Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№86 (330) 29 серпня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Тараненко Христинка – необхідна пересадка печінки!

Дуже-дуже потрібна допомога зовсім крихітній дівчинці зі Львова. Звати її Христинка. Її діагноз – атрезія жовчних шляхів. Лікування – трансплантація печінки…

Христинці лише 11 місяців. В 1,5 її прооперували. Була надія, що печінка відновиться, і пересадку можна буде відкласти на кілька років, щоб і дівчинка трошки підросла, і батьки встигли підготуватись. Та обстеження в Польщі показало, що часу у Христинки немає. Трансплантація потрібна вже.

Тараненко Христинка Тараненко Христинка

Центр здоров’я дитини в Польщі готовий прийняти дитину на трансплантацію, їх чекають вже 27 липня. Та вартість операції складає 289 449 злотих (73 278 євро). І цих коштів у батьків немає.

Допоможіть дитині пройти лікування! Без цієї пересадки майбутнього, нажаль, у неї нема. Сім’я не впорається без допомоги небайдужих людей. Вони дуже хочуть бачити свою дівчинку здоровою та щасливою! Допоможіть зібрати кошти!

Кошти можна переказувати на реквізити фонду, вказавши в призначенні: добровільна пожертва для Тараненко Христини. Реквізити для надання допомоги: Приватбанк, БФ "Крила надії", Західне ГРУ ПриватБанку м. Львів, Рахунок 26000060442841 - для допомоги онкохворим дітям, ЄДРПОУ 35620901, МФО 325321, Призначення платежу – добровільна пожертва для (П.І.П. дитини).

Лавринович та інші

Як повідомив на понеділковій нараді 29 серпня міський голова Трускавця Руслан Козир, минулої суботи він зустрівся з міністром юстиції Олександром Лавриновичем. Колишній депутат від Борислава і теперішній міністр в уряді Партії Регіонів похвалив Трускавець, порівнюючи його з Бориславом та Дрогобичем. "Видно, що в місті є влада!", передав пан Козир слова пана Лавриновича. В той же час у Бориславі пан Лавринович запевнив, що завжди захищав і захищатиме інтереси міста нафтовиків.

А в неділю Руслан Козир зустрічався з мером Львова Андрієм Садовим і висловив побажання, щоб Трускавець став у туристичному плані сателітом Львова. Було обговорено питання транспортного сполучення Львова з містами України та інших держав, а також між Львовом та Трускавцем.

Руслан Козир запевнив теж, що він знає, хто стане заступником голови ЛОДА замість Мирона Янківа, проте прізвище називати не захотів. Ми теж знаємо і теж не називаємо.

Форум на рівні віце-прем’єра

ХІ Міжнародний економічний форум, який пройде у Трускавці в середині жовтня, відбуватиметься на рівні віце-прем’єра. Про це було повідомлено на понеділковій нараді 29 серпня в трускавецькій мерії. Вже зараз відомо, що участь у ньому візьме як мінімум 650 гостей.

Місто втрачає 4 мільйони

Фінансове управління Трускавецької міської ради повинно підготувати пакет документів, щоб Трускавець міг отримати компенсацію за фінансові втрати через несплату коштів за землю від бюджетних організацій. Як зазначив міський голова Р. Козир, ця сума становить близько 4 мільйони гривень на рік. Санаторії "Батьківщина", "Джерело", "Військовий", "Кришталевий Палац", "Перлина Прикарпаття" звільнені від таких оплат як державні підприємства. Санаторій "Трускавець" (СБУ) платить такі кошти у добровільному порядку, тож до них жодних претензій немає. Кошти, які у мерії планують отримати як компенсацію, місто може використати для благоустрою, вважає міський голова. Виконання цього завдання ним покладено на начальника управління фінансів Миколу Федоричака, котрий виходить з відпустки 2 вересня.

Дай руку Руслану Козиру!

Навчальний рік 1 вересня не розпочнеться в один і той же час у трускавецьких школах. Як повідомила на понеділковій нараді 29 серпня заступник начальника відділу освіти ТМР Надія Сенишин, свято Першого Дзвоника розпочнеться о 9.00 в СШ № 2 (НВК-гімназія), о 9.30 в СШ № 3, а о 10.00 в СШ № 1. Це пов’язано з тим, що міський голова Руслан Козир мусить потиснути руку кожному першокласнику особисто, бо проходить акція "Дай руку першокласнику". Добре, що Руслан Козир не мер Львова чи Києва, можна було б тоді поспівчувати і йому, і маленьким діткам, які мусіли б на нього чекати навіть цілий день.

