Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№38 (282) 13 квітня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Із прийому міського голови

12 квітня проходив черговий прийом мера Трускавця Руслана Козира. Відвідувачі піднімали різноманітні питання - допомоги в оформленні безкоштовних ліків для хворих на епілепсію, засилля наркоманів та погану роботу комунальників у висотних будинках по вулиці Данилишиних, працевлаштування, прохання не виганяти музикантів із курортного парку (охорона вже не дає виступати окремим із них) та інші. Мешканці вулиці Бортнянського, 1 просили допомогти в ремонті даху. В цілому на прийомі побувало біля двох десятків осіб. Прийом тривав з 10 до 12 години.

Благодійний фонд допомагатиме "Спортовцю"

В ДЮСК "Спортовець" 12 квітня пройшли установчі збори благодійного фонду сприяння допомоги розвитку ДЮСК "Спортовець". З такою ініціативою виступило троє засновників фонду - підприємці Ігор Кісак, Олег Габриш та Володимир Попик. Окрім вищеназваних осіб, до складу правління фонду та Наглядової ради увійшли також Володимир Наконечний, Святослав Грабовський, Наталія Потічна, панове Вовків та Іваночко, Олексій Балицький (голова Наглядової ради БФ). Підприємець Ігор Кісак очолив даний фонд, у своєму виступі він закликав батьків, які були учасниками зборів, не залишатися осторонь потреб трускавецького спортивного клубу, а також зачитав Статут БФ. Ігор Володимирович наголосив на прозорості витрачання коштів, які надходитимуть виключно через банківські перекази, попросив долучитися до формування програми, яку реалізовуватиме фонд допомоги "Спортовцю".

В цей же день, зразу після зборів, у ДЮСК відбулися змагання з плавання серед учнів шкіл міста.

З початком літа у Трускавці - цілоденне водопостачання

З початку червня у Трускавці буде реалізовано програму цілодобового водопостачання. Про це в інтерв'ю міському радіо 13 квітня сказав генеральний директор ТзОВ "Трускавецький водоканал" Володимир Возняк. Володимир Франкович повідомив, що для завершення всіх робіт потрібно ще біля двох мільйонів гривень, проте є надія, що інвестор вкладе кошти і не лише центральна, але й південна та північна сторони Трускавця отримуватимуть воду з ранку до вечора.

Відкриття виставки в музеї Біласа

У четвер, 14 квітня, в музеї Михайла Біласа буде відкрито виставку творів Михайла Яремківа під назвою "Сонячний день". Початок заходу - о 12.00. А наступного тижня в даному музеї буде проведено майстер-клас з писанкарства. В програмі також і виступи музичних колективів. Відбудеться майстер-клас у Страсну (Чорну) Середу, 20 квітня о 15.00.

Власна інформація

Лохотип

"Управління розвитку курорту, рекреації та туризму при Трускавецькій міській раді оголосило конкурс на розробку логотипу міста-курорту. Переможець конкурсу на розробку логотипу міста-курорту отримає контракт на подальшу співпрацю - розробку корпоративного стилю міста-курорту Трускавця. Конкурс триватиме до 25 березня. Переможець буде оголошений на початку квітня".

Повідомлення такого змісту появилися у місцевих ЗМІ в середині березня і від того часу - ані чути, ані видно. Ні логотипу, ні результатів конкурсу, ні переможців, ні переможених. Нещодавно як мінімум четверо моїх знайомих попросили довідатися, що ж із логотипом міста Трускавця як курорту - є вже він чи ні, затвердили його чи ні. Інформація недоступна, як недоступна і участь журналістів у підбитті підсумків того чи іншого конкурсу, зокрема і на заміщення вакантних посад у Трускавецькій міській раді.

Але повернімося до нашої теми, до логотипу. Нещодавно МЗС України презентувало стратегію позиціонування нашої держави за кордоном. Сто тисяч доларів отримали творці символів бренду України - хлопчика Спритка та дівчинки Гарнюні. Дані "символи" могли бути придумані після бурхливих еротичних утіх, супроводжуваних іграми в скоромовки і навряд чи від них ми зможемо отримати якийсь позитив. Українці вже як лиш не перехрещували цих дітей із великими виряченими очима, чого вартує хоча б Спиртко і Гавнюня. Але хтось на тому заробив і то солідний куш.

