Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№104 (348) 15 жовтня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

ХІ Міжнародний економічний форум завершив свою роботу

Сьогодні, 15 жовтня, завершив свою роботу Міжнародний форум, котрий проходив у трускавецькому санаторно-готельному комплексі «Ріксос-Прикарпаття». Форум проходив на рівні віце-прем`єра, багато клопоту він завдав водіям, місто наводнили міліція та «Беркут». Репортаж із Форуму можна прочитати в цьому ж номері «ТВ» під назвою «Форум – втретє у Трускавці (звіт для неучасників)». Представники місцевих ЗМІ були присутні на ньому, тож альтернативні точки зору на його перебіг можна буде прочитати і в газетах «Каменярі», «Вільне слово», «Трускавецькурорт», «Франкова криниця Підгір`я» та інших.

Опалювальний сезон у Трускавці не розпочато

Незважаючи на те, що на вулиці вже 15 жовтня, температура повітря досить низька і почав падати сніг, оселі трускавчан залишаються без тепла. КП «Трускавецьтепло» не подає тепло в оселі жителів міста, через що страждають і ті відпочивальники, хто зупинився у приватному секторі. Можливо, це робиться задля того, щоб вкотре тиснути на людей, щоб ті встановлювали автономне (принаймні, наступного року). А ось ще деякі цікаві подробиці щодо встановлення автономного.

Ні для кого в місті не є таємницею, що встановлюють «автономку» майстри, які в вартість за послугу встановлення «забивають» ціну за копію дозволу на проведення загально-будівельних робіт з мокрою печаткою організації, що має на цей вид робіт ліцензію. Ціна за цю послугу для майстрів є 150 грн. Потім цю копію дозволу власник квартири подає разом із заявою та іншими документами до голови міста на узаконення автономного опалення. Після подачі документів до власників квартир телефонує один член виконкому – високопоставлений «діяч» від «Трускавецьтепло» і повідомляє, що копії дозволу не підходять і лише у нього є певна організація, що має дозвіл з ліцензією з голограмою, але ціна за цю послугу від напарників «діяча» вже 250 грн. Власникам квартир радять посилати замість себе майстрів і взагалі не проти зібрати їх разом для розмови в міській раді. Наразі деталі цих бізнес-операцій не подаємо, щоб, часом, наша влада не стала об’єктом зацікавлення правоохоронних органів.

За місяць – трускавецький кінофестиваль

12-16 листопада 2011 року у м. Трускавці проходитиме ІІ Трускавецький міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат», повідомляють організатори. Перед тим (4 листопада) в Києві відбудеться прес-конференція на дану тематику.

Фестиваль «Корона Карпат» має намір зближувати національні кінематографи країн-учасниць через співробітництво аж до створення сучасних теле- та кінопроектів. Організатори сприятимуть підвищенню професійного та культурного рівня телевізійного процесу, якісному виробництву телепродукту на основі духовно-моральних та патріотичних цінностей. Організатори сподіваються, що через заходи кінофестивалю Україна в інформаційному просторі стане доступнішою світовій громадськості, а гості та туристи зацікавляться унікальними природними куточками і самобутньою культурою Західної України.

Організатори кінофестивалю запрошують фахівців взяти участь у круглих столах на тему розвитку ринку українського телевізійного продукту. Кінострічки на футбольну тематику увійдуть у позаконкурсну програму «Золотий м’яч». Яскравим видовищем буде футбольний матч із зірками кіно.

Позаконкурсна програма «Look at the wonderful world» за сприяння дипломатичних представництв представить глядачеві інформаційно-рекламні фільми про зарубіжні країни.

Кінострічка, яка здобуде титул Володаря гран-прі кінофестивалю, стане пам’ятною для трускавчан, оскільки буде викарбувана на бронзовій плиті Алеї кінослави із зазначенням країни, назви фільму та режисера.

Кінофестиваль триватиме з 12 до 16 листопада. Мешканці та гості міста Трускавця можуть переглянути конкурсну та позаконкурсну програму у кінотеатрі «Злата». За традицією кінофестивалю, на прохання глядачів будуть подані для повторного перегляду найпопулярніші кінострічки фестивалю.

Міжнародний склад журі, куди входять визнані фахівці різної спеціалізації, – режисери, сценаристи, кінокритики, актори – детально аналізуватимуть конкурсний телепродукт. У фіналі конкурсу журі нагороджуватиме переможців кінофестивалю 2011 р. у таких номінаціях: гран-прі кращому телевізійному фільму, спеціальний приз журі, приз за краще музичне оформлення, приз за кращий дебют, приз за кращу операторську роботу, приз за кращу жіночу роль, приз за кращу чоловічу роль, приз за кращий сценарій, приз за кращу режисуру.

У Східниці – фестиваль телевізійних і радіопрограм

Минулого четверга, 13 жовтня, у СПА-готелі «Респект», що у Східниці, розпочав свою роботу XVI всеукраїнський фестиваль телевізійних і радіопрограм «Калинові острови». У його відкритті взяли участь голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк, голова Держтелерадіо України Олександр Курдінович, відомий кінорежисер Андрій Бенкендорф, професор Львівського національного університету Василь Лизанчук, головний редактор тижневика «Каменярі» та голова наглядової ради мережі СПА-готелів «Респект» Ігор Курус та інші.

