Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№40 (66) 2 червня 2009 р.

Дорогі діти!

1 червня - День захисту дітей

Сьогодні останній дзвоник – такий бентежний, такий незабутній. Він залишить у минулому дитинство, школу, безтурботність, усе най перше і найкраще.

Найперше, вітаю вчителів, педагогів. В народі кажуть, що письменник живе в своїх книжках, скульптор у своїх роботах створених ним скульптурах, а вчитель – у думках і справах учнів. Тому кожна людина з почуттям вдячності згадує свою рідну школу, своїх духовних батьків, які заклали міцний фундамент знань і мудрості на все життя. Низький уклін вам, дорогі вчителі! Бажаю Вам міцного здоров`я, терпіння, людського щастя, нехай уже в недалекому майбутньому Ваша праця буде достойно оцінена на державному рівні..

Дорогі випускники! Ви сьогодні вступаєте у самостійне і таємниче життя, повне радощів та тривог. Влийтеся ще раз усі разом у нашу родину, вслухайтеся в останнє в перелив дзвінка і збережіть у своїй пам`яті ці неповторні хвилини прощання з школою. Нехай ваше життя буде прямою широкою дорогою, супутниками на якій буде Добро, Віра, Любов, Мудрість. Будьте вдячні своїм батькам, вони пройшли роки шкільного життя разом з вами, раділи вашим успіхам , переймалися невдачами. Цінуйте їхню любов і підтримку.

Найбільш хвилююча мить і у наших першокласників, адже подолано першу сходинку на шляху пізнання. Вона була найважчою і найцікавішою. Нехай період шкільного життя пролетить на крилах мудрості.

Тим учням, для яких лунатиме ще не один шкільний дзвінок, я бажаю добре відпочити, оздоровитись, набратися сил, дізнатися щось нове про свій рідний край. Хай вам щастить, діти! І в цьому хай допоможе Господь Бог!

Наталя Пономаренко,
секретар Трускавецької міської ради

Новини Трускавця та регіону

Сесія – в четвер

В четвер, 4 червня - чергове пленарне засідання сесії ТМР. Розпочнеться воно о 10.00 з обговорення депутатським корпусом звіту міського голови. Далі - згідно порядку денного, поданого нами в "ТВ" № 38 від 26.05.2009.

Калапач може повернутися?

Позачергова сесія Стебницької міської ради відбудеться в п'ятницю, 5 червня о 16.00 в приміщенні Народного Дому. На ній можуть відмінити рішення СМР від 31 жовтня 2008 року, коли п. Калапача "попросили піти" з посади мера. З вимогою провести позачергову сесію саме по цьому питанні 26 травня отримав листа з підписами 17 депутатів п. Геннадій Куцан, секретар СМР та в. о. голови міста Стебника. Лист підписали депутати Кузьмак, Головкевич, Андруневчин, Гориславський, Рущак, Середницький, Яковлєв, Білас, Гера, Ковальчин, Лобос, Говірко, Гнатів, Лабовка, Качмар, Бодачевський, Татаринов, повідомляє стебницька газета "Воля громади".

Таким чином може статися, що I come back буде фразою не лише Термінатора та Гука, але і Калапача.

40 путівок на Трускавець

Як повідомив завідувач відділу у справах сім`ї, молоді та спорту ТМР п. Зенон Пристай, для оздоровлення трускавецьких дітей цього року ЛОДА виділено 40 путівок, з яких 20 - в оздоровчий табір "Казка", що в с. Коростів Сколівського району, а інших 20 - на узбережжі Чорного моря, в Миколаївській області (табір "Лісотехнік" в с. Рибаківка). Право на оздоровлення мають такі пільгові категорії: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених чи багатодітних сімей, діти-інваліди, талановиті діти, відмінники. Детальнішу інформацію можна отримати за телефоном 5-12-89.

Парк стане кращим

Тривають роботи по впорядкуванню курортного парку, зокрема, з понеділка на клумбах висаджували квіти. Паралельно здійснюються роботи щодо доведення до пуття центральнї трускавецької площі, яку обіцяли "добити" до Дня міста. Погодні умови не сприяють швидкому виконанню робіт. Подібний аврал ми вже мали в 2007 році, коли курорт готувався відзначити своє 180-ліття.