Не хотілося б, звісно, щоб аналогічна ситуація виникла у Трускавці. А так може бути. Ви звернули увагу на цікаву фразу в першому абзаці статті? "Переможець конкурсу на розробку логотипу міста-курорту отримає контракт на подальшу співпрацю - розробку корпоративного стилю міста-курорту Трускавця". А це автоматично відстороняє від участі в конкурсі тих трускавчан, які хотіли б внести свою лепту у промоцію курорту. Хіба зможуть якісь одиночки чи невеличкі фірмочки із Трускавця скласти конкуренцію "потужним компаніям, які вже себе проявили на ринку рекламних послуг"? Хіба послуги трускавчан у цьому випадку потрібні владі? Та щоб дати заробити гроші трускавецьким? Та ніколи в світі!!!

Ні, трускавчани потрібні як гарматне м'ясо для волонтерських рухів, для нескінченних суботників, як слухняні слухачі та виконавці волі вищестоящих, як зомбі, які повинні бути під смугастим прапором "всі як на підбор і з ними Петя-Чорномор". А як думаючі люди вони навряд чи потрібні.

Є в нашого міського голови Руслана Козира хороші друзі в Києві, серед яких і віце-президент української PR-ліги Денис Богуш, і політологи з керівниками центрів, студій, різні інші шишки. Саме хтось із них, найімовірніше, і займатиметься "позиціонуванням", "промоцією", "формуванням та розкручуванням бренду" і звісно ж - не безкоштовно.

Майбутній музей Гусака, Трускавка як символ полунички (знову асоціації з еротикою та "позиціонуванням" України як країни дешевих секс-послуг), "жива вода", яку попробують зобразити дуже вже по-модному, якісь із об'єктів, знаних у місті і які є впізнаваними для кожного, хто хоча б раз відпочивав на нашому курорті (надкаптажна споруда джерела "Едвард", альтанка для музикантів, нижній чи верхній бювети, відомі санаторії тощо) - більш ніж впевнено можна говорити, що саме якийсь із цих символів здобуде перемогу як символ нашого курорту. Непоганий бренд був розроблений за часів Лева Грицака, до святкування 180-річчя курорту. Тоді, в 2007, логотип із графічним зображенням "Едварда" був сприйнятий населенням та відпочивальниками в цілому позитивно. Своєрідним брендом є і наша візитівка зі сторони Дрогобича (ту, що від Борислава, краще нікому не показувати). І це лише початок, основа, від якої можна відштовхуватися. А якщо ще додати крихту любові до рідного міста, патріотизму, вмінь роботи із графікою, комп'ютерні навички, дизайнерські нахили, то може вийти просто досконалий логотип.

Але виникають побоювання, що робитиметься він, цей логотип, виключно заради грошей, без ентузіазму, презентуватиметься дуже солідно, помпезно (згадується, як "голий король" презентував свій кращий одяг - з казки Андерсена), а ефект від нього буде мінімальний. Як в такому випадку повинні діяти трускавчани, яким не байдуже, що ж за знак буде логотипом нашого міста? Відповімо запитанням на запитання: а хіба їх хтось запитував, коли створювали "герб" із гускою, який стидаються поміщати на своїй продукції солідні фірми і який приносить лише кілька гривень збору в бюджет? Хіба в Трускавці місцеве населення комусь було потрібно окрім часу виборів?

Отож то. Так що залишається нам проковтнути те, що подадуть та й чекати "Вашингтона з новим і праведним законом", якого "діждемось таки колись". І не лише з законом, а і з логотипом, а до того часу контентуватимемося "лохотипом" а-ля Остап Бендер.

Володимир Ключак

Ліцензія, видана державою, зобов'язує мислити по-державницьки

Останнім часом друкований орган ТзОВ "Санаторій "Карпати" - "ФКП", інтернет-газета "Трускавецький вісник" рясніли матеріалами про нібито незаконне буріння ЗАТ "Трускавецькурорт" свердловини 68-РГД, розлогими душевними переживаннями гендиректора "Карпат" Л. Грицака про майбутнє "Нафтусі", різного роду "Зверненнями", "Загрозами", "Мішенями". Усе це, фактично, пустопорожній дзвін, а точніше, пустопорожній набір слів на цілі шпальти газет. Автори цих публікацій ну просто зі шкіри лізли, аби роздмухати бурю в склянці води. Гадаємо, що коли вже опоненти взялися стріляти по мішенях, то попадати треба в яблочко, а не в молочко.

