Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№56 (300) 8 червня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Наше місто в чорній рамці

На початку червня трускавчани отримали нові квитанції за оплату комунальних послуг. Окрім традиційних "квартплата", "вода", "електрична енергія", "теплопостачання", "вивіз сміття", в квитанції появилася графа "КП "Наше місто" (борг)". Сталося це тому, що відтепер квартплату люди платитимуть на рахунок "Трускавецьжитло", але дехто має борг ще перед КП "Наше місто" і має його оплатити. Дивує інше – цю позицію в квитанції чомусь виділили та обвели траурною чорною рамочкою. Коли люди звертаються до влади за поясненням, бо не всі розуміють, про яку послугу йдеться, то отримують приблизно таку відповідь: "Борг – це тому, що Грицак з Алієвим наробили борги, а ви тепер мусите за них платити". Про це нас повідомили наші читачі.

Тому ще раз доводимо до відома трускавчан, що якщо в цій графі у траурній рамці проставлена сума боргу, то це може бути ваш борг перед КП "Наше місто" і вам вирішувати, чи сплачувати його чи ні. Як і вам вирішувати, чи платити квартплату, адже навряд чи ви заключали угоду з новоствореним КП "Трускавецьжитло". А ще хочемо нагадати, що мер Руслан Козир обіцяв із травня знижки сумлінним платникам комунальних послуг, але своєї обіцянки не дотримався. А слухати якісь байки про "борг Грицака та Алієва" чи вірити їм рекомендуємо тільки тим прихильникам нового мера, яких жодні докази не в силі переконати. До речі, Юрій Алієв, який працював генеральним директором КП "Наше місто", судиться із чинною владою міста власне через поширення про нього неправдивої інформації, яка часто звучала з вуст представників нової владної команди.

5 стояків – за автономне опалення

Вже зібрано документи по 5 стояках міста Трускавця, які хочуть встановлення автономного опалення. Про це на понеділковій нараді 6 червня повідомив начальник КП "Трускавецьтепло" Руслан Крамар. Руслан Ярославович повідомив теж, що вже зібрано пакет документів для отримання кредиту від "Приватбанку". Нагадаємо, підприємство хоче позичити під відсотки 1 мільйон гривень.

А начальник КП "Трускавецьжитло" Олександр Ткаченко на нараді підняв тему горищ та підвалів. Окремі з них відкриті настіж для кожного, в той час як в інші не можуть потрапити навіть працівники ЖКГ. Олександр Олександрович вважає, що люди повинні самоорганізовуватися на захист своєї території, тому ведеться робота по активізації створення ОСББ. Минулого тижня по аварійній службі було 123 виклики, аварії ліквідовано.

Фірма "Сяйво" виграла тендер

Як повідомив на понеділковій нараді 6 червня в. о. начальника УЖКГіБ Юрій Терлецький, конкурсні торги на виконання робіт по зовнішньому освітленні Трускавця виграло підприємство "Сяйво" (керівник – Ігор Зубрицький). До кінця тижня угода з даним підприємством має бути підписана. А мер міста Руслан Козир зазначив, що злободенною є тема зменшення затрат електричної енергії на освітлення міста.

Юрій Богданович повідомив теж, що ямковий ремонт буде проводитися на вулицях Стебницькій та Данилишиних. Міський голова висловив побажання, щоб мешканці приватних садиб по вулицях Річки та Лисенка самі подбали про благоустрій за межами своїх огорож. Так, по вулиці Річки бажано відновити тротуари, а по Лисенка мешканці могли б хоча обкосити за своїми огорожами. Для цього потрібно небагато – хоча б трішки свідомості та поваги до себе.

В УЖКГіБ буде новий працівник – еколог, нещодавно відбувся конкурс, повідомив Ю. Терлецький. Саме еколог повинен більш активно працювати з підприємствами міста, щоб вони дбали за благоустрій своїх та прилеглих територій. Міський голова зауважив, що працювати із суб’єктами господарювання потрібно "більш жорстко та більш вимогливо", адже головне – не звіти, а результат. До речі, УЖКГіБ за останній тиждень надіслало 2 подання в прокуратуру (інформація з вуст начальника УЖКГіБ). Руслан Козир за приклад для управління ЖКГіБ навів управління архітектури, яке в прокуратуру накатало аж 88 звернень.

Новий головний лікар?

На понеділковій нараді 6 червня було представлено нового виконуючого обов’язки головного лікаря Трускавецької міської лікарні. На час відпустки Осипа Свіжинського його обов’язки виконуватиме Андрій Кульчинський, завідувач неврологічним відділенням лікарні, депутат ТМР. Бурхливе обговорення цього призначення проходило в міській лікарні минулої п’ятниці, 3 червня, повідомляє наше джерело. Є інформація, що пан Кульчинський може стати і головним лікарем, а у відпустку, як і пан Свіжинський, може піти і Світлана Ковальчин з міського відділу культури. В лікарні вже деякі невдоволені новим призначенням запитують, чи можуть бути головним лікарем та його заступником син і мама.

Питання реформування медицини стане одним із ключових на виїзному засіданні колегії ЛОДА, яке пройде 15 червня в Дрогобичі. Є побоювання, що можуть бути досить великі пертурбації, навіть ходили чутки, що лікарні в Стебнику, Бориславі, Трускавці або ж окремі їх відділи, можуть бути закритими. Головний лікар Стебницької міської лікарні, депутат Дрогобицької міської ради Роман Пукало в ексклюзивному роз’ясненні для "ТВ" схильний вважати ці побоювання перебільшеними. "Мова про закриття жодної з лікарень, які ви щойно назвали, не йтиме", зазначив пан Роман. До речі, на колегії ЛОДА розглядатимуть і інші важливі питання, зокрема і щодо бюджетів міст нашого регіону, які не виконуються.

"Одеко" допомагає

Як повідомив на понеділковій нараді в мерії 6 червня генеральний директор КП "Парк курортний" Іван Вачко, стихія минулого тижня наробила збитків у парку. Окрім того, що замулено каналізацію, було зруйновано частину асфальтного покриття в парку, утворилося провалля біля джерела "Броніслава" та поблизу нижнього бювету. Працівники підприємства не встигають наводити лад одразу ж після стихії.

У вівторок, 7 червня, близько полудня в Трускавці знову пройшла потужна злива, громовиці, град. Про збитки, які завдала ця стихія, наразі інформації не маємо.

В парку розпочато роботи по облаштуванні клумб-квітників в партерній його частині. Ці роботи проводяться за сприяння та фінансування фірми "Одеко". А ПП Микола Ляхоцький обіцяє надати для потреб парку підвісні надвазонники. Парк позбавлять від сухостою – цим займеться управління лісового господарства, вирубає 400 м. куб. А ЗАТ має подбати про джерело "Юзя", зокрема і про відбиті пальці на скульптурі та облаштування сходів – таке доручення ЗАТу на понеділковій нараді дав міський голова.

Про воду для пиття та купання

Як повідомив на понеділковій нараді 6 червня, генеральний директор ТзОВ "Трускавецький водоканал" Володимир Возняк, співінвестор (тобто, "Альфа Плюс") виділить на потреби водопостачання Трускавця 1 мільйон гривень. Це сталося завдяки перемовинам мера міста із народними депутатами, які стоять за цим підприємством. Ці кошти будуть використані для будівництва насосної станції третього підйому, що повинно дати ефект кращого водопостачання міста.

