 50% від загальної кількості працівників.

У Трускавці можуть відновити синагогу

Будинок на вулиці Шевченка, який за радянських часів виконував функцію магазину "Дитячий світ" (згодом "Мозаїка"), перебуває на даний момент у вкрай непривабливому стані. Проте це колишня єврейська синагога і заможні євреї міста мають намір повести перемовини із теперішніми власниками будівлі щодо її викупу та повернення до первісних функцій, властивих культовій споруді. Про це нас повідомило джерело в єврейській общині Трускавця. Споруда знаходиться зразу ж біля новобудови санаторію "Каштан", проте чи долучаться власники ЗАТу до реконструкції синагоги в Трускавці, нам невідомо.

У травні - трускавецький драйв

Фестиваль екстремальних видів спорту "Трускавецький драйв" може пройти у Трускавці в першій половині травня, повідомляє наше джерело. Наразі організатори ведуть перемовини щодо підтримки фестивалю із міською. Владою Трускавця та кількома господарюючими суб'єктами. Найбільш успішним виявилося проведення цього фестивалю в 2010 році, тоді захід був направду масовим, видовищним та викликав велике зацікавлення населення міста та відпочиваючих, а також схвальні відгуки та зауваження у потребі продовження його функціонування в нашому місті-курорті.

Конференція в санаторії "Шахтар"

В санаторії "Шахтар" завершила свою роботу п'ятиденна конференція Спілки буровиків України, повідомляє наше джерело. На ній було розглянуто питання експлуатації місцевих родовищ мінеральних вод, озокериту, а також розвитку нафтопромислу в Бориславсько-Дрогобицькому нафтовому районі. На початку конференції присутніх вітав мер Борислава В. Фірман. У вівторок, 22 березня, учасники конференції побували в Бориславі, там вони ознайомилися із проблемами експлуатації, розвитку, буріння свердловин, екології на Бориславському родовищі. Їхнім гідом був начальник НГВУ "Бориславнафтогаз" Ігор Михайлишин. Відвідали учасники конференції і курорт Східницю. Область на конференції представляв начальник управління паливно-енергетичного комплексу ЛОДА Зеновій Новікевич.

Нове керівництво водоканалу

Як інформує газета "Каменярі", відтепер директором КП "Бориславводоканал" є Андрій Ровенський, а головним інженером Микола Біль. Ігор Дзядик став заступником начальника з питань абонентської служби, а Орест Винар - начальником диспетчерської служби. В Бориславі найгірша в регіоні ситуація із водопостачанням, навіть гірша, ніж в Трускавці, хоча нам, трускавчанам, здається, що гірше нікуди. Так, у Бориславі вода ввечері подається тільки три дні на тиждень, а в нас як-не-як щодня. В той же час ціна за водопостачання та водовідведення у Бориславі найвища в регіоні. Але вона ще зростатиме, запевняє новий керівник водоканалу Борислава.

Не будь байдужим до проблем Трускавця

Депутат ТМР по мажоритарному окрузі № 16 Володимир Наконечний проводить набір у помічники депутата на конкурсній основі, інформує наше джерело. Робота помічника депутата, як і самого депутата, не оплачується, вона проводиться на громадських засадах. Ті, кого зацікавила дана інформація, можуть зателефонувати за номером 6 94 84 чи 095 222 88 14. За цими ж телефонами можна записатися попередньо і на прийом до депутата Наконечного, який він проводить щоп'ятниці з 16 до 18 години за адресою: площа Чорновола, 1Б.

Депутати скинуться

Депутати Трускавецької міської ради зроблять подарунок Народному дому, де відбуваються пленарні сесійні засідання. Заступник міського голови Валентина Бодак перед початком пленарного засідання 24 березня, а мер міста Руслан Козир під час сесії запропонували депутатам скинутися на жалюзі для вікон. Теж Руслан Ярославович закликав депутатів бути активними під час проведення загальноміських толок. На його заклик відгукнулися політичні сили, громадські організації та приватні особи - толока в суботу, 26 березня, була досить масовою.

Депутатські запити 24 березня

24 березня продовжила свою роботу чергова сесія ТМР. Традиційно на початку пленарного засідання із зверненнями та запитами виступили депутати. Іван Герльовський підняв питання дитячого та спортивного майданчика для мешканців будинків 9 та 11 по вулиці Стуса, Ігор Стасик висловив незадоволення станом роботи маршруту автобусу № 3, Павло Швець подав запит до прокурора міста Юрія Яремчука, щоб притягнути до відповідальності винних у порушенні мовного законодавства на території Трускавця, цей запит одностайно підтримали всі депутати. Також Павло Швець висловив здивування контентом бюлетеня "Голос ради" та офіційного сайту міськради. Проте поза увагою залишилося питання фінансування бюлетеня - на які гроші він виходить, залишається невідомо, адже кошти на його видання у бюджеті міста передбачені не були. А хто платить - той і музику замовляє, хто замовник - такий і контент бюлетеня.

Свій проект рішення на сесію запропонував Сергій Мицик, справа стосується небезпеки втрати своїх помешкань тими людьми, які мають борги за комунальні послуги. Проект рішення розгляне профільна комісія міськради. Розмір статутного капіталу КП "Наше місто" хвилює Руслана Крамара, а Анатолій Стародуб хоче мати інформацію із приводу функціонування питного озера та хто і яким чином будує котеджі в зоні його охорони. Містом гуляє інформація, що "Альфа-Плюс" перепродує частини землі біля озера, проте ніхто не береться цю інформацію ні підтвердити, ні спростувати. Фірма зареєстрована за адресою, якої немає.

Євген Юник не бачить поступу щодо промоції міста, негативної інформації про владу в ЗМІ набагато більше, ніж позитиву, але мер, як завжди, списує це не на свої прорахунки, а на необ'єктивність журналістів. За словами Євгена Володимировича, розпочато рекламування Трускавця по телебаченні, але це реклама від ЗАТ "Трускавецькурорту" та санаторію "Карпати", а результатів роботи фірм чи відділів Ю. Яворського не видно.

Із запитами та пропозиціями виступили і Богдан Стасишин, Володимир Наконечний та Богдан Процишин.

В парку стихійної торгівлі не буде

Першим питанням порядку денного сесія ТМР 24 березня розглянула тему заборони стихійної торгівлі та господарської діяльності в курортному парку та першій санітарній зоні. Доповідав по даному питанні головний архітектор міста Олександр Грищенко. Рішення дещо позмінювали, зокрема забрали термін "до 1 травня", а прив'язали його до закінчення робіт по облаштуванні малих архітектурних форм на бульварі Юрія Дрогобича. Були прийняті і завідомо абсурдні пропозиції. В бурхливому обговоренні цього питання взяли участь представники чи не всіх політичних сил. Питання пройшло абсолютною більшістю. У середу, 23 березня, власне по цьому питанні було проведено ряд консультацій та зроблено чимало дзвінків, говорили в кулуарах депутати. А Ігор Пілько вважає, що цим рішенням виконавча влада прагне розділити співвідповідальність за скоєне із владою представницькою, про це він заявив на сесії.

Після цього депутати розглянули блок земельних питань. Сесія швидше за все завершить свою роботу у четвер, 31 березня, серед інших питань - затвердження нової структури КП "Редакція міського радіомовлення".

