Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№18 (397) 13 лютого 2012 р.

Новини Трускавця та регіону

Бомж хотів зарізати медсестру

«Трускавецький вісник» неодноразово піднімав тему потреби допомоги людям в сильні морози. Особливо такої допомоги потребували безхатченки. У Трускавці діє кілька пунктів обігріву і в більшості випадків ті, хто зверталися по допомогу, вели себе адекватно, були вдячні за піклування. Хоча були випадки спроби поцупити сокиру, термос, тискомір з мобільного пункту обігріву на вулиці Стебницькій (намет від Партії регіонів), а на Вишеньці кілька «потребуючих допомоги» прийшли до пункту обігріву з пляшкою горілки, то їх довелося ввічливо випровадити – не виключено, що це була провокація.

У Бориславі мороз наробив більше шкоди, ніж у Трускавці. Мало що бракувало до спричинення летальних випадків. Молода жінка потрапила у хірургічне відділення міської лікарні з обмороженням пальців на нижніх кінцівках, обмороження відбулося через невідповідний одяг і взуття та тривале перебування на холоді, що призвело до прикрих наслідків. Через необережне поводження з обігрівальними приладами одна жінка в Бориславі отруїлась чадним газом і у важкому стані потрапила у реанімаційне відділення центральної міської лікарні. Лише втручання рятувальників у цій ситуації врятувало постраждалу від смерті. Цікавий факт описує і газета «Нафтовик Борислава» - факт цей озвучив головний лікар бориславської лікарні Василь Кочержат на нараді в мера міста. Отже, на пункті обігріву, котрий розгорнули в міській лікарні, п`яний безхатченко мало того, що обікрав холодильник, так ще й ганявся за медсестрою із ножем. От і роби людям добро… Але, як писала Мати Тереза, і все ж роби добро!

26 лютого – КВК

Загальноміський захід – змагання команд КВК – відбудеться 26 лютого в Бориславі. Він матиме профорієнтаційне забарвлення, адже проходить з ініціативи міського центру зайнятості. КВК «Сходинка до успіху» проходитиме в міському палаці культури, участь в ньому візьмуть школи Борислава №№ 1, 3, 7, 8. Гімназія та санаторна школа-інтернат. Переможці візьмуть участь в обласному конкурсі КВК «Крок до мети». Поза конкурсом з домашнім завданням на тему «Місто моєї мрії» виступить команда Бориславського професійного ліцею. Інформацію подаємо за матеріалами газети «Нафтовик Борислава».

У Трускавці поволі забуваємо, що це таке загальноміський конкурс КВК. Схоже, що ні теперішній міській владі в цілому, ні окремим її структурним підрозділам не потрібно, щоб діти проявляли свою кмітливість та винахідливість. Напевно, чиновники вважають, що майбутньому обслуговуючому персоналу це ні до чого. Кадрова політика мера показує, що освіченим, веселим, кмітливим та винахідливим, а тим більше особам з Трускавця – не місце на висотах влади.

Востаннє загальноміські КВК у Трускавці відбувалися за часів мерства Лева Грицака.

Віче з нагоди виведення військ з Афганістану

Як інформує дрогобицька спілка ветеранів Афганістану, з нагоди 23-ї річниці виведення радянських військ з цієї держави у Дрогобичі відбудеться віче. Розпочнеться воно 15 лютого о 12.00 біля пам’ятного знаку на вулиці Т. Шевченка. Як інформує голова Спілки Іван Андруневчин, на віче запрошуються сім’ї загиблих, учасники бойових дій, політичні та громадські організації. Маємо інформацію, що на віче виступлять представники влади міста Дрогобича та Дрогобицького району.

Пряма телефонна лінія з головним архітектором

Як інформує газета «Галицька зоря», у середу, 15 лютого, відбудеться пряма телефонна лінія з начальником відділу архітектури та містобудування Дрогобицької міської ради Ігорем Михайловичем Петраничем. Діятиме вона з 11.00 до 12.00, свої запитання мешканці Дрогобича та Стебника можуть задавати за номером тел. 3-71-77.

