Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№103 (347) 12 жовтня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Відбулося засідання міськвиконкому

11 жовтня після обіду відбулося засідання міськвиконкому. Серед питань важливі та цікаві – два: підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у Трускавці (в тому числі і для населення), а також про результати державного фінансового аудиту (звіт заступника начальника обласного КРУ п. Ткачука та начальника фінансового управління ТМР п. Федоричака взяли до відома). Засідання проходило за відсутності представника "ТВ", тож більше інформації – на офіційному сайті ТМР, там – і рішення виконкому.

Чортова дюжина

У вівторок, 11 жовтня, пройшов черговий прийом міського голови Трускавця Руслана Козира. Цього разу на прийомі побувало 13 відвідувачів. З них п’ятеро порушили питання надання місця для торгівлі на бульварі Т. Торосевича. Всі вони отримали однотипну відповідь – "Пишіть заяви, місце Вам надамо, у п’ятницю з цього приводу відбудеться засідання комісії". Музикант, який грає під грибками і платить 200 гривень ЗАТ "Трускавецькурорту", 200 в податкову і 360 в пенсійний фонд, хотів би теж хорошого місця, щоб і йому був заробіток, і щоб відпочивальники були задоволені. Йому пропонували місце позаду стаціонарної сцени, куди планують поселити художників та турфірми, але чоловік відмовився – це йому не підходить.

Пан Мирон Бучацький розкрив деякі деталі минулого депутатки, котра активно виступала на сесії проти переведення його будівлі зі статусу комерційної (лор-кабінет) у житлову, та деталі тут не наводимо. Мова, швидше за все, йде про п. Галину Шиманську, депутата-списочника від "Нашої України". Відвідувач попросив його питання винести на сесію повторно, а голова має прослідкувати, щоб голосування проходило згідно з чинним законодавством. В іншому випадку за справу візьмуться суд та прокуратура. Почесний громадянин Трускавця зауважив, що працівники міськвиконкому порушують законодавство, надаючи відповіді нефахові та не по суті, про це ж говорила і пані Галина Мадика, котра вимагає надання всіх документів, які вона зазначала у своїй попередній заяві, від відділу обліку та приватизації житла (керівник – п. Галина Грицьків).

Старша жіночка п. Галина Івасівка просить голову допомогти посприяти у вирішенні конфлікту із сусідами відносно забудови, а мати шістьох дітей, з яких ще двоє неповнолітніх, звертається із проханням допомогти фінансово через управління парці та соціального захисту. Вдома біда – один із синів впав з другого поверху та отримав важку травму, тож всі кошти йдуть на лікування, інша ж дитина вже тепер харчується не безкоштовно, як це було за часів Лева Грицака, а мусить платити, тож у жінки – скрута. Мер пообіцяв допомогти, принаймні із харчуванням школяра.

Наступний відвідувач просить місце під гараж, а мешканка вулиці Сагайдачного розповідає про "душ по-трускавецьки", коли за відсутності гарячого водопостачання люди мусять митися в тазиках та поливати собі голови із дзбаночків. Атракція – фішка промоції курорту! Інше питання – незадовільне теплопостачання та відсутність ремонту в під’їздах. "Куди діваються наші гроші?" – озвучує ця пані запитання, котрі хвилюють не тільки її.

Не забуваймо: у п’ятницю – відпуст!

В п’ятницю, 14 жовтня, пройде храмове свято в трускавецькій греко-католицькій парафії Покрови Пресвятої Богородиці (настоятель – о. Володимир Бондарчук). В цей день після урочистої Служби Божої вшанують і пам’ять борців за волю України.

Програма святкування 69-річчя УПА

З нагоди 69-ої річниці створення УПА у навчальних закладах Дрогобича та Стебника будуть проведені виховні години, уроки національної пам’яті. У центральній бібліотеці ім. В. Чорновола 10-15 жовтня відбудеться книжкова виставка «УПА – слід в історії». У філіалах міської центральної бібліотечної системи будуть експоновані тематичні підбірки видань «Схилімось перед мужністю УПА». З 1 до 20 жовтня у відділі історії музею «Дрогобиччина» проходить виставка «Визвольна боротьба на Дрогобиччині у 1940-1950 рр.»

13 жовтня о 16.00 у центральній бібліотеці ім. В.Чорновола відбудеться зустріч за круглим столом на тему: «Вивчення історії ОУН-УПА на Прикарпатті: проблеми і перспективи дослідження».

14 жовтня об 11.00 із с. Дорожів Дрогобицького району біля пам’ятника шефа штабу УПА, генерал-хорунжого Дмитра Грицая-Перебийноса стартує легкоатлетична естафета, нагородження її учасників відбудеться у парку С .Бандери в Дрогобичі. О 14.00 у парку С. Бандери розпочнуться урочисте віче та святковий концерт.

30 жовтня – Свято жнив

30 жовтня о 15.00 в Палаці культури імені Т. Шевченка ЗАТ "Трускавецькурорт" пройде Свято Жнив. Початок – о 15.00. Організатор – церква "Добра Новина" м. Трускавця. Інфіормація попередня, джерело інформації – "Добра Новина".

Запрошуємо на концерт

22 жовтня в кіноконцертному залі санаторію "Карпати" (вул. Карпатська, 2) відбудеться концерт українського поета та співака Олега Майовського. Запрошуємо жителів та міста та відпочивальників. Вхід – вільний. Початок – о 20.00.

