Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№130 (374) 20 грудня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

На завтрашній сесії буде гаряче

Завтра, 21 грудня, пройде чергова сесія Трускавецької міської ради. На неї обіцяють прийти мешканці шести будинків, котрі протестують проти забудови дитячого майданчика позаду «Технолюксу». Нагадаємо, що в 2008 році вже була спроба розпочати забудову цього майданчику, та тоді мешканців у їхніх прагненнях залишити це місце для відпочинку та розваг своїх дітей підтримали міський голова Лев Грицак, депутати міськради Ігор Пілько, Галина Шиманська та інші. І от тепер мешканці шести будинків, котрі прилягають до майданчика (Стебницька, 72, 74, 76, 78, 80, Стуса, 2) створили ініціативну групу, зібрали підписи та готуються прийти на сесію, щоб показати міському голові Руслану Козиру та депутатам, що громада теж має право на власну думку та може і повинна сказати своє слово в таких важливих питаннях.

Одним із гарячих питань на сесії може стати і звіт заступника міського голови Юрія Яворського про виконану за рік роботу. Фактично ця посада є зайвою і її потрібно скасувати, створювалася вона під конкретну особу, котра нічим себе не проявила, - так вважають деякі депутати і вони про це скажуть на сесії. А в депутатських запитах прозвучить питання «Лісової пісні», що теж може потягнути за собою тривалі дискусії. Тим більше, що питання створення Погоджувальної ради ще остаточно не закрите.

Прозвітували міська організація «Свободи» та Руслан Козир

18 грудня, в неділю, відбувся звіт ТМО «ВО «Свобода». Перед виборцями, котрі зібралися в залі Народного дому, виступили голова міської парторганізації Павло Швець, голова депутатської фракції «Свободи» в Трускавецькій міській раді Богдан Габшій, депутати Львівської обласної ради Олексій Балицький, Осип Магур, Михайло Задорожний. Мешканці мали можливість задати питання, котрі їх хвилюють, та почути відповіді на них.

прозвітували міська організація «Свободи» та Руслан Козир прозвітували міська організація «Свободи» та Руслан Козир
прозвітували міська організація «Свободи» та Руслан Козир прозвітували міська організація «Свободи» та Руслан Козир

Зі звітом під титулом «Для праці година настала!» через бюлетень «Голос ради» виступив і міський голова Трускавця Руслан Козир. На чотирьох сторінках – розповідь про досягнення за рік роботи в різних сферах.

Зі святом хануки!

Сьогодні, 20 грудня, з настанням сутінків єврейські громади запалять ханукальні свічки і розпочнуть святкувати Хануку – свято Світла. Про це інформує дрогобицький Інтернет-ресурс «Майдан». Ханука, що символізує єдність євреїв, вважається наймасовішим святом. Навіть у синагогах після молитов виконуються національні пісні. Ханука святкується з 25 числа місяця кіслев по друге число місяця тевета за єврейським календарем. Цьогоріч початок свято триватиме з 21 до 28 грудня. Увечері напередодні Хануки в перший раз за рік запалюють ханукальний світильник. У перший святковий вечір запалюють один свічку, у другий – два і так далі, так що у восьмій вечора запалюють вісім свічок. «Трускавецький вісник» вітає євреїв регіону із цим їхнім прекрасним національним святом та висловлює щирі побажання радості, миру, добробуту та процвітання як для євреїв, так і для українців – в Україні, Ізраїлі та всьому світі.

Добро починається з тебе

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, 16 грудня в кабінеті Бориславського міського голови Володимира Фірмана відбулось вручення коштів, зібраних школярами міста та смт. Східниця для двох онкохворих дітей. Кошти були зібрані в рамках проведеної благодійної акції «Добро починається з тебе». Нагадаємо, що акція тривала з 28 листопада до 15 грудня, її мета – збір коштів для онкохворих дітей Борисава. Волонтерами акції виступили старшокласники загальноосвітніх шкіл.

Говорить начальник відділу освіти міської ради Віталій Лесик: «Діти разом з своїми батьками долучились до цієї благородної справи. І сьогодні представниця від шкільництва вручила кожній дитині кошти в сумі 2900 грн. і 5 доларів». Міський голова Володимир Фірман натомість побажав дітям здоров’я та Божої опіки, а батькам терпіння. Бабуся та мама дітей щиро подякували всім, хто долучився до допомоги. «Не краса врятує світ, а людська доброта та співчуття», - сказала бабця Дениска, онкохворого хлопчика.

Народні традиції в бориславському коледжі

12 грудня в медичному коледжі м. Борислава відбулись Андріївські вечорниці – на честь Дня святого Андрія Первозванного. Організатори свята – студенти, які проживають в гуртожитку та їх куратори. В святково прибраній світлиці, одягнені в національні строї дівчата і хлопці подумки перенесли своїх глядачів у минуле, відновивши картину Андріївських вечорниць. Студенти розповіли та провели багато народних гадань, зокрема, за давнім українським звичаєм дівчата пригощали хлопців особливими варениками: кому дістався вареник пересолений – в того буде нелегка доля; кому переперчений – жінка гостра на язик дістанеться; кому ягідка у варенику попалась - візьме собі молоденьку; а хто перстень віднайде - в ранній молодості одружиться. На закінчення вечорниць відбулось частування домашніми пампушками, які приготували самі дівчата.

Стратегію розвитку краю обговорили у Доброгостові та Уличному

Головний редактор тижневика «Каменярі» Ігор Курус у ці вихідні продовжив роботу над створенням стратегії розвитку краю. Так, напередодні дня Святого Миколая пан Ігор побував у селах Уличне і Доброгостів. Він, зокрема, подякував сільському голові Доброгостова Миколі Лунишину за добре підготовлену попередню інформацію, яка буде передана в Київський інститут стратегічного розвитку для вивчення та опрацювання пропозицій.

В ході зустрічі з мешканцями Доброгостова було обговорено шляхи вирішення окремих проблем. Зокрема, парадоксальним виявився той факт, що у селі, де проживає майже 4 тисячі мешканців, відсутня аптека. І це при тому, що найбільш поширеними хворобами, які призводять до смерті людей, в тому числі і працездатного віку, є серцево-судинні хвороби. При обговорені цієї проблеми виявилося, що у селі відсутнє приміщення, де можна було б організувати аптеку, чи аптечний кіоск, оскільки приміщення амбулаторії при минулому керівництві було передано району.

Для того, щоб правильно розвивався регіон, спочатку необхідне спілкування з громадами, а потім планування дій і реалізація запланованого, тому що люди знають краще, що їм треба. На думку Ігоря Куруса, якщо б діюча районна і обласна влада спілкувалася з доброгостівцями, то проблема аптеки була б вирішена давно. А так люди говорять, а чиновники і місцеві депутати роблять, що їм більше подобається.

Крім того, було виявлено і інші проблеми, як збут молочної продукції, овочів і фруктів. На зустрічі йшлося, про інвестиційні площадки в селі.

Зустріч в селі Уличне, яка відбулася того ж дня, виявила іншу проблему. У селі відсутній дитячий садок, тому мешканці Уличного змушені своїх дітей возити у сусідню Довголуку, Стебник і навіть Трускавець. Знову ж це проблема відсутності діалогу між громадами і місцевими керівниками. Селищний голова Уличного Анатолій Коренських також піклується про будівництво у селі комплексу побутового обслуговування. Він вважає, що мешканці села мають право на якісне життя.

Ось що з цього приводу говорить Ігор Курус: "Стратегія розвитку села дасть можливість громаді і місцевій владі розуміти куди треба рухатися. Які ресурси слід використовувати і як. Кожна громада має потенціал для розвитку, але поки ми його або не бачимо, або не знаємо як ефективно використовувати. Тому ми не розвиваємося, а деградуємо. Край поступово перетворюється в глуху провінцію. А так більше не можна, бо ми маємо все необхідне для процвітання: нафту, калійні солі, мінеральну воду, Карпати, озокерит, земельні угіддя. Але місцеві чиновники або не знають як, або не хочуть розвивати ці природні ресурси на благо краю. Для того, щоб край процвітав, а не занепадав і потрібна Стратегія розвитку краю" - зауважив Ігор Курус.

В обох селах було проведено анкетування учасників зборів. Усі дані будуть опрацьовані Київським інститутом стратегічних досліджень і ляжуть в основу Стратегії розвитку краю.

Не залишилися без подарунка і всі активні учасники заходу - вони отримали підписку на тижневик “Каменярі”, (до речі, саме «Каменярі» і надали «Трускавецькому віснику» інформацію про вищеописані події), а діти отримали подарунки від Святого Миколая.

Мешканці – проти!

