Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№50 (294) 20 травня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Розглянули варіанти логотипів Трускавця

Розглянули варіанти логотипів Трускавця У середу, 18 травня, в залі засідань міської ради відбулося засідання Координаційної ради зі сприяння промоції міста Трускавця. Проходило воно під головуванням заступника міського голови Юрія Яворського, було обговорено ряд питань, зокрема і щодо ситуації із туристичними фірмами, яких женуть із першої санітарної зони. Будівництво малих архітектурних форм на Площі Незалежності зовсім не вирішує цієї проблеми, адже тепер почнуться перипетії навколо того, хто і чому має стояти на цьому, а не іншому місці, а це є прямий шлях до корупції і можливих зловживань тих, хто ці місця розподілятиме. Серед пропозицій, які звучали - надавати місця за викуп на аукціонній основі, кількість представників має бути пропорційна кількості місць, лотерейним способом чи способом жеребкування та інші. Останнім акордом цього засідання став розгляд логотипів міста-курорту Трускавець, наданих на конкурс різними фірмами. Участь у цьому обговоренні взяли депутати ТМР Андрій Кульчинський та Михайло Гладкий, заступник мера Юрій Яворський, генеральний директор кінофестивалю "Корона Карпат" Олег Карпин, начальник Управління розвитку курорту Світлана Лутчин, головний архітектор міста Олександр Грищенко та ще кілька осіб. Із близько 30 ескізних пропозицій методом суб'єктивної думки було відібрано 4, щоб представити їх на розгляд всіх депутатів. Сонце окремим із присутніх не підходило на логотипі, бо "це - Крим", буква "Т" теж ні, бо це "невластиво для нашого міста", деякі із пропонованих варіантів "надто забиті". Такий "професіональний відбір" варіантів логотипів спеціалістами від PR, реклами та промоції міста призведе до того, що наше місто матиме найкращий логотип не тільки в Україні чи Європі, а й у цілому світі та у всій Сонячній системі та галактиці.

При БУТ створена рада батьків

19 травня у приміщенні актового залу Будинку учнівської творчості міста Трускавця відбулася батьківська конференція тих батьків, чиї діти відвідують гуртки БУТ. Головуючий на конференції керівник цієї установи Тимофій Бойко ознайомив присутніх із історією позашкільного закладу, розповів про його структуру та проблеми. Були представлені всі керівники гуртків, серед них і ті, що мають стаж роботи близько 40 років і ті, хто працює тут тільки рік - два. Володимир Саратовський із гуртка екології та охорони довкілля, Володимир Винницький із шахово-шашкового гуртка. Лідія Маландій із гуртка вишивки, Роксоляна Мартинюк із вокального та хорового, Ольга Кіселичник із гуртка англійської мови, Лідія Зубрицька із художнього читання та сценічних постановок, Наталія Салань із гуртка "Старшокласник", Олег Осійчук із велогуртка - це лише частина тих вчителів-ентузастів, у яких навчаються 825 трускавецьких дітей. Правда, скільки фізично дітей не ходить до БУТ, адже окремі з учнів відвідують по 2 або і по 3 гуртки. А дійсно, хіба не можна поєднати шахи та велоспорт, або вишивку та бісероплетіння? Хіба не можна подорожувати разом із "Старшокласником" та одночасно відвідувати гурток сценічного мистецтва?

Тимофій Бойко розповів про досягнення вихованців БУТ та про потребу створення опікунської ради, яка б допомагала закладу вирішити фінансові проблеми. Згодом було створено батьківський комітет, до якого увійшло 11 батьків. Очолив раду батьків п. Ярослав Копичин. Детальніше про проблеми БУТ та причини і можливі наслідки "оптимізації", яку так активно пропагує влада міста - в одному з найближчих номерів вісника.

Зарплату через суд

У Трускавецькому міському суді слухається адміністративна справа за позовом колишнього працівника одного з підрозділів Трускавецької міської ради. Йдеться про поновлення на роботі та виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Проїзд пільговиків безоплатний

Виконком Трускавецької міської ради прийняв рішення від 21 квітня 2011 року за №132 "Про погодження вартості проїзду міським автотранспортом загального користування у м. Трускавці". Про це повідомляє газета "Франкова криниця Підгір'я". Згідно з цим рішенням, вартість проїзду на міських маршрутах №№1, 2, 3 у маршрутних автобусах встановлюється у розмірі 1 гривня 50 копійок. Від усіх суб'єктів підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, які виконують перевезення пасажирів автобусами, що працюють у звичайному режимі в міському сполученні вимагається; "Забезпечити щоденне безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян (згідно переліку, що встановлений управлінням праці та соціальним захистом населення Трускавецької міської ради від 07. 07. 1993 року, № 454). Це рішення набуло чинності з дня його опублікування. Контроль за виконанням цього рішення покладено на заступника міського голови Петра Нестерівського.