А ось програма концертів у ПК імені Шевченка на найближчі дні (початок о 20.00): 12.10 – концерт І. Суручану, 13.10 – концерт народного артиста України Степана Гіги, 15.10 – концерт А. Казимира, 17.10 – концерт заслуженої артистки України Катерини Бужинської, 18.10 – концерт квартету "Тенор Бельканто".

Зовнішнє незалежне оцінювання – 2012 набирає обертів!

Абітурієнти 2012 мають можливість активно готуватися до ЗНО-2012, оскільки у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України підписані накази:

1) від 09.08.2011 № 946 «Про зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2012 році» (Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.08.2011року за №1006/19744), яким визначено перелік предметів ЗНО: українська мова та література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, російська мова, одна з іноземних мов (за вибором): англійська, німецька, французька, іспанська;- передбачено, що результати ЗНО в 2012 році зараховуватимуть як вступні випробування до вищих навчальних закладів для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста та бакалавра (спеціаліста, магістра медичного та ветеринарного спрямування).
2) від 14.07.2011 № 791 «Про затвердження Програм зовнішнього незалежного оцінювання» з предметів, які є конкурсними при вступі до вищих навчальних закладів України. Бажаємо успіхів у підготовці до ЗНО – 2012!

Для довідок: Сайт УЦОЯО – www.testportal.gov.ua, сайт ЛРЦОЯО – www.lvtest.org.ua, e-mail: lvtest@gmail.com. Телефон «гарячої лінії» - 032 2422660.

Власна інформація

Планування передбачає ініціативу

За весь час існування закритого акціонерного товариства «Трускавецькурорт» його працівники звикли до методу планування. І хоч дехто і дотепер вважає його совдепівським, ефективність цього методу доведена досвідом і практикою. Таким чином у товаристві є запланована більшість витрат, наперед обумовленими є види та кількість будівельних робіт, тощо. Навіть творчість редакції вже кілька років поспіль продумана заздалегідь. Планує свою роботу і керівництво товариства - рада директорів.

Щоправда ініціативу у плануванні своєї роботи виявляють не усі керівники. Таким чином у четвертому кварталі найбільшу активність у діяльності продемонструє фінансово-економічний напрямок. Директор з економіки та фінансів Орест Бродович прозвітував про п'ять напрямків у своїй роботі. Переважна більшість етапів діяльності цієї сфери пов'язана з аналізом фінансово-господарської діяльності товариства, затвердженню цінової політики та роботою над бізнес-планом. Директор із загальних питань Тетяна Яруш цього кварталу працюватиме над розробкою та затвердженням культурно-масових заходів у процесі святкування Новорічно-Різдвяних свят, а новопризначений комерційний директор Володимир Сирватка - над затвердженням цін на послуги оренди майна.

Решта директорів чи то планування, чи то афішування етапів своєї діяльності уникла. Звісно це не означає відсутність запланованої роботи - «поточки» у директорів з харчування, реалізації та маркетингу та інших вистачає сповна. Здається, керівники просто уникають ініціатив. На цьому факті свого часу наголошував голова Наглядової ради Павло Якубенко. До речі, він навіть запропонував градацію оплати праці керівництва, враховуючи кількість поданих ініціатив. Та поки що цей заклик не спрацював. Чому так? Напевне через те, що більшість керівників і далі сприймають ініціативу як фактор, що карається виконанням.

Галина Шумило,
газета "Трускавецькурорт"

Жодного пня не вирубано незаконно

Останнім часом трускавчани, особливо старші люди, які з дитинства звикли жити в гармонії з природою, висловлюють стурбованість вирубкою дерев в лісі навколо Трускавця. Дорогою від автовокзалу на Модричі, де багато хто має дачі, справді відкривається не дуже приваблива картина – вирізаний ліс, розбитий важким транспортом шлях. Голова міської станиці братства вояків ОУН-УПА Роман Малярчин навіть написав з цього приводу емоційну статтю «Яничари ХХІ століття», яка була опублікована в нашій газеті. Людина так влаштована, що коли ліс рубають, - це погано, це викликає тривогу…

Але директор Дрогобицького лісгоспзагу Василь Матяшовський запевняє, що жодного пня не вирубано незаконно. Навколо Трускавця весь ліс старий – має 140-160 років. Його необхідно вирізати, він гниє, падає, захаращує ліс. Невчасно вирізаний ліс – це також злочин. Це палка, яка має два кінці. Якщо не проводити таку чистку, вирубку верхнього ярусу, то будуть скарги, що ліс захаращений. Це також господарка, яка має свої закони, і жодного беззаконня у вирубці старого хворого матеріалу немає. Ну а зрізані дерева необхідно вивезти, тому вимушено розбита дорога. Все це було роз’яснено і спеціальній ветеранській комісії, яка приїжджала зі Львова для вияснення цього питання.

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Добрі справи – без політики

Презентація громадського проекту «Зарваницька ініціатива» проводилась 7 жовтня в Трускавці активістом проекту, депутатом Львівської обласної ради Олесем Старовойтом. За його словами, проект утворився понад півроку тому в Зарваниці (звідси й назва), але не є ні релігійним, ні політичним, хоча в ньому приймають участь священики різних конфесій та депутати різного рівня від різних партій.

