Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№92 (336) 14 вересня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Про події одним абзацом

- У вівторок, 13 вересня, була перекрита для руху вулиця Дрогобицька (між дрогобицьким кільцем та готелем "Бескид"). Дорогу повністю перерили впоперек, щоб ліквідувати пошкодження газової труби. Вулиця ремонтувалася два роки тому за кошти міського бюджету, в серпні її ремонтували за кошти державного бюджету. Вулиці у Трускавці ремонтують без винесення комунікацій, що ставить під сумнів доцільність таких робіт – у випадку аварійних ситуацій здійснюються розкопки і дороги стають такими, як і були.
- Пасажири, котрі їздять залізничним транспортом, вже кілька днів поспіль мають незручності через проведення ремонтних робіт між станціями Стебник та Дрогобич. Їде рано електричка із Трускавця і повертається до Трускавця остання зі Львова, решта – не їздить ось уже кілька днів. Ремонтні робот на залізничному відтинку шляху наближаються до завершення.
- Кілька хвилин перед десятою вечора 13 вересня розгорілася пожежа на дев’ятому поверсі будинку 1 на вулиці Стуса. На місце події оперативно прибули працівники міського МНС двома машинами пожежної. Станом на 22.20 пожежу вдалося загасити. Людських жертв немає. Причини пожежі з’ясовуються.

вулиця Дрогобицька пожежа на Стуса

Чому руйнується стіна?

руйнування стіни біля церкви святого Миколая Нещодавно почалося руйнування підпірної стіни біля церкви святого Миколая від вулиці Стебницької). Виникає логічне запитання – чому впродовж багатьох років стіна стояла, була в нормальному стані, а тепер, коли до влади прийшов новий міський голова, вона почала руйнуватися? Чому всюди, куди не глянь в нашому місті, всюди йдуть процеси руйнування? Може це руйнівне деструктивне начало перебороло начало творче, конструктивне?

У Трускавець їде Цимбалюк

В суботу, 17 вересня, очікується приїзд до Трускавця голови ЛОДА Михайла Цимбалюка та проведення робочої наради з питань підготовки до економічного форуму та до Євро-2012, повідомляє наше джерело. В рамках візиту буде проведено огляд відремонтованих за кошти державного бюджету вулиць міста. Цікаво, чи зроблять до суботи дорожню розмітку та як пояснять губернатору, чому міська влада не підняла каналізаційні колодязі (мала це зробити власним коштом згідно умови про спів фінансування робіт), через що їх просто закатали в асфальт?

Східницькі готелі забирають всю воду?

У вівторок, 13 вересня, міський голова Борислава Володимир Фірман провів нараду за участю зацікавлених сторін щодо водопостачання Східниці. Наше східницьке джерело інформує, що суть проблеми полягає в тому, що три великі готелі поставили насоси, які качають всю воду, що йде на Східницю і таким чином інші об’єкти селища страждають від засухи. Детальнішу інформацію надамо в одному з найближчих номерів вісника.

Програма концертів у ПК Шевченка на другу половину вересня

15 вересня, 20.00 - концерт народного артиста України В. Павліка.
16 вересня, 20.00 - концерт О. Гаврилюка.
17 вересня, 20.00 - концерт А. Салтикова.
19 вересня, 20.00 - концерт заслуженої артистки України К. Бужинської.
20 вересня, 20.00 - концерт дуету «Світязь».
21 вересня, 16.00 - концерт народного ансамблю пісні і танцю «Трускавчанка», 20.00 - концерт квартету «Тенор Бельканто».
22 вересня, 20.00 - концерт Ігоря Слуцького.
23 вересня, 20.00 - концерт народного артиста Росії Є. Шифріна.
24 вересня, 20.00 - концерт О. Алябіна.
26 вересня, 20.00 - концерт народного артиста П. Зіброва.
27 вересня, 20.00 - концерт народного артиста України Степана Гіги.
28 вересня, 16.00 - концерт народного фольклорного ансамблю «Джерела Карпат», 20.00 - концерт народних артистів України В. Данильця та В. Мойсеєнка.

Примітка: у програмі можуть бути зміни та доповнення. Програму подано за матеріалами газети "Трускавецькурорт".

Вшанувати загиблих журналістів

Цієї п’ятниці, 16 вересня, о 19.30 відбудеться Всеукраїнська акція вшанування пам’яті загиблих журналістів. Метою акції є нагадати чинній владі про покарання замовників вбивства Георгія Ґонґадзе та вшанувати людей, які, пожертвувавши життям, не продали свою професійну гідність та не побоялись доносити до людей правдиву інформацію. Скільки їх полягло в Україні та світі – ніхто навіть не береться підрахувати. А скільки продовжує працювати, тримаючи руку на пульсі життя, несучи слово правди, наражаючи часто своє життя та здоров’я на небезпеку від влади та криміналу.

Вечори пам’яті пройдуть у Києві, Харкові, Львові, Дрогобичі, Черкасах, Рівному, Одесі, Івано-Франківську. У Дрогобичі вечір пам’яті розпочнеться на майдані Т.Шевченка. Звідси колона людей із запаленими лампадками рушить маршрутом: вул. Т. Шевченка – вул. С.Бандери – майдан Ринок – площа Замкова Гора – вул. Юрія Дрогобича (до будинку №22, де розташована філія Вінницького проектного інституту). Тут біля будинку, де у 1998 році працював Г. Ґонґадзе, відбудеться віче та викладення лампадок біля меморіальної дошки. Контактна особа: Олег Дукас – (093) 15-333-83.