18 грудня відбувся схід мешканців с. Ступниця та позачергова сесія Ступницької сільської ради (Дрогобицький район) з приводу конфліктної ситуації, що склалася навколо демонтажу місцевого незавершеного будівництвом газопроводу. Про це інформує прес-служба Дрогобицької РДА. На території Ступницької сільської ради гр. Савчаком В. В. проводяться земляні роботи і викопуються труби незавершеного газопроводу, що проходить по земельних ділянках, які є приватною власністю громадян. Територіальна громада категорично проти таких дій, оскільки будівництво газопроводу велося за кошти громадян. Мешканці сіл, що входять до Ступницької сільської ради, неодноразово зверталися з цього приводу в правоохоронні органи. Створена відповідна ініціативна група. Суд виніс рішення на користь Савчака В. В., відкрите виконавче провадження. На звернення виконавчої служби працівники Дрогобицького РВ ГУМВСУ у Львівській обл. затримали кількох громадян с. Ступниця, які перешкоджали незаконному, на їхню думку, демонтажу газових труб. Керівництвом райдержадміністрації спільно з районною радою було проведено низку нарад за участю правоохоронних органів з метою врегулювання конфлікту. Позачергова сесія Ступницької сільської ради відмінила рішення ради від 28 березня 2008 року №139 та №144 про передачу газопроводу на баланс місцевого комунального господарства. Керівнику ТзОВ ім. Лесі Українки, яке мало на своєму балансі цей газопровід, доручено протягом 5 днів звернутися до суду щодо вирішення питання заборони демонтажу газопроводу. На сході села прийняте відповідне звернення до керівництва району щодо врегулювання конфліктної ситуації.

Власна інформація

Михайло Костюк представив першого заступника голови Львівської ОДА Богдана Матолича

У понеділок, 19 грудня, голова Львівської облдержадміністрації Михайло Костюк представив першого заступника голови обласної державної адміністрації Богдана Матолича. Під час представлення Михайло Костюк зазначив, що сьогодні в корені потрібно змінювати питання економіки, сприяння умовам роботи підприємств. І тільки з реальним нарощенням об’ємів виробництва, валового продукту є перспектива виконання всіх програм. «Маю серйозну надію, що люди з досвідом, а не самопіарники, будуть займатися процвітанням нашої області»,- зазначив М. Костюк.

Богдан Матолич висловив подяку голові Львівської облдержадміністрації за довіру, зазначивши: «Мені доручена надзвичайно важлива ділянка роботи, в якій можна проявити досвід та ініціативу, адже економічний блок в Львівській облдержадміністрації потрібно повністю відновлювати. Розділяю прагматичну позицію Михайла Костюка, вона в рамках ініціативи Президента України. Найближчим часом ми спільними зусиллями повернемо довіру народу до влади», - сказав Б. Матолич.

Прес-служба Львівської ОДА

Миколай, Миколай, подаруночки давай

У Трускавці, як і по всій Україні, відзначили День Святого Миколая. Центральним пунктом святкувань для дорослих стала Свята Літургія в однойменній церкві – головній святині Трускавця. Натомість малеча вшановувала святого ще кілька днів перед 19 грудня. По дитячих садочках та школах відбулися цікаві різноманітні заходи, за що складаємо щиру подяку міському відділу культури та особисто його керівнику Михайлу Шубаку, а також завідувачам дитячих садочків, вихователям та няням, директорам шкіл, заступникам із навчально-виховної роботи, педагогам-організаторам, класоводам та класним керівникам, всім, хто долучився до феєричних дійств.

Свято для дітей організовували і окремі партійні осередки, для прикладу, в санаторії «Карпати» 18 грудня пройшов концерт до дня Святого Миколая, діти отримали солодощі та інші подарунки, альбоми, олівці тощо. Дітей, батьків та всіх присутніх тепло вітав генеральний директор «Карпат» Лев Грицак, котрий є також очільником трускавецьких регіоналів.

Миколай, Миколай, подаруночки давай Миколай, Миколай, подаруночки давай Миколай, Миколай, подаруночки давай

Міська влада теж виступила організатором ряду заходів. Один із них – відкриття різдвяної ялинки, котре проходило 19 грудня ввечері. Миколай кидав діточкам, наче цуценятам, цукерочки прямо під ноги. Якщо автори задуму думали скопіювати весільну традицію, то їм добра порада – більше так не підсміюватися з маленьких трускавчан. А в цілому свято вдалося, на ньому побувало багато трускавчан та гостей міста. Перед присутніми виступив міський голова Трускавця Руслан Козир, якого ведуча назвала «любим другом Миколая» та «благодійником Трускавця». Нагадаємо, що Руслан Козир, як і Лев Грицак – лауреати премії імені отця Олекси Пристая за 2011 рік в номінації «Благодійність». Цю премію заснувало та призначає Інтернет-видання «Трускавецький вісник».

«Дорогі гості, любі діти! 19 грудня – незвичайний день, не будній. Бо тоді приходить в край добрий Святий Миколай». Такими словами розпочалося літературне свято “Дорогий і святий загадковий Миколай” в міській бібліотеці для дітей. Всі присутні з захопленням слухали цікаві розповіді про Святого Миколая бібліотекаря відділу обслуговування дітей 1 – 4 класів Віри Лучковської та класовода 3 – Б класу СЗШ №3 Людмили Мирославівни Савчин. Учні 3 – Б класу СЗШ № 3, одягнені у вишиванках та костюмах ангеликів, медяників. цукерків, яблук, горішків розповідали вірші про Святого Миколая, грали на народних інструментах та співали пісні під музичний супровід Лесі Цісінської, бібліотекаря читального залу бібліотеки для дітей. Родзинкою свята була виконана сценка “Ангелики і солодощі”. Несподіванкою і приємним сюрпризом для дітей на святі був Святий Миколай, який прийшов з солодкими подарунками для маленьких артистів. Гостями масового заходу були батьки та учні 2 – А класу СЗШ №3, класовод Оксана Миколаївна Замлинська.

Вчителям, бібліотекарям, батькам, Святому Миколаю, всім присутнім, а особливо маленьким артистам за організацію та проведення свята Миколая висловила щиру подяку Зіновія Мазур, завідувачка бібліотеки для дітей, вона також привітала всіх присутніх з наступаючим Новим роком та Різдвом Христовим.

Гарно проходили святкування і в сусідніх Бориславі, Дрогобичі, Стебнику. Так, 19 грудня на центральній бориславській площі Івана Франка відбулося урочисте відкриття загальноміської Різдвяно-Новорічної ялинки. Свято проходило за участю Святого Миколая, який прибув на свято у білій кареті разом з своїми помічниками. А розпочав захід начальник відділу культури міської ради Андрій Спас, естафету перейняв настоятель храму св. Анни о. Петро Підлубний, який закликав всіх присутніх до спільної молитви на честь св. Миколая. Міський голова Володимир Фірман вітаючи всіх присутніх з цим чудовим святом, зокрема, зазначив: «Щиро вітаю Вас із Днем Святого Миколая – одним з найсвітліших і найрадісніших християнських свят. Свято Миколая асоціюється у всіх нас з радістю, світлом і добрими сподіваннями. Особливі надії на це свято покладають наші діти. Тож, дорогі наші діти, зростайте добрими й щасливими – батькам на радість, а Україні – в славу! Достатку, затишку й душевного родинного тепла. Хай Святий Миколай освятить вас і благословить на добрі справи і допоможе здійснити давню заповітну мрію кожного».

Театралізоване дійство «Ой, хто-хто Миколая любить» презентували вихованці ЗОШ № 1, художній керівник Ольга Монастирська. А пізніше святий Миколай запрошував до мікрофона дітей, які декламували вірші, колядки та отримували від святого солодкі подарунки. І ще довго над площею лунав дитячий сміх та не стихав святковий гамір. Ні дорослі, ні малеча не хотіли розходитись від красуні-ялинки, кожен хотів бодай на мить продовжити святкову феєрію. І дорослі, і малеча, дивлячись на вогні ялинки, подумки звертались до св. Миколая, загадуючи найзаповітніші свої бажання і мрії. Тож нехай св. Миколай здійснить всі світлі задуми та бажання і принесе всім нам злагоду, добро і волю.

У неділю, 18 грудня, напередодні свята Миколая, владика Ярослав Приріз, правлячий архієрей Самбірсько-Дрогобицької єпархії, відвідав Бориславську спеціальну школу-інтернат для дітей з наслідками поліомієліту та ДЦП. Його супроводжували директор Благодійного Фонду «Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ» о. Ігор Козанкевич та директор «Карітасу» у м. Борислав о. Петро Підлубний. Архиєрея радісно привітали мешканці інтернату на чолі з директором Наталією Тищенко. Сповнені передчуттям свята, діти уважно слухали Владику, який розповідав про історичну постать святого Миколая-Чудотворця, заступника та покровителя усіх дітей. Далі увазі відвідувачів було запропоновано святкову програму, діти схвильовано розповідали вірші, співали пісень, отримуючи подарунки від святого Миколая. Після завершення свята Владика спілкувався з маленькими мешканцями інтернату, вихователями, оглянув територію та приміщення школи. Зараз у закладі перебуває 113 дітей зі всієї України, віком від 6 до 20 років, які потребують реабілітації та постійного догляду. Загалом установа розрахована на 120 осіб, фізична реабілітація тут триває 11 років. Школа має потужну лікувально-діагностичну базу, серед основних видів реабілітації є психокорекція, логопедія, дефектологічна корекція, кабінети ЛФК, ультразвукова терапія та інші.