Мер не проти стихійної торгівлі

18 березня відбулося засідання виконкому Бориславської міської ради, на якому, серед інших, розглянули і питання стихійної торгівлі по вулиці Весняній (від будинку № 9 до пологового будинку), інформує газета "Нафтовик Борислава". Інформацію по цьому питанні озвучила начальник відділу торгівлі та побутового обслуговування БМР Галина Іллюшко. Вона розповіла про припис санстанції. Мер міста Володимир Фірман виступив проти необдуманої заборони стихійної торгівлі, адже торгують часто соціально незахищені люди, для них такий вид діяльності, хоч і незаконний, але єдиний спосіб заробити на шматок хліба. Володимир Стахович запропонував це питання відкласти для детальнішого вивчення ситуації та створення для людей відповідних умов. Члени виконкому із такою пропозицією мера погодилися.

На виконкомі розглянуто та прийнято 26 рішень. Основні питання: Про перелік основних питань, які плануються до розгляду виконавчим комітетом в ІІ кварталі 2011 р., Про державну реєстрацію громадської організації "Культурно-освітній центр "Доротті" польської громади м. Борислава" та її установчих документів (очолила Ганна Цапів); Про погодження нового переліку видів підприємницької діяльності для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють її без створення юридичної особи. Розглядалися також питання про оформлення прав власності на житлові будинки, про призначення субсидій окремим мешканцям міста Борислава та смт. Східниця, про надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та ін.

З понеділкової наради 28 березня

На час відсутності мера міста Руслана Козира (перебуває у відрядженні в Києві) нараду вів секретар ТМР Петро Шумин. Спочатку він перевірив виконання завдань, поставлених керівництвом міста на нараді 21 березня, згодом заслухав керівників відділів та управлінь. В основному всі рапортували про участь у суботній толоці, де працювали, скільки сміття вивезли, а скільки ще залишилося, хто брав участь і що ще потрібно зробити. Місто очищається, готується до світлих свят Пасхи Христової. Хто з мешканців має намір долучитися до прибирання міста, може детальніше довідатися про час та місце наступних толок у чергового міської ради або ж безпосередньо у приймальні міського голови (5-14-49).

Вечір творчості Ліни Костенко

В Дрогобичі в останній день першого місяця весни пройде мистецький вечір "Спасибі, музо, що ти вибрала мене". Захід приурочено до дня народження (19 березня) сучасної української поетеси Ліни Костенко, яка не є членом Національної спілки письменників України. Окрім поезій буде виконано ряд пісень на слова поетеси, серед виконавців - знана в нашому регіоні бард Лілія Кобільник, чия мама є японкою. Вечір розпочнеться о 18.00, проходитиме він у приміщенні міської філармонії, його організаторами є низка громадських організацій та філологічний факультет ДДПУ імені І. Франка.

Гран-прі з Португалії

На міжнародному конкурсі піаністів у місті Фуншал на острові Мадейра гран-прі здобула дрогобичанка Ірина Лемех. Про це інформує газета "Вільне слово". Це вже другий гран-прі талановитої піаністки із міста Котермака - минулого року вона здобула гран-прі на конкурсі, який проходив у фінляндському місті Куакале. Дівчина є студенткою Київської Національної музичної академії імені Петра Чайковського, мріє здобути колись перемогу на найпрестижнішому конкурсі Горвіца та порадувати цим своїх батьків, які обидвоє теж є музикантами.

Свободівці вимагають публічного вибачення

Шоста сесія Дрогобицької міської ради не може завершити свою роботу через постійний брак кворуму, повідомляє газета "Вільне слово". Пленарні засідання ігнорують депутати від ВО "Свобода", які після 17 березня не з`являються в залі засідань. В цей день голова Дрогобицької РДА Михайло Сендак висловився дуже некоректно про їхнього однопартійця, депутата ЛОР Михайла Задорожного: "В сім`ї не без уродів. Мав тато два сини та другий дурак". В знак протесту депутати від цієї політичної сили покинули зал. Свободівці очікують публічного вибачення, про інцидент вони поінформували голів обласної ради та облдержадміністрації. А тим часом ширяться чутки, що Михайла Сендака замінять на посаді голови РДА, є версія, що буде це регіонал Валерій Губерський.

Спортивне життя Борислава

За інформацією начальника відділу з питань фізичної культури Бориславської міської ради Володимира Рахеля на базі дитячо-юнацької спортивної школи відбувся другий етап Всеукраїнського спортивно-патріотичного фестивалю "Козацький гарт". У змаганнях взяли участь команди всіх навчальних закладів міста. Переможцями змагань стали представники ЗОШ № 4, які будуть захищати честь міста в першому (обласному) етапі, в травні місяці.

В м. Бориславі відбулись першості з шашок і шахів серед команд навчальних закладів. Участь у змаганнях взяли 10 команд. У змаганнях з шашок перемогу святкували спортсмени ЗОШ № 4. У шахах - ЗОШ № 5. Всі команди-призери були відзначені грамотами та призами відділу з питань фізичної культури і спорту, відділу освіти міської ради, інформує відділ внутрішньої політики БМР.

Власна інформація

Про Регіональну програму будівництва (придбання) доступного житла

Повідомляємо, що рішенням Львівської обласної ради від 22. 09. 2010 р. № 1305 затверджено Регіональну програму будівництва (придбання) доступного житла на 2010 - 2017 роки. Метою Програми є часткове забезпечення житлом населення області шляхом створення умов для будівництва доступного житла. 60 % загальної кількості сімей, які перебувають на квартирному обліку, мають право на забезпечення доступним житлом. Ця Програма має державну підтримку в таких напрямках:

- доступне житло, що може бути побудоване за рахунок державної підтримки (ЗО % фінансування) та власних коштів громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- житло, що взяте в оренду з викупом у порядку, визначеному законодавством;
- житло, побудоване за рахунок пільгового довгострокового кредитування;
- житло, побудоване за кошти, що утворилися на накопичувальних рахунках.

Просимо інформувати населення міста про формування списків громадян, які мають право на забезпечення доступним житлом. Громадяни, які перебувають на квартирному обліку при виконкомі Бориславської міської ради і які мають намір взяти участь у Програмі "Доступне житло", повинні звернутися для реєстрації у виконавчий комітет (кабінет № 33) до спеціаліста з обліку та розподілу житла. Також громадяни можуть отримати роз'яснення про умови участі у цій Програмі.

Володимир Фірман,
міський голова Борислава

Година, що об'єднує світ

У суботу, 26 березня, о 20:30 люди по всьому світі вимкнули світло на одну годину, Годину Землі, щоб показати необхідність об'єднаних дій для боротьби зі зміною клімату. Трускавецький осередок Пласту долучився до Всесвітньої акції. В рамках Пластової години Землі ми постаралися залучити якомога більше родин, компанії , підприємства та церковну громаду.

Сміливо, просто та легко Година Землі 2011 має на меті продемонструвати урядам країн світу, бізнес-організаціям та людям, що дії проти глобального потепління не тільки необхідні, але й можливі.

Цього року "Година Землі" - це більше, ніж година! Ми повинні діяти щодня, роблячи невеликі кроки назустріч майбутньому без зміни клімату, майбутньому, у якому всі забезпечені природними ресурсами, майбутньому, у якому людина живе в гармонії з природою!

Світ не може більше чекати; і перший крок такий же простий, як вимкнути світло. Година Землі була започаткована в Сіднеї (Австралія) в 2007 році, вже через рік ця подія стала світовою екологічною ініціативою, до якої долучилося більше 100 мільйонів людей у 35 країнах світу, а в 2009 та 2010 Україна, разом зі 126 іншими країнами світу, також долучилася до всесвітньої акції Година Землі!

Чому саме Ви маєте приєднатися до Години Землі? Просто тому, що саме від Вас залежить майбутнє Планети! Година Землі - це набагато більше, ніж вимкнути світло на одну годину один раз на рік. Це можливість дати людям право голосу у вирішенні майбутнього Планети, а також об'єднання наших зусиль для сталого розвитку та збереження природи навколо нас заради наших дітей та онуків! Година Землі - це Ваші прості щоденні дії - виключати за собою світло і воду, переробляти папір, їздити на велосипеді та багато чого іншого!

