Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№63 (89) 1 вересня 2009 р.

Дорогі діти, вчителі, батьки!

Знову ранок першого вересневого дня повниться мелодійними звуками шкільного дзвоника. Знову вулиці міст і сіл розквітають від дитячого щебету, юнацьких посмішок та чарівної хуртовини осінніх айстр. Ностальгічні погляди дорослих, душевний щем, смуток і радість – переплелися разом. Це наш край, наша держава зустрічають День знань - справжнє всенародне свято мудрості, доброти і людяності.

В усі часи освічена людина користувалася повагою. Навчання – це прихований скарб, це світ знань про людей та їх оточення. Треба навчатися, щоб знати, діяти, жити. Упевнена, що зерна науки зростуть у ваших юних душах урожаєм мудрості та натхнення. Нехай світлим, радісним і плідним буде кожен ваш день, кожен крок. Ростіть здоровими, досягайте високих результатів у навчанні, будьте активними у громадському житті.

Кожен з нас, перегортаючи сторінки свого життя, зупиниться на тій, що має назву "школа". І полинуть тоді думки приємні, життєрадісні, і защемить серце, бо згадуєш своє дитинство, юність, своїх кращих друзів, своїх порадників і наставників – учителів.

Щира вдячність вам, дорогі педагоги, за самовіддану працю, за бездоганне виконання такої відповідальної місії, як виховання підростаючого покоління. Адже саме ви сприяєте формуванню юних особистостей, від яких залежить наше майбутнє, завтрашній день Української держави.

У цей день хочеться побажати першокласникам любити рідну мову і землю, поважати працю і знання. Сподіваюся, що ви, мої юні друзі, будете сумлінними і розумними учнями.

Дорогі одинадцятикласники! Цей навчальний рік стане останнім для вас. Бережіть у своїй пам’яті шкільні роки, як неоціненний дарунок долі, непідвладний плину часу образ вчителя, який навчав кожного з вас не тільки читати та писати а й основам великої науки – життя.

Зі святом вас усіх – із Днем знань. З початком нового навчального року!

Секретар Трускавецької міської ради
Н. Пономаренко

Репортаж: «Спортовець» урочисто відкрили

1 вересня у Трускавці мала місце небуденна подія, адже після 8 років простою знову запрацював басейн в дитячо-юнацькому спортивному клубі "Спортовець", який очолює Любомир Мацькович. Свято мало розпочатися о 13.00, але оскільки чекали ще гостей зі Львова, то довелося півгодинки послухати українську музику з гучномовців та поспостерігати за публікою. А дивитися було на кого, адже прибули і влада міста, і представники опозиції, і депутати, і журналісти всіх без виключення місцевих ЗМІ, і діти та молодь, і їхні батьки, і вчителі, і духовенство, і просто цікаві.

А ось перелік тих, які виступили після урочистого внесення прапора, спільного виконання гімну та нагородження грамотами біля десятка осіб, які найбільше причинилися до того, щоб "Спортовець" п'ять років повставав з руїн: міський голова Трускавця Лев Грицак, заступник голови ЛОДА Ігор Держко, начальник обласного відділу освіти Павло Хобзей, керівник реабілітаційного центру "Еліта" Володимир Козявкін, начальник міського відділу освіти Орест Лобик, головний лікар міської лікарні Йосип Свіжинський, редактор газети "Франкова криниця Підгір'я" Галина Татаревич, голова ГО "За Україну! За Ющенка!", директор СШ № 3 та депутат від фракції "Відродження" Галина Умнова, доктор медицини та біології професор Бартишев, начальник управління з питань фізкультури та спорту при ЛОДА Юрій Майборода, начальник відділу з питань молоді та спорту ТМР Зенон Пристай.

Особливо хвилюючими були слова Віри Миколаївни Лоб, дружини покійного Івана Павловича Лоба, тодішнього директора "Спортовця". Вона з тремтінням в голосі говорила про те, що мрія її покійного чоловіка здійснилася і подякувала за це всім причетним, особливо нашому меру.

А згодом була розважальна частина - співали і сестри Щербань (пісня "Нова"), і Мар`яна Лужецька (пісня "Україна"), і Ромчик Савчин (пісня "Край"), і Наталія Бегін, а також було виконано хореографічну композицію "Зорі" (6 дівчат - троє в білому, а троє в чорному одязі). Проте вже традиційно найбільше вражень було від учасниці циркової студії "Каскад" (керівник - Микола Добровольський), яка демонструвала просто чудові вражаючі здібності своїми гнучкими рухами.