Обласна конференція у Трускавці

22 травня в міській лікарні Трускавця відбулася обласна науково-практична конференція з питань сімейної медицини під назвою "Формування, збереження, зміцнення і відновлення здоров`я населення у закладах сімейної медицини, повідомляє газета "Франкова криниця Підгір`я". В конференції взяли участь заступник голови ЛОДА п. Ярослав Кашуба, начальник головного управління охорони здоров`я ЛОДА п. Віктор Кімакович, трускавецький мер, біля півтора десятка доповідачів.

В Трускавці є 7 сімейних дільниць, які обслуговують 6 сімейних лікарів, причому на кожного з них припадає орієнтовно по 1,5 тис. пацієнтів, повідомив заввідділу сімейної медицини в Трускавці п. Володимир Новицький.

Власна інформація

Вісті з Борислава

Святкування до Дня захисту дітей

Відділ у справах дітей, Бориславська місцева соціальна служба дітей, сім'ї та молоді, відділ у справах сім'ї, дітей та молоді, Бориславський міський парк культури та відпочинку 31 травня провели святкове дійство, присвячене Дню захисту прав дитини. Перший захід - конкурс дитячого малюнку на асфальті (тема "Моє дитинство"), після якого усі учасники отримають призи (кошти місцевого бюджету). Далі - розважальна ігрова програма для дітей шкільного віку, виступ вихованців дитсадка № 1 та виступ агіт-бригади "Спалах" станції юних натуралістів. Весь цей час безкоштовно працював атракціон дитячих каруселей. Опісля - святковий концерт.

Діти оздоровляться на Чорному морі

Усі 27 дітей, що перебувають в дитбудинку "Оріана" (м. Борислав) будуть оздоровлені на Чорному морі в Херсонській області. Спонсора, який профінансує тримісячний відпочинок дітей, відділ освіти та директор дитбудинку Ірина Костира уже знайшли. Як стверджує Сергій Смоляк (начальник відділу освіти), велика заслуга в організації подорожі належить саме очільниці дитбудинку.

Не приховуючи здивування

"Як це так? 330 дітей писало українську мову. А знаєте скільки було батьків? Вчителів - п'ятдесят. А батьків - аж…шестеро. Це ж вступна кампанія. Хто вболіватиме, хто підтримуватиме дітей? Вражає пасивність батьків, бо дітям було б легше писати, якби вони знали, що там, за дверима, на них чекають", - розводить здивовано руками начальник відділу освіти Бориславської міськради Сергій Смоляк.

Пригадались тестування при вступі і виш. Під університетом сиділи сотні батьків. Мами - молились. Тати - курили цигарки і "тримали кулаки" за майбутніх студентів. Здавалось, дрібниця. Але ж приємно. І дієво! Бо ніхто не хотів розчарувати тих найрідніших, які прийшли підтримати. Тому викладались на іспитах "по максимуму".

Громадські організації… лиш би діяли

Минулого тижня у виконавчий комітет Бориславської міської ради надійшли дві заяви від молодіжних громадських організацій щодо легалізації їх діяльності шляхом письмового повідомлення. Це Бориславська міська молодіжна організація ВМГО "Батьківщина молода", яку очолює Тетяна Чабан (місцезнаходження - в тому ж приміщенні, що й партійний осередок ВО "Батьківщина" міста Борислава - по вулиці Чорновола, 4) та Бориславська міська громадська організація української молодіжної організації "Молодіжний союз "Наша Україна" з очільницею Вірою Шафранською.

Мета першої - здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист законних, соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів своїх членів, сприяння залученню молоді до громадського і політичного життя країни. Другої - сприяння формуванню та реалізації державної молодіжної політики та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних, національно-культурних та інших прав та інтересів.

"Це не політичні партії, а громадські осередки, які будуть функціонувати в нашому місті. Важливо, щоб організації, які заявили про себе, дійсно діяли та залучали якомога більше молодих людей до громадського життя", - підсумовує начальник відділу внутрішньої політики БМР Наталія Бараняк.

Бути здоровим навчать в Бориславі

ЗОШ №8 м Борислава стала однією із переможниць обласного конкурсу-захисту сучасної моделі навчального закладу - Школи сприяння здоров'ю серед навчальних закладів регіональної мережі Шкіл сприяння здоров'ю, адже її діяльність, за рішенням конкурсного комітету, "спрямована на формування і розвиток фізично, психічно і морально здорової особистості із стійкими переконаннями та системою знань про здоров'я. Організація здорового способу життя здійснюється шляхом створення такого середовища, яке позитивно впливає на зміцнення та збереження здоров'я".