Власна інформація

Зубожіння внаслідок "проїдання"?

пленарне засідання ХІІ сесії ТМР Друге і останнє пленарне засідання ХІІ сесії ТМР відбулося 14 вересня. Традиційною депутатською розминкою стали запити. Рада підтримала звернення Богдана Процишина до прокурора Львівської області Віталія Ковбасюка стосовно межових знаків між прибудинковою територією будинку 16 на вулиці Сагайдачного та ТзОВ "Інвестиції-Консалтінг", котре веде забудову комплексу "Лісова пісня". А до керівника КП "Трускавецьжитло" Олександра Ткаченка цей же депутат звернувся із проханням прискорити процес виготовлення державного акту на право власності по прибудинковій території біля вищезгаданого будинку на Сагайдачного.

Депутат Михайло Малащак звернув увагу на жахливий стан пішохідної дороги від джерела "Юзя" до верхнього бювету, а депутат Ігор Ластовецький цікавився, хто ж дав дозвіл заливати фундамент прямо біля майбутньої вулиці Різняка-Макомацької. Виявляється, що фундамент знаходиться за 4,5 метри від дороги – таку відповідь надало управління архітектури. Вкотре проблеми свого виборчого округу підняв депутат Ігор Гарванко. 25 тисяч гривень передбачено в міському бюджету на енергозабезпечення будинку 9 на вулиці Івасюка (гуртожиток), ось вже осінь, а до робіт ще ніхто й не приступав. Ігоря Антоновича аж ніяк не задовольняють відписки заступника міського голови Петра Нестерівського, тож він просить мера це питання взяти під особистий контроль. Завершальним запитом був виступ депутат Євгена Юника стосовно збирання-здирання коштів із водіїв, які користуються прилеглою до міського ринку вулицею. Депутат розповів, що охоронці, які збирають данину по 2 гривні за проїзд, здійснюють це за розпорядженням керівника ринку Євгена Сухіни. "Це самоуправство, яке недопустиме в нашому місті", - зазначив Євген Володимирович.

Перед розглядом першого питання порядку денного начальник фінансового управління міської ради Микола Федоричак ознайомив присутніх із результатом перевірки та аудиту КРУ за 2006 – 2011 роки. Мова йшла про тисячі коштів, які, на думку КРУ, використані не за призначенням. Так, у Трускавці були певні порушення по виплаті заробітної плати в органах управління (міська рада), перевищено ліміт оплати за використані енергоносії. По освіті знайшли перевищення видатків при закупівлі та встановленні металопластикових вікон у школах та дитячих садочках. Ця сума – близько 15 тисяч гривень. Якщо врахувати, що це за 5 років і порахувати, скільки ж вікон було поміняно за часів попередньої влади Трускавця, то стає зрозуміло, що існуючі порушення важко навіть назвати порушеннями. Втім, так само важко погодитися із тим, що порушенням є збільшення кількості видатків на харчування хворих у міській лікарні. В галузі культури за 5 років порушень знайшли на суму аж … 16 тисяч гривень – по капітальних вкладеннях та зарплаті. Суми втрат бюджету щодо операцій з земельними ресурсами на сесії не називалися з невідомо яких причин. Та з питання результатів перевірки КРУ міський голова планує скликати окрему сесію, в якій візьмуть участь і правоохоронні органи.

Депутати погодили для ТзОВ "Медіалком" містобудівне обґрунтування стосовно будівництва споруд котеджного типу на вулиці Бойківській (малоповерхова забудова – до трьох поверхів максимум), та перейшли до фінансових питань. Начальник фінуправління Микола Федоричак окреслив ситуацію з міським бюджетом і повторив слідом за міським головою, що в 2011 році реалізується бюджет проїдання. Від нас додамо, що збільшилося це "проїдання" і за рахунок органів управління. Так, якщо ще рік – два тому видатки на житлово-комунальне господарство міста займали третю позицію в міському бюджеті, то тепер на ЖКГ Трускавець витрачає всього 5,6% видатків. Таким чином видатки на ЖКГ займають аж п’яту позицію, зате на третій опинилися видатки на органи управління – на чиновників тратиться 3 мільйони 72 тисячі гривень (10,4%). Отже, кожна десята гривня йде виключно на забезпечення армії чиновників, яких після приходу до влади Руслана Козира не зменшилося, а, навпаки, побільшало. Перше та друге місця по видатках займають освіта та медицина, четверте – культура.