В Дрогобичі часто практикують прямі телефонні лінії посадовців, які дозволяють підтримувати більш тісний зв'язок з громадою з різних питань. Для прикладу, минулої середи, 8 лютого, проходила пряма телефонна лінія (номер той самий – 3-71-77) із начальником Служби у справах дітей ДМР Орестом Лобиком.

Питання соціального захисту – на контролі міського голови

У Дрогобичі на сесії міської ради 27 січня прийнято ряд рішень, які носять соціальний характер. Так, рішенням № 471 визначено, що членам Дрогобицького товариства політичних в’язнів та репресованих надаватиметься щомісячна допомога у розмірі 60 гривень. Всього в Дрогобичі є 55 таких осіб, отже щомісяця з бюджету на ці цілі виділятиметься 3300 гривень. Додаткову доплату до пенсії отримуватимуть воїни УПА міст Дрогобича та Стебника – це регламентують рішення ДМР №№ 473 та 474 від 27.01.2012 р. Цікаво, що стебничани отримають по 100 гривень доплати щомісяця, тоді як мешканці міста Дрогобича – по 200, а дрогобицькі інваліди УПА – по 250. Натомість одинокі інваліди загального захворювання І та ІІ груп отримають адресну грошову допомогу, котра буде більшою в опалювальний період і меншою – в неопалювальний.

Повністю тексти рішень ДМР публікуються згідно законодавства про доступ до публічної інформації в газеті «Галицька зоря», за матеріалами якої і подаємо цю інформацію.

У Трускавці теж подбали про інвалідів. Як повідомила на понеділковій нараді 13 лютого начальник управління праці та соціального захисту ТМР Юстина Когут, сесія Трускавецької міської ради прийняла рішення по надання адресної грошової допомоги сім’ям, де проживають двоє чи більше інвалідів, а також двоє чи більше дітей-інвалідів та деяким іншим сім’ям. Розмір такої допомоги складає 250 гривень.

Виконком у Бориславі

У понеділок, 6 лютого, в Бориславі проходило позачергове засідання виконкому. Про це інформує газета «Нафтовик Борислава». На ньому розглянули 11 питань.

Члени виконавчого комітету розглянули та затвердили своїм рішенням контрольні цифри виконання бюджету минулого, 2011 року, надали в оренду приміщення по вул. С. Коваліва ТРК «Електрон», затвердили проектно-кошторисну документацію на влаштування шатрового даху та утеплення фасаду будівлі Бориславської загальноосвітньої школи № 2, що знаходиться у смт. Східниці. Окрім того, виконавчий комітет своїм рішенням призначив субсидії окремим громадянам м. Борислава та смт. Східниці, затвердив номери, права власності на житлові будинки та гаражі, звільнив від оплати окремих малозабезпечених громадян за перебування їхніх дітей у дошкільних установах та надав дозвіл на укладення договору дарування квартири на ім’я малолітніх дітей.

Культурна програма

Минулого тижня, у понеділок, 6 лютого, в історико-краєзнавчому музеї Борислава (вул. Шевченка, 75) відкрилася виставка вишиваних робіт Тетяни Шинкарук та Марії Купінської під назвою «А хрестиком душа сміється». Експозиція триватиме до 30 березня ц.р.

А в середу, 15 лютого, в муздрамтеатрі м. Дрогобича буде представлено трагічну оповідь про любов і війну «Суперники» (поч. о 18.00).

В Палаці культури ім. Т. Шевченка ЗАТ «Трускавецькурорт» в найближчі дні така концертна програма (подаємо за матеріалами газети «Трускавецькурорт»):

13 лютого, 20.00 - концерт заслуженої артистки України К. Бужинської.
14 лютого, 20.00 - концерт народного артиста України В. Павлика.
15 лютого, 16.00 - концерт народного ансамблю пісні і танцю «Трускавчанка»; 20.00 - концерт ансамблю «Пісняри».
16 лютого, 20.00 - концерт народних артистів України В. Данильця, В. Мойсеєнка.
17 лютого, 20.00 - концерт квартету «Тенор-Бельканто». У програмі можуть бути зміни та доповнення.