В той же час генерального директора водоканалу непокоїть ситуація на питному озері, де в спеку ходять купатися люди. І не просто не зважають на вимоги охорони припинити це ганебне заняття, а ще, буває, і посилають їх подалі або куди не треба. Присутні в залі жартома рекомендували пану Возняку, щоб охоронці "стріляли в воду", а мер зазначив, що державна служба охорони має повноваження складати адміністративні протоколи та накладати адміністративні стягнення.

Табір має бути безпечним

"Відпочинок для дітей має бути безпечним, якісним і принести користь для здоров’я", зауважила головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут, коментуючи на понеділковій нараді в мерії 6 червня ситуацію із відсутністю дозволу санстанції на відкриття пришкільного табору в нашому місті, в який записалося 150 учнів. Наталія Миколаївна заявила, що санстанція готова йти назустріч владі, проте в даному випадку на приписи міської СЕС від квітня – травня ніхто навіть не реагував, а можна було вирішити принаймні окремі режимні питання. Начальник відділу освіти ТМР М. Шубак визнав частину своєї вини в тому, що довірився директору табору, поклався на нього, а той "не виправдав надій".

Одним із завдань на літо для освіти Трускавця Михайло Шубак вважає підключення НВК СШ № 2-гімназії до котельні "Спортовця". Михайло Іванович повідомив теж, що 9 – 10 червня на базі ДЮСК "Спортовець" пройде обласна нарада директорів ДЮСК та ДЮСШ.

Контроль за використанням громадських коштів

"За організаціями, які виконують роботи за громадські кошти, повинен бути жорсткий контроль". Такої думки дотримується міський голова Трускавця Руслан Козир, її він озвучив на понеділковій нараді 6 червня. За приклад, коли підрядні організації виконують роботи дорого і неякісно, він назвав ремонт чорних сходів від нижнього бювету до санаторію "Весна", які, за словами мера, "для міста стали золотими", бо граніт розсипається.

Стихійний ринок біля верхнього бювету

Як повідомила на понеділковій нараді 6 червня перший заступник мера Трускавця Валентина Бодак, в місті утворився новий центр стихійної торгівлі, який, на відміну від інших, не функціонує десятки років, але який приносить незручності відпочиваючим. Скаржаться і підприємці, які мають на верхньому бюветі офіційні дозволи – саме в нагірній частині курорту щодня з 7 до 9 ранку буйно процвітає незаконна торгівля, участь в якій, за словами заступниці мера, бере близько сотні осіб. Начальник Трускавецького МВ УМВСУ Іван Маліш пообіцяв відреагувати.

А мер міста Р. Козир вважає, що ці люди торгують, "бо хочуть драйву, адреналіну", хоча влада і створює для них "умови". Розганятимуть не лише торгівців біля верхнього бювету, а й бомжів, які живуть у приміщенні колишньої водолікарні – їм не місце в центрі міста, хай перебираються на околиці.

Ринки розмножуватимуться

"Є проектна пропозиція міні-ринків по житлових кварталах", повідомив на понеділковій нараді 6 червня головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко. Олександр Павлович зазначив, що продуктовий комунальний ринок планують розмістити по вулиці Мазепи, за нашими даними, його очолить депутат від політичної сили "Фронт змін" в ТМР.

А сьогодні, 8 червня, в управлінні архітектури Трускавця пройде розширена нарада, присвячена проблемам каналізування, зокрема висоток "Лісова пісня" на Сагайдачного та великого будинку по Бориславській при в’їзді в Трускавець з міста нафтовиків. Початок – о 14.00.

Подяка для Андрія Біласа

Мер Дрогобича Олексій Радзієвський задоволений діяльністю начальника Дрогобицького МВ УМВСУ Андрія Біласа. Про це Олексій Васильович повідомив на прес-конференції 6 червня. Міський голова розповів про випадок, коли протягом дня було виявлено зловмисників, які вкрали мідну фольгу від магнітно-ядерного резонансу, подарованого Дрогобичу одним із польських міст-побратимів. "Вранці я повідомив про справу Андрію Івановичу, а до вечора цю мідну фольгу, яку виготовляють в Америці, знайшли, як і знайшли крадіїв. За це А. Білас отримав подяку", зазначив дрогобицький міський голова.

80% бізнесменів не платить за землю

В Дрогобичі 80% бізнесменів та підприємців не платить за землю – такі дані навів мер міста О. Радзієвський на прес-конференції 6 червня. Окремі з них взяли за попередньої влади по 2 – 5 гектарів землі і не платять за її використання. В той же час у Дрогобичі є багато людей (2,5 тисячі черговиків), які б хотіли вирішити свої житлові проблеми шляхом індивідуального будівництва за власні кошти, та не можуть цього зробити через брак придатних для цього вільних земельних ділянок. Через це є і проблеми з наповненням міського бюджету, який недовиконується (виконання становить 71,5%), місто не може розвиватися, бо всі кошти спрямовуються виключно на захищені статті.

Ми не готові до співпраці з Європою

Сміттєпереробний завод для Дрогобича та міст і сіл регіону неможливо збудувати без залучення інвестицій, виключно своїми коштами чи навіть і коштами державного бюджету. Про це сказав мер Дрогобича Олексій Радзієвський на прес-конференції 6 червня. Ціна питання – біля 100 мільйонів євро. Проте є можливість співпраці з європейськими структурами, які виділяють на екологічні справи солідні кошти і в рамках транскордонного співробітництва чи екологічних проектів ці кошти для будівництва сміттєпереробного заводу може отримати і Дрогобич. "В одну з таких програм ми намагаємося ввійти, хоча це і непростий процес", зазначив Олексій Васильович, додавши, що минулої суботи йому телефонували з Іспанії та надали хорошу інформацію з цього приводу.

Водночас дрогобицький міський голова пожалівся, що інколи "навіть нема кому грамотно написати документи на співпрацю з європейськими структурами" і через це часто "ми не готові до співпраці з Європою". "Ми крокуємо до Європи, хочемо до Європи, тож маємо бути готовими до роботи на їхньому рівні і ми навчимося це робити", зазначив мер. Дрогобицький голова теж висловив стурбованість, що рівень життя в Україні, в тому числі і в Дрогобичі, погіршується.

Глава УГКЦ знову відвідає Дрогобич

Верховний Архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук, який відвідував Дрогобич у травні, знову відвідає це місто в серпні 2011. Про це повідомляє наше джерело в СДЄ УГКЦ. Глава УГКЦ приїде освятити храм Преображення Господнього, який швидкими темпами споруджується на вулиці Стрийській. Освячення нового дрогобицького храму відбудеться на свято Спаса, 19 серпня.

Вийдуть дві книги про наш край

Вже в червні планується вихід у світ нової книги "Земля Франкова: Борислав, Східниця, Попелі". Видання вмістить історико-краєзнавчі нариси, ілюстрації, додаткову інформацію про ці населені пункти. Підготовленго книгу силами працівників редакції газети "Нафтовик Борислава".