За півроку місто взяло 12 короткострокових позик на суму понад 21 мільйон гривень – о кінця року їх треба буде віддати. А з чого? Нова нормативна грошова оцінка за землю не введена і досі, великі санаторні заклади типу ЗАТ "Трускавецькурорт" чи СГК "Дніпро-Бескид" (та не лише вони, цей перелік є значно більший) зменшили надходження до бюджету міста, відпочинковий сезон наближається до кінця, а в Трускавці і далі найнижчий рівень зарплати по області. Місто так і не взяло участі в можливих обласних та державних програмах, які б могли залучити додаткові кошти до Трускавця. А кільки було хвальби на початку року! Та одне діло кулаками махати, а інше робити щоденну рутинну роботу. Депутати довго говорили, щось радили, пропонували, та вийшло так – інформацію взяли до відома, а більш професійно підійдуть вже до формування бюджету-2012. Потрібно буде скорочувати видатки, посилювати економію, шукати додаткових надходжень, продавати землю та комунальне майно, а навіть змінювати підхід до бізнесу окремих господарюючих суб’єктів, зокрема тих, які орієнтуються майже виключно на соціальні путівки. Потрібно, щоб приїжджав багатий клієнт і залишав тут кошти, а не лише думати про соціальний захист – підвів риску в дискусії голова бюджетної комісії Юрій Беднарчук.

Долати стереотипи стосовно Трускавця як совкового курорту з жахливим станом доріг та будівель, низьким рівнем сервісу, корупцією (в тому числі в санаторіях, де за різні послуги треба тупо доплачувати), карати за поширення чуток про розбавляння "Нафтусі" чи інших, які запускають конкуренти, зокрема із Східниці, закликав депутатів заступник міського голови Юрій Яворський. Тема схвилювала всіх, адже вже від перону залізничного вокзалу і до промов екскурсоводів у Трускавці йде активна промоція саме Східниці. "Три східницькі готелі об’єднали свої зусилля і ведуть цілеспрямовану боротьбу проти Трускавця як курорту, поширюють дезінформацію", - кинув репліку міський голова Руслан Козир. Не дивитися, як хтось працює для себе, а самому почати працювати, закликав управління курорту та його керівника Юрія Яворського депутат Євген Юник. Депутат Богдан Габшій не розуміє, чому ж більше, ніж удвічі, зменшився дохід від реклами (раніше комунальні підприємства отримували по 450 тисяч гривень в рік, а цього року надійшло всього 175 тисяч). Коли буде дорожня карта влади та ЗАТ "Трускавецькурорту", котра мала бути прийнята ще 1 травня – цікавився депутат Богдан Процишин. Та на це пан Яворський не зміг надати змістовної відповіді, як і не зміг відповісти на коротке та влучне запитання Юрія Алієва – як вдалося Східниці перетягнути відпочиваючих за такий короткий час? До теми Східниці і того, як гроші з окремих кишень трускавецьких владоможців перепадають тим, хто працює на два фронти, ми ще повернемося. Скандал міг би бути грандіозним, але не хочемо біди для окремих журналістів з табору провладних…

Юрій Яворський теж повідомив, що новий інформаційно-курортний центр, перереєстрований замість квартирного бюро (керівником був Іван Положевець), очолить Світлана Лутчин, та далі міський голова попросив не продовжувати – видно було, що заступник мера і так сказав забагато.

Також на сесії було прийнято Положення про фінансове управління та юридичний відділ ТМР, передано управлінню юстиції в оренду нежитлові приміщення на Героїв УПА, 2, скоригували бюджет розвиту, вилучивши кошти, які мали йти на ремонт вулиці Бойківської (їх перекинули для облаштування тротуарів на Сагайдачного) та зменшивши суму на ремонт Дрогобицької на 8 тисяч (борг з минулого року).

Володимир Ключак

Санстанція і школа

Вересень – традиційно неспокійний місяць в освіті - поки все внормується з розкладом, з годинами вчителям, з тарифікацією. Але цього року школи міста особливо сильно лихоманить, зокрема, навчально-виховний комплекс «середня школа №2-гімназія». Справа в тому, що школа тримає вперту і затяту оборону проти санстанції. Санепідемстанція щороку перевіряє підготовку навчальних закладів до нового навчального року, і щороку видає строгі приписи – ну така у них робота. Але завжди гострі кути власне між освітянами і санстанцією згладжував і брав основний удар на себе завідувач відділу освіти Орест Лобик. Про це сьогодні з ностальгією згадують самі вчителі. Вони ніколи раніше не спілкувалися з контролюючими органами та не турбувалися про побутово-комунальні проблеми. Всі заклади розглядалися як єдина система, за безперебійне функціонування якої основну відповідальність ніс відділ освіти і завідуючий зокрема.

Цього року відділ освіти очолив Михайло Іванович Шубак – спокійна і толерантна людина з Дрогобицького педуніверситету, який, видно, сам також має невеликий досвід спілкування з контролюючими службами, більше займався суто науковою роботою. Тож школи та їх адміністрації переживають і виборсуються з перевірок санстанції самотужки. А головний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут як завжди вимоглива і принципова, адже переконана, що порушення санітарних норм і правил в школах веде за собою важкі наслідки для здоров’я дітей: хвороби зору, опорно-рухового апарату та кишково-шлункового тракту. В навчально-виховному комплексі «середня школа №2-гімназія», за словами Наталії Миколаївни, проведено три перевірки в серпні, останню в п’ятницю – 9 вересня, і всі порушення далі не усунено, припис про виконання заходів з підготовки школи до навчального року згідно санітарних норм і правил далі не виконано. В харчоблоці не завершений ремонт, приміщення захаращені будматеріалами, використаною тарою, не забезпечені гарячою водою мийні ванни; не проведено ремонт малого спортивного залу, підлога пошкоджена, нема освітлення, а великий спортивний зал навіть не прибраний…- це лише мала частина порушень, зафіксованих санстанцією в НВК «середня школа№2-гімназія». Не перелічуватиму всі, щоб не лякати людей. Здивували спокоєм і флегматизмом головного санітарного лікаря деякі пояснення директора школи Олексія Бутенка: «Миючі засоби замовлені і будуть закуплені. Дозатори на рідке мило встановлені, а рідке мило замовлено і скоро буде завезено…» «А поки що дітям руки не мити чи як?»- запитує головний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут. Чомусь в першій і третій школах знайшли можливість забезпечити заклад миючими засобами, поприбирати територію, спортивні зали до початку навчального року. «Ми з розумінням ставимося до браку коштів, але для того, щоб провести ці роботи не потрібно великих коштів. Потрібно просто виявити бажання, поприбирати. Прикро, коли розуміння одностороннє»