Власна інформація

Новини від ДЮСК «Спортовець»

3-4 лютого 2012 року у плавальному басейні ДЮСК «Спортовець» відбувся чемпіонат області з плавання серед учнів 1998-2000 р.н. ДЮСШ Львівщини. Змагання проводились за багатоборною системою і носили особисто-командний характер. Переможці визначались за сумою набраних очок у трьох видах програми. Команда нашого «Спортовця» отримала переконливу перемогу і зайняла І місце у командному заліку, набравши 311 очок. Друге місце виборола команда ДЮСШ № 9 м. Львова – 206 очок. Третє місце у активі ДЮСШ «Синевір» м. Дрогобич – 114 очок.

Чемпіонами та багаторазовими призерами обласних змагань з плавання стали трускавчани Марта Веклюк, Вікторія Уєчко, Анастасія Мацюрак, Галина Кісак, Владислав Коцибан, Владислав Дурбак, Богдан Савка, Олександр Габриш. Всі призери змагань були нагороджені грамотами ДЮСК «Спортовець». Підготували трускавецьких чемпіонів тренери з плавання ДЮСК «Спортовець» Богдан Смеречинський, Олег Кирчей та Андрій Жгута.

4 лютого 2012 року у м. Самборі п’ятеро вихованців Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» взяли участь у матчевій зустрічі з боксу із спортсменами місцевої дитячо-юнацької спортивної школи. Перемогу вибороли Василь Коваль, Григорій Ковальчук та Микола Білас. Двоє боксерів виступили з нічиєю – Юрій Бойко та Василь Хомин (тренер ДЮСК Назар Мінів).

З 9 по 13 лютого 2012 року у м. Спишска Нова Вес (Словаччина) 9 вихованців ДЮСК «Спортовець» в складі збірної команди Львівщини взяли участь у міжнародних змаганнях з плавання «Putovny pohar Slovenskeho kraja». Долучились до організації змагань і працівники управління розвитку курорту, рекреації та туризму Трускавецької міської ради (керівник Юрій Яворський), які дали можливість учасникам змагань презентувати наше місто-курорт не тільки спортивними результатами, а й друкованою продукцією – книжками, календарями та світлинами про Трускавець.

З 13 по 19 лютого 2012 року у спортивно-оздоровчому комплексі трускавецького «Спортовця» проводитиметься традиційний відкритий Всеукраїнський юнацький турнір з тенісу «Зимовий Трускавець». Ці змагання у Трускавці проводяться з 2003 року. Учасники змагань – тенісисти у віці до 14 та 10 років. Початок змагань у вівторок, 14 лютого, о 10.00. Вхід вільний.

Любомир Мацькович,
директор ДЮСК «Спортовець»

Чужі тут не ходять

Частина перша: навколо понеділкової наради

Сьогодні – понеділок, 13 лютого. Здавалося б, звичайна понеділкова нарада. Та вона не дуже звичайна. Зранку черговий не пропустив на нараду представницю Трускавецького Інтернет-телебачення, яка забула вдома своє посвідчення. У чергового – жодних претензій чи вимог пред’явити посвідчення до чотирьох «своїх» журналістів. Коли ж в приміщення міської ради заходить Володимир Ключак, його зупиняють. Аусвайс, бітте! Витягаю посвідчення редактора «Франкової криниці Підгір’я». Якщо не «проканає», маю й інші. Навіть підписані Русланом Козиром. Принагідно зазначу, що хоча буваю в міських радах Дрогобича, Борислава, Стебника дуже рідко, там ніколи мені не заступали дорогу і не вимагали посвідчення. Очевидно, в чергових непогана зорова пам’ять. А крім неї – відсутність вказівок «зверху», що такого-то «нє пущать». Пригадується, скільки було вереску та писку, коли Лев Грицак одного (!) разу не допустив пані Татомир на понеділкову нараду. Роздули до рівня «Грицак – ворог преси на всеукраїнському рівні разом із Тимошенко та Януковичем. Це був 2010 рік, перед виборами потрібно було чимось шпигонути голову. Потім пані Татомир на наради ходила і ніхто її не виганяв, так як це робить щотижня пан Козир, провівши в присутності преси тільки частину наради, решта – без преси.