Символічно, що цьогорічний фестиваль проходить на Львівщині, яку вважають П’ємонтом духовного та національного відродження України. Не менш символічно, що місцем його проведення обрали Східницю – мальовниче карпатське селище, котре славиться своїми цілющими мінеральними водами. Незважаючи на кризу, курорт розвивається, поступово набирає обрисів справді європейського. А якщо йому посприяє в цьому ще й обласна та державна влада, цей процес значно прискориться. У відповідь на запитання шеф-редактора Інтернет-ресурсу «Дрогобич Інфо» Максима Федиса губернатор Михайло Цимбалюк пообіцяв перед телекамерами, що до Євро-2012 принаймні дороги до Східниці й у самому селищі будуть зроблені по-європейськи. А якщо за сприяння державної та обласної влад у селищі ще б з’явилася централізована каналізаційна система, то тут повиростали б не тільки такі суперсучасні чотиризіркові готелі як «Респект», а, можливо, й п’ятизіркові.

У «Респекті» того вечора було справді урочисто. Еліта української теле- та радіожурналістики після церемонії відкриття фестивалю мала можливість відверто поспілкуватися без краваток. А вже наступного дня розпочалася робота і для учасників «Калинових островів, і для журі, головою якого є кінорежисер Андрій Бенкендорф, а членами – генеральний директор ДТРК «Всесвітня служба «УТР» Василь Юричко та професор, завідувач кафедри факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Василь Лизанчук. Їм належало визначити переможців у восьми номінаціях: «Слово. Влада. Суспільство» (публіцистика); «Повернення із забуття» (події, постаті, традиції); «Душі невичерпна криниця» (наша духовність); «Гроно калинове» (до 20-ї річниці Незалежності України); «Українському телебаченню -60» (до 60-ї річниці створення Українського телебачення»; «Режисерська робота» (телебачення і радіомовлення); «Операторська робота» (телебачення); «Найкраще оформлення каналу» (телебачення). Фестиваль завершить свою роботу завтра, в неділю, 16 жовтня.

Засідав виконком у Бориславі

11 жовтня відбулось засідання виконавчого комітету Бориславської міської ради. Про це «ТВ» поінформували у відділі внутрішньої політики БМР. В порядок денний було внесено 7 питань. Основні з них – про призначення тимчасового автомобільного перевізника МПП «Транспортник» для забезпечення пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Бориславі – доповідав Ільницький Юрій, начальник відділу економіки міської ради, про затвердження штатного розпису та загальної чисельності персоналу Бориславської державної гімназії на 2011/12 навчальний рік та ін. – доповідала Гарасимів Роксоляна, директор гімназії та ін.

Борислав готовий до опалювального сезону

За інформацією директора КП “Бориславтеплоенерго” Богдана Дубаса, всі котельні міста нафтовиків – у робочому стані і готові до запуску. Профілактику обладнання проведено, система наповнена водою, за електроенергію оплачено. На цей опалювальний сезон підприємство зобов’язали підписати угоду на постачання газу з НАК “Нафтогаз Україна” і умови договору доволі жорсткі. Директор КП “Бориславтеплоенерго” пояснив, що розраховуватися з НАК “Нафтогаз” підприємство має до 14 числа кожного місяця, бо за кожен протермінований день нараховуватимуть пеню, а якщо до кінця місяця борг не буде погашено то накладатимуть ще й штрафні санкції – 7% від суми боргу. Отож, щоб підприємство не погрузло в боргах і не залишилося без газу, мешканцям необхідно вчасно розраховуватися за тепло. Щодо погашення боргів за газ, які ще залишились з попередніх сезонів, то з ними проблем бути не повинно. КП “Бориславтеплоенерго” має 1 мільйон 70 тисяч гривень боргу за газ перед колишнім постачальником ДК “Газ України”. Цей борг планують сплати за рахунок коштів, які надійдуть з державного бюджету як компенсація різниці в тарифах. По різниці в тарифах КП “Бориславтеплоенерго” мають компенсувати 1 мільйон 400 тисяч гривень.

До Європейського тижня місцевої демократії

В рамках проведення Європейського тижня місцевої демократії 12 жовтня в Бориславі було проведено День відкритих дверей для школярів міста. Про це «ТВ» повідомили у відділі внутрішньої політики БМР. В гості до міської влади прийшли Президенти міських учнівських парламентів шкіл та їх заступники. Екскурсію міською радою для школярів організували відділ освіти та відділ з питань внутрішньої політики міської ради.

Зустрів школярів керуючий справами виконавчого комітету міської ради Олександр Майсак. Він докладно розповів президентам шкіл про структуру органів місцевого самоврядування та про ті питання, які вирішуються власне у стінах міської ради. Далі юних бориславців запросили у загальний відділ, відділи освіти, внутрішньої політики, економіки та фінансове управління. Керівники та працівники цих підрозділів радо розповідали про свою роботу та відповідали на всі запитання, які виникали у дітей. А ще школярі побували у робочих кабінетах і поспілкувалися із заступником міського голови з гуманітарних питань Сергієм Оленичом, секретарем міської ради Ігорем Яворським та першим заступником міського голови Русланом Зелінським.