Мета його – розвиток громадянського суспільства, учасники проекту намагаються відновити наші просвітницькі, спортивні традиції та народну кооперацію, скоординувати діяльність тих активістів, хто цим займається. Проект не вилився в громадську чи політичну організацію, щоб уникнути зайвих бюрократичних формальностей і заради можливості залучати до роботи всіх бажаючих. Учасники проекту декларують його як аполітичний, але, як казали древні римляни, від долі не втечеш. І вже через дві години після арешту Юлії Тимошенко в офісі «Зарваницької ініціативи» у Львові утворився Комітет опору диктатурі. Правда, пан Олесь запевняє, що все ж «Зарваницька ініціатива» буде залишатися аполітичною. Однак у своїй розповіді він згадав про відомого спортивного сподвижника, а потім учасника національно-визвольної боротьби Івана Боберського (до речі, нашого земляка з Доброгостова). Однак цей приклад лише підтвердив, що від політики в такій діяльності втекти буде важко. Але може цього боятися не треба? Беручи участь в проекті, політики нарешті, навчилися переступати заради хорошої справи через партійні чи власні амбіції та меркантильні інтереси. А ще змогли б об'єднуватися.

Присутні, священик о. Володимир Бондарчук, керівники партійних та громадських організацій Трускавця, депутати міської ради обговорили можливості та предмет співпраці з учасниками проекту «Зарваницька ініціатива». Намітилася вже й перша акція - презентація і поширення в Трускавці книги Ігоря Гарича «Історичні причини наших поразок і перемог». Книга видана в рамках цього проекту і може слугувати альтернативним підручником історії до так званої «псевдоісторії Табачника».

Орест Лещишин,
газета "Трускавецькурорт"

Кадрове безумство з ознаками корупційних діянь

Якщо говорити про оновлення влади у Трускавці, то ні в кого не викликає сумнівів, що воно відбулося. І не просто косметично, а у великих масштабах. Інша річ, наскільки ефективними були кадрові зміни. Розпочинаємо із шістки лідерів – міський голова, троє заступників, секретар ради, керуючий справами. Хто з них професіонал і нова людина? Валентина Бодак – колишній член трускавецького міськвиконкому та викладач атеїзму в радянські часи, Петро Шумин – ще той, теж з радянських часів, вічний бюрократ, а його робота в архітектурі давно потребує досліджень не преси, а контролюючих органів. Юрій Яворський – у чому його новизна? У інтернетівських фразах про стратегію, промоцію, паблік рілейшенз, бренд-буки і фокус-групи? Чи в тому, що по-новому лобіює, порівняно із депутатством 2006 – 2011? Петро Нестерівський вже показав свої вміння у Бориславі, ЖКГ Трускавця нічого не виграло від такого фахівця. Навряд чи й Олег Ковальчин виявився професійнішим за Ігоря Петранича. Щодо самого п. Козира, то окрім гучних заяв та популізму громада реальних результатів так і не побачила. Ну, можливо, хіба що максимальну за всі роки суму відмили на ремонті кількох вулиць та ще автономників побільшало, які дали можливість заробити міському голові через рідну фірму, а так…

Дивними виглядають ротації кадрів з одних керівних посад на інші, які торкнулися працівників мерії Зенона Пристая, Віри Ільницької, Світлани Ковальчин. Кадрові зміни торкнулися і освіти, і медицини, і ЖКГ, і міського радіо, і квартирного бюро. Козирівці захопили владу, наче більшовики – пошта, телеграф, вокзал… Проте говорити, що Юрій Терлецький зі Станіславою Намистюк краще справляються зі своїми обов’язками, ніж Василь Стечкевич, Михайло Слободян, Іван Гайванович, Василь Колотелюк чи Василь Крук, не доводиться. Не відбулося суттєвих змін, причому на краще, і в освіті та медицині за нових керівиків. Тому враження, що відбуваються зміни заради змін, залишається, хоча тут є одне "але" – проводяться ці всі зміни з однією метою: закріпитися на всіх позиціях, поставити всюди своїх людей, щоб реально можна запустити схему контролю за всім і за все, щоб не оминути жоден із фінансових потоків. Інакше кажучи, це називається – дорвалися.

Все написане вище – те, що відомо фактично всім у Трускавці. Ми ж спробуємо заглянути за лаштунки цих призначень, цього кадрового безумства. Чи все згідно із законом, чи все для блага "заможної" громади і де ж та "чесна" влада, біг-морди якої висіли перед виборами?

Отже, із трускавецької влади стараються повністю витіснити трускавецьких людей. Парадокс? Парадокс, але це факт. Ігор Петранич, трускавчанин, який займав пост керуючого справами, виявився зайвим в команді пана Козира. Тепер посаду керуючого справами обіймає стебничанин. Ідемо далі. Орест Лобик, мешканець Трускавця, виявився непотрібним для команди мера. На його місці – дрогобичанин. Наталія Потічна, яка очолювала юридичний відділ міської ради за часів Лева Грицака, а також Галина Наконечна, яка очолювала даний відділ після неї – трускавчанки. Та тепер очолює юридичний відділ дрогобичанка. Дружину екс-мера Дрогобича Миколи Гука, свого особистого приятеля та партнера по полюванні, пан Козир призначив начальником інформаційно-аналітичної служби. Дивитися за порядком на радіо доручили мешканці Борислава. Відділ культури по блату віддали дружині головного редактора газети, котра перебуває у власності Руслана Козира. В міській раді Трускавця понад 50% працюючих на керівних посадах – іногородні. Коли ж на прийом до голови приходять трускавчани, в тому числі і корінні, їм пропонують роботу двірників чи столярів, навіть якщо люди мають по дві вищі освіти.