Можливо, Трускавець з часом перейме досвід Дрогобича в плані демократизації та більшої відкритості як у ставленні влади до громади, так і щодо співпраці з журналістами. Це ми до того, що в ТМР у приватних розмовах пояснюють небажання проводити прес-конференцію міського голови чи зустрічі з пресою виключно тому, що на них може прийти Володимир Ключак, а він потім може написати щось «не так». Шановні, робіть зустрічі, не бійтеся, я не прийду. Я якщо захочу, то прийду, щоб вас змінити. Та це якщо й станеться, то тільки через певний відрізок часу. І тоді стане зрозумілим прислів’я, що «всі рахунки потрібно сплачувати».

Я планував у п’ятницю прийти на зустріч влади Трускавця з польськими підприємцями, зробити позитивний матеріал про Трускавець та співпрацю з його партнерами Польщі, зокрема Яслом. Не тільки для вісника, але й для газети «Kurier Galicyjski». Та, на жаль, при тому, що я співпрацюю з цим виданням вже кілька років, не маю посвідчення позаштатного кореспондента, не приходило мені до голови, що у Трускавці воно мені буде потрібне.

У голові в мене вже був накиданий схематичний план статті – про цікаві в інвестиційному плані сторони Трускавця, історичний елемент для сентиментальних «кресовяків», згадка про попередню зустріч поляків у Трускавці з Р. Козиром та оновлення договорів про співпрацю (мій матеріал з цього приводу був повністю надрукований у «Кур’єрі Ґаліцийскому», як і ряд інших моїх матеріалів і не лише про Трускавець), фото із підписання меморандуму між Русланом Козиром та бурмістром Ясла, коментар Юрія Яворського як «промоційного» заступника». Та вийде або матеріал іншого типу, або не буде жодного.

Очевидно, що Володимир Ключак не мусить ходити на понеділкові наради. І напевно й не буде. Робіть мєждусабойчік. Але кому від того буде гірше? Інформації нам ніколи не бракує, а у позитивному образі влади міста та поінформованості громади, що ж відбувається, мала б бути зацікавлена в першу чергу саме вона, влада. Так що замість інформації про співпрацю між Трускавцем та Яслом доведеться робити матеріал про діяльність інформаційно-аналітичного центру чи відділу чи як його там…

Частина друга: з понеділкової наради

Понеділкову нараду 13 лютого міський голова Трускавця Руслан Козир розпочав із трьох приємних новин: завтра святого Валентина, післязавтра Стрітення, а третя – морози відступають. Третя – дійсно найприємніша, адже морози далися взнаки і простим людям, і комунальникам. Як поінформувала пані Валентина Гук (точну назву її посади нам доведеться ще уточнювати), кількість викликів до аварійної служби збільшилася в десятки, а то і в сотні разів. Так, тільки минулого тижня було 816 викликів по водопостачанні, 396 по електриці, 566 – по ліфтах. «Ми ввійшли в екстремальний режим роботи» - доповідає начальник КП «Трускавецьжитло» Олександр Ткаченко і наводить приклади, що більша половина працівників підприємства змушена працювати і на вихідні. Роботу своїх підлеглих Олександр Олександрович порівняв із працею Сізіфа, бо лише завершують одне робити, потрібно братися за друге. Показовою є ситуація в гуртожитку на Івасюка, 9, де щодня як не ремонт водопроводу, то каналізаційної мережі, все мерзне-замерзає, руйнується.