Дещо пізніше появиться на світ і книга про Доброгостів, над нею теж працюють журналісти, які мінімум троє. Книга вийде під авторством та редагуванням Ореста Лещишина, який спеціально для цього взяв невеличку творчу відпустку. Пан Орест є журналістом одної з прекрасних трускавецьких газет

Власна інформація

"Трускавецький вісник" отримав подяку від влади

6 червня українські журналісти святкували своє професійне свято. В цей день отримали вітання і працівники Інтернет-видання "Трускавецький вісник". Наше видання привітали виконавча та законодавча влада області, міський голова Борислава Володимир Фірман та начальник відділу внутрішньої політики Бориславської міської ради Наталія Бараняк, окремі представники трускавецької влади, депутати обласної ради Олексій Балицький та Петро Іванишин, депутати міськрад нашого та сусідніх міст, колеги, друзі з України, Польщі, Німеччини, прості читачі. Натомість з рук міського голови Дрогобича Олексія Радзієвського, його заступника Олексія Коростельова та секретаря ДМР Тарас Метика (до речі, талановитого журналіста) редактор "Трускавецького вісника" отримав подяку "за професіоналізм, високу журналістську майстерність та всебічне висвітлення" життя міст нашого регіону.

Трускавецький вісник отримав подяку від влади Трускавецький вісник отримав подяку від влади

6 червня в Дрогобичі пройшла прес-конференція міського голови, після якої журналісти мали можливість у широкому професійному колі відзначити своє професійне свято. Стіл вгинався від смачних страв, а атмосфера була приязною, невимушеною, доброзичливою. І хоча часто різні видання конкурують між собою, та в цей день панувала єдність та злагода, адже всі ми служимо народу, правді, Вітчизні та Богові.

Ось, між іншим, кілька новин з цієї прес-конференції:

- Активізовується процес реконструкції стадіону. Щовівторка і щочетверга на стадіоні проводяться наради. Розпочалися роботи.
- Червень стане місяцем прориву по дорожніх роботах, які проводитимуться у 3 напрямках: капітальний, поточний, ямковий ремонти.
- Влада Дрогобича розробляє проект реконструкції пл. Ринок, яку планують здійснити цього року. До реконструкції площі Ринок будуть залучені підприємці, які мають торгівельні заклади на площі.
- Доручено департаменту міського господарства разом з відділом архітектури і містобудування в рамках підготовки до ЄВРО-2012 розробити програму «Фасади». Планується насамперед відремонтувати фасади історичних будівель, а також будинків на основних маршрутах, по яких проїжджатимуть гості міста.
- У Дрогобичі розроблена нова схема пасажирських перевезень, яка подана на обговорення громади. Основним завданням є звільнення центру міста від надмірної кількості транспорту. Сьогодні у місті курсує 100 пасажирських мікроавтобусів. Ця кількість буде зменшена наполовину.
- Магнітно-ядерний резонанс уже перевезений до міської лікарні зі складу, розпочалося його встановлення.
- Прийнято рішення міської ради про надання дозволу на розробку документації на спорудження нового хірургічного корпусу у лікарняному містечку.
- Бюджет Дрогобича виконується на 70%. Це невиконання відбувається через неналежну сплату податку з доходів з фізичних осіб та фіксованого податку. Лише по доходах фізичних осіб за 4 місяці місто втратило понад 10 млн. гривень.
- У 2010 році рівень сплати фіксованого податку у Дрогобичі становив 46%, за 4 місяці 2011 р. – 37%. Перед керівником КП «Дрогобицький ринок» поставлено завдання посилити роботу, щоб найближчим часом показник збільшити до 85-90 %. На сьогодні рівень сплати на промисловій частині ринку становить 62%, на продуктовій – 81%. Створена спеціальна комісія, яка проводить перевірку підприємців щодо сплати фіксованого податку. Також у Дрогобичі працює 4 групи, які здійснюють рейдові перевірки з метою виявлення нелегальних працівників. Робота у цьому напрямку буде посилена, перед робочими групами поставлено завдання максимально охопити місто перевірками.
- 2-3 червня міський голова Олексій Радзієвський та секретар міської ради Тарас Метик взяли участь у міжнародному з’їзді країн Європи, який проходив у м. Дембіца (Республіка Польща). Підписано ряд документів про співпрацю щодо роботи з неповносправними людьми. Йшлося також про започаткування співробітництва у галузях фізичної культури та спорту, освіти, культури і мистецтва.
- Начальником відділу фізичної культури та спорту призначено Романа Проця".

За святковим столом зібрала журналістів і трускавецька влада – в одному із закладів харчування в центрі славного міста-курорту. Вітали журналістів мер Руслан Козир, його заступниця Валентина Бодак та начальник інформаційно-аналітичного відділу Валентина Гук. На найближчу п’ятницю запрошує журналістів на прес-конференцію та відзначення Дня журналіста і міська влада Борислава.

Однозначно, що вагу слова починають розуміти у владних коридорах, адже часто події, які відбуваються, люди сприймають саме через призму бачення журналістів, які їх висвітлюють. Незважаючи на нашу вроджену скромність, все ж зазначимо, що події в Трускавці область, Україна, світ найчастіше сприймають саме так, як їх подає "Трускавецький вісник", а трускавецька громада саме на одному із сайтів вісника може висловити свою думку без партійної чи одноосібної цензури.

Проте один в полі не воїн і інформація виключно з одного джерела була б дещо однобокою. Тому надзвичайно приємно нам констатувати той факт, що поряд із провладними інформаційними джерелами в Трускавці є ще джерела об’єктивні, що поряд із вісником є ще друковані засоби масової інформації, які дають можливість читачеві читати, співставляти, аналізувати, робити висновки. Інформаційний продукт повинен бути свіжим та якісним, як тоді, коли він зроблений на замовлення, так і тоді, коли він є просто відображенням чиєїсь приватної позиції, яка в демократичному суспільстві має право на існування. Проте саме існування незалежного видання багато кого турбує в Трускавці і події на сесії 26 травня – підтвердження цьому. Як і плітки, що хтось когось побоявся, що хтось від когось втік та інші нісенітниці, які в сліпій люті поширюють окремі людці.

День українського журналіста пройшов і після свята наступили будні. Дякуємо всім, хто допомагає нам у роботі інформування про те, чим живе Трускавець на щодень. Хто хоче працювати – шукає знаряддя, хто не хоче – причини. Ось уже третій рік ми працюємо для вас і наша робота є нам в насолоду, адже вона – благословенна Богом та потрібна людям. Мас-медіа – четверта влада, яку перші три завжди хочуть підпорядкувати собі, використовувати її задля власних цілей, маніпулювати. Існування "Трускавецького вісника" доводить, що не тільки влада може маніпулювати журналістами, але і вони владою, що часто там, де безсилі політики, коли поразку визнають грошовиті та заможні, одна публікація може змусити дати задній хід тим, хто вважав, що вже переміг і ніхто і ніщо не стане на заваді реалізації замислів. Тільки в цьому, 2011, році, нам вдалося допомогти багато кому і ми приймаємо їхню щиру та душевну подяку і запевняємо, що поки Богу буде угодно, до того часу працюватимемо заради правди, відстоюватимемо інтереси скривджених та знедолених.

"Трускавецький вісник" в нашому місті – не просто видання. Він став символом вільного слова, прапором, під який гуртуються всі, хто хоче бачити наше місто кращим та заможнішим, а владу – поряднішою. Свої думки можуть висловити прихильники різних політичних сил. Ми відкриті як для влади, так і для опозиції, ми щиро раді, що Борислав, Стебник, Дрогобич, Дрогобицький район мають можливість знайти в нашому виданні інформацію про події чи явища на теренах цих міст та сіл. Вісника не існувало б без його підтримки провідними журналістами регіону, без ентузіазму небайдужих людей, чиї прізвища ніколи не появлялися на нашому Інтернет-ресурсі. Тож ще раз щира подяка всім нашим прихильникам та добродіям і – до праці! Праця єдина з неволі нас вирве, нумо ж, до праці, брати! Повторюючи слова поета, продовжуємо працювати для вас. В тому числі для тебе особисто.