Із прийому громадян

У вівторок, 17 травня, відбувся позачерговий прийом громадян керівництвом міста (черговий відбудеться 24 травня). Серед людей, які прийшли вирішувати свої проблеми - двірник із КП "Наше місто" п. Стефа, яка добиралася на роботу зі Львова - в КП "Трускавецьжитло" вважають, що львів'ян нам на роботі не треба; електрозварник із того ж КП "Наше місто", якому не дали допрацювати до пенсії (вихід на пенсію у нього - восени 2011 року); по невиплаті зарплати працівникам КП "Наше місто"; по житлових питаннях - ті, що мешкають у ветхому будинку і ті, що потребують покращення житлових умов; вкотре звернулася мешканка вулиці Воробкевича, чиє подвір'я постійно заливають фекалії через прориви каналізаційних мереж у цьому районі; за сприянням у вирішенні сусідських конфліктів; зі скаргою на Клуб афганців - мешканці Стуса, 9; із заявою на отримання землі в Трускавці - влада відмовляє, бо простим людям не положено давати землю в нашому місті; інші. Всього звернулося біля півтора десятка осіб, хоча на прийом записалося понад 30. Та не всіх їх повідомили, що прийом буде у цей вівторок - щоб не переобтяжувати мера, в якого були певні проблеми зі здоров'ям, частину прохачів переклали на наступний тиждень.

Вандали поламали пальці

пошкоджено скульптуру Юзі Не перевелися вандали у нашому Трускавці. На початку року було пошкоджено пам'ятник Різняку-Макомацькому, може з політичних мотивів. А нещодавно хтось відламав два пальці на скульптурі Юзі - свідчить фотофакт. До речі, про те, що у місті є шкідники та саботажники, говорилося і на понеділковій нараді 16 травня стосовно пошкоджень мереж вуличного освітлення.

Анонси подій найближчого часу

22 травня у Трускавці відзначать перепоховання Тараса Шевченка у Каневі не Чернечій горі. Захід до 150-річчя події відбудеться о 13.30 біля пам'ятника Шевченку, а о 14.00 відбудеться віче до Дня Героїв, але вже біля козирівського пам'ятника Бандері. 24 травня відбудеться творчий звіт Будинку учнівської творчості - початок о 17.00. А 28 травня - випускний для учнів шкіл міста, яких поки що є три у Трускавці. З початку червня у школах розпочнуться екскурсії та шкільна практика, а також оздоровлення при шкільних таборах.

У наступний четвер, 26 травня - сесія міської ради.

Бориславці шукають захисту від фронтозмінівської влади

Як повідомляє прес-служба ЛОО Партії регіонів, Рада батьків СШ № 7 м. Борислава звернулася до організації партії із проханням захистити їх та їхніх дітей і не допустити розформування навчального закладу, яке має намір здійснити міська влада Борислава. "Ми, вчителі та батьки учнів, розуміємо, що низька оцінка роботи нашого навчального закладу була зроблена на догоду міській владі, яка має свої плани щодо подальшого використання приміщень ЗОШ №7", йдеться у зверненні.

Дане питання розглядалося і на сесії БМР тиждень тому (13 травня) і ось що нам по телефону розповів один із опозиційних депутатів Борислава: "Депутатський запит щодо долі сьомої школи і нашої Бориславської гімназії був головним питанням цієї сесії. Заступник мера Сергій Оленич всіляко переконував нас, депутатів, що зараз загострилася проблема недоукомплектування класів на наступний навчальний рік. Якщо йдеться про школи у Губичах та на Мразниці (околицях Борислава), то там все зрозуміло: менше населення - менше дітей шкільного віку. На Губичах влада "Фронту змін" у Бориславі вже пробувала здійснювати заходи щодо "оптимізації", та не вдалося. Тепер вони взялися за центр міста (школи №№ 1,3 та 7). Пан Оленич доповів, що міський відділ освіти пропонує сьому школу зі статусу середньої перевести у статус початкової. Зрозуміло, що це робиться за вказівкою з мерії. У вас у Трускавці теж подібним чином хотіли маніпулювати Орестом Лобиком, щоб він у березні закрив БУТ чи там перевів його в одну зі шкіл міста. У нас той же "Фронт змін" і він робить тими ж методами, тому мені дивно, чому "Трускавецький вісник" пише правду про Трускавець, а про Борислав подає дезінформацію тільки в райдужних тонах. Хочете подобатися нашій владі? Не варто.

Та повернуся до теми. Отже, в сьомій школі будуть тільки 1 - 4 класи, пропонує пан Оленич і… гімназія. Мовляв, збережуться і школа, і гімназія, але тут очевидно, що з двох шкіл роблять одну. Куди працевлаштують вчителів? Чи запитали хоча б думки батьків? Ні і ще раз ні. А гімназія теперішня має пристойне приміщення. Я не вірю, що тут облаштують дитсадок, бо вже переконався, що нинішній бориславській владі не варто вірити так само, як і попередній". Нагадаємо, що вище ми подали пряму мову одного із депутатів БМР, який надав цей коментар спеціально для "ТВ" та попросив не вказувати його прізвище.