Після перерізання стрічки мером, заступником ЛОДА та першокласником о. Петро Івасівка відслужив молебен на освячення приміщення. А згодом, як оголосив п. Мацькович - і змагання з плавання, і двогодинне безкоштовне плавання для всіх бажаючих з нагоди відкриття, і навіть сауна для пенсіонерів та ветеранів, що не могло не втішити.

З 54 басейнів Львівщини хіба 27 є діючими, деякі з них перебувають у жалюгідному стані. У Трускавці на реконструкцію, якщо не сказати - на нове будівництво, було витрачено 8 з половиною мільйонів гривень, з того лише цих півмільйона дала область, решта - гроші з міської казни. Чи правильною була ідея робити "інвестицію в майбутнє", як сказала п. Татаревич, покаже час. А тим часом вже можна сказати, що пафосне урочисте відкриття плавального басейну для трускавецьких дітей (із композиціями та виступом барабанщиків, із жовто-синіми кульками, із музикою та промовами, а головне - із очікуванням дітей на диво) звершилося. І приємно, що в цей урочистий момент не знайшовся ніхто, хто хотів би вкинути ложку дьогтю в цю бочівочку меду. І нічого, що мед той був трішки засолодкий.

Втім, в репортажі важко описати всі деталі свята - а це і нагороди на столі, здобуті трускавецькими спортсменами, і хвилювання окремих виступаючих, зокрема, і головного освітянина міста, і портрет Ющенка, який сумно спостерігав за оточуючими, і спека, через яку забувалося, що надворі вже осінь, а зовсім не літо. Такі, здавалося б, незначні моменти потім і пам'ятаються, а не надумана бутафорія. А повертаючись до попередньо сказаного, так і хочеться разом з іншими порадіти (а може і відчути певну гордість у грудях), що Трускавець зовсім не пасе задніх в області, а йде вперед, розвивається, міцніє. Так йому і треба!

Володимир Ключак

Новини Трускавця та регіону

1 вересня - День Знань

У всіх трьох трускавецьких школах урочисто відзначили День Знань. Початок шкільної лінійки був о 9.00, тривало свято орієнтовно по півтора години. В СШ № 2 першокласників привітав мер Трускавця. А о 15.00 початок шкільного року урочисто відзначили і в Школі Мистецтв (директор - Ігор Нич).

Стебник відсвяткував на всі сто

Минулої неділі, 30 серпня в День Шахтаря день міста відсвяткували наші сусіди зі Стебника. Цього року святкування дійсно вдалися, посприяла і хороша погода. Серед гостей свята були і переможниця "Шансу" Валевська, і Наталка Карпа зі своєю запальною народною піснею "А калина не верба", і інші виконавці. Трускавець представляв Ромчик Салань, бабуся якого є уроджена стебничанка.

"Яценюківці" Трускавця розкололися

Організація "Фронт змін" у Трускавці не пройшла випробування часом, навіть таким коротким, як вона існує. Частина її учасників вже найближчим часом збирається покинути лави цієї ГО. Причина - незадоволення дивною та зовсім неукраїнською політикою її лідера, якого вже офіційно підтримали на виборах Президента ряд єврейських організацій України, а неофіційно - і ряд масонських. На кого переорієнтуються трускавецькі "яценюківці" - на Ющенка, Тимошенко чи Януковича, а може на когось іншого, наразі невідомо.

Відновлюють роботу домашні групи

Після літніх канікул з початком вересня відновлюють свою роботу домашні групи ряду протестантських церков, в тому числі і в трускавецькій церкві "Добра Новина" (Бориславська, 47а). На домашніх групах, де беруть участь по 1 - 2 десятка членів спільноти, поглиблено вивчають Святе Письмо та обговорюють його, переглядають спільно християнські фільми та передачі, вдосконалюють свою духовність.

Баптистам - 400 років

Баптисти Трускавця, подібно як і вірні цієї церкви по всій Україні, відзначили 400-річчя від початку баптистського руху у світі. В нашому місті баптистська спільнота завершує будівництво Домі Молитви по вулиці Івасюка. Очолює трускавецьких баптистів пастор Олег.