Ольга Пруська,
прес-служба Пласту м. Трускавець

Тарас Шевченко не лише для партійних організацій

Під час понеділкової наради Стебницької міської ради 21 березня секретар ради Роман Івасівка звернув увагу на те, що центральна частина міста, де розташовано пам'ятник Кобзареві, замулена болотом та завалена гіллям. А це ж візитівка міста...

- Як не прикро, але ми, стебничани, про Шевченка згадуємо лише тоді, коли покладаємо до його підніжжя квіти під час урочистостей. І чим більший та пишніший прапор нашої партії, тим більша від нас шана Шевченкові! А у якому стані та бруківка, по якій ідемо до його пам'ятника та й саме підніжжя, нас не дуже хвилює. А даремно, бо ті квіти лягають на пісок та намуляну глину, - відзначив Роман Івасівка.

- Чи не час би вже комунальним службам пильніше за цим стежити, - звернувся п. Івасівка до головного комунальника Ігоря Боднара, котрий за сумісництвом є ще й депутатом Стебницької міської ради.

Працювати треба на совість

Було б дуже доречно, - відзначив на понеділковій нараді 21.03 Стебницький міський голова Василь Пецюх, - задіяти до прибирання території центральних вулиць міста громадськість, що працює, згідно договору між КПМВУЖКГ та Стебницьким міським центром зайнятості. - Щоб вони годинами не носилися з одним папірцем від одного мішка зі сміттям до іншого, а чесно відпрацьовували свої гроші, які оплачує їм фонд центру зайнятості населення. Його підтримали присутні у залі, які запевнили, що незабаром Великдень, а дбайливий господар повинен дбати за чистоту свого обійстя заздалегідь, а не напередодні празників.

Вікторія Лишик

Служба 102 Борислава повідомляє

У період із десятого по двадцяте березня у місті скоєно тринадцять крадіжок. Маємо також сім випадків погроз фізичною розправою, два шахрайства, вісім випадків нанесення громадянам тілесних ушкоджень, один факт підробки документів, два випадки настання смерті, один злочин по лінії боротьби з економічною злочинністю, вісім випадків пошкодження майна та ще два злочини, віднесені до категорії інших порушень закону.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито чотири справи за фактами крадіжки. Працівники міського відділу міліції встановили також особи зловмисників, які погрожували громадянам міста фізичною розправою та нанесли тілесні ушкодження. Розкрито справи за фактами вчинення шахрайства та по лінії боротьби з економічною злочинністю. Дослідчі перевірки співробітники міліції проводять за фактами дев'яти крадіжок, одним випадком підробки документів, вісьмома випадками навмисного пошкодження майна, двома фактами настання смерті та ще двома злочинами, віднесеними до категорії інших порушень закону.

Справжньою бідою для мешканців міста стали крадіжки металу, який різної масті пройдисвіти згодом здають на численні несанкціоновані пункти прийому металобрухту, що працюють на території міста. Дійшло до того, що новоспечені бориславські металісти від крадіжок промислового обладнання, діючих ліній електропередач та каналізаційних люків і решіток з метою отримання легкої наживи починають демонтувати огорожі громадських та приватних будівель. Тільки за минулий тиждень у місті було демонтовано три металеві стовпи довжиною 1,5 м із приватної огорожі по вул. Модрицькій та одну половину хвіртки із воріт стадіону "Юність" по вул. Шкільній. Три металеві труби довжиною 1 м поцупили невідомі зловмисники із подвір'я гр. Г. по вул. М. Грушевського, а із автомобіля БМВ 1987 року випуску, припаркованого на ніч по вул. С. Коваліва, невідомі зловмисники викрали задній бампер.

Золотий ланцюжок вагою 3,24 грама поцупила 14 березня невідома особа із помешкання гр. К. по вул. Тустановицькій. Невідомий зловмисник чи зловмисниця посеред білого дня, скориставшись відсутністю господарів, проникли у приватне помешкання через вікно, попередньо вийнявши шибку із віконної рами. Із помешкання викрали тільки золотий ланцюжок. Сума завданих збитків встановлюється. За фактом крадіжки проводиться дослідча перевірка.

Крадіжка золотих виробів скоєна 15 березня із приватного помешкання гр. П. по вул. Модрицькій. Невідомий зловмисник викрав золоту каблучку, кулончик та браслет. Проте скористатися викраденим зловмисник не зумів. Завдяки вміло проведеним оперативно-розшуковим заходам у рамках оперативно-профілактичної операції "Квартира" працівники міліції встановили, що цей злочин скоїв мешканець вул. С. Коваліва гр. М., який під тиском незаперечних доказів зізнався у вчиненому. Викрадені речі вилучено, вони фігурують тепер у кримінальній справі, як речові докази. Не поталанило також і гр. Ю., яка здійснила крадіжку 15-и підодіяльників та 300 грн. із приватного помешкання гр. К., заподіявши власнику матеріальну шкоду на загальну суму 600 грн. Зловмисниці скористатися викраденим не вдалося, оскільки завдяки вміло проведеним оперативно-пошуковим вона затримана працівниками міліції. Злодійку допитано та відпущено за місцем проживання. Викрадені речі вилучено. За фактом крадіжки порушено кримінальну справу, після завершення якої міру покарання для зловмисниці визначить суд.

Газета "Нафтовик Борислава"

Колабораціонізм

Людей, які співпрацюють із окупаційною владою, називають колаборантами або ж колабораціоністами. Слово це походить з латинської мови і означає "співпрацювати" - co labore, поширилося воно після ІІ світової війни спочатку як термін на означення французів, які співробітничали із гітлерівцями (французьке collaboration - співробітництво). Колаборанти - люди, які співпрацюють із окупантами, дбають за свою вигоду, але до них немає поваги ні зі сторони окупанта, ні зі сторони своїх, які їх приховано чи відверто зневажають або ж навіть намагаються знищити, покаравши таким чином за зраду.

На прикладі маленького містечка N. постараємося показати, що колабораціонізм - гидке та прикре явище, тому перш ніж співпрацювати із окупаційною владою, варто замислитися, щоб не бути проклятим самому та не нашкодити своїм нащадкам у сьомому чи й десятому коліні.

Найперше розглянемо, яка влада є окупаційною. Це та, яка силоміць захопила владу чи ж отримала її внаслідок маніпуляцій чи іншим нечесним шляхом. І хоча Біблія говорить, що всяка влада є від Бога, але у тій же Біблії знаходимо безліч прикладів боротьби ізраїльтян проти іга і ця боротьба схвалювалася Всевишнім.

Приклад братів Маккавеїв та їхньої матері (з так званих второканонічних книг Святого Письма) показує, що боротьба проти ворога - це святе та богоугодне діло і краще втратити життя, ніж честь та гідність. А окупаційна влада переважно діє такими методами, щоб диктувати свою волю та поступово позбавляти населення чи масу, яку вона не хоче визнавати народом, гідності, честі, щоб заохочувати в цій масі тваринні похоті, невігластво, відвертати від освіти, культури, звичаїв предків.

