Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№106 (350) 19 жовтня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

З лікарні інформують

Новий "головний лікар" трускавецької лікарні Андрій Кульчинський на 20 жовтня планує представлення в лікарні та поліклініці нових керівників відділів. Про це повідомляє кілька наших джерел. Розпочнуть зі стоматологічного відділення поліклініки. Після написання заяви попередньою завідувач п. Панасюк вже півроку не було заввідділом і цю посаду тепер обійме дружина начмеда "Перлини Прикарпаття" п. Пецюх. Мама Андрія Кульчинського звільнить посаду заступника головного лікаря із медичної частини (начмед) на користь лікаря-терапевта Наталії Павлюк. Будуть і інші кадрові зміни, хоча питання законності призначення головним лікарем Андрія Кульчинського все ще не знято з порядку денного.

Напевно, лікарі будуть позбавлені оплати своїх відряджень. За даними, які нам надали джерела з міської лікарні, Андрій Богданович вважає, що відрядження лікарям не потрібно оплачувати. Невже вони мають якісь додаткові підробітки та є суперзаможними людьми? Та ж не кожен із них був депутатом та не кожен зміг за короткий час купити шикарну квартиру в новенькому будинку…

У Трускавці відкрито комісійний магазин

Під час прийому громадян у трускавецькій мерії однією із відвідувачок піднімалося питання відкриття у місті комісійного магазину. Міський голова зауважив, що це питання лежить у площині зацікавленості підприємців. І ось нещодавно нам стало відомо, що у Трускавці відкрився комісійний магазин. Знаходиться він за адресою Мазепи, 23А, на території станції технічного обслуговування автомобілів.

У Трускавці люди позбуваються землі

Під час понеділкової наради 17 жовтня трускавецький міський голова Руслан Козир повідомив, що у Трускавці – найбільша кількість незавершених об’єктів у Львівській області. "Всі хотіли одразу стати мільйонерами", - зазначив Руслан Ярославович і продовжив власну думку, що "нова нормативна грошова оцінка землі – абсолютно правильний хід. Є люди, які хочуть віддати земельні ділянки назад у місто". За приклад неефективного господарювання на трускавецькій землі мер назвав власників ПК "Мир" на Бориславській, голова назвав колишній Палац культури "унікальним об’єктом", а через те, що він був відчужений, "у міста ні землі, ні грошей, ні майна". Теж голова вважає, що "ми позбулися свого стратегічного ресурсу".

Також міський голова висловився, що "треба міняти управлінські підходи", адже вирішення багатьох питань лежить у площині управлінських рішень. Маємо інформацію, що в деяких випадках мер Трускавця ставить перед своїми підлеглими завдання з умовою виконання їх у визначені терміни під загрозою звільнення із займаних посад. Така політика часто є дієвою та дає результати, однак з ряду причин конкретизувати не будемо.

Спростовуємо неточність стосовно водопостачання

Газета "Джерела Трускавця" подала інформацію, що "13 жовтня у місті у місті цілоденно включили воду. Це сталося вперше за всю історію Трускавця". Вважаємо за свій обов’язок поінформувати, що Трускавець мав цілодобове (а не просто цілоденне) водопостачання до моменту втрати своєї частки у водогоні з Гірного, котрий будувався в абсолютній більшості за трускавецькі гроші, а згодом під тиском був відданий у єдиновласне володіння водоканалу Дрогобича. Винних у тій історії годі зараз шукати, тому вирішення питання цілоденного водопостачання було одним із пріоритетних як для попередньої, так і для теперішньої влади. Висловлюємо свою незгоду із тим, що команда попереднього мера цим питанням не займалася – якби Руслану Козиру доводилося розпочинати з нуля, то навряд чи він зміг би питання вирішити за всю каденцію. Та як би там не було, інформація, що у Трускавці є цілоденне водопостачання, подана всіма трускавецькими ЗМІ і тепер залишається лише не зурочити. Адже кінець діло хвалить і хороша та справа, що гарно закінчується. Добре, коли все добре!

"Фронт змін" готується до виборів

Незважаючи на те, що до парламентських виборів ще рік часу, політичні сили вже підтягуються, мобілізуються. У Трускавці першою ластівкою став "Фронт змін" – палатку цієї політичної сили було зафіксовано у вівторок,18 жовтня, на Стебницькому кільці, неподалік магазину "Болоння".

В Бориславі відбулися збори ветеранів

15 жовтня в міському Палаці культури м. Борислава відбулась звітно-виборна конференція міської організації ветеранів України, інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради. На конференції була присутня заступник голови Львівської обласної ради ветеранів України Раїса Чайка. Коновалова Л.І. прозвітувала про діяльність організації. В обговоренні звіту взяли участь: Чайка Л, Коліна С., Нехаєв І., Крупач І. та ін. Обрано на наступний термін головою організації Л.І.Коновалову та комітет у складі 11 осіб.