Серед проблем, перед якими сьогодні стоїть заклад, є те, що кожного тижня близько 70 дітей, які не їдуть додому на вихідні, не мають змоги брати участі у Службі Божій. Школа немає транспорту, який зміг би відвезти дітей до храму щонеділі. Це дуже прикро, оскільки, дбаючи про фізичне лікування, нам не слід забувати про духовний світ дитини, який може збагачуватися лише в Бозі та через Його милосердя.

Наприкінці відвідин Єпископ склав подяку усім працівникам школи, зазначивши, що це велика праця. Виконуючи її, ми можемо зігріти своїм теплом тих, кому так не вистачає родинного тепла, краплини уваги і щирого співчуття. Саме спілкування є найбільш очікуваним дарунком для вихованців Бориславської школи-інтернату.

19 грудня у Дрогобичі міський голова Олексій Радзієвський взяв участь у відкритті нового комп’ютерного класу в гімназії, що стало хорошим подарунком учням до свята Миколая. Аналогічний комп’ютерний клас сьогодні з’явився і в педагогічному ліцеї. Зі слів секретаря міської ради Тараса Метика, сучасні ком’ютери і відповідні меблі ці навчальні заклади отримали в рамках реалізації обласної програми комп’ютеризації навчальних закладів як заклади нового типу.

Багато меценатів в день Святого Миколая завітали з різноманітними подарунками до вихованців дитячого будинку «Оранта», а також на святкову програму в міському Народному домі для 150 дітей з сімей, які опинилися у важкій фінансовій ситуації, дітей-інвалідів, дітей-сиріт. Напередодні міська влада провела свято для дітей з багатодітних сімей і тих, що перебуваю на супроводі центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, на якому понад 300 дітей отримали подарунки. Ще вручено трьом сім’ям по 1000 грн. на лікування дітей. А міський голова Олексій Радзієвський сьогодні вдесяте поспіль в ролі святого Миколая відвідав з подарунками своїх підопічних у Підбузькій спеціалізованій школі-інтернаті «Мала академії наук», де навчається 115 обдарованих учнів.

У Дрогобицькому районному Народному домі відбулося свято Миколая для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки та піклування, та дітей з родин, які опинилися у важких життєвих обставинах. 125 дітей отримали подарунки від Святого Миколая - цукерки, миючі засоби, іграшки. Зі словом вітання виступили голова районної ради Михайло Сікора, заступник голови райдержадміністрації Галина Гайдук, керівник служби у справах дітей райдержадміністрації Ольга Солтис. Концертно-розважальну програму підготував районний Будинок учнівської творчості. А допомогли Миколаю в його доброчинній місії працівники служби у справах дітей, які придбали подарунки за кошти відповідної цільової програми місцевого бюджету.

Під егідою відділу у справах сім'ї, молоді та спорту райдержадміністрації 30 дітей району пільгових категорій відвідали Львівський аквапарк. Діти не лише добре відпочили та розважилися, а й отримали подарунки від Святого Миколая. Поїздка відбулася за сприяння управління з питань сім'ї та молоді Львівської облдержадміністрації.

Однозначно, що ми охопили своєю увагою далеко не всі заходи, котрі проходили в Трускавці (наприклад, для дітей був організований концерт в Палаці культури імені Т. Шевченка, відбувся концерт в церкві Покрови Богородиці, завдяки меценатам не залишилися поза увагою діти-сироти, з малозабезпечених сімей тощо) та нашому регіоні. Свято пройшло, а постать святого Миколая, єпископа з Мир Ликійських, повинна бути для нас, дорослих, прикладом. Маємо пам’ятати, що дарувати добро та нести радість іншим потрібно завжди, а не тільки в якісь визначені дні.

Підготував Володимир Ключак

«Лісова пісня», та не за Лесею Українкою

У п’ятницю, 16 грудня, зал Народного дому Трускавця був битком набитий. Проходили громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня» за адресою вулиця Сагайдачного, 14А (територія колишнього дитячого садочка «Червона Шапочка». Відбувалися вони під головуванням заступника міського голови Петра Нестерівського, за участі Петра Шумина, секретаря міської ради, кількох депутатів від різних політичних сил, представників забудівника. Та абсолютна більшість із понад півтори сотні присутніх – мешканці будинків 12, 16, 18 та 20, котрі прилягають до комплексу.

громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня» громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня»
громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня» громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня» громадські слухання стосовно комплексу «Лісова пісня»

Спочатку людям зачитали Постанову Кабінету міністрів «Про проведення громадських слухань», а згодом представник ДП «Містопроект» Петро Крупа розповів, яким має бути комплекс та як будуть розділені території біля нього. Об’єкт збудований і готовий до введення в експлуатацію. Він височіє своїми 11 поверхами в кварталі житлової забудови, яку в основному складають чотириповерхові хрущовки. Окремий під’їзд до об’єкту буде зі сторони лісу, хоча тепер він – від вулиці Сагайдачного, на що мешканці дуже нарікають. Від лісу буде і автостоянка для машин готелю, та тепер їх часто ставлять перед дверима під’їздів житлових будинків і мешканці з цього дуже незадоволені. Сонечка не бачать мешканці восьми квартир у будинку 12, тому ці квартири забудівник мав би викупити. Депутат Богдан Процишин запропонував їх викупити для мера та його заступників, щоб мали куди переселитися, якщо місто плаватиме в лайні (бо фекальну каналізацію підключать до загальноміської, зробивши врізку на вулиці Бориславській).

Навколо комплексу постійно виникають якісь конфліктні ситуації, що свідчать, що не все погоджено із мешканцями прилеглих будинків. Зауваження незгідних зачитав Олександр Грищенко, серед них – і переведення будівлі зі статусу житлового будинку в статус готелю, і незгода з підключенням споруди до загальноміської каналізації, і нарікання на вирубку дерев біля житлових будинків, причому незаконну. Та письмові зауваження мешканців Трускавця, Дрогобича, Львова, Івано-Франківська, Києва та кількох сіл Львівщини та Івано-Франківщини (Денис Лайков, Сергій Титік, Тарас Стецько, Андрій Стефуришин, Руслан Ейнес, Павло Пасіка, Ігор Пілько, Богдан Процишин – всього 114 зауважень та пропозицій) не можуть передати тих емоцій, котрі вихлюпувалися під час усних волань душ – саме виступи понад півтора десятка мешканців і свідчили, що питання гостре, актуальне та неврегульоване. Серед виступаючих мешканців – Руслан та Інеса Солонці, Наталія Коваль, Стефанія Терлецька, Володимир Шиманський. Для прикладу, Володимир Шиманський зауважив, що об’єкт недоцільно прикривати іменем Євро-2012, бо про яке Євро в Трускавці можна говорити, якщо з 16 команд 13 проживатимуть в Польщі. Наталія Коваль, біолог за освітою, звернула увагу на недоцільність нищення зелених насаджень на території біля об’єкту. Руслан Солонець та його дружина Інеса висловлювали досить радикальні пропозиції включно із замуруванням теперішнього парадного входу до готелю (зі сторони житлових будинків), а також закликали не передавати фірмі для завершення благоустрою двори будинків 12 та 20, бо мешканці готові самі там зробити благоустрій. Та представники влади зробили вигляд, що не почули цих пропозицій таких жертовних людей, як це подружжя, котре вже не вперше стає на захист інтересів мешканців будинків. Руслана Солонця в команді Козира не люблять ще з тих часів, як він у «Трускавецькій ґазеті» розмістив викривальну ситуацію про Козира, було це напередодні місцевих виборів 2010 року.

Позицію фірми-забудівника озвучив Орест Сарахман, депутат Трускавецької міської ради п’ятого демократичного скликання. Пан Орест нагадав, що забудівник обіцяв відремонтувати дахи та фасади хрущовок, якщо місто саме підведе інженерні мережі до об’єкта, а оскільки місто цього не зробило і не збирається, то тепер і мови не може бути, щоб нести такі необґрунтовані нічим видатки. Проте Орест Сарахман не відкинув прохання та вимоги мешканців, а заявив, що забудівник готовий їх виконати в рамках чинного українського законодавства. Йому на виручку поспішив Петро Нестерівський, що «забудівник надасть обґрунтовану відмову», що викликає підозри про змову чинної влади із забудівником не на користь мешканців мікрорайону та громади міста в цілому.

До речі, позицію влади озвучували заступник мера Петро Нестерівський та головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко. Та справа в тому, що про чітку позицію влади Трускавця годі щось сказати, бо її де-факто немає. Зверхня поведінка пана Нестерівського, котрий не давав окремим людям сказати слова, проявилася ще й у тому, що було проігноровано пропозицію депутата кількох скликань (першого та п’ятого), екс-заступника міського голови та в певний час в. о. мера міста Володимира Лаврінка щодо того, що слід створити погоджувальну раду. Вдаючи, що він не почув чи то не зрозумів, пан Нестерівський закрив слухання. Погоджувальну раду не створили. Таким чином громаду міста вкотре кинули. І вина в цьому лежить зовсім не на ТКС, як це декому хотілося б представити, а на теперішній владній команді Трускавця під проводом Р. Козира.