Володимир Ключак,
редактор

Мішень-2

боротьба міської влади Трускавця з рекламним бізнесом Ще в лютому у "Трускавецькому віснику" (№ 21 від 21.02.2011) появилася стаття "Мішень", в якій ішлося про боротьбу міської влади Трускавця з рекламним бізнесом нашого міста. Невеличке затишшя в цій боротьбі протривало якихось два – три місяці і от тепер тема реклами знову стала однією із провідних у Трускавці. Одним з генераторів ідеї боротьби з рекламним бізнесом у місті та активним пропагандистом втілення цієї ідеї в життя виступає заступник міського голови пан Яворський. Посилаючись на одні закони, Юрій Михайлович замовчує інші, говорячи про потребу наповнення міського бюджету забуває сказати, що хочуть це зробити з допомогою грубого нехтування конституційних прав громадян України, ігноруванням інтересів суб’єктів господарювання. І це не голослівні фрази, адже якщо вже навіть окремі депутати міської ради звертаються до міліції за захистом від такого "бєспрєдєлу", який чинить влада міста, то що говорити про інших смертних? Заробляють адвокати, які готують судові позови підприємців проти свавілля влади. Парадокс – значна частина з цих підприємців ще рік тому категорично виступала за зміни, які пропонувала опозиція до тодішнього міського голови Лева Грицака. Тепер же ці підприємці мусять терпіти наслідки діяльності того монстра, якого вони породили своїм жовтневим вибором.

"Я передбачаю, що невдовзі після того, як повикидають призматрони, сіті-лайти та цілком сучасні і естетичні інші рекламні конструкції, то появляться кілька дорогих світлодіодних табло, до власників яких буде стояти довга черга замовників на розміщення реклами. Власникам цих табло створяться ідеальні умови для одержання вигоди, але постраждають багато сьогоднішніх підприємців. І різко зростуть ціни на розміщення реклами. До мене в минулому зверталися бізнесмени з такою пропозицією, але я вважав, що не маю права таке робити. Тому гадаю, що це є недобросовісний комерційний проект". Це слова з інтерв’ю Лева Грицака, яке він дав в середині березня 2011 року ("ТВ" № 29 від 18.03.2011). Колишній міський голова як у воду дивився. Так, нещодавно на центральній площі міста, на тому самому місці, де повинен би постати пам’ятник Свободи (дехто називає його пам’ятник Незалежності), постала конструкція, про яку Лев Грицак говорив ще у березні. Це подвійний плювок влади в обличчя трускавецькій громаді. По-перше, якщо десь і не має бути реклами, то саме тут, на місці майбутнього пам’ятника. Хоча, можливо, санкт-петербурзькі політтехнологи, які привели пана Козира до влади, не в захваті, що тут, у їхній теперішній вотчині, хтось хоче пам’ятник Свободі чи Незалежності. Про яку свободу чи незалежність вам мріяти, українці в цілому та трускавчани зокрема? Про що ви говорите? Контетуйтеся безногим творінням, під яким хтось глузливо вписав святе для нас ім’я Провідника Нації. Маєте, що маєте, задовольняйтеся тим, що вибрали, а Свободу чи Незалежність вам – зась!

По-друге, постання цього "телевізора", як конструкцію пана Яворського вже встигли охрестити в народі, не відповідає на запитання, а породжує нові, не менш тривожні. Хто власник? Яким правом цей стовпок там поставили? Чи є всі необхідні погодження? Чому для замовлення реклами на цьому "чуді" потрібно телефонувати на мобільний телефон? Куди йдуть гроші, зароблені таким способом? У міський бюджет? Не віриться, бо нема причин вірити.

Лев Ярославович у вищеназваній статті продовжує свою думку: "До мене реклама в Трускавці практично не приносила коштів у міський бюджет. Ми створили філію по рекламі у КП "Наше місто". Це фактично єдина філія, яка була прибутковою і підтримувала фінансово комунальне підприємство, а із створенням КП "Парк курортний" рекламу в парку передали цьому підприємству, що покращувало його фінансове становище, а відповідно і утримання парку".

"Відповідно до нових правил підприємцям запропонували перезаключити договори, адже старі договори є не чинні, оскільки вони заключені між іншими об’єктами та КП „Наше місто”, яке зараз до реклами не має ніякого відношення. А якщо хтось не погоджується з новими умовами і не згідний забирати оголошення, то влада міста просто демонтує рекламні оголошення з вулиць самостійно. Існують також окремі положення стосовно рекламних щитів в зонах заповідних". Це вже пряма мова Юрія Яворського з його коментаря для газети "Джерела Трускавця".

Якщо порівняти ці дві цитати та співставити їх, то видно, що за часів Лева Грицака реклама приносила дохід у міський бюджет. Спочатку договори на розміщення реклами підприємці заключали із філією КП "Наше місто", згодом ці кошти йшли на утримання парку. Договірні відносини – законна оплата. В той же час Юрій Яворський замовчує факт, що від початку війни, яку розпочала нинішня влада проти рекламного бізнесу, доходи в міський бюджет різко скоротилися. Так-так, до КП "Наше місто", а згодом до КП "Парк курортний" в 2008, 2009, 2010 роках надходила значно більша сума коштів, ніж надходить в міську казну тепер. Що ж робить міська влада для того, щоб виправити ситуацію? А ось що. До рекламних компаній телефонують з міської ради і пропонують (чи вимагають) оплачувати суму в три рази більшу від тієї, що є в угодах.

- Чому ми маємо платити більше? - запитують представники рекламного бізнесу. – Якщо на це є підстави, то давайте нам нові угоди, не з КП "Наше місто", а з управлінням розвитку курорту, тоді ми в законному порядку їх підпишемо і заплатимо.
- Ніяких нових угод ми вам надсилати не будемо, платіть втричі більше і все.
- Як так?
- А от, "А…" заплатила, то і ви платіть.

Ось така сила телефонного права, друзі… Та хіба юристи в міській раді мають час на укладання якихось нових угод із підприємцями, яких хочуть просто "бортанути" з ринку рекламних послуг? "Юристи вже працюють над вирішенням проблеми, аби якнайшвидше знайти підстави для розірвання договорів", обмовилися в "Джерелах Трускавця" – цей факт є теж тривожним, адже замість того, щоб служити громаді, юристи міськради мусять виконувати волю однієї людини чи групки людей, які зацікавлені в монополізації рекламного бізнесу у місті.

Трускавець – не якесь промислове місто, не важливий центр сполучення, це місто-курорт. Знайти роботу тут не так просто, специфіка курорту – бальнеологія. Хто не медик за освітою, змушений думати, як прогодувати сім’ю. Рекламною справою в Трускавці займається близько десятка фірм та приватних осіб. Ці люди вносять свою лепту в промоцію Трускавця. З рекламних щитів, біл-бордів та сіті-лайтів, інших рекламних конструкцій відпочивальники довідуються, де можна гарно відпочити, підлікуватися, куди піти, поїхати, де краще придбати товар, який їх цікавить. Очевидно, і це не викликає жодних сумнівів, що під прикриттям "боротьби за чистоту першої санітарної зони" та за "потребою наповнення міського бюджету" стоїть намагання прибрати рекламний бізнес у Трускавці до рук однієї структури. Інакше кажучи – йде процес монополізації. Потрібно негайно звертатися в Антимонопольний комітет, цим повинні зайнятися зацікавлені особи та суб’єкти господарювання, ті, хто живе за рахунок рекламного бізнесу.