Із прочитаного в цих ЗМІ видно, що автори просто плутають сіно із соломою, горох із капустою, вводячи тим самим в оману читачів. Ну чого вартий, наприклад, вислів Л. Грицака із його ж інтерв'ю "Про люстрацію, "Нафтусю" і курортний парк": "Я свідомо не читаю опозиційну пресу...". Видно, пан Грицак так уже звик до влади, не мислить себе без неї, що й далі вважає інші ЗМІ, крім "ФК Підгір'я" й "Трускавецького вісника", опозиційними до себе. Шановний Леве Ярославовичу, опозиційна преса - це ті ЗМІ, які виступають проти влади або правлячої партії. Так трактує це поняття український словник. А ви тепер є, як нам відомо, гендиректором ТзОВ, а не мером міста.

Далі. Не гоже людині, яка, за словами цього ж газетного матеріалу, двічі була міським головою Трускавця, не знати, як правильно називається зона, де знаходиться "Нафтуся". У Грицака вона то перша охоронна, то перша санітарна... З публікації також видно, що автор плутає родовище із ділянками і навпаки. Це серйозні речі, до яких треба ставитися з величезною відповідальністю. А ось такі дрібні, здавалося б, невеличкі помилки свідчать про те, як та чи інша особа ставилася і ставиться до збереження цілющого природного багатства Трускавця.

Аби розібратися в тій ситуації, ми запросили до розмови директора філії ЗАТ "Трускавецькурорт" - гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція (ГГРЕС) Андрія Тарнавського й головного гідрогеолога цієї установи Романа Кутного.

- Пане Романе, поставте, будь ласка, спочатку крапку над "і" стосовно зон.

- Перш за все треба сказати, що є три пояси зон санітарної охорони. А місце, про яке йде мова в інтерв'ю Л. Грицака, знаходиться в першій зоні санітарної охорони. Цю зону ще називають зоною суворого режиму.

- Оскільки Ви здогадалися про який матеріал ідеться, то хочеться почути Вашу думку стосовно ще одного висловлювання колишнього мера: "Якщо говорити про екологію парку, то в першу чергу треба ліквідувати забруднення родовища "Нафтусі" на вул. І. Франка. Це мало б зробити ЗАТ "Трускавецькурорт", оскільки саме воно має ліцензію на видобуток мінеральної води і зобов'язано проводити охоронні заходи родовища згідно умов до цієї ж ліцензії".

- Згідно з ліцензією на видобування мінеральних вод, будівлі, що знаходяться на вул. I. Франка і які можуть спричинити забруднення, розміщені поза ліцензійною ділянкою родовища "Нафтуся", а також земельним відводом. Тобто, ця земля не належить ЗАТ "Трускавецькурорт". Але дані будівлі знаходяться в межах першої зони санітарної охорони в курортній балці і тому санітарно-оздоровчі заходи відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР № 548 від 9.11.1981 р. повинні постійно здійснюватися організацією, яка опікується парком. Таку організацію створив іще мер Л. Грицак - КП "Парк курортний". Однак від часу створення даного підприємства не було проведено жодного із санітарно-оздоровчих заходів, затверджених вищезазначеною Постановою. Навпаки, на вул. І. Франка здійснено масові реконструкції старих та зведення нових будівель. Про ці порушення ЗАТ "Трускавецькурорт" неодноразово повідомляло тодішню міську владу та санітарно-епідеміологічну службу:

- Колишній міський голова дуже обурюється, коли мова заходить про "чиїсь наміри" повідрізати земельні шматки від території курортного парку за його правління. Що з цього приводу скаже головний гідрогеолог ГГРЕС?

- Ще за каденції Л. Грицака були спроби зменшити площу першої зони санітарної охорони в курортній балці шляхом переведення в другу зону лівої частини вулиці Івана Франка, швидше за все, з метою продажі вивільнених ділянок. З цього приводу навіть було підготовлено проект постанови Верховної Ради України. На щастя, ЗАТ "Трускавецькурорт" вдалося запобігти таким намірам, які намагалися зробити "на користь" громади Трускавця. Керівництво товариства вдячне інспекціям Львівської області за такий фаховий підхід та розуміння ситуації.

Аналогічні речі відбувалися і з трускавецьким питним озером. Основну територію, включаючи саме озеро, було продано ТзОВ "Альфа Плюс", решту - роздрібне і теж розпродано, обділивши при цьому трускавчан, які давно живуть на вул. Городище.