Руслан Козир має рецепт вирішення проблеми: «Якщо ми не будемо шукати альтернативи, то нічого не зміниться». Альтернативи – це і створення ОСББ, і блочні котельні для закладів освіти, і перехід всього міста на автономне опалення, і зміна свідомості громадян, що потрібно самим подбати про свою оселю, свій дім, свій двір, своє місто, своє майбутнє.

Начальник КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар розповідає про те, що цієї ночі сталася аварія на теплотрасі при вводі в будинок на Стебницькій, 62. Наразі 4 будинки на цій вулиці (62, 64, 66, 70) без теплопостачання, проте на місці працює аварійна бригада і до кінця дня теплопостачання буде відновлено, труби є, матеріали є. А витік був потужний – 12-13 м. куб. окропу на годину.

Також Руслан Крамар повідомив, що навіть після підвищення на 19% тариф на теплопостачання у Трускавці – один з найнижчих в області, нижче тільки в Стебнику та Перемишлянах. Хоча чому в Трускавці рахують за тепло по метрах квадратних, а не за лічильником, сказано не було.

Андрій Кульчинський (головний лікар міської лікарні) та Наталія Когут (головний державний санітарний лікар Трускавця) поінформували, що дещо зросла кількість захворювань на ГРВІ. Начальник відділу освіти ТМР Михайло Шубак розповів про ситуацію в СШ № 2. Генеральний директор трускавецького водоканалу Володимир Возняк пояснив, чому наразі вода у Трускавець подається за графіком і що в суботу були перебої з водопостачанням через неполадки в Дрогобичі (малий тиск, не було світла та вийшов з ладу насос).

Руслан Козир поінформував про подорожчання водопостачання, а представники міських відділів МНС та МВС доповіли про ситуацію. У Трускавці все спокійно, та от в районі – ряд пожеж. Так, горіла школа в с. Биків, горів житловий будинок у Верхніх Гаях, горіли складські приміщення з макулатурою в Стебнику, горіло господарське приміщення в Станилі. У квартирі на вулиці Сагайдачного виявлено труп літнього мужчини, який два дні не виходив з дому, тож родичі та сусіди викликали міліцію. Ознак насильницької смерті не виявлено.

Начальник управління праці та соціального захисту населення Юстина Когут повідомила, що в місті є три підприємства, де допущено заборгованість по заробітній платі – це ВАТ «Готелі Трускавця», МАУП (ці два – традиційно) і – о диво! – КП «Трускавецьжитло». Інформацію, що там є затримка виплати заробітної плати, ми мали давно, та вирішили притримати, щоб нас не звинуватили в нагнітанні ситуації. Щось пан Козир вже не критикує КП «Наше місто», ще невідомо, з якими боргами комунальні підприємства він залишить своєму наступнику в 2015 році…

Про те, що сміття вивозиться вчасно, доповів Геннадій Корконішко з «Ком-Еко-Борислав». З ініціативи ТМЦСССДМ (директор – Світлана Ковальчин) було завезено машину дров для багатодітної сім’ї, котра прописана в Трускавці, а живе в Станилі, завезло дрова КП «Парк курортний». А останнє було повідомлення від секретаря ТМР Петра Шумина, що завтра, 14 лютого, о 14.00 – спільне засідання депутатських комісій з питання програми соціально-економічного розвитку Трускавця на 2012 рік.

Володимир Ключак

Цирк на дроті, танці на паркеті

«ТВ» в №16 за 8 лютого подавав інформацію про ситуацію, котра склалася із цирком «Каскад». За найсвіжішою інформацією, відділ культури та влада Трускавця з розумінням поставилися до проблем цирку, тож більшість складних питань можуть бути врегульовані вже найближчим часом. Про це інформують наші джерела з посиланням на керівника «Каскаду» Миколу Добровольського. Нам приємно, що ситуація ніби покращується, а не погіршується. Отже, «Каскад» на якийсь час матиме спокій, танцювальну студію прилаштували в іншому місці.