В маленькому містечку N. до влади прийшли окупанти. Вони виганяють людей піших та непіших із місць загального користування, а також із спеціально обладнаних місць, щоб ніхто не заважав їм, окупантам, відпочивати. А то ці тубільці співають, щось продають, щось пропонують. Та навіть своїм виглядом та виглядом своїх тварин псують окупантам весь відпочинок. А так не можна. Якщо нема закону, який би забороняв тубільцям робити якісь речі - такий закон придумується. Не виникають у вас при читанні цього фрагменту тексту асоціації із расизмом в Африці, коли були обладнані спеціальні місця "тільки для білих"? Або із нацизмом першої половини ХХ століття, коли німці-арійці вважали себе вищою расою, а слов'яни, цигани, чорні вважалися покидьками суспільства?

Окупаційна влада переважно перекручує історію, видаючи чорне за біле, а біле за чорне. Особливо окупантам не до вподоби їхні попередники на території, яку вони загарбали, бо населення бачить різку відмінність між тими, хто був і тими, хто прийшов. Тому будь-якими методами і намагається окупант витравити із пам'яті та свідомості тубільців весь позитив попередників. І тут без допомоги колаборантів окупанту ніяк не обійтися. Завжди знайдуться ті, хто за миску юшки з хробаками гудитимуть старе та вихвалятимуть нове. На гадку приходять більшовики із їхніми промиваннями мізків населення власне стосовно ідеології. Все, що було до того - це або йшло у правильному русі до побудови соціалістичного ладу, або ж було ворожим народним масам. В містечку N. відбувається щось подібне - весь позитив попередників намагаються забути, зате негативу вишукують навіть там, де його не могло бути в принципі.

Окупаційна влада завжди намагатиметься показати тубільцям, що вона своя або ж Богом дана. Для цього вона прагне якомога сильніше заручитися підтримкою служителів релігійного культу, впливових людей місцевості та молоді. Дітям пропонуються якісь організації чи атракції, молодь вербується у своєрідні гітлер-юґенди, на психіку тубільців давлять якісь лідери, якісь священики, якісь запроданці, які мають від того прихильність нової влади і зиск. Це теж колабораціонізм. Хто ж не хоче йти на повідку окупанта, то або оголошується ворогом народу (куркулі в молодому СРСР), або визнається таким, що встромляє палиці в колеса новій владі, або просто знищується - чи то в фізичному чи моральному плані. На забуття за часів СРСР були приречені сотні талановитих людей, які не вписувалися у рамки тоталітарного режиму. В містечку N. теж, хто не вписується у рамки тієї політики, яку проводять окупанти, автоматично стає ворогом, або горе-патріотом.

Гасла та декларації, якими окупаційна влада годує цивільне підконтрольне населення, далекі від реальності, проте окупант робить видимість, що все це - свята правда. Колабораціоніст же мусить доводити, що все, що робить окупант, або вже йде на користь громаді, або піде на користь в найближчому майбутньому чи просто майбутньому. "Хороший окупант - заможні люди в N.", "Зміни в N. необхідні", реорганізація, реструктуризація, оптимізація, зміна кадрів, взагалі зміни - це те, що впихається у свідомість та підсвідомість тубільців. Для цього задіюють все, що тільки можна.

Колабораціоніст повинен допомагати проводити окупанту політику, яка спрямована на викачування природніх ресурсів. Приклад - окупант будує пилорами, вирізує дотла деревину по кільцевій дорозі навколо міста N. та випродує природнє багатство. Окупант не лише використовує цілющі води містечка N., а ще й доводить, що вживати їх тубільцям небажано, а якщо і дозволити їм це робити, то тільки за гроші. Окупант із колабораціоністом вишукують все нових та нових можливостей для того, щоб гнобити тубільців - при цьому колабораціоніст чомусь забуває, що сам теж належить до цих тубільців.

За співпрацю із окупантом колабораціоніст може отримувати певні почесні відзнаки від окупанта, преференції у бізнесі порівняно із іншими тубільцями, а в окремих випадках навіть входити в долю (щоправда, дуже мізерну) із новою владою. Діти колабораціоніста матимуть вищі оцінки у школах, якщо такі залишаються діяти на окупаційній території, самих колабораціоністів запрошують на різні непотрібні дискусії чи заходи, щоб створювати видимість законності та демократії. І хоча часто колабораціоніст розуміє, що все це окозамилювання, він навряд чи признається про це навіть у колі своєї сім'ї, адже він обирає собі долю "свій серед чужих, чужий серед своїх". Але це він так гадає, бо серед чужих він ніколи не стане своїм, він чужий всюди.

В містечку N., яке перебуває в режимі окупації, колаборантів не бракує. Хтось погодиться на співпрацю із владою взамін на отримання так необхідних дозволів, хтось піддається під вплив геббелівської пропаганди нової влади N., комусь просто немає виходу, ніж іти на співпрацю - принаймні так йому здається. Комусь окупаційна влада в N. не видається такою страшною, бо вона ніби отримала благословення від служителя культу. Є й вічні колаборанти, які заради власної вигоди готові співпрацювати навіть із дідьком рогатим.

Але той, хто розуміє всю небезпеку окупантів на власній території, ніколи не погодиться з цим явищем. Активна та пасивна боротьба продовжуватиметься. Ситуація із поміщиком Бойкотом, Рух Опору у Франції часів ІІ світової війни, партизани, наша рідна УПА, дисиденти, шестидесятники, Гельсінкська група, Міжнародна Амністія, Армія Крайова в Польщі, "Жовті пов'язки" в Китаї та маси і маси грузин під час Трояндової революції і українців під час революції Помаранчевої, цьогорічні свіжі рухи в країнах Магрібу - все доводить, що нема нічого вічного під сонцем і що сплячого потрібно будити. Як писав Шевченко, "та добре вигострить сокиру та й заходиться вже будить…"

В містечку N. окупаційна влада владарює ще недовго. Це маленьке містечко, яке знаходиться чи то в Африці, чи то в Азії. Нам можуть бути чужі проблеми його жителів. Але так хотілося б, щоб у цьому N. було поменше колаборантів, а громадяни усвідомили, що їх більше, ніж окупантів і що від них залежить, наскільки довго протримається цей окупант при владі. Але пасивність жителів N. не сприяє їхньому швидкому визволенню від окупаційного іга, яке стискається зашморгом на їхній шиї. І допомагають стискувати цей зашморг власне колабораціоністи. Чи залишиться N. на карті описаного нами світу, чи стане містом без пам'яті та свідомості, містом, перейменованим на честь головного окупанта Q., залишається на совісті його мешканців. І прямо залежить від кількості колабораціоністів, кількість яких не повинна дійти до критичної маси, до певної межі, до незворотного проценту, за яким - N. без N.

Володимир Ключак

Лист на захист Руслана Козира

Публікуємо листа, який надійшов на поштову адресу редакції газети "Франкова криниця Підгір'я". Оскільки лист анонімний, то в газеті він опублікований бути не може, інша справа - надати можливість ознайомитися із його змістом в Інтернеті. Стилістику та орфографію листа збережено.

Редактор газети "Франкова криниця Підгір`я"
Володимир Ключак

Добрий день, шановна редакціє газети "Франкова криниця Підгір'я".

Пишу Вам листа із приводу критики "нової" влади. Позавчора прочитала Вашу газету і хочеться подискутувати. Так думаю не лише я, але щоб висловити свою думку, треба спеціально сісти, подумати, проаналізувати про що і як писати, а це, звичайно, роблять не всі.

Звичайно, Ваш засновник і Ваша редакція в санаторії "Карпати", то як можна не критикувати когось, а хвалити господаря.

Перше про собак. Я працюю у верхній частині міста, тому часто, йдучи на роботу, бачу зграї собак, що бігають один за одним. І сьогодні було те ж саме. 9 штук бігли за одною і зчинили такий гавкіт, що жах. Потім всі побігли в протилежний бік, нюхаючи людей. І то не малі собаки, а великі. Хіба з ними не треба щось робити?.. Але що?!! І виросли вони не за "нової" влади…

Про голуби. Так, батьки видно погано виховують свою дитину, що не реагують на збитки своєї дитини. А міліція не реагувала, вона теж не вчора прийшла на роботу. І для того, щоб спитати з тих молодих людей, треба мати їхні дані.