А директор НВК виявився не таким вже спокійним. В понеділок 12 серпня він …написав заяву на розрахунок, ніби не витримуючи напруги і тиску санстанції. Але одразу знайшлося кілька вчительок, які почали ту заяву рвати і голосити в стилі «на кого ж Ви нас покидаєте, як же ми без Вас?». Про мелодраму повідомили завідувача відділом освіти Михайла Шубака, заступника міського голови Валентину Бодак, але наразі жодної розв’язки ніби немає. Санстанція називає все це внутрішніми справами освіти…

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Прийом у міського голови: проблемам нема кінця

Як на нашу думку, цей перший прийомний день у вересні, що проходив минулого вівторка, для міського голови Руслана Козира був насичений складними і невідкладними проблемами громадян.

Ось на прийом першими зайшли жінка і чоловік. Надалі стало зрозуміло, що чоловік - її адвокат, а жінка – потерпіла. Її квартиру, що на вулиці Стуса,14 затопили сусіди з верхнього поверху. Найгірше те, власників квартири нема, а помешканням користуються невідомі молоді люди. Тут вони збираються і час від часу влаштовують розваги. Очевидно, в одну з таких вечірок вони або пошкодили кран, або забули його закрити, а в результаті – перелив. Щоб припинити цей потоп, довелося перекрити загальний кран і залишити весь будинок без води на невизначений період. Проблема полягала в тому, як добратися в чужу закриту квартиру, щоби ліквідувати неполадку. Розглядали різні варіанти. Пропонували залучити міліцію, взяти дозвіл із суду на вимушене проникнення в квартиру. Потерпіла жінка з допомогою адвоката склала дефектний акт, щоб представити сусідам на відшкодування завданої шкоди. На місце події мала ось-ось виїхати спеціальна комісія. Словом, ситуація була авральна, а розв’язка прийшла несподівана і позитивна. Олександрові Ткаченку, начальникові КП «Трускавецьжитло», який збирався уже скерувати туди комісію, подзвонили по мобільному телефону, що справу вирішено, - знайшовся власник квартири, витік ліквідували, на будинок воду пустили, а шкоду, яку завдали сусідам, зобов’язуються повністю компенсувати.

У подібному режимі вирішилася справа із перевезенням педагогів санаторію «Джерело».Такого великого гурту жінок, десь зо два десятки, які зайшли у приміщення зали міської ради, де проводив прийом громадян міський голова Руслан Козир, явно не очікував ніхто. Та господар зали як належить зустрів їх, запросив сісти, а тоді запитав, з якою справою хочуть звернутися. Виявилося, це були працівники санаторію «Джерело», в основному педагоги, вихователі. Одна з них взялася викладати ситуацію, яка змусила їх звертатися до мера. Виявляється, вони мають проблему доїзду з роботи додому.

Їх робочий день триває до 21 години. У цю пізню годину вони добираються з роботи до дому не лише у різні кутки Трускавця, але й у Стебник, Борислав, Дрогобич. Багато з них старається встигнути на свої останні маршрутки. Та біда в тому, що від санаторію «Джерело» (та «Кристал») о 21 годині уже нічим добратися до автостанції, бо остання маршрутка № 2 відправляється значно раніше. І жінки за будь-якої погоди, пізньої пори добираються хто як – одні пішки, інші беруть дороге таксі. Раніше, кажуть, ця маршрутка відправлялася справно о 21 годині від «Джерела» і проблем не було.

- Словом, - заявила представниця колективу, - якщо це питання ви не вирішите, ми будемо звертатися в інші інстанції, на телебачення, в пресу.

Міський голова заспокоїв пристрасті педагогів.

- Підняте вами питання є правильним і актуальним.. Але ми не можемо впливати на перевізників, на їх розклад роботи, бо це визначено тендерним комітетом. Ми нещодавно прийняли рішення про створення автотранспортного комунального підприємства. Є у нас плани придбати автобуси нового типу, які обслуговуватимуть місто, в тому числі і вас. З цією метою ми мали зустріч із керівництвом Львівського автобусного заводу…

Перспективи гарні, але людям від того втіхи мало, бо проблема назріла вже і чим раз, тим більше дошкуляє. Поки точилася ця розмова, заступник міського голови Петро Нестерівський зв’язався по телефону із керівником автопідприємства Богданом Асафатом і запросив у міську раду. З ним це питання вирішували, так би мовити, в кулуарах.