Хто дає, той і має

14 жовтня в міському Палаці культури м. Борислава відбувся благочинний концерт, повідомив відділ внутрішньої політики БМР. Зібрані кошти, а це майже 13 тисяч гривень, було передано на лікування мешканця міста. 16-річного Ростислава Гічви. Концерт відбувся за участі гуртів «Зорепад-Danse», «Оксамит-Turbo», виконавців Палацу культури Христини Свищ, Марка Калина, Марти Крагель, Михайла Дударєва, Андрія Дуба, Надії Карпової, Ані Пігур та ін. Ведучий концерту – Ігор Мельник, директор Палацу культури Борислава, Заслужений артист України. В залі також були присутні міський голова Борислава Володимир Фірман та депутат Львівської обласної ради від Борислава Володимир Голобутовський. Приємно вразило те, що переважну більшість глядачів склала молодь. І саме молодь була серед організаторів благодійного концерту.

Новий спортивний майданчик

Новий спортивний майданчик спорудять у м. Бориславі. Такою новиною поділився начальник відділу з питань фізичної культури і спорту Бориславської міської ради Володимир Рахель. Кошти на облаштування спортмайданчика виділять з двох бюджетів: 35 тисяч гривень з обласного бюджету і 20 тисяч з місцевого. Встановити відповідне обладнання планують у центральній частині міста, на території ЗОШ № 1. На новому майданчику встановлять 12 тренажерів для різних груп м’язів. В такий спосіб на цьому спортивному майданчику зможуть вдосконалювати свою фізичну форму не тільки учні школи, а й усі бажаючі дорослі і маленькі бориславці. Крім цього, згідно з обласною програмою, у 2013 році планують виділити кошти на облаштування у Бориславі спортивного майданчика зі штучним покриттям. Такий майданчик буде облаштовано на міському стадіоні "Нафтовик". Інформацію для "ТВ" надав відділ внутрішньої політики БМР.

Із сесії Бориславської міської ради

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, 14 жовтня відбулась 23 позачергова сесія БМР. На сесії присутні 34 депутати. Загальна кількість – 46 депутатів. На сесії був також присутній депутат Львівської обласної ради В. Голобутовський. В різному депутати озвучили запити виборців, які, зокрема, стосувались водозабезпечення, початку опалювального сезону та ін. Депутатами було прийнято 7 рішень. Основні з них – про затвердження Програми розвитку культури на 2011-2016 роки «Сучасний культурний простір»- доповідав С. Оленич, заступник міського голови, який, зокрема, зазначив: « Міська програма розвитку культури та оновлення культурної спадщини міста Борислава на 2011–2016 роки визначає основні напрями подальшого вдосконалення форм та методів проведення заходів, присвячених державним, релігійним, народним та місцевим святам на період 2011–2016 років. Програма має на меті реалізацію єдиної політики в сфері організації концертів, театралізованих свят, тематичних заходів, фестивалів, виявлення талановитих особистостей, подальший розвиток традиційної української культури, традиційних культур національних меншин, що проживають у нашому місті, підтримка народної та високопрофесійної творчості, обдарованих дітей. Актуальність і необхідність створення такої Програми переконливо підкріплюється Конституцією України, указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України щодо святкування державних, професійних та місцевих свят. Основні тенденції та напрями реалізації цієї Програми відповідають Конституції України, Законам України "Про культуру", "Про туризм", "Про охорону культурної спадщини України"; про затвердження Програми розвитку освіти м. Борислава та смт. Східниця на 2011-2012 роки - доповідав С. Оленич, заступник міського голови.

Власна інформація

У Бориславі згадали подвиг Дрогобицьких священномучеників

9 жовтня у м. Бориславі у храмі св. Анни відбулись святкування Року Дрогобицьких священномучеників. Святкування розпочались 8 жовтня Вечірнею та нічними чуваннями за участі парафіяльної молоді. Наступного дня до храму прибув правлячий архиєрей єпархії владика Юліян (Вороновський), щоб очолити у співслужінні священиків Бориславського деканату урочисту Літургію.

Звертаючись до вірних, владика Юліян закликав до наслідування чеснот блаженних дрогобицьких мучеників. На завершення Владика Юліян подякував прот. Роман Василіву, декану Бориславському, священикам і мирянам деканату за спільну працю впродовж останніх майже двадцять років, і вручаючи благословенні грамоти, побажав усім плідної праці та служіння на благо Церкви і народу.