А у вівторок, 30 серпня, в СШ № 3 в 10.00 пройде традиційна освітянська серпнева конференція. Нам відомо, що там гостро ставитиметься питання щодо відповідальності керівників освітніх закладів. Так, заступник міського голови Валентина Бодак повідомила, що директор СШ № 2 зателефонував до неї минулої п’ятниці із претензіями, що в їдальні школи немає посуду. Головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут заявила, що станом на п’ятницю жодна з трьох шкіл не готова до відкриття. Погані справи, зокрема, в СШ № 3, але найгірші – в НВК СШ № 2-гімназії. Територія на момент обстеження була забруднена побутовими відходами, контейнерні площадки в надзвичайно забрудненому стані, у завезених квітниках не висаджені квіти, не проведені ремонти спортзалу, ігрової кімнати для молодших школярів, гімнастичного залу, не всі працівники школи пройшли медогляд, а найгірше – директор у відпустці, а ніхто на місці не володіє ситуацією, бо супроводжувала комісію лише нещодавно прийнята на роботу медсестра. Як зазначила Валентина Бодак, з 1 вересня так не буде і тепер директори шкіл в першу чергу відповідатимуть за стан справ у школі.

Дай руку Юрію Яворському!

Як повідомив на понеділковій нараді 29 серпня начальник трускавецької міліції Іван Маліш, минулого тижня правоохоронцями було затримано грабіжника, котрий промишляв в нашому місті-курорті у липні-серпні та грабував і трускавчан, і відпочивальників. Також Іван Петрович висловив надію, що після переходу міського ДАІ в його підпорядкування робота цієї служби покращиться. За минулий тиждень було складено 12 протоколів по несанкціонованій торгівлі.

Трускавець Оскільки Руслан Козир любить собі часто поговорити на тему стихійної торгівлі, то він висловив припущення, що вона процвітає тому, що люди полюбляють драйв. Оскільки міліція була задіяна на різних громадських заходах, то "народ розслабився, музичка щось незрозуміле грає" (Р. Козир) і потрібно із цим розслабоном закінчувати. За словами мера, його заступник Юрій Яворський особисто за руку брав окремих торгашів і водив їх на ринок, щоб вони там торгували, оплачуючи тільки 3 гривні, але люди цього не хочуть, втікають, ховаються.

Пряма мова Руслана Козира: "Де на території санаторію можна бачити стихійну торгівлю? А в місті має бути вседозволеність, суцільна анархія. Мій заступник Юрій Яворський за руку їх водив на ринок, а вони не хочуть, бігають, ховаються. Це так, як ти прийшов додому, а на кухні хтось сидить і п’є чай. Звичайно, що треба спраглого напоїти, але це не означає, що він має заходити на нашу кухню самовільно". Отака-от історія від мера. А ми її проілюструємо фото від 28 серпня, на якому видно, що через центральну площу міста до початку вулиці Бандери неможливо пройти. Антисанітарія, торгаші позагороджували прохід своїми ятками із м’ясом, кулешем, морозивом тощо, а відпочивальники затуляють носи від запаху диму. Чи дала влада їм дозвіл? Наше джерело в мерії інформує, що ні. Тоді чому вони там розміщуються? Може, дали комусь руку чи в руку?

Вітання для ЗАТу

Міський голова Трускавця Руслан Козир доручив начальнику управління архітектури та містобудування ТМР Олександру Грищенку розробити три типові проекти для впровадження в дію програми "Міська вбиральня". Це неподобство, що на День Незалежності вбиральня була закрита вже о 20.00, висловився мер і додав, що "ми не можемо залежати від ЗАТу та їхніх бачень цих процесів", бо коли вбиральні і відкриті, то інколи там неможливо зайти. "Щодня ЗАТу треба слати листи-вітання", доручив О. Грищенку Р. Козир і висловив своє бачення, що міські вбиральні мають бути платними, щоб "людина, яка користується цими послугами, почувала себе там комфортно".

Чи дасть Євросоюз гроші для Трускавця?

Як повідомив 29 серпня заступник міського голови Юрій Яворський, трускавецька делегація минулого тижня побувала з робочим візитом у польському місті Ясло (партнер Трускавця). Було обговорено ряд питань. Очікується, що делегація з Ясла прибуде в Трускавець в кінці вересня і тут підпишуть оновлений договір про співпрацю та інші папери. Міська влада надіється, що через своїх польських партнерів в рамках програми "Польща-Україна-Білорусь" можна буде віднайти кошти для відновлювальних робіт у курортному парку.

Юрій Яворський зазначив теж, що поступила пропозиція стосовно співпраці із чеським містом. Оскільки назву він чітко не сказав, то ми можемо помилитися при її написанні. Здається, це місто Годонь чи Ходонів у Чехії.

"Я категорично проти, щоб робили ремонт доріг!"

Вулицю Дрогобицьку не ремонтуватимуть і таким чином місто втратить 3 мільйони 200 тисяч гривень. Ці дані були оприлюднені на понеділковій нараді 29 серпня в мерії Трускавця. Щоб відремонтувати вулицю Бориславську, потрібно 2 мільйони 200 тисяч гривень, та ці кошти повинні пройти через таку громіздку процедуру, що їхнє освоєння може розпочатися не швидше, ніж в листопаді. "Та я категорично проти, щоб в листопаді робити ремонт доріг", зазначив Руслан Козир. Нас цікавить, чому ж він так раптово змінив свою думку стосовно "національного виду спорту в Швейцарії", де дороги ремонтують круглорічно.