- Пане Андрію, Ви можете щось добавити до відповідей Романа Кутного?

- Тільки невеличке уточнення. Відповідно до чинного земельного законодавства землекористувач, яким є ЗАТ "Трускавецькурорт" по відношенню до ділянки "Нафтуся" трускавецького родовища, може здійснювати свою діяльність тільки в межах наданої в користування земельної ділянки.

- У народі кажуть: у нас як чогось чіпляються, то так, як вош до кожуха. Хто тільки із числа недоброзичливців не писав, не говорив про буріння ЗАТ "Трускавецькурорт" свердловини 68-РГД. У своєму інтерв'ю Л. Грицак каже, що цим питанням спеціально займався депутат облради Олексій Балицький та деякі депутати міської ради. Інші подейкують, що товариство не має на такі роботи дозволів. То є дозволи чи ні, Андрію Михайловичу?

- Ми неодноразово стверджували, що ЗАТ "Трускавецькурорт" має всю документацію на буріння свердловини, яку вимагає чинне законодавство.

У зв'язку зі складною геологічною будовою ділянки "Юзя" трускавецького родовища, на якій велося будівництво свердловини, було розроблено спеціальний проект. Автором проекту є фахова організація, яка достеменно знає геологічну будову і тонкощі експлуатації даного родовища. Активним розробником цього проекту є також відомий геолог Олександр Готра, який у свій час проводив розвідку мінеральних вод Трускавця та його околиць.

- Знаю, що гідрогеологічну режимно-експлуатаційну станцію, як філію ЗАТ "Трускавецькурорт", стосовно буріння свердловини 68-РГД перевіряли відповідні інспекції та інші контролюючі органи. Так?

- Це дійсно так. За зверненнями окремих депутатів обласної і міської рад, нашу установу впродовж двох останніх тижнів перевіряли на предмет дотримання законодавства України при бурінні свердловини 68-РГД такі інспекції й контролюючі органи: територіальне управління Держгірпромнагляду по Львівській області, Державна екологічна інспекція у Львівській області, Державна організація "Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю", прокуратура Трускавця і обласна прокуратура та інші.

Жодною з інспекцій порушень не виявлено, на що складено відповідні акти.

- А чи треба взагалі було бурити, тратити на це значні кошти?

- Свердловина 68-РГД е дублером ліквідованої 68-РГ, яка вичерпала свій технічний ресурс і припинила свою діяльність. Рекомендований термін експлуатації свердловини становить 20 років. А 68-РГ була пробурена ще в 1970 році. Майже вдвічі більший термін використання даної свердловини підтверджує тільки те, що у ГГРЕСі трудяться фахові експлуатаційники.

Старою свердловиною виводилися на поверхню мінеральні води, які після проходження певного технологічного процесу подавалися у верхній і нижній бювети під назвами "Марія", "Софія" і "Броніслава". Ці лікувальні води призначаються для питного лікування майже 70 відсоткам відпочивальникам курорту.

Свердловина 68-РГД, яка, як сказано, є дублером, виводить на поверхню ідентичну за показниками якості воду, яка після проведення відповідних досліджень у Міністерстві охорони здоров'я України та отримання дозвільних документів на право питного лікування подаватиметься в бювети курорту.

- Зі змісту брехливих газетних публікацій випливає, що вищеназвані мінеральні води на час буріння свердловини були відсутніми у бюветах. Але ж це не так. Ліцензія, видана державою, зобов'язує і керівництво ЗАТ "Трускавецькурорт", і колектив ГГРЕС, де трудиться 1 ЗО висококласних спеціалістів, мислити також по-державницьки. Вони роблять усе для того, аби лікувальний процес у Трускавці був безперервним. Це означає, що у бюветах постійно мають бути всі типи вод, які приписують пацієнтам лікарі. Відрадно, що такий державницький підхід до вирішення цього питання демонструють нині і міський голова Трускавця Руслан Козир, і його команда, і більшість депутатів міськради. Однак, гадаємо, читачам цікаво буде почути саме від Вас: чи подавалися "Марія", "Софія", "Броніслава" у бювети, коли одна свердловина була виведена з експлуатації, а інша тільки бурилася?