Нагадаємо, що 2011 рік декретом правлячого архиєрея владики Юліяна (Вороновського) проголошений у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії роком священномучеників Якима, Віталія та Северина. Згадані священики були ченцями-василіанами Дрогобицького Свято-Троїцького монастиря. У 1940-х роках вони загинули мученицькою смертю у дрогобицьких катівнях НКВД. Впродовж 2011 року урочисті святкування року Дрогобицьких мучеників відбуваються у всіх 20-ти деканатах Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

о. Олег Чупа,
прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ

«Дрогобичводоканал» освоїв 255 тис. доларів кредитних коштів Світового банку

У Дрогобичі на вулицях Лесі Українки, Івана Чмоли, Григорія Коссака, Івана Франка (від вул. М.Лисенка до насосної станції неподалік Меморіалу слави) провели заміну старих водопровідних мереж на нові пластикові за кошти кредиту Світового банку, які на конкурсній основі зуміло отримати комунальне підприємство «Дрогобичводоканал». Про це повідомив директор департаменту міського господарства – заступник міського голови Андрій Янів. З його слів, наступним етапом буде реконструкція мереж на вулиці Пилипа Орлика, а також на частині вул. Михайла Грушевського (до вул. Карпатської). Андрій Янів каже, що за кошти Світового банку придбано унікальне обладнання для перевірки прихованих витоків води, що дає змогу точно знаходити місця поривів труб, а не копати у тих місцях, де вода знаходить собі вихід на поверхню. Також у рамках цього проекту заплановано придбати 3-5 одиниць спецтехніки для «Дрогобичводоканалу». «Всього освоєно 255 тис. доларів кредитних коштів, - наголосив посадовець. - До кінця року планують освоїти ще 500 тис. грн.».

Нагадаємо, що 14 грудня 2009 року міністерство з питань житлово-комунального господарства України і КП «Дрогобичводоканал» уклали субкредитну угоду на 3,2 млн. доларів США від Світового банку. КП «Дрогобичводоканал» отримає ці кошти у 5 етапів. Планується, зокрема, оновлення всього технологічного обладнання підприємства, що дасть змогу зменшити споживання електроенергії на 22% , а також проведення заміни аварійної водомережі Дрогобича, яка обійдеться у 3 млн. гривень.

Іван Тихий,
тижневик «Каменярі»

Наступ на свободу слова?

У Трускавці журналістів обмежують у їхніх правах доступу до інформації. За прикладом далеко йти не треба – міський голова Руслан Козир "чемно просить вийти" представників мас-медіа із понеділкових нарад. Оперативні виробничі наради, які проводяться у понеділок зранку, є одним із основних джерел інформації про те, що робилося в місті за останній тиждень і що планується робити в поточному. Як пригадують бувалі журналісти, за часів керування містом Болеслава Денисовича Петровського, Богдана Михайловича Матолича та Лева Ярославовича Грицака не було випадків, щоб журналістів виганяли чи "просили вийти" під час виробничої наради (!) із залу засідань. Виняток був лише із спровокованою ситуацією, коли один раз (!) Лев Грицак не допустив (якщо приходили, то нікого не виганяв!) на вранішнє засідання представників однієї газети, що і стало причиною назвати його "ворогом преси" (це була замовна ситуація перед виборами, в деталі тут вдаватися не будемо).

Напевно, ситуація в місті дійсно катастрофічна, що пану Козиру та його команді є що приховувати. Також міський голова Трускавця останнім часом надто вже полюбляє вислови "брехлива преса" та "брехлива інформація". Наразі вибачаємо йому цю грубість. Інколи через обмежений доступ до інформації реально важко дослідити якусь тему в деталях, тож якщо і появляються в ЗМІ якісь неточності, то тільки з вини міської влади Трускавця та через її нехтування чинним законодавством, особливо законом "Про доступ до публічної інформації". Адже те, що говориться на нараді, не є ні конфіденційна, ні таємна, ні службова інформація, яку не можна поширювати згідно статті 6 (Публічна інформація з обмеженим доступом). Просимо міського голову перечитати цей закон, додатково подаємо витяги із нього.

Стаття 1. Публічна інформація. 1. Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. 2. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Стаття 3. Гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації. 1. Право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Стаття 4. Принципи забезпечення доступу до публічної інформації. 1. Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Стаття 24. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. 1. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів. 2. Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені розпорядниками інформації, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом.

Також прохання міському голові звернути увагу на ст. 13. п.1.1. та п.2.4, ст. 14. п.1.6 та повністю статтю 15. А депутатам радимо ознайомитися зі статтею 17 п.2. Гадаємо, що не варто міській владі загострювати стосунки із пресою та змушувати її вдаватися до тотального закидання її інформаційними запитами та подальшого оскарження неправильних дій місцевої влади, порушення вищеназваного закону тощо. Та все це є можливим, якщо влада не змінить свою позицію стосовно журналістів.

Схоже, жорстко взятися за працівників пера та повоювати зі свободою слова у Трускавці вирішив і незаконно (на нашу думку) призначений на посаду головного лікаря міської лікарні Андрій Кульчинський. Щоб працівники лікарні (лікарі, медсестри, санітарки тощо) та хворі не мали можливості прочитати всю правду про події у Трускавці, пан Кульчинський зобов’язав керівників відділів лікарні повернути йому всі свіжі примірники газети "Франкова криниця Підгір’я", котра ось вже майже три роки безкоштовно доставляється в різні установи міста (в тому числі до лікарні) та магазини. Така собі самодурська інквізиція, використання адмінресурсу проти свободи слова. Причина, вочевидь, криється в публікації "Кадрове безумство з ознаками корупційних діянь" із № 40 (138) "ФКП" за 14 жовтня 2011 року, в котрій автор доводить, що призначення А. Кульчинського – незаконне.