Тепер про дорогу на стадіон. Так, з такими дорогами, як у нас, до Європи дійдемо не скоро. Але така розбита дорога, з ямами і ровами не лише там, а всюди, крім Суховолі і Мазепи. А біля стадіону хочуть, щоб робили швидко, бо там живуть "бідні" люди. Цікаво, за які зарплати вони побудували такі кам'яниці, чи не за "депутатські" гроші, хоч офіційно зарплати в держслужбовців невисокі…

Про коней. Як тільки дощ чи жара, то в парку чи ще десь, де вони проходять - дуже "гарно" і "приємно" пахне. Хіба парк для коней? Звичайно, люди хочуть, щоб всі послуги були в них поблизу, але не всі хочуть дихати тим несвіжим повітрям.

Так само про торгівлю в парку. Так, людям хочеться мати все "під носом", але чи гарно і естетично виглядає товар, що лежить на землі - на газеті чи клейонці; а почищені горішки і інше, що припадають порохом від ходіння людей; а сміття чи лушпиння з насіння тих, що там торгують… "Насвинять" і залишать…

Так що на все треба дивитися реально, а не з однієї "колокольні": треба з тим щось робити і коли не буде торгівлі в парку, підуть до базарчику, бо торгують переважно не місцеві жителі. А музика може грати, щоб піднімати гарний настрій.

Давно треба було навести порядок на "Юзі", а то соромно дивитися на все оббите, поламане, з вічно мокрою площадкою. Звичайно, є люди, що роблять шкоду з дурості чи на зло, але для того є міліція, якої ніколи там не видно. І головне - прибирання, на це грошей не треба, лише сумлінно працювати. А то донедавна біля самої міськради, корпусу № 2 (стара їдальня "Берізка") сходи постійно були в бур'янах, зарослі травою… Або центр…

Ще писали, що нова влада бере на роботу не трускавецьких, а стара брала всіх місцевих?

Я Козиру - ніхто, просто виборець, але люди вибрали його - нехай працює і доробляє те, що не зробив старий голова. Треба міняти старі кадри на нові, перспективні, з новим баченням, а то всі бояться перемін. Час не стоїть на місці. Тепер влада в Києві не дуже українська, то треба гуртуватися хоч на місцевому рівні, а не вставляти "палки в колеса" один одному, бо в депутатському корпусі по кілька чоловік з різних партій і всі хочуть бути головними.

Так що Ваша газета має не тільки критикувати (деколи і безпідставно), але й допомагати, підказувати, як зробити краще.

Бувайте здорові!

Корінна трускавчанка

Сміттєпереробний завод на Дрогобиччині: міфи та реалії

В травні-червні цього року в Дрогобицькому районі розпочнуть будівництво сміттєпереробного заводу. Про це на сесії Дрогобицької районної ради повідомив голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Сендак.

За його словами, побудова сміттєпереробного заводу на території району включена в державну програму. Уже підписані угоди із Старосамбірською, Самбірською, Стрийською районними державними адміністраціями та Самбірською, Трускавецькою, Стебницькою міськими радами для того, щоб забезпечити роботу підприємства на повну потужність, а саме переробку 120 тисяч кубометрів побутових відходів щомісяця.

"Проблему сміттєзвалища намагалася вирішити як влада району, так і влада міста, починаючи з 90-х років. Проте маємо вже 20 років незалежності, а питання так і не зрушило з місця. Цього року великі інвестиції будуть вкладені в будівництво підприємства. Розпочнуться відповідні роботи вже в травні-червні цього року", - наголосив Михайло Сендак. Разом з тим очільник району розповів, що ще ведуться деякі переговори. А для того, щоб будівництво сміттєпереробного заводу в районі було включено в державну програму, було багато зроблено, зокрема підібрано майданчик, погоджено з експертами, укладено договори та інше. Лише тоді відповідні офіційні документи були направлені в Кабінет Міністрів України, на основі яких комісія включила будівництво підприємства в державну програму.

Дійсно, розмови про будівництво сміттєпереробного заводу на Дрогобиччині ведуться вже двадцять років. Розпочинав говорити про це ще перший демократично обраний міський голова Дрогобича Мирослав Глубіш. За його словами, таке підприємство мали будувати американці.

Мабуть, не було такого міського голови Дрогобича, який би не говорив про будівництво сміттєпереробного заводу. Особливо бурхливо ця проблема обговорювалась за часів Миколи Гука. Та й Олексій Радзієвський, тільки-но прийшовши до влади, відразу заговорив про це і навіть запросив китайців до співпраці.

До речі, як ви помітили, Дрогобич наразі не приєднався до сендаківської коаліції щодо запланованого на Дрогобиччині сміттєпереробного заводу. Михайло Сендак явно хоче показати, що він як представник Віктора Януковича на наших теренах керує парадом, відбираючи пальму першості в Олексія Радзієвського. Мабуть, насамперед амбіції не дозволять Радзієвському, аби сміттєпереробний завод було збудовано в якомусь селі Дрогобицького району, а не у власне Дрогобичі. Без дрогобицького сміття навряд чи це підприємство запрацює. Крім того, ми ще не знаємо, яким буде тиск на Олексія Радзієвського з боку провладних структур. З одного боку, він ніби позапартійний, а з іншого - не слухатися Партію регіонів у нинішніх умовах не можна, вийде собі дорожче.

Поспішили приєднатися до коаліції керівники Стебницької міської ради. І хоча міський голова Стебника Василь Пецюх зазначив у телефонній розмові, що мова йде про протокол намірів, усе ж його крок, очевидно, не дуже сподобається Олексієві Радзієвському, адже дрогобичани завжди розглядали стебничан як своїх молодших братів.

Дивним виглядає на цьому тлі позиція трускавчан, які, що називається, здалися без бою. Адже не секрет, що й попередня, і нинішня влада вивозять сміття до Борислава, де теж планують збудувати сміттєпереробний завод. Тому бориславці наразі теж не приєдналися до сендаківської ідеї. А без бориславського сміття буде сутужно підприємству, яке має стати рентабельним.

Михайло Сендак явно хоче утвердитись як регіональний лідер. Саме сміттєпереробний завод може об'єднати усіх, аби розв'язати цю наболілу проблему. Тоді роль Михайла Сендака як об'єднувача буде видна всім навіть неозброєним оком. Та й сам факт, що, мовляв, двадцять років лише говорили-балакали, а тут прийшов Сендак і розв'язав проблему, теж багато що значить. З іншого боку, Михайло Дмитрович розуміє, що посада голови Дрогобицької райдержадміністрації не є вічною для нього. Занадто багато сил, у тім числі й політичних, працюють проти нього. Отож Янукович якщо й не вижене його, то просто Сендак може стати розмінною монетою в компромісах між кимось і кимось. Злі язики вже нині плещуть, що він старається заради себе, адже посада директора сміттєпереробного заводу може стати для нього пожиттєвою.

Однак не будемо поспішати з висновками. Обпікшись на молоці, люди дмухають на зимну воду. Слова Сендака про початок будівництва сміттєпереробного заводу на теренах Дрогобицького району вселяють не оптимізм, а песимізм. Ми вже маємо проблему Брониці, де люди потерпають від екологічного лиха. Інформації про це достатньо, аби мешканці іншого села Дрогобицького району так легко погодилися на сміттєпереробний завод у себе під боком, як би їх не запевняли, що в них зі здоров'ям усе буде гаразд, а сільська рада матиме такі прибутки, які й не снились. За великим рахунком, потрібно проведення сільського референдуму з цього питання. Така процедура не вигідна владі, але ті, хто дбає про селян, мали би цим зайнятися.