Наразі триває ремонт вулиці Городище, а завершать ремонті роботи по трускавецьких дорогах до 1 жовтня, щоб на економічний форум все було шито-крито.

Українці програли змагання з рукопашного бою

24 серпня в Палаці культури імені Шевченка проходили змагання з рукопашного бою між збірними України та Узбекистану. Узбеки перемогли українців з рахунком 3:2. Супроводжував шоу балет "Казанова".

17 вересня – урочисто та помпезно

17 вересня в Україні відзначають День рятувальника. Цього року на цей день припадає і десята річниця від створення МНС. В рамках святкових заходів у Трускавці буде відкрито капличку біля міського відділу МНС (вулиця Бориславська). Участь в заходах візьмуть керівники з Києва, весь регіональний кущ по лінії МНС, міська влада Трускавця, духовенство та парафіяни. Захід планують зробити надзвичайно гарним та помпезним, із відповідним сценарієм, повідомили нас у Трускавецькому МВ МНС України.

"Африка Новака" в Трускавці

Через Трускавець пролягатиме траса туристичного фестивалю під назвою "Африка Новака". Назву фестиваль отримав від прізвища польського інженера Казімєжа Новака, народженого в 1897 році у Стрию, котрий перетнув на велосипеді африканський континент з півночі на південь. Після цього відважний мандрівник описав свої враження від подорожі в книзі "Велосипедом та пішки через Чорний континент". Щороку група з кількадесяти осіб вирушає з Польщі до Африки, це своєрідна меморіальна подорож. Цьогоріч група перетне польсько-український кордон Медика – Шегині та відвідає ряд українських міст. Організатори запрошують долучатися до акції. З 2 по 4 вересня велосипедисти будуть у Львові, 5 вересня прибудуть до Самбора, з 6 по 8 перебуватимуть у Дрогобичі, а потім поїдуть до Стрия, де закінчиться 21-й етап маршруту. Трускавець та Борислав "Африка Новака" відвідає 7 вересня.

Сміття демонстративно викидають на середину дороги

За словами заступника компанії "Ком-Еко-Борислав" Геннадія Корконішка, не всі приватні підприємці Трускавця, та і особи у приватному секторі виявляють бажання підписувати угоду з підприємством стосовно ввезення сміття та інших твердих побутових відходів. Були випадки, коли окремі недобросовісні підприємці демонстративно висипають сміття посередині вулиці, найчастіше це має місце в ніч із суботи на неділю. Потерпають від сміття на вулиці Стебницькій, часто через те, що ті, хто не платить за вивезення сміття, заповнює вщерть контейнери і сміття немає куди висипати. Це питання фірма "Ком-Еко-Борислав" буде вирішувати спільно з представниками санстанції за підтримки міської влади.

Геннадій Корконішко теж повідомив, що облаштовані сміттєві майданчики на Івасюка, 9 та 17, а також триває облаштування місць збору сміття біля інших будинків на вулиці Івасюка.

Сесія 8 вересня може й не відбутися

Запланована на 8 вересня чергова сесія ТМР може й не відбутися в цей день. Причина – міський голова Трускавця їде на "важливий" економічний форум. Тож цілком імовірно, що сесія міської ради пройде аж 12 – 13 вересня. Про те, що мала б скликатися позачергова сесія, в мерії мовчать. Натомість у Дрогобичі запланована на минулий тиждень позачергова сесія не відбулася через брак кворуму. Дрогобицька "Батьківщина" ініціюватиме її проведення на початку вересня, на ній оберуть головуючого, якщо мер Олексій Радзієвський буде відсутній.

Робота в Польщі

Чотирьохзірковий готель "Президент" Medical SPA & Welness у курортній місцевості Криніца-Здруй запрошує на роботу з України: досвідчених кухарів та покоївок. Гарантуємо високооплачувану роботу, забезпечуємо житлом. Резюме просимо надсилати по мейлу hotelprezydent.krynica@gmail.com Наша адреса: ul. Nowotarskiego, 3, 33-380 Krynica Zdroj, Polska. Тел. +48 18473 65 00.

Власна інформація

Пацієнти живуть довше

У трускавецькому санаторії «Карпати» (генеральний директор Грицак Л. Я.) 26 – 27 серпня проходила урологічна науково-практична конференція «Трускавець-2011», присвячена проблематиці використання сучасних технологій в урології.

В конференції взяли участь понад півсотні урологів із різних куточків України (Чернівці, Донецьк, Крим, Київ тощо), та найбільше було представників львівської урологічної школи.