- Ми домовилися, - сказав після прийому Петро Васильович, - на експеримент. З понеділка, 19 вересня, перевізники будуть здійснювати рейс до «Джерела» («Кристалу») о 21 годині. Якщо пасажирів на цей рейс буде достатньо, тобто не менше 20, то маршрутка № 2 буде курсувати. В іншому випадку цей рейс знову знімуть. Отже, тепер усе залежить від кількості пасажирів.

Справжня людська трагедія вимальовується у житлових будинках на вулицях Дрогобицькій, 23, Стефаника, 4, Шевченка, 17, Куліша, 2, Стебницька, 38.

У свій час ці будинки радянська влада анексувала, а їх власників репресувала. У пусті помешкання поселилися інші люди. Так вони без проблем прожили до демократичних часів. З настанням незалежності ці будинки, незважаючи, що там живуть мешканці, повернули колишнім їх власникам, а про долю нинішніх мешканців демократична влада не потурбувалася. І тепер виник прецедент - власники не дають людям нормально жити, вимагають залишити житло. А влада не має зайвого помешкання для їх відселення. Є думка створити такий тимчасовий пересильний пункт на базі гуртожитку «Червона рута». Але чи вистачить його для всіх?

Хоче покращити свої житлові умови ветеран війни, інвалід Петро Цибенко. Міська рада у цьому йому не відмовила, але й конкретно не вказала, коли можна очікувати на ключі від нової квартири.

Сім’я Білас має претензії до ЗАТ «Трускавецькурорт», яке при будівництві «Каштану» зайняло частину їхньої приватної території. У цій справі міський голова пообіцяв підтримку даній сім’ї.

Три молоді трускавчанки, працівниці колишнього КП «Наше місто», у яких вища освіта, прийшли, щоб вирішити питання свого працевлаштування. Наразі ця справа є проблемною, але відповідні документи їм порадили занести у міську раду.

Андрій Говіщак,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Цілющий край – Трускавець

Майже за два століття існування курорту його відвідало безліч цікавих, відомих людей, непересічних особистостей. Не варто забувати, що Трускавець місто, яке спонукає до творчості, тож навіть просто обдарована людина тут отримує велике натхнення. А ще, інколи ділиться цим натхненням із нами. Як от панянка-рівненчанка, яка гостювала на курорті на початку літа. Багата творча натура Ірени Пучковської - це оберемок талантів, поєднаний в одній особі. Прозаїк, журналіст, поет та музикант. Щоправда на долю цього тендітного створіння окрім талантів випало чимало випробувань: тяжка хвороба, від якої втратила зір, непрості родинні стосунки. І усе це не зломило сильної натури, а лишень навпаки - після закінчення Рівненського інституту Слов'янознавства Київського славістичного університету за спеціальністю «Міжнародна інформація» дівчина обрала цікавий творчий шлях - письменниці.

Роздуми про місто Ірени - це не стільки погляд на нього збоку, скільки цікаві враження-відчуття. Тож використавши прозовий уривок із чергової замальовки - спробуємо поглянути на Трускавець таким, яким відчула його вона: творча, цілеспрямована, мрійлива...

«...У тихій мальовничій долині причаїлось на весь світ відоме самобутнє курортне місто Трускавець. Сюди щороку приїжджають сотні, тисячі людей з близького, та далекого зарубіжжя. Багате на зелень місто має виключно позитивну енергетику, такий собі затишний куточок живої природи. Мешканців міста впізнати дуже просто: що-небудь запитайте у місцевого аборигена, і з перших двох слів ви зрозумієте в чому особливість. Звичайно, мова де в чому подібна до польської. Воно й не дивно, адже раніше це був польський курорт. Вже потім він став радянським і здобув статус «всесоюзного значення». Тепер цей екологічно-чистий край - найкращий на Західній Україні.

Приваблює око ця мальовнича долина в оточенні Карпатських гір, що їх називають «легенями Європи», тому що такого насиченого киснем повітря, на превеликий жаль, не знайдеш. Трускавець з усіх сторін оточує ліс, від надзвичайної свіжості голова паморочиться. На кожному пагорбі вимальовуються різні породи дерев: дуби стоять могутніми велетнями, наче охоронці навколишнього спокою, багато кленів, в'язів, липи і, звичайно, не минулося без стрункої красуні берізки. Йдеш по вулиці і милуєшся неповторними пейзажами українського Прикарпаття. Захотів, пішов до бювету попити «нафтової води», яка, до речі, за своїм хімічним складом органічних речовин прирівнюється до гомеопатичних препаратів. «Нафтуся» - прозора немов сльоза, має ледь вловимий запах сірководню і дуже виражений присмак нафти. Хто скуштував цю воду, ніколи не забуде її специфічний смак. А ще маємо «Марію», і не подумайте, що це гірко-заплакана дівчина, ні - також водичка, тільки насичена сіллю. Вона містить соду і певну кількість заліза, завдяки чому виводить холестерин з жовчного міхура. Наступний номінант у нашому хіт-параді: «пані Софія», не раджу відмовлятись від вживання, хоча вона лише нормалізує киснево-лужний баланс. Є найсолоніше джерело - «Броніслава», воно призначене, в основному, для полоскання горла та носоглотки. На пам'ятку туристам, котрі хочуть скинути декілька зайвих кілограм: вживайте гірко-солону «Софію». Але маємо парадокс: бажаючих схуднути, нормалізувати киснево-лужний баланс та вивести холестерин виявляється не так вже й багато, бо найбільше інтригує «Нафтуся»...».