Про перипетії навколо "оптимізації" від трускавецької влади (теж мер та більшість від "Фронту змін") розповімо в одному з найближчих номерів вісника.

Власна інформація

Трускавець взяв участь у туристичному ярмарку в Москві

З 12 до 14 травня в Москві у виставковому центрі "Гостинний двір" відбувався 11-тий міжнародний туристичний ярмарок "MITT" . Такий ярмарок є офіційним заходом уряду Москви та одним з найбільших форумів Росії. В рамках цього форуму Трускавець був представлений як місто-курорт. Представляв Трускавець Юрій Яворський - заступник міського голови з питань розвитку курорту, туризму і рекреації.

У рамках проведення ярмарку відбулися зустрічі пана Яворського з керівництвом федерального агентства по туризму Російської федерації, а також з керівництвом Російського союзу тур-індустрії (організація, яка включає 650 туроператорів), з міністрами та заступниками міністрів культури та туризму уряду Москви, урядів Омської та Свердловської областей, з головою союзу підприємців Москви та міжнародною академією туризму.

Оскільки російські державні структури не мають права оплачувати відпочинок своїх туристів за кордоном, то був знайдений компроміс - працювати з великими приватними підприємствами. Наприклад, Російський союз тур-індустрії є членом всеросійської асоціації підприємців Росії, і він може виходити на керівників великих підприємств і їхні профспілки з тим, щоб посилати до Трускавця на лікування та оздоровлення працівників. При цьому російську сторону влаштовує наша цінова політика: путівка до Трускавця разом з дорогою туди-назад на 40-50% дешевша, ніж з Москви до Кисловодська в Росії. Унікальність "Нафтусі" підтверджується також і російськими науковцями, і тому росіяни зацікавлені у співпраці з Трускавцем. Росія не може надати урологічним хворим аналогічного лікування, оскільки не має для цього відповідної бази.

Відбулася також зустріч Юрія Яворського з заступником міністра культури та туризму російської федерації. Виявляється, у Росії є фонд, який фінансує в межах СНД культурні програми. Тому в Трускавці було б цікаво провести пленер відомих скульпторів чи художників із залученням російських представників. Така пропозиція була сприйнята позитивно. Трускавцю також було запропоновано розробити медичні програми, які відповідали б російським запитам, наприклад, програма реабілітації наркотично залежних. У такому випадку росіяни готові вкладати кошти в ці програми і орієнтувати до Трускавця хворих. Це могла би бути державна програма.

У рамках ярмарку відбувся телевізійний запис для каналу "Столиця", був зроблений сюжет на 1 хвилину безпосередньо про Трускавець.

Прес-служба Трускавецької міської ради

У Дрогобичі збирають кошти на відновлення пам'ятника Степану Бандері

19 травня у Дрогобичі відбулася прес конференція для ЗМІ, яку провели секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик, голова Дрогобицької організації КУНу Тарас Гентош, директор видавництва "Коло" Микола Походжай. Як зазначив секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик, на гранітній плиті пам'ятника Степану Бандері утворилася тріщина, щоб провести ремонтні роботи і врятувати пам'ятник необхідні кошти у сумі 50 тис. грн. Зі слів Тараса Метика, 14 жовтня цього у Дрогобичі відзначатимуть 10-річчя спорудження пам'ятника Герою України Степану Бандері, тому потрібно докласти усіх зусиль, щоб до цього часу пам'ятник було відремонтовано.

Як поінформував директор видавництва "Коло" Микола Походжай ,для втілення цієї благородної справи виникла ідея збору коштів серед громадськості через розповсюдження буфонів. Зокрема, скопійовано буфони, які використовувала УПА, із зворотної сторони розміщено зображення пам'ятника Степану Бандері у Дрогобичі. Як зазначив Микола Походжай, така ідея буде своєрідним поєднанням історії із сучасністю.

"Ми одночасно і відновимо пам'ятник Степану Бандері і глибше пізнаємо свою історію, підтримаємо українську справу", - сказав Микола Походжай.

Буфони видрукувані різних номіналів. Їх реалізація уже розпочалася, за кілька днів зібрано 5 тис. гривень. Буфони розповсюджуватимуть в осередках політичних партій, щонеділі з 14.00 до 16.00 - біля пам'ятника С. Бандері, також їх можна придбати у видавництві "Коло".

Віче у Дрогобичі вимагає відставки уряду Азарова

19 травня у Дрогобичі на центральній площі міста відбулося всенародного віче під гаслом "Влада - стоп! Народ - вперед!", присвячене початку всеукраїнської громадянської акції "Вперед". Учасники віча у прийнятій резолюції заявляють, що вони щоденно відчувають на собі наслідки бездарного правління влади. "Стрімкий, необґрунтований ріст цін на продукти харчування, комунальні тарифи, паливо на фоні жебрацьких зарплат та пенсій, закриття та банкрутства підприємств, ріст безробіття призведе до розвалу нашої Держави, знищення населення України, - говориться в резолюції. - Дії влади - це експерименти над народом України".