І все ж сміттєпереробний завод на Дрогобиччині потрібен. Проте має бути не звичайне лобіювання чиїхось інтересів, а конкурс проектів, в обговоренні яких міг би взяти участь кожний мешканець нашого краю. Лише в результаті змагальності можна буде визначити, чий проект - американський, канадський, китайський, французький чи вітчизняний - кращий. Однак, схоже, ми не вписуємось у схеми політиканів...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Станьмо господарями свого будинку

Актуальне інтерв'ю із заступником міського голови Борислава Русланом Зелінським

Руслан Зелінський До редакції "Нафтовика Борислава" кілька разів телефонували мешканці міста із одним і тим же запитанням: "Для чого ми платимо ЖЕКам, коли вони не обслуговують належно наші квартири?" Звичайно, дзвінки були від власників квартир у багатоповерхових будинках. Як їм бути і як зробити, щоб багатоповерхівки обслуговували належним чином? Із цим запитанням ми звернулися до першого заступника міського голови Руслана Зелінського. Тож йому слово.

- Із подібними запитаннями чимало мешканців зверталося й у виконком міської ради. Що тут скажеш, єдиним виходом є створення (Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків). Що це дає мешканцям? Найголовніше - мешканці стають власниками майна, а також приміщень загального користування, тобто сходових кліток, підвалів, інших вбудованих приміщень. Вони мають можливість створити власну управлінську структуру для вирішення проблем утримання будинку та прибудинкової території, поліпшити фізичний стан будинку та умови проживання в ньому.

- Тобто, нарешті, самі стають повноправними господарями?

- Саме так. Самі обирають, хто має надавати послуги з обслуговування будівлі, реально контролюють використання квартирної плати. Коли зібрали певну суму з квартирної плати, знають, що у першу чергу потребує ремонту, то вирішують, на що ті кошти використати, і обирають, хто зможе ті роботи виконати щоб дешевше і якісніше. Окрім того, можуть здавати в оренду місця загального користування. Якщо є такі приміщення, орендовані під магазини чи то офіси, орендна плата - це додаткові надходження. За рахунок всього переліченого вище зменшують витрати на обслуговування будинку. Тобто все залежить уже від самих мешканців.

- Так, але часто говорять, що є багато складнощів на самому початку, що не так легко, навіть при бажанні, створити ОСББ?

- Насправді, нічого складного. Потрібно почати із того, що має бути створена ініціативна група, не менше трьох осіб. Якщо серед мешканців "багатоквартирки" знайшлося троє людей, які хочуть щось змінити на краще, то це вже перший крок. Звичайно, треба, щоб ініціатори провели певну роботу серед мешканців і роз'яснили переваги створення Об'єднання співвласників. Адже те, що жеківське обслуговування має багато недоліків, роз'яснювати нікому не потрібно.

А далі - установчі збори. Не пізніш як за 14 днів кожен власник має бути попереджений про порядок денний зборів, про місце і час їх проведення. Закон вимагає, щоб таке повідомлення здійснювалося у письмовій формі, оскільки надалі, коли буде виявлено, що цієї вимоги не дотримано, що людей не попередили, то рішення зборів може бути причиною для визнання таких зборів неправочинними.

- Пане Руслане, ось, зібралися мешканці будинку на ці збори, але ж знаєте, що всіх не збереш. Хтось у далеких краях на заробітках, комусь просто байдуже, який стан оцього багатоквартирного будинку...

- Але ж справа в тому, що для прийняття законного рішення достатньо 51 відсотка від кількості співвласників будинку. Якщо це стоквартирний будинок, то достатньо 51 представника, щоб збори відбулися. На установчих зборах кожен власник квартири має лише один голос, незалежно від розмірів квартири. Рішення приймають поіменним голосуванням. Рекомендовано, щоб після голосування кожен поставив свій підпис. І якщо за рішення проголосувало дві, третини присутніх, воно вважається прийнятим. Тобто, від кількості тих, хто є на зборах, достатньо дві третини голосів, щоб рішення було правочинним.

- І це все?

- Ні, потрібно, щоб було прийнято два рішення. Перше - про створення ОСББ і друге - про затвердження його Статуту. До речі, у міській раді можуть надати всю детальнішу інформацію. І щодо створення ОСББ, і щодо створення Статуту об'єднання. Займається цим працівник житлово-комунального відділу Валентина Ружило; є підготовлений типовий Статут і бланки всіх документів, необхідних для створення Об'єднання співвласників.

- Отже треба звертатися саме до пані Валентини?

- Так. До речі, перелік документів, які потрібні для реєстрації ОСББ, невеликий. І їх допоможуть оформити тут, у нас. Потрібна реєстраційна картка на проведення державної реєстрації, рішення замовників про створення юридичної особи, два примірники Статуту, список членів об'єднання. А сама реєстрація відбувається у виконавчому комітеті міської ради. Документи, звичайно, мають бути подані державною мовою. Після отримання свідоцтва про реєстрацію доцільно повести загальні збори і вибрати постійно діючі органи, тобто правління. Після цього треба виготовити печатку і штамп, зареєструватися у Пенсійному фонді та фонді зайнятості й відкрити розрахунковий рахунок у банку.

Сама реєстрація - безплатна. Але якісь мінімальні кошти потрібні на виготовлення печатки, штампу тощо. Ми зараз розглядаємо можливість, щоб компенсувати ті витрати, десь у межах до тисячі гривень.

Але найголовніше, що після створення ОСББ держава зобов'язується провести капітальний ремонт цих будинків. Це дуже важливо, бо зараз чимало мешканців ставлять саме такі запитання: "Ось ми створимо ОСББ, а як назбираємо кошти, щоб зробити дах, який коштуватиме десятки тисяч; як зробимо утеплення будинку?". Тож держава бере зобов'язання, що після створення ОСББ проведе капітальний ремонт за свій кошт. Оцей перший після приватизації ремонт будинку повинен мати комплексний характер, тобто включати виконання необхідних робіт для усунення всіх недоліків, виявлених у процесі обстеження будинку. Сюди входять і роботи з підвищення рівня благоустрою будинку та прибудинкової території, заміна покрівель на шатрові, утеплення окремих ділянок стін тощо. Але сюди не входять роботи з ремонту окремих квартир.

- Добре, пане Руслане, але кошти на отой перший капітальний ремонт уже є?

- Так. У відділі житлово-комунального господарства обласної держадміністрації уже закладено кошти близько 800 тисяч гривень на оцей перший капітальний ремонт будинків, де створено ОСББ. Цим шляхом у нас уже пішли мешканці будинку по вул. Коваліва, 58 (колишній будинок нашого хімзаводу). Вони уже утворюють об'єднання співвласників і зараз за державні кошти там будуть зроблені всі роботи. Зроблено буде шатровий дах, утеплено стіни будинку, поміняють вікна. Все це за рахунок держави.

- Виходить, вигода є абсолютно реальна?