Фінальною крапкою екскурсії став кабінет міського голови Борислава і майже півторагодинне спілкування дітей з міським головою Володимиром Фірманом. Говорили абсолютно про все. Запитання до мера були не менш серйозними ніж ті, які ставлять журналісти під час прес-конференцій. Школярі питали про розподіл коштів міського бюджету, про способи покращення фінансового становища міста, про комунальні проблеми, зокрема, водопостачання, дороги і тротуари, мости, вивезення сміття, про організацію місць відпочинку для різних категорій населення, організацію дозвілля тощо. Від прес-конференцій, які міська влада Борислава періодично проводить з представниками засобів масової інформації, ця розмова з дітьми відрізнялася хіба тим, що підлітки не побоялися ставити відверті питання. Наприклад, цього разу учні запитали у Володимира Фірмана, яким був його шлях до посади керівника міста і що допомогло йому досягти успіху: наполеглива праця чи потрібні знайомства? Тож спілкування з дітьми для міської влади було зовсім недитячим. З огляду на такий серйозний характер зустрічі міська влада запропонувала президентам учнівських парламентів сформувати свої пропозиції щодо покращення життя у рідному місці та подати ці пропозиції у міську раду на ім’я міського голови.

Після завершення заходу ми поспілкувалися з юними гостями міської ради. Діти кажуть, що екскурсія і спілкування було дня них цікавим, і як зізнались нам школярі, особливо їм сподобалась “щирість міського голови” (цитата дослівна).

І ще один маленький факт. Під час екскурсії у міській раді хтось з працівників пожартував, кажучи: “О, прийшли майбутні мери”. Хто знає, може так воно і вийде.

В Бориславі буде створено відділ по боротьбі з економічною злочинністю

У Бориславському міському відділі ГУ МВСУ у Львівської області буде створено відділ по боротьбі з економічною злочинністю. Про це повідомив в.о. начальника Бориславського міського відділу ГУ МВСУ у Львівської області Назар Кос. За його словами, відділ буде укомплектований трьома новими працівниками. Начальник новоствореного відділу переводиться із Залізничного району.

Нове в медичній галузі Борислава

У м. Бориславі (мікрорайон Коваліва) буде відкрито відділення загальної практики на засадах сімейної медицини. Про це повідомив головний лікар Бориславської центральної міської лікарні Василь Кочержат.

За його словами, в цьому відділенні буде працювати три лікарі - терапевти, два лікарі педіатри, невропатолог, жіноча консультація, лабораторія та інше. Окрім цього, в міні поліклініці буде розгорнутий денний стаціонар. Таким чином утворений повноцінний підрозділ в міні-форматі. "Створення такої міні-поклініки дозволить покращити надання медичної допомоги мікрорайону Коваліва, вул. Володимира Великого, вул. Трускавецької. Влада міста робить все, щоб в першу чергу люди старшого віку, не їхали через все місто в поліклінічне відділення. Щоб могли прийти до свого дільничного лікаря та отримати необхідну медичну допомогу", - каже Василь Кочержат.

"В мікрорайоні Коваліва проживає близько 12 тис. населення. Чому люди мають їхати через все місто щоб отримати необхідно медичну допомогу. Медицина повинна бути для людей. Запроваджується підхід наближення надання медичної допомоги населенню міста. Такі самі відділення планується відкрити в мікрорайонах Тустановичі, Губичі та Мражниці", - зазначає міський голова Борислава Володимир Фірман.

Ювілей бориславського Палацу культури

22 жовтня з нагоди відзначення 60-річчя від дня відкриття міського Палацу культури м. Борислава відбудеться святковий концерт. Бориславський міський Палац культури є центральним осередком культурно-мистецької та дозвілєвої діяльності в місті і покликаний сприяти духовному відродженню українського народу, розвиткові культури представників різних національностей, популяризації кращих надбань світової культури, організації дозвілля міської громади та розвиткові творчих обдарувань. В Палаці культури працює 15 клубних формувань: Любительське об’єднання “Лемки Борислава”; Любительське об’єднання “Кому за...”, Народний хор “Лемківська студенка”; Народний драматичний театр для дітей та юнацтва; Народний вокальний ансамбль “Любисток”; Дует “Етерна” Ерік Литвин, Наталя Антоник; Тріо «Горянка»; Квартет “Четарі”; Студія бального танцю;Дитяча естрадна студія Спортивно-оздоровчий клуб «Прометей»; Клуб сучасного танцю «Мерінга»; Гурток народного та сучасного танцю; Гурток художнього читання; Клуб філателістів і нумізматів. Палац культури здійснює широку концертну діяльність, проводить вечори відпочинку, тематичні свята і карнавали.

Новини з бібліотеки

24 жовтня 2011 року в читальній залі центральної міської бібліотеки міста Борислава відбудеться літературно-поетичний вернісаж «Біблія – книга життя» - урок-розважання над Святим Письмом. Початок 0 14.00 год.