700 гривень за розлучення

Незважаючи на те, що в Католицькій Церкві шлюб не може бути розірваний, а лише визнаний недійсним згідно зі статтями Кодексу Католицької Церкви, окремі "ділки" готові "надати" церковне розлучення - сума 700 гривень, внесена в офіційну касу, майже повністю гарантує отримання такого документу.

Слободяна представили офіційно

На щопонеділковій нараді в міській раді було офіційно представлено начальника відділу рекреації та туризму Михайла Слободяна.

На сесії - нічого особливого

У понеділок, 31 серпня, продовжувала свою роботу сесія ТМР - на цей раз не в приміщенні концертного залу санаторію "Карпати", а в залі засідань міської ради.

Хулігани-дебіли

В ніч на 1 вересня було розбито скло у вхідних дверях до центральної міської бібліотеки. Біля неї вже давно "тусуються" підлітки та молодь, які звикли гаяти свій час за розвагами на гральних автоматах. Після того, як зал гральних автоматів було закрито, збираються вони біля храму культури вже по інерції. Розбиті пляшки біля входу в бібліотеку та величезна каменюка у коридорі дають підставу стверджувати, що пошкодження скла було здійснено з хуліганських мотивів, а не з метою пограбування чи з іншою метою.

Освітяни отримали подарунок

На День Знань керівники освітніх закладів Трускавця отримали в подарунок від партії "ВО "Батьківщина" диски із записами творів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка.

Відновлюється ще одна газета в Трускавці

Як нам стало відомо, у Трускавці з вересня знову виходитиме газета "Відродження Трускавця", випуск якої було припинено після перемоги Лева Грицака на мерських виборах 2006 року. Тоді головним редактором був п. Анатолій Власюк, який тепер є одночасно редактором і "Тустані", і стебницької "Волі громади". Виглядає на те, що газета і надалі буде рупором міської організації партії "Відродження", фракцію якої в міській раді очолює головний лікар міської лікарні Йосип Свіжинський. Хто стане новим головним редактором видання - наразі невідомо.

Власна інформація

На Львівщині перекинулася маршрутка "Трускавець-Львів"

31 серпня о 14.10 год. на Львівщині сталася дорожньо-транспортна пригода за участю маршрутного таксі сполученням "Трускавець-Львів". Про це ЗІК повідомили у правоохоронних органах. Відомо, що водій С., 1975 року народження, який проживає у місті Дрогобич, працює водієм за договором у приватного підприємця та власника автобуса " БАЗ-А079", керуючи вказаним автобусом, здійснював рейс маршрутом "Трускавець-Львів", рухаючись у напрямку Львова, на ділянці траси "Київ-Чоп" на 578 км, неподалік від міста Миколаїв, не впорався з керуванням та з'їхав у кювет. Унаслідок ДТП водій С. отримав тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми, струс головного мозку, унаслідок чого був госпіталізований в Миколаївську центральну районну лікарню. Пасажирка маршрутки - М., 1991 року народження, яка проживає у Львові, студентка університету імені Івана Франка з діагнозом - забій лівого ліктевого суглобу, після отримання меддопомоги відпущена додому.

www.zik.com.ua

Інтерв`ю з головою ТМПО "ВО "Батьківщина" Русланом Крамаром

- Останній раз ми з Вами спілкувалися півроку назад. Скажіть, яку роботу провела, за цей час, міська партійна організація і Ви, як її голова та депутат міської ради?

- Все, що ми напрацювали зразу і не згадаєш. Я зупинюся лише на резонансних наших справах.

Закінчилися всі судові процеси, що стосувалися реєстрації наших депутатів міської ради, які прийшли на зміну тих, яких рішенням міжпартійного з'їзду Блоку Юлії Тимошенко було позбавлено статусу депутата міської ради. Є постанова колегії Трускавецького міського суду в якій зобов'язано міську територіальну комісію зареєструвати наших депутатів. Проте реєстрації ще не проведено і за це передбачено кримінальну відповідальність. Якщо на протязі ближчого часу не буде проведено реєстрації депутатів будемо вчиняти дії по притягнення відповідальних осіб до кримінальної відповідальності.