Учасники віча сказали владі "Стоп!": стоп - цінам, стоп - тарифам, стоп - безробіттю, стоп - збільшенню пенсійного віку, стоп - торгівлі землею, стоп - антинародним реформам, стоп - Уряду Азарова, стоп - розвалу України!

Учасники віча в Дрогобичі вимагають від Президента України та Верховної Ради: негайно внести зміни до Податкового кодексу на користь малого бізнесу; законодавчо зупинити вивезення олігархами з України мільярдів доларів через офшорні зони; заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення, розпочати реформи для людей, а не для чиновників та багатіїв; з метою недопущення впливів іноземних держав та відновлення комуністичної ідеології в нашій державі, запровадити люстрацію на предмет співпраці з КДБ та перебування на керівних посадах в осередках КПРС при призначенні чи обранні на державні посади в Україні; заборонити використання комуністичної та тоталітарної символіки на території України, засудити організаторів та реалізаторів політичної провокації 9 травня у Львові, відправити Кабінет Міністрів України у відставку.

Поставлено також вимоги перед міською радою та міським головою Дрогобича: припинити нехтування інтересами та вимогами підприємців; негайно зупинити дію незаконної нормативної оцінки землі; зупинити занепад освіти, медицини та культури; виконати вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо оприлюднення інформації про роботу міської ради та виконавчих органів, використання бюджетних коштів.

Учасники віча заявили: "Ми вимагаємо від всіх чиновників та народних обранців: Виконуйте обіцяне народу - або йдіть у відставку! П'ята Стаття Конституції України говорить: "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування". У разі невиконання наших вимог залишаємо за собою право на підставі Конституції України на усунення антинародної влади і здійснення влади напряму народом".

Іван Тихий

Вісті зі Стебника

- Відбулося засідання виконкому Стебницької міської ради, на якому розглядалася робота комунальних підприємств. Виконком зобов'язав підприємства розробити заходи, які дали б можливість підвищити їх прибуткову діяльність.
- У міському виробничому управлінні житлово-комунального господарства відбулися збори працівників, на яких йшла мова про виплату заборгованої заробітної плати за останніх чотири - п`ять місяців. Робітники висловлювали невдоволення самими умовами роботи. Ці збори транслювалися по міському кабельному телебаченні.
- Тривалий час у Стебнику виходила газета "Воля громади", яку заснувала асоціація підприємців міста. Редагував її останнім часом відомий на Дрогобиччині журналіст Анатолій Власюк. Через непорозуміння з приводу свободи слова між редакцією і видавцем випуск газети наразі припинився.
- На сесії міської ради, що відбудеться на початку червня, розглядатиметься питання про виділення додаткових коштів для потреб комунальної сфери.
- Виконком міської ради прийняв рішення про передачу на обслуговування мережі дренажної каналізації міста, що дотепер була безгоспною, на обслуговування КП ВУЖКГ. Як повідомив міський голова Василь Пецюх, кошти на це будуть виділені у наступному році.

Андрій Говіщак

Скарбниці мистецтва або ж Храми муз

Музей. Скільки всього в цьому слові. Картини стародавніх та сучасних художників, скульптури у стилі давньому та модерновому, антикварні речі з побуту, напівзітлілі документи, монети та банкноти, речі повсякденного вжитку, які нам нагадують про відомих людей минулого, світлини, карти, знаряддя праці, хоругви та ікони, книги, документи, оригінальні вироби мистецтва, писанки та вишиванки, щось рідне і водночас далеке-далеке. А ще ж існують музеї-скансени (музеї просто неба), а ще ж діють цілі комплекси музеїв, є й цілі міста-музеї, серед таких - навіть наш Львів, а поза ним - Краків, Рим, Париж, Відень, Лондон.

Музей. Храм муз - легендарних муз, які дають натхнення. Скарбниця мистецтва, де зберігаються скарби тлінні та нетлінні, матеріальні та духовні, автентичні та віртуальні.

Щоб відвідати три діючі музеї Трускавця, достатньо пройтися однією вуличкою - імені Степана Бандери. Неподалік від міської ради, навпроти Палацу культури імені Шевченка - вілла Ґопляна. Це прижиттєвий музей митця-трускавчанина Михайла Біласа. Немало є в Україні та світі таких музеїв митців при їхньому житті. Як розповідає директор музею Олена Білас-Березова, часто відвідувачі переступають поріг цього музею з певними іронією та сарказмом, з недовірою - ну що ж можна побачити не просто у провінції, а на такій периферії? Проте коли виходять з Ґопляни - їхня думка змінюється кардинально. Вони відкривають для себе високе мистецтво, відкривають Михайла Біласа і не тільки його, з подивом змушені визнати, як багато вони ще не знають і як добре, що вони не оминули музей.