- Технологічна схема розробки трускавецького родовища побудована так, що вона гарантує подачу мінеральних вод усіх типів у бювети курорту. Згідно зі схемою на кожен тип вод є декілька експлуатаційних та низка резервних свердловин. У даний час для подачі "Марії", "Софії" та "Броніслави" в бювети задіяна інша свердловина, яка передбачена технологічною схемою. В цьому читачі можуть переконатися, відвідавши верхній і нижній бювети мінеральних вод.

- Андрію Михайловичу, у згадуваних друкованих матеріалах говорилося, що буріння 68-РГД може нанести шкоду іншим свердловинам, а колишній "добрий господар" Л. Грицак узагалі бідкається, що це екологічно негативно може вплинути на основне наше багатство - "Нафтусю". Як прокоментуєте таке твердження?

- Це абсолютно виключено, оскільки свердловини знаходяться на різних ділянках трускавецького родовища. До того ж вони розмежовані в геологічному плані, а водоносні горизонти знаходяться на різних глибинах. Різниця глибин сягає 200 метрів. Аби не бути голослівним скажу, що відсутність негативного впливу буріння свердловини 68-РГД на ділянку "Нафтуся" підтверджена гідрогеологічними висновками двох фахових організацій: ГП "Укргеокаптажмінвод" та ВАТ "Геотехнічний інститут".

- На завершення ще кілька слів хочеться почути, але це вже стосовно іншої теми. Чули, що на одній із насосних станцій, якою опікується ГГРЕС, нещодавно сталася крадіжка обладнання, устаткування. Це так?

- Такий прикрий трафунок дійсно стався. Фактично, це не просто крадіжка, адже знищено і зруйновано обладнання електрощитової, розбито станцію управління насосами, що на певний період паралізувало роботу. Завдяки тільки оперативній та високопрофесійній роботі технічного персоналу філії ГГРЕС у короткий термін вдалося відновити дієздатність станції та подати лікувальні мінеральні води (для купелів) у лікувальниці курорту.

До речі, такий акт вандалізму вже не перший. Дуже прикро, що "шукачі кольорових і чорних металів" не усвідомлюють, яке зло вони чинять, адже ставлять під зрив лікувальний процес на курорті, який вкрай потрібен хворим людям. Сподіваємося, що ці крадії-варвари будуть знайдені й справедливо покарані. Розкриттям цього злочину займаються спеціальні правоохоронні органи.

- Дякую вам, шановні, що знайшли час і завітали в редакцію. Спасибі за бесіду.

Вів розмову Ярослав Кіт,
газета "Трускавецькурорт"

Кому світить освіта в Трускавці?

Насправді питання, хто очолить відділ освіти Трускавецької міської ради, який уже четвертий тиждень "обезголовлений", цікавить набагато більше людей, ніж можна було подумати. Трускавчани, які в принципі навіть не мають прямого стосунку до освітньої галузі, лише трохи слідкують за подіями в місті і почитують газети, запитують у журналістів просто на вулиці: "То хто замість Лобика? Шкода, що "з'їли" чоловіка. В освіті дійсно зроблено багато, галузь працювала безперебійно і злагоджено".

Михайло Шубак Тож найперше пробуємо щось з'ясувати у самих освітян. Тимчасово виконуюча обов'язки завідуючого відділом освіти Надія Сенишин розповідає, що оголошення про конкурс на заміщення вакантної посади керівника відділу освіти ТМР надруковане в газеті "Джерела Трускавця" 17 березня, і однією з вимог там записано п'ять років стажу на посаді керівника навчального закладу. Тобто сама Надія Степанівна навіть брати участі в конкурсі не може, хоч її кандидатура і подана як резерв на цю посаду, у відповідь на лист-запит головного управління освіти Львівської облдержадміністрації в березні цього року. Вчителі ж, не називаючись, розповідають, що на участь в конкурсі вже подано близько 30 заяв, подали ніби навіть за умовами непрохідні вчителі НВК "середня школа № 2-гімназія", які ніколи не працювали на керівних посадах. А подали так, для кількості та імітації конкурсу. А найвірогідніший кандидат, такий собі джокер "засвітився" якраз в тому самому резерві. Розповідають, що в березні місяці в резерв на посаду керівника відділу освіти у Трускавці алярмово було вписано людину, яка ніколи не працювала в трускавецькому відділі освіти, мешканця Дрогобича і працівника Дрогобицького педуніверситету Шубака Михайла Івановича. Якщо заступник міського голови Трускавця з комунальних питань Петро Нестерівський бачить фахівців лише в Бориславі, то Михайло Шубак ніби протеже гуманітарного заступника Валентини Бодак, для якої джерелом справжніх професіоналів є Дрогобич…