Інше питання – законність призначень. Незважаючи на те, що на окремі посади конкурси на заміщення вакантних посад оголошуються, а на інші ні, є ряд моментів, які суперечать ряду чинних законів України, в тому числі і Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". Ніхто не може пояснити, чому ось вже більше, ніж півроку, Юрій Терлецький очолює УЖКГіБ з титулом "в. о.". Він міг бути в. о. начальника управління максимум три місяці. Та, видно, законодавство у трускавецьких владоможців не дуже в пошані. В самій мерії плутаються, коли потрібно казати "начальник" чи "завідувач", а коли "виконуючий обов’язки". А ситуація із призначенням депутата Андрія Кульчинського на посаду головного лікаря міської лікарні Трускавця взагалі вражає цинізмом та порушенням ряду законодавчих принципів. І справа не в тому, достойний чи недостойний пан Андрій цієї посади – мова зовсім не про те. Андрій Богданович не порушив закону, він – законослухняний громадянин. А от міський голова Трускавця Руслан Козир, на нашу думку, порушує ЗУ "Про засади запобігання і протидії корупції". Приклад – стаття 6 даного закону, подаємо витяг із неї.

Стаття 6. Обмеження щодо використання службового становища. 1. Особам, зазначеним у пунктах 1–3 частини першої статті 4 (пункт 1 – особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв’язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі: … 2) неправомірно сприяти призначенню на посаду особи.

Оскільки звинувачення в корупції є дуже серйозною справою, то постараємося подати і інші деталі цієї справи. Осип Свіжинський написав заяву на відпустку ще в кінці травня цього року. В червні, незважаючи на протест начальника головного управління охорони здоров’я ЛОДА Сергія Федоренка, паном Козиром виконувати обов’язки головного лікаря призначено Андрія Кульчинського. Офіційне міське радіо одразу ж поспішило повідомити, що О. Свіжинський вже не повернеться на посаду головного лікаря, а А. Кульчинський – "молодший, та не менш досвідчений". Теж по радіо було підкреслено факт, чому головним лікарем не може бути заступник О. Свіжинського Володимир Чуба – "був членом виконавчого комітету Трускавецької міської ради за попередньої влади". Така собі люстрація місцевого рівня, політичні репресії по-козирівськи. Видно, забули, що і пані Бодак теж була членом того ж виконавчого комітету, що і пан Чуба.

Та повернемося до "досвідченого" п. Кульчинського. Факти говорять про інше – досвіду в Андрія Богдановича стосовно керівництва такою установою як міська лікарня якраз і немає. Призначення паном Козиром на посаду головного лікаря трускавецької лікарні пана Кульчинського можна порівняти з прикладом, якби хтось доручив вести переповнений школяриками автобус людині без водійських прав.

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників охорони здоров’я, затверджений Наказом МОЗ України від 29.03.2002 за № 117 та погоджений Міністерством праці та соціальної політики України (із змінами, внесеними згідно з Наказами МОЗ № 131-О від 18.06.2003 та № 277від 25.05.2007) в пункті 1.3 чітко регламентує, що "головний лікар обласної, центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень" повинен відповідати таким кваліфікаційним вимогам:

1) післядипломна спеціалізація за фахом “Організація і управління охороною здоров’я”.
2) вища кваліфікаційна категорія за лікарською спеціальністю та за фахом “Організація управління охороною здоров’я”.
3) стаж роботи за лікарською спеціальністю для головного лікаря обласної лікарні — не менше 10 років, та за фахом “Організація управління охороною здоров’я" — не менше 8 років; для головного лікаря центральної міської та центральної районної лікарень — відповідно не менше 7 та 5 років.
4) стажування в органах управління вищого рівня.

Андрій Богданович Кульчинський є лікарем-невропатологом, завідувачем неврологічного відділення і він 1) не має післядипломної спеціалізації, як того вимагає закон, 2) не має вищої кваліфікаційної категорії за цим же фахом, бо ж не має і фаху, 3) не має стажу роботи за фахом “Організація управління охороною здоров’я" не те що 5 років, як вимагає закон, а й жодного дня, бо, ще раз повторимо, не володіє цим фахом, 4) не стажувався в органах управління вищого рівня. Отже, як лікар він – професіонал, фахівець, йому респект і пошана. Та як управлінець він – ніхто.