Те, що танцювальна студія «Савич» з Дрогобича займається в центральній бібліотеці Трускавця, викликає багато запитань. У вівторок та п’ятницю, з 16 до 19 години, коли в читальному залі бібліотеки найбільше відвідувачів, проводяться заняття студії «Савич». Хоча читальний зал на другому поверсі, а зал, який вольовим рішенням Тетяни Татомир цій студії надали в оренду – на першому, та зосередитися і попрацювати в бібліотеці неможливо. Це говорять відкрито читачі і потайки бібліотекарі, адже хто з них скаже про це голосно при завідувачці відділу культури?

Цікавим фактом є те, що не так давно з невідомих причин було відмовлено в оренді цього приміщення релігійній громаді Трускавця «Еммануїл». Очевидно, що було це зроблено спеціально, хоча громада «Еммануїл» пропонувала немалі кошти за оренду приміщення. П’ятидесятники потребували цього приміщення тільки на неділю, коли в бібліотеці – вихідний, тож жодним чином вони не перешкоджали заняттям у читальному залі. Та договір з церковною спільнотою було розірвано саме з ініціативи влади (не продовжено); через якийсь час на сесії міської ради цій же церковній спільноті було відмовлено у земельній ділянці на вулиці Городище, де п’ятидесятники планували будувати дім молитви.

Таким чином протягом року часу бібліотека не мала жодних коштів від оренди цього приміщення, яке ще називають «світлицею». На безкоштовній основі у цьому залі збиралися дотепер члени товариства філателістів та нумізматів Трускавця, члени культурно-просвітницького центру імені Раймунда Яроша, саме тут проводив зустрічі у клубі спілкування батько заступника міського голови Михайло Яворський, тут збиралися інваліди, проводили свої репетиції окремі колективи, проходили зустрічі з цікавими людьми.

Тепер із світлиці винесено всі крісла, столи, розкручено та винесено стелажі, котрі заважають займатися танцями. Танцювальна студія планує розширювати площу для занять, тож не виключено, що прилеглу другу кімнату бібліотека теж змушена буде звільнити. Без цього затишного куточка залишаться ряд громадських організацій та клубів за інтересами. Бо світлиця тепер – гола, голий паркет.

Цікаво було б дізнатися суму оренди, яку сплачуватиме танцювальна студія відділу культури за оренду цього залу. Невже це буде більша сума, ніж пропонував пастор Ігор Краснянський? Та йому пояснювали, що не можна, бо релігійні служіння могли б заважати. Кому, коли неділя – вихідний день в бібліотеці? Про те, що гучна музика та тупіт ніг дійсно заважатимуть читачам, пані Татомир не подумала. Не знаємо, чи ходить вона до бібліотеки, чи читає книги чи ні, але факт є фактом – бібліотека у власному приміщенні тепер опиняється наче на задвірках.

Жодним чином не критикуємо тут танцювальну студію «Савич». Дрогобичани роблять бізнес, їм вдавалося довший час займатися в СШ № 2 і за це нічого не платити в міський бюджет, пані Татомир пішла назустріч дрогобичанам і танцюристи займалися то в «Каскаді», де їм хтось поламав колонку, то в Народному домі. Тепер їхнє місце прописки – бібліотека. Навряд чи це найбільш підходяще місце, адже є ПК Шевченка («Шайба»), де, для прикладу, займається студія «Вольта», є інші, більш відповідні зали. Та схоже тут є якесь лобіювання виключно зі сторони відділу культури.

Хотілося б, щоб і вовк був ситий, і коза ціла. Тобто, щоб в нас нормально можна було в тишині та спокої почитати книгу чи написати реферат в читальному залі центральної бібліотеки, щоб залишили в спокої «Каскад», який приносить славу Трускавцю, щоб всі танцювальні студії мали приміщення, де займалися б і нікому не заважали. Сподіваємося, що з часом так і буде, сподіваємося також, що пані Тетяна Татомир має почуття гумору та не образиться на вірш, який ми вміщуємо як передрук із коментарів.