Тривали слухання дві з половиною години (від 15.00 до 17.30).

Володимир Ключак

Вартові закону: українській міліції виповнюється 20 років

20 грудня працівники міліції України відзначають не лише своє професійне свято, а й 20-річчя від часу створення міліції України. Напередодні ми зустрілися з начальниками Дрогобицьких міського та районного відділів ГУМВСУ у Львівській області, підполковниками міліції Андрієм Біласом та Зеноном Галюльком, щоб поговорити про будні та проблеми правоохоронців.

Підполковник Андрій Білас

Андрій Білас - Андріє Івановичу, Ви обіймаєте посаду керівника дрогобицької міліції вже півроку, але пересічні дрогобичани ще мало з Вами знайомі. Розкажіть, будь ласка, про себе.

- У 1995 році після закінчення школи вступив на навчання до Львівського державного інституту внутрішніх справ. З того часу і розпочалася моя служба в міліції. Після закінчення навчання у 1999 році отримав скерування до Трускавця на посаду працівника служби боротьби з економічною злочинністю. У 2002 році очолив цей підрозділ, а через 3 роки був призначений першим заступником начальника Трускавецького міськвідділу міліції і начальником кримінальної міліції. Там пропрацював до лютого 2011 року. Згодом мене призначили начальником міліції у Дрогобичі.

- Яка чисельність підрозділу міліції у Дрогобичі?

- За штатним розписом – 163 особи, проте на сьогодні у відділі є 30 вакантних посад. Недоукомплектовані переважно патрульно-постова служба та служба дільничних інспекторів. А вони найбільш потрібні для забезпечення спокою і правопорядку в місті, розгляду скарг і звернень громадян.

- Скільки злочинів і правопорушень зафіксовано за 11 місяців цього року?

- За цей період до чергової частини міського відділу міліції надійшло і було розглянуто 3213 заяв і повідомлень про злочини та пригоди. Це на 165 заяв менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Від початку року зареєстровано 593 злочини (на 31 менше, порівнюючи з 2010 роком). Завершене розслідування 448 кримінальних справ. Розкрито 397 злочинів, із них 30 – злочинів минулих років.

Зареєстровано 222 тяжких та особливо тяжких злочинів (торік – 212). Працівниками сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю виявлено 93 злочини.

Особовим складом служби дільничних інспекторів розкрито 102 злочини загально-кримінальної спрямованості, складено 3706 протоколів про адміністративні правопорушення.

Від початку року особовим складом підрозділу охорони громадського порядку та патрульно-постової служби виявлено та розкрито особисто 12 злочинів по лінії карного розшуку, складено 134 адмінпротоколи по лінії дозвільної системи, доставлено в чергову частину 1531 правопорушника.

Працівниками Стебницького відділення міліції виявлено 54 злочини, складено 325 адмінпротоколів.

- Однією з важливих проблем останнім часом є викрадення металевих решіток дощової каналізації та люків. Чи вдавалося правоохоронцям затримати таких зловмисників?

- Працівники міськвідділу затримали кількох мисливців за металом, які викрадали не лише решітки, люки, а й навіть хазяйнували на цвинтарі. Матеріали передані до суду. Порушено 4 кримінальні справи щодо нелегального функціонування пунктів приймання металобрухту. Робота у цьому напрямку ведеться постійно, вона на щоденному контролі.

- Давайте поговоримо про резонансні справи. На якій стадії розслідування вбивства громадянина з вогнепальної зброї в одному з ресторанів Дрогобича?

- Зараз тривають комплексні оперативно-розшукові заходи, які включають у себе дуже багато напрямків відпрацювання. Створено потужну слідчо-оперативну групу із 15 осіб.

Справа перебуває на контролі у Міністерстві внутрішніх справ, уже проводилося заслуховування за проміжними результатами роботи. Є перспективи на розкриття. Але оскільки триває слідство, жодних фактів озвучити не можу.

- Чи вдалося знайти матір новонародженої дитини, тіло якої нещодавно знайшли в районі вулиці Самбірської?

- Цей злочин розкритий. Зараз завершується комплексна судово-медична експертиза для встановлення причини смерті немовляти. Хоча вже зараз відомо, що дитина була народжена живою.

Встановлена особа породіллі, за цим фактом порушена кримінальна справа за ст.117 ККУ (вбивство матір’ю новонародженої дитини). Після завершення експертизи справа буде порушена щодо конкретної особи і скерована до суду.

- Скільки фактів хабарництва викрито цього року?

- Задокументовано 5 фактів хабарництва. У найбільш резонансних фігурують викладач педагогічного університету, заступник міського голови Стебника, селищний голова Підбужа. Матеріали по усіх п’яти справах скеровані до суду. Але робота у цьому плані постійно триває.

Разом із тим, на превеликий жаль, був зафіксований такий ганебний факт і в міліції, коли дільничного затримали при отриманні хабара. Він звільнений із органів внутрішніх справ, матеріали скеровані до суду.

- Скільки патрульних заступає на чергування у вечірній час на вулиці Дрогобича?

- Після 18.00 у місто на чергування виходять два наряди – це 4 міліціонери. Така ситуація, як я вже говорив, пов’язана із неукомплектованістю патрульно-постової служби.

- Зараз особливу увагу влада і правоохоронні структури приділяють ліквідації заборгованості з виплати зарплат на підприємствах міста. Що у цьому плані робить міліція?

- Це питання стоїть на особливому контролі, воно є пріоритетним у діяльності прокуратури. Наш підрозділ боротьби з економічною злочинністю, згідно з повноваженнями, передбаченими Законом України «Про міліцію», також здійснює перевірки діяльності підприємств, змушуючи виплачувати зарплату.

Порушено дві кримінальні справи за фактами, коли кошти скеровувалися не на зарплату працівників, а на інші потреби. Підприємства-боржники перебувають під постійним наглядом.

- Як можете оцінити співпрацю з міською владою?

- У нас налагоджена добра, дієва співпраця. Щоправда, фінансової допомоги від місцевого самоврядування цього року міліція не отримала. Це пов’язано із вимогами Бюджетного кодексу та браком коштів у міському бюджеті.

- А як щодо спонсорської допомоги підприємств, підприємців?

- Раніше вони надавали посильну допомогу, яка обліковувалася і була дуже доречною. Наприклад, завдяки цьому вдалося зробити ремонт у приміщенні. Але прийнятий Закон «Про боротьбу з корупцією» таке поняття як спонсорська допомога правоохоронним структурам просто виключив. Ним не передбачено жодних механізмів надання такої допомоги. Маємо лише державне фінансування і в його межах мусимо давати собі раду.

- Зараз знову говорять про можливе об’єднання міського та районного відділів у Дрогобичі і Стрию. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Ми – люди в погонах і будемо виконувати наказ. Але, на мою думку, об’єднання міського і районного відділів не сприятиме покращенню роботи міліції.

Великий за територією Дрогобицький район та стотисячний Дрогобич зі Стебником важко охопити одному підрозділу. Та й специфіка роботи у місті і селах трохи різна.

- Чи готуються дрогобицькі правоохоронці до Євро-2012?

- Наших працівників (до 40 осіб) регулярно залучають до забезпечення правопорядку під час проведення футбольних матчів у Львові. Тож із цією специфікою ми знайомі. А якихось особливостей забезпечення патрулювання міста під час приїзду іноземних уболівальників практично нема. Громадський порядок однозначно буде забезпечений.

- Андрію Івановичу, а чим займаєтеся у вільний час?

- Намагаюся бути з сім’єю, займаюся спортом. Дружина – підприємець. Виховуємо двох синів 11 та 8 років і найближчими днями чекаємо на поповнення.

- Що б Ви побажали своїм колегам напередодні Дня міліції?

- Колективу бажаю здоров’я, міцності і твердості духу. Щоб їхні сім’ї були забезпеченими, щоб працівники щомісяця приносили додому гідну зарплату. А всім мешканцям Дрогобича і Стебника – спокою і затишку в кожній оселі.

Підполковник Зенон Галюлько

Зенон Галюлько - Зеноне Івановичу, як Ви розпочинали свій шлях у міліції?

- У 1986 році, коли працював у таксомоторному парку, за скеруванням трудового колективу пішов працювати у Державтоінспекцію інспектором із розшуку МРЕВ. Згодом на пропозицію керівника служби ДАІ Романа Брика перейшов на посаду його заступника. Коли у Дрогобичі створили взвод ДПС, очолив цю структуру, яка згодом стала називатися відділом дорожньої міліції. Він обслуговував велику територію – Дрогобицький район, частину Стрийського, Миколаївського, Самбірського, Старосамбірського районів. Після реорганізації цього підрозділу на його базі створили роту ДПС, якій підпорядкували Стрийський і Самбірський взводи. У штаті працювали 118 осіб.