урологічна науково-практична конференція «Трускавець-2011» урологічна науково-практична конференція «Трускавець-2011»
урологічна науково-практична конференція «Трускавець-2011» урологічна науково-практична конференція «Трускавець-2011»

Після вступного вітального слова професора кафедри урології Львівського Національного медичного університету медичної академії Олександра Шуляка представник трускавецької наукової школи, відомий дослідник трускавецьких вод Ігор Попович розповів присутнім про ґенез та механізми дії лікувальної біоактивної води «Нафтуся». В результаті багаторічних досліджень було виявлено, що трускавецька «Нафтуся» володіє адаптогенними стреслімітуючими властивостями і може значно частіше використовуватися для лікування чи профілактики різних захворювань, в тому числі і урологічних. «Нафтуся» по суті не є мінеральною водою, - розповідав Ігор Львович, - бо її мінералізація – 0,7 – 0,8 грам на літр при нормі 2 грами на літр (або як мінімум одному граму). 27 кандидатських і 7 докторських дисертацій захищено з питання її лікувальних властивостей, а вони стосуються і травної, і ендокринної, і кровоносно-судинної, і інших систем організму людину, та найбільше вивчено вплив «Нафтусі» на різноманітні порушення чи ускладнення сечовидільної системи людського організму – захворювання нирок, сечового міхура, вимивання піску та дроблення каменів і багато іншого».

Представники трускавецької наукової школи тривалий час здійснювали експериментальні дослідження, в результаті яких було виявлено оптимальні дози, тривалість курсу, час прийому «Нафтусі», поєднання вживання цієї води з іншими лікувальними водами курорту Трускавець, потребу індивідуального підходу до призначення лікування в зв’язку з окремими характеристиками, а також протипоказання до прийому.

Під час проведення конференції були представлені такі теми як «Профілактика тромбоемболії в урології», «Механізми таргетної терапії», «Нове в лікуванні таргетними препаратами», «Обструктивна уропатія», «Тактика пізніх ускладнень травми нирок» та інші. За допомогою слайд-шоу та коротких фільмів практикуючі лікарі та провідні наукові фахівці професор Шуляк О. В., доцент Строй О. О., Банира О. Б., Пасічник С. М., Сабадаш М.Є. презентували основні досягнення урологічної науки, а також основні її проблеми та своє бачення їхнього вирішення. Так, якщо раніше при метастатичному раку нирки хворі могли сподіватись лише на 6 – 8 місяців життя, то тепер в результаті поступу медичної науки та застосування сучасних медикаментів цей термін зріс до 24 – 26, а в окремих випадках і до 30 місяців.

А ось кілька новинок, які можуть бути цікавими для наших читачів:

- Найбільший ризик фатальної післяопераційної тромбоемболії є з 3 по 7 день після операції;
- Найчастіше ускладнення при лікуванні урологічних захворювань виникають у пацієнтів, які мають ожиріння, курять, перенесли гострі запальні захворювання, мають серцеву чи легеневу недостатність, або ж варикозне розширення вен;
- При операціях надзвичайно велике значення мають вік пацієнта та тривалість самої операції – чим більші ці цифри, тим більші і ризики;
- Фітотерапія ніколи не призводить до тих бажаних результатів, які часто рекламуються по радіо чи в пресі (реклама), тому лікування травами чи самолікування – це шлях до задавнення хвороби, а відповідно і її ускладнень;
- Спостерігається чітка тенденція до зростання частоти виявлення раку нирок – цей показник в 2009 році становив в Україні 13,6 випадків на 100 тисяч населення серед чоловіків і 8,1 серед жінок, причому у 30% тих, у кого виявляють рак нирок, виявляють вже і метастази, які розвиваються і в постопераційному періоді;
- При раку передміхурової залози часто відбувається метастазування в кістки;
- Суть антиангіогенної таргетної (протипухлинної) терапії полягає у блокуванні процесу розширення ракових клітин;
- Ускладнення, які виникають після 7 дня після проведення операції, називаються пізніми, вони виникають у приблизно 12% пацієнтів.

Цікаві фільми були присвячені канцерогенезу (процесу утворення ракової клітини, яка росте значно швидше, ніж звичайна нормальна клітина людського організму), впливу нових ліків на ракові клітини та уражені ними ділянки тканин організму, превентивна (попереджувальна) дія щодо недопущення формування нових ракових клітин та інше. Урологи відкрито говорили про те, що в багатьох випадках сучасна медицина поки що безсила перед хворобою, проте пацієнта на самому початку потрібно не лише обнадіювати, а ознайомити із тим, наскільки серйозною є його проблема і що її потрібно вирішувати спільно. Поділилися урологи і доцільністю призначання тих чи інших препаратів, особливо у постопераційні періоди, а також обговорили можливість мінімізації виникнення супутніх захворювань чи побічних ефектів у різних випадках.

Дискусію у присутніх викликало обговорення теми «Психоемоційний статус пацієнтів із хронічним простатитом», а також публічної лекції «Рання діагностика та можливості консервативного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози (аденоми простати)». Свої запитання професору Шуляку та іншим доповідачам задавали не лише їхні колеги-урологи, але і їхні пацієнти.