Галина Шумило,
газета "Трускавецькурорт"

Нова гідропатія – крок до досконалості БОЛ №2

На теренах філії «БОЛ «Медичний центр № 2» відбулася довгоочікувана подія - відкриття сучасного відділення гідропатії. Ініціатором цього проекту став очільник центру Георгій Пісков. Та проявити цю ініціативу його змусило саме життя, бо свого часу з підвального приміщення гідропатію було перенесено на перший поверх БОЛ № 2, зовсім для цього не пристосованого. Точніше усі методи, вжиті для перенесення, виявилися марними, бо минули роки, і гідроізоляція не витримала навантаження, вода текла між перекриттям, звідси виник ризик втрати цілої будівлі. Теперішній керівник Георгій Пісков вже зарекомендував себе як вправний господарник та менеджер, а тому миритися із ситуацією не міг: надто велика відповідальність. Попри те у ситуації, що склалася, розгледів перспективу. Бо хоч будь-які пертурбації в часи економічної нестабільності - штука ризикована, проте оновлення гідропатії і товариству, і філії піде на користь. Його у цій справі цілком підтримав генеральний директор товариства Віктор Жданов, мовляв, справа дійсно корисна, тож постаратися варто.

І ось результатом цих старань стало відкриття цими днями нового відділення гідропатії у приміщенні, спеціально облаштованому потужними зливними стоками, а віднедавна не менш потужним устаткуванням та обладнанням. Чого лише варті вентиляційні системи (притоко-витяжні), частотні насоси, які забезпечують необхідний тиск та повністю автоматизовані щити управління, які роблять процес відпуску процедур комфортним як для персоналу, так і для пацієнтів. І хоч процес облаштування дещо затягнувся, зробленій справі - лише на користь, бо у процесі обладнання такого потужного відділення європейського зразка поспіх зайвий.

На початку цього тижня потужне обладнання: 6 установок для циркулярного душу фірми-виробника «Polypromsyntes», 2 установки для висхідного душу цієї ж фірми та 4 установки водолікувальної кафедри (душ Шарко) - пройде апробацію та наладку. Представники фірм-підрядників цими днями візьмуть участь у гідравлічних випробуваннях, переконаються у справності систем та підпишуть необхідні акти прийому-передачі. І вже, коли усі ці важливі формальності залишаться позаду, відділення гостинно відкриє двері першим відвідувачам. Благо, що потужність кожного такого апарату дозволить обслужити чималу кількість пацієнтів. Для прикладу, отримати процедуру душ Шарко щодня зможе близько 80 відпочивальників і це лише завдяки одній установці (їх у відділенні аж 4). Трохи менша потужність у циркулярного та висхідного душів, але це не означає, що її буде недостатньо. Навпаки, заступник директора з експлуатації Олексій Майборода, який увесь цей час стежив за процесом, запевняє, що оснащення відділення доволі потужне, знайшлося б лише стільки пацієнтів! Фахівець з експлуатації, який не один рік працює в товаристві, зауважує, що навіть коли виникнуть якісь технічні нюанси, виправити їх вдасться ще під час апробації, тож збоїв у роботі новітнього обладнання тут, навіть за умов максимального навантаження, не передбачається.

Головна медсестра БОЛ № 2 Галина Лунич новим відділом також дуже задоволена. Завжди приємніше працювати з новим устаткуванням, мати справу з новими технологіями. Вона навіть думки не припускає, що персонал не впорається. Та воно й зрозуміло, бо молоді дівча-та-медсестри під час пробних пусків із таким захопленням беруться до справи, що складається враження, ніби вони усе своє свідоме життя працювали з цим обладнанням.

У нашому товаристві, як у доброму господарстві - на усе свій час. Сьогодні час на оновлення настав для однієї з багатьох медичних філій товариства. А завтра, дасть Бог, оновлення відбудеться і в решті оздоровниць. Просто треба не лише надіятися на краще, а ще й власною ініціативою, умінням та терпінням прискорювати процес удосконалення. Тоді й жити ми зможемо краще.

Галина Шумило,
газета "Трускавецькурорт"