До мене, як до депутата міської ради звернулися пайовики трьох будинків збудованих фірмою "Делакс-житлобуд" (так зваті ТКСівські будинки), ті, що навпроти ЗСШ №3. Ці будинки здали в експлуатацію без державного акта, у них відсутнє опалення і газ, вода і електроенергія, з зовні починає обсипатися штукатурка і ще багато інших неполадок. З часу, коли я долучився до відстоювання пайовиками свого права на придбане житло настало певне зрушення, розпочалися деякі роботи і зараз доля власності пайовиків залежить від їх особистої волі. Тут обов'язково потрібно сказати, що суттєву допомогу нам надав Народний депутат України, голова Львівської обласної організації партії "ВО" Батьківщина" - Іван Денькович.

В Трускавці є дуже актуальним питання відсутності якісного тепла в квартирі і гарячого водопостачання. Тут я і наша юридична служба надає активну допомогу трускавчанам у відстоюванні їхніх прав, як споживачів. Ми допомогли багатьом мешканцям позитивно розв'язати їхні наболілі житлово-комунальні проблеми.

З серпня місяця за моїм особистим сприянням функціонує кіоск соціального призначення в якому продаються продукти першої необхідності по ціні виробника для людей в яких матеріальна скрута.

Мешканці міста звертаються і з особистими проблемами. Наприклад, довелося вирішувати питання стосунків сусідів одного двоповерхового чотирьох квартирного будинку. Там власники квартир не могли дійти згоди щодо реконструкції будинку і після розмови із всіма сторонами зараз реконструкція проходить за згодою всіх мешканців будинку і у злагоді.

Велику роботу проводять і Наталія Пономаренко, Юрій Беднарчук, Володимир Ключак, Олег Шоломіцький, Василь Герльвський. Особливо хочу відзначити роботу депутата обласної ради фракції БЮТ Наталії Лаврецької. Їхня робота потребує окремого звіту і це ми зробимо у наступних номерах газети.

- Одне з найболючіших питань комунального господарства міста є питання автономного опалення. Які Ваші погляди з цього приводу?

- Дивлячись в цілому на стан комунального господарства міста мені досить сумно. Довести комуналку до такого стану і це при багатомільйонних вкладаннях протягом років - це як кажуть треба перестати боятися Бога. Не можна сказати, що нічого не зроблено, але роботи проводилися без системно і як результат, і кошти пішли і з роботи користі мало. Так можна сказати і про теплопостачання міста, коли приймають концепцію розвитку теплового господарства і при тім зовсім не думають звідки візьмуть кошти, коли приймається рішення про те, що в місті буде лише централізоване опалення і тут же приймають в експлуатацію будинки в яких автономне опалення... . Розходження слів і діл міської влади привело до того, що мешканці міста зневірилися у справедливому підході до вирішення цього питання. Почали масово розривати угоди з КП "Наше місто" про забезпечення їхніх помешкань централізованим опаленням і гарячою водою та самовільно встановлювати автономне опалення.

Мною розроблена принципова програма розвитку теплопостачання міста, яка на днях буде презентована громаді для обговорення. В ній доведено, що альтернативи переходу міста на автономне опалення, крім будинків парної сторони вул. Сагайдачного, немає і при тому вказано як безболісно пройти цей шлях для тих власників квартир, які матеріально не в стані самовільно встановити автономне опалення.

Користуючись нагодою хочу сказати, що містом ходять слухи про перевірку квартир і перекриття та опломбування газового крана там, де є самовільне встановлення автономного опалення. Тому хочу порадити трускавчанам, якщо будуть такі намагання відключити газ в помешканнях не допускати цього і негайно звертайтеся за допомогою до мене в громадську приймальню Блоку Юлії Тимошенко у м. Трускавці за тел. 6 -94-51.

- Ви згадували за відкриття соціального кіоску у м. Трускавці. Чи не є це Ваш передвиборчий піар?

- Співпраця з мешканцями міста, робота для них - це є наша сутність. Питання, відкриття соціального магазину в якому продукти харчування першої необхідності і належної якості продавалися б за цінами виробника, ставилося перед міською владою давно. Коли міська влада вчиняє бездіяльність тоді ми вирішили самотужки, наскільки це нам під силу, допомогти мешканцям міста в цей скрутний кризовий час. Відкриття соціального кіоску для трускавчан, які опинилися в скрутному матеріальному становищі називати піаром просто цинічно. В наших планах, коли переможемо на виборах міського голови, відкрити такий комунальний магазин, а даний кіоск є гарантією того, що ми це зробимо, а не просто ведемо розмови про те, як піклуємося про людей. Ми стараємося допомогти людям і нам байдуже як нашу діяльність дехто називає, їй дадуть оцінку самі трускавчани.