Трускавець. Культурою в міськраді там керує пані Татомир,
А у неї йде війна з “Каскадом”, так зоветься в місті їхнім цирк.
Циркачі собі ремонт зробили, вклали гроші в нього немалі,
А вона старається щосили вижить їх з будинку взагалі.
Не спиняє Татомирша спроби натиснути якось на “Каскад”,
В Борислав їх вислать чи в Дрогобич, замість них є інший кандидат.
Це якісь бродячі танцюристи, що займаюцця покашо по куткам,
Но хотіли б мать постійне місце, шоби вопшем танцювати там.
Цирк поганий, танцюрист хороший, то лі травма ше із дєцкіх лєт,
То лі Татомирша любить гроші, дзвін веселий золотих монет.

Андріан Марічик

До історії польської гімназії-ліцею в Бориславі

Ідея виникнення та побудови польської гімназії в Бориславі припадає на перше десятиліття минулого століття. Це й не дивно. Зі зростанням населення польської національності така потреба виникла. Цим ідеям перешкодила Перша світова війна 1914 - 1918 рр. Лише в кінці 1918 року Спілка польських громадян на чолі з лікарем Тадеєм Дверніцкім відкрила приватну польську гімназію. Відкриття цієї гімназії припадає на утворення Західно-Української Народної Республіки. Тому польська громада звернулася за дозволом до Державного Секретаріату ЗУНР, який і одержала.

Спочатку вона розміщувалася в невеличкому приміщенні (де свого часу була вечірня середня школа робітничої молоді), а згодом до гімназії у двадцятих роках минулого століття добудовано дерев'яний триповерховий корпус (сьогодні частина приміщення ЗОШ № 3). Заняття фізичною культурою і спортом проходили в залах польського товариства «Сокола» (зараз приміщення дитячо-юнацької спортивної школи).

На відміну від народних шкіл, навчання в гімназії було платним і складало близько 500 - 600 злотих на рік. Протягом семирічного курсу навчання гімназисти вивчали широке коло предметів, зокрема, релігію, польську, англійську, латинську, німецьку, українську мови, природознавство, математику і т. д.

До приватної польської гімназії приймали дітей після закінчення четвертого класу народної школи. Вступники складали вступні екзамени - польську мову і математику (рахунки). З польської мови писали диктант із текстом довільної форми, з математики кандидат мав добре знати таблицю чотирьох дій.

Вже 1919 року було набрано перші чотири класи, перша матура (тобто перший повний випуск) відбувся 1923 року. Станом на 1930/1931 навчальний рік приватна польська гімназія мала класи: нижчі - загальні та вищі - що складались із гуманітарних відділів. Цього ж навчального року І - VIII класи відвідувало 300 учнів - мова викладання польська (суміжні: англійська, французька, німецька, українська); І - VII - відвідувало 140 учнів, мова викладання польська (суміжні: французька, німецька, українська); IV клас відвідувало 160 учнів, мова викладання польська (суміжні: англійська, французька, німецька, українська).

Викладав 21 учитель. У середньому оплата за місячне навчання складала близько 50 злотих. На кожного викладача припадало в межах 29 учнів. Для здібних, але бідних дітей, були встановлені знижки в оплаті, або повне звільнення від оплати за навчання. В гімназії був високий рівень навчання і вимог до учнів. Більша частина викладацького складу мала професорські звання і всі закінчені вищі навчальні заклади.

Серед професорського складу відзначався вчитель математики доктор Шреєр, винятково культурна людина, яка говорила про математику, як про поезію та історію. Винятковим був також професор Леонард Горбулевіч. Спочатку навчав співу і викладав біологію. Пізніше у зв'язку зі зростанням кількості абітурієнтів займався тільки викладанням біології та біологічними дослідами. Його досліди та лекції відвідувало чимало молоді.