На другий день проведення конференції (27 серпня) українські урологи провели тематичні круглі столи, здійснили екскурсію Трускавцем, ознайомилися з особливостями призначення «Нафтусі» для хворих на уропатію. Окрім задоволення, урологи також висловили надію, що такі науково-практичні конференції відбуватимуться у Трускавці щорічно та в майбутньому набудуть міжнародного статусу.

Це вже не вперше санаторій «Карпати» приймає таких поважних гостей, а за кілька місяців тут відбудеться ще одна науково-практична конференція, цього разу з психології та психотерапії.

На фото: виступають Олександр Шуляк та Ігор Попович; під час доповіді; учасники конференції.

Володимир Ключак

Іван Франко та "Відкритий світ"

Вшанування Великого Каменяра в Україні поступається вшануванню Великого Кобзаря і про це свідчить хоча б той факт, що навіть на Франковій землі – Дрогобиччині – не кожен одразу назве дату його народження, 27 серпня. П’ятдесят томів творів Івана Яковича – це далеко не вся його спадщина. Франка ще довго досліджуватимуть літературознавці, історики, етнографи, політики, публіцисти, адже глибина Франкової криниці практично безмежна, а велич українського Мойсея – неосяжна. Та, на жаль, Франко в Україні все ще залишається забутий, а інколи і відверто непотрібний. Як і за життя різношерсті «патрійоти» цькували його та звинувачували у різних немислимих гріхах, бо не могли винести його сили духу, величі, ерудиції та гострого слова, так і тепер багато хто волів би обмежитися згадкою про «сина народу, що вгору йде, хоч був запертий в льох», виключно на урочистостях з нагоди, а не на щодень.

Цього року припадає 155-та річниця від народження Івана Яковича Франка, тож у Нагуєвичах в день 28 серпня було велелюдно. Міністри з Києва, губернатор області, глава районної ради та районної державної адміністрації, мери близьких міст, концерти та інші видовища. Транспорт до Нагуєвич організувала і Трускавецька міська рада, бажаючі могли безкоштовно поїхати на урочистості одразу після скромного відзначення ювілею тут, у Трускавці. Вже традиційно біля пам’ятника Франку на однойменній вулиці зібралося дуже мало людей – цього разу біля 25 – 30 чоловік і то значна частина з них «по службі», з відділів культури та освіти. Кілька пісень та віршів, покладання квітів, вітальне слово від влади, виступ педагога з НВК СШ № 2-гімназії..

Однозначно, що не лише таких вшанувань хотів би Франко, якби жив. Він хотів би, щоб його ідеї втілювалися в життя, або хоча б були зрозумілими для його нащадків. І є ще люди, які хочуть наблизити Франка до народу, з якого малий син Яця-коваля виріс і якому був вірний аж до свого останнього подиху. І є ще люди, для яких цей «народ» не порожній звук, а громада, за яку варто дбати не менше, ніж за власну кишеню.

Святкування 155-річниці від Дня народження Франка Святкування 155-річниці від Дня народження Франка
Святкування 155-річниці від Дня народження Франка Святкування 155-річниці від Дня народження Франка
Святкування 155-річниці від Дня народження Франка Святкування 155-річниці від Дня народження Франка

27 серпня 2011 року в Нагуєвичах пройшла робоча нарада з питань проведення літературного конкурсу «Стежками Каменяра». Організатор цієї акції – тижневик «Каменярі» на чолі з засновником і головним редактором Ігорем Курусом, ГО «Вся Україна» та відділ освіти Дрогобицької РДА. Конкурс, який планують зробити щорічним, дає можливість учням шкіл самостійно обрати тему в номінаціях проза, поезія чи драматургія, надіслати свої роботи та в разі перемоги отримати різні цінні призи (книги, оргтехніка тощо). Твори переможців організатори конкурсу видаватимуть власним коштом та розповсюджуватимуть в нашому регіоні. Було сформовано і журі конкурсу, до якого ввійшли і відомий франкознавець, професор Галина Сабат з Дрогобицького педуніверситету, і знаний франкознавець-вчитель Петро Сов’як, вчителі шкіл міст та сіл нашого регіону. Трускавець у журі представляють вчительки української мови та літератури трьох наших шкіл – Олеся Рязанова, Людмила Свінціцька та Ганна Ковалишин.