Владі Трускавця та новим "кадрам" дуже невигідно, щоб люди отримували правдиву інформацію із джерел, які їм непідконтрольні. Тому й дивляться в мерії косим оком на представників газет окремих мас-медіа, тому й шаленіють, коли пишуть правду про діяння влади окремі газети чи Інтернет-видання, тому й намагаються представники влади на офіційних сайтах не подавати інформацію про діяльність тих політичних сил, які не лягли повністю під трускавецьку владу в особі п. Козира, подаючи новини з життя привілейованих політичних сил. Але люди мають право на інформацію і ніякі козирні вказівки та конфіскати кульчинських-інквізиторів не допоможуть тим, хто втратив довіру власної громади за такий короткий період часу. Правда восторжествує, завдяки вільній пресі люди знатимуть хто є хто і знатимуть все про те, що коїться в місті – ми і надалі подаватимемо інформацію оперативно, об’єктивно, неупереджено, із висвітленням різних позицій. Ми завжди готові подати і точку зору тих, хто нищить газети та перешкоджає доступу до інформації, але, видно, цим людям нема що сказати ні журналістам, ні громаді. Насамкінець хочеться нагадати окремим палким цензорам та інквізиторам, що слово – це сильна зброя, а утиски та заборони нести людям правду про події викликають виключно осуд та зневагу. Тож не воюйте проти правди, шановні панове владоможці, бо в такому випадку ви можете виграти якийсь один бій, але не всю війну, яку ви невідомо з якої причини розпочали проти громади та її представників – журналістів.

Володимир Ключак,
головний редактор газети "Франкова криниця Підгір’я"

Українська стрічка потрапила до конкурсної програми під завісу відбіркового туру

Визначено фільми для участі у II Міжнародному фестивалі телевізійних фільмів «Корона Карпат», який відбудеться у Трускавці 12-16 листопада.

- Усі дванадцять ігрових фільмів, які подолали конкурсний відбір, є вартими уваги журі та глядачів, - говорить програмний директор фестивалю Сергій Остапчук. – З Україною була чи не найбільша проблема. Учасники відбіркової комісії, переглянувши понад 30 ігрових стрічок, надісланих на конкурс, були прикро вражені: жодного українського фільму, гідного участі у фестивалі, серед претендентів не виявилося. Але чи не найбільше шокував той факт, що практично усі отримані «українські» фільми були зняті на «общепонятном».

Втративши надію дочекатися вартісного україномовного фільму, комісія готувала офіційне повідомлення: Україна в ігровій програмі представлена не буде. Аж тут телефонний дзвінок – на завершення відбіркового туру зголосився режисер Іван Войтюк. Його стрічка «Платон Ангел», яка врятувала ситуацію, розповідає про українську сім’ю, про землю, про святі і прості істини на тлі найшанованішого свята в Україні – Різдва Христового. Фільм також може похвалитися зірковим акторським складом: у ньому знялися Богдан Ступка, Ірина Дорошенко, Валентин Шестопалов, Геордій Дрозд, Остап Ступка, Наталя Доля.

Серед фільмів, які увійшли до конкурсної програми, оригінальним сюжетом вирізняється аргентинська картина «Китайська казка», перегляд якої викликає емоційну бурю в душі, не дивлячись на те, що за жанром фільм заявлений як комедія. Заслоговує на увагу і нова австрійська стрічка «Neben meinem Bruder», у якій головну роль виконує молодий, талановий і вже доволі відомий актор П’єр Ківітт. У фільмі він втілює образи братів-близнюків, які живуть потаємним життям, приховуючи від оточуючих, що їх є двоє. Глядачі стануть свідками того як розвиваються стосунки між братами та їхнім батьком, який робить вигляд, що одного з хлопців не існує. А також зможуть насолодитися майстерністю П’єра Ківітта, якому вдалося переконливо зіграти двох абсолютно різних героїв. Актор приїде до Трускавця у складі австрійської делегації, щоб представити цю стрічку на кінофорумі.

Гостем фестивалю «Корона Карпат» буде також Антоніо Соле, відомий іспанський режисер, сценарист, продюсер, автор кліпів таких мега-зірок як Шакіра та Енріке Іглесіас.

Що стосується конкурсної програми документальних фільмів, то до участі у ній також відібрано 12 стрічок із майже півсотні заявлених. За словами Сергія Остапчука, на кінофорумі будуть представлені фільми з усіх континентів, окрім Австралії. На його думку, родзинкою серед документальних стрічок є «Pelada». Це слово у перекладі з бразильського означає «дикий». Фільм розповідає про вуличний, тобто дикий футбол. Автори фільму, а над ним працювало п’ять режисерів, намагалися якомога детальніше дослідити це феноменальне явище. Задля такої мети вони побували у 24 країнах світу, які, власне, й долучилися до створення стрічки.