Під час чергового реформування служби ДАІ мені запропонували очолити підрозділ громадського порядку Дрогобицького міськрайвідділу міліції. Через півроку перейшов на вакантну посаду заступника начальника з питань громадської безпеки, працював начальником штабу.

А коли постало питання роз’єднання міськрайвідділу міліції на міський і районний, обласне керівництво запропонувало мені очолити Дрогобицький районний відділ внутрішніх справ.

- Останнім часом багато уваги звертають на захист конституційних прав громадян…

- Так. Є зміни у чинному законодавстві, зокрема не може бути безпідставного доставлення людини в міліцію, категорично заборонене утримання громадянина понад 3 години… Словом, міліція має працювати в правовому полі.

Зараз від нас уже не вимагають показників. Стоять чіткі вимоги: реєстрація злочинів і правопорушень у повному обсязі; виїзд на усі виклики; якщо є склад злочину – упродовж трьох діб порушення кримінальної справи. Позиція МВС однозначна: злочин має бути зареєстрований і розкритий. Адже людину не цікавлять цифри і відсотки, вона переймається тим, щоби покарали зловмисника і їй повернули майно.

- Попри те, наведіть деякі статистичні відомості про роботу районної міліції за 11 місяців цього року.

- У відділ надійшли 1653 заяви. Порушено 253 кримінальні справи, у яких встановлено 184 особи зловмисників. У 1129 випадках відмовлено у порушенні кримінальної справи, оскільки ці звернення до міліції стосувалися переважно сімейно-побутових конфліктів (насилля в сім’ї, хуліганство, розподіл меж земельних ділянок тощо). Якщо складу злочину нема, складаємо протоколи про адміністративне правопорушення або ж радимо людям звертатися до суду для встановлення правоти.

- Яка чисельність працівників райвідділу?

- У штатному розписі – 74 особи. На сьогодні маємо 6 вакансій. Але документи кількох претендентів уже перебувають на розгляді обласного керівництва, тож незабаром укомплектуємо штат повністю. Бажаючі працювати в міліції є, просто досить тривалою у часі є процедура оформлення відповідних документів.

- Голова РДА Михайло Сендак на нараді зазначив, що правоохоронці прикривають злочинну діяльність власників санаторію «Карпатські зорі», де звільнено з роботи без виплати зарплати 90 працівників, є великі борги перед податковою і Пенсійним фондом. Що скажете з цього приводу?

- Я особисто не чув цих висловлювань голови РДА. А щодо санаторію «Карпатські зорі» можу сказати, що там відбувається процес ліквідації підприємства. До нас надходили звернення щодо крадіжок майна в санаторії, але перевірки цих фактів не підтвердили. Усі матеріали, які надходили до райвідділу, розглянуті, підстав для порушення кримінальної справи нема. У санаторії діє ліквідаційна комісія, яка має вирішити питання погашення боргів.

- А як щодо заяв керівника району про зловживання у відділі освіти – виплату значно завищених премій працівникам (від 5 до 8 тис. грн.)?

- У райвідділ надійшла заява з цього приводу. За фактом зловживання порушена кримінальна справа. Нами призначена додаткова ревізія з залученням фахівців контрольно-ревізійного управління. За її результатами до посадових осіб відділу освіти РДА будуть вжиті відповідні заходи.

- Чи придбали автомобіль для райвідділу міліції за кошти, виділені з районного бюджету?

- Це питання вирішене на 90 відсотків, чекаємо на проплату коштів держказначейством. Машину вже підібрали – ВАЗ 21093, який буде призначений для служби дільничних інспекторів. Це дасть змогу наблизити їх до зони обслуговування, оперативніше реагувати на звернення. Хочемо вручити ключі від автомобіля під час урочистостей із нагоди Дня міліції. Зараз дільничні інспектори в своїй роботі користуються пасажирським транспортом.

- Яке Ваше бачення щодо можливого об’єднання міського і районного відділів у Дрогобичі?

- Таке об’єднання не піде на користь. У Дрогобичі вже був міськрайвідділ. Практика показала, що тоді мешканці району були обділені увагою правоохоронних органів. У Дрогобичі скоюють удвічі більше злочинів та правопорушень. Для їхнього розкриття, охорони правопорядку під час різних заходів залучали більшість працівників міліції, а територія району була залишена лише на дільничних інспекторів. У липні 2009 року був відновлений райвідділ міліції. За ці два з половиною роки криміногенна ситуація у Дрогобицькому районі значно покращилася. Про це свідчать позитивні відгуки людей, відповідна оцінка нашої роботи під час звіту на сесії райради.

Міліція виїжджає на кожен виклик, є контакт із мешканцями, вдається розкрити чимало злочинів за «гарячими слідами», і в цьому є лише позитив.

- Скільки випадків хабарництва зафіксовано в районі цього року?

- По лінії хабарництва ми порушили дві кримінальні справи і передали їх до прокуратури.

- Зеноне Івановичу, Ви маєте досвід роботи і в місті, і в районі. Чи є специфіка злочинності, характерна саме для сільської місцевості?

- У районі серед скоєних злочинів переважають крадіжки особистого майна громадян. За 11 місяців їх скоєно 114, розкрито 65. Інші ж показники є значно меншими, ніж у місті. Наприклад, від початку року зафіксовано 8 випадків пограбувань (розкрито 5), 12 шахрайств (9), 7 квартирних крадіжок (6), 7 наркозлочинів (7), 2 незаконні заволодіння транспортними засобами (2).

У населених пунктах району менше скупчення населення, люди більш прихильно ставляться до міліції, легше йдуть на контакт, діляться інформацією.

- Чи вдалося розкрити резонансний випадок жорстокого побиття битами людей у Меденичах?

- Цей злочин вдалося розкрити за «гарячими слідами». Двох мешканців Меденич побила битами група молодих людей. Потерпілі потрапили до лікарні з серйозними травмами. Нам вдалося спрацювати оперативно. За скоєння злочину затримали п’ятьох осіб, усі – мешканці села Раневичі. У скоєному вони зізналися, кримінальна справа скерована до суду. Причиною таких злочинів часто є конфлікт між компаніями людей, котрі розпивають спиртне у барах та кафе, який згодом переростає у розбірки.

- Нещодавно в районі створений свій підрозділ ДАІ. Де він зараз дислокується?

- Наразі районна служба ДАІ розташована у приміщенні міської на вулиці Трускавецькій. Як тільки ми завершимо ремонтні роботи у виділених для цього кабінетах, працівники ДАІ району переїдуть у приміщення на вул. 22 Січня.

До речі, завдяки фінансуванню з ГУМВСУ у Львівській області (250 тис. грн.) ми здійснили реконструкцію котельні – замінили опалювальні котли на нові. Тепер і в приміщенні стало тепліше, і маємо суттєву економію в оплаті за газ.

- Чи є співпраця між відділами міліції району і міста, з органами влади?

- Співпраця налагоджена. Я багато років працюю в міліції на Дрогобиччині, за вдачею – людина неконфліктна, тож мені вдається знаходити контакт із усіма підрозділами правоохоронних структур і гілками влади. Наприклад, міська влада Дрогобича без проблем рішенням сесії передала нам на баланс приміщення райвідділу і територію.

- А чим займаєтеся у вільний від роботи час?

- Я мешкаю у селі Рихтичі, тож маю господарку, якою люблю займатися. І, звичайно, проводжу час із сім’єю.

- Що хочете побажати мешканцям району та колективу райвідділу?

- Громадянам пораджу не боятися звертатися до міліції, це допоможе вам відстояти свої інтереси при виникненні конфліктної ситуації чи скоєнні злочину; співпрацювати з дільничними інспекторами. Вони своєю чергою повинні активно взаємодіяти з сільським головою, депутатами, активом села, священиками і громадою.

А особовому складу Дрогобицького райвідділу з нагоди 20-річчя створення міліції України бажаю терпіння, витримки, щоби на роботу та з роботи усі йшли усміхнені, щоб знали, що їх вдома завжди чекає сім’я, у якій панує злагода.

Ярослав Грицик, Ігор Собко,
газета «Галицька зоря»

Східниця зачекалася рішучих змін

Нещодавно в «Нафтовику Борислава» (і на «Трускавецькому віснику» - ред.) ми опублікували інтерв'ю зі Східницьким селищним головою Іваном Піляком, у якому підсумовано, що зробила місцева влада всеукраїнської оздоровниці за перший рік каденції. Маленьким штрихом порушено чималу східницьку проблему: хто стане господарем найбільшого східницького скарбу - цілющої «Нафтусі». З цієї нагоди І. Піпяк та його команда зініціювали «круглий стіл» з участю небайдужих людей - підприємців, лікарів, представників громадськості, що не так давно відбувся в селищному Народному домі «Просвіта».