В кінці Шляху Музеїв - Єпархіальний музей. Як каже його директор Тарас Шафран, за 13 років там побувало немало духовних та світських осіб, для декого відвідини цього музею стало поштовхом до відновлення втраченої віри. Це теж музей, яких мало в Україні, він не просто релігійний, а водночас і духовний. Святістю віє від речей та документів, пов'язаних із життям митрополитів Андрея Шептицького, Йосифа Сліпого, від виставок писанок чи вишиванок релігійного характеру. Тут - і долі церков Сколівщини та інших районів, які входять до складу Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, і дарунки від гостей музею. Музей розміщений за адресою С. Бандери, 19, знаходиться він у приміщенні єпархії.

А фактично між цими двома названими музеями - музей історії міста. Тут трудяться директор Любов Константинова, науковий співробітник Галина Коваль, екскурсовод Ольга Федуняк, працівники Геннадій Конів та Катерина Гарасим'як. Музей знаходиться у колишній віллі "Саріуш", він є найстарішим у Трускавці. Ось і тепер, у травні, у Всесвітній день музеїв, у ньому - нова виставка відомої трускавецької родини Копчаків - Юрія, Віри та їхніх синів та доньок, зятів та невісток. І саме в цьому музеї влада та громадськість міста зібралася, щоб привітати музейних працівників із їхнім професійним святом. Серед тих, хто прийшов вітати - представники Народного Дому на чолі з його директором Оленою Соляник, депутат міськради Галина Шиманська, відомий краєзнавець Микола Іваник, директор ЦБС Наталія Марковецька, заступник генерального директора санаторію "Карпати" та перший директор Єпархіального музею Іван Скибак, в. о. начальника відділу освіти Надія Сенишин, бандурист Василь Кирилич, поетеса Стефанія Шумило та багато-багато інших. Слова вдячності за нелегку працю та квіти для соленізантів - від міської влади (Руслан Козир, Валентина Бодак, Світлана Ковальчин).

День музейного працівника День музейного працівника
День музейного працівника День музейного працівника

Не варто описувати всі емоції, які переповнювали душі присутніх, як і не варто переказувати слова вітань - вони були щирими та відповідними загальному настроєві. Про те, чому музеї називають "кладовищами мистецтва", говорила Олена Білас-Березова, про роль музеїв для духовного росту та розвитку особистості розповів історик за освітою, директор Єпархіального музею Тарас Шафран. В атмосфері мистецтва, в залі, обрамленій напрочуд чудовими картинами пензля митців родини Копчак, було легко та невимушено. А завершили святкування Дня музеїв у Трускавці в такому ж майже родинному колі за святковим фуршетним столом.

Музей. Скільки всього в цьому слові. Минуле, без якого немає майбутнього, майбутнє, яке проглядається через призму віків. Оглядаючи виставкові зали музею історії міста, бачу книгу із іменами славетних трускавчан. Гортаючи її, зауважую, що частина з них вже відійшла у вічність. Проте вони залишилися присутніми не тільки у своїх родинах, де в серцях нащадків лунатиме про них вічная пам'ять, але і тут - у храмі муз. Як жаль, що не всі розуміють, наскільки цінною є музейна спадщина для нас та наших нащадків. Як добре, що є ще люди, які збирають, зберігають, передають з покоління в покоління ту історію, яку вичавлювали совіти, а тепер вичавлюють новоспечені месії від освіти.

Музей. Хранилище історії, мистецтва, духовності. Місце, в якому наша совість не зможе заснути…

Зі святом вас, музейні працівники!

Володимир Ключак

Щоб Україна була могутньою та процвітаючою!

У Трускавці 18 травня проходило масштабне святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ). Нагадаємо, що 26 вересня 1991 року VII (позачерговий) з'їзд Оборонного товариства прийняв рішення про створення ТСО України, оголосивши його правонаступником ДТСААФ УРСР. 10 жовтня 1991 року Всеукраїнське громадсько-патріотичне і спортивно-технічне об'єднання громадян було зареєстроване Міністерством юстиції України (свідоцтво №131), 26 листопада затверджено прапор та емблему ТСО України. На сьогодні Кримська республіканська, 24 обласні, Київська і Севастопольська міські організації об'єднують більше 13 тисяч первинних осередків, які налічують в своїх рядах майже 2 млн. громадян України. 541 навчальний заклад Товариства, в тому числі 9 коледжів і технікумів, готує фахівців за 35 напрямками. За роки незалежності підготовлено близько 500 тисяч спеціалістів для Збройних Сил України, отримали робітничі професії 5 млн. громадян. В ТСО України культивуються понад 20 технічно-прикладних видів спорту, якими займаються майже 300 тисяч чоловік. За останні 20 років вихованці спортивних закладів Товариства здобули на чемпіонатах світу та Європи 1120 золотих, 1076 срібних та 847 бронзових медалей. ТСОУ взаємодіє з органами влади, громадськими організаціями і трудовими колективами, представляє інтереси членів Товариства в органах влади і громадських організаціях, проводить заходи з військово-патріотичного виховання молоді.