Україну у конкурсній програмі документального кіно представляє фільм Тараса Химича «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941 р.». Ця картина – перша грунтовна спроба продемонструвати за допомогою екранних засобів як відбувалося приєднання Галичини до УРСР та що приніс «визвольний похід» Червоної Армії, який розпочався 17 вересня 1939 року, на Західну Україну. Багатокультурна довоєнна Галичина стала жертвою агресії двох найбільших тиранів ХX століття Гітлера і Сталіна. Картину створено на основі свідчень очевидців цих подій – представників українського, польського та єврейського народів, які до 40-х років ХХ століття становили основний етнічний склад Галичини. У стрічці використано кінохроніку та коментарі провідних науковців-істориків. Фільм відрізняється від звичних зразків української документалістики завдяки формату «Діскавері», що передбачає використання сучасних ракурсів та технічних засобів під час знімання, робить фільм близьким до художнього. Велику частину сюжетів грають професійні актори. Над створення стрічки працювали музиканти – Андріана, гурт «Піккардійська терція». Впродовж 2010-2011 років фільм «Золотий вересень» транслювався на місцевих телеканалах, у кінотеатрах, на презентація у школах, вищих навчальних закладах та культурних установах західного регіону України та Польщі. Фільм також змогли побачити українці, що проживають у США, Канаді, Аргентині, Австралії, Європі. Проте масштабного показу стрічки на центральних телеканалах в Україні так і не відбулося через те, що чиновники від культури чинять спротив. «Корона Карпат» є першим фестивалем, у якій цей документальний фільм братиме участь.

Окрім конкурсних програм трускавецький кінофорум пропонує надзвичайно цікаву і різноманітну позаконкурсну програму. Насамперед заслуговує на увагу міжнародний кінопроект польської студії “Еверест” – “Світ від світанку до заходу», у рамках якого група видатних польських документалістів провела майстер-класи зі студентами кіношкіл у п’яти містах світу: Києві, Мінську, Москві, Пекіні та Токіо. У рамках майстер-класів постали документальні стрічки годинної тривалості, які є своєрідними портретами цих міст. Презентація проекту «Світ від світанку до заходу» відбудеться у Києві 9-11 листопада, одразу після того він вирушить до Трускавця.

Шанувальникам найвищих здобутків українського кіно організатори «Корони Карпат» пропонують ретроспективний перегляд фільмів за участі видатного українського кіноактора, режисера, сценариста Івана Миколайчука. Приємною несподіванкою стане ще одна ретроспектива –у Трускавці покажуть фільми, у яких знімалася аргентинська актриса і співачка Лоліта Торес.

Кілька вечорів поспіль демонструватимуться знакові для сучасного кіномистецтва фільми. До таких належить аргентинська стрічка «Таємниця їхніх очей», яка у 2010 році виборола «Оскара», французька картина «Welcome», короткометражка киянки Марини Вроди «Крос», що отримала «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі. В рамках «Корони Карпат» відбудеться також презентація французького кінофестивалю «Aye-Aye Film Festival», який організовується і підтримується Радою Європи. На знак солідарності з японським народом буде показано документальний фільм «Афтершок»: знімальна група стрічки побувала у регіонах Японії, які найбільш постраждали від великої води, і на власні очі побачила, як відновлюється країна після однієї із найбільших катастроф в історії людства.

Ольга Куц

З вірою, добром і любов’ю

У Єпархіальному музеї в Трускавці 18 жовтня 2011 р. відкрилась персональна виставка різьблених робіт «З вірою, добром і любов’ю» стебничанина Василя Федана. Ця людина знана і шанована в місті Стебнику. Знають його не лише як художника-різьбяра, талановитого поета, але й як активіста громадського життя, щирого шанувальника всього українського.

виставка різьблених робіт «З вірою, добром і любов’ю» виставка різьблених робіт «З вірою, добром і любов’ю» виставка різьблених робіт «З вірою, добром і любов’ю»

Нещодавно п. Василь видав збірку “Цей спів для Тебе, прекрасна і жадана…”. Це п’ята книжка в творчому доробку майстра слова. Назва книги увібрала в себе зібраний образ її величності Жінки: матері, дружини, коханої… Крім цього митець експонує в нашому музеї на невеличких дощечках свої авторські вислови, назвавши їх “кишеньковою філософією”. Це короткі віршовані рядки з глибоким філософським змістом про суть життя, про людину, як творіння Боже, про світ “чудовий, але такий таємно загадковий”. Поет розмірковує про філософію творіння, творця якого чекає або злет, або падіння… А, найголовніше, пульсує його думка про любов до України, до рідного краю і всього, що нам є близьким і рідним до болю. Основними напрямками творчості є зображення портретів наших відомих поетів Т. Шевченка, Л. Українки, І. Франка, а також провідників повстанського руху С. Бандери і Р. Шухевича. Кожна робота різьбаря унікальна, щира і відкрита для внутрішнього діалогу, кожен бачить в ній те, що хоче і здатен побачити. Відвідайте експозицію і Ви переконаєтесь у цьому на власні очі.