Від монополізації цього виду бізнесу до корупції – один крок. Бо можна не бути депутатом чи чиновником, але якщо маєш потужний "дах" в міській раді, який створить тобі тепличні умови для ведення бізнесу, то ти – на висоті. Нам наразі невідомо, в чиї руки влада планує повністю віддати рекламний бізнес у місті, але можна висловити припущення, що цей шлях може бути злочинним, корупційним, нечесним та таким, що нехтує багатьма положеннями чинного українського законодавства. Провладні газети малюють рай, що "місто може загрібати цілу купу грошей" з цього виду діяльності, але чи місто буде "гребсти" ці гроші, чи якась окрема структура? Цілий ряд комунальних підприємств, які планують створити в міській раді (вірніше, в її відділі – управлінні розвитку курорту), показує, що хтось прийшов у владу виключно задля збагачення, задля просування своїх особистих інтересів та інтересів своїх бізнес-партнерів, хтось готовий домовлятися, кришувати, реформувати задля користі для себе та реорганізувати задля вигоди знову ж таки для себе, неугодних ліквідувати та звинувачувати у всіх смертних гріхах, а на нечемних махати пальчиком – мовляв, дивіться, хто тепер тут господар, хто тут смотрящий та блатний, ось куди потрібно платити харадж та до кого на поклін ходити та не з порожніми руками.

Рекламний бізнес став для влади мішенню так само, як мішенями стали освіта та медицина, культура та житлово-комунальне господарство. Живими мішенями є ті трускавчани та нетрускавчани, які не можуть дивитися в голодні очі власних дітей (бо ж втратили за часів Руслана Козира і роботу, і надію на працевлаштування) і йдуть продавати щось з хати, щоб купити шматочок хліба. Складається враження, що все місто і вся громада, життєвий рівень якої за цих півроку впав до неможливого, стали мішенню для ситої, вгодованої верхівки влади. І стріляють по цій мішені інколи просто так, для забави. Колись над українцями знущалися зайди-чужинці: румунські бояри, совіти-енкаведисти, фашисти-німці, турки і татари тощо. Але коли ніби обрана громадою влада таке починає витворяти, то мимоволі піднімаєш очі до неба і запитуєш: "Господи, чи довго ще чекати, коли Ти прийдеш і відімстиш за народ Твій?"

… Годинник на нововстановленому рекламному щиті відраховує час. Може, це дні до закінчення "ери Козира" або ж години до відставки Юрія Яворського?

Володимир Ключак

Стадіон на ганебній вулиці імені славетного земляка

У Трускавці в минулу неділю відбулося відкриття футбольного сезону. 5 червня команда ФК "Трускавець" зіграла з командою із села Залужани і виграла 11:0. І я там був, і матч цей бачив, і пана Нестерівського бачив та чиновників із відділу у справах молоді та спорту, і йшов на стадіон та з нього по вулиці імені Почесного громадянина міста Трускавця, легендарного розвідника ОУН-УПА Романа Різняка, того що мав псевдо "Макомацький".

Стадіон Стадіон Стадіон

На понеділковій нараді 6 червня міський голова Руслан Козир сказав, що вулиця Макомацького "в ганебному стані, об’єкти закинуті, захаращені, неподобство навколо ринків "Славутич" та "Галицький підприємець". Очевидно, що ринки потрапили в немилість до голови, бо він має намір створити нові, підконтрольні вірному бійцю рідної партії, а от стосовно самого стану вулиці пан мер правий на 100%. Вулиця, яку називали Проектною, дійсно є найгіршою в Трускавці, можна навіть сказати, що і вулиці немає. Не кожен забудівник на цій вулиці захоче йти шляхом Лева Грицака, який зробив благоустрій території та за свої кошти облаштував тротуар бруківкою. Чому не кожен? Та тому, що ніхто не хоче ж такої дяки від влади, якої удостоївся колишній міський голова Трускавця – за облагородження території навколо "Дворика Лева" його звинуватили у "самозахваті" території. Наче б він когось не пускав ходити по тротуарі, наче б краще було залишити все за межами будови захаращеним та занедбаним. Вулиця могла б бути в значно кращому стані, адже дійсно, забудувалися там небідні люди, серед них – кілька депутатів теперішнього скликання, кілька минулих. Якщо б кожен із забудівників облаштував тротуари біля себе (ринок "Галицький підприємець" має намір це зробити після завершення другої черги будівництва), то нарізати та зробити дорогу для таких заможних осіб – раз плюнути. Тим більше, що дорога ця – не проста, вона веде на стадіон, який міг бути тренувальною базою команд, які житимуть в готелях міста до Євро-2012. Міг, та не буде, бо грошей на нього ніхто не дасть. Олексій Радзієвський, мер Дрогобича, на прес-конференції 6 червня заявив, що тренувальна база до Євро – стадіон у Дрогобичі. В цей же день Руслан Козир сказав, що "ми своїми силами будемо приводити стадіон до того стану, який потребує громада". Дрогобич – Трускавець – 1:0, чи гра продовжується?

Ще за часів Богдана Матолича стадіоном заопікувався санаторій "Карпати", але в 2009-2010 році тодішня опозиція до Лева Грицака запідозрила, що оздоровниця має від цього якусь користь, може й прибутки. І незважаючи на те, що стадіон завжди був на балансі міста, а санаторій тільки витрачав гроші на його утримання, зокрема і на оплату праці двох штатних одиниць сторожів, вирішили, що договір оренди із санаторієм потрібно розірвати. Ті, що цього домагалися, в результаті перемогли на виборах жовтня 2010, згодом малювали райдужні перспективи стадіону, але забракло їм мудрості і терпеливості Лева Грицака, забракло вміння домовлятися, вирішувати важливі справи, тож Дрогобич і переграв наш курорт у матчі "стадіон проти стадіону".

Стадіон у Трускавці, а правильніше сказати "футбольне поле", нічим не кращий і не гірший від таких самих "стадіонів" у Стебнику, в селах Дрогобицького району. Однозначно, що гірший від доброгостівського. Проте його потрібно розвивати, як і варто плекати спорт у Трускавці. Мало хто зробив для трускавецького футболу більше, ніж Іван Павлик, тренер команди "Трускавецькурорт". Але тепер влада не бажає визнавати заслуги видатного тренера, як і не визнає діяльності Федерації футболу міста Трускавця, бо є інші фаворити. Підтримувати команду районного рівня і не помічати проблеми тієї, що грає на рівні значно вищому – позиція досить дивна, але ми вже звикли, що за кожною "дивиною" від трускавецької влади стоїть якийсь прихований контекст.