Те, що ідея серйозна та буде втілена в життя, не викликає сумніву. В Нагуєвичі керівник Національного проекту «Відкритий світ» Ігор Курус (донедавна – заступник голови Національної ради України з питань радіомовлення та телебачення, член різних урядових та міжвідомчих комісій) приїхав не з порожніми руками – для школи в рідному селі Каменяра було привезено мультимедійну техніку, яку отримають і інші школи регіону – в селах району, в Бориславі, Дрогобичі, Стебнику, Трускавці. Так, як повідомив нам начальник відділу освіти ТМР Михайло Шубак, котрий також брав участь у вищезгаданій нараді, в місті-курорті найпершою отримає необхідне обладнання СШ № 1. Трускавецька делегація, яку очолював Михайло Іванович і в яку ввійшли методист методкабінету Жанна Гаврилик і вчителі Оксана Думайло (СШ № 1), Олеся Рязанова (СШ № 2) та Наталія Машненко (СШ № 3), мала можливість разом з іншими не лише обговорити важливість проведення літературного конкурсу, на який учні можуть надсилати роботи до 1 жовтня (результати будуть відомі 1 листопада), але і поспілкуватися з онуком Франка – Роландом, сином Тараса Франка. Вчителі отримали і надзвичайно цінний подарунок – набір книг, серед яких два томи «Антології української драматургії», і «Як ми говоримо» Бориса Антоненка-Давидовича, і «Мовленнєвий етикет», і збірник цікавих завдань та рухливих ігор, і твір «Бояриня» Лесі Українки, і комікс «Шлях до волі» про Самійла Кішку, і набір портретів поетів та письменників ІІ половини ХХ століття (Самчук, Стус, Симоненко, Драч, Олійник, Вінграновський, Загребельний, Нестайко, Костенко – всього 36 портретів), і інші цікаві та пізнавальні книги.

Проект «Відкритий світ» підтримала і Львівська політехніка – проректор та завкафедри інформаційних технологій Національного університету Володимир Пасічник наголосив на важливості підтримки українського шкільництва, про що не раз говорив ще Іван Франко. Те, що буде зроблено для українських шкіл в рамках реалізації даного проекту, гість зі Львова порівняв за значимістю із виходом людини в космос та освоєнням ядерної енергії. Не лише пересічні українські школярики, але і діти з особливими потребами відчують переваги нового навчання, коли мобільний планшет та стілос замінять дошку та крейду, зошит та ручку, а тренажери української жестової мови зроблять нечуючих повноцінними членами суспільства. Відкриються і нові можливості для нашої діаспори, щоб українці в будь-якому куточку світу залишалися українцями і не тільки заробляли гроші, а й мали можливість навчати своїх дітей рідною мовою за спеціально розробленими програмами.

Іван Франко, на жаль, для багатьох із нас залишається ще незнаним. Та є надія, що завдяки таким проектам як «Відкритий світ», ідея Франка жити для народу до кінця своїх днів не буде для нашого покоління утопією, а реальністю, а юні таланти Франкової землі матимуть можливість реалізувати свої можливості, розкривати свої нахили та здібності в умовах лагіднішої дійсності, ніж це доводилося робити Франку в далекому ХІХ столітті. Бо «не пора … москалеві служить, … нам пора для України жить!», бо «Гримить! Благодатна пора наступає…», бо «лупайте сю скалу, нехай ні жар, ні холод не спинить вас…», бо повинен бути «дух, що тіло рве до бою, рве за поступ, щастя й волю…». І щоб відчути чи отримати цей дух, потрібно відкинути горделивість та пиху, а вклонитися рідній землі та напитися із чистого джерела, із Франкової криниці. І стане тоді для нас Франко не просто пам’ятником, повз який байдуже проходимо і якого згадуємо чи й не згадуємо раз на рік, а нашим Євшан-зіллям.

На фото: в будинку літератора обговорюють робочі моменти стосовно конкурсу "Стежками Каменяра"; керівник Національного проекту "Відкритий світ" та редактор "Каменярів" Ігор Курус в Нагуєвицькій школі демонструє нову техніку та спілкується з начальником відділу освіти ТМР Михайлом Шубком; делегація із Трускавця разом з Роландом Франком; Франка вшанували і в Трускавці.

Володимир Ключак

День Шахтаря, день Стебника, день прощання з літом…

Стебник святкує День міста тоді ж, коли і Донецьк – в останню неділю серпня. Саме тоді відзначають в Україні День шахтаря, професії важкої, небезпечної, яку часто недооцінюють, але в котрій можуть себе реалізувати тільки справжні чоловіки.

Стебник святкує День міста в останню неділю літа і це накладає певний відбиток на святкування. Прощання з літом, скоро школа-бурса-інститут, тож цей день – як нагода відірватись по-повному, вдарити лихом об землю, погуляти, щоб була пам’ятка аж до літа наступного.

Стебник святкує свій День народження дещо скромніше, проте і щиріше, ніж Трускавець. Нижчий статус (все ж місто у складі іншого міста, а не місто обласного підпорядкування), менший бюджет (доводити цей факт навряд чи є потреба), зате більш компактна та згуртована громада, яка щиріше виявляє свої емоції і не приховує їх, щоб здаватися більш серйозними, як це роблять наші перед відпочивальниками.