1 вересня відкрився басейн в дитячо-юнацькому спортивному клубі Трускавця, з цього приводу по місту були розвішані біг-борди з зображенням міського голови і дітей. Кажуть, що Лев Грицак змінився і став іншим.

Я б не ховався за дітьми, реконструкція басейну пройшла не за приватні кошти міського голови, а за кошти міста і за їх виділення голосували депутати двох скликань.

Що стосується того, що Лев Грицак став іншим, то я в це повірю лише тоді, коли він буде п'ять років працювати на розсаді буряка, отримувати за це 700 гривень і думати, як на ці гроші прохарчуватися, заплатити за житло і допомогти дітям та батькам. Повірити в те, що помінялася людина, яка ще пів року назад зверталася в прокуратуру з листом на трускавчан (добре, що міліцією було відмовлено у відкритті кримінальної справи проти близько п'ятдесяти трускавчан), людина, яка декілька днів назад в суді не відстояла трускавецьку землю і зараз місто повинно буде повернути близько 18 млн. грн. як нібито за незаконно владою же проданої 17 га. трускавецької землі, (ви представляєте що буде, коли арештують рахунки міської ради?), людина, яка абсолютно безвідповідально відноситься до контролю за виконанням договору між міською радою і фірмою "Альфа плюс" щодо забезпечення міста цілодобовим водопостачанням, якщо і є той хто повірить в те, що Лев Грицак став зовсім інший, то все одно випливає висновок, що така людина не здатна керувати містом.

- Вибори міського голови в Трускавці, як і вибори міських голів по всій Україні повинно відбутися в березні 2010 року. Обговорення цього питання в місті почалося ще з весни і основне - хто буде претендентом на цю посаду, чи піде діючий міський голова на вибори, якщо ні, то кому він буде намагатися передати владу. Розкрийте трускавчанам, як кажуть, карти про закулісне політичне життя міста.

- Я чув про перемовини, як мінімум п'яти претендентів на посаду міського голови, з діючим міським головою про так звану передачу влади. Їх прізвища з етичних міркувань не буду називати тай як кажуть свічку при тих переговорах я не тримав і якщо чесно, то мене це не цікавить. Скажу лише про те, що я і наша команда будемо брати активну участь у виборах міського голови Трускавця. Проте, коли ми хочемо змінити сутність влади, сам підхід до розвитку міста та ставлення чиновників до людей, тоді ми не можемо вести розмови про передачу влади, її потрібно взяти. Ще давно грецький мудрець сказав, що свободу не дарують, свободу завойовують.

Вибори міського голови в березні, а в січні вибори Президента України. Президентська компанія буде дуже важливою для країни і вона суттєво відобразиться на виборах міського голови.

- Нещодавно Україна відсвяткувала 18 річницю незалежності, яка причина того, що наша держава не є такою потужною як економічно так і політично?

- Причина нашої, економічної та політичної тимчасової відсталості, є в тому, що в українського народу ще формується національна зрілість та національна еліта. І поступ ми досягнемо лише тоді, коли більшість буде тих людей, які на виборах підтримують патріотів (які чітко розуміють що і як потрібно робити, які хочуть служити цій державі) ніж тих, хто боїться проголосувати не так як їм скаже чиновник, які визнають себе рабами чи тих, які розчарувалися. Ми повинні вміти розрізняти здорове дерево, яке приносить корисні плоди від безплідних або вже висохлих дерев.

- Яка Ваша позиція щодо заяви Президента Росії Медвєдєва в частині того, що він не буде співпрацювати з діючою владою в Україні.

Не Медвєдєв обирав Президента України і не від призначав Прем'єр - міністра України, а тому нехай краще дивиться за колодою в своєму оці. Наш Президент не зумів адекватно відповісти і в результаті, країна суттєво втрачає авторитет серед інших країн світу. З такою млявою поведінкою Росія і не буде в нас питати про терміни перебування їхнього Чорноморського флоту в Криму. Я переконаний, що коли б Президентом була Юлія Тимошенко, на мою думку, вона б сказала приблизно так, що коли Україна в 1992 році відмовлялася від ядерної зброї, США і Росія виступали гарантами нашої безпеки і якщо зі сторони Росії звучать погрози і неадекватні заяви, а США за цим тихо спостерігає, тоді Україна оголошує, що за 6 місяці ми відновлюємо свій ядерний статус. Повірте, перед нами ще б вибачалися, а так ... .