А нещодавно в читальній залі цієї бібліотеки відбулась презентація книжково-ілюстративної виставки творів бориславської письменниці, члена спілки письменників України Ольги Сидорак під назвою «Хай тільки вистраждане слово зоріє в дзеркалі душі». Дана виставка приурочена до 55-річчя від дня народження письменниці.

Спортивне життя Борислава

Як інформує відділ у справах фізичної культури та спорту Бориславської міської ради, нещодавно на стадіоні «Нафтовик» м. Борислава відбулась першість міста з футболу серед команд навчальних закладів на призи клубу «Шкіряний м’яч» . Організаторами змагань стали згаданий вище відділ та відділ освіти Бориславської міської ради. Участь у змаганнях взяли 10 команд з усіх шкіл міста, а це 140 юних футболісти. Протягом п’яти днів тривало свято футболу, яке розпочалось технічними конкурсами «Удар м’яча на дальність», проходили змагання у двох підгрупах зі стиковим іграми. За бронзові нагороди змагань зустрілись команди ЗОШ № 9 і ЗОШ № 7. З рахунком 2:0 перемогу святкували футболісти 7 школи. Дві найсильніші команди ЗОШ 3 1 і гімназії боролись за перемогу. З мінімальним рахунком матчу 1:0, чемпіоном міста з футболу у 2011 році стала команда Бориславської гімназії. За розпорядженням міського голови Володимира Фірмана всі команди-учасниці змагань відзначені пам’ятними подарунками, футбольними м’ячами. Переможці технічних конкурсів, кращі гравці та учасники команд-переможців нагороджені пам’ятними відзнаками змагань. Команда Бориславської гімназії нагороджена перехідним кубком клубу «Шкіряний м’яч» та буде захищати честь міста на обласних змаганнях.

Власна інформація

Форум – втретє у Трускавці (звіт для неучасників)

Початок

ХІ Міжнародний економічний форум стартував у Трускавці 14 жовтня. Проходив він на рівні віце-прем`єра (був присутній та виступав Сергій Тигипко), що аж ніяк не завадило йому побити рекорд кількості учасників (понад 600 осіб з більше 25 країн світу). Нагадаємо, що в 2009 році, коли форум у нашому місті відбувався вперше, участь в ньому взяли тодішній Президент України Віктор Ющенко та тодішня Прем`єр-міністр Юлія Тимошенко.

Міжнародний економічний форум у Трускавці Міжнародний економічний форум у Трускавці
Міжнародний економічний форум у Трускавці Міжнародний економічний форум у Трускавці
Міжнародний економічний форум у Трускавці Міжнародний економічний форум у Трускавці
Міжнародний економічний форум у Трускавці Міжнародний економічний форум у Трускавці

На початку форуму із вітальним словом виступив голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк. «Всесвітньо відомий курорт Трускавець як приємне і корисне місце для продуктивної роботи економічних та політичних еліт» - такими словами охарактеризував Михайло Михайлович наше місто, що, звичайно ж, тішить. Він при нагоді нагадав присутнім, що славнозвісні форуми у Швейцарії та Польщі теж відбуваються в курортних місцинах (Давос та Криниця), що сприяє камеральній атмосфері. Далі очільник області розповів про переваги нашого краю в цілому та Львова зокрема, де «гості з ЄС почувають себе як вдома», де «висока побутова культура місцевого населення», де «багата історико-культурна спадщина», а «українські Карпати – єдині в Європі гори, які ще не повністю освоєні і мають привабливий рекреаційний потенціал». Згадуючи про Карпати, губернатор не міг не згадати про проект «Олімпійська надія-2022», який не так готує наш край до можливої Олімпіади (бо це дуже невизначена і непевна перспектива), як має сформувати потужну базу для підготовки спортсменів зимових видів спорту та сприяти розвитку зимового туризму.

Форум проходив під гаслом «Економічна інтеграція – національні пріоритети», модератором його пленарної частини, яка тривала у п’ятницю до обіду, був Владислав Каськів. Та, на нашу думку, це не був вдалий вибір організаторів, бо розлогі пояснення чи коментарі колишнього лідера «Пори» та деякі його жарти (наприклад, хто без помилок вимовить ІнтерМедікалЕкоСіті, той матиме бонуси при лікуванні у професора Козявкіна) навряд чи були доречними на заході такого рівня. Дещо недоречним та певною мірою заполітизованим був і виступ голови бюджетної комісії Львівської обласної ради, свободівця Ярослава Качмарика, котрий більше сказав про негативи нашого регіону, в тому числі і про економічні та політичні переслідування бізнесу.

Пленарне засідання

Ключову доповідь мав віце-прем`єр Сергій Тигипко, котрий наголосив на тому, наскільки багато важить у теперішній нелегкий кризовий період живе спілкування, чесна та відкрита розмова. «Зменшити залежність від зовнішнього світу, розвивати внутрішній ринок» - один з рецептів боротьби з кризою від цього економіста та банкіра. Оскільки саме Тигипку приходиться відповідати за реалізацію не надто популярних, якщо не сказати жорстких в соціальному плані рішень, то він використав можливість виступу для пояснення чому політика чинного уряду є саме такою, а не іншою. Очевидно, що зменшити дефіцит бюджету без проведення реформ не вдалося б, а реформи потрібно проводити, а не просто говорити про них, як це робилося впродовж багатьох років незалежності України. Та є проблеми, серед яких корупція – під №1. І то не лише в освіті чи охороні здоров`я, а найгірше, що корупція існує на рівні економіки. Не подолавши її, не можна навіть думати про притік інвесторів до держави – завершив свою думку Сергій Тигипко.