День міста Борислава

9 та 10 вересня місто Борислав святкував свій 624-й день народження. 9 вересня в виставковій залі історико-краєзнавчого музею відбулась презентація виставки «ПОКИНУТЕ МІСТО: Борислав Станіслава Рахфала». Ініціатори проекту: Олексій Качмар та Юлія Кисла. В основу проекту лягли фотокартки із домашнього альбому інженера нафтової промисловості С. Рахфала, який випадково знайшли у Бориславі кілька років тому. На виставці представлені також інші документи про промислове місто періоду 20-30 рр. минулого сторіччя. На той час Борислав уже втратив славу «галицького Клондайку». Після 1909 року обсяги викачаної сировини постійно зменшувалися. На ґрунті цих оптимістичних показників виникали надії на те, що у міста є майбутнє. Проте, як показав час, ці сподівання були марними. Довідка: С.Рахфал (1887-1971) належав до представників промислової інтелігенції, яка керувала нафтовидобувною галуззю міста. Випускник «Львівської політехніки», він з 1921 року працював на підприємствах бориславсько-дрогобицького нафтового басейну. В 1935 році інженер захистив наукову працю, отримавши ступінь доктора технічних наук. Із встановленням радянської влади у 1939 році, С.Рахфал виїхав з Борислава до Кракова. В роки нацистської окупації міста він повернувся назад і працевлаштувався у фірмі «Karpathen OI»AG. У 1944 році, коли Червона армія вдруге прийшла до Борислава, інженер був змушений рятуватися від переслідувань і поспішно втік до Кросна. У своєму домі він залишив багато цінних речей, в тому числі й альбом фотографій. У ньому, окрім сімейних фото, збереглися атмосферні портрети робітників та цікаві види міста промислів, лице якого сьогодні повністю змінилося.

Кожен відвідувач експозиції знайде для себе щось особливе, зможе доторкнутись до історії свого міста, краю. І як зазначив на відкритті виставки міський голова В.Фірман :».. В цих світлинах – історія нашого міста, пам’ятаючи минуле ми маємо шанс на майбутнє. Ми горді тим, що живемо на цій землі. Ця виставка, власне, і покликана формувати почуття патріотизму та шани до рідного краю…Висловлюю щиру вдячність ініціаторам проекту та зичу натхнення до праці».

9 вересня в міському Палаці культури відбувся урочистий вечір та концерт присвячений Дню працівників нафтової та газопереробної промисловості. В цей день , зокрема, нафтовиків вітали: міський голова В.Фірман, начальник НГВУ «БОРИСЛАВНАФТОГАЗ» ПАТ УКРНАФТА І. Михайлишин, кращих працівників було відзначено нагородами та преміями, а далі для всіх присутніх відбувся чудовий концерт.

10-11 вересня цілий день був заповнений різноплановими заходами – це і футбольний турнір серед юнаків на кубок нафтовиків за підтримки міського голови , це і змагання серед ветеранів – де на футбольне поле вийшов і сам міський голова.

10 вересня – в актовому залі кінотеатру відбулась 14-а Спартакіада серед інвалідів. Участь у змаганнях взяли 60 спортсменів з особливими потребами. Переможці були нагороджені призами та пам’ятними подарунками.

Протягом дня відбулись конкурси малюнків на асфальті серед малечі, розважально-ігрова програма для дітей шкільного віку «Борислав – рідне місто моє». На алеях міського парку культури було розгорнуто виставки декоративно-ужиткового мистецтва. На головній сцені міста вперше за багато років відбувся виступ оркестру духових інструментів Палацу культури, пізніше естафету підхопили майстри мистецтв та аматори народного мистецтва міського Палацу культури. Пізніше бориславців та гостей міста тепло привітав ВІА «ВАТРА». О 19.00 годині відбулось урочисте вітання з днем міста та Днем нафтовика Бориславського міського голови В. Фірмана, депутата Львівської обласної ради В. Голобутовського, також бориславців вітали гості: Трускавецький міський голова Р. Козир, Попелівський сільський голова Т. Біликівський, голова Дережич М. Соляник, депутат Львської обласної ради М.Баран. В цей день було вручено свідоцтво Почесного громадянина м. Борислава Вікторії ВІРТ, чемпіонці світу та Європи з боксу серед жінок-юніорок. Почесною медаллю «За вагомі заслуги перед містом Борислав» нагороджені Удовенко І.В., Михаць І.Р., о.-доктор Роман Василів, декан Бориславський УГКЦ. Також в цей день були нагородження грамотами та подяками митців, меценатів.

О 19.30 розпочався концерт артистів української естради - /заслужена артистка України Наталка Карпа, дует «Шоколадка», МІА, група «Глазур», арт-балет «Гледіс». Завершилось святкове дійство чудовим святковим феєрверком.

Основними спонсорами святкувань виступили - НГВУ «Бориславнафтогаз» та численні підприємці міста.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Гонорові пільговики чи байдужі (неуважні) перевізники?

А можна і так: малообізнані пільговики та зацікавлені (заклопотані) водії-перевізники. До чого це ми ведемо? А до того, що рішенням виконавчого комітету Трускавецької міської ради від 21 квітня цього року за № 132 вартість проїзду у маршрутках №№ 1,2,3 встановлена одна гривня 50 коп., а пільговій категорії населення дозволено користуватися маршрутками безоплатно.

Однак, це було не дуже вигідно для перевізників. І вони звернулися у виконком міської ради внести зміни у це рішення. Як ми уже повідомляли, у новому рішенні виконкому від 21 липня №209 йдеться про те, щоби в години «пік», а саме – з 07.00 до 10.00 год. та з 15.00 до 21.00 забезпечувати безоплатний переїзд у маршрутках 3-ох пільговиків, а з 10.00 до 15.00 – без обмежень. Для здійснення контролю за виконанням даного рішення вирішено створити робочу комісію із представників громадськості.