Тон розмові задав селищний голова. Він «вернувся на прохання медичного центру «Владо» із конкретними пропозиціями, які вирішив винести для обговорення а участю східшщької громади, її кращих представників. Отже, інвестор обіцяє: перше - безкоштовний доступ до води у Східниці, як для мешканців, так і відпочивальників. Друге - він забезпечить ретельний догляд санітарної зони курорту. І трете - інвестор готовий благоустроїти територію за межами курортної зони, створити альтанки для відпочинку людей, облаштувати бювети біл всіх джерел, де це потрібно зробити.

І. Піляк нагадав, що наведення порядку з «Нафтусею» та біля «Нафтусі» є одним із головних пунктів його передвиборчої програми. Але він нічого не збирається робити за плечима громади. З одного боку, потрібен потужний інвестор, з другого - селищна рада, вся громада, мають мати важелі впливу на інвестора. Тут і потрібно обміркувати всім світлим головам, висловити конкретні пропозиції, щоб від розмов, які тривають багато років, нарешті перейти до діла. Джерела «Нафтусі» потребують кращої уваги, адже вони на сьогодні подекуди занедбані, деякі ще не освоєні.

Чому й до сьогодні, за двадцять літ Незалежності, родовище не взяли в оренду? Напевно, тому, що якби воно було рентабельне, його давно «прибрали» б до рук хвацькі підприємці зі столиці чи інших реґіонів. Але зважмо, вів далі І. Піляк, якщо Моршин дає щогодини 300 кубометрів лікувальної води, яка, до того ж, довго зберігається, то Східниця мас майже на порядок менше за добу.

Нам потрібно визначитися і з підходом, піднімати родовище в комплексі, чи поділити, закріпивши за кожним санаторієм по джерелу. Якщо так зробимо, то вже завтра східничани й відпочивальники платитимуть власникам за кожну склянку води. Цього не можна допустити.

Що не дає селищній раді працювати більш оперативно? По-перше, зазначив далі 1. Піляк, каптажні та надкаптажні споруди належать МШІ «Перспектива», власник якої не дбає про поліпшення відповідних умов для облагородженій! джерел, підтримання їх у належному стані, та й не дбав ніколи. По-друге, сьогодні важко «пробити» будь-яке рішення без належного фінансування. Але зволікати не можна - потрібно діяти.

Один із перших, хто виступив зі своєю позицією, був голова Агенції розвитку Східниці Олег Дорош. Він вніс ясність, яким чином східницькі джерела «Нафтусі» опинилися в підпорядкуванні МІНІ «Перспектива». Ще при Союзі в Києві діяла структура «Укрпрофоздоровниця». В її компетенції були всі. джерела, в ній же діяла структура «Трускавецькурорту», до якої належала і Східниця.

При незалежній Україні Східницею, між іншим, зацікавилися деякі народні депутати з нашого краю, вони й шукали інвесторів, аби залучити їх до розвитку нашої оздоровниці. Наприкінці дев'яностих років господарем на джерелах стала «Перспектива».

О. Дорош висловив своє бачення, що робити, як знайти вихід із непростої ситуації. Адже якщо не змінити ставлення до джерел та догляду за ними, Східниця почне занепадати. Потрібно зважити на всі аспекти проблеми - економічний, правовий, господарський.

Економічний аспект - є певна калькуляція витрат, які треба провести, аби джерела набули нормального вигляду. Якщо ми будемо пасивними спостерігачами, власник сам по-своєму порахує витрати і ми з вами будемо платити те, що він скаже.

На думку О. Дороша, на перших порах потрібно добитися ліцензії. Тоді й простіше було б управляти родовищем.

При селищній раді вже створено окрему структуру – КП «Східницькі джерела». На неї потрібно спиратися при вирішенні всіх проблемних питань, вона має стати посередником між владою та інвестором.

Щодо ліцензії - вона дає змогу досліджувати джерела, аналізувати воду.

І насамкінець: можна було б поділити Східницю на декілька родовищ. Тоді влада могла б маневрувати й одне з них навіть передати інвестору.

Підприємець Степан Кость поділився думками, як це питання вирішують у Полянчику (Польща), місті-побратимі Східниці. Там так само знайшли інвестора, але виписали чіткі юридичні правила. Влада там контролює, має свої важелі, які, звичайно ж, потрібно обумовити.

Такої ж думки і голова постійної депутатської комісії планування фінансів та бюджету селищної ради Володимир Голяк. За його повідомленням, готується пакет документів на розвиток родовища, потрібні, значні кошти, аби належним чином підтримувати родовище. Водночас; від інвестора потрібно вимагати суворого дотримання ліцензійних умов.

Дехто з учасників цієї розмови явно дорікав попереднім каденціям східницької влади, на що відгукнувся лікар Дмитро Сенишин. Він заперечив, що попередники нинішнього голови не займалися проблемам й селища - курорту. Немало зробив Богдан Дмитришин, при якому в перші роки Незалежності прийнято рішення про делегування повноважень Бориславській міській раді.

Д. Сенишин загострив увагу на деяких проблемах. Те, що ми не маємо ліцензії на запаси «Нафтусі», бо термін старих уже вийшов, не сприяє розвиткові курорту. В нас ніяка санітарна зона. Потрібно затвердити нові межі селища. Відповідно до діючого законодавства про курорти селищна громада може зініціювати перегляд меж сьогоднішнього селища, площа якого має трохи більше, як шістсот гектарів. Якщо добитися перегляду меж, цифра ця може зрости до 3200 гектарів, що з різних причин відійшли до Кропивника, Урича, Опаки. Але для цього потрібно працювати.

Лікар селищної лікарні Олег Мирка порушив тему черг та антисанітарії біля джерел. Він підтримав залучення інвесторів, але має бути створена відповідна юридична база.

Лікар Григорій Мацієвський підтримав раціональне зерно у виступах попередніх промовців. Сім разів відміряй і один раз відріж. Маємо пам'ятати, що запаси «Нафтусі» не бездонні. Наш сусід Трускавець уже відчуває падіння запасів мінеральної води. Але і Східниця, якщо не повернутися обличчям до її проблем, може зачахнути. Цього допускати не можна, тим більше - є ще джерела і законсервовані.

Цікаві думки висловили й громадські активісти Юрій Голяк, Іван Будзар, інші промовці...

Розмову підсумував селищний голова. Він звернувся до всіх учасників розмови за «круглим столом» висловити письмово думки і пропозиції, які влада проаналізує й вивчить, на їх основі прийме рішення - через певний час. Східниця зачекалася на рішучі зміни - такою була головна думка Івана Піляка й усіх учасників розмови за «круглим столом». Інша справа, що кожен оті зміни бачить по-своєму.

Роман Соловчук,
газета «Нафтовик Борислава»

Різдвяно-новорічні настрої у виконанні групи «Мері»

група «Мері» З приходом грудня у повітрі витає дух Різдва. І незважаючи на відсутність морозів та снігу, у душі звучать колядки в очікування тих романтичних свят. Тож і виставка «Різдвяно-новорічні настрої», що відкрилася 15 грудня у львівській галереї «Леміш», мала на меті підсилити дух Різдва у серцях відвідувачів. Серед тематичних і не тільки полотен та скульптур кожен емоційно відчував себе, як за різдвяною вечерею. Ось картина «Введення в Храм», на якій зимово-білі тони плавно переходять у жовтогарячу сонячну гаму: багато світла і тепла на тлі холодних нот зимової пори. Таке ліричне і вдале порівняння поєднання може зреалізувати мабуть тільки людина з душею музиканта. Опускаєш погляд і бачиш, що автором цього твору є Микола Гаврилів – клавішник групи «Мері».

Ось і ще одна невідома сторона нашого музичного колективу. Приємно, що твори Миколи Гавриліва експонуються в компанії відомих українських художників: Олесі Медвідь, Віктора Жмака, Галини Дудар, Соломії Ковтун, скульптора Петра Старуха та ін.. Різні школи різні образотворчі прийоми об’єднала новорічно-різдвяна тематика. Тому і тут без музики не обійшлось. Виступ групи Мері був по різдвяному теплим та затишним. В акустичному живому виконанні прозвучало багато відомих і ліричних пісень групи, а Віктор Винник (до речі за освітою також художник) між піснями вдало додавав словесних образів, об’єднуючи мальоване та співане у якусь неповторну асоціативно-емоційну ауру. Варто зазначити, що серед відвідувачів та учасників відкриття було багато відомих митців, співаків, художників і просто поціновувачів прекрасного. Шкода лише, що такі заходи навідуються до нас вкрай рідко, і дізнатись про те, як творять наші земляки, доводиться їздити далеко-предалеко.

Ярослав Баран

Dawny kosciol jezuicki sw. Piotra i Pawla we Lwowie zostal cerkwia garnizonowa

Od 6 grudnia dawny kosciol jezuicki sw. Piotra i Pawla we Lwowie znow otworzyl swe podwoje dla wiernych jako greckokatolicka cerkiew garnizonowa. Nadal trwa przenoszenie stad reszty zbiorow ksiazek Narodowej Biblioteki Narodowej im. Wasyla Stefanyka (dawne Ossolineum).