Бориславські матері виховують і по дев`ять дітей

Відповідно до Указу Президента України від 25 лютого 2009 року № 102/2009 посвідчення про присвоєння почесного звання "Мати-героїня" отримали п'ять матусь із Борислава. 10 травня, в День матері, їм урочисто передали нагороди. Серед сорока претенденток на титул вибрали саме Софію Просяновську, мати дев'яти дітей, Любов Луців та Галину Абрам`юк (у кожної по шість діточок) та Мирославу Микулич і Любов Грунт (по п'ять нащадків).

Разом із почесним титулом героїні (не побоюсь сказати - нашого часу) отримають одноразову допомогу в розмірі понад 6 тис. грн. (щоправда, це станеться не раніше 2010 року, адже кошти на таку статтю видатків повинні бути передбачені в бюджеті), та кількавідсоткову надбавку до пенсії.

ДАІ повідомляє: і на скутери знайдеться управа

Транспортний засіб із об'ємом двигуна до 50 см. куб. реєстрації в МРЕВ ДАІ не підлягає, бо прирівнюється до мопеда. На право керування ним також не потрібне посвідчення водія (навіть попри те, що скутер стає повноцінною часткою дорожнього руху). За кермо сідають усі - від 13-річних юнок до 80-річних стариганів. Чого чекати від таких "водил", мабуть лише Богові відомо.

"Незважаючи на вжиті заходи стан аварійності на території Львівської області залишається напруженим. З настанням весняно-літнього періоду різко зросла кількість ДТП за участю водіїв мопедів і скутерів. У поточному році в 35 таких ДТП загинуло 5 осіб, 37 отримали поранення. З метою вживання невідкладних заходів для забезпечення безпеки дорожнього руху в регіоні здійснюються оперативно-профілактичні відпрацювання під умовною назвою "Скутер" (з 18 травня - до 31 серпня). За час даного відпрацювання в ДАІ Борислава трьох учасників дорожнього руху, які керували скутерами, затримано в стані алкогольного сп'яніння! Тому проводимо паралельну операцію - із веденням журналу обліку: інспектори на лінії зупиняють водіїв даних транспортних засобів та записують марку і колір цього ТЗ, домашню адресу водія, аби в разі ДТП працівники ДАІ могли оперативно відреагувати і знайти скутер, причетний до пригоди. Наразі в Бориславі зареєстровано 32 ТЗ з об'ємом двигуна до 50 см. куб.", - розповідає інспектор з адміністративної практики, капітан міліції Анатолій Луців.

1 червня. Дитинство має право на існування

Добре, коли все добре - коли є люблячі турботливі батьки, які забезпечують матеріально, які створюють сприятливий моральний клімат, які дбають за гармонійний розвиток своєї дитини. Та що, якщо цього нема? Куди податись, де спитати поради?

Згідно Указу Президента в 1994 році були створені Служби у справах неповнолітніх, які, спільно із міліцією, займались профілактикою правопорушень, вели облік дітей, які вчинили злочини чи схильні до їх вчинення. Згодом, низкою нормативних документів службу перейменували "У справах дітей", та частково передали їй такі повноваження відділу освіту, як облік дітей-сиріт, підготовка документів для оформлення опікунства.

На сьогоднішній день Служба у справах дітей працює за двома напрямками. Перший - робота із дітьми-сиротами та позбавленими батьківського піклування, допомога у підготовці документів для виконкому (який фактично є органом опіки і приймає рішення), та проведення консультативно-контролюючої роботу із встановленими опікунами (щодо ставленні опікунів до дитини, щодо використанні майна чи житла неповнолітнього).

Наразі під опікунством в Бориславі перебуває 56 дітей, з них 20 - сироти.

Другий напрямок роботи - робота з кризовими сім'ями, які потрапляють в поле зору Служби через відділи освіти чи інші установи (себто, наочно видно, що дитина віддана сама собі - недоглянута, неохайна) "Першочерговим завданням маємо мету зберегти сім'ю. На сьогодні в місті налічується 12 кризових сімей, - розповідає очільник Служби у справах дітей Бориславської міськради Едуард Подставек. Та якщо проходить місяць, другий, третій, а пророблена робота не дає позитивних результатів, то збираємо документи на позбавлення горе-батьків батьківських прав, та передаємо їх в суд."