- Чому, на Вашу думку, досі не присвоєно звання Героя України Степану Бандері?

Ще минулого, 2008, року за ініціативи депутатів Блоку Юлії Тимошенко, яку озвучив на пленарному засіданні сесії міської ради депутат Юрій Беднарчук, Трускавецька міська рада звернулася до Президента Ющенка з заявою про присвоєння звання Героя України з нагоди 100 річчя від Дня народження символу боротьби за Українську незалежність - Степану Бандері і це потрібно було зробити нашому президенту 1 січня 2009 року. Проте я чув, що Президент Ющенко має намір присвоїти звання Героя України Степану Бандері десь тепер. Думаю, що все потрібно робити вчасно і в таких справах не потрібно думати про політичні дивіденди. До речі хочу нагадати, що і вулицю агента служби безпеки УПА - Романа Різняка в Трускавці також названо за ініціативи трускавецького Блоку Юлії Тимошенко.

- Яке Ваше ставлення до Яценюка?

Я хочу щоб при владі був український патріот, за яким є конкретні справи, що є відсутнім у Яценюка.

Розмовляв Андріан Марічик

Мафію неможливо побороти?

Мафію неможливо побороти, до неї можна лише приєднатися…Не пам'ятаю вже, де і при яких обставинах вперше почув цю сентенцію, але з часом та досвідом щораз дужче впевнююся в її цинічній правдивості, а ще більше в тому, що ніхто по-серйозному і не хоче з нею боротися.

Якось доля звела мене з колишнім працівником певної структури, який відрекомендував себе як Василь Гуцуляк. На свій страх і ризик я вирішив розмістити у "Трускавецькому віснику" його матеріал під назвою "Трускавецька мафія. Філософія існування", звичайно, після певних правок, особливо стилістичних та лінгвістичних. Не міг подумати ще тоді, наскільки в такому маленькому містечку як Трускавець розвинена корупція, наскільки добре зорганізовані клани, які роблять видимість боротьби за владу в одних випадках і реально змагаються за неї в інших. І як не дивно, зовсім не через чинну владу довелося зняти з Інтернету цей невинний на перший погляд матеріал. А через півроку довелося мені ознайомитися із продовженням твору Гуцуляка. На цей раз я навіть не ризикнув розмістити цей матеріал, адже правда виявилася зовсім невигідною для людей, які декларують її впровадження в життя в майбутньому. Після того я пана Василя вже не бачив і повністю втратив контакт з ним. Подібно як втратив і той другий варіант "Трускавецької мафії" - не без допомоги "любих друзів".

Цей короткий епізод, викладений у вступі, показує, що нам ще дуже далеко до справжньої свободи слова, справжньої демократії, вільного вираження погляду на ту чи іншу проблему. А те, що мафія є проблемою не лише в світі, не лише на верхніх щаблинах української влади (хто б сумнівався), але і в глибинці типу Стебника, Трускавця, Дрогобича, Стрия, доводити не потрібно. І справа не лише в тому, що за позитивне вирішення питання треба або платити, або просити, а і в тому, що всі про це знають і кожен мовчить. Час від часу дозволяють собі згадати про цей "недолік" ті, що беруть, ті, що вирішують і почувають себе удільними князьками. І не обов'язково це повинна бути людина при владі - в Трускавці добре знають, що існують такі собі "сірі кардинали", які в міській раді можуть появитися, скажемо, раз на місяць, але вирішують вони більше, ніж начальники окремих відділів.

Коли Маріо П`юзо "накатав" свою книгу "Хрещений батько", ніхто не хотів вірити, що ця людина не була учасником жодного мафіозного угрупування. Коли ж в Україні хтось торкається цієї теми, то робить це свідомо для того, щоб ввести в оману "біомасу" (так вони називають народ) і подати інформацію в перекрученому вигляді. Адже, повторюся, правда в Королівстві Кривих Дзеркал нікому не потрібна.