А тим часом керуючий справами виконавчих органів Трускавецької міської ради Олег Ковальчин запевняє, що конкурс на заміщення вакантної посади завідуючого відділом освіти пройде в установленому законодавством порядку, у два етапи - письмовий і усний, відповіді на запитання та співбесіда. Кандидати будуть тягнути білети, в кожному з яких по п'ять запитань - по Конституції і за фахом, і спеціальна комісія визначить кращого саме на конкурсі за певними кваліфікаційними вимогами.

Ну що ж, чекати залишилося недовго, документи на конкурс приймаються місяць з дня опублікування оголошення, час збігає 17 квітня. Навряд чи все вирішиться до Пасхи, але скоро ми все одно почуємо прізвище нового керівника відділу освіти Трускавця і подивимося чи переможцем конкурсу цілком випадково таки не виявиться "зарезервований" Михайло Шубак (на фото).

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

КП "Наше місто": до Паски з вільною душею і визначеністю

Так, а ще, звичайно, з виплаченою заборгованістю заробітної плати, хочуть прийти до світлого празника Воскресіння Христового працівники КП "Наше місто". Для цього у середу, 13 квітня, в приміщенні ЖЕКу № 1 відбулося засідання круглого з проблем та перспектив колективу КП "Наше місто" за участю членів профкому та страйкому підприємства, представників влади, голови обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства Богдана Козло, представника Національної служби посередництва та примирення у Львівській області Тетяни Федоренко, провідного державного інспектора праці Руслани Петрусик.

Найперше питання, яке задали люди в. о. начальника управління житлово-комунального господарства і будівництва Юрію Терлецькому та своєму керівнику Теодозію Копку: "Що з зарплатою за листопад і частково за грудень?" Юрій Терлецький повідомив, при сприятливих умовах, гроші наступного тижня повинні надійти. КП "Парк курортний" заключить угоду з КП "Наше місто" і заплатить за виконані роботи у 2011 році.

Та найбільше турбує, навіть мучить комунальників невизначеність, що буде з їх робочими місцями після 26 квітня, адже всі 360 працівників КП "Наше місто" отримали повідомлення про звільнення і повинні йти на біржу. Люди просили у керівників новостворених підприємств КП "Трускавецьтепло" та "Трускавецьжитло" відкритості і ясності, показати штатний розпис, відверто сказати, скільки операторів котельні, майстрів, ліфтерів тощо буде працевлаштовано в цих підприємствах, а кому потрібно таки звертатися в центр зайнятості. Голова обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства Богдан Козло наголосив, що згідно чинного законодавства працівники КП "Наше місто" мають бути працевлаштовані в новостворених підприємствах першочергово, інакше обласна профспілка допомагатиме їм судитися і влада міста змушена буде виплатити таким незадоволеним всі компенсації, відпускні, розрахункові, за вимушений простій тощо! А звідки кошти на такі виплати, якщо зі скрипом виплачується заробітна плата за 2010 рік? Тому всі сторони зацікавлені розійтися максимально мирно і в рамках закону. Юрій Терлецький озвучив один з улюблених месиджів команди міського голови: за ким не буде шлейфу чорних справ, той буде працювати… Якщо був шлейф, потрібно було раніше звільняти, а тепер потрібно всіх працевлаштувати - не розуміє методів роботи нової трускавецької влади Богдан Козло. Керівник КП "Трускавецьжитло" Олександр Ткаченко на зустріч не з'явився. Запізнився, але таки прийшов до людей керівник КП "Трускавецьтепло" Руслан Крамар і намагався бути максимально відвертим. Він зазначив, що не всі працівники КП "Наше місто" відповідають вимогам нових підприємств, але Руслан Крамар готовий зустрічатися з людьми і ознайомити їх з штатним розписом, скільки потрібно, наприклад, операторів, якої кваліфікації, відкрити карти. На жаль, існуючої досі кількості працівників явно забагато. Якщо на літній період з об'єктивних причин через сезонність в "Трускавецьтепло" потрібно лише 17-18 робітників, то пенсіонери до початку опалювального сезону попрацюють сторожами, молодші підуть поки на біржу. В планах також брати кредит, оновлювати обладнання котелень, працювати по-новому…

Не для всіх така правда стане приємною, але, принаймні, це визначеність, а очікування смерті, як відомо, гірше самої смерті…Здається, круглий стіл справді трохи зняв напругу, та й сторони домовилися ще не раз зустрітися, можливо, наступну зустріч вдасться провести ще до Великодня.