Наступним доповідачем був заступник міністра закордонних справ Чеської Республіки Томаш Дуб, котрий зупинився на двосторонній співпраці Чехії та України та повідомив, що в грудні цього року пройде українсько-чеський саміт, результатом якого має стати підписання двосторонньої Угоди про всеосяжну та глибоку економічну співпрацю. Бо хоча стосунки між державами непогані, та їх можна покращити. Готові чехи звернути свою увагу і на Львівщину, дотепер найбільше уваги вони приділяли Закарпаттю як найближчого до Чехії українського регіону.

Щороку у Трускавці на пленарному засіданні виступає Президент Американської Торгівельної Палати в Україні Хорхе Зукоскі, цьогоріч темою його доповіді була інтеграція України у світову економіку через реалізацію національних проектів. На запитання, коли ж реалізується історія успіху української держави американець відповів хоч оптимістично, та досить неконкретно – «от-от». Подобається пану Зукоскі гасло «Львів відкритий для світу», бо де відкритість – так і конкурентне середовище як один із ключів до успіху.

Коротким та змістовним був єдиний виступ представника Трускавця першого дня форуму – Героя України, керівника Міжнародної клініки відновного лікування, професора Володимира Козявкіна. Окрім клініки у Трускавці площею 15 тисяч метрів квадратних постане ще і клініка на Арабатській Стрілці між Азовським морем та Сивашем – там вже забудовано 35 тисяч м. кв. Про цю споруду, яка має стати основою ІнтерМедікалЕкоСіті, був показаний короткий фільм (ролик). Терміни із короткого виступу Володимира Ілліча дали можливість зрозуміти, в якому ж напрямі планує розвивати медицину ця людина – екологічна медицина, екохарчування, альтернативна енергетика, утилізація відходів, а головне – освіта, бо «без знань нічого не буде». Та поряд зі знаннями необхідні і практичні вміння. Професор навів слова китайського прислів’я: якщо покажеш – я забуду, якщо скажеш – я запам’ятаю, якщо даси зробити самому – я навчуся. На завершення Володимир Козявкін повідомив, що в Трускавці діє Східноєвропейська академія медичної реабілітації під егідою Стокгольмського університету, котра співпрацює із провідними медичними та науковими центрами Мюнхена, Абу-Дабі тощо.

Про те, що проект «Олімпійська надія-2022» стане потужним імпульсом для розвитку регіону, розповів Владислав Каськів (голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України), а досвідом інвестиційного та інноваційного розвитку регіону поділився голова Харківської ОДА Михайло Добкін.

Голова бюджетної комісії Львівської облради Ярослав Качмарик зупинився на низці негативних тенденцій на Львівщині, серед яких були названі проблеми розвитку місцевого виробництва, зміни кошторисної вартості об’єктів до Євро-2012, значно менші темпи надходжень до місцевих бюджетів порівняно з надходженнями до бюджету центрального, перевага імпорту над експортом (на 1 долар експорту на Львівщині припадає 2,1 долара імпорту), негативне міграційне сальдо, зменшення прямих іноземних інвестицій.

Завершальна фаза пленарного засідання проходила без журналістів, котрі пішли на брифінг за участі Сергія Тигипка та Михайла Цимбалюка. Серед питань, котрі задали представники мас-медіа – подорожчання газу та комунальних послуг, вирок для Юлії Тимошенко та його негативний вплив на залучення інвестицій, потреба покращення транспортного сполучення, розвитку інфраструктури, закритість влади, захоплення олігархами привабливих підприємств та інші. Кількість пільг потрібно зменшити, щоб ними користувалися тільки бідні, в наступному році планується зростання соціальних виплат, за корупцію потрібно не тільки звільняти з посад, а й садити в тюрми, щодо справи Тимошенко, то потрібно чітко прописати в законодавстві де політична діяльність, а де корупція, до судової гілки влади є надто багато претензій, тому її також потрібно реформувати («до суду треба йти, як до останньої інстанції, там повинна бути правда»), з наступної весни буде введено два нові потяги, які сполучатимуть Львів із Трускавцем – так стисло можна б окреслити відповіді пп. Тигипка та Цимбалюка. А поза тим говорилося і про те, що форуми в Трускавці вартують того, щоб їх проводити і надалі, хоча вони і недешево обходяться державі, що вимоги МВФ щодо подорожчання газу для населення не можна виконати зразу, бо це викличе соціальну напругу, що кожен керівник повинен сприяти створенню нових робочих місць, забезпечувати результат, прислухатися до думки громади, в іншому випадку ти – неефективний керівник і тебе треба замінити.