Автор цих рядків не є знаменитим спортсменом, не є активним футболістом, тож може в чомусь і не правий. Але як і кожен мешканець міста, що користується послугами "Укрзалізниці" та живе в районі Стебницького кільця, час від часу проходить по вулиці Макомацького. По ганебній вулиці, якій соромно було надавати ім’я нашого славетного земляка. На початку цієї вулиці від автостоянки – жаб’яче царство. Калюжі, яких немає і на другорядних дорогах глухих сіл гірських районів. Нуль хоча б якоїсь видимості робіт по облаштуванні цієї дороги, нуль перспективи. Згодом – ще гірше, болото непролазне після дощу, щебінь та каміння, так аж до стадіону і так від стадіону до закінчення цієї вулиці, до початку Річок. Можна ноги намочити, залізти по коліна в багнюку і можна навіть ці ж ноги поламати, якщо пробувати йти швидко та не дивлячись, по чому йдеш. Бо йдеш не по дорозі, а по чомусь, для чого варто знайти відповідне визначення. Замалий словниковий запас, а матюками не послуговуємося.

Вирішити проблеми трускавецького футболу мали б разом влада та громада. Влада пробує – просить бідну громаду допомогти з фінансуванням ФК "Трускавець". Могли б долучитися до фінансування і підприємці, але чи захочуть? Їх же влада переслідує, на кожному кроці заганяє в глухий кут. Прекрасно було б, якби в місті діяли дійсно дві потужні футбольні команди – ФК "Трускавець" і ФК "Трускавецькурорт". А може, було б їх і більше. Однозначно, що питанням доведення до ладу стадіону мали б зацікавитися і допомогти санаторії. Але знову ж таки, чи не чекає їх доля "Карпат", які замість подяки за допомогу отримали безпідставні звинувачення? Не ставимо крапки в цій публікації, адже ще так багато нерозв’язаного, невисвітленого, прихованого – у справі трускавецького стадіону, трускавецького футболу, у справі вулиці Різняка-Макомацького

Володимир Ключак

Перевізнички

В Трускавці планується створення комунального підприємства, яке б зайнялося внутрішньоміськими перевезеннями. Владі вже набридло отримувати по 15 – 20 скарг на роботу перевізників щотижня, та й голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк на селекторній нараді 6 червня дав доручення керівникам на місцях вирішувати дану проблему. Бо так – по всій області. Міський голова Руслан Козир заявляє, що владі у справі створення цього КП чиниться потужний опір, проте інакше і бути не могло. Незважаючи на поганий стан доріг, дорогі бензин, дизпаливо та автозапчастини, перевезення – прибуткова річ. Інакше не воювали б між собою за той чи інший маршрут фірми-конкуренти.

Спробу зупинити свавілля перевізників у Трускавці здійснив міський голова Лев Грицак в жовтні 2010 року. Рішенням виконавчого комітету фірму "Інтертранстур", до якої було особливо багато претензій, було позбавлено монополії на перевезення у Трускавці. Та команда Руслана Козира невідомо з яких причин цю монополію відновила. Мовляв, є претензії і до пана Барни та його фірми "Вітязь", тож рішення виконкому відмінимо, а згодом може оголосимо новий тендер і виграє його найдостойніший. Відтак "Інтертранстур" відновив втрачені позиції. Одного з його керівників Івана Асафата, сина екс-заступника мера Стебника Богдана Асафата, неодноразово бачили в міській раді Трускавця. Вирішував важливі справи, був задоволений. Обіцяв, що пільговики їздитимуть без обмежень. Але насправді справа рухається до гіршого. Шофери не виконують рішення, за яким пільговиків мають возити без обмежень, а що гірше – ще й хамлять. Неодноразово в місцевій пресі публікувалися скарги мешканців. Втім, це стосується не тільки внутрішньоміських маршрутів. На маршруті "Трускавець – Дрогобич" ситуація значно гірша, фактично критична. "Не хочеш платити – марш мені з машини", "Плати, або виходи", "Я тебе викину, якщо ти мені качатимеш свої права", "Коли ви вже виздихаєте" – такі компліменти чують щодня пенсіонери, ветерани другої світової, афганці, інваліди, репресовані.

Однозначно, що питання не вирішується на рівні міста, це питання держави. Якщо ж говорити про внутрішньоміські перевезення, то заяви, що "створимо комунальне підприємство, яке надаватиме послуги", дещо насторожують. Не тому, що нема претензій до існуючих перевізників, а тому, що є підозра в непрозорості таких дій міської влади. Чому конкурс має обов’язково виграти комунальне підприємство? Так, це було б плюсом для міського бюджету, але чи в’яжеться це з чинним законодавством України? Хто стоятиме за цим КП і чи не йтимуть прибутки по "розщепленому рахунку", коли в бюджет міста – копійки та гривні, а в бюджет приватної особи чи структури – тисячі та десятки тисяч доларів? Хто лобіює це питання в мерії? Чи не буде підстав говорити про махінації, про корупцію, чи не розпочнеться судова тяганина підприємств-перевізників із нашою владою?

Влада міста на голому місці створила собі ще одну проблему. Касуючи рішення виконкому від жовтня 2010 року тільки тому, що під ним стояв підпис Лева Грицака, проблема не вирішилася, а поглибилася, вузол ще дужче затягнувся. Простим людям, які користуються послугами авто на маршрутах №№ 1, 2, 3, чесно кажучи, байдуже, хто їх возить. Головне – дотримання графіку руху, чемна поведінка водія, чистота в салоні, задоволення від подорожі. Як зауважує головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут, "на сьогодні перевізники не виконують санітарно-гігієнічні вимоги щодо утримання технічних засобів, медогляду водіїв, прибирання та дезінфекції" (із виступу на понеділковій нараді 6 червня). На маршруті № 1 їздить "душогубка", по маршруту № 3 самовільно змінюється маршрут руху, мешканці незадоволені і графіком "трійки". Неодноразово питання незадовільної якості перевезень піднімають депутати міської ради у своїх запитах. Водії чемні до того часу, поки не бачать пільговиків, були випадки, коли маршрутка навіть не зупиняється на зупинці, якщо там виключно люди літнього віку. Люди отримують неякісну послугу за 1 гривню 50 копійок – ціну прийнятну, але не найдешевшу. Для прикладу, за ті ж гроші можна з’їздити до Стебника, навіть до Борислава (залежно від місця посадки).

Питання внутрішньоміських перевезень ніколи не стояло як питання № 1 для влади та для міста. Ця проблема – як ниючий біль: неприємно, але можна терпіти. Страйк перевізників у жовтні 2010 мешканці не підтримували, але зате його використовували для власного піару окремі політики. Тепер до виборів далеко, піаритися нема потреби, зате потреба вирішити дане питання стає все гострішою. Біль із ниючого переходить у стадію гострого. Тож цікаво, чи допоможуть ліки, які пропонує нове керівництво міста, а чи викличуть алергію або і анафілактичний шок?

Володимир Ключак

Стоматологічна поліклініка у Бориславі: бути чи не бути?

Бориславом прокотилася чутка: закривають стоматологічну поліклініку. Згодом виявилось, що все так, але трішечки не так. Стоматологічну поліклініку не закривають, а лише реорганізовують. Відтепер Бориславська стоматологія буде не відділенням центральної міської лікарні, а комунальним підприємством. Відповідне рішення одноголосно підтримали депутати Бориславської міської ради.

Хто платитиме за стоматологічні послуги?

Така форма господарювання, як комунальне підприємство, передбачає різні шляхи фінансування, на відміну від відділення центральної міської лікарні, яке фінансується лише з бюджету (принаймні офіційно).