Відтоді минуло практично два місяці. Оскільки контроль за виконанням даного рішення покладено на заступника міського голови Петра Нестерівського, то до нього й запитання:

- Чи поступали від пільговиків нарікання на перевізників?

- З часу прийняття рішення № 209 скарг на перевізників від людей, які користуються пільгами, не було.

- Чи створена робоча комісія за здійсненням контролю за виконанням даного рішення?

- Створена. Наразі ніяких сигналів стосовно порушень даного рішення від неї не надходило.

Це, звичайно, добре. Створюється враження, що усі задоволені. Та користуючись час від часу міськими маршрутками, ми звернули увагу на такий факт. Після 10-ї години ранку, коли починає діяти рішення виконкому № 209 про безкоштовний проїзд у маршрутках міста для усіх пільговиків, водії маршруток (не можу сказати, що всі) продовжують брати від стареньких людей оплату за проїзд. Справа виглядає так: заходить у маршрутку людина похилого віку і дає за проїзд гроші. При цьому вона не питає водія, чи можна їхати по пільгах. Водій спокійно бере гроші. А чи могло би бути якось інакше? Наприклад, так – глянувши на старшу людину, водій міг би спитати : «Маєте пільги? Можете їхати безплатно». Звичайно, жоден водій не зобов’язаний про це питати людей. Бо й серед пільговиків є гонорові, що хочуть платити. Чого доброго, вони можуть образитися на таке запитання. Але багато людей користується такою пільгою, та вони не знають про те, які норми ввело для них місто. Знову ж таки, яким би добрим водій не був, інформувати людей про пільги він не буде. Гадаємо, з цією метою було б добре у кожній маршрутці встановити відповідне повідомлення або навіть весь текст рішення за № 209. Наразі є оголошення про те, що з 29 квітня цього року проїзд у маршрутках коштує 1 гривня 50 коп. Залишилися у салонах маршруток і старі вивіски про два пільгові місця А відомо, з липня цього року їх є три на весь день. Словом, ситуація виглядає так: водіям такий стан не є протипоказаним, а контролю за виконанням даного рішення з боку громадської комісії і влади наразі нема.

Андрій Говіщак

Злочин і кара

Крадіжки і пограбування посідають одне з перших місць у списку злочинів, які трапляються на теренах нашого краю. Днями до редакції завітав старший помічник міжрайонного прокурора Любомир Кріцак, який розповів журналістам цікавий факт із судової практики, коли у цьому «кримінальному» ремеслі ласий до чужого юнак вдався до дикунської витівки.

- Нещодавно Дрогобицький міськрайонний суд під головуванням судді Л.Медведика, - зазначив пан Любомир, - розглянув кримінальну справу про обвинувачення дев’ятнадцятирічного юнака Л. у вчиненні грабежу. Це вже був не перший його «злочинний» досвід. Минулого року хлопець також сидів на лаві підсудних. За скоєння злочину йому судилося три роки ув’язнення. На підставі статті 75 Кримінального кодексу України був звільнений від відбуття покарання з випробувальним терміном один рік. Але молодик знову взявся за своє. Узимку цього року, проходячи повз перехрестя вулиць у Дрогобичі, він помітив чоловіка пана Ш., який розмовляв по мобільному. Юнаку здалося, що громадянин Ш. напідпитку. Скориставшись цим, молодий чоловік вдарив свою жертву ззаду кулаком по голові. Від удару пан Ш. впав на землю, а мобільний телефон вилетів у нього із рук. Швидко підібравши «мобілку», хлопець Л. почав утікати. Коли він раптом оглянувся назад, то побачив, що пан Ш. отямився і намагався встати. Що керувало тоді злочинцем: страх чи бажання зовсім обеззброїти жертву, невідомо. Але, за словами підсудного, він знову повернувся на місце злочину і ще раз ногою вдарив потерпілого по голові. Дременувши, хлопець витягнув карту оператора мобільного зв’язку з телефону, який згодом продав.

Під час розгляду справи суд врахував не відбуте юнаком покарання за попереднім вироком і призначив остаточне – три роки і шість місяців позбавлення волі.

Ірина Михаць,
газета "Галицька зоря"

Оголошення

Загальноцерковний реабілітаційний центр «Назарет» запрошує на реабілітацію осіб, залежних від алкоголю та наркотиків, а також на зустрічі взаємопідтримки, які відбуваються двічі на тиждень. Деталі за телефонами: 067 380-80-98, 067 673-08-79, 097 010-91-99.

Спільнота «Наша хата» - осередок для осіб, що опинилися в скрутному становищі без даху над головою, надає потребуючим місце проживання, харчування та інші види підтримки. Деталі за телефонами: 067 380-80-98, 067 968-92-84.

Благодійний фонд «Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії» запрошує охочих взяти участь у навчаннях для сімейних консультантів, які сприятимуть покращенню Вашого життя в родині й вчитимуть Вас допомагати іншим. Деталі за телефоном: 067 380-80-98, 067 673-08-79.

Для довідки. Благодійний Фонд “Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ” – це благодійна, громадська неприбуткова організація, яка допомагає найбільш потребуючим особам, незалежно від віровизнання, статі, політичних поглядів чи національності. Основним джерелом нашого фінансування є пожертви.

З повагою та молитвами подяки, о. Ігор Козанкевич,
директор Благодійного Фонду «Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ»

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.