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

99-та річниця створення Пласту

12 квітня 1912 року - офіційна дата заснування молодіжної організації "Пласт". А отже у 2011 році Пласту виповнюється 99 років.

Пласт був створений у 1911 році, невдовзі після заснування скаутського руху Робертом Бейден-Пауелом в 1907 р., а вже 12 квітня 1912 року у Львові пластуни склали першу Пластову присягу. Серед засновників організації були д-р. Олександр Тисовський, Петро Франко (син Івана Франка) та Іван Чмола. В основі назви "Пласт" лежить відповідник англійського Scout (розвідник), взятий за прикладом пластунів - козаків-розвідників. Метою Пласту є сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт виховує молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства. Для досягнення виховних цілей Пласт застосовує власну унікальну методу виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчанні через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи і самоврядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді. Гербом Пласту є трилиста квітка лілії - символ скаутського руху (відомий як Fleur-de-lis) - та тризуб, сплетені в одну гармонійну цілісність.

На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, членство в Пласті є пожиттєвим. Умовний віковий поділ передбачає 4 вікові категорії: новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років). Виховна та адміністративна праця в Пласті здійснюється старшими пластунами та пластунами-сеніорами виключно на волонтерських засадах. Коли створювалися перші пластові гуртки в Україні, їх засновники лише могли мріяти, що це їх починання перетвориться у одну з найбільших молодіжних організацій нашої держави.

Організацію, яка виховає не одне покоління молодих українців на добрих громадян своєї країни, які згодом стануть вчителями, лікарями, юристами, військовими, науковцями та бізнесменами, та щодня своєю працею робитимуть цей світ трохи кращим, ніж він був до цього. Сьогодні Пласт - це одна з найбільших виховних організацій України, яка навчає сильних духом і тілом, енергійних, розумних, ініціативних та небайдужих молодих людей, залишаючи простір для їх власних думок та дій.

Олег Рега

Поліноз

На дворі весна - час цвітіння дерев, кущів. У багатьох людей з'являються нежить, сльозотеча, кашель. Ці симптоми можуть бути проявами алергії на пилок. Під час дощів зменшується концентрація пилку у повітрі. Це пом'якшує симптоми захворювання. В період загострення полінозу пацієнти скаржаться на багаторазове чхання із значними слизистими виділеннями з носа, закладання носа, сльозотечу, різь у очах, свербіж носа і очей, в носоглотці і гортані. Більш ніж у третини хворих супутніми є бронхіальна астма, астматичний бронхіт. Можливі також свербіж шкіри, висипки, біль у суглобах. У частини хворих під час цвітіння виявляються клінічні ознаки ураження серцево-судинної системи, біль за грудиною і в ділянці серця, ядуху при незначному фізичному навантаженні. Третина пацієнтів має скарги на біль у животі, відрижку, нудоту, нестійкий стілець, схуднення.

У більшості хворих спостерігається "пилкова токсемія": загальна слабість, втрата працездатності, головний біль, порушення сну, деколи температура тіла 37,2°-37,3°. При обстеженні крові виявляється підвищена кількість еозинофілів у 50% пацієнтів.

При рентгенологічному обстеженні легень у випадках тривалого перебігу захворювання виявляють картину хронічного бронхіту, емфіземи легень. При рентгенологічному дослідженні додаткових синусів носа може бути одно або двостороннє запалення гайморових пазух носа.

Як показує досвід, при повторенні проявів захворювання на протязі багатьох років в одну і ту саму пору року, діагноз можна поставити у 75% хворих. Застосування нашкірних проб з метою виявлення алергену остаточно підтверджує діагноз. Факторами ризику у виникненні захворювання є проживання у містах з великим атмосферним забрудненням, професійні шкідливості.

Відомо, що поліноз, який проявляється нежиттю і кон'юнктивітом, має схильність трансформуватись у астматичний бронхіт і бронхіальну астму, Тому треба вчасно діагностували захворювання.

Лікар-отоларинголог Трускавецької міської лікарні
Семанюк О.Д.

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.