Вчителька Зофія Козловська викладала польську мову, уроки релігії – ксьондз Станіслав Солтисік, фізичне виховання - Вінерт, математику - професор Йонас Тілеман, а також учителі: Маріан Вейнарт, Ландерман, Боркова, професор Россовський, брат якого Казимір Россовський був останнім президентом міста; Ян Дудек, Броніслав Дуліман та інші. Директором гімназії був Тадеуш Ремер. Зі вступом у вересні 1939 року в місто радянських військ гімназія перестала існувати. На її базі нова влада відкрила середню школу.

Доля викладацького складу гімназії трагічна. Багатьох із родинами депортовано до Сибіру, значну частину професорів НКВД розстріляло. Так, професор Юзеф Пачоса арештований у лютому 1940 р. і розстріляний 7 липня 1941 року в Києві. Професор Ілярій Гостиля арештований 1940 року, а дружину Олену з двома дітьми в лютому 1940-го депортовано. Професор Станіслав Шмідт арештований у березні 1940 року, розстріляний 7 липня 1941 р. в Києві. Арештовані були також і учні. Серед них – Владислав Лєщинський, арештований в квітні 1940 року, Тадеуш Шуль та інші. Після приходу радянських військ у серпні 1944 року колишнє приміщення польської гімназії віддали під класи російської середньої школи.

Мар'ян Вавринчук,
газета «Нафтовик Борислава»

Мороз, гламур і фешн от-кутюр

У п’ятницю, 3 лютого, один із найвідоміших клубних закладів Трускавця – відпочинково-розважальний комплекс «Казанова» - потішив своїх відвідувачів запальною і водночас вишуканою вечіркою, влаштувавши нічний показ мод. Демонструвати свою нову колекцію «Весна 2012» та «Осінь-зима 2011-2012» із міста Лева прибула молодий, але досить відомий у фешн-світі дизайнер Христина Каре. Підтримав її у демонстрації нових розробок і задумів магазин стильного жіночого та чоловічого одягу «Оранж». І хоч у здебільшого провінційному Трускавці події такого штибу вже відбувалися - усе ж ця не менш помітна. Бо, не знаю як вам, а мені, коли на вулиці понад двадцять нижче нуля, сніг і ожеледиця, у житті - негатив з екранів ТБ і сірість звичних буднів, неабияк хочеться комфорту спілкування і позитивних емоцій.

Невідомо, чи, власне, спокуса відвідати цю неординарну подію була сильнішою за лютий мороз, чи ця тривала негода спровокувала прагнення феєричного свята, але передчуття не підвели: колекція була неординарною і доволі практичною водночас, моделі були професійними, а глядачі тамували подих перед виходом кожної моделі. Тож і відчуття, що ти, от так запросто, долучився до високого світу моди, були непідробними. Як на мене, особливою оригінальністю і свіжістю ідей вирізнялася колекція верхнього одягу, в якій молода дизайнер наважилася поєднати усе: практичність і прагнення до розкоші української жінки, соковиті кольори, що дарують оптимізм похмурими осінніми днями та сучасні урбаністичні мотиви.

Феєричності цьому нічному дійству додав виступ відомого на теренах Львівщини шоумена і співака Андреаса Білоуса. Саме він своїми гарячим східним темпераментом та запальним мотивом пісень задав тональності тривалій нічній вечірці.

Зрештою, шоу відбулося, воно запам'яталося, як щось нове, неординарне, неймовірно спокусливе. А головне, завдяки таким вечіркам клубне життя курорту хоч трішки нагадує гарячі, пульсуючі і всепроникаючі ритми мегаполісів. Що тут скажеш: welcome у нічний Трускавець - феєричний, креативний і, виявляється - гламурний.

Яна Липнева,
газета «Трускавецькурорт»

© 2008-2012 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.