Щоб не втомлювати читачів хронікою подій, зазначимо лише, що справа рухалася таким чином: Осип Свіжинський побував у відпустці в червні, потім вийшов на два тижні на роботу, знову пішов у відпустку, згодом поїхав на курси підвищення кваліфікації (серпень – вересень). Після цього написав заяву про переведення на посаду лікаря-офтальмолога. Оскільки на даний момент Осип Михайлович перебуває на лікарняному, то нам так і не вдалося з ним зустрітися та почути його думку з цього приводу. А тим часом в лікарні говорять, що в неділю, 2 жовтня, було підписано розпорядження мера Трускавця про призначення пана Кульчинського головним лікарем. З 24 жовтня пан Кульчинський поїде на курси здобувати фах, а кадрові пертурбації в лікарні триватимуть. Триває боротьба за посади заступників головного лікаря з медичної роботи та з експертизи непрацездатності – одну з цих посад планують віддати одному із завідувачів відділів. А поки триває кадрове безумство в лікарні, котельня лікарні не доведена до стану готовності, заборгованість по окремих платежах сягнула 3 – 4 місяців, недофінансування складає більше 1 мільйона гривень. А одним із перших кроків Андрія Кульчинського, кажуть, стало звернення до постачальників продуктів, що лікарня буде закуповувати продуктів харчування менше на 50%. Тобто, хворих годуватимуть вдвічі менше, якщо годуватимуть взагалі. "Заможна" громада хай сама себе годує, в тому числі і в лікарні?

Якщо навіть не звертати уваги на факт, що рідна мама депутата міськради А. Кульчинського працює начмедом у лікарні, то з усього вище викладеного виникає логічне запитання – а навіщо пан Руслан Козир так лобіює власне призначення А. Кульчинського? Для чого це йому? Чим йому не вгодив Осип Свіжинський? Чому не подати на цю посаду якусь іншу людину, для прикладу, теперішнього начмеда п. Г. Кульчинську, або ж когось із головних лікарів санаторіїв чи іншу людину, адже вибір є великий?

Відповідь проста як борщ. Осип Михайлович – не депутат, а Андрій Богданович – депутат. Щоб зберегти хитку більшість в міській раді, Руслан Козир тому так і розкидається посадами. Керівнику партії "Батьківщина", стебничанину Руслану Крамару – посаду начальника КП "Трускавецьтепло", його ж однопартійцю Юрію Беднарчуку – чин голови бюджетної комісії ТМР, керівнику політичної партії "Права воля України" Олександру Ткаченку – посаду начальника КП "Трускавецьжитло", лідеру "Пори" Юрію Яворському – крісло свого заступника, не кажучи вже про ряд поступок для ЗАТ "Трускавецькурорт", щоб зберегти в коаліції депутатів, які ототожнюються із ЗАТом. А оскільки "Народна Самооборона" Луценка має чотири штики в міській раді, то потрібно і їм подякувати за підтримку політики "чесної" влади – посадою головного лікаря міської лікарні для першого номера в партійному списку А. Кульчинського.

Цілком очевидно, що кадрове безумство трускавецької влади не припиниться в перший рік її верховодства над трускавчанами. Наші ж мешканці мовчать, наче в рот води набрали. Їх не турбує тотальне підвищення тарифів, зубожіння громади замість обіцяної "заможності", урізання в освіті, культурі, медицині, соціальній сфері. Їх не турбує беззаконня в місті, яке ми висвітлюємо на прикладі кадрової політики, в тому числі і в цій статті. Їх не турбує бардак на центральній площі міста, війна влади проти підприємців та бабусь, які заробляють на шматок хліба. Замість ловити злодіїв міліція мусить виконувати захцянку мера – воювати із селянами, котрі реалізовують свіже молоко чи сир.

Невже маємо терпіти ще чотири роки і спокійно чекати на нові вибори – відмовчуючись, не протестуючи, плачучи в подушку? Та поки сонце зійде, роса очі виїсть. Діяти потрібно негайно, створювати антикозирівську коаліцію чи рух "Трускавець без Козира" потрібно було ще в кінці минулого року, або ж на початку цього. Та краще пізно, ніж ніколи. Громада мусить згуртуватися і сказати своє рішуче "Ганьба!" такому меру, такій команді і такій політиці, спрямованій проти людей та їхніх інтересів. І чим швидше, тим краще.

Володимир Ключак

Нема гірше з хама пана

Коли до нас надійшла інформація, що в нашому місті наступною жертвою кадрових змін має стати директор Народного дому Трускавця Олена Соляник, ми спочатку не повірили. Та згадавши, що нещодавно відділ культури очолила п. Т. Татомир, все ж вирішили перевірити цю інформацію. Мало що… Виявилося – диму без вогню не буває. Пані Олена вже отримала догану від нової начальниці – першу за понад тридцять років роботи (працює із єдиним записом у трудовій книжці). За що? За прогули, відсутність на роботі в час … власної відпустки. Підстава – акт, складений Любов’ю Константиновою, директором музею історії міста.

Знаємо, що після цієї публікації знову скаженітимуть брудними та вульгарними пашквілями від "салямонів" та "перебийносів" "Джерела Трускавця", але інакше не можемо. Як говорили католицькі єпископи в післявоєнній радянській Польщі – non possumus. Не можемо спокійно спостерігати за дикою вакханалією, нічим не обґрунтованими діями, спрямованими на тотальне вигнання з роботи трускавчан. В даному випадку – почесних трускавчан. Батько пані Олени Андрій Халак – в’язень сталінських таборів, десяток років відсидів за Україну. Сама вона пережила нелегкі часи, в тому числі і на роботі. З Народним домом у Трускавці завжди чомусь не везло, то віддали його під читальню, потім майно повернули церковній громаді, та прийшов час – дочекалися. В 2010 році нове приміщення Народного дому почало діяти. Не перелічуємо, завдяки кому, не вияснюємо, чому так пізно і саме тоді, бо в даному випадку до справи це стосунку не має.