Слід зазначити, що на гостей форуму чекала і мистецька програма як в «Ріксосі-Прикарпаття», де форум відбувався, так і в місті – на центральній площі, біля бюветів, в музеях, нічних закладах, ПК Шевченка, на майданчиках. Та проте більшість гостей навряд чи побували на всіх цих заходах, зважаючи на насиченість програми та не дуже приємну погоду. Шкода тільки учасників різноманітних акцій в місті, зокрема дітей зі школи мистецтв, котрі мусіли 4 години мерзнути «під грибками», адже отримали особисте доручення завідувача відділу культури виступати за будь-якої погоди.

В самому ж готелі окрім розгорнутих виставок картин китайських художників грала також приємна класична музика, а під час кави-брейк чи після обіду гості заходу мали можливість ознайомитися із представленими пропозиціями від різних фірм та видань.

Стратегічне планування та регіональний розвиток

Друга частина дня 14 жовтня проходила на форумі під знаком секційних засідань. На одному з них говорили про забезпечення економічної стабільності в розрізі фінансів, інвестицій та інфраструктури, натомість на другому зупинилися на проблемах стратегічного планування та регіонального розвитку. Серед тих, хто ділився своїм досвідом – Пол Дарбі, виконавчий директор з програм міжнародного співробітництва Конференційної ради Канади та Бренда Лефлер і Луі Терріо, директор програм та директор з прогнозу та аналізу цієї ж ради. «Без кількісного аналізу вірогідність економічного розвитку дуже мала», - запевнив Пол Дарбі і на ряді конкретних прикладів довів, що повинні при плануванні та розробці стратегії розвитку регіону враховуватися такі аспекти як порівняльний аналіз, демографічне, економічне та фінансове прогнозування. Навіщо будувати нові школи чи вкладати кошти в існуючі, якщо кількість населення в якомусь регіоні катастрофічно зменшується? Як можна планувати кількість ліжок в лікарні, не знаючи демографії? Чи варто платити за тепло чи світло в закладах, які не будуть потрібними для міста, не приноситимуть йому користь? Навіщо готувати кардіологів, якщо аналіз показує, що потрібні терапевти? Це лише кілька простеньких запитань, на прикладі яких канадці доводили, що планування повинно бути не лише короткостроковим на рік-два, а тривалим – на 15 – 20 років. Відстежувати процес змін, проводити бенчмаркінг потрібно проводити як мінімум раз на два – три роки. Зниження податків часто не призводить до покращення, бо погіршується стан інфраструктури, а це впливає на інвестиційну привабливість. Щодо інвесторів повинна бути бездоганна урядова політика, наявність кваліфікованої робочої сили – ці та інші тези лунали із вуст фахівців, котрі виявили бажання поділитися досвідом не тільки з українцями, а всіма, хто бажав взяти участь в цьому секційному засіданні. А серед таких – німці, чехи, поляки, китайці, корейці, росіяни, румуни.

Родзинкою став виступ Андрія Садового, міського голови Львова, котрий назвав три складові свого успіху – треба мати довіру населення, знати, що робити і мати ресурси. «Львів, який я застав і Львів теперішній суттєво відрізняється», зазначив мер міста Лева. Тепер у Львові не лише цілодобове холодне, але і гаряче водопостачання, якісна комунальна інфраструктура. Радитися із громадою і бути практиком, йти назустріч бізнес-середовищу і тоді воно піде назустріч владі – такі рекомендації Андрія Івановича мерам малих міст. А ще – вміти подати своє місто, вміти шукати та знаходити кошти, робити моніторинг думки громади, впроваджувати в життя ідеї, які виходять від народу, а не лише від самих чиновників – це теж складові успіху, заради досягнення якого повинна трудитися вся команда професіоналів міської влади. «Має бути стратегія міста, а не стратегія певної групи людей» - ці слова пана Садового мали б взяти до уваги в багатьох містечках нашого краю і Трускавець – не виняток в цьому плані.

Міжнародний аеропорт, надсучасний стадіон, відремонтовані дороги – вкладено багато і однозначно, що до Євро це все не окупиться. Та якщо глянути на суть питання не короткозоро, а в довготривалій перспективі, то підготовка до Євро у Львові і є якраз прикладом проекту стратегічного, а не тактичного, проекту, спрямованого на майбутнє, а не лише на найближчий час. Бо варто не лише дивитися на те, що під носом, а глянути і в далечінь.

День другий, останній

Другий день форуму проходив під знаком двох секцій – тем Олімпійської надії та розвитку місцевого потенціалу. Відносно підготовки до можливої Олімпіади-2022, то для трускавчан варто було б послухати виступ Ігоря Шклярука, заступника Павла Якубенка. Щоправда, нам не вдалося взяти в нього коментар, бо одразу ж після виступу пан Ігор виїхав назад, до Києва, та з виступу було зрозуміло – після проведення Євро-2012 не потрібно спочивати на лаврах, а працювати над вдосконаленням бази. ЗАТ «Трускавецькурорт» готовий до співпраці з інвесторами, яких зацікавлять проекти модернізації санаторіїв верхньої (нагірної) частини курорту, а мова йде про «Рубін», «Алмаз», «Янтар» та «Кристал». Якщо такі інвестори знайдуться, то виграє не тільки ЗАТ, а і влада Трускавця, і мешканці міста, бо будуть збережені нові робочі місця, не поставатиме в котрий раз питання можливості знесення цих санаторіїв, які дехто чомусь хоче називати совдепівськими. Як би там не було, та ми повністю поділяємо позицію ЗАТ «Трускавецькурорт» - модернізувати вищеназвані об’єкти, які згодом можуть стати готелями для потреб туристів, яких цікавлять зимові види спорту.