Про всі ці факти з історії ТСОУ його учасникам нагадали під час головних урочистостей на центральній сцені Трускавця. Під теплим весняним сонечком гості свята очікують на урочисте відкриття святкування 20-ліття ТСОУ. І ось, під звуки військового духового оркестру на сцену виходить ведуча Зоряна Петрас і запрошує до слова Віктора Миколайовича Тімченка - голову ТСОУ. Віктор Миколайович говорить коротке привітальне слово і сходить поближче до людей - щоб розповісти про діяльність ТСОУ, про здобутки та досягнення, щоб нагородити активних його учасників. Серед нагороджених - генеральний директор санаторію "Карпати" Лев Грицак (відзнака від Міністерства у справах сім'ї, молоді ті спорту та почесний нагрудний знак). До речі, це вже друга висока нагорода для Лева Ярославовича за останній місяць - нещодавно йому було присвоєно звання заслужений діяч мистецтв України. Вітальне слово від голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка зачитує начальник обласного управління у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Майборода.

святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ)
святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ)
святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ) святкування 20-ліття діяльності Товариства сприяння обороні України (ТСОУ)

Влада нашого міста не погодилася надати для цих заходів сцену, тож її довелося орендувати в Дрогобичі. Але це був лише чи не один прикрий випадок і організатори святкувань не акцентували на ньому увагу - навпаки, грамотою нагородили начальника відділу культури ТМР Світлану Ковальчин, а мера Руслана Козира - іменним годинником. Проте найбільш теплі слова вдячності від гостей зліту ТСОУ лунали на адресу двічі міського голови Трускавця, активного члена ТСОУ, учасника експедиції на Полярний полюс Лева Грицака. Лев Ярославович удостоївся такої поваги та пошани ще й тому, що саме з його ініціативи Урочисті збори ТСОУ проходили на Західній Україні, в нашому Трускавці і це є теж ще один його вклад у справу промоції курорту.

Гості зльоту зупинилися в санаторії "Карпати", саме в конференц-залі цього одного з кращих санаторіїв Трускавця пройшла і звітна конференція ТСОУ. В цей час в курортному парку міста було розгорнуто виставку судномоделей, авіамоделей, мототехніки тощо. Трускавчани та гості міста мали можливість подивитися і на запуски авіамоделей, а завершилася програма святкувань концертом Західного територіального центру військово-музичного мистецтва. Участь в концертній програмі взяли і вихованці трускавецької дитячої школи мистецтв - із двома танцювальними композиціями виступив хореографічний ансамбль "Золоті діти".

Україна буде могутньою та процвітаючою державою - і це не просто слова, це віра, яку члени ТСОУ підкріплюють своїми ділами. "Ми виховуємо патріотів!" - девіз ТСОУ, який варто запозичити всім політичним силам нашої держави. Запозичувати і втілювати в життя, як це робить Товариство сприяння обороні України під керівництвом Віктора Миколайовича Тімченка.

Володимир Ключак

Драйв у Трускавці був, є і буде

В середу, 18 травня, таки відбувся "Трускавецький драйв 2011". З об'єктивних і суб'єктивних причин цього року це не був такий масштабний фестиваль екстремальних видів спорту, як минулого року, швидше велосипедні гонки на виживання.

Але головне, що організаторам - клубу пригодницького туризму "Інстинкт" - вдалося зберегти традицію і неперервність фестивалю, тому що пропустивши рік важко було б пізніше відновити драйв у Трускавці. А захід таки цікавий і очікуваний любителями екстриму та пригод.

Трускавецький драйв 2011 Трускавецький драйв 2011
Трускавецький драйв 2011 Трускавецький драйв 2011

Так, цього року попри відносно невелику кількість учасників велосипедних перегонів жорсткою трасою з природніми перешкодами - близько 20 велосипедистів - на змагання приїхали спортсмени зі Львова, Дрогобича, Борислава. Як і минулого року, траса крос-кантрі була прокладена на Помярках і стартувала трішки вище питного водосховища. Не всі учасники витримували необхідних два кола через болота, річки, хащі, дехто зійшов з дистанції після першого кола. А шкода. Тому що ті, хто, знайшов сили і впертість поїхати на друге коло, відчули, що воно набагато легше дається, вже не блудили, а отримували задоволення від екстриму. Коли всі по коліна і по колеса в болоті, але задоволені, з викидом адреналіну, подолали дистанцію, розпочалося нагородження. Серед дорослих всі призові місця вибороли учасники гонки з інших міст: перше місце здобув велосипедист зі Львова Андрій Колос, другий спортсмен з Дрогобича, третій - велосипедист з Борислава. А серед юніорів перше місце виборов трускавчанин Павло Батько. А фіналом фестивалю стала велотусівка з музикою, пивком і шашличком.