Як розповів в. о. головного лікаря Бориславської ЦМЛ Василь Кочержат, КП "Бориславська стоматологічна поліклініка" лише частково фінансуватиметься з міського бюджету, а частково буде переведена на самофінансування, тобто надання платних послуг. З міського бюджету будуть фінансувати надання невідкладної допомоги. Перелік цих послуг буде сформовано, з ним ознайомлять громадськість, а надання цих послуг контролюватиме міська влада і проплачуватиме за них згідно з актами виконаних робіт. Також отримувати стоматологічну допомогу за кошти з міського бюджету зможуть пільгові категорії громадян, школярі, призовники. В інших випадках, тобто коли людина не належить до пільгової категорії і послуга, яку вона хоче отримати, не є невідкладною, за стоматологічну допомогу доведеться платити з власної кишені, але офіційно - в касу.

Вартість стоматологічних послуг

З огляду на те, що для більшості людей одержання стоматологічних послуг у Бориславі тепер буде платним, постає питання про вартість цих послуг. Офіційного прейскуранта наразі нема. Проте представник вільної профспілки працівників стоматологічної поліклініки лікар Мехман Мамедов розповів нам, що навіть за приблизними підрахунками вартість стоматологічних послуг зросте щонайменше у два рази. Навіть найгірша цементна пломба за таких умов буде коштувати близько 40 гривень. Зростання вартості стоматологічних послуг буде зумовлене тим, що утримувати за власні кошти працівникам комунального підприємства "Бориславська стоматологічна поліклініка" доведеться не лише лікарів та медичних сестер, але й адміністрацію та обслуговуючий персонал. Зокрема, як каже лікар Мамедов, платити заробітну плату із зароблених грошей доведеться реєстраторам, бухгалтеру, економісту, спеціалістам відділу кадрів, директору, фізіотерапевту, рентген-лаборантам, старшій медсестрі, кастелянші, прибиральницям та двірникові. Крім того, потрібні будуть гроші на про-плату комунальних послуг та утримання приміщення.

Нова форма господарювання задля збереження колективу

Логічно, у цій ситуації виникає запитання: для чого міняти форму господарювання, чому стоматологічна поліклініка не може працювати так, як працювала раніше, тим більше, така форма роботи, схоже, влаштовувала і медичний колектив, і мешканців?

Доповідаючи на сесії Бориславської міської ради, на ці запитання відповів в. о. головного лікаря ЦМЛ Василь Кочержат. Він зазначив: є Розпорядження Кабінету Міністрів від 12 листопада 2008 року про оптимізацію мережі у закладах охорони здоров'я, є і відповідні рішення обласної державної адміністрації. А ще ситуація така, що у міському бюджеті недостатньо коштів для фінансування медичної галузі. Тому, щоб не звільняти з роботи людей, зберегти колектив, треба знайти такий спосіб господарювання, щоб кошти у стоматологічну поліклініку надходили не тільки з міського бюджету. Саме створення комунального підприємства дасть змогу надавати послуги на платній основі, і за рахунок цих надходжень зберегти колектив і утримувати приміщення.

Саме ризик втратити роботу найбільше і хвилює колектив стоматологічної поліклініки. Особливо, як розповів нам лікар М. Мамедов, занепокоєні представники молодшого та середнього персонал, адже ці люди, на відміну від лікарів, не заробляють самі на себе, а лише допомагають надавати медичні послуги. Тому вільна профспілка працівників стоматологічної поліклініки пропонує свій спосіб розв'язання проблеми: залишити на бюджетному фінансуванні середній і молодший персонал, а лікарі зможуть заробити на себе наданням платних послуг.

До речі, зі зміною форми господарювання усім працівникам справді доведеться пройти процедуру звільнення з роботи, адже стоматологічну поліклініку, як відділення центральної міської лікарні, буде ліквідовано. Відповідно працівників звільнять і поставлять на облік у міський центр зайнятості. Потім відкриють комунальне підприємство, у яке людей прийматимуть на роботу. Заступник Бориславського міського голови з гуманітарних питань Сергій Оленич каже, що така процедура не повинна лякати колектив, бо в новому комунальному підприємстві будуть потрібні досвідчені кваліфіковані працівники, тому люди будуть працевлаштовані.

Проте не все, звичайно, так однозначно. Не є таємницею, що сьогодні практично на кожному підприємстві працюють різні люди. А при звільненні з роботи на облік у центрі зайнятості не зможуть стати пенсіонери та приватні підприємці. І наразі невідомо, чи у таких працівників стоматологічної поліклініки не виникнуть проблеми з працевлаштуванням у новоствореному комунальному підприємстві. Це, мабуть, і є одним із найбільших каменів спотикання на дорозі про розуміння між міською владою і працівниками стоматології.

Кілька слів про господарку

Представник вільної профспілки працівників стоматологічної поліклініки лікар М. Мамедов пояснює, що у комунальному підприємстві працівникам доведеться заробляти не тільки собі на заробітну плату, але й на матеріали, обладнання, утримання приміщення. Лікарі у стоматологічній поліклініці - висококваліфіковані, здатні надавати широкий спектр послуг, проте для їхньої роботи потрібне обладнання, а технічне забезпечення у поліклініці зараз на рівні 80-их років. Крім того, капітального ремонту потребує каналізація, водопровідна мережа, у поганому стані майже усі вікна та й систему теплопостачання слід реконструювати. Якщо надавати людям платні послуги, то треба забезпечити гідні умови для перебування пацієнтів, і тільки за цієї умови стоматологічна поліклініка зможе конкурувати з приватними стоматологічними кабінетами.

Інша сторона медалі така: у міському бюджеті немає коштів навіть на фінансування заробітної плати для медичних працівників. А за таких умов про будь-які ремонти, тим більше серйозні, мова йти не може. У цьому випадку абсолютно не має значення, яка форма господарювання у тій чи іншій медичній установі. Всі господарські проблеми все одно доводиться вирішувати або за власні, або за спонсорські кошти. Більше того, заступник міського голови Сергій Оленич запевнює, що створення комунального підприємства "Бориславська стоматологічна поліклініка" зовсім не означає, що міська влада знімає з себе відповідальність. Власне форма комунального підприємства дасть змогу здійснювати внески з міського бюджету у статутний фонд поліклініки. Тобто у разі необхідності стоматологію у Бориславі можуть фінансувати з бюджету. «Попередньо планується, - розповідає Сергій Оленич, - що за оплату за стоматологічні послуги за рік витрачатимуть з міського бюджету близько 600 тисяч гривень. Тобто стоматологію не залишать напризволяще, але водночас у міському бюджеті зекономлять приблизно 1 мільйон гривень, і ці кошти можна буде використати для інших потреб».

Пошук компромісів триває

У понеділок, 16 травня, колектив стоматологічної поліклініки, майже у повному складі - 50 осіб, прийшов у міську раду, щоб зустрітися з міським головою. Під час зустрічі і спілкування стало зрозуміло, що, крім страху втратити роботу, у медиків є ще одне суттєве зауваження - працівники категорично проти призначення Сергія Прокоси директором КП "Бориславська стоматологічна поліклініка". Після тривалих суперечок і взаємних звинувачень на підвищених тонах між Сергієм Прокосою і колективом міський голова Володимир Фірман провів неофіційне голосування щодо кандидатури директора. Працівники стоматологічної поліклініки одноголосно проголосували проти Сергія Прокоси. Цей результат вразив міського голову. "Для виконання будь-якого завдання потрібна команда, - підсумував Володимир Фірман. – В одній структурі ви працювати не зможете. Питання стоїть так: або інший керівник, або інший колектив". Тож ситуація з реорганізацією стоматологічної поліклініки справді непроста. Тому міська влада і працівники стоматологічної поліклініки вирішили ще раз сісти за стіл переговорів.