Інвестиційні проекти на закінчення форуму представили і ряд малих міст. Через обмаль часу, виділеного на ці потреби, презентації виглядали дещо аморфними та зім’ятими, хоча Трускавець і не виглядав найгірше в цьому плані, для прикладу, Глиняни презентували свій проект відновлення килимарства не краще. Отже, міський голова Трускавця Руслан Козир розповів про можливість інвестування у аква-парк, у центр інноваційної медицини, у реконструкцію курортного парку, у спортивно-оздоровчий комплекс, розповів про вагомий соціальний проект – будівництво спортивного стадіону. На жаль, проект Трускавця, як і проекти Новояворівська, Нового Калинова, Глинян, Ходорова, презентувалися ля незначної кількості учасників та майже за повної відсутності журналістів. Діло не в тому, що хтось спеціально проігнорував ці заходи – під час проведення презентацій давав прес-конференцію голова ЛОДА Михайло Цимбалюк. Ми не переповідатимемо те все, що він говорив про позитиви розвитку області, а от про Трускавець та його чинну владу Михайло Михайлович висловився досить жорстко, мовляв, ось вже рік влада Трускавця спочиває на лаврах, те все, що було зроблено, в тому числі ремонт доріг, це робилося за державні кошти. «Ми чекаємо активних дій зі сторони трускавецької влади, та як наразі їх не бачимо. Вони прославилися тим, що ліквідували комунальне підприємство, не вирішивши питання боргів, спочивають на лаврах та не роблять тих дій, яких ми від них очікуємо». Можливо, наведені слова не повністю дослівні, та вони, на нашу думку, відображають суть думок губернатора. До речі, як відмітили місцеві, обласні, київські та закордонні журналісти, зі всіх висловлювань на форумі ті, що стосувалися Трускавця та його влади були найбільш жорсткими.

До речі, невідомо з якої причини в пакетах для учасників форуму, не кажучи вже про пакети журналістів, не було ЖОДНОГО рекламного матеріалу від влади Трускавця. В коридорі можна було взяти хіба рекламні матеріали окремих компаній, як «ТКС» чи «Шале Грааль», а про Трускавець – нічого. Для чого ж тоді Руслан Козир давав доручення, хто це доручення проігнорував і з якої причини?

Також на форумі 15 жовтня активно обговорювалося питання можливої адміністративної реформи (доповідач Юрій Ганущак, котрий днями має набути статусу депутата ВРУ), просторового планування та формування осередків економічної активності та подібні їм. Директор з науки та розвитку Інституту Громадянського суспільства Анатолій Ткачук зупинився на порівнянні розвитку Хмельниччини та Львівщини та торкнувся питання неадекватності існуючих стратегій розвитку територій з реаліями. Для прикладу, з однієї сторони згідно показників, у нас сільське господарство – в прекрасному стані, є хороші врожаї зернових, інші показники теж можуть виглядати непоганими, але як є насправді? Часто стратегії розвитку на місцях формують виключно заради існування такого документу, який мусить бути, а не задля розвитку.

Віце-президент Асоціації агенцій регіонального розвитку Євген Фишко зосередив увагу присутніх на тому, що пора відходити від французької моделі, котра передбачає договірну модель відносин центру з регіонами та переходити до італійської (приклад – співпраця розвинутої італійської Півночі із відсталою економічно південною частиною Аппенінського півострова), як це роблять у Європі, в тому числі і в Польщі, від якої ми перебирали французьку модель. Цікавим був і виступ Богдана Ковалка (родом із Замостя), директора департаменту регіональної політики Люблінського воєводства Польщі. Не воєвода чи маршалок (українські відповідники – голова ОДА та голова обласної ради) повинні визначати напрям розвитку, стратегію розвитку, а населення. Влада не повинна нав’язувати громаді свою думку, а прислуховуватися до того, що ж хочуть її виборці. Влада – не задля самої влади та реалізації власних амбіцій та лобіювання інтересів купки осіб, а як інструмент реалізації завдань, котрі громада вважає першочерговими. На прикладі ряду діаграм польський експерт довів, що кошти завжди можна знайти, якщо їх шукати. В Польщі, для прикладу, різні проекти, в тому числі і в малих, навіть депресивних, містечках, реалізовуються переважно як за кошти власні, так і за кошти ЄС плюс кредити, котрі беруться під той чи інший проект відповідно під ті чи інші гарантії.