Правова програмам щодо роз'яснення дітям їх прав проводиться відділом освіти. Основні положення стосуються насамперед захисту дитини - якщо над нею здійснили насильство, куди вона повинна звернутись, які має права. До роботи долучається відділ у справах сім'ї, дітей та молоді. "Нещодавно проводилось соціальне анкетування п'ятикласників шкіл міста, за результатами якого визначався клімат кожної сім'ї. На жаль, в місяць трапляється 6-7 випадків скоєння насильства під дією алкоголю - між матір'ю і батьком, що викликає роздратування і агресію в дитини. Проблемою сьогодення стало те, що чимало батьків виїхало на роботу за кордон - близько 150 сімей. В місті налічується 186 багатодітних сімей, що мають від трьох і більше дітей", - розповідає Роман Тарнавський, керівник відомства. Кожна дитина з такої родини потрапляє до групи ризику, тому потребує свою частку уваги від держави та відповідних служб.

Виставки. Графіка і витинанки гімназистів Борислава

Історико-краєзнавчий музей Борислава завжди має чим здивувати. З 21 травня по 21 червня в його приміщенні око відвідувачів тішить виставка декоративно-ужиткового мистецтва "Таланти твої, Україно", представлена учнями Бориславської державної гімназії.

На розсуд глядача представлено графіку (найвидовищніша - зроблена чорною гелевою ручкою та тушшю. Автор - Христинка Колодій), роботи "а-ля" Марія Приймаченко, витинанки переможниць міських і обласних конкурсів витинанки, учасниць обласної виставки "Таланти твої, Україно" Оленки Кузан (11 років), Олени Терентьєвої (14 років), Ірини Левицької (15 років), а також підростаючих маленьких "талантиків", як от десятирічна Олечка Копач, та багато інших діточок.

"Коник" виставки - болюча і актуальна графіка під тематичною назвою "Дзвони пам'яті", присвячена пам'яті жертв голодомору. Важко уявити, що думали діти, коли зображали закривавлені голодні оченята своїх однолітків у голодні 32-33. Можемо припускати, чи усвідомлювали юні митці всю глибину і вагу зображуваного. Та точно знаєм лиш одне - дитяча рука потрапила в ціль. Мабуть, її вели Вищі сили, бо кожна графіка, кожна картина несе жах, жаль і біль за втраченими і невинно убієнними.

Марічка Кульчицька

1 червня - День захисту дітей. Від кого ж їх треба захищати?

1 червня - День захисту дітей Перший Міжнародний день захисту дітей був запроваджений в листопаді 1949 року рішенням сесії Міжнародної демократичної федерації жінок і проведений у 1950 р. Цей день - це не тільки веселе святкування дітвори, але й нагадування суспільству про необхідність дотримання та поваги прав дитини. В День захисту дітей у багатьох країнах світу проходять благодійні акції, покликані допомогти і підтримати дітей, які знаходяться у важкому становищі - сиріт, інвалідів, безпритульних і ін.

Від кого ж треба захищати дітей? Почнемо спочатку - від зачаття до дев'яти місяців внутрішньоутробного життя. Саме в цей період життя дитина є повністю беззахисною: вона не здатна до самостійного існування, не може закричати і втекти від матері і лікаря, які хочуть її вбити, вона може тільки тихо в думках чи у снах звертатися до мами: "Не вбивай", але не завжди є почутою. Жахливо, що деякі матері не розуміють, що Бог дає дитині життя і тільки Він має право його відібрати, а жінка покликана своїм тілом оберігати малюка. Важливою тут також є роль батька, адже часто саме чоловіки наполягають на абортах замість того, щоб підтримати жінку.

Після народження дитина все ще є дуже залежною від матері, але вже може хоч трохи за себе постояти плачем, криком і має шанс бути почутою. Органи опіки можуть вчасно відібрати її від горе-матері, яка не хоче справлятися зі своїми обов'язками і віддати в дитячий будинок, де про неї будуть піклуватися. Гірше, як ці діти ростуть в неблагополучних сім'ях і потім все-таки попадають в сиротинці, але вже зі скаліченим здоров'ям і психікою.