І як би не закінчились ці переговори і яким би не було кінцеве рішення, головне – пам’ятати, що визначальним чинником має залишатися якісне надання стоматологічних послуг і за будь-яких обставин виграти від змін і перетворень має пацієнт.

Наталка Кучер,
газета "Нафтовик Борислава"

Дбаймо про здоров'я дітей

Дослідження, проведені протягом останніх років фахівцями санітарно-епідеміологічної служби, показали, що здоров'я дітей на 20% залежить від внутрішньошкільного середовища. У цей показник входить не тільки навчальне навантаження, але і дотримання санітарно-епідеміологічних норм і правил. Ці правила і норми потрібно виконувати вже сьогодні, адже вони направлені на підвищення рівня життя і здоров'я наших школярів.

Наприклад, вплив шкільного життя на поставу дітей. За даними останньої диспансеризації, різні порушення постави мають більше 15% всіх школярів. Причинами цих порушень можуть бути носіння портфелів (тому ранці, особливо для молодших школярів, більш доцільні), обмеження руху, викривлення хребта під час неправильного сидіння. Але найчастіше прості шкільні меблі не відповідають зросту дитини. Тому всі шкільні столи і стільці повинні мати колірне маркування відповідно зросту кожної дитини. Інша справа, що школа просто не завжди може їх виконати.

Друга проблема - це порушення зору. Тому вчитель, розсаджуючи учнів, повинен враховувати не тільки їхню успішність, але і їхній зір (бо часто двієчників - вперед, відмінників - назад, або навпаки). Якщо учень бачить погано, то його місце повинне бути ближче до вікна і в перших рядах. При цьому природне освітлення повинне бути обов'язково з лівого боку. Не потрібно засмикувати штори на вікнах і ставити на підвіконня квіти, якщо вони загороджують світло. Якщо світла з вікна не вистачає, слід вмикати електричні лампи. Для зору набагато краще хороше штучне освітлення, ніж присмеркове природне світло.

Дуже важливо, щоб повітря в класах було свіжим. Провітрювання має проводитися на малих і великих перервах і між змінами. При вуличній температурі від 6° тепла тривалість провітрювання має складати на малих перервах 5-10 хвилин, а на великих - 25-35 хвилин. При температурі від 0 до 5 градусів тепла - 3 - 7 хвилин на малих, 20 - ЗО хвилин на великих перервах. При температурі вище 10° тепла рекомендується проводити заняття при постійно відкритій кватирці. Якщо дитина часто хворіє на простудні захворювання, то краще їй сидіти в класі подалі від вікна.

Вологе прибирання в школі необхідно проводити щодня, а в школах, що працюють у дві зміни, двічі на день. Вікна в школі потрібно мити двічі на рік. В кінці кожної чверті потрібно проводити генеральне прибирання з використанням дезінфікуючих засобів.

Чимало проблем пов'язано з проведенням уроків фізкультури. Хотілося б, щоб вони частіше проходили на вулиці. Прибирання фізкультурного залу має проводитися з обов'язковим використанням дезінфікуючих засобів.

Дотепер у більшості шкіл діти в основному їдять всухом'ятку те, що вони приносять з дому, або заходять в шкільний буфет, купують різні «снікерси» і «баунті» разом з газованими напоями. Тим часом при будь-якій формі організованого харчування (власна їдальня, централізоване приготування їжі та інші) дитина повинна одержувати з їжею все необхідне в достатній кількості. Тому головною проблемою залишається фінансова сторона, яку адміністрація школи і вчителі не в силах вирішити.

Але як показує досвід багатьох шкіл, залучення для цієї роботи батьківського комітету дає змогу вирішити проблему харчування учнів. Взагалі залучення батьків до забезпечення здорового простору внутрішньо-шкільного середовища на сьогодні є найбільш раціональним.

Звичайно, добре, коли батьки допомагають організовувати шкільні вечори, поїздки дітей, позашкільні заходи. Але головне в тому, щоб їхня дитина не тільки здобула необхідну освіту, але і зберегла своє здоров'я.

Варто нагадати усім відомий вираз: «краще бути освіченим і здоровим, ніж неуком і хворим».

Роман Поцюрко,
викладач педіатрії Бориславського медичного коледжу,
газета "Нафтовик Борислава"

Підростають нові поети

1 червня до Дня захисту дітей в нашому місті пройшов вже сьомий традиційний конкурс дитячої аматорської поезії «Спів душі», який проводить служба у справах дітей Трускавецької міської ради. Цього року в конкурсі взяло участь 14 юних поетів віком від 8 до 17 років. Журі на чолі з заступником міського голови Валентиною Бодак оцінювало два вірші учасників у двох вікових групах: молодшій до 12 років і старшій. В молодшій віковій групі перше місце зайняла Тетяна Лаганяк, друга Софія Яблонська, третє місце у Ірини Дзюбало. В старшій віковій групі цього року було особливо важко визначити переможців, настільки сильними були учасники і їх поетичні доробки, - розповідає організатор, начальник служби у справах дітей, Леся Дребот. Та зрештою журі визначилось так: перше місце – Ірина Марак, на другому місці Таїсія Білінська, третя – Василина Павлишин. На всіх учасників чекали грамоти, призи і мультфільм в Народному домі.

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

P.S. Пропонуємо Вашій увазі вірші переможців конкурсу "Спів душі", люб’язно надані нам Службою у справах дітей ТМР.

Зрада

Також не судіть і не будете суджені;
Не осуджуйте, щоб не бути осудженими.
Прощайте - і проститься вам.

Луки 6;37

Образа… Мов яду у серце ввели –
Одразу все тіло охоплює болем,
А в пам’яті миті, в яких ще тоді
Не була душа так насичена горем.
Завдати удару по повній і враз
Може лиш той, хто близький по духу,
Хто знає життя твоє краще ніж сам
Від першого кроку до останнього руху.
В буденності справ, в переміні подій
Нас втома вбива до останньої краплі,
Зриваємось в нервах на близьких своїх –
Ми знову стаєм на ті ж самі граблі.
Пробачити, серце зцілити від ран –
Це вміє лиш сильна духом людина,
Коли почуття переможуть удар,
І часточку свою знайдеш ти в провині.
Забудь, пробачай і натхненно живи;
Цінуй всіх, хто поруч, хто завжди з тобою.
Образи? Повір… Це лиш крок в нікуди.
Звільни свою душу від злоби та болю!

Таїсія Білінська, 16 років,
СЗШ № 1 (старша вікова група)

Материнське серце

Час рікою плине, виростають діти,
Їх до серця ніжно мати пригорта.
Материнське серце – таємниця світу,
Що любов’ю вміє душу окрилять.
В тому серці тихо потонула втома,
Лиш тривога вічно засипать не хоче.
Це найбільше щастя, коли мама вдома,
І коли сміються материнські очі.
Ми для неї діти, будем вічні діти,
Серце материнське… Скільки там надії!
Лиш вона так вміє за дітей радіти,
Тільки серце мами так любити вміє.
Материнське серце… В ньому світу сила,
Безкінечність світу, де усе святе.
Плине час рікою, стала мати сива,
Тільки серце в неї вічно молоде.

Тетяна Лаганяк, 12 років,
НВК «СЗШ № 2 - гімназія» (молодша вікова група)

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.