А заключним акордом форуму став фуршет, під час якого була можливість як поглибити старі знайомства, так і зав`язати нові. Коли гості роз’їжджалися, на вулиці було холодно, падав перший цієї осені сніг. «У мене двояке відчуття від цього заходу: з однієї сторони все ніби правильно, а з другого така лажа», - зізнався один наш знайомий журналіст із Києва. Та очевидно, що оцінювати ХІ форум не нам і не тепер. Тобто, наскільки виявилися результативними заходи 14 – 15 жовтня, проведені у Трускавці, можна буде сказати через певний період часу після аналізу відповідними фахівцями. Андрій Садовий сказав: «Для нас головне під час Євро, щоб слово «Львів» сказали тисячі, мільйони, мільярди разів, тобто, головне – промоція». Ми ж можемо сказати: «Завданням Трускавця було, щоб в середині жовтня слово «Трускавець» сказали, побачили, почули та прочитали тисячі, мільйони людей як в Україні, так і в Європі та на інших континентах. Це – промоція і добре, що вона відбувається при мінімумі витрачених коштів з міського бюджету». Та чи вдалася промоція Трускавця? Не насмілюємося відповісти на це непросте запитання.

Гості роз`їхалися, везучи до себе додому враження про цьогорічний форум і про Трускавець. Сподіваємося, що враження ці були позитивними і будуть результативними. Як сподіваємося також, що і наступного року матимемо честь розповісти вам, шановні читачі, про вже ХІІ Міжнародний економічний форум у Трускавці, в якому, можливо, візьмуть участь понад 700 учасників із понад 30 країн світу.

Як результати Форуму оцінюють в ЛОДА

Вся інформація із цього розділу – з офіційної сторінки Львівської облдержадміністрації.

15 жовтня під час підсумкової прес-конференції голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк повідомив попередні підсумки проведення ХІ Міжнародного економічного форуму «Економічна інтеграція – національні пріоритети», який проходив 14-15 жовтня 2011 року в курортному місті Трускавець.

Михайло Цимбалюк повідомив, що у цьогорічному економічному форумі взяли участь 652 особи, представники 22 країн світу, серед них США, Німеччини, Росії, Китаю, Канади, Італії, Швейцарії, Казахстану, Грузії, Ісландії. Зокрема, участь у ХІ Міжнародному економічному форумі взяв Віце-прем’єр-міністр України – Міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів. Були присутні представники Верхової Ради України, а також обласних державних адміністрацій та обласних рад ряду областей.

У Форумі взяли участь також 70 представників іноземних делегацій та 265 представників делегацій із регіонів України. З презентаціями та доповідями виступили 56 доповідачів з України, Чехії, США, Канади, Австрії, Китаю, Польщі, Німеччини, Білорусії. Також на Форумі взяли участь 260 ділових учасників – представників різноманітних сфер бізнесу: машинобудування та енергетики, банків та консалтингу, приладобудування, будівництва, бізнес-асоціацій та організацій підтримки підприємництва. 205 підприємців і промисловців представляли регіони України, в першу чергу Львівщину, 55 – іноземний бізнес багатьох країн світу, серед них Австрію, Бельгію, Китай, Німеччину, Польщу, США, Чехію, Швейцарію та інші країни.

В рамках Форуму 15 жовтня відбулася Коопераційна біржа, де українські й іноземні бізнесмени провели дво- та багатосторонні зустрічі і переговори.

Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк провів ряд офіційних зустрічей: з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Білорусь в Україні Володимиром Величко; заступником економічного радника Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні Елізабет Хорст, Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Корея Кім Ін-Цжуном; Генеральним Консулом Чеської Республіки у Львові Давідом Павліта; із менеджером Центру Європейських Програм Федеральної землі Тюрингія (Німеччина) Ліліаною Грицишин та головою правління акціонерного товариства «К-UTEC», доктором Фолькером Аземаном; із Надзвичайним та Повноважним Послом Малайзії в Україні Чуа Теонг Баном; віце-воєводою Підкарпатського Воєводства Анджеєм Регулою та членом уряду віце-маршалком Підкарпатського Воєводства Славоміром Міклічем; головою інституту Культури і мистецтв провінції Цзянсу Китайської Народної Республіки Чао Даі Джіан.

14 жовтня в рамках Форуму підписано Меморандум про співробітництво між Львівською обласною державною адміністрацією, Львівською обласною радою та Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України. Згідно з положеннями Меморандуму, сторони здійснюють співробітництво за такими пріоритетними напрямками: створення Координаційної Ради регіонального розвитку; розроблення спільного плану дій на 2012-2015 роки щодо залучення інвестицій та реалізації національних та інвестиційних проектів відповідно до стратегічних пріоритетів Львівської області, визначених Стратегією розвитку Львівської області; формування сприятливого інвестиційного та інформаційного середовища в процесі підготовки та впровадження національних проектів у Львівській області; взаємодія з питань підготовки і реалізації національних проектів та пріоритетних для Львівської області інвестиційних проектів; формування інвестиційного паспорту та інвестиційної карти Львівської області; налагодження співробітництва з інвесторами щодо здійснення проектів на умовах державно-приватного партнерства; організація і проведення спільних заходів, у тому числі науково-практичних семінарів, конференцій, круглих столів, бізнес-форумів та інших заходів, спрямованих на вирішення питань, що становлять взаємний інтерес Сторін.

Також між Центром науково-технічної інформації та Федеральною землею Тюрингія (Німеччина) було підписано угоду щодо співпраці в галузі розвитку інноваційних технологій та територій.

Висвітлювати роботу Форуму приїхали рекордна кількість журналістів - 136 осіб, серед яких представники ЗМІ Китаю, Польщі, Росії та України.

Володимир Ключак

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.