Тарас Шафран,
директор Єпархіального музею

Інформує "Спортовець"

З 14 по 15 жовтня 2011 року у плавальному басейні Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу "Спортовець" проведено міжобласний турнір з плавання "Відкрита першість ДЮСК "Спортовець" серед учнів 2000 - 2002 р.н.". В змаганнях взяли участь понад 70 плавців спортивних шкіл Хмельницька, Луцька (СДЮШОР), Львова та Трускавця (ДЮСК "Спортовець").

На урочистому відкритті змагань директор Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу Любомир Мацькович привітам учасників змагань із святом Покрови Пресвятої Богородиці та Днем козацтва і вояків УПА, а головний суддя змагань Ігор Гургула ознайомив присутніх із спортивною програмою турніру.

Спортовець Спортовець
Спортовець Спортовець Спортовець

Неодноразовими призерами міжобласного турніру стали 15 вихованців ДЮСК "Спортовець": ІІІ місця – Вікторія Уєчко, Лідія Іваночко, Олександр Габриш, Евеліна Наконечна, Микола Думальський, Анна-Марія Грабовська, Марта Веклюк, Олег Вальчук; ІІ місця – Андрій Пікуш, Катерина Осадча, Галина Кісак, Олег Горічко, Катерина Осташко, Дмитро Воляр; І місця – Галина Кісак, Денис Горічко, Анастасія Мацюрак, Яна Скрипка (тренери ДЮСК – Богдан Смеречинський, Олег Кирчей та Андрій Жгута). Всі призери турніру були нагороджені грамотами та медалями ДЮСК "Спортовець".

З 15 по 16 жовтня 2011 р. у м. Самборі в спортивному залі місцевої спортивної школи команда боксерів дитячо-юнацького спортивного клубу "Спортовець" приймала участь у Чемпіонаті області серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл Львівщини з боксу (юнаки 1997-1998 р.н.). Не дивлячись на те, що відділення боксу у ДЮСК "Спортовець" відкрито у цьому навчальному році і юні трускавчани лише більше року займаються цим мужнім видом спорту, з п’яти вихованців закладу троє стали чемпіонами Львівської області – Григорій Ковальчук, Любомир Богуш, Василь Коваль, а двоє – срібними призерами області (Віталій Коваль та Олег Добромильський). Всі вони – вихованці тренера ДЮСК "Спортовець" Назара Мініва.

Всього у Чемпіонаті області з боксу взяли участь біля 80 юних спортсменів з Самбора, Старого Самбора, Мостиськ, Дрогобича, Стрия (2 команди), Сколього та Трускавця.

З 21 по 23 жовтня 2011 р. у Трускавці в спортивно-оздоровчому комплексі ДЮСК "Спортовець" відбудеться чемпіонат області з волейболу серед дівчат 1998-99 р.н. дитячо-юнацьких спортивних шкіл Львівщини.

Ігор Гургула,
заступник директора ДЮСК "Спортовець"

Свято польської культури

16 жовтня в м Бориславі вперше відбулось свято польської культури. Організатори - Громадська організація «Польське-культурно освітнє товариство “Згода” (голова Елеонора Попович) та Польська суботня школа, що працює при ЗОШ № 3 /(директор Христина Краснопольська), Бориславська міська рада. Відбувався захід з ініціативи та безпосередньої підтримки міського голови Володимира Фірмана, під патронатом Генерального консульства Республіки Польща у Львові. Святкування розпочалися із Літургії в костелі святої Барбари, на якому були присутні міський голова Володимир Фірман та консул Генерального консульства Республіки Польща у м. Львові Войцех Бєлінський. Пізніше свято продовжилось в основному культурному закладі міста – міському Палаці культури. В фойє було розгорнуто книжкову ярмарку-виставку видавництва «Каменяр», з новинками видавництва ознайомив присутніх Дмитро Сапіга, директор видавництва. Також в фойє були виставлені малярські роботи Львівського клубу «Крила» - експозицію представляв його голова Владислав Малайський. Окрім того, в фойє експонувались роботи Польської суботньої школи. А пізніше всі завітали у великий зал, де до присутніх звернулась голова польського культурно-освітнього товариства “Згода” Елеонора Попович, яка тепло привітала всіх присутніх в залі та виразила надію, що таке свято в нашому місті стане традиційним. Від імені всіх присутніх були покладені квіти до пам’ятників Адама Міцкевича, Тараса Шевченка та Івана Франка, що стало ще одним із фактів єднання двох народів – польського та українського. про взаємоповагу і взаєморозуміння на рівні національних цінностей.