- Так. Держава віддає будинок, що був її власністю, повністю його відремонтувавши капітально. А далі утримувати цей будинок, після, повторюся, капітального ремонту, уже справа співвласників цієї багатоповерхівки. І для того цілком вистачить отієї квартплати, що раніше ішла невідомо куди. Звичайно, ще краще, коли таких будинків у ОСББ є кілька. Більше коштів - більше можливостей. Зрештою, це єдиний шлях, щоб бути справді господарями свого житла, свого будинку. До нас уже зверталися мешканці будинків на вул. Шкільній, 1, 4, 5, 7, які хочуть створити таке об'єднання на базі цих чотирьох будинків. Думаємо, найближчим часом, коли люди виявлять таке бажання, там задіємо оту всю процедуру створення ОСББ. Певен, що бори-славці відчують переваги. Просто треба зрозуміти, що альтернативи для багатоквартирних будинків не існує. Або ЖЕК, роботою якого всі незадоволені, або Об'єднання співвласників, де все вирішують і контролюють самі мешканці. Що із цих двох варіантів краще для людей - запитання риторичне.

Розмову вів Ігор Юринець,
газета "Нафтовик Борислава"

На дзеркало не варто ображатись, якщо воно - криве

питання щодо невивезення сміття Голова будинкових об'єднань "Троянда", "Карпати" і "Весна" у Стебнику Василь Березний неодноразово звертається з проханням з'ясувати питання щодо невивезення сміття з територій, які належать до його ОСББ А оскільки влада, як висловився п. Березний, його звернень просто не чує, тому на понеділкові наради він останнім часом просто не ходить. А комунальним службам, котрі цього місяця навідріз відмовляються обслуговувати його будинки, він постійно висловлює своє "фе". Та й міському голові Василь Березний погрожує влаштувати бойкот: вивести людей під міську раду і влаштувати там публічний страйк.

Ми поцікавились, чи справді ситуація аж настільки критична! Виявляється, що територія дійсно вщерть забита сміттям, яке зносять не тільки мешканці вищезгаданих об'єднань, але й жителі Панської Гори, Сільця, Колпця, сусідніх вулиць... Одним словом - сміття сиплять усі, кому, не лінь!

Коли це питання вже вкотре підняли на понеділковій нараді, слово взяв мовчазний Патріарх у сфері житлово-комунального господарства Володимир Христофорович Возняк, котрому чи не найбільше дошкулила ця прикра ситуація. Його дбайливі та охайні обійстя (об'єднання "Новинка" та "Новинка-2") відомі й за межами нашого краю. Та, на жаль, вітер розносить сміття з горезвісних об'єднань, де головою є п. Березний, і жбурляє його на сусідні території: охайні, чисті, де головами є Володимир Возняк та Богдан Данилишин (ОСББ "Діана" та "Любисток").

- Безгосподарність, яка царює у сусідніх зі мною "володіннях", турбує мене вже не перший день. І мене болить бездіяльність голови об'єднання Василя Березного з приводу такого безладу. Та й місцевого самоврядування також. Бо не сьогодні-завтра, у місті може розпочатися антисанітарний стан. І тоді з такою критичною ситуацією буде набагато важче боротися! Та найбільше болить, що Василь Березний не ходить на наради, не прислухається до моїх порад. І ось зараз, він стоїть в коридорі зі своїми прибічниками, а зайти до сесійної зали, порозумітися з нами, не бажає. Такий молодий, а вже ігнорує старших. Це - недобре...

Я пригадую факт, коли після виборів, які так заповзято у нас проходили, для міста пропало 3 мільйона гривень, які Стебник міг використати на ремонт дахів, ліфтів, озеленення територій приміських будинків, тощо... Одним словом, виділених для потреб ОСББ з обласного бюджету. Так звані пілотні проекти для ремонтування комунального господарства. І все, через те, що Стебник не встиг вчасно зареєструватися. А хто нас попереджав про те? Влада попередньої каденції на цю тему з нами ніколи не розмовляла. У неї були свої клопоти... А в результаті - неосвоєні кошти пропали. І хто буде нести відповідальність за таку ганебну безгосподарність?

Тож давайте робити так, аби не повторювати помилок попередньої влади. І не відхрещуватися від наших проблем.

Проблема ж п. Березного, як з'ясувалося згодом, насамперед полягає в тому, що він заборгував перед КП МВУЖКГ кругленьку суму. Я поцікавилась у директора підприємства Володимира Вакуленка, яка заборгованість будинкових об'єднань, де головою є Василь Березний перед КП МВУЖКГ за вивіз сміття? Картина дуже невтішна. І у цьому немає вини влади, чи комунального підприємства. Вина за невміле керування лежить виключно на керівникові.

Станом на 1 січня борг ОСББ "Весна" перед КП МВУЖКГ за вивіз сміття складав 237 грн., 90 копійок. Це минулорічний спадок від колишньої голови ОСББ "Весна" Євгенії Грицик. Але цей борг до березня місяця вже можна було виплатити, а не плодити ще більші борги перед комунальним підприємством? Він не сягав мільйони. Тим більше, що будинок дістався Василеві Березному у хорошому стані, доглянутим, охайним. Залишається хіба вміло хазяйнувати. Тільки от дбайливим господарем п. Василя не назвеш. Скоріше навпаки. За такий короткий термін часу він тільки за ОСББ "Весна" встиг заборгувати Трускавецькій фірмі щодо вивезення сміття понад тисячу гривень, і своїм стебницьким колегам - стільки ж. Та ще й заявив, що платити не буде, бо сміття, бачите, не вивозять.

ОСББ "Карпати" станом на 1 січня заборгували комунальникам за вивіз сміття 1617 гривень. Попередня голова об'єднання п. Богдана Мицак, яка за станом здоров'я змушена була відмовитись від цього будинку, мала намір реструктуризувати цей борг. Тобто повернути його частинами. Це не складало для п. Богдани труднощів: тим більше, що завдяки її вмілому керівництву у будинку, де раніше були жахливі ліфти, протікаючий дах, було зроблено капітальний ремонт ліфтів, перекриття даху бікроеластом, не кажучи вже про незначні біжучі ремонти. Та й з комунальниками вона вміє домовитися. Чого не скажеш про новоспеченого голову ОСББ "Карпати". Як запевнив нас п. Вакуленко, акт виконаних робіт і рахунок щодо оплати за вивіз сміття п. Березний у грубій формі відмовився брати "на руки". А борг чималий: тільки за січень перед КП МВУЖКГ він сягає понад 1398 грн. До плюсуємо ще 309 грн., 27 копійок за лютий і ще стільки ж за березень, то у квітні матимемо боргу понад 2 тисячі гривень.

З ОСББ "Троянда" ситуація трохи краща. За січень борг перед стебницькими комунальниками складає 898 грн. За лютий мешканці будинку послуги за вивіз сміття оплатили. Яка ситуація буде у березні - час покаже. Хоча того часу так багато й не залишилось. Не оглянешся - як Великдень постукає в двері. А на площадках перед будинками - купи сміття!

Я не хочу судити людину. Бо, як кажуть: "Не суди і судима не будеш", але, на мою думку, молодий голова трьох вищезгаданих об'єднань, які стільки клопотів приносять місту, мав би спочатку дечому повчитися у старших, більш досвідчених голів ОСББ. Вони і дбають за чистоту прибудинкових площадок, і знають, де взяти кошти на потреби ОСББ. Голова ОСББ Богдан Данилишин завжди чимось заклопотаний: то щось майструє, то горище у будинку лагодить. Сам. Нікого не просить. Та ще й прибиральниці гроші за прибирання під'їздів викроює. Так вміло людина хазяйнує. І з Володимиром Христофоровичем є про що погомоніти: обмінятися досвідом. А от на Василя Березного постійно нарікає: не слухає, перебиває, веде себе зухвало.