W dniu obchodow 20-lecia Armii Ukrainskiej metropolita greckokatolicki lwowski arcybiskup Igor Wozniak przewodniczyl pierwszej Mszy sw. w bylym kosciele jezuickim, ktory wladze miasta przekazaly archidiecezji lwowskiej Ukrainskiego Kosciola Greckokatolickiego (UGKC) na cerkiew garnizonowa. Wczesniej administrator kapelanii wojskowej o. Stepan Sus powiedzial dziennikarzom, ze w ciagu ostatnich trzech lat dokladal staran, aby odzyskac dla potrzeb kultu dawny kosciol jezuitow. Zezwolenie otrzymano tez od Towarzystwa Jezusowego. Jego przelozony na Ukrainie, o. Dawid Nazar SJ, uczestniczyl we wspolnej modlitwie. Na chwile uroczystosc zaszczycil swoja obecnoscia wojewoda lwowski Mychajlo Kostiuk. Mer Lwowa Andrij Sadowyj byl do konca nabozenstwa. Kosciol lacinski reprezentowal ks. Jan Nikiel, proboszcz lwowskiej katedry. Na liturgie przybylo kilkunastu wojskowych ze sztandarami, jednak wiekszosc nie doczekala sie jej zakonczenia.

Na poczatku uroczystosci wladyka Igor Wozniak odmowil modlitwe przebaczenia za zniszczenie i profanacje tej swiatyni oraz poswiecil jej sciany wewnetrzne, a nastepnie przewodniczyl nabozenstwu i wyglosil homilie. Zaznaczyl, ze jest to jeden z najwiekszych kosciolow Lwowa, w ktorym po II wojnie swiatowej miescily sie zbiory biblioteki naukowej im. Wasyla Stefanyka (dawne Ossolineum). Podziekowal wladzom miasta za przekazanie swiatyni Ukrainskiemu Kosciolowi Greckokatolickiemu (UKGK) i wezwal do jak najszybszego oproznienia pomieszczen koscielnych z pozostalych jeszcze zbiorow ksiazkowych.

„Ktos mowi, ze ta cerkiew nie byla ukrainska i ze sluzyla wiernym Kosciola lacinskiego. I to jest prawda. Ale prawda jest takze to, ze ziemie, na ktorych zyjemy, byly okupowane przez rozne narody” – powiedzial metropolita Wozniak. Podkreslil, ze dzisiejsi Ukraincy moga obecnie modlic sie w swiatyniach wzniesionych przez swych pradziadkow, dzieki ich ciezkiej pracy. „Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, ze teraz na ziemiach tych mieszkaja w wiekszosci Ukraincy, ktorzy potrzebuja kosciolow, aby sie w nich modlic” – mowil dalej hierarcha greckokatolicki. „Nie bedziemy nikogo oskarzac ani z nikim polemizowac. Taka byla historia. Tak w przeszlosci ukladalo sie zycie, dlatego kazdy rozsadny i madry czlowiek dobrze to rozumie. Dzisiaj dokonala sie zmiana i nie wiemy, co jeszcze moze sie wydarzyc rowniez w jakimkolwiek miejscu naszej ziemi” – stwierdzil metropolita Wozniak. Zdaniem biskupa Mychajla Koltuna – przewodniczacego wydzialu UKGK ds. duszpasterstwa wojskowego – przekazanie dawnego kosciola jezuitow na cerkiew garnizonowa ma wymiar ogolnokrajowy. Na razie instytucja kapelanow wojskowych na Ukrainie jeszcze nie istnieje i tu przykladem jest archidiecezja lwowska, ktora przygotowala juz kapelanow, aktywnie pomaga tworzyc duszpasterstwo wojskowe, buduje cerkwie i kapliczki w jednostkach wojskowych, organizuje pielgrzymki do Lourdes, Rzymu i miejsc odpustowych na Ukrainie. Jednoczesnie biskup Koltun uwaza, ze nie nalezy dziwic sie, ze we Lwowie wojskowi ukrainscy nie zostali jeszcze odpowiednio przygotowani do udzialu w uroczystosci w nowo powstalej greckokatolickiej cerkwi garnizonowej oraz wezwal do modlitw w ich intencji.

O. Stepan Sus stwierdzil, ze zabiega o konserwacje zachowanych w kosciele dziel sztuki sakralnej. W tym celu zajmuje sie poszukiwaniem srodkow finansowych na Ukrainie i za granica. Pokazal wydany folder o bylym kosciele jezuitow – cerkwi sw. Apostolow Piotra i Pawla. Mlody energiczny kaplan liczy na to, ze w tej swiatyni beda tez nabozenstwa dla mlodziezy a takze na to, ze beda przychodzic turysci.

Info. Kosciol jezuitow we Lwowie wzniesiono w stylu barokowym w latach 1610-35, glownie dzieki wsparciu finansowemu Elzbiety Sieniawskiej – malzonki marszalka wielkiego koronnego, Prokopa Sieniawskiego. Wzorem dla swiatyni byl rzymski kosciol jezuitow Il Gesu. Swiatynia lwowska wykazuje podobienstwo do krakowskiego kosciola sw. Piotra i Pawla. W latach 1740-43 sprowadzeni z Brna malarze Franciszek Ekstein i jego syn Sebastian wykonali freski na sklepieniu kosciola. W latach 1744-46 Sebastian Fesinger zbudowal w kosciele wielki oltarz glowny, konsekrowany w styczniu 1747. W latach nastepnych zbudowano oltarze boczne (1754 i 1759).

W 1754 zamontowano zegar na wiezy koscielnej, ktora planowano wykorzystac tez jako obserwatorium astronomiczne. Niestety nie zrealizowano tych planow, gdyz w 1773 Klemens XIV pod naciskiem niektorych panstw zachodnich skasowal zakon jezuitow. Powrocili oni do Lwowa w 1820, a w 16 lat pozniej odzyskali kosciol, po czym ponownie wygnano ich w okresie Wiosny Ludow w 1848. Do miasta wrocili po czterech latach i odtad kosciol sw. Piotra i Pawla pozostawal w ich rekach do 1945 r. Po II wojnie swiatowej obiekt przystosowano pod magazyn dla zbiorow Biblioteki Ossolineum nie zwroconych Polsce oraz dla ksiazek przywiezionych ze wschodu Ukrainy i z Rosji.

Konstanty Czawaga,
dwutygodnik „Kurier Galicyjski”

Кримінальна хроніка Трускавця

Аж хрустіли кості. Після вечірньої розваги у «Казанова» двоє молодих людей вирішили було йти додому. На вулиці вони підійшли до таксі. Коли тут неждана-негадано на них накинувся невідомий чоловік, у руках якого було добряче поліно. Довго не роздумуючи, він вдарив одного по голові, другий, захищаючись, дістав удар по руці. У результаті обидва потрапили до лікарні – один з розколотою головою, другий – з переломом руки. А нападник, який був під добрим градусом, потрапив у міліцейський ізолятор. Сталася ця подія з 3 на 4 грудня.

Крадуть продукти. Як відомо, у магазині «Барвінок» є вільний доступ до продовольчих товарів. Цим вирішила скористатися невідома жінка. Вона зайшла за прилавки торгового залу і взяла декілька плиток шоколаду «Світоч», але на касі не розрахувалася. Відеокамери ці дії зафіксували, але злодійка виявилася спритною. Охорона схопити її не встигла. Тепер крадійку шукає міліція. У санаторії «Кристал» охорона виявилася пильною. Вони звернули увагу на підозрілі дії громадянки З. При перевірці у неї виявили продукти харчування, які вона взяла з їдальні. Не пощастило і громадянці Г. Вона виносила чотири шматки м’яса з цього ж санаторію. Охорона і на цей раз була пильною. У санаторії "Рубін" був затриманий охороною громадянин Ф. Він мав при собі чотири пакети з продуктами харчування. Виявилося, що ці продукти були не з магазину, а з їдальні.

Самовільна прибудова. Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю повідомила МВ про те, що громадянин Х., який мешкає на вулиці Стуса, самовільно, без оформлення відповідних документів, веде будівництво прибудови до житлового будинку та ремонт балкону.

Вкрав котел. У чергову частину трускавецької міліції звернувся громадянин П. з тим, що у будинку його знайомого у с. Солець, незнайомі особи, зламавши вікна в будинку, вкрали котел та трансформатор до нього. Матеріали по даному факту скеровано у Дрогобицький МВ.

Розповсюджує зілля. У ході оперативно-профілактичного відпрацювання операції «Канал» працівники Трускавецького МВ отримали оперативну інформацію про те, що громадянин К. на своєму власному автомобілі марки БМВ перевозить наркотичні засоби.

Не дають працювати. Трускавчанин В. з вулиці Сагайдачного надіслав у МВ скаргу на своїх сусідів. Він вирішив провести каналізацію, а люди не дають йому проводити ремонтні роботи.