Міський голова Володимир Фірман у своєму вітальному слові, зокрема, зазначив, що сьогоднішнє свято є проявом взаємоповаги і розуміння на рівні національних цінностей та зауважив, що ми завжди жили в Європі і між серцями людей не існує кордонів. Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові В. Бєлінський підтримав слова міського голови та привітав усіх присутніх в залі, звернувши увагу на необхідності налагодження контактів, про потребу співпраці у різних сферах суспільного життя, про добросусідство і міжнародну дружбу. З цією неординарною подією, яка відбулася у нашому місті вперше, всіх глядачів вітали настоятель римо-католицької парафії о. Кшиштоф Щигло (CSSR), член правління Федерації організацій польських в Україні Станіслав Дурес, керівник Федерації вчителів польської мови в Україні Адам Хлопек, представник регіонального Центру культур пограниччя Ришард Судика з м. Кросно, а також Кристина Краснопольська, директор польської суботньої школи у Бориславі. Згодом відбувся чудовий концерт за участі юних танцюристів суботньої школи під керівництвом Данути Циганової.

А учасники театральної групи “Весела школа” дивували глядачів своєю акторською майстерністю. Неперевершеним, феєричним був виступ ансамблю товариства «Згода» - “Бориславяки”, які презентували фрагмент програми “Борислав, якого вже нема”. У виконанні ансамблю прозвучали чудові пісні польською мовою, які співали у Бориславі в 20-30-ті роки минулого сторіччя. Ці пісні чергувались з коротенькими розповідями про життя у тогочасному нафтовому місті та доповнювалися демонстрацією слайдів з тогочасними краєвидами Борислава. Завершальним етапом заходу став виступ ансамблю пісні і танцю Республіки Польща.. В репертуарі цього ансамблю не тільки польські народні пісні, а й українські, чеські, словацькі, бойківські та лемківські. Глядачі підспівували артистам на сцені. Ще довго глядачі не розходились з залу, обмінювались враженнями та позитивними емоціями. Саме в такий спосіб, від серця до серця, ми можемо впізнати одне одного.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Кримінальна хроніка Трускавця першої половини жовтня із трьома крапками

1 жовтня в маршрутці-одиничці у відпочивальниці з Чернігова невідомі викрали із сумки гаманець, де було 60 гривень. Очевидно, злодії розраховували, що там буде більша сума…

В цей же день у мешканки вулиці Лисенка із підвалу житлового будинку невідомі викрали два перфоратори, та міліція факт крадіжки не підтвердила. Тож чи була крадіжка, чи ні, залишається загадкою…

2 жовтня зранку в міську лікарню потрапило двоє пацієнтів. Перший із діагнозом "рвана рана тім’яної ділянки голови", другий – "січена рана лобної ділянки голови зліва, гематома правої надбрівної ділянки голови, множинні ссадини обличчя". Обидвом – по двадцять два роки. Рани вони отримали в РК "Міленіум" з власної необережності внаслідок вдаряння об сходи. Видно, сходи треба посипати піском, бо вже приморозки. Хоча 2 жовтня ніби приморозків ще й не було…

3 жовтня мешканці вулиці Бориславської змушені були телефонувати в міліцію, щоб та заспокоїла пияків біля одного із магазинів. Самі люди боялися зачіпати нетверезих громадян…

4 жовтня мешканець Червонограда забув в одному із трускавецьких барів власну барсетку. За кілька хвилин там її вже не було. Втрати – два круті мобільні телефони, 1 тисяча гривень, два посвідчення та дві карточки з двох банків. Шкода і самої барсетки – річ ця була дорога та цінна для людини…

За надання торгових місць на вулицях Стуса, Сагайдачного та Стебницькій мешканець Трускавця п. Ф. перерахував п. Б. гроші в сумі півтори тисячі гривень. Цього було замало, дозволу підприємець не отримав, та і гроші йому напевно ніхто не віддасть…

4 жовтня неподалік магазину "Рукавичка" на вулиці Довженка невідомий автомобіль наїхав на авто пана Л. і з місця пригоди втік. В цей же день мешканка села Станеля впала з дерева та зламала собі ключицю. Як в першому, так і в другому випадку, винних дарма шукати…

5 жовтня до міліції хтось зателефонував та повідомив, що із вулиці Мазепи викрали автомобіль. Ні марку авто, ні своє прізвище чоловік не назвав, а телефонував "приватний номер". Міліція виїхала за вказаною адресою, та нічого не виявила. І навіщо такі жарти?..