Здавалося б, тепер пані Олені тільки працювати. Так ні, ніяк не дадуть доробити до пенсії 4 роки, бо, напевно, є кандидатури на її місце.

Нам не вдалося зустрітися з п. О. Соляник особисто, та навіть з короткої розмови по телефону стало зрозуміло, що їй явно шукають заміну – з ініціативи нового завідувача відділу культури.

- Я написала заяву на відпустку, мала ще три відгули, тож документацію занесла Тетяні Євгенівні. Вона сказала, що дуже зайнята, має багато "розгрібати", тож я залишила свої папери на її столі і вона запевнила, що гляне згодом, бо зараз зайнята. Здавши табель, де було погоджено мою відпустку, я й не сподівалася, що отримаю догану. За що?

Очевидно, що пані Татомир завжди дуже зайнята, а тим більше на новій роботі. Їй є що "розгрібати", коли навіть сміття нема часу винести – його в кабінеті фотографують чоловік нової пані завідувач та й бідкаються, в яких умовах їм доводиться працювати – без столів та стільців (традиційно все валять на попередника, в даному випадку – на попередницю). А оскільки все має бути по-новому, то й кадри треба поміняти – практика редактора місцевої газети з найбільшою плинністю кадрів дарма не пропала. Першою пані Татомир взяла на мушку Олену Андріївну – була б людина, а привід звільнити знайдеться. Доходів від Народного дому не буде, це ж не музеї, які інколи стають замість храмів культури храмами торгівлі культурою, тож можна буде і це поставити у вину Олені Андріївні – потреба економії коштів, оптимізації, заміни кадрів, які працювали при Грицаку тощо. Так що це може бути другий привід для звільнення після "прогулів", за які сумлінна працівниця культури отримала догану. На нашу думку, єдине, що може не подобатися новій завідувачці у Олені Андріївні – її принципова позиція та патріотизм, а також любов до рідної нації, але таке формулювання навряд чи підійде до наказу.

Чи прийде на заміну пані Олені пані Леся Стецик чи хтось інший, нам невідомо. Та відомо одне – пані Татомир, донька лісничого із Старосамбірщини, мала б добре знати прислів’я "Нема гірше з хама (драба) пана". І мала б робити все для того, щоб нікому не захотілося цю народну мудрість застосувати до неї. І варто вчитися на власних та чужих помилках, а кадрових помилок вона вже наробила достатньо, показуючи свої начальницькі якості на попередній роботі. Бути начальником не означає бути деспотом, а порядок не означає наругу над людьми та топтання їхньої гідності. Та, втім, це вже не наша справа, не будемо уподібнюватися тим, хто для нас ані приклад, ані авторитет.

А пані Олені Соляник ми б радили конкретно в цьому випадку звернутися безпосередньо до міського голови Руслана Козира, хоча це і суперечить принципам субординації. Та з кожного правила бувають винятки. Може він не знає, що витворяють його нові кадри? Бо краще йому втрутитися в цю ситуацію тепер, коли ще нема жодного конфлікту. Інакше у Трускавці відділ культури може перетворитися у відділ безкультур’я, а цього ну аж ніяк не хотілося б.

Володимир Ключак

Машина збила жінку. Хто винен?

Прикрий трафунок стався минулої неділі, 9 жовтня, на центральній площі Трускавця. Сім’я трускавчан поверталася із святкового недільного Богослужіння з церкви св. Миколая. На центральній площі Трускавця, майдані Незалежності, на пані Галину Б., котра разом із чоловіком вела за ручку онуку, наїхало дитяче авто, яке збило жінку. Окрім порваного одягу та зіпсованого настрою – гематома правої ноги та збій лівого стегна. Про це редакцію "ФКП" поінформував чоловік потерпілої.

Людина, яка мала слідкувати за порядком та по сумісництву збирач грошей за послуги, а це Віталій Давидов, попросив потерпілу звернутися з претензіями до власника атракціону – п. Андрія Рибчинського. Та суть не лише у відшкодуванні збитків. До якого часу центральна площа Трускавця буде свинюшником, де і в антисанітарних умовах продають підозрілої якості їжу, і кабанчиків смажать, і торгують шоколадом, сиром, молоком, грибами та зеленню, а тепер ще й перед сценою та обабіч неї встановили ці дитячі атракціони? Борючись за те, щоб в межах першої санітарної зони було голо та сумно, усуваючи навіть газетні кіоски, котрі стояли там ще за радянських часів і не заважали ні "Нафтусі", ні відпочивальникам, трускавецька влада в буквальному сенсі цього слова загадила обличчя Трускавця, візитку нашого міста курорту – центральну площу. На місці, де планували встановити пам’ятник, тепер розмістять художників із картинами та турфірми, бульвар Юрія Дрогобича став торговицею, повз яку відпочивальнику пройти спокійно фактично неможливо, а замість рекламувати наш курорт, із нововстановленої рекламної конструкції лунають заклики відпочивати у Східниці. Що цікаво, більшість місць, які надаються в цій привабливій зоні, отримують зовсім не трускавчани. Виглядає на те, що ми, ті, хто проживає у Трускавці, поступово стаємо людьми другого чи навіть третього сорту для влади, котру ж самі й обрали – бо не інвестуємо в місто, як заможні олігархи зі столиці, не привозимо гроші, які відпочивальники, а тепер ми вже й позбавлені права в недільний день спокійно піти до церкви, бо можемо опинитися на місці пані Галини Б.