Роман Хромяк, лейтенант міліції,
Андрій Говіщак, газета "Франкова криниця Підгір’я"

Служба 102 Борислава повідомляє

У період із першого по десяте грудня 2011 року в Бориславі зареєстровано дев'ять крадіжок. Маємо також чотири випадки погроз фізичною розправою, одне шахрайство, чотири випадки нанесення тілесних ушкоджень, одне вчинення хуліганських дій, дві дорожньо-транспортні пригоди, чотири злочини по лінії боротьби з економічною злочинністю, шість випадків пошкодження майна, тринадцять випадків настання смерті та ще чотири порушення Закону, віднесені до категорії інших злочинів. Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито два злочини за фактами крадіжки. Працівники міліції встановили осіб, які погрожували громадянам фізичною розправою, причетні до вчинення хуліганських дій та нанесли мешканцям міста тілесні ушкодження. Розкрито також злочини, пов’язані із фактом шахрайства та по лінії боротьби з економічною злочинністю. За шістьма фактами умисного пошкодження майна, шістьма фактами настання смерті та однією ДТП проводяться дослідчі перевірки. Залишати автомобіль без догляду навіть на облаштованих поблизу гуртівень стоянках стало небезпечно. У цьому мав змогу переконатися непрацюючий мешканець міста гр. Г. Чоловік залишив свого сталевого коня на стоянці поблизу гуртівні «Рогачка» по вул. С. Петлюри. Коли повернувся до автомобіля «Форд Фюджена» виявив пошкодження дверей. Щоб ліквідувати на перший погляд незначне пошкодження, завдане автомобілю, можливо й без злого умислу, треба затратити більше двох тисяч гри. На щастя власника, автомобіль був застрахований. Допоки співробітники міліції за цим фактом проводитимуть перевірку, нанесені збитки відшкодовуватиме страхова компанія.

Надалі продовжуються крадіжки металу. У курортному селищі Східниці невідомі зловмисники із приватної території, що належить гр. С., викрали бляху. В Бориславі у ніч на 9 грудня по вул. М. Грушевського невідомі особи викрали 10 метрів телефонного кабелю, прокладеного від дерев'яної опори до житлового будинку. У цю ж ніч від нахабства місцевих «металістів» завдано збитків садівничому товариству «Світанок» по вул. Раточинській, де невідомі зловмисники викрали орієнтовно 400 двометрових кусників металевого тросу діаметром 7 мм. За попередніми підрахунками орієнтовна вага викраденого у садівничому товаристві металу складає 600 кг. За названими фактами крадіжок проводяться оперативно-пошукові заходи.

Кредитну картку «ПриватБанку» викрав у гр. П. мешканець с. Летня Дрогобицького району гр. К. Власник «кредитки» не врахував, що під час роботи у гаражі його картка приверне увагу і потрапить до рук заїжджого парубка. Коли необачний власник картки виявив її відсутність, відразу звернувся у чергову частину міського відділу міліції. Працівники міліції спрацювали оперативно, але злодій виявився вправнішим. На момент затримання «пошановувач» чужих кредиток зумів зняти у одному із банкоматів 1340 гри. Відпиратися винахідливому зловмиснику не було сенсу, адже відеокамера банкомата зафіксувала його у момент, коли він отримував гроші за викраденою карточкою. Тож тепер йому доведеться відповідати за скоєне. За фактом крадіжки порушено кримінальну справу. Триває слідство.

Газета «Нафтовик Борислава»

Обережно, кір наступає!

Трускавецька міська санепідемстанція повідомляє, що ситуація із захворюванням на кір у Львівській області характеризується, як нестійка з тенденцією до зростання. По м. Трускавці станом на 15.12.2011 р. зареєстровано 3 випадки кору, із них 2 серед місцевих дітей.

Кір був відомий за кілька століть до нашої ери. Збудником його є вірус. Хворий є заразним не тільки, коли у нього є ознаки захворювання, але і за кілька днів до початку захворювання. Особливу роль у поширенні цієї інфекції відіграють хворі з нетиповими формами кору, тобто, коли клініка хвороби слабо виражена чи її не можна розпізнати, оскільки вона більше нагадує інші захворювання. Тоді такі пацієнти не ізолюються вчасно. В останні два дні перед появою будь-яких клінічних ознак хвороби та в період висипки хворий на кір виділяє вірус, котрий потрапляє в навколишнє середовище з дрібними крапельками слизу під час кашлю чи просто розмови. Варто зауважити, що вірус швидко і далеко поширюється потоками повітря, особливо через витяжні шахти при протягах, переміщуючись з нижніх поверхів приміщення до верхніх або з одного його кінця в інший.

Сприйнятливість до вірусу кору майже тотальна. Це означає, що ймовірність захворіти на кір в результаті контакту з хворим - 99%. Рідко хворіють діти до тримісячного віку. Вони мають вроджений імунітет від матері (за умови, що жінка хворіла на кір раніше або пройшла вакцинацію), який згодом втрачають.

При захворюванні на кір звертає на себе увагу поява високої температури тіла у перший день. На 2-3 добу вона може знижуватися до 37-38 градусів. Спостерігаються інші ознаки токсичного впливу вірусу: зниження апетиту, головний біль, порушення сну. У першу ж добу виникають катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів: сухий кашель, хрипкий голос, нежить. З кожним днем вони посилюються. Характерними симптомами хвороби також є кон’юнктивіт, який супроводжуються світлобоязню, сльозотечею. Всі ці симптоми нагадують гострі респіраторні вірусні інфекції. Але особливістю саме кору в цих випадках є наростання катаральних проявів, кашель стає частішим, болісним. Основними ж відмінними рисами, які дозволяють розпізнати кір ще до виникнення висипки на шкірі, є поява на слизовій оболонці щік, губ, ясен висипань, які нагадують манну крупу, та дрібних рожево-червоних плям на м’якому і твердому небі. Особливістю захворювання є й те, що висип спочатку виникає на обличчі, за вухами і впродовж 3-4 діб поширюється поступово вниз, покриваючи шию, тулуб, ноги. Висип має вигляд плям рожево-червоного кольору, які переважно виступають над неураженою шкірою. Часто елементи висипки зливаються. У перші два дні від початку висипань ще зберігаються характерні зміни в ротовій порожнині. Надалі слизова оболонка рота стає яскраво-червоною, та більш чутливою, губи сухими, потрісканими. Все це сприяє приєднанню бактеріальної інфекції та розвитку стоматиту. Останнім етапом у перебігу кору є період одужання, особливість якого полягає в ослабленні захисних сил організму. Отже, в цей час потрібно остерігатися будь-яких інфекційних захворювань.

Кір може призвести до важких ускладнень, які бувають більш важчими ніж саме захворювання: круп, пневмонія, менінгіт, енцефаломієліт. У випадку виникнення ускладнень захворювання часто завершується летально або інвалідністю.

Якщо у вас захворіла дитина, негайно викличте дільничного лікаря, саме він має визначити, де потрібно лікувати вашу дитину (вдома або в стаціонарі), призначить відповідне лікування та профілактичні заходи щодо попередження подальшого поширення кору. Великого значення треба надати догляду за шкірою та слизовими оболонками. Проводять гігієнічні ванни з використанням хімічного розчину марганцівки, очі промивають теплою кип’яченою водою, чайною заваркою, відваром ромашки. Кожне око обробляють окремим ватним тампоном від зовнішнього куточка ока до внутрішнього. Цю процедуру треба повторювати 4-5 разів протягом дня.

Профілактичні заходи у вогнищі кору включають ізоляцію дитини (до п’ятого дня з моменту появи висипань, а у випадках ускладнень - до 10 днів, що зумовлено тривалим виділенням вірусу). Приміщення після ізоляції добре провітрюють, якщо є можливість - проводять квартування. На дітей, які контактували з хворим на кір і не хворіли на дане захворювання, накладають карантин.

Основним заходом по профілактиці захворювання є щеплення, після якого формується напружений імунітет до 5 років.

При контакті з хворим на кір рекомендовано щеплення коревою вакциною в термін до 72 год. після контакту з хворим або введення імуноглобуліну. Імуноглобулін вводять дітям від 3 до 12 місяців, а також старшим, які не були щеплені у зв’язку з протипоказаннями. Імуноглобулін треба вводити в перші три дні після контакту. Пізніше його введення не забезпечить попередження кору, але може зробити його перебіг легшим. Тому для попередження захворювання та забезпечення сприятливої епідеміологічної ситуації найефективнішим буде щеплення коревою вакциною. Вакцинацію здійснюють у віці 12 місяців, при відсутності протипоказань, разом із щепленням проти краснухи та паротиту (свинка) у спеціальних кабінетах профілактичних щеплень у дитячих поліклініках. Повторне щеплення (ревакцинації) проводять у віці 6 років. На даний час в міській лікарні є в наявності вакцина «Пріорікс» для щеплень проти кору, краснухи, епідпаротиту. Колективний імунітет створюється при наявності не менше 95% імунних осіб в колективі.

Отже, пам’ятайте: захворювання легше попередити, ніж лікувати.

Соломія Круц,
лікар-епідеміолог Трускавецької міської СЕС

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.