5 жовтня колишній чоловік шарпав колишню дружину за одяг та ображав її нецензурними словами. Щоправда, робив він це на вулиці, а не в помешканні, тож про напад на оселю говорити не доводиться. Зате сором перед людьми…

Пильна охорона в одному із санаторіїв зловила жінку, котра крала продукти харчування із санаторію. Навіщо їй вони, жінка не пояснила…

6 жовтня із квартири мешканця вулиці Сагайдачного невідомі викрали золотий ланцюжок. А крім того – станок для гостріння ножів, мобільний телефон і три пачки прального порошку. Видно, вкрадене вирішили відмити…

6 жовтня мешканець Трускавця розпочав прибудову до квартири на першому поверсі. Мешканці-сусіди з цим миритися не хочуть – ллють воду, кидають пляшки, вчиняють хуліганські дії, ображають словесно. Дійсно, попробуй щось добудовувати в такій обстановці…

6 жовтня о 22.30 навпроти санаторію "Женева" невідома особа підбігла ззаду та збила з ніг 47-річну киянку. Жінка впала та вдарилася головою об землю. Ніхто в неї нічого не вкрав. Може, це був якийсь новоявлений маніяк, який згодом відмовився від своїх хтивих намірів?..

7 жовтня уродженка Орова та мешканка Стебника загубила в Трускавці сумочку. Згодом виявилося, що сумку вона залишила в барі. Отак через різні думки і забуваєш, що ти, де ти, як ти і навіщо ти…

7 жовтня стало відомо, що 12 років мешканець вулиці Бориславської п. С. не виконував рішення суду та ухилявся від сплати аліментів. Цікаво, що йому за це буде?..

8 жовтня в пабі Трускавця побили відвідувача, жителя Чернівців. Перед тим, як іти до пабу чи іншого розважального закладу, потрібно цікавитися його репутацією…

8 жовтня мешканець вулиці Івасюка виявив, що з його авто хтось поцупив номерний знак. Очевидно, що власник машини мусів написати заяву в міліцію з цього приводу, хотів він цього чи ні…

8 жовтня син погрожував батькові фізичною розправою. В цей же день невістка побила свекруху в її ж квартирі. Мешканець Івасюка погрожував побити дружину. А 11 жовтня онук погрожував фізичною розправою бабусі та бажав їй смерті. Ох і часи пішли…

9 жовтня неподалік від санаторію "Бескид" невідомі пошкодили авто громадянина Естонії, пробивши колесо його авто "Хонда". Чому б їм не подумати, що їхній вчинок не сприяє промоції міста, котру реалізує трускавецька влада…

9 жовтня одесит під час екскурсії втратив свої документи – паспорт та ідентифікаційний код. Швидше за все, документи знайдуться, це ж не гроші…

9 жовтня охоронці одного із розважальних закладів побили відвідувача, трускавчанина. За що – потерпілий не пояснює…

10 жовтня племінниця із села в Дрогобицькому районі без дозволу тітки забрала з її помешкання у Трускавці 2 золоті ланцюжки, 2 золоті кольє, 2 кульчики, золоту коронку, кулон та перстень. От і впусти бідних родичів до хати…

Незважаючи на заборону здійснювати азартні ігри, у Трускавці діяв заклад, де можна було зарядитися адреналінчиком. Та податківці 11 жовтня прикрили курку, котра несла власникам золоті яйця…

12 жовтня в Трускавецький МВ поступили матеріали з прокуратури за фактом службового підроблення документів директором та заступником директора одного із ТзОВ. Якби ми вказали назву ТзОВ та чим це товариство займається – скандалу було б…

12 жовтня жінка побила чоловіка. Теж в цей день відбулася бійка біля одного із санаторіїв, в якій були постраждалі. Висновок – не завжди добре бути спокійним та сумирним…

13 жовтня на східницькому бюветі автомобіль "Деу Ланос" наїхав на ногу доньці працівника громадської приймальні Адміністрації Президента України. Оце наїзд…

Невідомі особи проводили 13 жовтня незаконні земляні роботи вздовж тротуару та дороги біля будинку 19 на вулиці Мазепи. Мешканці повідомили міліціонерів, тим далеко їхати не довелося – це по сусідству з міськвідділом…

13 жовтня в гуртожитку на Сагайдачного бригада швидкої виявила труп 39-річного трускавчанина без ознак насильницької смерті. Причина смерті – невідома. В цей же день у "Славутичі" побили мешканку Червонограда, а працівниця одного готелю (кухар) отримала опік обличчя та одного ока на виробництві. Нелегкий був цей день…

На таке велике свято як Покрови Пресвятої Богородиці свекруха виганяла невістку із квартири. А мешканця Дрогобича у Трускавці на Річках обізвали нецензурними словами. Не мають люди Бога в серці…

15 жовтня невідомі побили відпочивальника із Севастополя в одному із санаторіїв міста. На авто іншого відпочивальника був здійснений наїзд. Та хто ж це сміє ображати наших дорогих гостей? Кожному, хто привозить гроші в місто, варто цілувати руку при в’їзді в Трускавець. Пам’ятаємо, хто це сказав…

В ніч на 16 жовтня невідомі розбили шибу у продовольчому кіоску неподалік від будівлі міської ради. Побоялися б робити таке біля святині трускавецької демократії…

Підготував Володимир Ключак
(за матеріалами Трускавецького МВ УМВСУ)

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.