А на завершення додамо, що чоловік потерпілої, пан Олег Б., збирається подати письмове звернення до міського голови Трускавця з цього приводу. Якою буде реакція влади на неподобство, в якому вона сама і винна, побачимо…

Володимир Ключак

Гангстерський терор українського банку

Метою кожного банку є заробіток грошей, при цьому задля ефективної роботи в нагромадженні та розподілу капіталу кожна фінансова установа розробляє свою стратегію роботи, включаючи як етичні правила роботи з реальною чи потенційною клієнтурою, так і гідним виходом з гри. Нажаль, досі не кожен власник банку чітко усвідомлює, що перспективи розвитку банку, як і всього банківського сектору залежать від чесних правил гри з кожним клієнтом, і навіть такого елементарного поняття, як культура обслуговування. У протилежному випадку банк втрачає довіру в очах клієнта, і врешті решт приречений на банкрутство.

Підірвали свій авторитет більшість українських банків в час фінансової кризи 2008 року. Тоді такі горе-банки скомпрометували себе незаконними операціями. Найбільше потерпіли клієнти банків, що оформили кредити, адже з різким підняттям курсу долара банки самочинно, в односторонньому порядку водночас підняли відсоткову ставку по діючих договорах без згоди позичальників. Тобто українців було фактично двічі пограбовано: з однієї сторони – різким знеціненням національної грошової одиниці, з іншого – непомірними апетитами банків. Найдошкульніше це вдарило по гаманцям дебіторів, що уклали угоди в іноземній валюті.

З тих пір минуло лише три роки, і ось фінансові «експерти» з екрану телевізора переконують суспільство, буцімто банки відновили колишній рівень довіри населення, бо люди знов понесли свої заощадження в банки. Справді, понесли, бо довго тримати в панчосі свої кровні є невигідно – інфляція їх просто «з’їсть». А от щодо довіри – відверта брехня. Пробачити злодієві та забути, що він нахабно запхав руки в обидві ваші кишені неможливо. Похмурої осені 2008 року одні банки зуміли чесно вийти з гри, втримавши свої позиції чи визнавши своє банкрутство, інші ж вдалися до заборонених заходів. Особливої «популярності» набрали й колекторські фірми, які психологічним тиском, а деколи й фізично «вибивали» гроші у клієнтів банків. Хоча, таке явище триває й досі. Одним з таких сумних прикладів в стосунках «банк-клієнт» можуть послужити претензії Приватбанку до дрогобичанки Вікторії Лишик. Ще в безхмарному 2006 році жінка оформила картковий кредит на суму 1000 гривень. Як розповіла Вікторія, періодично як сплачувала кредит, так і забирала частину грошей. На даний час сплатила майже половину основної суми, а платіжну картку на її вимогу банк заблокував. Однак і вдень, і вночі на її мобільний телефон поступають дзвінки з різними недолугими пропозиціями з комп’ютерної системи, де їй в автоматичному режимі пропонують різні опитування щодо сервісу Приватбанку. Жінка скаржиться, що банк її психологічно тероризує такими дзвінками. Виставив Приватбанк й чималеньку суму до сплати – разом з штрафами і пенею від неї вимагають 2700 гривень. Кругленька сума! Виявилося, що на її поточному рахунку банк самочинно збільшив відсоткову ставку кредиту. Жінка розповіла, що згідна сплатити майже половину суми, але банк… мовчить. Три тижні тому (14 вересня) Вікторія подала запит у Дрогобицьке відділення Приватбанку (вул. Мала,1) з вимогою обґрунтувати такі апетити банку, а також надати копію втраченого нею примірника укладеного договору. Схоже на те, що директор відділення Назар Яцишин не відрізняє поняття «запит» і «звернення», бо спочатку повідомив, що поштою вона вже мала отримати документи, а потім чомусь запропонував чекати місяць на відповідь.

Загалом дуже багато негативних відгуків можна почути як на вказане відділення банку, так і на інші відділення Приватбанку. Культура обслуговування цього банку, 33,7% акцій якого належать Члену Наглядової Ради Ігорю Коломойському, - на вкрай низькому рівні. Як зазначається на сайті Приватбанку, його персонал - це команда висококваліфікованих фахівців, здатних оперативно вирішувати найскладніші задачі та задовольняти швидко зростаючі потреби клієнтів у банківському обслуговуванні. Насправді все якраз навпаки. Люди годинами чекають у відділеннях банку на те, щоб їх обслужили, надали консультацію чи інші послуги і часто, як це сталося з Вікторією Лишик, замість культури мовлення стикаються на відверту лайку з боку працівниць банку. Крім того, саме приміщення нагадує банку з оселедцями – мале, темне, без доступу свіжого повітря, а саме обслуговування відбувається занадто повільно.

Дивно, але Пенсійний фонд та інші установи уклали домовленість про обслуговування клієнтів пластиковими картками виключно з Приватбанком, а тому люди вимушені йти саме сюди. От і стають мимоволі заручниками однієї фінустанови, яка за культурою обслуговування клієнтів, вочевидь, посідає одне з останніх місць серед інших українських банків. Цікаво, чи усвідомлює керівництво банку просту істину, що вчорашній дебітор банку вже завтра може стати мільйонером? Тільки ось куди останній вкладе свої кошти – залишається здогадуватися.