Клуб пригодницького туризму "Інстинкт" висловлює вдячність санаторію "Карпати" та його генеральному директору Леву Ярославовичу Грицаку особисто за сприяння в проведенні фестивалю "Трускавецький драйв 2011" та виділення приміщення під офіс оргкомітету. Організатори також вдячні відділу у справах молоді та спорту Трускавецької міської ради за підготовані медалі та грамоти і ДЮСК "Спортовець" за суддівство.

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір'я"

Колишню гордість Борислава затопили й розікрали

Колись Борислав гордився своєю озокеритною шахтою - найпотужнішою із двох таких копалень у світі. Тепер від цієї гордості залишилися хіба руїни й техногенні проблеми, що можуть заявити про себе в будь-який момент.

На початку нинішнього тисячоліття ще надіялися, що прийде інвестор і порятує шахту. Інвестор з'явився. Ним стала фірма "Центр Надра". Однак взятися за роботу фірмі так і не вдалося, оскільки ліцензію на розробку озокеритного родовища Міністерство екології видало ПП "Перспектива". А де дві господині, там хата, як відомо, не підметена. Поки тривали суперечки, озокерит не видобували. Постала загроза втратити шахту. Тому, за ініціативою тодішнього міського голови Борислава Миколи Тустановського, її взяло на баланс місто. Відтак 75 % власності перейшло під крило міста, 15 % дісталося фірмі "Центр Надра Київ", а 10 % - "Центр Надра Львів".

На жаль, фінансова ситуація в місті хіба погіршувалася. Грошей на підтримку шахти в міському бюджеті не було, та й ні область, ні столиця не допомогли. Й оскільки видобувати озокерит за такої ситуації було невигідно, то на це гірниче підприємство згодом перестали звертати увагу. За інформацією начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Володимира Прідуна, бориславська озокеритна шахта з 2003 року повністю затоплена водою, що відбувається під землею ніхто не знає, хіба здогадується.

На думку екс-мера Борислава Миколи Тустановського, ситуація на шахті нині критична з кількох причин. Перша - екологічна. Ніхто не займається й уже не може займатися відкачуванням води та вентилюванням. Насоси, якими відкачували воду, затоплені, а компресори розікрали. А це рано чи пізно може призвести до біди. Вода, що накопичується під землею, насичена нафтою та попутним газом. Оскільки в місті багато порожнин, то вона може через них потрапляти в каналізаційні колектори й навіть у підвальні приміщення. А це може призвести до вибуху не тільки в самій шахті, а й у будь-якому іншому місці. Фактично під землею причаївся монстр, якого не можна будити. Друга причина - економічна. Важко тепер переконати потенційних інвесторів вкладати кошти в підприємство, якщо майже все обладнання розкрадене. Та є й інша причина, чому інвестори не поспішають сюди йти.

За інформацією начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Володимира Прідуна, відповідні екологічні комісії та інспекції обстежували шахту. Останні обстеження відбулися 10 червня 2010 року та наприкінці квітня цього року. Ці перевірки засвідчили, що ПП "Перспектива", яке володіє ліцензією на розробку озокеритного родовища, до його розробки так і не приступило, а це є невиконанням своїх зобов'язань і порушенням законодавства зокрема, Кодексу України про надра. Такі висновки екологічних інспекцій були скеровані в контролюючі органи, згодом відповідне подання було скероване у Міністерство екології. Наразі ліцензія ПП "Перспектива" на розробку озокеритного родовища призупинена. Але місцева влада Борислава ще не може будь-яким чином втручатися у ситуацію, що виникла на озокеритній шахті. Керівник відділу надзвичайних ситуацій Володимир Прідун пояснив нам, що тільки після того, як ліцензіата буде позбавлено ліцензії, міська влада зможе робити якісь кроки для розв'язання проблем Бориславської озокеритної шахти. Наприклад, шукати інвесторів.

А тим часом до сусіднього Трускавця з'їжджається багато людей спеціально для того, щоб поправити здоров'я з допомогою озокеритотерапії. Звідки медики беруть озокерит? Кажуть, з Борислава. Десь ще є запаси. Та ці запаси не бездонні. Якщо раптом озокериту не стане, це вдарить по курорту. Ось чому варто повернутися обличчям до озокеритної шахти не тільки місцевій, а й обласній та центральній владам.