день Стебника день Стебника
день Стебника день Стебника
день Стебника день Стебника
день Стебника день Стебника

Вітали стебничан зі святом не лише міський голова Василь Пецюх та його підлеглі. З Дрогобича прибув секретар міської ради Тарас Метик, виступили два обласні депутати (Михайло Задорожний та Тарас Курчик), свої вітання від Трускавця для сусідів передав Руслан Козир, який сюди прибув із заступником Петром Нестерівським. Слово благословення мовив отець Михайло Комарницький.

А ось перелік тих, хто дарував свято стебничанам. Дитячий вокальний колектив Стебницької музичної школи (керівник Л. Кузьмич) – В. Товт "Давайте разом заспіваємо", А. Ригус "В саду гуляла", В. Васів "Скрипка", С. Подобінська "Ангел", М. Березяк і О. Білик "Не давайте суму жити", М. Варивода "Хай вам щастить", Т. Василишин "Мій рідний край". На закінчення свого виступу усі юні артисти разом із солістками Ю. Ціко і Я. Яцьків виконали пісню "Будьте здорові".

Чергуючи свої номери, свято продовжили вихованці циркової студії "Вікторія" (керівник І. Куць): М. Губицька і Х. Вишньовська (акробатичний дует), М. Кузів (еквілібр на отушках), М. Губицька (гімнастика на трапеції), згодом виступили вихованці СТК "Мерінга" (керівники Н. та І. Франчуки). До уваги глядачів були представлені композиції "Кармен", "Хіп-хоп, "Диско". С. Гордєєва виконала пісні "Вільний птах", "Не забувай", "Палала". Вокальну студію "Час" представили В. Білоголовка і А. Сушко з піснею "Моя Україно". Від ВС "Орфей" представниками виступили дві Юлії – Вошик і Войтанович – з піснею "Українка-чарівниця". Завершила концертну програму керівник вищеназваної студії Уляна Буга, котра виконала пісню "Не сумуй".

Завершилося святкування Дня міста Стебника феєрверками.

На фото: стебничан вітають зі святом о. Михайло Комарницький та міський голова Василь Пецюх; шаховий турнір; святковий концерт – виступи учасників.

Володимир та Мар’яна Ключак

Операція "Олесь", або Чи має шанс Олександр Лавринович стати народним депутатом України?

Олександр Лавринович Після Януковича й керівника президентської адміністрації Льовочкіна Олександр Лавринович є фактично третьою особою в Україні за впливом на процеси так званого державотворення. Так званого, тому що практично мова йде про руйнацію України як незалежної держави.

Посада міністра юстиції дозволяє йому бути непублічною людиною і фактично виконувати роль “сірого кардинала”, зміцнюючи особисту владу Віктора Януковича. Звідси й надання тому повноважень, які не снились усім попереднім президентам, разом узятим, і неконстутиційні за своєю суттю рішення Конституційного Суду України, коли президентові стало дозволено те, чого нема в Основному Законі.

Найбільш яскравий приклад - переведення президентським розчерком пера судді Кірєєва до Печерського суду Києва, хоча нормами Конституції подібні дії не передбачені, а тому процес над Тимошенко від самого початку є нелегітимним.

Всі ці маніпуляції з законами та Конституцією здійснюються Лавриновичем мало не таємно, не для широкого загалу, а того, кого звикли називати електоратом, просто ставлять перед фактом.

Вірно-відданість Лавриновича зросла в геометричній прогресії, коли, за чутками, Янукович, який тоді ще був прем’єр-міністром, кулаком “виховав” міністра юстиції, як це він полюбляв і полюбляє робити. Тепер Лавринович не просто вгадує бажання боса, а й попереджає їх, кинувши до ніг президента з маленької літери всі свої юридичні знання.

Будучи в стані національно-демократичних сил, Лавринович не сповна використав свій потенціал. Його явно тримали на другорядних, а то й третьорядних ролях. Тому, коли випала нагода здійснити стрімку кар’єру в “ворожому” таборі, Лавринович навряд чи вагався, тим більше, що вербувальники відразу намацали слабкі ланки майбутнього міністра: захланність, амбітність і власне здатність до кар’єризму. Мова не йшла про звичайне зрадництво, в якому українські політики постійно звинувачують одне одного. Сам стиль життя народних обранців й аморфність електорату спонукає їх шукати де краще для них самих, а поняття совісті, моралі їм не притаманні.