Юрій Федчак,
м. Дрогобич

Що потрібно знати про онкологічні захворювання

Злоякісні новоутворення - це група захворювань, яких налічується понад 1000. Хвороба розпочинається на клітинному рівні: щодня в організмі під впливом чинників навколишнього середовища або внаслідок порушення обміну речовин виникає близько 10 млн. ракових злоякісних клітин, яких знищує імунна система. Але інколи вона не розпізнає аномальні клітини, які розмножуються, формуючи пухлину, що згодом проростає в навколишні органи, тканини та судини. З током крові або лімфи клітини пухлини розносяться по організму, формуючи метастази в інших органах.

Для більшості пухлин ефективність терапії залежить від стадії - чим раніше виявлено захворювання, тим більше можливостей лікування, тим кращий прогноз.

Встановити діагноз онкологічного захворювання в ранній стадії можна за умови проведення профілактичних оглядів та своєчасного звернення до лікаря у разі появи клінічних симптомів. Дуже важливо бути уважним до себе. Такі злоякісні пухлини, як рак шкіри, молочної залози, ротової порожнини, яєчка, передміхурової залози, прямої кишки, можна виявити завдяки самоконтролю до того, як захворювання перейде в запущену стадію. Необхідно звернутись до лікаря у випадку тривалого кашлю, осиплості голосу, появи крові у випорожненнях та тривалих закрепів, безпричинного зменшення маси тіла, зміни форми, розмірів чи кольору родимок та інших новоутворень на шкірі або безпричинного збільшення лімфатичних вузлів тощо.

Жінкам важливо проводити обстеження, що дозволяють виявити початкові стадії раку молочної залози та шийки матки. Єдиним методом, що дозволяє вчасно діагностувати рак молочної залози, є мамографія. Мамографію потрібно робити щороку всім жінкам, які досягли 50-річного віку. Якщо у Вашій сім'ї були випадки раку молочної залози, Вам потрібно порадитись з лікарем щодо необхідності проходження обстеження у більш ранньому віці.

Регулярний гінекологічний огляд - єдиний спосіб знизити ризик виникнення раку шийки матки, тому що це дозволяє виявити зміни, що передують розвитку захворювання. Цей огляд необхідно проходити всім жінкам починаючи з 21 року або після початку статевого життя один раз на рік, за необхідності - частіше. Слід обов'язково звертатись до гінеколога у разі появи незвичних симптомів - болю, виділень з піхви, кровотеч тощо.

Усім особам, які досягли 50-річного віку, потрібно зробити фіброколоноскопію. Цей метод дозволяє виявити як рак, так і поліпи товстого кишечника. Загальновизнано, що близько 80% ракових пухлин товстого кишечника розвиваються з поліпів, і їх своєчасне видалення може запобігти розвитку раку цієї локалізації. Якщо під час фіброколоноскопії не виявлено змін товстого кишечника, обстеження слід повторити через 10 років. Якщо у Ваших кровних родичів були випадки раку товстого кишечника, особливо, якщо вони виникли до досягнення ними 50-річного віку, потрібно обговорити з лікарем доцільність проведення фіброколоноскопії у більш ранньому віці - у 45 або навіть у 40 років.

Для своєчасного виявлення раку передміхурової залози всім чоловікам, які досягли 40-річного віку, потрібно регулярно - один раз на рік - проходити профілактичне урологічне обстеження. Окрім огляду, лікар може призначити додаткові обстеження: ультразвукове дослідження органів малого таза, яке дозволяє оцінити розміри та структуру передміхурової залози, та визначення рівня онкомаркера ПСА у крові.

Основним чинником, що зумовлює розвиток онкологічної патології, є старіння. Воно призводить до збільшення імовірності виникнення ракових клітин та послаблення функції імунної системи. Більшість онкологічних захворювань розвиваються в осіб, старших 50 років, тому для цієї вікової категорії особливо важливо звертати увагу на появу незвичних симптомів та регулярно проходити обстеження.

Значну роль у розвитку онкологічного захворювання відіграє спадковість - за наявності онкологічної патології у батьків, братів та сестер ризик виникнення такого самого захворювання підвищується у 1,5-2 рази. У розвитку онкологічної патології має значення харчування, що містить велику кількість тваринних жирів, натрію хлориду, простих вуглеводів, консервантів або хімічних барвників, вживання технологічно обробленої, копченої, консервованої, смаженої їжі. Деякі пухлини спричинені хронічними вірусними, бактеріальними або паразитарними захворюваннями. Окремі види раку залежать від впливу гормонів - так, імовірність раку молочної залози зменшується за умови тривалого годування дитини груддю.

У разі виникнення онкологічного захворювання його лікування потрібно проводити лише в спеціалізованій медичній установі, у лікаря-онколога, хірурга, хіміо-терапевта. Лікування поза медичними установами з використанням неперевірених методів і засобів призводить до прогресування хвороби та робить неможливим подальше радикальне лікування.

Петро Скурчанський,
начальник медичного відділу ЗАТ «Трускавецькурорт»,
газета "Трускавецькурорт"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.