Але повернімося до Трускавця, де борці з "несправедливістю" (читай - мафією) були завжди, особливо з кінця 80-х ХХ ст. Одних виносило навіть на гребінь влади, як те шумовиння, що спливає під час бурхливої повені, інші досягнули рідкісного на їхні куці до того часу можливості матеріального благополуччя, ще інші вдаються до написання спогадів, очорнюючи біле та вибілюючи чорне у своєму посередньо-сірому житті. Одні й ті ж самі фігури "правлять балом" і здається, що в Трускавці йде гра в шахи, де всього 32 фігури і з них лише 16 не-пішки. Нові "борці з мафією", які виникають на горизонті, поступово починають входити "в долю", починають відчувати смак влади і говорячи за інерцією одне, не забувають, що інші потіснилися, давши і їм місце біля корита. Навіть представники криміналітету, які в цілому є людьми аполітичними, в цьому плані є чеснішими. Я говорю "є", бо невідомо як буде в майбутньому, адже ходять чутки, що один з трускавецьких "авторитетів" на повному серйозі збирається йти в депутати на місцевому рівні. Не виключено, що я чи ти за цю людину проголосуємо, адже не кожен знає справжніх прізвищ та облич тих, хто відомий у Трускавці за своїми "дєлішками" та за "поганялами".

Справжні противники мафії, так звані радикали, завжди хотіли подивитися, "чи проллється кров блакитна, як пробити пану груди", як писала в своїй "Давній казці" Леся Українка. В новітній час так виник рух "Дістали!", який по всій Україні підтримала маса народу. Але втрутилися "правоохоронні органи", адже цей рух не був вигідним ні жодній політичній партії (незалежно чи ідеологічній чи створеній "під лідера"), ні владній верхівці, ні владі на місцях, ні тій же ж опозиції. Бо опозиція в українському розумінні - це та ж мафія, яка чекає "свого зоряного часу", щоб дорватися до влади і управляти так, як попередники, тільки із заміною окремих гравців. Міняти ж систему нікому з "борців за справедливість", яких часто фінансують ті, що тепер при владі, невигідно і непотрібно. Може тому й викликав твір "Трускавецька мафія" таку хвилю обурення, що там було щось, що становило загрозу СИСТЕМІ і що підсвідомо відчули своєю шкурою семіти і антисеміти, "задоволені" і "ображені", "ті, що на висоті" та "опущені". І чи не тому по сьогодні маємо в Україні та і в кожному місті те, що маємо, як казав Кравчук, бо люстрації не було, а якби й була, то проводили б її не так як в Польщі чи Литві, а "па-украінскі", тобто ті ж, кого гнати в шию треба було ще давно, а ми на цю шию вішаємо золотий ланцюг, а на голову - лавровий вінок.

Я не хочу займатися жодною агітацією в цій статті і "морозити" щось про свіжих чи нових людей, які потрібні Трускавцю. Бо часто ці "свіжі" настільки ж свіжі, як ковбаса чи заморожена риба в супермаркеті після кількаразових переклеювань етикеток. А оскільки багатьом "старі" вже приїлися і хотілося б бачити "нових енергійних", то легко клюнути на приманку, як та риба на не повністю ще скислий горох. Проковтнемо і матимемо ту ж систему, якою керує мафія, але вже із "свіжим" "хрещеним батьком", який не захоче в нічому уступати попереднику. І пізно буде вже щось змінювати, бо як мертвого з гробу не завертають, так і голос з урни назад не витягнеш.

Ваша дитина йде на науку, вам потрібно до лікаря, ви хочете встановити автономне опалення чи маєте якусь суперечку з газовиками чи водоканалом, воюєте з сусідами чи з колишньою дружиною, ідете на роботу чи ще шукаєте її - все це відбувається в рамках однієї системи, де влада, опозиція, криміналітет - все має бути "під контролем". Часто ми не усвідомлюємо, що ми як та ж "біомаса" є "під ковпаком", "за склом", такими собі кроликами чи щурами для експериментів, які здійснюють вершителі доль людських, ті, про кого ми говоримо "мафія" і які для абсолютної більшості з нас є чимось безликим. А тому і рівень загрози для нас ми не усвідомлюємо і наша боротьба з мафією зводиться до розмов на кухні чи на лавочці під будинком. А ті, хто хоче воювати по-серйозному, приречені або на долю Георгія Гонгадзе, або на ізоляцію у різних значеннях цього слова, або ж на те, щоб "приєднатися" до "вибраних". Адже мафію неможливо побороти, до неї можна лише приєднатися? Хіба не з цього ми розпочинали?