То що ж виходить, що найбільшим ворогом дитини є її батьки? На жаль, в деяких випадках так, але все ж більшість батьків люблять своїх дітей і стараються захистити їх від всього злого, а такого є багато в нашому світі - це негативне оточення, деякі телепередачі і фільми, наркотики і всілякі інші спокуси…

Але повернімося до тих діток, яким найбільше не поталанило - до сиріт і тих, кого покинули батьки, так званих соціальних сиріт. Звичайно, про них дбає держава, забезпечуючи їх житлом (це я про інтернати), їжею, частково одежею, але цього мало. Діти потребують уваги, ласки і, звичайно, мами. Далеко не всім щастить знайти нову маму, тому треба намагатися хоч якось скрасити їх життя чи то пак існування.

Ми, члени Трускавецької міської організації ВМГО "Батьківщина молода", вже другий рік відвідуємо Бориславський дитячий будинок "Оріана" і намагаємось чим можемо їм допомагати чи розважати діток. Наприклад, на днях ми разом з секретарем Трускавецької міської ради Пономаренко Наталією Анатоліївною і Трускавецькою цирковою студією "Каскад" влаштували в сиротинці справжнє свято. Тут були клоуни, жонглери, еквілібристи, багато цікавих конкурсів і, звичайно, солодощі. Задоволені були не тільки діти, а й вихователі, а також і самі учасники циркової студії, бо більш вдячної аудиторії, ніж ця дітвора годі й шукати.

Дуже важливо є пам'ятати про сиріт не тільки на Миколая і в День захисту дітей, а чим частіше згадувати і допомагати їм. Для цього не обов'язково треба мати багато грошей. Можна накупити фруктів, солодощів чи розмальовок, книжок і поїхати до них. Повірте, що ви отримаєте масу задоволення від їх радості кожному найменшому подарунку.

Допомога необхідна не тільки сиротам. Наприклад, ви можете подругу відговорити від аборту, дати гроші на лікування якійсь дитині і т.д. Добрих справ для дітей, які Ви можете здійснити, є багато, було би бажання!

Мар'яна Пристай,
голова трускавецької м/о ВМГО "Батьківщина молода"

Повідомлення

Новий сайт ГО "Голос Господній" http://holos.drohobych.tv/ , який запрацював нещодавно в нашому регіоні, має своєю метою інформування населення про новини релігійного життя, зокрема, життя церковних громад УГКЦ, стосунки Церкви та держави, проблеми в розбудові та реформуванні УГКЦ. Про це редакцію "Трускавецького вісника" повідомив адміністратор нового сайту.

Духовні вправи на червень-2009

Мудрий багато розмовляє з Богом і своїм сумлінням, а мало - з людьми. Св. Єфрем

Каменем випробувальним справжньої молитви є віддавання свого життя - визначене і щире - тим, котрі нас потребують. Кард. Карло Марія Мартіні

Друга любимо як того, для кого чогось доброго прагнемо; таким самим чином кожен із нас любить самого себе. Св. Тома з Аквіну

Люби добрих людей, бо вони люблять Христа. Люби також тих, що Його не люблять, бо це їх нещастя, а особливо тому, що Він любить як одних, так і інших. Св. Йосиф Ескріва

Хіба це не дивно, що люди так охоче борються за релігію і так неохоче живуть за її наказами. Георг Ліхтенберг

Не старайтеся показати себе, бо тоді Ісус може зникнути. Едуар Поппе

Той, хто хоче інших поправляти, сам повинен бути добрим; бо смішно хотіти бути вчителем у чужому домі, коли у власному ще не є добрим учнем. Св. Йоан Златоустий

Усілякий безлад в душі є карою для неї самої. Св. Августин

Молитва - це зброя, котрою душа бореться проти усіх ворогів. Св. Катерина з Сієни

Єдине, що потрібно, аби грішник прочинив хоч трішки двері свого серця для променя Божого милосердя, а все інше уже Бог довершить. Св. Фаустина Ковальська

Полем бою між Богом і сатаною є людська душа. Саме в ній відбувається ця боротьба, щомиті протягом всього життя. Св. Пій з Петрельчіни

У сльозах покути - запах життя, помазання благодаті, насолода пробачення, радість поєднання, мир віднайденої невинності і, нарешті, тиха розкіш спокійного сумління. Св. Бернард

© 2008-2009 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.