Дмитро Федан, Наталка Кучер,
газета "Каменярі"

Служба 102 Борислава повідомляє

У період із 1 по 10 травня у Бориславі скоєно 8 крадіжок та 1 пограбування. Маємо також 8 випадків погроз фізичною розправою, 1 хуліганство, 8 випадків нанесення громадянам тілесних ушкоджень, 1ДТП, 2 випадки пошкодження майна та ще 2 злочини, віднесені до категорії інших порушень закону.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито дві справи за фактами крадіжки. Працівники міського відділу міліції встановили зловмисників, які нанесли громадянам міста тілесні ушкодження та погрожували фізичною розправою. Розкрито також злочини за фактом хуліганства, одним випадком навмисного пошкодження майна та одним випадком порушення Закону, віднесеного до категорії інших злочинів. За шістьма фактами крадіжки, одним пограбуванням та одним фактом навмисного пошкодження майна правоохоронці проводять дослідчі перевірки.

Неповних двох годин вистачило невідомим зловмисникам, щоб демонтувати 60 м чотирижильного мідного кабелю на території ВАТ "Бориславський експериментальний ливарно-механічний завод". Факт крадіжки виявив охоронець підприємства під час обходу території. Саме він і повідомив правоохоронців про те, що електрокабель викрадено в ніч із другого на третє травня між 22.00 та 00.30. Сума нанесених підприємству збитків встановлюється. За фактом крадіжки проводяться оперативно-пошукові заходи. Обставини здійснення крадіжки свідчать про те, що викрадений кабель буде порубаний, очищений від ізоляції та зданий на металобрухт.

П'ять тисяч гривень вимагає від мешканця Борислава гр. Б. житель с. Ст. Кропивник Дрогобицького району за тимчасове утримання собаки. У письмовій заяві гр. Б. повідомляє, що у квітні цього року собака була викрадена із подвір'я будинку № 4 по вул. Шкільній. Викрадену тварину власнику вдалося відшукати на одному із приватних обійсть у Старому Кропивнику, господар якого погоджується повернути собаку лише після компенсації збитків за її утримання в розмірі 5000 грн. За цим фактом проводиться перевірка.

Підозрілу коробку із годинником, що "тікає", виявила 7 травня 2011 року гр. Д. у під'їзді одного із будинків по вул. М. Грушевського. Про підозрілу знахідку повідомлено чергову частину міського відділу міліції. Слідчо-оперативна група із виїздом на місце встановила, що при вході в під'їзд на металевій поштовій скриньці знаходиться прямокутний пластмасовий пакет, у якому містяться батарейка "Кодак" та годинниковий механізм із трьома годинниковими стрілками без циферблату. Ніяких проводів, за допомогою яких пакет був би прикріплений до сторонніх предметів, не виявлено. На момент огляду чути звук роботи годинника та руху стрілок. У присутності понятих пристрій опечатано та вилучено із місця події.

Золотою каблучкою двадцятидворічного парубка заволодів невідомий зловмисник близько першої години ночі по вул. Дрогобицькій поблизу дитячої установи № 17. Користуючись темрявою та відсутністю свідків, невідомий злочинець, погрожуючи розправою, зірвав із руки парубка золотий перстень і втік. За фактом пограбування порушено кримінальну справу. Проводяться оперативно-пошукові заходи.

Газета "Нафтовик Борислава"

Вітання з Днем народження

Редакція "Трускавецького вісника" щиро вітає із 50-літнім ювілеєм пароха церкви Різдва Пресвятої Богородиці у Стебнику, головного редактора єпархіальної газети "Жива вода", надзвичайно розумну, високодуховну та справедливу людину - отця Михайла Бучинського. Нехай доля дарує Вам, отче, ще довгі-довгі роки працювати на ниві Христовій та нести Слово Боже своїми устами та пером.

Редакція "Трускавецького вісника" щиро вітає із 60-літнім ювілеєм пароха церкви пророка Іллі у Трускавці отця Ярослава Шафрана. Невтомний будівничий, прекрасний духівник та порадник, надзвичайно добра та щира людина, яка служить Богу та людям - це лише кілька штрихів до портрета нашого отця Ярослава. Прийміть, отче, найщиріші вітання та найкращі побажання і від нас у цей сонячний день Вашого ювілею.

Редакція "Трускавецького вісника" від щирої душі вітає справжнього генія своєї справи, широко відомого фотомаестро, Митця з великої літери - Ігоря Фецяка. Пане Ігоре, нехай і наша квітка буде у букеті теплих вітань, з якими цих днів приходять до Вас поклонники Вашого таланту. Немає меж досконалості, та Ви щоразу перевершуєте самі себе. Живіть, творіть, даруйте радість собі та ближнім - на многая літ!

Редакція "Трускавецького вісника" вітає від щирого серця п. Зоряну Петрас - вродливу, чарівну, розумну, емансиповану, з почуттям міри та гумору, і просто хорошу людину. В День Вашого народження бажаємо Вам, пані Зоряно, тепла, любові, щастя та здоров'я, удачі та виконання найзаповітніших бажань. Нехай Господь благословить Вас на кожен день життя і дарує всього, чого треба. Можливо, зірок є й багато, але така Зоряна - тільки одна! З Днем народження!

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.