Вісім років Олександр Лавринович представляв Борислав Львівської області у Верховній Раді України й навіть удостоївся звання Почесного громадянина цього нафтового містечка. Зараз, звісно, його популярність не така вже й велика, як раніше, але чинна влада час від часу користується його послугами. Скажімо, обленерго вимкнуло за борги електропостачання місцевому водоканалу, а, отже, автоматично припинилося й постачання води. Міністр юстиції прислухався до прохання міського голови Борислава, який прийшов до влади від Фронту змін, зателефонував куди треба - і постачання електроенергії та води відновилися. За великим рахунком, це не розв’язало й не могло розв’язати проблем водоканалу, бо сумарний борг комунального підприємства становить понад десять мільйонів гривень, що для куцого місцевого бюджету є астрономічною сумою, але реклама Лавриновичу була зроблена. Міський голова особисто подякував йому в засобах масової інформації. Можливо, цей досвід слід запровадити Партії регіонів як доказ проведення економічних реформ? А що, зателефонував міністр - і проблему розв’язано! Що стосується бориславського водоканалу, то після втручання Лавриновича підприємство вирішили реорганізувати, створивши нову структуру. А ось понад десятимільйонні борги зависли в повітрі й кредитори ламають собі голову, як їх повернути. Чи не з легкої руки Олександра Лавриновича здійснена ця оборудка? І чи не з тієї ж опери списання олігархам їх понад двадцятимільярдного боргу?

Саме “засвітка” Лавриновича змусила багатьох задуматися, чому це було зроблено. Для Партії регіонів зайвих штиків у майбутній Верховній Раді не буде. Тому слід очікувати, що Олександр Лавринович піде до парламенту не лише за партійним списком, а й ризикне балотуватися на мажоритарному окрузі, якщо, звісно, вже не порадив Януковичу відтягнути вибори до 2015 року. На Дрогобицькому виборчому окрузі, куди, крім Борислава і Східниці, вже входять Трускавець, Дрогобич, Стебник, Дрогобицький район (цікавий округ з точки зору перспективи розвитку цього регіону!), у нього мало шансів, щоби знову стати народним обранцем, хоча все залежатиме від того, хто з гідних конкурентів балотуватиметься на ньому й чи не застовбичить Партія регіонів це місце для свого улюбленця - Віктора Ющенка, про що зараз не говорить хіба що лінивий. Тому не виключено, що Олександр Лавринович подасться на рідну Житомирщину або знайде якийсь інший нейтральний округ.

Олександр Лавринович прекрасно розуміє, що, за великим рахунком, йому просто необхідна депутатська недоторканість з огляду на стрімке падіння рейтингу Януковича і Партії регіонів. За даними Центру Разумкова, популярність чинного президента з травня минулого року впала з 39,2 відсотка до 14,6, хоча рейтинг Ющенка за перший рік президентства впав з 47 до 20 відсотків. Нині Януковича однозначно підтримує лише 9,7 відсотка виборців. Особисто для Лавриновича це не може призвести ні до чого доброго. Падіння влади може відбутися навіть набагато раніше, ніж сам собі замислив Олександр Лавринович, хоча він робить усе можливе й неможливе, аби зберегти цей режим, а, головне, - комфортне й безбідне існування в ньому для себе, коханого. І депутатська недоторканість, звичайно, не буде зайвою, тим більше, що Олесю, як його називають у Бориславі, можуть пригадати процес над Юлією Тимошенко, адже всім зрозуміло, що без втручання “сірого кардинала” тут не обійшлося…

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

День Залежності

У середу відсвяткували двадцяту річницю Незалежності України.

Не знаю, як у вас, але в мене залишилося відчуття несправжності, фальшивості цього свята. Як і двадцять років тому, ми залишилися залежними. Тоді - від комуністичної номенклатури, яка подарувала нам незалежність, бо не хотіла, аби нею командувала Москва. Нині - від донецької олігархії, яка імітує незалежність, бо хоче знову бути незалежною від Москви.

Вони побудували свою незалежність, де нема відповідальності й зобов’язань, а є лише можливість безкарно збагачуватися. Найбільший бич України так і залишився - залежність народу від влади. В Конституції України написано все гарно, і той же народ оголошено єдиним джерелом влади. Насправді все з точністю до навпаки, бо не виписаний механізм, а як дійсно стати цим єдиним джерелом влади. А якщо до цього доплюсувати наші лінь і байдужість, то матимемо гримучу суміш безвідповідальності народу за владу.

Не Ющенко винен у тому, що змарнував наші надії після Помаранчевої революції, а ми, що дозволили йому це зробити. Не Тимошенко винна в тому, що нині суди перетворилися на пародію, а ми, коли мовчали, хоча й бачили її спроби “приручити” суддів, коли вона була прем’єр-міністром. Не Янукович винен у тому, що нині в Україні відбуваються політичні репресії, а ми, бо мовчали, поки він один за одним висмикував людей у тюремні камери. Не опозиція винна в тому, що нині діється в Україні, а ми, бо не змусили й досі лідерів цих партій об’єднатися в єдиний рух “Україна без Януковича”!

Залежність сидить усередині кожного з нас. Її щодня треба вичавлювати по краплині із себе. Як можна подолати страх, так і залежність треба викорінити назавжди. Людина народжується вільною і такою має бути все життя. Такий Божий замисел, і великий гріх його порушувати. Не можна стати вільним з першого числа чи з понеділка. Треба таким бути завжди, плекати власну незалежність, як безцінний дар.

А якщо ви не можете зробити перший крок, аби стати незалежним, то не скаржіться, що живете в багнюці.

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.