Володимир Ключак

Й надалі будьте чистим джерелом…

Десь так на початку ІІІ тисячоліття чи то ХХІ століття мені на очі в кіоску потрапила з вигляду невиразна газета під назвою "Джерела Трускавця". Я взагалі місцеву пресу люблю значно дужче за київські видання, тому купив цю газету і взявся до читання. Любомир Поливка, Іра Циган, Орест Лещишин - ці імена для мене ще тоді нічого не говорили, але я вже був під враженням написаного. Бо чого-чого, а гострого слова в комунальній газеті годі було сподіватися. Проходили роки, "Джерела Трускавця" пішли у "вільне плавання", згодом знайшовся інвестор, який газету викупив, в Трускавці змінювалися мери та депутати, появилося і зникло трускавецьке телебачення, словом, історія йшла своїм ходом. Головним редактором стала дружина Любомира Львовича Тетяна Євгенівна, в газеті почали працювати Наталія Міштурак, Ярослав Баран, Наталія Скробач, Ольга Куц. Змінювався формат газети, не з усім написаним можна було погодитись та й не потрібно було, адже кожен журналіст має право висловлювати свою думку. Проте залишалося протягом тих всіх років те одне-єдине незмінне, за що "ДТ" одні люблять, а інші критикують - прагнення донести людям правду. Не заперечую, що Інтернет-видання "Трускавецький вісник", редактором якого я є, теж багато що запозичило власне від "Джерел", адже, в принципі, кожна ріка, кожне море починається власне із джерел - чистих, первісних, незасмічених, здатних втамувати спрагу.

В 10-ту річницю створення газети "Джерела Трускавця" хочу побажати всім її теперішнім працівникам і надалі бути у Трускавці (та і в цілому нашому регіоні) тим чистим інформаційним джерелом, з якого б хотілося черпати, пити, насолоджуватися та дякувати. Адже як після горнятка чистої водиці з кринички витираєш рукавом губи і дякуєш Богові за цей благословенний дар, так і після кожної нової порції інформації з чистих "Джерел Трускавця" хочеться подякувати всім, хто був причетним до формування цього видання протягом цього десятиліття. Часи змінюються і ми змінюємося разом з ними, бувають будні і конфлікти, бувають невдачі і навіть падіння, але бувають і успіхи та злети, буває мир та злагода і буває СВЯТО. Тож від імені невеличкого, але дружнього до Вас колективу Інтернет-видання "Трускавецький вісник" хочу привітати наших колег-журналістів із регіональної газети "Джерела Трускавця" з їхнім святом та побажати мирного неба над головою та свіжого хліба на столі, духовного та матеріального благополуччя, кожному - здоров`я, щастя, любові, радості, здійснення всіх добрих починань та сподівань.

З повагою, Володимир Ключак,
головний редактор Інтернет-видання "Трускавецький вісник"

На книжковій полиці

27 серпня в Україні вшановують день народження нашого земляка з Нагуєвичі - Івана Франка. Незважаючи на те, що він жив та творив сто років тому, його твори є як ніколи актуальними і в наш час. І цікавими та потрібними для всіх поколінь. На ніч своїм донечкам я читаю уривки із віршованої казки "Лис Микита", згодом читатиму казки прозою. Потім підуть "Грицева шкільна наука", "Абу-Касимові капці", "Малий Мирон" - їх вони вже читатимуть самостійно в школі. Ще пізніше - вірші, оповідання, а в період юності - безсмертна лірика "жмутків" "Зів'ялого листя", "Лель і Полель". "Перехресні стежки", "Борислав сміється", "Вкрадене щастя" - чи варто перелічувати назви творів, виданих у п'ятидесяти томах? Навіть на схилку літ планую ще прочитати "Галицько-руські народні приповідки", добре що знаю, в кого їх у Дрогобичі собі позичити…

Про Франка можна сперечатися - про його щасливі чи нещасливі "амурні походеньки", його статеві та психічні хвороби, його ставлення до Бога та до Церкви. Але чи потрібно? Чи не краще взяти з його спадщини те, що до душі і поринути в читання? Хоча б той самий "Лель і Полель" про братів-близнюків та їхнє кохання.

Андріан Марічик

© 2008-2009 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.