На обгороджені контейнери Володимира Возняка любо глянути: є місце і для пластикової тари, і для інших побутових відходів. І доглянуто, і порядок. А це ще раз доводить, що справа не у владі, а в нас самих. Голова ОСББ насамперед повинен бути дбайливим господарем! І доки він не наведе лад у будинках - вибивати кошти в держави даремна трата часу. Та й вибивати кошти також треба вміти. А головне, треба мати до всього терпіння. Володимиру Христофоровичу цього терпіння вистачило. Зате результат видно неозброєним оком.

А про те, як він цього досяг, ми дізналися на понеділковій нараді місцевого апарату.

Після невдалих спроб отримати неосвоєні три мільйона гривень, виділених для ОСББ, Володимир Возняк продовжував оббивати пороги державних інстанцій. Виявилось, що один із будинків ОСББ у Стрию відмовився від державних коштів, заложених у цільовій програмі, оскільки мешканці будинку вирішили нарощувати шостий поверх. А сума - чимала: 91 тисяча гривень. За неї варто було поборотися. Хоч часу залишалося обмаль. Всього тири дні. 26 грудня Володимир Христофорович знайшов на одній із львівських фірм толкового підрядника, за допомогою Олега Веклюка розробив проект, кошторис (знав, бідака, що 29 грудня закінчується термін у казначействі). Лише два дні пішло на те, аби належним чином впорядкувати документацію. Пригадує, що температура його просто "валила" з ніг. І день - на усі інші бюрократичні волокіти.

- Зразу усіх коштів я не отримав. Частинами. Тому ті, що зміг вибити - витрачав розумно. Спочатку ми почали перекривати дах, покрили парапети бляхою (на сьогодні мені вже здали два прольоти), завезли відповідні будматеріали, наростили витяжки, впорядкували майданчики для сміття. Як тільки дозволять погодні умови, закінчимо роботи над капітальним ремонтом даху.

Не обійшлося й без прикрого інциденту. Хтось з "доброзичливців" "настукав" на Христофоровича у прокуратуру та СБУ. Мовляв, через свої канали вибив в обласного управління ЖКГ державні кошти. А ми - сидимо з нічим. Тож п. Володимира ще довго "тельбушили" СБУ та прокуратура м. Дрогобича. За кожну копійку витребували підтверджуючих документів. Акти виконаних робіт по два рази на день просили. Навіть у лікарні "доблесні" стражі порядку не давали людині спокою. Отака в нас бюрократія, отакі добросусідські відносини. "Яка корова найбільше працює - ту ще й батогом періщать".

- Дякувати Богові, відчепилися, - каже Володимир Христофорович. - Побачили, що все у мене в порядку, то дали спокій. А як став депутатом - взагалі тепер не зачіпають (сміється)!

Гадаю, коментарі тут зайві. Василь Березний не може справитися з обсягом покладених на нього робіт, і звинувачує у своїх проблемах весь білий світ. А даремно. Бо спасіння потопаючих - справа рук самих потопаючих! Міська рада не проти допомогти юридичною консультацією, посприяти у самій процедурі оформлення документації щодо реструктуризації боргу перед житлово-комунальним господарством. Але платити за борги, які "наплодив" голова ОСББ Василь Березний міська рада не буде. Та й ніхто не буде. "Не можеш - не берись" каже народна мудрість. А вивозити боржникам сміття задурно також ніхто не намірений. І Трускавецька фірма з вивезення сміття, і КПМВУЖКГ у разі невиплати їм за виконану роботу будуть подавати на голову ОСББ п. Березного до суду. Згідно Закону.

Тож вимальовується тільки два виходи із даної ситуації - або шукати компромісного рішення з мешканцями будинків, піднявши квартаплату, або відмовитися від займаної посади. А звинувачувати міського голову, депутатів та виконком у своїх проблемах не варто. Бо ж відомо: "На дзеркало не варто ображатися, якщо воно - криве!".

Вікторія Лишик

Подружня інтимність

Яку роль в житті людини відіграє статевість? Яка ціль сексуальності у подружжі? Ця тема - табу, про це неетично писати, чи тема, про яку варто вміти говорити? Які є передумови щасливих відносин у цій сфері?

Усе, що сотворив Бог, є добром; тому статевість є гарним даром для людини. Слово "секс" означає "стать" - я є жінкою, я є мужчиною. Все, ким ми є, наша особистість, наше тіло, наш спосіб мислення, спосіб спостереження світу, визначає нашу жіночість чи наше буття мужчиною. Органом, який відповідає за нашу сексуальність, є голова, наш мозок. Це він керує нашим прагненням, відчуванням, прийняттям рішень.

Часто чуємо, що важливим є статеве виховання. Звичайно, що так. Його головна роль - полюбити себе як жінку, як мужчину. Радіти, що я є саме такою, як є. Це також розуміння фізіології свого тіла, дії гормонів, різниці між статями у способі оцінювання подій, висловлювання своїх почуттів, потреб та очікувань. Вміння сприймати самого себе і свої обмеження є передумовою для сприйняття і пошани до протилежної статті. Зрілість у статевій сфері проявляється у вмінні керувати імпульсами свого тіла та приймати відповідальність за свої вчинки та життя другої особи.

Яка роль сексуальності у подружжі? Згідно навчання Церкви, основною ціллю статевості є дарування любові своїй половинці. Статевість є для того, щоб вчитися шанувати другу особу, радіти нею, піклуватися про неї, бути для неї зичливим, делікатним, найкращим собою. Ця свята сфера вчить нас дарувати себе, свої слова, жести, підтримку для найближчої нам особи. Сексуальність - це не тільки подружній акт, це також усі слова, які висловлюємо протягом цілого дня, це ніжність і служіння одне одному у всіх ролях, особливо в тих дуже щоденних і клопітких, це вміння обняти свого чоловіка, взяти його за руку на прогулянці, сказати комплімент, купити несподіваний подарунок, от так просто, без особливої нагоди.

Наступним завданням статевості є народження дітей. Це спільне рішення жінки і чоловіка, яке вимагає спільного піклування про дитину. Діти є нашою кровинкою. В дитячих очах бачимо самих себе, можемо пригадати, якими ми були в дитинстві. Діти є прекрасним даром для подружжя. Потребою кожної дитини є народитися з любові. Дитина хоче бути бажаною, вимріяною і дуже потрібною. Взаємна любов батьків породжує любов до дитини.

Статевість - це корона. Корона личить королю, який має відповідний святковий одяг та дотримується відповідної поведінки. Сексуальність сповнює свою роль вповні тоді, коли подружжя вміє вирішувати усі інші свої завдання. Основою добрих відносин у подружжі є вдале спілкування. Це бажання почути другу особу, зрозуміти її та сприйняти її такою, якою вона є. Важливим є також вміння говорити в подружжі про сексуальність, про свої прагнення, очікування, плани і побоювання. Коли спілкування стосується сексуальності, необхідною є велика делікатність і повага один до одного. Ніхто з нас не народився всезнаючим. Ми не в силі передбачити потреб і проблем другої особи. Необхідно про це запитати. Найкращим експертом у статевості є самі подруги. Не варто користати з "перлин" телебачення, краще почитати добру християнську літературу на тему сексуальності, яку пропонує видавництво "Свічадо".

Усім подружнім парам бажаю бути уважним до своїх половинок, хотіти внести у своє життя романтику, ніжність, радість, тепло, піклування та постійне бажання відкривати неповторність особи, з якою нас з'єднав сам Господь Бог.

Олександра Козанкевич,
газета "З любов'ю у світ"

Оголошення

СПА-центр "П'ятий океан" запрошує на роботу масажиста, майстра з манікюру та педикюру, косметолога по обличчі, банщика. Звертатися за адресою: м. Трускавець, вул. Д. Галицького, 2 (біля ресторану "Мисливський рай") або за тел. 03247 6-55-53 (Оксана Михайлівна).

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.